Hadzi kradja

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#101 Re: Hadzi kradja

Post by vazi »

Humljanin wrote:Evo ako smijem ja kao nemusliman upitati nešto bez uvrede ikakve.
Zanima me zašto je tolika cijena tog hodočašća u Meku?
Evo pogledah sada cijene hodočašća za katolikee iz BiH u Svetu Zemlju, prvi sajt kojeg sam otvorio piše cijena 1400 dolara (8dana). Neznam kako je za pravoslavce. A vjerojatno ima različitih cijena i agencija koje nude različite aranžmane.
Čuo sam i prije da se cijene aranžmana za Svetu zemlju kreću između 1000-2000 eura...
Pa mi je malo nejasno zašto hodočašće u Meku toliko košta?
Je li duže traje ili je nešto drugo?
Iskren pozdrav i izvinite što se kao nemusliman petljam u vašu temu, samo me eto zaintrigirala cijena.
Nemas se razloga izvinjavati, valjda mozemo o svemu razgovarati kao ljudi :thumbup:

hadz traje minimum 3 - 4 sedmice sto moze djelimicno pojasniti razliku u cijeni.

Moje misljenje, cijena hadza za BiH hadzije je manje vise ista kao i za hadzije iz cijelog svijeta medjutim postoje male razlike u razlicitim nivoima usluga za iste pare . Osim toga , bilo bi dobro da jos neko osim IVZ moze organizovati putovanje, cisto radi slobode trzista i mogucnosti izbora.
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#102 Re: Hadzi kradja

Post by ovo_mi_je_nick »

Evo ja sam za to da hadž treba biti 15 milja a ići pješice i samo jesti hurme. Tako ćeš biti očišćen i blagoslovljen ko nikad. Jer hadž je da se patiš a platiš pa će ti biti primljen.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#103 Re: Hadzi kradja

Post by vazi »

ovo_mi_je_nick wrote:Evo ja sam za to da hadž treba biti 15 milja a ići pješice i samo jesti hurme. Tako ćeš biti očišćen i blagoslovljen ko nikad. Jer hadž je da se patiš a platiš pa će ti biti primljen.

a ja sam za slobodu :D
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#104 Re: Hadzi kradja

Post by Humljanin »

vazi wrote:
Humljanin wrote:Evo ako smijem ja kao nemusliman upitati nešto bez uvrede ikakve.
Zanima me zašto je tolika cijena tog hodočašća u Meku?
Evo pogledah sada cijene hodočašća za katolikee iz BiH u Svetu Zemlju, prvi sajt kojeg sam otvorio piše cijena 1400 dolara (8dana). Neznam kako je za pravoslavce. A vjerojatno ima različitih cijena i agencija koje nude različite aranžmane.
Čuo sam i prije da se cijene aranžmana za Svetu zemlju kreću između 1000-2000 eura...
Pa mi je malo nejasno zašto hodočašće u Meku toliko košta?
Je li duže traje ili je nešto drugo?
Iskren pozdrav i izvinite što se kao nemusliman petljam u vašu temu, samo me eto zaintrigirala cijena.
Nemas se razloga izvinjavati, valjda mozemo o svemu razgovarati kao ljudi :thumbup:

hadz traje minimum 3 - 4 sedmice sto moze djelimicno pojasniti razliku u cijeni.

Moje misljenje, cijena hadza za BiH hadzije je manje vise ista kao i za hadzije iz cijelog svijeta medjutim postoje male razlike u razlicitim nivoima usluga za iste pare . Osim toga , bilo bi dobro da jos neko osim IVZ moze organizovati putovanje, cisto radi slobode trzista i mogucnosti izbora.
Hvala na odgovoru!
E pa to već donekle opravdava cijenu. Nisam imao pojma da se na hadžu bude skoro mjesec dana.. :-)

A zanima me zašto toliko dugo traje? Jel ima previše mjesta za obići ili postoje neki vjerski "rituali" koji se u kraćem vremenskom razdoblju ne bi mogli obaviti?
Ili je to neka vrsta tradicije iz vremena kada je to hodočašće uistinu dugo trajalo prvenstveno zbog skromnih prijevoznih sredstava?
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#105 Re: Hadzi kradja

Post by Fudo Bosna »

Humljanin wrote:
vazi wrote:
Humljanin wrote:Evo ako smijem ja kao nemusliman upitati nešto bez uvrede ikakve.
Zanima me zašto je tolika cijena tog hodočašća u Meku?
Evo pogledah sada cijene hodočašća za katolikee iz BiH u Svetu Zemlju, prvi sajt kojeg sam otvorio piše cijena 1400 dolara (8dana). Neznam kako je za pravoslavce. A vjerojatno ima različitih cijena i agencija koje nude različite aranžmane.
Čuo sam i prije da se cijene aranžmana za Svetu zemlju kreću između 1000-2000 eura...
Pa mi je malo nejasno zašto hodočašće u Meku toliko košta?
Je li duže traje ili je nešto drugo?
Iskren pozdrav i izvinite što se kao nemusliman petljam u vašu temu, samo me eto zaintrigirala cijena.
Nemas se razloga izvinjavati, valjda mozemo o svemu razgovarati kao ljudi :thumbup:

hadz traje minimum 3 - 4 sedmice sto moze djelimicno pojasniti razliku u cijeni.

Moje misljenje, cijena hadza za BiH hadzije je manje vise ista kao i za hadzije iz cijelog svijeta medjutim postoje male razlike u razlicitim nivoima usluga za iste pare . Osim toga , bilo bi dobro da jos neko osim IVZ moze organizovati putovanje, cisto radi slobode trzista i mogucnosti izbora.
Hvala na odgovoru!
E pa to već donekle opravdava cijenu. Nisam imao pojma da se na hadžu bude skoro mjesec dana.. :-)

A zanima me zašto toliko dugo traje? Jel ima previše mjesta za obići ili postoje neki vjerski "rituali" koji se u kraćem vremenskom razdoblju ne bi mogli obaviti?
Ili je to neka vrsta tradicije iz vremena kada je to hodočašće uistinu dugo trajalo prvenstveno zbog skromnih prijevoznih sredstava?
Vecina obreda je vema stara i nadovezuje se na tradiciju Abrahama/Ibrahima as, koji se i smatra graditeljem/obnoviteljem Kabe u Mekki, sa sinom Ismailom a.s...

Hadzije najcesce prvo dolaze u Medinu, gdje bi trebali boraviti oko 8 dana i klanjati 40 namaza i obici mezar/(mauzolej)/turbe, Poslanika Muhammeda as, i obavljati namaz, ako znate sta je osnovna islamska molitva/namaz u dzamiji, i to u drugoj po velicini dzamiji u svijetu, Medinskom Haremu tj . Muhammed as dzamiji.

Odatle se ide prema Mekki, razdaljina cirka, Zagreb - Sarajevo, autobusima, a predhodno na periferiji Medine oblace 2 bijela carsafa muskarci nema posebne odjece za zene i nista vise osim papuca i time prakticki pocinju obredi, imaju tri nacina kako se moze obaviti hadz; najcesci nacin je tzv , "temmetu" ,tj da se iz Medine nanijeti/odluci obaviti prvo umra, tj da se pri dolasku u Mekku prvo obavi sedam obilazaka Kabe tzv tawaf , pa 7 obilazaka izmedju Saffe i Merve, mjesta a kojima je trcala trazeci vodu supruga Abrahama /Ibrahim as, Hadzera, majka Ismail as, poslije toga se hadzije osisaju tj skrate kosu tj mogu obuci "civilno" odijelo, i cekati, dan prije Arefata i obavljati molitve/namaz u Haremu u Mekki.
To sve traje cirka 12- 15 tak dana ili nesto duze, dan prije Arefata tj obreda na Arefatu 21 km daleko od Mekke se ponovo oblace ti carsafi i nijjeti hadz da bi se krenulo prema izlazu iz Mekke , tj mjestu Minna, a odatle na visoravan Arefat , gdje se boravi cijeli dan i upucuju molbe/dowe Bogu Uzvisenom, klanja podne i ikindija u podnevskom vremenu, po mogucnosti obidje mjesto gdje su se sastali Adam i Eva /Adem as i Hawa , na Brdu Milosti na Arefatu , pa se navece ide nazad prema Mekki i zaustavlja, svih 4-5 miliona hadzija, i boravi na mjestu Muzdelifa, da bi se u zoru nastavilo dalje prema Mini gdje se vrsi obred tzv "kamenovanja", tzv dzemreta, tj velikih kamenova I dan hadzijskog bajrama, pa slijedi obilazak Kabe ponovo, pa naredna dva dana ponovo vracanje na mjesto Mina iz Meke, i zatim cetvrti dan boravka slijedi oprosni tawaf u Meki i zatim povratak kuci ,tako da prakticno sa boravkom u Medini treba oko 20 tak dana da bi se obavio hadz, moze nesto i krace ali je lijepo ostati prvo u Medini 8 dana, otprilike. Znaci Medina, oko 8 dana pa Meka umra i pripreme za hadz nekoliko dana , pa hadz sami; dan prije Arefata, Arefat i 4 dana bajrama i ako se jos koji dan ostane dodje oko 20 tak dana...
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#106 Re: Hadzi kradja

Post by spreca »

Fudo Bosna wrote:
Vecina obreda je vema stara i nadovezuje se na tradiciju Abrahama/Ibrahima as, koji se i smatra graditeljem/obnoviteljem Kabe u Mekki, sa sinom Ismailom a.s...

Hadzije najcesce prvo dolaze u Medinu, gdje bi trebali boraviti oko 8 dana i klanjati 40 namaza i obici mezar/(mauzolej)/turbe, Poslanika Muhammeda as, i obavljati namaz, ako znate sta je osnovna islamska molitva/namaz u dzamiji, i to u drugoj po velicini dzamiji u svijetu, Medinskom Haremu tj . Muhammed as dzamiji.

Odatle se ide prema Mekki, razdaljina cirka, Zagreb - Sarajevo, autobusima, a predhodno na periferiji Medine oblace 2 bijela carsafa muskarci nema posebne odjece za zene i nista vise osim papuca i time prakticki pocinju obredi, imaju tri nacina kako se moze obaviti hadz; najcesci nacin je tzv , "temmetu" ,tj da se iz Medine nanijeti/odluci obaviti prvo umra, tj da se pri dolasku u Mekku prvo obavi sedam obilazaka Kabe tzv tawaf , pa 7 obilazaka izmedju Saffe i Merve, mjesta a kojima je trcala trazeci vodu supruga Abrahama /Ibrahim as, Hadzera, majka Ismail as, poslije toga se hadzije osisaju tj skrate kosu tj mogu obuci "civilno" odijelo, i cekati, dan prije Arefata i obavljati molitve/namaz u Haremu u Mekki.
To sve traje cirka 12- 15 tak dana ili nesto duze, dan prije Arefata tj obreda na Arefatu 21 km daleko od Mekke se ponovo oblace ti carsafi i nijjeti hadz da bi se krenulo prema izlazu iz Mekke , tj mjestu Minna, a odatle na visoravan Arefat , gdje se boravi cijeli dan i upucuju molbe/dowe Bogu Uzvisenom, klanja podne i ikindija u podnevskom vremenu, po mogucnosti obidje mjesto gdje su se sastali Adam i Eva /Adem as i Hawa , na Brdu Milosti na Arefatu , pa se navece ide nazad prema Mekki i zaustavlja, svih 4-5 miliona hadzija, i boravi na mjestu Muzdelifa, da bi se u zoru nastavilo dalje prema Mini gdje se vrsi obred tzv "kamenovanja", tzv dzemreta, tj velikih kamenova I dan hadzijskog bajrama, pa slijedi obilazak Kabe ponovo, pa naredna dva dana ponovo vracanje na mjesto Mina iz Meke, i zatim cetvrti dan boravka slijedi oprosni tawaf u Meki i zatim povratak kuci ,tako da prakticno sa boravkom u Medini treba oko 20 tak dana da bi se obavio hadz, moze nesto i krace ali je lijepo ostati prvo u Medini 8 dana, otprilike. Znaci Medina, oko 8 dana pa Meka umra i pripreme za hadz nekoliko dana , pa hadz sami; dan prije Arefata, Arefat i 4 dana bajrama i ako se jos koji dan ostane dodje oko 20 tak dana...
:thumbup:
Nisam znao za sve ove obrede..Hvala Hadzi Fudo :D
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#107 Re: Hadzi kradja

Post by vazi »

Fudo Bosna wrote:
Vecina obreda je vema stara i nadovezuje se na tradiciju Abrahama/Ibrahima as, koji se i smatra graditeljem/obnoviteljem Kabe u Mekki, sa sinom Ismailom a.s...

Hadzije najcesce prvo dolaze u Medinu, gdje bi trebali boraviti oko 8 dana i klanjati 40 namaza i obici mezar/(mauzolej)/turbe, Poslanika Muhammeda as, i obavljati namaz, ako znate sta je osnovna islamska molitva/namaz u dzamiji, i to u drugoj po velicini dzamiji u svijetu, Medinskom Haremu tj . Muhammed as dzamiji.

Odatle se ide prema Mekki, razdaljina cirka, Zagreb - Sarajevo, autobusima, a predhodno na periferiji Medine oblace 2 bijela carsafa muskarci nema posebne odjece za zene i nista vise osim papuca i time prakticki pocinju obredi, imaju tri nacina kako se moze obaviti hadz; najcesci nacin je tzv , "temmetu" ,tj da se iz Medine nanijeti/odluci obaviti prvo umra, tj da se pri dolasku u Mekku prvo obavi sedam obilazaka Kabe tzv tawaf , pa 7 obilazaka izmedju Saffe i Merve, mjesta a kojima je trcala trazeci vodu supruga Abrahama /Ibrahim as, Hadzera, majka Ismail as, poslije toga se hadzije osisaju tj skrate kosu tj mogu obuci "civilno" odijelo, i cekati, dan prije Arefata i obavljati molitve/namaz u Haremu u Mekki.
To sve traje cirka 12- 15 tak dana ili nesto duze, dan prije Arefata tj obreda na Arefatu 21 km daleko od Mekke se ponovo oblace ti carsafi i nijjeti hadz da bi se krenulo prema izlazu iz Mekke , tj mjestu Minna, a odatle na visoravan Arefat , gdje se boravi cijeli dan i upucuju molbe/dowe Bogu Uzvisenom, klanja podne i ikindija u podnevskom vremenu, po mogucnosti obidje mjesto gdje su se sastali Adam i Eva /Adem as i Hawa , na Brdu Milosti na Arefatu , pa se navece ide nazad prema Mekki i zaustavlja, svih 4-5 miliona hadzija, i boravi na mjestu Muzdelifa, da bi se u zoru nastavilo dalje prema Mini gdje se vrsi obred tzv "kamenovanja", tzv dzemreta, tj velikih kamenova I dan hadzijskog bajrama, pa slijedi obilazak Kabe ponovo, pa naredna dva dana ponovo vracanje na mjesto Mina iz Meke, i zatim cetvrti dan boravka slijedi oprosni tawaf u Meki i zatim povratak kuci ,tako da prakticno sa boravkom u Medini treba oko 20 tak dana da bi se obavio hadz, moze nesto i krace ali je lijepo ostati prvo u Medini 8 dana, otprilike. Znaci Medina, oko 8 dana pa Meka umra i pripreme za hadz nekoliko dana , pa hadz sami; dan prije Arefata, Arefat i 4 dana bajrama i ako se jos koji dan ostane dodje oko 20 tak dana...
Bas si ovo divno objasnio, vratio me skroz u mislima na sveta mjesta. Samo mi se ucinila veca razdaljina izmedju Medine i Mekke, nesto smo dugo putovali.
U Medini smo ostali, cini mi se, 10 ak dana, bilo je divno.
Mi smo ihrame oblacili na Zu l hulejfi, 336 km od Mekke.
User avatar
luminator
Posts: 305
Joined: 26/10/2013 19:42

#108 Re: Hadzi kradja

Post by luminator »

Ja sam išao na hadž kao kraljev gost.

Vjerovali ili ne, to je najpovoljnija opcija uz vrhunske uslove smještaja. :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8223
Joined: 25/05/2013 23:49

#109 Re: Hadzi kradja

Post by apsidejzi »

vazi wrote:
Humljanin wrote:Evo ako smijem ja kao nemusliman upitati nešto bez uvrede ikakve.
Zanima me zašto je tolika cijena tog hodočašća u Meku?
Evo pogledah sada cijene hodočašća za katolikee iz BiH u Svetu Zemlju, prvi sajt kojeg sam otvorio piše cijena 1400 dolara (8dana). Neznam kako je za pravoslavce. A vjerojatno ima različitih cijena i agencija koje nude različite aranžmane.
Čuo sam i prije da se cijene aranžmana za Svetu zemlju kreću između 1000-2000 eura...
Pa mi je malo nejasno zašto hodočašće u Meku toliko košta?
Je li duže traje ili je nešto drugo?
Iskren pozdrav i izvinite što se kao nemusliman petljam u vašu temu, samo me eto zaintrigirala cijena.
Nemas se razloga izvinjavati, valjda mozemo o svemu razgovarati kao ljudi :thumbup:

hadz traje minimum 3 - 4 sedmice sto moze djelimicno pojasniti razliku u cijeni.

Moje misljenje, cijena hadza za BiH hadzije je manje vise ista kao i za hadzije iz cijelog svijeta medjutim postoje male razlike u razlicitim nivoima usluga za iste pare . Osim toga , bilo bi dobro da jos neko osim IVZ moze organizovati putovanje, cisto radi slobode trzista i mogucnosti izbora.
Hadz traje tri dana. Sve ostalo je biznis. Aranzmani da se napravi neka vrijednost. Kad smo vec tu, hajmo malo skoknuti do ovog svetog brda. Hajmo malo otici na mjesto one bitke. Malo odemo do Medine. Ima se i tamo sta vidjeti. I tako... nabere se.

Hadz je biznis. Kako za saudijce tako i za sve ostale u hijerarhiji, sve do lokalnih hodza koji ga promovisu. Mnogo ljudi dodje, ponuda hotela ogranicena, cijena nocenja ide gore.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#110 Re: Hadzi kradja

Post by mali jomu »

... meni je "hadzijska cifra" dodbro dobra :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#111 Re: Hadzi kradja

Post by mali jomu »

Politika prisiljava muslimane na bojkot hadža...

Muslimanski učenjaci pozvali na bojkot hadža jer novac pomaže kupovinu oružja i kršenja prava muslimana regije.

Politike saudijskog princa prijestolonasljednika Mohammeda bin Salmana usmjerene protiv država regije i njegovo kršenje ljudskih prava potaklo je pojedine muslimanske učenjake da izdaju fetve (pravne odluke) koje pozivaju vjernike da ne obavljaju hodočašće u Meki, piše magazin Foreign Policy.


https://thebosniatimes.ba/31912/kraj-mo ... kot-hadza/





(...ode sve u helac)
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#112 Re: Hadzi kradja

Post by zagortenej »

uvijek je i bio samo biznis.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#113 Re: Hadzi kradja

Post by mali jomu »

zagortenej wrote: uvijek je i bio samo biznis.

Uvijek biznis je stalni biznis... :mrgreen:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8223
Joined: 25/05/2013 23:49

#114 Re: Hadzi kradja

Post by apsidejzi »

8.150KM ili ti 4.167 eura. Eeeeeeeeeeeeeee 4.167 eura za let od 4 sata i hotel sa tri zvjezdice....
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#115 Re: Hadzi kradja

Post by zagortenej »

apsidejzi wrote:8.150KM ili ti 4.167 eura. Eeeeeeeeeeeeeee 4.167 eura za let od 4 sata i hotel sa tri zvjezdice....
a oprost grijeha? to se ne može platiti nikakvim parama
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#116 Re: Hadzi kradja

Post by Rampage »

zagortenej wrote:
apsidejzi wrote:8.150KM ili ti 4.167 eura. Eeeeeeeeeeeeeee 4.167 eura za let od 4 sata i hotel sa tri zvjezdice....
a oprost grijeha? to se ne može platiti nikakvim parama
Ma treba uvesti k'o kod vas - podijeliti vjerskim službenicima licence kojima će biti ovlašteni za opraštanje grijeha vjernicima.

Pod hitno :izet:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#117 Re: Hadzi kradja

Post by mali jomu »

Uplatite meni na racun 86km po oprostu, plus 14km za 2 radenske (sve lijeci) i po kesu 10f,

hajmo hajmooo, sto prije uplatite prije ce vam se sve oprostit... moze i na kredit, kartica, suho meso, motorna ulja, faks...
User avatar
TAFKAP
Posts: 10299
Joined: 30/09/2011 07:49

#118 Re: Hadzi kradja

Post by TAFKAP »

mali jomu wrote:Uplatite meni na racun 86km po oprostu, plus 14km za 2 radenske (sve lijeci) i po kesu 10f,

hajmo hajmooo, sto prije uplatite prije ce vam se sve oprostit... moze i na kredit, kartica, suho meso, motorna ulja, faks...
"Ko se može pred Njim zauzimati za nekoga bez dopuštenja Njegova?!"

Sura 2, ajet 255

;-)
User avatar
apsidejzi
Posts: 8223
Joined: 25/05/2013 23:49

#119 Re: Hadzi kradja

Post by apsidejzi »

zagortenej wrote:
apsidejzi wrote:8.150KM ili ti 4.167 eura. Eeeeeeeeeeeeeee 4.167 eura za let od 4 sata i hotel sa tri zvjezdice....
a oprost grijeha? to se ne može platiti nikakvim parama
Ocito moze. Kosta 8.150 kaemcica. Nakon toga, cist kao suza.
User avatar
Leverage
Posts: 9496
Joined: 27/05/2018 16:32

#120 Re: Hadzi kradja

Post by Leverage »

TAFKAP wrote:
mali jomu wrote:Uplatite meni na racun 86km po oprostu, plus 14km za 2 radenske (sve lijeci) i po kesu 10f,

hajmo hajmooo, sto prije uplatite prije ce vam se sve oprostit... moze i na kredit, kartica, suho meso, motorna ulja, faks...
"Ko se može pred Njim zauzimati za nekoga bez dopuštenja Njegova?!"

Sura 2, ajet 255

;-)
Možda je izganjo dopuštenje, šta znaš.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23226
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#121 Re: Hadzi kradja

Post by Sanjarko »

Pazite sta vam kazem. Uvest ce hadz ili nesto slicno 24/7, cijelu godinu. Imao kao ideju to davno, neko bi mozda rekao kao viziju.

Iako po Kuranu toga svega nema kako znam.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#122 Re: Hadzi kradja

Post by mali jomu »

Meni ne valja svakodnevni Hadz, dosade mi pare pa ne znam kud cu snjima...

ovako jednom godisnje se napunim ko brod i hadzijam... do iduce godine

sad za ovaj hadz dajem popust, od juce kese ne kostaju 10f vec 8f, i ubacio sam nagradnu igru u cepove radenske, ogranicen je broj cepova, nagrade su privjesci, znacke, perle... a najveca nagrada cevapi u Sarajevu, desetka slukom i jogurtom, fino sjedis za stolom vani u sokaku ti kao dobitnik glavne nagrade kad se vratis sa hadza, gledas raju kako prolazi, to kamere, to fotografije, to vrh ba, hadzija...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#123 Re: Hadzi kradja

Post by mali jomu »

Novo u ponudi, radi globalne svjetske situacije i Islamskog moralnog razumijevanja ljudskih stradanja u svakom pogledu, nudimo Elitni Hadz za samo 12000 malih kaemovcica, zelimo vam sretan i bericetan Hadz.

Ps: Ne zaboravite da se fino i ugodno slikate, sretno i sa bismilom.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#124 Re: Hadzi kradja

Post by mali jomu »

Ko hoce moze djaba na Hadz, ja idem...















Najbolje se ide rano poslije sabaha, kahva i laganini...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#125 Re: Hadzi kradja

Post by mali jomu »

Poslije jutarnjeg Hadza, ko hoce moze i u Medinu.


















Laganini uz kahvicu...
Post Reply