Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66250
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6451 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by _BataZiv_0809 »

@n+1 ide na listu
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#6452 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Chmoljo »

_BataZiv_0809 wrote: 29/09/2023 13:45 @n+1 meni je tu najfascinantiji Koča Popović.
buržuj u poniznoj službi svih naroda i narodnosti :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66250
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6453 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by _BataZiv_0809 »

Chmoljo wrote: 29/09/2023 14:09
_BataZiv_0809 wrote: 29/09/2023 13:45 @n+1 meni je tu najfascinantiji Koča Popović.
buržuj u poniznoj službi svih naroda i narodnosti :D
Fakat fascinantna licnost.

A tek kako je procitao Slobu i historijske teznje svog naroda....
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6454 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by n+1 »

Ma Đilas je najjači. Uvijek disident i uvijek korak ispred historije. :D
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6455 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

@n+1 Vidi se da nisi marksista, a ni Frankfurtaš. Tu nema dileme da je religija ideologija. :D

Garant nisi ni Althussera, ni Gramscija morao učiti u školi. :oops:
Last edited by piupiu on 29/09/2023 14:44, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6456 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

_BataZiv_0809 wrote: 29/09/2023 13:45 @n+1 meni je tu najfascinantiji Koča Popović.
Gospodin čovjek. Intelektualac starog kova.
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6457 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Al' ste se raspiiiisaliiii. Kome dugujem kakav odgovor, budem pročitala, u medjuvremenu, deder još to malo :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#6458 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Chmoljo »

_BataZiv_0809 wrote: 29/09/2023 14:21
Chmoljo wrote: 29/09/2023 14:09

buržuj u poniznoj službi svih naroda i narodnosti :D
Fakat fascinantna licnost.

A tek kako je procitao Slobu i historijske teznje svog naroda....
ma pogledaj samo šta je pisao Radomir Konstantinović. ko je htio, mogao je vidjeti to davno. i prije Slobe.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6459 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by n+1 »

piupiu wrote: 29/09/2023 14:40 @n+1 Vidi se da nisi marksista, a ni Frankfurtaš. Tu nema dileme da je religija ideologija. :D

Garant nisi ni Althussera, ni Gramscija morao učiti u školi. :oops:
Sjo, ovaj pokušaj udarca ispod pojasa bi bio efektniji da nisi poslovično površna. :D

Ne, ni kod njih religija i ideologija nisu sinonimi, ali ideologija obuhvata religiju. Ali isto tako obuhvata i politiku, i kulturu, i filozofiju, za pojedine čak i nauku. Sve to je ideologija, odnosno hegemonija kako bi rekao Gramsci, koja prožima društvo u svim njegovim aspektima, i sublimira sve vrijednosne sisteme tog društva, bez obzira na njihov pojavni oblik.

Samim tim, nikakvog smisla nema takvu definiciju ideologije dovoditi u kontekst ove rasprave, jer značajno odstupa od savremenog poimanja termina. Za marksiste se ideologijom može nazivati manje-više: sve. Stoga je bespredmetno uopće praviti distinkcije u odnosu na ideologiju, na način na koji Kliz i ja to radimo gore.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66250
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6460 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by _BataZiv_0809 »

Chmoljo wrote: 29/09/2023 14:48
_BataZiv_0809 wrote: 29/09/2023 14:21

Fakat fascinantna licnost.

A tek kako je procitao Slobu i historijske teznje svog naroda....
ma pogledaj samo šta je pisao Radomir Konstantinović. ko je htio, mogao je vidjeti to davno. i prije Slobe.
Filosofija palanke?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#6461 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Chmoljo »

_BataZiv_0809 wrote: 29/09/2023 15:59
Chmoljo wrote: 29/09/2023 14:48

ma pogledaj samo šta je pisao Radomir Konstantinović. ko je htio, mogao je vidjeti to davno. i prije Slobe.
Filosofija palanke?
Palančanin, međutim, verniji je palanci nego samom sebi, bar po osnovnom svom opredeljenju. On nije pojedinac na personalnom putu; on je sumum jednoga iskustva, jedan stav i jedan stil. Ono što on čuva, kad čuva palanku, to je taj stav i stil. Palanaštvo je nagonski-odbrambeno negovanje palanačkog stila kao opšteg stila. Palančanin ima izvanredno jako osećanje stila, jer ima izvanredno jako osećanje kolektiviteta, zamrznutog (ili oličenog) u tom stilu.
John Cleese
Posts: 37309
Joined: 25/05/2010 18:30

#6462 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

n+1 wrote: 29/09/2023 14:02
John Cleese wrote: 29/09/2023 13:50 Sto se mene tice, religija jeste ideologija, kao i sto je komunizam prakticno religija :D

A i sam komunizam ocito ima korijene u krscanstvu, ako i ne mozemo reci da je iznikao pod njegovim okriljem.
Religije nisu ideologije, ali religije mogu iznjedriti ideologije. To je ono kako jeste, a ti kako hoćeš. :D

Komunizam je bio tipični projekt moderne, želio je "novog čovjeka" i "novo društvo", a samim tim rastanak sa tradicijom i svim što je bilo prije, baš kao i ostali pravci u kojima se moderna granala, a to onda svakako uključuje razilazak i sa kršćanstvom, te kršćanskom etikom i moralom, što objašnjava i antagonizam koji je komunizam gajio prema religijama.

Naravno, u najširem smislu, možemo reći da kompletna naša civilizacija ima svoj korijen u judeokršćanskoj tradiciji. Jedino u tom smislu mogu shvatiti ovo da je komunizam imao korijen u kršćanstvu. :D
Te dvije rijeci nemaju isto znacenje, tacno je - no prakticno, radi se o nekakvom skupu ideja i jos sa slicnim potencijalnim utjecajem na mozdanu koru, pa ne vidim razlog da ne poredim poetski zanos nekog nesretnog idiota zaljubljenog u svetog vodju revolucije (koji je u stvarnosti profani krmak i odurni kalkulant) i pjesnicke izlive emocija nad krscanskom karikaturom boga i ostalim stupidarijama s tim u vezi, ni po intenzitetu ni po ucestalosti.
I vjerne sluge bozje tu ubjedljivo nadmasise antikriste, ali boze moj :D

Komunizam je inace bio suprotstavljen svemu sto mu je na bilo koji nacin konkuriralo, pa tako i religiji.
A iz krscanstva (zapravo iz religije opcenito) su mrtvi hladni preuzeli izvjesne koncepte, a bome i neke "vrijednosti" :D
(Prica o rusenju starog i izgradnji novog (a jesu upravo to propagirali i ne samo komunisti) je i bila komicna, jer su "ruseci staro" kao "novo" nudili upravo stare religijske koncepte.)
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6463 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by n+1 »

John Cleese wrote: 29/09/2023 18:35
n+1 wrote: 29/09/2023 14:02

Religije nisu ideologije, ali religije mogu iznjedriti ideologije. To je ono kako jeste, a ti kako hoćeš. :D

Komunizam je bio tipični projekt moderne, želio je "novog čovjeka" i "novo društvo", a samim tim rastanak sa tradicijom i svim što je bilo prije, baš kao i ostali pravci u kojima se moderna granala, a to onda svakako uključuje razilazak i sa kršćanstvom, te kršćanskom etikom i moralom, što objašnjava i antagonizam koji je komunizam gajio prema religijama.

Naravno, u najširem smislu, možemo reći da kompletna naša civilizacija ima svoj korijen u judeokršćanskoj tradiciji. Jedino u tom smislu mogu shvatiti ovo da je komunizam imao korijen u kršćanstvu. :D
Te dvije rijeci nemaju isto znacenje, tacno je - no prakticno, radi se o nekakvom skupu ideja i jos sa slicnim potencijalnim utjecajem na mozdanu koru, pa ne vidim razlog da ne poredim poetski zanos nekog nesretnog idiota zaljubljenog u svetog vodju revolucije (koji je u stvarnosti profani krmak i odurni kalkulant) i pjesnicke izlive emocija nad krscanskom karikaturom boga i ostalim stupidarijama s tim u vezi, ni po intenzitetu ni po ucestalosti.
I vjerne sluge bozje tu ubjedljivo nadmasise antikriste, ali boze moj :D

Komunizam je inace bio suprotstavljen svemu sto mu je na bilo koji nacin konkuriralo, pa tako i religiji.
A iz krscanstva (zapravo iz religije opcenito) su mrtvi hladni preuzeli izvjesne koncepte, a bome i neke "vrijednosti" :D
(Prica o rusenju starog i izgradnji novog (a jesu upravo to propagirali i ne samo komunisti) je i bila komicna, jer su "ruseci staro" kao "novo" nudili upravo stare religijske koncepte.)
Ne sporim da su komunisti često pokazivali religijski zanos i imali pseudoreligijske rituale. U dokumentarcu "Jugoslavija u ratu 1941-1945" Đilas u jednom trenutku kaže rečenicu koju volim citirati: "Ja sam bio vjernik komunizma". :D

Komunistički lideri su imali svoje kripte: Gottwalda su (loše) balzamirali i izložili javnosti (tj. vjernicima komunizma :D ), a kada se ucrvao, rezali su dijelove tijela i mijenjali protezama. No, religijski zanos često pokazuju i navijači fudbalski klubova, pa opet ne tvrdimo da je sport religija, osim kolokvijalno i u zajebancji.

@Truba se trese kad čita o Francuskoj revoluciji, ali ne kažemo da mu je Francuska revolucija religija. :lol:

Ono što hoću reći, treba razlikovati kolokvijalne upotrebe tih pojmova, od suštinskih i teorijskih.
John Cleese
Posts: 37309
Joined: 25/05/2010 18:30

#6464 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

n+1 wrote: 29/09/2023 18:45 Ne sporim da su komunisti često pokazivali religijski zanos i imali pseudoreligijske rituale. U dokumentarcu "Jugoslavija u ratu 1941-1945" Đilas u jednom trenutku kaže rečenicu koju volim citirati: "Ja sam bio vjernik komunizma". :D

Komunistički lideri su imali svoje kripte: Gottwalda su (loše) balzamirali i izložili javnosti (tj. vjernicima komunizma :D ), a kada se ucrvao, rezali su dijelove tijela i mijenjali protezama. No, religijski zanos često pokazuju i navijači fudbalski klubova, pa opet ne tvrdimo da je sport religija, osim kolokvijalno i u zajebancji.

@Truba se trese kad čita o Francuskoj revoluciji, ali ne kažemo da mu je Francuska revolucija religija. :lol:

Ono što hoću reći, treba razlikovati kolokvijalne upotrebe tih pojmova, od suštinskih i teorijskih.
Ma imali su i mnogo vise od rituala, kompletna slika je tu: simbolika u svim formama, standardizirane price o herojima i mucenicima, obecanja boljeg svijeta, insistiranje na kolektivnom identitetu, dogmatizam - funkcionirali su na religijskim konceptima :D

I Lenjin je bio balzamiran (ali propisno) i izlozen - ne znam sta se u medjuvremenu desavalo s tijelom...
Pogledah sad - Scientific American izvjestava da izgleda sve bolje :lol:
https://www.scientificamerican.com/arti ... with-age1/

Navijace bas ne bih poredio sa prethodno pominjanim zaludjenicima - prije svega zato sto njihovo postojanje i djelovanje nije podredjeno iskljucivo nogometu.

A Truba je... poseban :D

I u pravu si - da bi komunikacija bila smislena neophodno je znati i postovati znacenja rijeci koje upotrebljavamo.
Shodno tome slijedi zakljucak da ne bih mogao navesti nijednu politicku ideologiju koja je u svjetskim razmjerama imala vise pristalica i simpatizera medju umjetnicima od komunizma.
Burzoaska revolucija jeste snazno odjeknula i mnogi su joj umjetnici bili skloni, ali ne bih rekao da brojem nadmasuju prethodno pomenute.
Osmi Socrates
Posts: 8113
Joined: 19/10/2020 15:33

#6465 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Osmi Socrates »

Futurizam u Italiji početkom dvadesetog vijeka je bio ideološko-umjetnički pokret. Rani nagovještaj fašizma.

Bilo je futurista i u drugim zemljama, ali nigdje tako žestoko kao u Italiji.
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6466 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

n+1 wrote: 29/09/2023 15:35
piupiu wrote: 29/09/2023 14:40 @n+1 Vidi se da nisi marksista, a ni Frankfurtaš. Tu nema dileme da je religija ideologija. :D

Garant nisi ni Althussera, ni Gramscija morao učiti u školi. :oops:
Sjo, ovaj pokušaj udarca ispod pojasa bi bio efektniji da nisi poslovično površna. :D

Ne, ni kod njih religija i ideologija nisu sinonimi, ali ideologija obuhvata religiju. Ali isto tako obuhvata i politiku, i kulturu, i filozofiju, za pojedine čak i nauku. Sve to je ideologija, odnosno hegemonija kako bi rekao Gramsci, koja prožima društvo u svim njegovim aspektima, i sublimira sve vrijednosne sisteme tog društva, bez obzira na njihov pojavni oblik.

Samim tim, nikakvog smisla nema takvu definiciju ideologije dovoditi u kontekst ove rasprave, jer značajno odstupa od savremenog poimanja termina. Za marksiste se ideologijom može nazivati manje-više: sve. Stoga je bespredmetno uopće praviti distinkcije u odnosu na ideologiju, na način na koji Kliz i ja to radimo gore.
Jok. Ja samo velim da je kod marksista sve čisto, jasno i dogmatično, da nema dileme da je religija ideologija. I nema je. A u nastavku se žalim da smo morali ALthussera i Gramscija učiti u školi. :lol:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6467 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by n+1 »

piupiu wrote: 30/09/2023 15:04
n+1 wrote: 29/09/2023 15:35

Sjo, ovaj pokušaj udarca ispod pojasa bi bio efektniji da nisi poslovično površna. :D

Ne, ni kod njih religija i ideologija nisu sinonimi, ali ideologija obuhvata religiju. Ali isto tako obuhvata i politiku, i kulturu, i filozofiju, za pojedine čak i nauku. Sve to je ideologija, odnosno hegemonija kako bi rekao Gramsci, koja prožima društvo u svim njegovim aspektima, i sublimira sve vrijednosne sisteme tog društva, bez obzira na njihov pojavni oblik.

Samim tim, nikakvog smisla nema takvu definiciju ideologije dovoditi u kontekst ove rasprave, jer značajno odstupa od savremenog poimanja termina. Za marksiste se ideologijom može nazivati manje-više: sve. Stoga je bespredmetno uopće praviti distinkcije u odnosu na ideologiju, na način na koji Kliz i ja to radimo gore.
Jok. Ja samo velim da je kod marksista sve čisto, jasno i dogmatično, da nema dileme da je religija ideologija. I nema je. A u nastavku se žalim da smo morali ALthussera i Gramscija učiti u školi. :lol:
Pa zar ima negdje da se ne uči?
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6468 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

n+1 wrote: 30/09/2023 15:05
piupiu wrote: 30/09/2023 15:04

Jok. Ja samo velim da je kod marksista sve čisto, jasno i dogmatično, da nema dileme da je religija ideologija. I nema je. A u nastavku se žalim da smo morali ALthussera i Gramscija učiti u školi. :lol:
Pa zar ima negdje da se ne uči?
Ne znam da igdje ima da su se Althusser i Gramsci učili u srednjoj školi. Sorry.
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6469 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

John Cleese wrote: 29/09/2023 19:23 Shodno tome slijedi zakljucak da ne bih mogao navesti nijednu politicku ideologiju koja je u svjetskim razmjerama imala vise pristalica i simpatizera medju umjetnicima od komunizma.
Mene tu čudi zašto im nije anarhizam bez leda bio glavna schema. Za umjetnike i intelektualce to bi trebao biti vrhunac. Ili su bili dovoljno pametni da skontaju da su ljudi stoka i da to neTJe moći?
Burzoaska revolucija jeste snazno odjeknula i mnogi su joj umjetnici bili skloni, ali ne bih rekao da brojem nadmasuju prethodno pomenute.
Buržoaska revolucija je ovo što sad gledamo. Plitka, sebična, površna, brendirana.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6470 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by n+1 »

piupiu wrote: 30/09/2023 16:02
n+1 wrote: 30/09/2023 15:05

Pa zar ima negdje da se ne uči?
Ne znam da igdje ima da su se Althusser i Gramsci učili u srednjoj školi. Sorry.
Nismo onda išli u istu gimnaziju. :D

Gramši je basic-bitch filozof (u pozitivnom smislu) na kojeg se danas i desničari pozivaju. :lol:
John Cleese
Posts: 37309
Joined: 25/05/2010 18:30

#6471 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 30/09/2023 16:05
John Cleese wrote: 29/09/2023 19:23 Shodno tome slijedi zakljucak da ne bih mogao navesti nijednu politicku ideologiju koja je u svjetskim razmjerama imala vise pristalica i simpatizera medju umjetnicima od komunizma.
Mene tu čudi zašto im nije anarhizam bez leda bio glavna schema. Za umjetnike i intelektualce to bi trebao biti vrhunac. Ili su bili dovoljno pametni da skontaju da su ljudi stoka i da to neTJe moći?
L'anarchisme a le dos large - comme le papier, il supporte tout (Oktav Mirbo) :| :D

piupiu wrote: 30/09/2023 16:05
Burzoaska revolucija jeste snazno odjeknula i mnogi su joj umjetnici bili skloni, ali ne bih rekao da brojem nadmasuju prethodno pomenute.
Buržoaska revolucija je ovo što sad gledamo. Plitka, sebična, površna, brendirana.
Dobro, onda Francuska revolucija (1789) :D
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6472 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

John Cleese wrote: 30/09/2023 19:17
piupiu wrote: 30/09/2023 16:05

Mene tu čudi zašto im nije anarhizam bez leda bio glavna schema. Za umjetnike i intelektualce to bi trebao biti vrhunac. Ili su bili dovoljno pametni da skontaju da su ljudi stoka i da to neTJe moći?
L'anarchisme a le dos large - comme le papier, il supporte tout (Oktav Mirbo) :| :D

piupiu wrote: 30/09/2023 16:05
Buržoaska revolucija je ovo što sad gledamo. Plitka, sebična, površna, brendirana.
Dobro, onda Francuska revolucija (1789) :D
a jebes ga, ne zna se ko je kontrarevolucionarniji - francuska buržoazija ili naši seljaci i kmetovi i njihova skorojevićevska djeca :D

PS Mislim, zna se, ovi Francuzi su bar vazda na barikadama i pametuju :D
John Cleese
Posts: 37309
Joined: 25/05/2010 18:30

#6473 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

Liberte, egalite, fraternite! :D

Image
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66250
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6474 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by _BataZiv_0809 »

n+1 wrote: 29/09/2023 18:45

@Truba se trese kad čita o Francuskoj revoluciji, ali ne kažemo da mu je Francuska revolucija religija. :lol:

Kako to objasnjavas?

Zar se on ne trese samo kad cita historiju Bizantije?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6475 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by n+1 »

_BataZiv_0809 wrote: 30/09/2023 19:43
n+1 wrote: 29/09/2023 18:45

@Truba se trese kad čita o Francuskoj revoluciji, ali ne kažemo da mu je Francuska revolucija religija. :lol:

Kako to objasnjavas?

Zar se on ne trese samo kad cita historiju Bizantije?
Ne znam, možda revoluciju vidi kao kraj zlatnog doba. :D
Post Reply