
Pojavom nacionalnih preporoda, revolucija i buđenjem nacionalne svijesti stara monarhija postaje nestabilna ali je privremeno spašena AU nagodbom... hrvatski problem je stavljen na čekanje HU nagodbom i stvaranjem kraljevine Hrvatske i Slavonije.
Zaposjedanje BiH nije dočekano s oduševljenjem niti u BiH a niti u Austriji, ocijenjen je kao nepotrebno povećanje broja juznih slavena u monarhiji od strane mađara dok je prosječni austrijanac to smatrao samo ekonomskim troškom.
Hrvatski sabor je tad zatražio pripajanje BiH Trojednoj kraljevini ali je mađarski ban na taj zahtjev stavio veto što je rezultiralo dvojnom upravom nad BiH.
Dok je Bohemia (Češka) kao zaleđe Austrije i najrazvijeniji dio monarhije nakon Niže Austrije bila relativno zadovoljna svojim položajem u monarhiji, slična situacija je bila i u Slovačkoj dok su poljaci i romani sporadično iskazivali potrebu za pripajanjem zemljama maticama. Na jugu je vladalo stalno nezadovoljstvo u Hrvatskoj poglavito usmjereno prema mađarima dok su srbi željeli pripojenje Srbiji. Pripojenje BiH je dodatno pogoršalo problem na jugu monarhije popraćeno idejama jugoslavenizma među hrvatskom elitom ali i teritorijalnim tenzijama Srbije uz dodavanje dodatnog broja juznih slavena i pojavom muslimana kojima je sada prijetilo gubljenje posjeda i položaja.
Ideja o federalizaciji monarhije stvaranjem Sjedinjenih Država Velike Austrije je stavljena na čekanje stvaranjem AU nagodbe ali jačanje Srbije je tražilo rješenje jer bi širenjem utjecaja na BiH Srbija mogla ugroziti stabilnost cijele monarhije.

Rješenje koje je dolazilo iz pravaških i unitarističkih krugova u Hrvatskoj i Sloveniji bio je Trijalizam, uspostava Zemalja krune kralja Zvonimira u kojima bi službeni jezici bili Hrvatski, Slovenski, Srpski i Talijanski a diplomatski Hrvatski i Francuski (Trojedna kraljevina je imala putovnice na Hrvatskom i Francuskom), svi stanovnici tog područja bi imali jednaka građanska prava i jednak glas s pravom nacionalnog opredjeljenja.
Franz-Ferdinand je navodno bio pristaša trijalizma na što neki hrvatski i austrijski povjesničari gledaju na jedan od razloga ubojstva u Sarajevu.

https://en.wikipedia.org/wiki/United_St ... er_Austria
https://en.wikipedia.org/wiki/Trialism_ ... ia-Hungary
Ja mislim kako ovo ne bi bilo trajno rješenje ali bi uvođenje ovog poretka npr. 1905. spriječilo WW1 a možda i WW2, vjerujem da bi na kraju rezultiralo federalizacijom monarhije i njenim možda i mirnim raspadom dok bi vjerojatno zbližilo južne Slavene koji bi s vremenom možda oformili Jugoslaviju koja bi od početka bila federativnog oblika kao današnja Njemačka ali bez tereta stoljeća međusobnog krvoprolića i na civilizacijskoj i ekonomskoj razini barem današnje Italije.