Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post Reply
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#151 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by dragan.s »

Comrad wrote: Cuj nisu imali sudjenje. :lol: Ajd na stranu to sto su JESU IMALI sudjenje, ali kako te nije stid to pricati, a i sam znas kako su presudjivali u četničkim logorima. Strazari su bili vladari zivota.

Evo ti covjeka koji je bio sudija u silosu:
http://www.sudbih.gov.ba/?opcija=bio&id=21&jezik=b

I svi bili naoruzani. Pa kako to da moji roditelji i sve komsije muslimani oko mene nisu imali oruzja jbt, ako je to tako normalno. Je li normalno, da ti komsija od naoruzanaj ima kuhinjski noz, a ti imas kalas, radiostanice, bombe. Tebi je to normalno i za tebe su to civili? Kako to da je stotine hadzicana poklano i pobijeno, ako je bilo normalno biti naoruzan. Sto se nisu branili ljudi? Citave porodice izbrisane. Jest eto imali mitraljeze u kuci, ali nisu ih htjeli prljati, pa pustili cetnike da ih pobiju.

I opet kazem preko 500 BOSNJAKA JE PROSLO kroz Silos, ali vi svi ovdje zatvarate oci na to. Jer to nikome ne odgovara, kakva bi onda optuznica bila. To je i tuzilaci izostavio, uzeo je ono sto njemu odgovara srbe i hrvate.

Ali neka, jos jedna provala srpsko-četničke propagande. Ne znaju vise sta ce od sebe, pa izmisljanju stvari.
Obrati se Sudu BiH koji je potvrdio optužnicu, a vjerujem da imaju više informacija od svih nas ovdje.
Priča o suđenjima se tek sad pojavljuje, ali nema stvarnih dokaza za to (bar za sada). Čisto sumnjam da je dotični sudija učestvovao u tome jer ne bi prošao kontrolu OHR-a prilikom reforme pravosuđa u BiH. Ljudi su i za puno manje stvari ostajali bez sudijskog zvanja.
Znam ja dobro šta je bilo u Keratermu i ostalim logorima u RS, i što se mene tiče svakoga ko je u tome učestvovao treba osuditi na najveću moguću kaznu s obzirom na svoje učešće u tome. Ja sa tim nemam uopšte problem bez obzira (ili baš zbog toga) što su bili pripadnici iste vojske kao i ja.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#152 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by Comrad »

dragan.s wrote:
Comrad wrote: Cuj nisu imali sudjenje. :lol: Ajd na stranu to sto su JESU IMALI sudjenje, ali kako te nije stid to pricati, a i sam znas kako su presudjivali u četničkim logorima. Strazari su bili vladari zivota.

Evo ti covjeka koji je bio sudija u silosu:
http://www.sudbih.gov.ba/?opcija=bio&id=21&jezik=b

I svi bili naoruzani. Pa kako to da moji roditelji i sve komsije muslimani oko mene nisu imali oruzja jbt, ako je to tako normalno. Je li normalno, da ti komsija od naoruzanaj ima kuhinjski noz, a ti imas kalas, radiostanice, bombe. Tebi je to normalno i za tebe su to civili? Kako to da je stotine hadzicana poklano i pobijeno, ako je bilo normalno biti naoruzan. Sto se nisu branili ljudi? Citave porodice izbrisane. Jest eto imali mitraljeze u kuci, ali nisu ih htjeli prljati, pa pustili cetnike da ih pobiju.

I opet kazem preko 500 BOSNJAKA JE PROSLO kroz Silos, ali vi svi ovdje zatvarate oci na to. Jer to nikome ne odgovara, kakva bi onda optuznica bila. To je i tuzilaci izostavio, uzeo je ono sto njemu odgovara srbe i hrvate.

Ali neka, jos jedna provala srpsko-četničke propagande. Ne znaju vise sta ce od sebe, pa izmisljanju stvari.
Obrati se Sudu BiH koji je potvrdio optužnicu, a vjerujem da imaju više informacija od svih nas ovdje.
Priča o suđenjima se tek sad pojavljuje, ali nema stvarnih dokaza za to (bar za sada). Čisto sumnjam da je dotični sudija učestvovao u tome jer ne bi prošao kontrolu OHR-a prilikom reforme pravosuđa u BiH. Ljudi su i za puno manje stvari ostajali bez sudijskog zvanja.
Znam ja dobro šta je bilo u Keratermu i ostalim logorima u RS, i što se mene tiče svakoga ko je u tome učestvovao treba osuditi na najveću moguću kaznu s obzirom na svoje učešće u tome. Ja sa tim nemam uopšte problem bez obzira (ili baš zbog toga) što su bili pripadnici iste vojske kao i ja.
Zna se zasto je sud potvrdio optuznicu, mislim da je to ocito.

Pa ja tebe shvatam za ovo boldirano, naravno da nemas problema, jer znas sta su ti divljaci pocinili, koliko su zena silovali, nevinih ljudi pobili, djece. I ja bih sutra da znam sta su moji pocinili, odmah rekao vala ih spalite na lomaci. Ali bas zbog toga sto se zna da je Silos bio obicni zatvor, ne logor, u kojem su bili i bosnjaci koji su se oglusivali na naredbe (to si izostavio u svom odgovoru, zasto tuzilac izostavlja iz optuznice 500 bosnjaka, pa i njima je bilo isto kao i ovim ostalim). Jbt, zar nije malo apsurdno na jednoj strani osudjivati muslimana jer je nekoga udario nogom u straznjicu u zatvoru?!, a ovamo na drugoj strani ti stoji stotine ljudi koji su nestali. Na jednoj strani uhapsis 8-9 ljudi i predstavis ih javnosti kako nekakvu zlocinacku organizaciju poduhvat, a s druge strane samo dvojica srba su optuzeni za hadzice!? Pustite mi sad Krajisnika, ako su se vodili tom politikom, onda su trebali uhvatiti i nekoga sa strane bosnjaka koji je u rangu cina Krajisnika, a ne obicnu buraniju koja se branila. Ko je usao poslije rata u hadzice, zna sta se desilo. Citava sela sa muslimanskim stanovnistvom su srusena, bukvalno sravljena sa zemljom, hiljade ljudi protjerano, stotine i stotine pobijeno i oni osude dvoje ljudi...

Da barem neko od tih silnih srba iz hadzica izadje i kaze gdje su nestali ljudi, sta su uradili sa njima, da ih barem porodice mogu dostojno pokopat. Koliko ima nestalih srba iz hadzica?

Sto se tice ovog sudije, ima sve zapisano i naravno sigurno ce biti prezentirano i na sudu, nemas ti sta sumnjati da li je on ucestvovao ili ne u sudjenjima, ucestvovao je.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#153 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by Comrad »

Sud BiH produžio pritvor osumnjičenim za zločine u Hadžićima

U Sudu BiH je rečeno da je pritvor, nakon potvrđivanja optužnice, produžen do okončanja suđenja


Sud BiH produžio je pritvor osmorici optuženih za zločine protiv civila i ratnih zarobljenika u logoru "Silos" i drugim objektima na području opštine Hadžići.

U Sudu BiH je rečeno da je pritvor, nakon potvrđivanja optužnice, produžen do okončanja suđenja, a naredna kontrola opravdanosti ove mjere je 17. marta, prenosi Balkanska istraživačka mreža /BIRN/.

Optužnica tereti Mustafu Đelilovića, Fadila Čovića, Mirsada Šabića, Nezira Kazića, Bećira Hujića, Halida Čovića, Šerifa Mešanovića i Nermina Kalembera za zločine protiv civila i ratnih zarobljenika u logoru "Silos" i drugim objektima na području opštine Hadžići.

Oni su, kako se navodi, od 1992. do 1996. godine učestvovali u sistemskom udruženom zločinačkom poduhvatu u okviru kojeg su počinili zločin protiv civila i ratnih zarobljenika srpske nacionalnosti.

Prema optužnici, Đelilović je u to vrijeme bio predsjednik Skupštine, Kriznog štaba i Ratnog predsjedništva opštine Hadžići, Fadil Čović načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Hadžići i član Kriznog štaba, a Mirsad Šabić komandir Policijske stanice Pazarić.

Bećir Hujić je bio upravnik, kao i zamjenik upravnika logora "Silos", a iste funkcije obavljao je i Halid Čović.

Šerif Mešanović je, prema optužnici, bio jedan od zamjenika upravnika u "Silosu" i upravnik logora u magacinu u kasarni "Krupa", a Nermin Kalember stražar u "Silosu". U optužnici se navodi da su zločini počinjeni u objektu "Silos" u Tarčinu, Osnovnoj školi "9. maj" u Pazariću i u magacinu kasarne "Krupa" u Zoviku.
I sta na ovo reci. S jedne strane imas oslobodjenje svih optuzbi od Dobrovoljacke, ali da se ne bi previse zatalasalo pukni tri godine pritvora ljudima. :roll: Za sta, zbog cega. Ljudi zivjeli normalno 15 godina, niti su sta krili, niti su sta planirali, znali da su na spisku, znali da ce doci dan kad ce bit uhapseni, niti su pokusali pobjeci...al ne, treba ih zadrzati u pritvoru tri godine da ne bi utjecali na koga.

Ali eto, ljudi su krivi jer su se branili. Krivi su isto tako jer su anonimusi, jer nisu poznate face. Ko je prenio ovu vijest, 2-3 portala? JE li sa-x palo na pamet da ovo objavi, pa barem mali clanak.

Samo nek se jos jednom zna, muslimani, bosnjaci su protjerani iz hadzica, zapaljeno im je sve i poruseno. Porodice su izbrisane. Za to niko nije odgovarao, nikakav cetnicki krizni stab. Dvoje ljudi je osudjeno, a s druge strane hapse njih 8 jer su se borili da prezive, oni i njihove familije. Sramota.

Samo se nadam da ce ovi ljudi imati zdravlja, pa da fino na kraju sudjenja mogu tuziti drzavu sto ih je nepotrebno drzala zatvorenim i uzet fine pare.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#154 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by Comrad »

Ma bilo iscitavanje optuznice, nakon toga optuzeni se izjasnili. Sljedece rociste je mislim za 2 mjeseca. Smjestili im nekakvu optuznicu nesto kao organizirani zlocin.

Ljudi i dalje leze po zatvorima.

Ma jednom rijecu - sramota.
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#155 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by domaci.ba »

dobit ce po 20 godina to je svima jasno.
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#156 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by travnik »

Naposljetku, po nekima će ispasti da je Silos bio vrtić....očigledno postoje sumnje da su počinjeni zločini, pa neka se ispitaju, a odgovorni kazne....
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#157 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by Comrad »

travnik wrote:Naposljetku, po nekima će ispasti da je Silos bio vrtić....očigledno postoje sumnje da su počinjeni zločini, pa neka se ispitaju, a odgovorni kazne....
Ti ocigledno zivis u svom nekom svijetu, pa zatvaras oci pred ovim i slusas sta ti serviraju mediji. Niko ne kaze da je Silos bio vrtic, ali nije bio ni logor. Vjerovatno nisi upoznat sa cinjenicom da je u tom istom Silosu bilo na stotine bosnjaka. To ti mediji nece servirati, ali ima sve zapisano i sve ce biti predstavljeno na sudjenju.

I nije problem u ispitivanju, ni sudjenju...nego je problem sto te ljude drze zatvorenim, ko da su bogati u rangu Karadzica i Mladica. I drzat ce ih do kraja sudjenja, koje nije ni blizu pocetka. Sude im kao organizaciji, jbt ko da su oni bili agresori u Hadzicima, a ne ljudi koji su se branili. I najsmejsnije je to da su to obicni ljudi, koji se nisu sakrivali poslije rata, radili normalno, penzioneri...niti su gdje bjezali, niti skrivali identitete. Ali hej predstavljaju opasnost, pa ih treba sklonuti sa ulice... :-)

Jasno je da je ovo obicni politicki proces, protu-usluga Srbima jer isti dan kad je ukinuto daljnje procesuiranje za Dobrovoljacku, ovih 8 je baceno u pritvor. Negdje se mora izjednaciti. Samo sto ovih 8 nisu neke poznate face, pa da raju to pretjerano zanima...nisu Ganici, Divjaci i slicni (cast ovima, nista protiv).
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#158 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by taxi_driver »

Comrad, sam si rekao da si bio dijete kad je rat trajao. I kako sad ti sve znas sta se desavalo u Silosu. Istina je da nije bio logor ,da je bio zatvor. Ali u tom zatvoru su ljude tukli.I to dobro tukli.Moj prijatelj je bio zarobljen u Hadzicima kao pripadnik VRS i bio je zatvoren u Silosu. Mucili su ga i prebijali.Imao je duplo manje kila kad je izasao. Mada je i danas veci Bosanac od pola vas koji se busate .

A to sto je u Hadzicima ubijeno 350 ljudi, i sto niko nije odgovarao, to je grijeh vlasti u Hadzicima,koji ni nakon toliko godina nisu podigli optuznicu za nestale i ubijene Hadzicane. Pa se ratni zlocinci iz Hadzica mogu naci po FB profilima.Niti ih ko trazi niti ih ko za ista okrivljuje.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#159 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by Comrad »

Sarajmen wrote:''
KADA su 22. aprila 1993. godine,
četvorica logoraša uspela da pobegnu iz logora "Krupa", nad ostalim zatvorenicima je izvršena odmazda, a jedan stražar je prvo iz automatsog oružja ubio Ranka Varagića(rođen 1969.) i Slavoljuba Kapetinu (1956.), dok je Milana Krstića ubio iz pištolja hicem ispaljenim sa 20 centimetara udaljenosti. Kao živi štit na prvim borbenim linijama poginuli su i logoraši iz "Krupe":Goran (Vojislava) Andrić, Slobodan Krstić, Vojislav (Dimitrija) Šuvajlo.Preživeli logoraši su posvedočili ....''
Naravno, ovdje je izostavljen najbitniji dio. Kako su uspjeli logorasi pobjeci, sta mislis? Pobjegli su tako sto su strazaru oteli pusku, UBILI GA, sta je trebao taj drugi strazar, cekat da i njega roknu?
taxi_driver wrote:Comrad, sam si rekao da si bio dijete kad je rat trajao. I kako sad ti sve znas sta se desavalo u Silosu. Istina je da nije bio logor ,da je bio zatvor. Ali u tom zatvoru su ljude tukli.I to dobro tukli.Moj prijatelj je bio zarobljen u Hadzicima kao pripadnik VRS i bio je zatvoren u Silosu. Mucili su ga i prebijali.Imao je duplo manje kila kad je izasao. Mada je i danas veci Bosanac od pola vas koji se busate .

A to sto je u Hadzicima ubijeno 350 ljudi, i sto niko nije odgovarao, to je grijeh vlasti u Hadzicima,koji ni nakon toliko godina nisu podigli optuznicu za nestale i ubijene Hadzicane. Pa se ratni zlocinci iz Hadzica mogu naci po FB profilima.Niti ih ko trazi niti ih ko za ista okrivljuje.
Jesam bio dijete, zivio sam na tom podrucju i otprilike sam znao sta se desava. Vidim za sta ih optuzuju. Zale se na nehumane uslove, isto ko da smo mi ostali tu uzivali i imali svega. Pa jbt ni mi nismo imali hljeba da jedemo. Koga da ja sad tuzim za to? Sto sam ja i jos milion ljudi drzan u nehumanim uslovima. Pa zna se kakva je situacija bila i oni su toga svjesni, zato oputznica i jeste smijesna.

Evo ja tebe pitam, je li iko postrojen i streljan u Silosu? Nije. I ovim ljudima svaka cast, toliko zadrzati hladnu glavu iako znas da ti ubijaju i kolju samo 3-4 km dalje tvoje rodjake i porodicu. Vjerovatno jeste bilo prebijanja, ne znam, ali ratni si zarobljenik, imao arsenal oruzja, radio stanice i sta sad ocekujes...da te neko milki i donosi ti hapu pred spavanje. :?

Vlast u hadzicima, pa sta ce oni bolan...manji od makovog zrna. :-)
vandams
Posts: 32
Joined: 01/09/2011 22:08

#160 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by vandams »

Dugo vremena međunarodna zajednica je koristila ratne zločine kao sredstvo pritiska na vlasti u Sarajevu. Ratne zločine i druge inkriminirajuće stvari. Potpisi na štošta su dobijeni između ostalog potezanjem ovih pitanja i ucjenom ovih faktora.
Pod ucjenom ratnih zločina otjeran je Izetbegović s vlasti i princ nije mogao zasjesti na tron predsjednika SDA.
Zašto sada međunarodna zajednica kreće u realizaciju? Zašto se poteže "Dobrovoljačka" i "Silos", zašto se procesuira zločin u tim Konjičkim zabitima? Zašto sada a ne odmah poslije rata?
Zbog tih razloga gore navedenih.
Znači oni su iscjedili što se iscjediti moglo i sada stvar prepuštaju redovnoj proceduri.
Ovo može imati loše i dobre strane. Dobra strana toga je što više neće moći niko da nas ucjenjuje za tu inkriminaciju a loša strana je što se time izjednačava krivica žrtava i agresora.
Što je tu je.
Međunarodna zajednica indikativno je smatra da stvar dalje može kontrolirati i u poželjnom pravcu usmjeravati drugim sredstvima, kao naprimjer ekonomskim pritiskom i političkim pritiskom. Razvidno je, međunarodna zajednica smatra da može izdejstvovati treći entitet suptilnijim metodama političkog i ekonomskog pritiska na Bošnjake. To je zapravo prvi sljedeći korak. Oni očigledno smatraju da su Bošnjaci smekšani, a njihova pozicija toliko oslabljena na svim planovima, a dobrano uzdrmana i ovim procesima za ratni zločina pa tako da ne bi njihovom najnovijem projektu mogli stati na put. Je li to tako ili su se oni zajebali u računici, e to bumo vidli.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#161 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by Comrad »

Tuzilac je za ovaj slucaj pripremio 273 svjedoka. :-) U velikim haskim procesima taj broj se kretao cca. 100-120 svjedoka. Pozvane su osobe koje su poznavale osobe koje su bile u Silosu da svjedoce. :-) Tuzilac hoce da napravi lakrdiju od ovog slucaja, te da se isti otegne sto duze...jer i on sam zna da nema nikakav slucaj, pa bolje ljude na silu drzati 4-5 godina zatvorenim.

Mislim da ovdje ima puno vise od samog Silosa, Srbi iz Hadzica su 'protjerani', tj. kad je NATO otjerao vojsku i civili su se pokupili iz ovog podrucja, rasprodali svoju imovinu i otisli u inostranstvo, Srbiju ili RS. Tako da su oni na tom dijelu porazeni, iako ih niko nije tjerao, ali oni se nisu pitali, politika je takva. Mislim da se isto desilo na suprotnoj strani, gdje je dosta muslimana iz istocne bosne doslo u sarajevo. Prilikom reintegracije Hadzica, koliko znam nijednom srbinu nije falila dlaka s glave. Sta vise, crkve u Hadzicima i Tarcinu su neostecene, dok se za dzamije to ne moze reci (sve dzamije u hadzicima su srusene do temelja).

Grobnice koje su cetnici ostavili tek trebaju da se otkriju, neke su otkrivene. Ali treba pronaci jos preko 100 ljudi za koje niko ne zna gdje su, niti ko od cetnika zeli da progovori o tome. Koliko ima srpskih grobnica u Hadzicima?
User avatar
malaplavooka
Posts: 3353
Joined: 12/04/2011 12:34
Location: tu....u tvom srcu :)

#162 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by malaplavooka »

@Comrad

Ne pali se bezveze...sve je ovo igra..i pozli mi kad na forumu pročitam "objektivno" mišljenje ljudi koji nemaju pojma šta i kako se dešavalo...pitam se kako bi "objektivni" bili da je neko njihov pritvoren....
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#163 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by Nekako s proljeća »

Masovna grobnica na području Hadzića, žrtve su najvjerovatnije Bošnjaci.
http://www.bim.ba/bh/245/10/31168/
balkanski_spijun
Posts: 14
Joined: 03/12/2011 17:51

#164 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by balkanski_spijun »

Lokacija za koju se sumnja da krije tijela 46 ubijenih Hadžićana
Subota, 17 Mart 2012
Masovna grobnica pored puta za Foču! Udruženje žrtava dobilo informaciju od osobe srpske nacionalnosti Udruženje nestalih iz Hadžića dobilo je informaciju o lokaciji masovne grobnice sa 46 tijela ubijenih Hadžićana, i to pored magistralnog puta, samo stotinjak metara od ceste za olimpijska skijališta na Bjelašnici i Igmanu, izjavio je jučer za "Dnevni avaz" Mehmed Musić, predsjednik Udruženja. Kako nam je rekao, ovu informaciju dobili su od osobe srpske nacionalnosti s tog područja, čije ime ne može otkriti, no nju su dobili i predstavnici Instituta nestalih BiH.
Nevine žrtve

Ekipa "Dnevnog avaza" jučer je zajedno s predstavnikom Udruženja obišla lokaciju u Krupcu u općini Istočno Sarajevo, gdje se, prema tim informacijama, nalazi masovna grobnica. Riječ je o lokaciji odmah pored magistralnog puta od Sarajeva prema Foči. Svakoga dana stotine vozila prođe pored mjesta za koje se sumnja da krije tijela desetina nevinih žrtava.

Ovu informaciju potvrdio je za naš list i Amor Mašović, član Kolegija direktora Instituta za nestale BiH. On je naglasio da je još prije dvije godine znao za ovu masovnu grobnicu.

- Sud BiH je donio naredbu da se izvrši ekshumacija, ali Tužilaštvo u Istočnom Sarajevu koči proces. Ne znam zašto još ne izlaze na teren, to treba pitati njih - naveo je Mašović.

Nada za smiraj

Musić, pokazujući mjesto, kaže da se nada da će na ovoj lokaciji naći tijela 10 članova njegove porodice.

- Svaki dan molim Boga da, konačno, ukopam svoje najmilije. Žalosno je što nam ne dozvoljavaju da kopamo na ovom lokalitetu, da nakon 20 godina traganja i čekanja duše naših najmilijih nađu smiraj. Mi se plašimo da ne premjeste ova tijela ako ubrzo ne počne ekshumacija - kaže Musić.

Kako kaže, 300 metara od ovog lokaliteta pronašli su 12 tijela Hadžićana, među kojima je najviše bilo članova porodice Kovačević koje su četnici pobili.

Procesuirati odgovorne

Musić tvrdi da je za ove žrtve znao Tihomir Glavaš, čelnik ratne "srpske policijske stanice", koji do danas nije procesuiran, a direktno je, kako kaže, rukovodio akcijama hapšenja i odvođenja Bošnjaka koji se i danas vode kao nestali.

- Za ubistva Hadžićana također su odgovorni pop Milan Lukić, Ratko Radić, Drago Milošević, Aco Lubura, Dragan Pušara i Gavro Todorević. Nažalost, oni se slobodno kreću, a za naše najmilije niko nije odgovarao - navodi Musić.
hadzici.net
balkanski_spijun
Posts: 14
Joined: 03/12/2011 17:51

#165 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by balkanski_spijun »

Okružno tužilaštvo Istočno Sarajevo o tijelima žrtava iz Hadžića: Grobnica u Krupcu čeka termin
Srijeda, 21 Mart 2012

dogovoru sa Institutom za nestale BiH odredit će se kada će početi ekshumacija grobnice pored puta za Foču Okružno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu počet će s ekshumacijom 46 ubijenih Hadžićana, saopćeno je "Dnevnom avazu" iz ove institucije.
Podsjetimo, naš list u subotu je objavio informaciju da se nedaleko od raskrsnice za skretanje na planine Bjelašnica i Igman, u Krupcu, nalazi masovna grobnica s tijelima 46 ubijenih Hadžićana. To saznanje šokiralo je bh. javnost i porodice žrtava koje 20 godina čekaju da ukopaju svoje najmilije.
Naredba Tužilaštva

Kako nam je rečeno u Okružnom tužilaštvu Istočno Sarajevo, Sud BiH 17. maja 2010. godine na prijedlog Tužilaštva BiH izdao je naredbu za ekshumaciju ljudskih ostataka, pregled, obdukciju i identifikaciju te vještačenje ostataka i lica mjesta na području lokaliteta Kamenolom Krupac, u općini Ilidža.

- Ovom naredbom određeno je da je uloga Okružnog tužilaštva u Istočnom Sarajevu da vrši nadzor nad ekshumacijom i da u dogovoru s Institutom za nestala lica BiH i stručnjakom za patologiju dogovori termin ekshumacije na području lokaliteta Krupac, a koji se očekuje u narednom periodu kako bi se što prije moglo početi s radnjama koje su određene ovom naredbom - navode iz Okružnog tužilaštva.

Predsjednik Udruženja nestalih iz Hadžića Memed Musić očekuje da će u ovoj masovnog grobnici naći brata Miralema, koji je ubijen u 30. godini života.

- Miralem je odveden u ovoj grupi od 46 ljudi, a najvjerovatnije se nalazi u masovnoj grobnici u Krupcu. Iz moje porodice ubijeno je 18 članova, a još tražimo njih deset. Otkopavanje ove grobnice zaista bi nam mnogo značilo, jer veliki broj porodica koje tragaju za svojim najmilijima nije više među živima. Porodice iz Hadžića ukupno tragaju za 99 osoba - navodi Musić.

Otvorena istraga

Muamer Durmišević, potpredsjednik Udruženja nestalih iz Hadžića, naglasio je za "Dnevni avaz" da, iako mu je poznato da je Sud BiH izdao nalog za ekshumaciju Okružnom tužilaštvu u Istočnom Sarajevu, ponovo će od ove državne institucije zatražiti da se angažira na rješavanju slučaja.

- Pozvani smo u srijedu na sastanak u Tužilaštvo BiH. Nažalost, imamo ozbiljne sumnje u rad tima Tužilaštva BiH za ratne zločine. Simptomatično je da je otvorena istraga u vezi sa slučajem "Silos", a niko još nije odgovarao za 217 ubijenih Hadžićana. To je apsurdno. Tražimo da Tužilaštvo BiH svoj posao radi profesionalno - naglasio je Durmišević.

Brutalna zlostavljanja

Durmišević ističe da i on traga za svojim amidžom Kasimom Durmiševićem, koji je brutano zlostavljan i ubijen u okolici Hadžića.

- Četnici su mog amidžu zavezanog za sajlu po ulici vukli od Remontnog zavoda do zloglasne garaže, po naređenju Tihomira Glavaša. Za njegovu smrt odgovorni su Nemanja Jovičić i Miro Kecman. Vodu su mu davali na slamku. Kasnije je ubijen, ali još ne znamo gdje je njegovo tijelo - naveo je Durmišević i dodao da će uskoro objelodaniti imena više od 50 egzekutora koji se još nisu našli pred licem pravde.
hadzici.net
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#166 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by Admir_1984 »

Zna li ko nešto više o samim borbama za Golo Brdo na Igmanu?
vandams
Posts: 32
Joined: 01/09/2011 22:08

#167 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by vandams »

Admir_1984 wrote:Zna li ko nešto više o samim borbama za Golo Brdo na Igmanu?
Čist efekat iznenađenja. Naši momci se bili opustili.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#168 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by Admir_1984 »

vandams wrote:
Admir_1984 wrote:Zna li ko nešto više o samim borbama za Golo Brdo na Igmanu?
Čist efekat iznenađenja. Naši momci se bili opustili.
tako znacajnu kotu da izgube zbog opustenosti :roll:
User avatar
Morales
Posts: 519
Joined: 26/12/2011 10:51

#169 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by Morales »

taxi_driver wrote:Comrad, sam si rekao da si bio dijete kad je rat trajao. I kako sad ti sve znas sta se desavalo u Silosu. Istina je da nije bio logor ,da je bio zatvor. Ali u tom zatvoru su ljude tukli.I to dobro tukli.Moj prijatelj je bio zarobljen u Hadzicima kao pripadnik VRS i bio je zatvoren u Silosu. Mucili su ga i prebijali.Imao je duplo manje kila kad je izasao. Mada je i danas veci Bosanac od pola vas koji se busate .

A to sto je u Hadzicima ubijeno 350 ljudi, i sto niko nije odgovarao, to je grijeh vlasti u Hadzicima,koji ni nakon toliko godina nisu podigli optuznicu za nestale i ubijene Hadzicane. Pa se ratni zlocinci iz Hadzica mogu naci po FB profilima.Niti ih ko trazi niti ih ko za ista okrivljuje.
Prijatelj ti bio u VRS ?? Da je on bio na slobodi radio bi on ovo http://www.youtube.com/watch?v=iDFqqO3XjkY :x :x
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4827
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#170 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by duh_sa_sjekirom »

Admir_1984 wrote:
vandams wrote:
Admir_1984 wrote:Zna li ko nešto više o samim borbama za Golo Brdo na Igmanu?
Čist efekat iznenađenja. Naši momci se bili opustili.
tako znacajnu kotu da izgube zbog opustenosti :roll:
Kakva opuštenost, šta lupate bezveze.
Golo brdo je tokom rata nekoliko puta mijenjalo "vlasnika". Zadnji put četnici su ga zauzeli u sklopu sveopćeg napada na Igman i Bjelašnicu u julu i augustu 1993.g. Problem je bio nedostatak ljudstva u ARBiH. Da bi se kvalitetno obezbjedila ta kota, prema vojnim strandardima, bilo je neophodno 140-150 ljudi sa pratećim lakim i težim naoružanje, te stručno postavljenim minskim poljima. ARBiH u tu svrhu i u tom trenutku nije mogla da obezbjedi ni 1/4 potrebnog ljudstva i MTS-a i zato je G.brdo i palo.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#171 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by Nekako s proljeća »

'' Mladić Ratko: Molim.
NN muška osoba: Halo, javite se!
Mladić Ratko: Halo.
NN muška osoba 1: Simić(?), izvolite.
Mladić Ratko: General Mladić, ko je?
NN muška osoba: Sačekajte trenutak.
Mladić Ratko: (Obraća se nekom u prostoriji) Imate tamo vezu sa generalštabom preko. Preko puta nek vam daju direktnu vezu.
Miličević: Halo!
Mladić Ratko: Da!
Miličević: Potpukovnik Miličević!
Mladić Ratko: Miličeviću kažite, Mladić general!
Miličević: Druže generale, molim Vas, tražio sam generala Baroša!
Mladić Ratko: Da!
Miličević: Da ga izvestim sledeće!
Mladić Ratko: Da!
Miličević: Ja sam ovaj komandant poligonske jedinice u Pazariću!
Mladić Ratko: Dobro!
Miličević: Danas je bila kod mene delegacija.
Mladić Ratko: Da!
Miličević: Iz vlasti!
Mladić Ratko: Da!
Miličević: To je opštine Hadžići...
Mladić Ratko: Dobro!
Miličević: Zatim milicija, MUP Hadžići i TO Hadžići...
Mladić Ratko: Da!
Miličević: Sve to muslimanski sastav bio kod mene!
Mladić Ratko: Dobro!
Miličević: Zahtev njihov je bio sledeći!
Mladić Ratko: Da!
Miličević: Predlažu mi!
Mladić Ratko: Predlažu ti, dobro u Pazariću, govori!
Miličević: Iz Pazarića predlažu...
Mladić Ratko: Šta predlažu? Govori!
Miličević: Sa svoje teritorije...
Mladić Ratko: Da!
Miličević: Ovo što je pod njihovom vlašću...
Mladić Ratko: Da!
Miličević: Bezbedan izlazak...
Mladić Ratko: Dobro!
Miličević: I provođenje pitomaca bez ikakvih problema!
Mladić Ratko: Dobro!
Miličević: Uslov jeste onaj koji je već bio objavljen u javnosti, ono što je, ovaj, potpisano u vezi predaje artiljerijskih oruđa.
Mladić Ratko: Da.
Miličević: Sve ostalo vezano za streljačko oružje i našu municiju, i tako dalje, garantuju bez ikakvih problama izlazak sa ovog prostora.
Mladić Ratko: Druže potpukovniče!
Miličević: Izvolte!
Mladić Ratko: Svake kontakte dalje i pregovore na individualnoj osnovi sa njima, nemate potrebe da vodite, preuzimamo ovde ja i ovlašćeni organ Generalštaba Savezne Republike Jugoslavije.
Miličević: Razumem!
Mladić Ratko: Jeli Vam jasno?
Miličević: Jeste!
Mladić Ratko: I izać' ćete kad Vam mi budemo naredili i po planu koji mi budemo dogovorili sa predstavnicima, ovaj hrvatsko-muslimanske koalicije. Jeli Vam jasno?
Miličević: Razumem druže generale!
Mladić Ratko: Nikakve pregovore i nikoga Vi nemate, niste
ovlašćeni da niskim pregovarate, niti ste ovlašćeni Vi i Vaš komandant da primate bilo kakve delegacije! Sve što treba usmeravajte ovamo na mene!
Miličević: Ja sam dr....
Mladić Ratko: Jeli Vam jasno što sam reko, šta ste Vi to mene ne interesuje uopšte!
Miličević: Ja sam komandant ovde...
Mladić Ratko: Ako ste komandant druže potpukovniče nemojte voditi ni sklapati nikakve ugovore ni pregovore!
Miličević: Razumem druže generale!
Mladić Ratko: E tako, održavajte mir, od njih tražite samo da vas ne napadaju, i bit će sve u redu. Oni idu sada pojedinačno sa vama svakim. Jeste me razumeli?
Miličević: Ja sam zbog toga, ja sam zbog toga, da znate, i hteo da Vas obavestim...
Mladić Ratko: Dobro ste...
Miličević: ... da su pokušali dakle i samnom da razgovaraju!
Mladić Ratko: Dobro ste me ovbavestili! Niste ovlašćeni Vi da vodite nikakve pregovore i nema potrebe ništa da pregovarate!
Miličević: Tako je!
Mladić Ratko: Ni nikakve ugovore da sklapate, nek posao ide prema centralizovanom planu kako je zamislio Generalštab!
Miličević: Sigurno, sigurno...
Mladić Ratko: Zdravo!
Miličević: Ja sam samo htio da Vas izvestim.
Mladić Ratko: Dobro je, izvestili ste me (jako viče!), pustite mi liniju više, imate li još nešto da mi kažete!?
Miličević: Ne druže generale!
Mladić Ratko: Molim Vas nemojte sada da panično nastupamo...
Miličević: Još ako dozvolite samo ovo.
Mladić Ratko: Kaži!
Miličević: U sastavu ove jedinice nalazi se deo diviziona iz...
Mladić Ratko: Ma nemoj mi govoriti (opet jakim tonom!), znamo šta se nalazi čoveče!
Miličević: E odlično, nalazi se...
Mladić Ratko: Pa ostavi molim te priču šta se nalazi čoveče (još jači ton), čuješ li!?
Miličević: Pa da Vas izvestim...
Mladić Ratko: Ama sluša se ova veza bre čoveče! Dežurni MUP-ovac sedi dole u pošti! Šta me izveštavaš? Misli glavom! Ovo, ovo je katastrofalna situacija kako se pojedinci ponašaju! (Sve jakim tonom!)
Miličević: Ja znam da oni, pa ja zbog toga i, i, ja znam da oni slušaju ovo...
Mladić Ratko: Pa molim Vas druže potpukovniče, sve znamo što treba o vama znat! Vaše je da se držite tamo, hmm, da budete spremni ako vas napadnu da se branite, i nemojte mi stupati ni u kakve kontakte, pregovore ni potpisivanje bilo čega! Rukovodi sa ovom operacijom lično Generalštab, i oni će ljudi pametniji i od mene i od Vas da nađu rešenje kako da se to sve izvede.
Miličević: Sigurno.
Mladić Ratko: Jeli Vam jasno?
Miličević: Jeste druže generale!
Mladić Ratko: Zdravo i pozdravite ljude!
Miličević: Zdravo!
Mladić Ratko: Zdravo! ''
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4827
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#172 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by duh_sa_sjekirom »

Sarajmen wrote:Jah, preče je bilo baviti se profiterstvom.
:?
Šta hoćeš da kažeš? Da nije bilo dovoljno ljudstva jer su se vojnici bavili ratnim profiterstvom? Ne kontam...
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4827
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#173 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by duh_sa_sjekirom »

Sarajmen wrote:Golo brdo je izgubljeno tada, i to je činjenica. Zašto je palo pod kontrolu neprijatelja, odnosno snaga VRS-e, je drugi par rukava. Tvoje obrazloženje koje si naveo kao uzrok gubljenja od strane A RBiH te teritorije ,mi nije prihvatljivo. I da je istinita tvoja tvrdnja da Armija tada nije raspolagala sa dovoljnim brojem vojnika, ona ne umanjuje odgovornost komandnog kadra te iste Armije a kojem je to područje bilo u dodijeljenoj zoni odgovornosti.

A nemoj mi molim te osporavati činjenicu o profiterstvu na tom području , naročito Hrasnice i Sokolović Kolonije. Evo, da Butmirsko područje tretiramo kao ''tranzitno '' i kao prostor pod kontrolom vojno-policijskih struktura bosanske Vlade. Dakle, 4 motorizova brigada prije svega ima veliku odgovornost za pad Golog brda u ruke neprijatelja. Ispravi me ako griješim.

I objasni mi molim te, kako to da nije bilo moguće osigurati jednu četu vojnika za odbranu tog prostora. Ako je tunel već bio funkcionalan koridor za dislociranje vojske. Koje je bar u Sarajevu bilo ''za izvoza''. A sa druge strane,van Sarajeva je slobodna teritorija imala i mogućnosti da se tehnički dio odbrane tog područja, podigne na potreban nivo, s obzirom na njegov značaj.

Eto, za sada toliko...
Prije bilo kakve daljnje rasprave kaži mi gdje si bio u tom periodu i koliko si imao godina?
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4827
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#174 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by duh_sa_sjekirom »

Sarajmen wrote:Na sarajevskom ratištu aktivno, a nakon prodora snaga VRS-e na Igman i Bjelašnicu kroz tunel dislociran u pravcu Hrasničkog stana...
Onda nisi dobro upoznat sa tadašnjom situacijom oko G.brda...Ja sam ti naveo obrazloženje zašto je palo, a ako ga ti ne prihvataš, traži neko bolje, tvom uhu prihvatljivije. Nemam ni vremena ni živaca "razbijati" tuđe teorije zavjere.
Nisam bio pripadnik 4.mot br., tako da nemam uvid u šverc i profiterstvo, a ako ti raspolažeš sa konkrtenim činjenicama, navedi nam imena tih švercera, da raja zna s kim ima posla...
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4827
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#175 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by duh_sa_sjekirom »

Sarajmen wrote:Volim i ja tebe... :run:
Samo opušteno... :D
Post Reply