DREVNI RATNICI POKORILI SU BALKAN

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#1 DREVNI RATNICI POKORILI SU BALKAN

Post by Helikopter »

DREVNI RATNICI POKORILI SU BALKAN: Najstariji autohtoni narod s naših prostora imao je burnu povijest, a iza svega se krije jezivo proročanstvo…
„Slobodna Bosna“ donosi novu zanimljivu priču iz povijesti.


Jeste li znali

19. Jun. 2020 19. Jun. 2020

Image

Glavni likovi naše današnje priče su drevni Iliri, narod čija je pradomovina, po svoj prilici, bila na prostoru Lužice, u današnjoj Njemačkoj. Iz nerasvijetljenih razloga, taj ratnički narod koncem bronzanog doba krenuo je u seobu prema srednjoj i istočnoj Evropi, potiskujući pred sobom starosjedioce, a većina osvajača zaputila se na Balkan, naselivši ogromno područje od istočnih Alpa do Dunava te Jadranskog i Jonskog mora.



Miješanjem došljaka sa starosjediocima nastajala su brojna ilirska plemena. Neka su se počela baviti ratarstvom i stočarstvom, dok su druga, poput Japoda i Liburna, zagospodarila Jadranom, ploveći kao trgovci, ali i gusar
Zahvaljujući arheološkim dokazima, o Ilirima mnogo toga znamo. Živjeli su u patrijarhalnim zajednicama, ratujući s Grcima, Makedoncima i Rimljanima.



Postoje i brojne zagonetke vezane za Ilire. Mada okruženi narodima bogate kulture, nisu stvorili svoje pismo pa ne postoji niti jedan natpis na ilirskom jeziku. Uprkos toj činjenici, znanstvenici su uspjeli dokučiti da naziv “Ilir” u izvornom obliku znači – zmija!

Ti su gmazovi imali istaknuto mjesto u ilirskoj mitologiji. Smatrali su ih simbolom plodnosti i inkarnacijom boga sunca. Spominje ih i grčki mit, koji kao osnivača Ilirije imenuje feničkog kraljevića Kadma.



Prema drevnoj predaji, nakon što je Zeus oteo njegovu sestru Europu, Kadmo se zakleo da će je spasiti. Nakon duge i uzaludne potrage, odustao je te se nastanio u Grčkoj, gdje je osnovao grad Tebu i oženio se Harmonijom. No, bogovi su mladi par kaznili tragičnim smrtima većine djece. Satrti strahotama, uputili su se u Ilirik.


Divlja plemena koja su ondje boravila, prihvatila su Kadma za kralja, a Harmonija mu je rodila sina, kraljevića Ilirija, po kojem je kasnije čitava zemlja dobila ime.


Legenda kaže da su se u starosti pretvorili u zmije, koje su imale status bogova.

(SB)

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/15 ... nstvo.html
User avatar
walter kurtz
Posts: 5918
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#2 Re: DREVNI RATNICI POKORILI SU BALKAN

Post by walter kurtz »

Manje vise svi mitoloski bogovi su zmijoliki :zoka: a ilirska imena su prelijepa :zoka:
User avatar
tovarish
Posts: 3784
Joined: 26/05/2008 23:57

#3 Re: DREVNI RATNICI POKORILI SU BALKAN

Post by tovarish »

Teorija o lužičkom porijeklu Ilira je u zvaničnoj nauci odbačena još prije Drugog svjetskog rata.

I nije ime Ilir značilo zmija, nego je u hetitskoj mitologiji postojala zmija Ilurjanka.

Termin "i lir" neki dovode u vezi sa slobodom.

I btw, Iliri kao narod ne postoje. Taj naziv su Grci koristili za svoje sjeverne susjede, vjerovatno po imenu nekog manjeg plemena tog imena, da bi se taj termin širio prema sjeveru, a naročito tokom rimske vladavine. Pod ovim pojmom se podrazumijeva brojna grupa plemena različitog porijekla koja je naseljavala zapadni Balkan, ali se oni nikad nisu oslovaljavali tim imenom.
User avatar
stubrijez
Posts: 2304
Joined: 09/11/2012 11:12

#4 Re: DREVNI RATNICI POKORILI SU BALKAN

Post by stubrijez »

Tacno...
Iliri nije nikakav narod bar za to nema istorijskog osnova vec geografska identifikacija plemena sa prostora Balkana nize Save. E sad da li su imenu kumovali grci ili Rim nisam siguran a nije ni vazno. Ko da danas kazes balkanci... al eto to je sad dosta prihvaceno od novopecenih historicara jos jedna slamka spasa da se udalje od slavenske konotacije i cinjenica, mitomanija se uvijek prima kod nepismenog zivlja.
User avatar
tovarish
Posts: 3784
Joined: 26/05/2008 23:57

#5 Re: DREVNI RATNICI POKORILI SU BALKAN

Post by tovarish »

stubrijez wrote: 16/07/2020 16:02 Tacno...
Iliri nije nikakav narod bar za to nema istorijskog osnova vec geografska identifikacija plemena sa prostora Balkana nize Save. E sad da li su imenu kumovali grci ili Rim nisam siguran a nije ni vazno. Ko da danas kazes balkanci... al eto to je sad dosta prihvaceno od novopecenih historicara jos jedna slamka spasa da se udalje od slavenske konotacije i cinjenica, mitomanija se uvijek prima kod nepismenog zivlja.
Bez obzira na to što nisu postojali Iliri, plemena koja identifikujemo pod tim imenom su ipak stvarna i odigrala su značajnu ulogu u etnogenezi današanjih balkanskih naroda, kao što su to odradili i ostali osvajači koji su ovda prolazili: Germani, Avari, Huni, Turci, pa čak i u jednoj potpuno maloj mjeri Mongoli.

Ali slavenski etnos je ipak najdominantniji u čitavom tom procesu i to ne treba zaboraviti.
Post Reply