Hadzi kradja

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#151 Re: Hadzi kradja

Post by Chloe »

Pastrmka i Lipljen wrote: 31/05/2023 10:42
Chloe wrote: 31/05/2023 10:41


IZ je institucija, glupo je praviti paralelu, ali kako bi bilo da se raspravljamo, da li porez trebamo plaćati Poreznoj upravi? :D
tebi može biti šta hoće meni je to kriminalna organizacija i još nešto ali o tome neću.
Prijavi ih! Ja da imam dokaze to bih napravila. :wink:
User avatar
basicm
Posts: 10481
Joined: 16/01/2012 21:38

#152 Re: Hadzi kradja

Post by basicm »

Skup vam hadz, a i ne planirate ici :)
User avatar
nivla
Posts: 4283
Joined: 12/01/2008 23:44

#153 Re: Hadzi kradja

Post by nivla »

basicm wrote: 31/05/2023 11:12 Skup vam hadz, a i ne planirate ici :)
:lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8271
Joined: 25/05/2013 23:49

#154 Re: Hadzi kradja

Post by apsidejzi »

basicm wrote: 31/05/2023 11:12 Skup vam hadz, a i ne planirate ici :)
Imam u siroj familiji ljude koji su skupljali za hadz i isli bi rado al ovo postaje tesko za progutat. Ja sam isao na hadz za polovinu ove cijene prije 10tak godina dok sam jos bio u vjernickim vodama. I tad je bilo skupo za ono sta sam dobio al covjek to nekako sebi opravda misleci da ce nagrada od boga biti stvarna naplata.

Sad kao ateisti ovo mi izgleda apsurdno i sad razumijem da ljudi u saudiji zloupotrebljavaju vjernike. Ne znam koliko se IZ uglavi u matematiku ali ne mislim da su oni ti koji uzimaju kajmak.

Ako ides sam na umru platis hotel i put nekih 2000-3000km. ako je vise osoba pa podijele neke troskovo to moze spasti i ispod 2000km po osobi. Mislim, sve mozes sam rezervisat. Hoteli su na booking.com, wizzair vozi za dzedu direktno iz budimpeste. dole nadjes taksi i to je to.

Al hadzdz.... ovo ke cista pljacka koju i sam kralj odobrava. istovremeno placa basnoslovne cifre nekim cafirima. I jedno i drugo se kontrolise iz kraljevske palace.
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#155 Re: Hadzi kradja

Post by shape of despair »

apsidejzi wrote: 31/05/2023 11:23
basicm wrote: 31/05/2023 11:12 Skup vam hadz, a i ne planirate ici :)
Imam u siroj familiji ljude koji su skupljali za hadz i isli bi rado al ovo postaje tesko za progutat. Ja sam isao na hadz za polovinu ove cijene prije 10tak godina dok sam jos bio u vjernickim vodama. I tad je bilo skupo za ono sta sam dobio al covjek to nekako sebi opravda misleci da ce nagrada od boga biti stvarna naplata.

Sad kao ateisti ovo mi izgleda apsurdno i sad razumijem da ljudi u saudiji zloupotrebljavaju vjernike. Ne znam koliko se IZ uglavi u matematiku ali ne mislim da su oni ti koji uzimaju kajmak.

Ako ides sam na umru platis hotel i put nekih 2000-3000km. ako je vise osoba pa podijele neke troskovo to moze spasti i ispod 2000km po osobi. Mislim, sve mozes sam rezervisat. Hoteli su na booking.com, wizzair vozi za dzedu direktno iz budimpeste. dole nadjes taksi i to je to.

Al hadzdz.... ovo ke cista pljacka koju i sam kralj odobrava. istovremeno placa basnoslovne cifre nekim cafirima. I jedno i drugo se kontrolise iz kraljevske palace.
Mogu li ja onda u svojoj režiji otići na hadž.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8271
Joined: 25/05/2013 23:49

#156 Re: Hadzi kradja

Post by apsidejzi »

shape of despair wrote: 31/05/2023 11:26
apsidejzi wrote: 31/05/2023 11:23
Imam u siroj familiji ljude koji su skupljali za hadz i isli bi rado al ovo postaje tesko za progutat. Ja sam isao na hadz za polovinu ove cijene prije 10tak godina dok sam jos bio u vjernickim vodama. I tad je bilo skupo za ono sta sam dobio al covjek to nekako sebi opravda misleci da ce nagrada od boga biti stvarna naplata.

Sad kao ateisti ovo mi izgleda apsurdno i sad razumijem da ljudi u saudiji zloupotrebljavaju vjernike. Ne znam koliko se IZ uglavi u matematiku ali ne mislim da su oni ti koji uzimaju kajmak.

Ako ides sam na umru platis hotel i put nekih 2000-3000km. ako je vise osoba pa podijele neke troskovo to moze spasti i ispod 2000km po osobi. Mislim, sve mozes sam rezervisat. Hoteli su na booking.com, wizzair vozi za dzedu direktno iz budimpeste. dole nadjes taksi i to je to.

Al hadzdz.... ovo ke cista pljacka koju i sam kralj odobrava. istovremeno placa basnoslovne cifre nekim cafirima. I jedno i drugo se kontrolise iz kraljevske palace.
Mogu li ja onda u svojoj režiji otići na hadž.
Ne mozes. Ne daju vizu u tom periodu. To rezultira monopolistickim ponasanjem svih aktera u lancu gdje svi pokusavaju izvuci sto vise novca od konacnog kupca tj buduceg hadzije. Vjestacki napuhane cijene na bazi vjerovanja da je klanjanje u haremu Kabe u toku hadzijskih dana vrednije za X puta od klanjanja negdje drugo i u drugom periodu. Vjernici koji su spremni platiti taj iznos, te ovi monopolisti sto koriste njihovu spremnost.

Ako me pitas kao ateistu ja cu ti reci: sisaj ovce kad su stale u red. Digni cijenu jos koju hiljadu, malo vam je ovo.
Ako me pitas kao covjeka ja cu ti reci: iako se ideoloski razlikujem od nekoga, to ne mora znaciti da mi je drago vidjeti kad ga neko levati. Meni je to isto kao kada vidim nekog pametnog radnika kako se slomi radeci za gazdu a ovaj ga malo placa. Samo zato sto se boji izaci iz zone komfora, trpi kretena za sefa a pametan je i sposoban te samo da malo digne glavu i potrazi posla negdje drugo, mnogo bolje bi prosao u zivotu. Ili kao kada neki romanticar ili romanticarka leti za svojim partnerom a svi vide da tom partneru nije toliko stalo do te osobe. Nekako ti bude zao kad vidis tudju patnju.

Kao sto rekoh, imam nekoliko clanova sire familije koji su godinama skupljali da odu na hadz i nekako taman kad skupe koliko treba, ispostavi se da iduce godine taj iznos nije dovoljan. Onda mora radit i stedit jos, ne bi li do iduce godine uspio namiriti eventualno poskupljenje. I onda dodje i prica mi se kako je skupo, ali kako je skupio taj novac i eto kao: puno je al cu ipak otici jer nesto... Onda opet, s druge strane ta osoba vjeruje da cu ja zbog svog nevjerovanja goriti vjecno i da je tih 12,5k pisljivo u odnosu na patnju u kojoj cu ja biti i da bih ja vjerovatno rado dao duplo vise samo da se izvucem iz iste... I onda kazem: mozda je i njemu zao mene. Mislim nadam se da je tako. Ako se tajno raduje sto sam se zajebao onda jbg, nek ide da ga osisaju :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14666
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#157 Re: Hadzi kradja

Post by DaysleepeR »

Zaboga nemojte pisati Hadždž.
Ako je Hajj, na našem se zna kako se to piše - Hadž.
Ako je Hadždž onda je i hadždžija i Hadždžibajrić i da idemo dalje u katastrofu.

Ima pravopis bosanskog jezika, ne provaljujte se.
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#158 Re: Hadzi kradja

Post by shape of despair »

Nevezano za islam i vjeru,ne doticem se toga, ali znaci ja ne mogu sam isplanirati putovanje nego moram preko "agencije". Spakujem kofere, upalim auto/ avion/ autobus, prije toga bookiram smjestaj,skontam sve sam, i krenem, ne moze???
Jebeno pravo, a ja tele pa vjerujem u pravedan svijet
User avatar
basicm
Posts: 10481
Joined: 16/01/2012 21:38

#159 Re: Hadzi kradja

Post by basicm »

shape of despair wrote: 31/05/2023 17:04 Nevezano za islam i vjeru,ne doticem se toga, ali znaci ja ne mogu sam isplanirati putovanje nego moram preko "agencije". Spakujem kofere, upalim auto/ avion/ autobus, prije toga bookiram smjestaj,skontam sve sam, i krenem, ne moze???
Jebeno pravo, a ja tele pa vjerujem u pravedan svijet
Ne moze zbog mnogo drugih stvari. Prvo, u pitanju je “prime time”, finale, top, nema dalje itd. Zbog toga cijene idu u nebo. Drugo, ogroman broj “hadzija” se ne bi nikako vratio, ostali bi ilegalno u toj zemlji. Nismo mi sami koji dolaze tamo niti svi radi vjerskog obreda. Trece, nije to samo let hotel i hrana, imaju vodici, imaju ljekarski timovi, imaju troskovi svake usluge koja vam se pruza vidljivo i nevidljivo. Na kraju, boravak tamo je nekih 20-ak dana. Koliko kosta neki odmor od 20-ak dana bilo gdje?
Sad je hadz vec u sezoni odmora, avioni su vec zauzetiji nego u nekom drugom periodu, sve to kosta ljudi moji.

A prije svega, ko nema, nije ni duzan ici. Malar falilo i ono malo.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#160 Re: Hadzi kradja

Post by Bloo »

basicm wrote: 31/05/2023 21:38
shape of despair wrote: 31/05/2023 17:04 Nevezano za islam i vjeru,ne doticem se toga, ali znaci ja ne mogu sam isplanirati putovanje nego moram preko "agencije". Spakujem kofere, upalim auto/ avion/ autobus, prije toga bookiram smjestaj,skontam sve sam, i krenem, ne moze???
Jebeno pravo, a ja tele pa vjerujem u pravedan svijet
Ne moze zbog mnogo drugih stvari. Prvo, u pitanju je “prime time”, finale, top, nema dalje itd. Zbog toga cijene idu u nebo. Drugo, ogroman broj “hadzija” se ne bi nikako vratio, ostali bi ilegalno u toj zemlji. Nismo mi sami koji dolaze tamo niti svi radi vjerskog obreda. Trece, nije to samo let hotel i hrana, imaju vodici, imaju ljekarski timovi, imaju troskovi svake usluge koja vam se pruza vidljivo i nevidljivo. Na kraju, boravak tamo je nekih 20-ak dana. Koliko kosta neki odmor od 20-ak dana bilo gdje?
Sad je hadz vec u sezoni odmora, avioni su vec zauzetiji nego u nekom drugom periodu, sve to kosta ljudi moji.

A prije svega, ko nema, nije ni duzan ici. Malar falilo i ono malo.
Da usporedimo paket 14 dana Turska, all inclusive ukljucujuci i let?

Hadz se ne racuna ako nije preko IZ.
User avatar
basicm
Posts: 10481
Joined: 16/01/2012 21:38

#161 Re: Hadzi kradja

Post by basicm »

Nije da se ne racuna nego ne moze drukcije. Kao ni svugdje na svijetu osim par okolnih drzava, i to ne bas potpuno slobodno. Treba neko da garantuje da ce se svi vratiti kuci.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#162 Re: Hadzi kradja

Post by Dope_Man »

shape of despair wrote: 31/05/2023 17:04 Nevezano za islam i vjeru,ne doticem se toga, ali znaci ja ne mogu sam isplanirati putovanje nego moram preko "agencije". Spakujem kofere, upalim auto/ avion/ autobus, prije toga bookiram smjestaj,skontam sve sam, i krenem, ne moze???
Jebeno pravo, a ja tele pa vjerujem u pravedan svijet
Mozes.. samo ne u terminu hadza. Radi se o najvecem turistickom dogadjaju na svijetu i to zahtjeva vise organizacije, i razumljivo mi je da tjeraju da se ide iskljucivo preko agencija, a ne u solo aranzmanu. Ti mozes i tad otic i trazit vizu za hadz, al ce ti vjerovatno samo reci da se obratis IZ i ides preko njih.

E sad, zasto samo IZ ima pravo organizovat iz BiH, a ne i druge turisticke agencije, e to je pitanje koje neko iz BiH treba da postavlja.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#163 Re: Hadzi kradja

Post by Chloe »

basicm wrote: 31/05/2023 21:38
shape of despair wrote: 31/05/2023 17:04 Nevezano za islam i vjeru,ne doticem se toga, ali znaci ja ne mogu sam isplanirati putovanje nego moram preko "agencije". Spakujem kofere, upalim auto/ avion/ autobus, prije toga bookiram smjestaj,skontam sve sam, i krenem, ne moze???
Jebeno pravo, a ja tele pa vjerujem u pravedan svijet
Ne moze zbog mnogo drugih stvari. Prvo, u pitanju je “prime time”, finale, top, nema dalje itd. Zbog toga cijene idu u nebo. Drugo, ogroman broj “hadzija” se ne bi nikako vratio, ostali bi ilegalno u toj zemlji. Nismo mi sami koji dolaze tamo niti svi radi vjerskog obreda. Trece, nije to samo let hotel i hrana, imaju vodici, imaju ljekarski timovi, imaju troskovi svake usluge koja vam se pruza vidljivo i nevidljivo. Na kraju, boravak tamo je nekih 20-ak dana. Koliko kosta neki odmor od 20-ak dana bilo gdje?
Sad je hadz vec u sezoni odmora, avioni su vec zauzetiji nego u nekom drugom periodu, sve to kosta ljudi moji.

A prije svega, ko nema, nije ni duzan ici. Malar falilo i ono malo.
👍

P. S. U cijeni je i kurban, koferi, torbe i prsluk sa nazivom države, nisu to neki troškovi ali sa svim kad se sabere...
El_comadante
Posts: 7947
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#164 Re: Hadzi kradja

Post by El_comadante »

shape of despair wrote: 31/05/2023 17:04 Nevezano za islam i vjeru,ne doticem se toga, ali znaci ja ne mogu sam isplanirati putovanje nego moram preko "agencije". Spakujem kofere, upalim auto/ avion/ autobus, prije toga bookiram smjestaj,skontam sve sam, i krenem, ne moze???
Jebeno pravo, a ja tele pa vjerujem u pravedan svijet
Nije isto. Kad ideš na godišnji u tom mjestu bude koliko turista? 1000, 10000 ako i toliko a Hadž bude tu i do 500.000 treba do sve organizovati. E sad što samo IZ to radi kod nas i ima monopol to je drugo.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8271
Joined: 25/05/2013 23:49

#165 Re: Hadzi kradja

Post by apsidejzi »

El_comadante wrote: 01/06/2023 14:16
shape of despair wrote: 31/05/2023 17:04 Nevezano za islam i vjeru,ne doticem se toga, ali znaci ja ne mogu sam isplanirati putovanje nego moram preko "agencije". Spakujem kofere, upalim auto/ avion/ autobus, prije toga bookiram smjestaj,skontam sve sam, i krenem, ne moze???
Jebeno pravo, a ja tele pa vjerujem u pravedan svijet
Nije isto. Kad ideš na godišnji u tom mjestu bude koliko turista? 1000, 10000 ako i toliko a Hadž bude tu i do 500.000 treba do sve organizovati. E sad što samo IZ to radi kod nas i ima monopol to je drugo.
Meka je cetvrti grad u svijetu po broju turista koje primi godisnje. Ispred njih je recimo London, koji brat bratu jeste skup ali nije ni blizu koliko je Meka. U London moze cetveroclana porodica otici za nekih 4000KM i da ima hotel sa doruckom sto dobijes na hadzu. Naravno, i London ima hotela koji su skuplji ali tu je to negdje.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... l_visitors
El_comadante
Posts: 7947
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#166 Re: Hadzi kradja

Post by El_comadante »

apsidejzi wrote: 01/06/2023 14:26
El_comadante wrote: 01/06/2023 14:16

Nije isto. Kad ideš na godišnji u tom mjestu bude koliko turista? 1000, 10000 ako i toliko a Hadž bude tu i do 500.000 treba do sve organizovati. E sad što samo IZ to radi kod nas i ima monopol to je drugo.
Meka je cetvrti grad u svijetu po broju turista koje primi godisnje. Ispred njih je recimo London, koji brat bratu jeste skup ali nije ni blizu koliko je Meka. U London moze cetveroclana porodica otici za nekih 4000KM i da ima hotel sa doruckom sto dobijes na hadzu. Naravno, i London ima hotela koji su skuplji ali tu je to negdje.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... l_visitors
Da li u Londonu u roku od 20 posjeti 500000 turista?
Mrvice_ba
Posts: 1338
Joined: 28/01/2020 08:33

#167 Re: Hadzi kradja

Post by Mrvice_ba »

@apsidejzi spozno si istinu i onda okrenuo glavu?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#168 Re: Hadzi kradja

Post by Dope_Man »

apsidejzi wrote: 01/06/2023 14:26
El_comadante wrote: 01/06/2023 14:16

Nije isto. Kad ideš na godišnji u tom mjestu bude koliko turista? 1000, 10000 ako i toliko a Hadž bude tu i do 500.000 treba do sve organizovati. E sad što samo IZ to radi kod nas i ima monopol to je drugo.
Meka je cetvrti grad u svijetu po broju turista koje primi godisnje. Ispred njih je recimo London, koji brat bratu jeste skup ali nije ni blizu koliko je Meka. U London moze cetveroclana porodica otici za nekih 4000KM i da ima hotel sa doruckom sto dobijes na hadzu. Naravno, i London ima hotela koji su skuplji ali tu je to negdje.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... l_visitors
Nije ti to neki argument. Znas i sam da nije isto kada ogroman procenat turista dodje unutar 3 sedmice, i kada imas neku normalniju raspodjelu tokom cijele godine.
User avatar
nivla
Posts: 4283
Joined: 12/01/2008 23:44

#169 Re: Hadzi kradja

Post by nivla »

i saudijci tu imaju udjela, u americi je cini mi se 15000 dolara najjeftiniji aranzman i sve je rasprodato
saudijci ti trebaju izdati vizu i dati dozvolu za ulazak u mekku
trebalo bi da kosta, ali svakako kako ja vidim hadzdz ko moze ici na njeg to znaci da mu je svejedno jel 9 ili 15k km
drugim rijecima on je propisan kao obaveza samo ako si imucan da odes, to ne znaci da samo platis cijenu hadzdza, vec da obezbijedis za svoju porodicu da imaju od cega zivjeti dok se vratis( a mozda se i ne vratis), onda da nemas dugova, da nisi od kamate zaradio za njeg, da nisi prodavao alkohol i drogu pa od tog ustedio, tj da si sve stekao na halal nacin, a to je danas jako malo ljudi u stanju, jer cim nisi prijavio sav porez u drzavi gdje zivis vec ti je upitno mozes li na hadzdz od tih para, ukrao si od drustva
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#170 Re: Hadzi kradja

Post by Dope_Man »

DaysleepeR wrote: 31/05/2023 16:29 Zaboga nemojte pisati Hadždž.
Ako je Hajj, na našem se zna kako se to piše - Hadž.
Ako je Hadždž onda je i hadždžija i Hadždžibajrić i da idemo dalje u katastrofu.

Ima pravopis bosanskog jezika, ne provaljujte se.
Moram te citirati da jos jednom ostane ljudima.. :-)
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#171 Re: Hadzi kradja

Post by Rijeka_snova »

Na hadzu 2019. godine je bilo oko 2,5 miliona hodočasnika. Hadzski obredi su jasno tempirani i dešavaju se u određeno vrijeme, npr. zna se kad se tačno Arefat obavlja (1 tačno odredjen dan) i znaci svih tih 2.5 miliona ljudi mora biti tu u to određeno vrijeme.

To zahtijeva stvarno nevjerovatnu organizaciju i pripreme. Iz tog razloga vjerovatno i nije dozvoljen samostalan dolazak jer bi to bio opći haos nego isključivo organizovan, sa vodičima i po planu. Sjećam se kad su moji dido i nene išli na hadz 2005. godine (sa autobusom, dido je vodio dnevnik, divno iskustvo) da se desio stampedo i da je bilo poginulih, kako se sjecam jedni su išli u pravcu kojim su trebali ići prema lokaciji, drugi su se greškom vraćali istim putem i eto clash i problem. To je ogroman broj ljudi na jednom prostoru i svima treba smještaj, hrana, prevoz (autobuski i avionski), medicinska pomoć, itd. Kad sam bila na umri, odsjedala sam u 5* hotelu u blizini harema, ali ne zavaravam se da je nama iz BiH tako nesto moguće za vrijeme hadza, kad svi dolaze tu. Vjerujem da su ti hotelu rezervisani za bogate nacije, i to je i logično. Ponuda-potražnja. Neće jedan Sheraton, Hilton, Marriott biti merhametli i davati za dz eto zato što je hadz. To je prime time i vrijeme da se zaradi, a ima dovoljno i hadžija svih imovinskih stanja da se to rasporedi, neko u prvi red do Harema, neko u Aziziju, i to je za očekivati i to nije uopće predaleko od harema. Nije realno porediti umru ili bilo kakvo turističko putovanje sa hadzem.

Obzirom da je nova ekipa u Uredu za hadz, očekujem da to bude sve bolje i bolje, mislim da se puno više trude i rade od prijašnje ekipe. Usput, sve i kad bi htjele neke lokalne agencije da organizuju hadz, ne mogu jer izun za to daje KSA i samo daje utvrđenim i priznatim islamskim zajednicama. To je koliko ja znam.

Meni lično (mada mnogo ljudi to uopće ne vidi kao neki problem) smetaju dvije stvari:
1. Mogućnost rezervisanja dvokrevetne sobe za bračni par pa makar i sa dodatnom nadoplatom. Ne osjeća se svako komotno sa 2-3 strankinje/stranca spavati u sobi mada kažu da tako razviju dobra prijateljstva i da je to super opcija. Ja bih ipak sa svojim mužem, vjerovatno sam razmazena :D
2. Nemogućnost da se vrati ranije. Mnogo ljudi ne moze uzeti godišnji od od 3 sedmice i više (3 sedmice za puta, a gdje su pripreme prije I odmor poslije). U sustini i ne treba toliko biti tamo, moze se sve zavrsiti za 10ak dana. Vecini ljudi to ne smeta jer je to idealna prilika da provedu toliko vremena na svetim mjestima, ali ima ljudi koji ne mogu to sebi vremenski priustiti. To je onako nerealno i puno ljudi ostavlja hadz za kad dodje u penziju jer jednostavno ne mogu dobiti toliko slobodnog vremena na poslu. Razumijem da bi to logistički bilo vrlo teško uskladiti (radila sam u turizmu i organizovanju putovanja za veći broj osoba i znam koliki je problem raditi nesto mimo grupe). Ali eto, možda bi se nekako i moglo. Hadžije iz Indonezije krenu dolaziti i po 20 do mjesec dana prije jer ih dolazi oko 200 000, tako da ovo kako naših sitno hiljadu i nesto hadžija putuju, nije nimalo neobično.


Gledala sam ovogodišnje hotele u Medini i djeluju super, na ekstra lokaciji naročito za žene jer je blizu ženskog ulaza, kako sam skontala (ko nije bio ne moze pojmiti koliko treba hodati do ženskog ulaza u džamiju ako si na drugoj strani harema, nije to jedan namaz nego više njih i starijim ženama je to stvarno naporno).

Sto se tice cijene, stvarno je preskupo, makar meni lično sad zasad jer nemam te pare, ali evo, ove godine znam najmanje 10 ljudi koji idu na hadz, koji godinama skupljaju i koji su obični ljudi sa običnim poslovima. Niko od tih 10 ljudi nije bogatas niti ima svoju firnu ili bilo sta slicno. Ne znam da li i koliko IZ uzima provizije, ne bih o tome, ali mi je nerealno misliti da je IZ povisila za oko 5 hiljada cijenu samoinicijativno. Vjerujem da je to odluka Saudijske Arabije. Nije nesto na sta se moze previše utjecati, nažalost, nadajmo se samo da ce svi dobiti dobru uslugu za taj novac i da će se zivi, zdravi i sretni vratiti sa ovog životnog putovanja.
El_comadante
Posts: 7947
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#172 Re: Hadzi kradja

Post by El_comadante »

Rijeka_snova wrote: 02/06/2023 12:15 Na hadzu 2019. godine je bilo oko 2,5 miliona hodočasnika. Hadzski obredi su jasno tempirani i dešavaju se u određeno vrijeme, npr. zna se kad se tačno Arefat obavlja (1 tačno odredjen dan) i znaci svih tih 2.5 miliona ljudi mora biti tu u to određeno vrijeme.

To zahtijeva stvarno nevjerovatnu organizaciju i pripreme. Iz tog razloga vjerovatno i nije dozvoljen samostalan dolazak jer bi to bio opći haos nego isključivo organizovan, sa vodičima i po planu. Sjećam se kad su moji dido i nene išli na hadz 2005. godine (sa autobusom, dido je vodio dnevnik, divno iskustvo) da se desio stampedo i da je bilo poginulih, kako se sjecam jedni su išli u pravcu kojim su trebali ići prema lokaciji, drugi su se greškom vraćali istim putem i eto clash i problem. To je ogroman broj ljudi na jednom prostoru i svima treba smještaj, hrana, prevoz (autobuski i avionski), medicinska pomoć, itd. Kad sam bila na umri, odsjedala sam u 5* hotelu u blizini harema, ali ne zavaravam se da je nama iz BiH tako nesto moguće za vrijeme hadza, kad svi dolaze tu. Vjerujem da su ti hotelu rezervisani za bogate nacije, i to je i logično. Ponuda-potražnja. Neće jedan Sheraton, Hilton, Marriott biti merhametli i davati za dz eto zato što je hadz. To je prime time i vrijeme da se zaradi, a ima dovoljno i hadžija svih imovinskih stanja da se to rasporedi, neko u prvi red do Harema, neko u Aziziju, i to je za očekivati i to nije uopće predaleko od harema. Nije realno porediti umru ili bilo kakvo turističko putovanje sa hadzem.

Obzirom da je nova ekipa u Uredu za hadz, očekujem da to bude sve bolje i bolje, mislim da se puno više trude i rade od prijašnje ekipe. Usput, sve i kad bi htjele neke lokalne agencije da organizuju hadz, ne mogu jer izun za to daje KSA i samo daje utvrđenim i priznatim islamskim zajednicama. To je koliko ja znam.

Meni lično (mada mnogo ljudi to uopće ne vidi kao neki problem) smetaju dvije stvari:
1. Mogućnost rezervisanja dvokrevetne sobe za bračni par pa makar i sa dodatnom nadoplatom. Ne osjeća se svako komotno sa 2-3 strankinje/stranca spavati u sobi mada kažu da tako razviju dobra prijateljstva i da je to super opcija. Ja bih ipak sa svojim mužem, vjerovatno sam razmazena :D
2. Nemogućnost da se vrati ranije. Mnogo ljudi ne moze uzeti godišnji od od 3 sedmice i više (3 sedmice za puta, a gdje su pripreme prije I odmor poslije). U sustini i ne treba toliko biti tamo, moze se sve zavrsiti za 10ak dana. Vecini ljudi to ne smeta jer je to idealna prilika da provedu toliko vremena na svetim mjestima, ali ima ljudi koji ne mogu to sebi vremenski priustiti. To je onako nerealno i puno ljudi ostavlja hadz za kad dodje u penziju jer jednostavno ne mogu dobiti toliko slobodnog vremena na poslu. Razumijem da bi to logistički bilo vrlo teško uskladiti (radila sam u turizmu i organizovanju putovanja za veći broj osoba i znam koliki je problem raditi nesto mimo grupe). Ali eto, možda bi se nekako i moglo. Hadžije iz Indonezije krenu dolaziti i po 20 do mjesec dana prije jer ih dolazi oko 200 000, tako da ovo kako naših sitno hiljadu i nesto hadžija putuju, nije nimalo neobično.


Gledala sam ovogodišnje hotele u Medini i djeluju super, na ekstra lokaciji naročito za žene jer je blizu ženskog ulaza, kako sam skontala (ko nije bio ne moze pojmiti koliko treba hodati do ženskog ulaza u džamiju ako si na drugoj strani harema, nije to jedan namaz nego više njih i starijim ženama je to stvarno naporno).

Sto se tice cijene, stvarno je preskupo, makar meni lično sad zasad jer nemam te pare, ali evo, ove godine znam najmanje 10 ljudi koji idu na hadz, koji godinama skupljaju i koji su obični ljudi sa običnim poslovima. Niko od tih 10 ljudi nije bogatas niti ima svoju firnu ili bilo sta slicno. Ne znam da li i koliko IZ uzima provizije, ne bih o tome, ali mi je nerealno misliti da je IZ povisila za oko 5 hiljada cijenu samoinicijativno. Vjerujem da je to odluka Saudijske Arabije. Nije nesto na sta se moze previše utjecati, nažalost, nadajmo se samo da ce svi dobiti dobru uslugu za taj novac i da će se zivi, zdravi i sretni vratiti sa ovog životnog putovanja.
I zato nije isto kad u jednom danu na jednom mjestu bude 2 miliona ljudi i kad u Londonu bude 20 miliona ali tokom cijele godine.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10795
Joined: 27/04/2021 22:52

#173 Re: Hadzi kradja

Post by tramvajtrojka »

Hvala lopovskoj islamskoj zajednici sto su ponovno pokrali na cijenama za hadz, i sto je vecina jucerasnjih hadzija ostala bez svog prtljaga jer su odabrali arapsku tasna masna aviokompaniju sa avionom starim 35 godina :thumbup:

Haram im bila svaka marka :bih:
User avatar
basicm
Posts: 10481
Joined: 16/01/2012 21:38

#174 Re: Hadzi kradja

Post by basicm »

tramvajtrojka wrote: 13/06/2023 11:38 Hvala lopovskoj islamskoj zajednici sto su ponovno pokrali na cijenama za hadz, i sto je vecina jucerasnjih hadzija ostala bez svog prtljaga jer su odabrali arapsku tasna masna aviokompaniju sa avionom starim 35 godina :thumbup:

Haram im bila svaka marka :bih:
Jesi i ti zaglavio?
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10795
Joined: 27/04/2021 22:52

#175 Re: Hadzi kradja

Post by tramvajtrojka »

basicm wrote: 13/06/2023 11:46
tramvajtrojka wrote: 13/06/2023 11:38 Hvala lopovskoj islamskoj zajednici sto su ponovno pokrali na cijenama za hadz, i sto je vecina jucerasnjih hadzija ostala bez svog prtljaga jer su odabrali arapsku tasna masna aviokompaniju sa avionom starim 35 godina :thumbup:

Haram im bila svaka marka :bih:
Jesi i ti zaglavio?
Od kolege mati , i jos neki poznanici jucer odletitli i nisu dobili svoj prtljag dole , nije ni otisao iz Sarajeva sa njima . Bas me zanima kako ce ljudi koji su preko 70+ da se snadju u SA bez svojih stvari nekoliko dana
Post Reply