Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#126 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by Smrcak15 »

fatamorgana wrote:
Smrcak15 wrote:evo ovako

Ako Bog postoji mora postojati i dzennet i dzehennem radi pravde, jer da nema mjesta nagrade i kazne , onda nebi bilo pravde kada bi svi isli u smrt u nistavilo, da nemamo vise svijest o sebi to bi bilo nepravdeno od Boga ako vec postoji.

A ako ne postoji BOg, irelevantno je pricati o dzennetu i dzehennemu, ali problem je druga stvar, a to je da logika nalaze da nesto nemoze postati samo od sebe iz nista od nista i to jos da se mozda samo stvori, je na nivou da tvoja majka samu sebe rodi, znaci nemoguce, znaci jedina opcija je ostala da univerzum je prourokovan od inteligentnog bica, drugim rijecima od Boga.
To kako ti i tebi sliĆni zamišljaju taj nepostojeći raj je gore od zvEzda granda, Pinka i Farme zajedno ....
a zasto?

hajde de nam ti napisi sta bi to za Tebe Raj bio kad bi postojao, tvoj idealni Raj, da cujemo?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#127 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by Smrcak15 »

Dope_Man wrote:
Smrcak15 wrote:evo ovako

Ako Bog postoji mora postojati i dzennet i dzehennem radi pravde, jer da nema mjesta nagrade i kazne , onda nebi bilo pravde kada bi svi isli u smrt u nistavilo, da nemamo vise svijest o sebi to bi bilo nepravdeno od Boga ako vec postoji.

A ako ne postoji BOg, irelevantno je pricati o dzennetu i dzehennemu, ali problem je druga stvar, a to je da logika nalaze da nesto nemoze postati samo od sebe iz nista od nista i to jos da se mozda samo stvori, je na nivou da tvoja majka samu sebe rodi, znaci nemoguce, znaci jedina opcija je ostala da univerzum je prourokovan od inteligentnog bica, drugim rijecima od Boga.
Milion puta je objasnjeno da u tom drugom pasusu lezi problem vjere. Konstantno vjernici govore ''Ne moze nista nastati iz nista''.. OK. To zasad i nauka tvrdi, po svemu poznatom materija/energija niti se moze unistiti, niti moze nastati, samo mijenja oblik. Eh sad, nauka nema konacan odgovor otkud sve iako ima odredjene teorije koje trenutno nije moguce adekvatno testirati.
Religija tvrdi postoji bog iz kojeg potice sve.. i prihvata da je bog tek tako oduvjek, da nije nastao. I tu religija pada u corsokak, jer nemate nikakav odgovor o tome kako je moguce da bog tek tako postoji, sa svim svojim osobinama, ali to prihvatate uz ''to je bog, on je takav'' kao jedino objasnjenje. To je daleko nevjerovatnija pretpostavka od toga da samo neziva materija oduvjek postoji '' 'nako ''.
eh ovako

Bozanska osobina je da je oduvijek, jer da nije oduvijek, nebi bio Bog nego stvorenje koje je stvoreno od neceg veceg.

Sad sto mi nemozemo pojmiti tako, kako to da je oduvijek a da nema pocetka, to je zato sto smo ograniceni u svakom pogledu, vid, sluh, razum, spoznaja itd itd i zato nemozemo pojmiti vjecnost.

eh ako bi se slozili, da Bog ima pocetka, siguran sam 100% da bi pitanja bila a sta je njega stvorilo, kako je nastao, koja sila je njega stvorila, i tako bi se vracali unazad i pokrenuli regresiju prijasnjih dogadjaja gdje bi moralo biti negdje iskonski izvor svega, "Uzrok svega koji sam nema uzroka"
User avatar
Dope_Man
Posts: 7755
Joined: 03/06/2016 16:31

#128 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by Dope_Man »

Smrcak15 wrote:
eh ovako

Bozanska osobina je da je oduvijek, jer da nije oduvijek, nebi bio Bog nego stvorenje koje je stvoreno od neceg veceg.

Sad sto mi nemozemo pojmiti tako, kako to da je oduvijek a da nema pocetka, to je zato sto smo ograniceni u svakom pogledu, vid, sluh, razum, spoznaja itd itd i zato nemozemo pojmiti vjecnost.

eh ako bi se slozili, da Bog ima pocetka, siguran sam 100% da bi pitanja bila a sta je njega stvorilo, kako je nastao, koja sila je njega stvorila, i tako bi se vracali unazad i pokrenuli regresiju prijasnjih dogadjaja gdje bi moralo biti negdje iskonski izvor svega, "Uzrok svega koji sam nema uzroka"
Da pojednostavimo stvari, i zarad diskusije se slozimo da nesto mora biti vjecno bez nekog prethodnog uzroka. U tom slucaju imas jedno od ovo dvoje:

1. Pretpostavku da je sva materija od koje se svemir sastoji vjecna. Samo se vremenom njen oblik mijenja, tj. skuplja se u nevjerovatno mali prostor i siri na nezamislivo sirok, sudaranjem cestica nastaju razliciti elementi itd..

2. Pretpostavku da postoji neko svjesno bice, koje ima poprilicno ljudske osobine, i pri tom ima i super moci da iz nista stvori nesta.

Eh ti meni reci koje od ovo dvoje je manje/vise vjerovatno. Znam tvoj odgovor, ali te molim da ipak bar razmislis.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#129 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by Smrcak15 »

Kako ce Bog ozivjeti mrtve na Sudnjem danu kroz prirodne procese koje budu tada vladali
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

biljke koje se vracaju u zivot nakon mrtvila 100 godina


detaljan uvid u Biljke prozivljenja
Last edited by Smrcak15 on 14/04/2017 09:52, edited 1 time in total.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#130 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by Smrcak15 »

Dope_Man wrote:
Smrcak15 wrote:
eh ovako

Bozanska osobina je da je oduvijek, jer da nije oduvijek, nebi bio Bog nego stvorenje koje je stvoreno od neceg veceg.

Sad sto mi nemozemo pojmiti tako, kako to da je oduvijek a da nema pocetka, to je zato sto smo ograniceni u svakom pogledu, vid, sluh, razum, spoznaja itd itd i zato nemozemo pojmiti vjecnost.

eh ako bi se slozili, da Bog ima pocetka, siguran sam 100% da bi pitanja bila a sta je njega stvorilo, kako je nastao, koja sila je njega stvorila, i tako bi se vracali unazad i pokrenuli regresiju prijasnjih dogadjaja gdje bi moralo biti negdje iskonski izvor svega, "Uzrok svega koji sam nema uzroka"
Da pojednostavimo stvari, i zarad diskusije se slozimo da nesto mora biti vjecno bez nekog prethodnog uzroka. U tom slucaju imas jedno od ovo dvoje:

1. Pretpostavku da je sva materija od koje se svemir sastoji vjecna. Samo se vremenom njen oblik mijenja, tj. skuplja se u nevjerovatno mali prostor i siri na nezamislivo sirok, sudaranjem cestica nastaju razliciti elementi itd..

2. Pretpostavku da postoji neko svjesno bice, koje ima poprilicno ljudske osobine, i pri tom ima i super moci da iz nista stvori nesta.

Eh ti meni reci koje od ovo dvoje je manje/vise vjerovatno. Znam tvoj odgovor, ali te molim da ipak bar razmislis.
ovo drugo a evo i argument zasto, da nije samo odgovor 2 i tu da stanemo, ne nisposto, objasnit cu ti i zasto je prikladnije izabrat 2 prije 1

Mi kad gledamo u univerzum, u prirodu, nas ljude, zivotinje, biljke, vidim da ima inteligencija u pozadini koja je ovo sve harmonizirala, pocev od kalibriranja expanzije univerzuma kako bi se mogle stvoriti planete i zvijezde pa sve do nastimavanja suncevog sistema da zemlja moze da bude na tacnoj poziciji od zvijezdem tacna rotacija, nagib zemlje, distribucija kisika o ostalih prirodnih elemenata koje omogucuju zivot. pa poslije vidimo nas ljude kako je sve stvoreno u nama, od nanomasina koje vizuelno ogovore postoji tvorac ovoga, pa svega ostalog u tijelu oci da se gleda, usi da se slusa, usta da se jede i prica , pa cak i ona prirodni lubrikant klizavica koja si ispusta pirlikom nadrazaja kod zene i muskarca kako bi olaksao seks , ili recimo zivotinje koje su opskrvbljene za zivot na zemlji, kamuflaze, specijalna cula da cuju i vide, da se mogu transformirati i mnogo toga jos na zemlji.

znaci sve ovo kad gledamo upucuje ne inteligenciju, a kad bi izabrali tacku 1 nebi bilo inteligencije, i onda bi dosli do koliziji, kao kad bi vidio puzle u sred pustinje slozene pa da cine jednu vecu sliku, i dodje i neko ti kaze , nije ovo inteligentna ruka stvorila nego prirodni procesi , vjetrovima, zemljotrseima, hemijskim procesima, vodom, toplotom itd itd

znaci bili bi u koliziji, materija koja ukazuje na inteligenton stvaraoca a da izaberemo to prvo , jednostavno kotradikcija u razumu.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7755
Joined: 03/06/2016 16:31

#131 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by Dope_Man »

Ti i tebi slicni vidite puzle u svemiru, odnosno neki red ili ti ga ''inteligenciju'' iza svega toga. Svako drugi moze vidjeti da je svemir razbacan bez ikakvog reda. Planete svugdje orbitiraju oko svojih zvijezda i sve smo blize da nadjemo neku poput Zemlje. Ni planeta Zemlja nije uvijek bila kakva jeste danas, pocevsi od kolicine kisika u atmosferi pa dalje. Po tvojoj pretpostavci to bi moralo da je savrseno i konstantno, a nit je jedno, nit drugo. Zivot se samo prilagodio uslovima u kojima se nasao, i promjenom uslova se mijenja i zivot, ili izumire. Naravno, ti evoluciju ne prihvatas pa ti je sve to neshvatljivo, za tebe mora da je konstantno i kontrolisano.

Ukratko, ti vidis inteligenciju i red jer zelis to da vidis, to ti je potrebno. Ja, kao i mnogi drugi, ukljucujuci naucnu zajednicu koja se bavi prirodom svakodnevno, ne vidimo tu inteligenciju nigdje, vidimo prirodne procese i zivot koji se prilagodjava. Agree to disagree valjda.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#132 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by Smrcak15 »

Dope_Man wrote:Ti i tebi slicni vidite puzle u svemiru, odnosno neki red ili ti ga ''inteligenciju'' iza svega toga. Svako drugi moze vidjeti da je svemir razbacan bez ikakvog reda. Planete svugdje orbitiraju oko svojih zvijezda i sve smo blize da nadjemo neku poput Zemlje. Ni planeta Zemlja nije uvijek bila kakva jeste danas, pocevsi od kolicine kisika u atmosferi pa dalje. Po tvojoj pretpostavci to bi moralo da je savrseno i konstantno, a nit je jedno, nit drugo. Zivot se samo prilagodio uslovima u kojima se nasao, i promjenom uslova se mijenja i zivot, ili izumire. Naravno, ti evoluciju ne prihvatas pa ti je sve to neshvatljivo, za tebe mora da je konstantno i kontrolisano.

Ukratko, ti vidis inteligenciju i red jer zelis to da vidis, to ti je potrebno. Ja, kao i mnogi drugi, ukljucujuci naucnu zajednicu koja se bavi prirodom svakodnevno, ne vidimo tu inteligenciju nigdje, vidimo prirodne procese i zivot koji se prilagodjava. Agree to disagree valjda.
dobro ako nevidis, evo nek ti onda naucnici kazu stosta o tome







User avatar
Dope_Man
Posts: 7755
Joined: 03/06/2016 16:31

#133 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by Dope_Man »

Iste stare stvari Smrle.. ja sam ti rekao do sad 100 puta, i govorim 101. put: Ako zelis da tvrdis da ''nauncnik/nauka kaze...'' onda postavi link naucnog rada, ili bar naucnog zurnala u koj su sumirani nalazi tog rada, a ne youtube klipove koji interpretiraju stvari kako samo njima odgovara i donose zakljucke koji preskacu onoliko stepenica koliko im treba da bi na kraju zakljucak bio ''god did it''. Svi ti klipovi, kao i ti, pocinju sa pozicije da bog mora postojati pa sve uklapaju u boga.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#134 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by Smrcak15 »

Dope_Man wrote:Iste stare stvari Smrle.. ja sam ti rekao do sad 100 puta, i govorim 101. put: Ako zelis da tvrdis da ''nauncnik/nauka kaze...'' onda postavi link naucnog rada, ili bar naucnog zurnala u koj su sumirani nalazi tog rada, a ne youtube klipove koji interpretiraju stvari kako samo njima odgovara i donose zakljucke koji preskacu onoliko stepenica koliko im treba da bi na kraju zakljucak bio ''god did it''. Svi ti klipovi, kao i ti, pocinju sa pozicije da bog mora postojati pa sve uklapaju u boga.
evo ti jedna knjiga pa ti vidi

Is God a Mathematician? Jeli Bog matematicar? od astrofizicara Marija Livija
https://www.amazon.com/God-Mathematicia ... 0743294068
Image


ovdje se Mario Livio pojavljuje i objasnjava u ovo dokumentarcu o Matematici
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#135 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by r_faruk »

Sara03 wrote:Inteligentni ljudi, nema šta! :-)

'Ajde možeš ti to malo bolje ... sigurno si mi sad sve po spisku.

:run:
ne nisam, nikada ne psujem ljudima... zajebancija, i zajebavati nije psovka....
opet zacatavas temu. nemoj poslije mi vaki mi naki..... ako zelis iznesi svoj stav o temi i njenom naslovi...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#136 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by fatamorgana »

Smrcak15 wrote:
fatamorgana wrote:
To kako ti i tebi sliĆni zamišljaju taj nepostojeći raj je gore od zvEzda granda, Pinka i Farme zajedno ....
a zasto?

hajde de nam ti napisi sta bi to za Tebe Raj bio kad bi postojao, tvoj idealni Raj, da cujemo?
Raj je za početak tamo gdje nema likova kao što si ti!
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#137 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by r_faruk »

Mogu li i ja, mogu li i ja.....
Meni je raj na zemlji. Livada i selo s vodom i strujom, po mogucnosti rijeka ili jezero u blizini, moze i internet, nije obavezno, more ne volim tako da otpada ona smrckova varijanta sa palmama, ali mora da bude bicikl.

Eh sad ti meni objasni sto ja moram umrijeti da bih imao ovo? Mislim, ja vec imam ovo (nemam rijeku u blizini, a ni jezero)..... Jedino me malo je*e sto moram radit'.

Medjutim vama je raj 72 djevice, zlato, pare, alkohol od kojeg se ne moze napiti, auta, itd...... Mada ima ljudi koji i to na zemlji imaju (osim alkohola od kojeg se ne moze napiti)

Sto se mene tice, meni vise od onoga sto imam ne treba.....
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#138 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by Smrcak15 »

r_faruk wrote:Mogu li i ja, mogu li i ja.....
Meni je raj na zemlji. Livada i selo s vodom i strujom, po mogucnosti rijeka ili jezero u blizini, moze i internet, nije obavezno, more ne volim tako da otpada ona smrckova varijanta sa palmama, ali mora da bude bicikl.

Eh sad ti meni objasni sto ja moram umrijeti da bih imao ovo? Mislim, ja vec imam ovo (nemam rijeku u blizini, a ni jezero)..... Jedino me malo je*e sto moram radit'.

Medjutim vama je raj 72 djevice, zlato, pare, alkohol od kojeg se ne moze napiti, auta, itd...... Mada ima ljudi koji i to na zemlji imaju (osim alkohola od kojeg se ne moze napiti)

Sto se mene tice, meni vise od onoga sto imam ne treba.....
Meni je raj na zemlji. Livada i selo s vodom i strujom, po mogucnosti rijeka ili jezero u blizini, moze i internet, nije obavezno, more ne volim tako da otpada ona smrckova varijanta sa palmama, ali mora da bude bicikl.
a ko je to rekao da je u Raju samo palme, da nema drugih predjela recimo sa cetinarskim sumama itd itd kad je i onako naznaceno dzenneti svjetlozeleni gdje je zelenilo svjetlije, i dzennetski predjeli gdje je zelenilo modro, vjerovatno poput cetinarskih suma (jele, borovi)

ne kontas da covjek u Raju dobiva ono sto mu srcu drago, pa ako ti je priroda ovakva vise godi onda ces je i dobiti

Image

Eh sad ti meni objasni sto ja moram umrijeti da bih imao ovo? Mislim, ja vec imam ovo (nemam rijeku u blizini, a ni jezero)..... Jedino me malo je*e sto moram radit'.
objasnit cu ti i to vrlo lahko


1. To sto je u dzennetu je vjecno, to sto imas sad je prolazno (da nista drugo ovo je dovoljan razlog)
2. U dzennetu je ljepse nego ovdje na zemlji
3. Uzivanje u dzennetu je trajno dok ovdje prolazno, naprimjer ti mozda se zadivis prirodi ovdje kad je vidis prvi put ali kad zivis tu neko vrijeme naviknes na to i nije to to vise, dok u dzennetu prvi osjecaj divljenja i dalje ostaje, nije prolazan, kako si zadiviljen bio prvi put, tako ce taj osjecaj zadivljenosti trajati i dalje.

Medjutim vama je raj 72 djevice, zlato, pare, alkohol od kojeg se ne moze napiti, auta, itd...... Mada ima ljudi koji i to na zemlji imaju (osim alkohola od kojeg se ne moze napiti)
eto ti si imun na lijepu zenu kad prodje pored tebe, mrtav hladan :lol: osim ako si homich :D

nema para tamo nisu potrebne, zlato je tamo dekoracija radi luxuznosti i grandicioznosti, cak i neko drvece pozlacenost od zlata , u cemu je problem u picu koje nema stete nego uzivanje???
Mada ima ljudi koji i to na zemlji imaju (osim alkohola od kojeg se ne moze napiti)
nista oni nemaju od onoga sto ima u dzennetu, jedina slicnost dzenneta i ovog svijeta jesu imena (nazivi stvari) , jabuka mozda tamo je i izgledom podsjeca na jabuku sa ovog svijeta ali tamo ta jabuka je ogomnog ukusa gdje ni jedna vocka sa zemlje se nemoze sporediti sa tim.

Sto se mene tice, meni vise od onoga sto imam ne treba
treba itekako treba

evo sad da ti ponudim, da zivis vjecno u sreci i zadovoljstvu , bez problema ili da umres, sta bi uzeo , ako bi rekao da bi prije umro, slagao bi i sebe i mene i sviju nas.
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#139 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by r_faruk »

ali ja sam to vec sada dobio. ne zelim nikakvu nagradu poslije smrti. dovoljno mi je da ovaj zivot proziv tamo do 80, 85 pa i duze ako bude zdravlja. nije niko rekao da su u raju samo palme. opet fulas poentu posta.
1. To sto je u dzennetu je vjecno, to sto imas sad je prolazno (da nista drugo ovo je dovoljan razlog)
nije dovoljan razlog jer ne zelim vjecne stvari, niti zelim jaci osjecaj zadovoljstva niti bilo sta slicno.... jasno je meni da ti zelis biti nagradjen zato sto pratis religijske propise, klanjas itd.... ja nagradu za svoja djela ne zelim!!!
2. U dzennetu je ljepse nego ovdje na zemlji
meni je ovdje sasvim lijepo, ne treba mi nista drugo!!!
3. Uzivanje u dzennetu je trajno dok ovdje prolazno, naprimjer ti mozda se zadivis prirodi ovdje kad je vidis prvi put ali kad zivis tu neko vrijeme naviknes na to i nije to to vise, dok u dzennetu prvi osjecaj divljenja i dalje ostaje, nije prolazan, kako si zadiviljen bio prvi put, tako ce taj osjecaj zadivljenosti trajati i dalje.
zemlja je toliko velika da sve sto je zanimljivo ne mozes obici za ovozemaljskog zivota. dovoljno je interesantnih stvari da iznova budem odusevljen i iznenadjen. opet ponavljam, raj mi nije potreban, ne zelim ga, ne zelim nita sto se u njemu obecava.
eto ti si imun na lijepu zenu kad prodje pored tebe, mrtav hladan :lol: osim ako si homich :D
ovaj tvoj odgovor i ono sto sam napisao nema veze jedno sa drugim...
evo sad da ti ponudim, da zivis vjecno u sreci i zadovoljstvu , bez problema ili da umres, sta bi uzeo , ako bi rekao da bi prije umro, slagao bi i sebe i mene i sviju nas.
moram li umrijeti iste sekunde. mogu li da zivim do kraja ovog zivota, a poslije nemam potrebu da postojim u bilo kakvoj formi osim hrane za zemlju!!!

neko je vec spominjao, sve sto je obecano arapima je ono sto je u velikoj mjeri bilo dostupno ljudima koji nisu zivjeli u pustinji. arapi nisu vidjeli rijeke, zelenilo, planine, more itd... naravno da im se na kraju zivot sveo na nagradu!!!
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#140 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by Smrcak15 »

r_faruk wrote:ali ja sam to vec sada dobio. ne zelim nikakvu nagradu poslije smrti. dovoljno mi je da ovaj zivot proziv tamo do 80, 85 pa i duze ako bude zdravlja. nije niko rekao da su u raju samo palme. opet fulas poentu posta.
1. To sto je u dzennetu je vjecno, to sto imas sad je prolazno (da nista drugo ovo je dovoljan razlog)
nije dovoljan razlog jer ne zelim vjecne stvari, niti zelim jaci osjecaj zadovoljstva niti bilo sta slicno.... jasno je meni da ti zelis biti nagradjen zato sto pratis religijske propise, klanjas itd.... ja nagradu za svoja djela ne zelim!!!
2. U dzennetu je ljepse nego ovdje na zemlji
meni je ovdje sasvim lijepo, ne treba mi nista drugo!!!
3. Uzivanje u dzennetu je trajno dok ovdje prolazno, naprimjer ti mozda se zadivis prirodi ovdje kad je vidis prvi put ali kad zivis tu neko vrijeme naviknes na to i nije to to vise, dok u dzennetu prvi osjecaj divljenja i dalje ostaje, nije prolazan, kako si zadiviljen bio prvi put, tako ce taj osjecaj zadivljenosti trajati i dalje.
zemlja je toliko velika da sve sto je zanimljivo ne mozes obici za ovozemaljskog zivota. dovoljno je interesantnih stvari da iznova budem odusevljen i iznenadjen. opet ponavljam, raj mi nije potreban, ne zelim ga, ne zelim nita sto se u njemu obecava.
eto ti si imun na lijepu zenu kad prodje pored tebe, mrtav hladan :lol: osim ako si homich :D
ovaj tvoj odgovor i ono sto sam napisao nema veze jedno sa drugim...
evo sad da ti ponudim, da zivis vjecno u sreci i zadovoljstvu , bez problema ili da umres, sta bi uzeo , ako bi rekao da bi prije umro, slagao bi i sebe i mene i sviju nas.
moram li umrijeti iste sekunde. mogu li da zivim do kraja ovog zivota, a poslije nemam potrebu da postojim u bilo kakvoj formi osim hrane za zemlju!!!

neko je vec spominjao, sve sto je obecano arapima je ono sto je u velikoj mjeri bilo dostupno ljudima koji nisu zivjeli u pustinji. arapi nisu vidjeli rijeke, zelenilo, planine, more itd... naravno da im se na kraju zivot sveo na nagradu!!!
meni je ovdje sasvim lijepo, ne treba mi nista drugo!!!
. opet ponavljam, raj mi nije potreban, ne zelim ga, ne zelim nita sto se u njemu obecava.
nikad nikome do sad se nisam predao a evo tebi se moram predati, nikad prije nisam podigao bijelu zastavicu koja je simbol predaje, tebi je dizem junace
:odustajem:

nemam rijeci :D

da neko ne zeli Raj, da ponovo bude mlad nakon starosti iznemoglosti i bolesti, mlad lijep, nikad bolestan, uvijek sretan i zadovoljan, da sretnes svoje umrle clanove familije ponovo, svoju majku, oca, djecu, zenu, bracu sestre, da ponovo se vidite i osjetis njihov zagrljaj. da zivis vjecno, imas sve sto zelis, bez ikakve muka i nedaca i patnji, nego vjecno uzivanje, i to ovo ne zelis :-)
:odustajem: :odustajem: :odustajem:
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#141 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by r_faruk »

eto vidis, ima ljudi koji su zadovoljni svojim zivotom i osobama koje ih okruzuju..... znas koliko ima ljudi koje ne zelim da sretnem, a oni rade sve ne bi li usli u raj..... i ja sad dodjem u raj i pojave mi se ti ljudi i da prostis useru mi se u cejf.... :)
nikad nikome do sad se nisam predao a evo tebi se moram predati, nikad prije nisam podigao bijelu zastavicu koja je simbol predaje, tebi je dizem junace
zasto se ne bi predao ako npr. nisi u pravu. ja sam milion puta priznao da sam pogrijesio (ako sam pogrijesio) i prihvatio argument osobe sa kojom sam se raspravlja.... medjutim ti smatras da si uvijek u pravu, pa i onda kada argumentovano nisi.

meni zaista ne treba nista vise od ovoga sto imam. ti zelis kule i gradove kada umres, a po tvom stavu bi bio jedan obican divljak koji ide ulicom i ubija, krade, siluje i ko zna sta sve ne da ne postoji te nagrade!!!
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#142 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by Smrcak15 »

r_faruk wrote:eto vidis, ima ljudi koji su zadovoljni svojim zivotom i osobama koje ih okruzuju..... znas koliko ima ljudi koje ne zelim da sretnem, a oni rade sve ne bi li usli u raj..... i ja sad dodjem u raj i pojave mi se ti ljudi i da prostis useru mi se u cejf.... :)
nikad nikome do sad se nisam predao a evo tebi se moram predati, nikad prije nisam podigao bijelu zastavicu koja je simbol predaje, tebi je dizem junace
zasto se ne bi predao ako npr. nisi u pravu. ja sam milion puta priznao da sam pogrijesio (ako sam pogrijesio) i prihvatio argument osobe sa kojom sam se raspravlja.... medjutim ti smatras da si uvijek u pravu, pa i onda kada argumentovano nisi.

meni zaista ne treba nista vise od ovoga sto imam. ti zelis kule i gradove kada umres, a po tvom stavu bi bio jedan obican divljak koji ide ulicom i ubija, krade, siluje i ko zna sta sve ne da ne postoji te nagrade!!!
znas koliko ima ljudi koje ne zelim da sretnem, a oni rade sve ne bi li usli u raj..... i ja sad dodjem u raj i pojave mi se ti ljudi i da prostis useru mi se u cejf.... :)
a ko to njima garantuje da ce uci u Raj ako nesto rade sto nije dobro??

uostalom kad se dzehennem ukaze ti bi druze sa crnim dzavolom legao pod isti jorgan i deku u dzennetu samo da se spasis dzehennema.

evo Ovako, da ti pojednostavim i docaram ovozemljskim primjerom

imas da biras, da zivis na egzoticnom mjestu do kraja zivota, imat ces sve sto zelis, hranu, vile u oblacima, more, liepe zene, svoju familiju u blizini, prijatelje itd itd

ili da izabres uci u zatvor, gdje ce te muciti do ludila, gledat ces kako muce druge, i na kraju ce te preklati kao ovcu da ti okoncaju muke.

Gdje bi ti druze? bili u to prvo ili drugo, ako bi u prvo onda si slagao da nezelis u Raj, jer ce tamo biti dvije opcije, ili raj ili pakao. a neznam dali bi se usudio otici na ekskurziju u dzehennem samo zato sto ti se neki pajdasi nesvidjaju u Raju :-)
zasto se ne bi predao ako npr. nisi u pravu.
podigao sam zastavu zato sto si naopakog razmisljanja i nerealanog, zato sma i osjecao nemoc da ti se suprostavim tu po tom pitanju.

kad mi neko dodje i kaze, nezelim srecu, nezelim vjecni zivot, nezelim da imam sve sto zelim, ja se tu predaje, udje u mene nemoc u svaki dio celije :D
meni zaista ne treba nista vise od ovoga sto imam.
iskreno mislim da lazes

evo jedan primjer zasto

ovdje covjek podlozan bolestima i mukama, tamo nije, ti znaci preferias bolesti i muke nad zdravljem i uzivanjem, to je nerealno.

a ako kazes da mislis na zivot koji imas, bez bolesti i muka, pa to je onda zadovoljavanje sa mrvicama, covjek bez ambicija za nesto vise :-)
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#143 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by hamos »

Dzehenem nije klasicna vatra to je vise opis tog stanja,dakle nalazis negdje gdje se osjecas toliko lose ,ostavljeno itd


ima ljudi koji su dozivjeli klinicku smrt i koji su imali lose iskustvo,pa kaze jedna zena dosla sam negdje gdje je bilo mracno ,osjecala sam jezu odmah kao da me Bog napustio ,ne gleda....primjetila sam jos neke tu,jedna japanka kako place druga zena je cupala kose i plakala

eto ja mislim da dzehenem je stanje duse nakon smrti nije bas klasicna vatra
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#144 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by Smrcak15 »

hamos wrote:Dzehenem nije klasicna vatra to je vise opis tog stanja,dakle nalazis negdje gdje se osjecas toliko lose ,ostavljeno itd


ima ljudi koji su dozivjeli klinicku smrt i koji su imali lose iskustvo,pa kaze jedna zena dosla sam negdje gdje je bilo mracno ,osjecala sam jezu odmah kao da me Bog napustio ,ne gleda....primjetila sam jos neke tu,jedna japanka kako place druga zena je cupala kose i plakala

eto ja mislim da dzehenem je stanje duse nakon smrti nije bas klasicna vatra
Prenosi se od Ebu Hurejre r.a. da je Reslullah s.a.v.s. rekao: "Dunjalucka vatra je sedamdeseti dio dzehennemske vatre." A prisutni su kazali: "I ova je dovoljna, o Allahov poslnice." A on je rekao: "Dzehennemska vatra je sesdeset devet puta jaca od dunjalucke, a svaki njen dio je zestok kao ova vatra." (Muttefekun alejhi)
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#145 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by r_faruk »

a ko to njima garantuje da ce uci u Raj ako nesto rade sto nije dobro??
ako bog zaista postoji, onda on zna koga ce poslati gdje.... ti ne znas. mozda bas ja odem u raj, a ti u pakao.....
mozda si ti nanio vise losega islamu i muslimanima svojim razmisljanjem i poimanjem boga nego ja....
nezelim da imam sve sto zelim
ja imam sve sto zelim!!! jos jedno mi fali, a i to ce brzo, ako bog da :) :D
evo Ovako, da ti pojednostavim i docaram ovozemljskim primjerom
nema potrebe da pojednostavljujes i docaravas, primjeri su ti i dalje infantilni, a nacin na koji je u kuranu to opisano zaista nije potrebno pojednostavljivati.
podigao sam zastavu zato sto si naopakog razmisljanja i nerealanog, zato sma i osjecao nemoc da ti se suprostavim tu po tom pitanju.
ja bih rekao da samo razmisljam drugacije, a ne naopako i nerealno. medjutim ti ne poznajes razlike i drugacije.
imas da biras, da zivis na egzoticnom mjestu do kraja zivota, imat ces sve sto zelis, hranu, vile u oblacima, more, liepe zene, svoju familiju u blizini, prijatelje itd itd, ili da izabres uci u zatvor, gdje ce te muciti do ludila, gledat ces kako muce druge, i na kraju ce te preklati kao ovcu da ti okoncaju muke.
opet ti kazem ne trebam nista da biram, zadovoljan sam ovim sto imam, a ovako postavljen primjer ti bas i nema pretjerano veze sa rajem ili paklom. ti zaista slabo mozes da razlucis sta se napise u jednom postu.
naravno da bi svi izabrali lagodan zivot umjesto patnje i zatvora osim mozda nekih mazohista :-D
samo mi nije jasno kako si ti zakljucio da je moj trenutni zivot patnja i bolest u poredjenju sa rajem?

evo recimo jos jedan primjer, zamisli meni bog ponudi moc na pola godine.... da me iskusa!!! sta mislis da li je to moguce?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#146 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by Smrcak15 »

r_faruk wrote:
a ko to njima garantuje da ce uci u Raj ako nesto rade sto nije dobro??
ako bog zaista postoji, onda on zna koga ce poslati gdje.... ti ne znas. mozda bas ja odem u raj, a ti u pakao.....
mozda si ti nanio vise losega islamu i muslimanima svojim razmisljanjem i poimanjem boga nego ja....
nezelim da imam sve sto zelim
ja imam sve sto zelim!!! jos jedno mi fali, a i to ce brzo, ako bog da :) :D
evo Ovako, da ti pojednostavim i docaram ovozemljskim primjerom
nema potrebe da pojednostavljujes i docaravas, primjeri su ti i dalje infantilni, a nacin na koji je u kuranu to opisano zaista nije potrebno pojednostavljivati.
podigao sam zastavu zato sto si naopakog razmisljanja i nerealanog, zato sma i osjecao nemoc da ti se suprostavim tu po tom pitanju.
ja bih rekao da samo razmisljam drugacije, a ne naopako i nerealno. medjutim ti ne poznajes razlike i drugacije.
imas da biras, da zivis na egzoticnom mjestu do kraja zivota, imat ces sve sto zelis, hranu, vile u oblacima, more, liepe zene, svoju familiju u blizini, prijatelje itd itd, ili da izabres uci u zatvor, gdje ce te muciti do ludila, gledat ces kako muce druge, i na kraju ce te preklati kao ovcu da ti okoncaju muke.
opet ti kazem ne trebam nista da biram, zadovoljan sam ovim sto imam, a ovako postavljen primjer ti bas i nema pretjerano veze sa rajem ili paklom. ti zaista slabo mozes da razlucis sta se napise u jednom postu.
naravno da bi svi izabrali lagodan zivot umjesto patnje i zatvora osim mozda nekih mazohista :-D
samo mi nije jasno kako si ti zakljucio da je moj trenutni zivot patnja i bolest u poredjenju sa rajem?

evo recimo jos jedan primjer, zamisli meni bog ponudi moc na pola godine.... da me iskusa!!! sta mislis da li je to moguce?
ako bog zaista postoji, onda on zna koga ce poslati gdje.... ti ne znas. mozda bas ja odem u raj, a ti u pakao.....
mozda si ti nanio vise losega islamu i muslimanima svojim razmisljanjem i poimanjem boga nego ja....
mozda
evo recimo jos jedan primjer, zamisli meni bog ponudi moc na pola godine.... da me iskusa!!! sta mislis da li je to moguce
ti si vec sad pod iskusenjem, nema potrebe da ti daje kad si vec pod iskusenjem
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#147 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by r_faruk »

ti si vec sad pod iskusenjem, nema potrebe da ti daje kad si vec pod iskusenjem
nismo li svi?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#148 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by Smrcak15 »

r_faruk wrote:
ti si vec sad pod iskusenjem, nema potrebe da ti daje kad si vec pod iskusenjem
nismo li svi?
jesmo svi
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#149 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by fatamorgana »

Ovom smrletu koliko sanja o ženama bilo bi sevap platiti par dama da malo "ispuše dušicu", :kiss:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#150 Re: Hadisi o preseljenju i ispitivanju u kaburu i na ahiretu

Post by Towelie »

fatamorgana wrote:Ovom smrletu koliko sanja o ženama bilo bi sevap platiti par dama da malo "ispuše dušicu", :kiss:
Da nije haram, mogao bi mu neko platit ku..nocnu prijateljicu da malo :izet: .
Post Reply