GUSUL- O B A V E Z N O vjersko kupanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
infobrcko
Posts: 440
Joined: 24/01/2007 22:05
Location: Brčko Distrit BiH
Contact:

#26 Re: GUSUL- O B A V E Z N O vjersko kupanje

Post by infobrcko »

moje_brcko wrote:
infobrcko wrote:
moje_brcko wrote:E ovako, obzirom da nazalost veliki broj muslimana i muslimanki ne poznaje ovaj vjerski propis, a jako je bitan,postavicu ovo pa da se malo propitamo :) :
Dzenabet je stanje kada je covjek necist! osoba koja je u tom stanju zove se DZUNUB. Takva osoba ne smije: klanjati,postiti,obilaziti oko Kabe,uzimati i uciti Kur'an,ulaziti u dzamiju dok se ne okupa! i treba se okupati neposredno nakon sto se odzunupi,jer je to stanje kada mozes i naograjisat i svasta nesto,ma pravo ba baksuzluk he... dzunup postaje u sledecim slucajevima:
- nakon spolnog odnosa
- nakon izlijevanja sjemena na bilo koji nacin(u snu,onanisanjem ili na neki drugi nacin)
- zena nakon hajza i nifasa(nakon mjesecnice i postporodjajnog ciklusa)
...lijepo je uzeti gusul barem jednom sedmicno i van ovih situacija, npr. petkom pred dzumu!
Gusul se uzima na sledeci nacin:
- operemo tri puta usta i grlo
- tri puta nos(i to dobro,uvuci vodu u nos pa da voda izadje na usta)
- dobro oprati cijelo tijelo tako da nigdje suho ne ostane,ali nigdje!
jesil ti to neki profesionalac (tj .efendija?) ili si to odnekle prekucao :D
copy/paste :lol:
Pa jesil naucio to sto si copy/paste? Sad nema svrhe da te pitam kad nisi kompetentat :D :lol:
district-beg
Posts: 787
Joined: 07/09/2007 00:50
Location: saldae
Contact:

#27 Re: GUSUL- O B A V E Z N O vjersko kupanje

Post by district-beg »

infobrcko wrote:
moje_brcko wrote:
infobrcko wrote: jesil ti to neki profesionalac (tj .efendija?) ili si to odnekle prekucao :D
copy/paste :lol:
Pa jesil naucio to sto si copy/paste? Sad nema svrhe da te pitam kad nisi kompetentat :D :lol:
mislis kompetentan? :lol: :D
district-beg
Posts: 787
Joined: 07/09/2007 00:50
Location: saldae
Contact:

#28

Post by district-beg »

break wrote:ma samo isprati nos toliko da voda udje malo i unutra. nikakvo izbacivanje na usta. svasta. podavice se svijet. i zaboravili ste nesto najvaznije, a to je nijet. mora se poceti bismillom i zanijetiti (na nasem jeziku) da zelis ocistiti svoje tijelo od svih necistoca i uzeti gusul i abdest da budes cist na namazu. to ste zaboravili. bez nijeta si se samo okupao i nista vise.
jao, ljudi, koliko raje nema o ovome pojma a ide u dzamiju! kad samo pomislim kako raja necista ulazi.
ma znam da je tesko, ali:"sto se mora ni tesko nije" :) ...razlika izmedju pranja/ispiranja nosa kod abdesta i gusula je upravo u tome sto kada uzimamo abdest samo isperemo nos(odnosno kod abdesta uopste i ne moramo ispirati nos, nije farz,ali mozemo), dok je kod gusula ispiranje nosa- farz, i voda mora proci kroz nosnu supljinu!...peremo dakle ciiiijelo tijelo,usta, grlo, i "cijeli" nos..e to je to!
nijjet isto tako, nije farz, ali se moze izgovoriti na nasem jeziku! taj nijjet koji izgovaramo farz je samo kod tejemmuma, ali ga za abdest i gusul ne moramo izgovoriti...pa, nijjet je odluka- a mi smo odlucili da cemo se "gasuliti" onda kad smo usli u kupatilo..srcem je dovoljno zanijjetiti i to je to!
break
Posts: 81
Joined: 17/09/2007 10:07

#29

Post by break »

moje_brcko wrote:
break wrote:ma samo isprati nos toliko da voda udje malo i unutra. nikakvo izbacivanje na usta. svasta. podavice se svijet. i zaboravili ste nesto najvaznije, a to je nijet. mora se poceti bismillom i zanijetiti (na nasem jeziku) da zelis ocistiti svoje tijelo od svih necistoca i uzeti gusul i abdest da budes cist na namazu. to ste zaboravili. bez nijeta si se samo okupao i nista vise.
jao, ljudi, koliko raje nema o ovome pojma a ide u dzamiju! kad samo pomislim kako raja necista ulazi.
ma znam da je tesko, ali:"sto se mora ni tesko nije" :) ...razlika izmedju pranja/ispiranja nosa kod abdesta i gusula je upravo u tome sto kada uzimamo abdest samo isperemo nos(odnosno kod abdesta uopste i ne moramo ispirati nos, nije farz,ali mozemo), dok je kod gusula ispiranje nosa- farz, i voda mora proci kroz nosnu supljinu!...peremo dakle ciiiijelo tijelo,usta, grlo, i "cijeli" nos..e to je to!
nijjet isto tako, nije farz, ali se moze izgovoriti na nasem jeziku! taj nijjet koji izgovaramo farz je samo kod tejemmuma, ali ga za abdest i gusul ne moramo izgovoriti...pa, nijjet je odluka- a mi smo odlucili da cemo se "gasuliti" onda kad smo usli u kupatilo..srcem je dovoljno zanijjetiti i to je to!
e, hvala ti puno, moj efendija. samo sevape ubires prosvjecujuci nas narod.
aferim!
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#30

Post by vedderedi »

Evo sta Kur'an kaze o gusulu:

O vjernici, kad hoćete molitvu da obavite, lica svoja i ruke svoje do iza lakata operite – a dio glava svojih potarite – i noge svoje do iza članaka. a ako ste džunubi, onda se okupajte; a ako ste bolesni ili na putu ili ako ste izvršili prirodnu potrebu ili ako ste se sastajali sa ženama, a ne nađete vode, onda rukama svojim čistu zemlju dotaknite i njima preko lica svojih i ruku svojih pređite. (Sura Al'Ma'ida, 6 - Prevod Besim Korkut).

Dakle nema nikakvog usmrkivanja vode i sličnog, to je sve čovjek dodao kako bi otežao ono što je Allah dž.š. olakšao.

Allah ne želi da vam pričini poteškoće, već želi da vas učini čistim i da vam blagodat Svoju upotpuni, da biste bili zahvalni. (Sura Al'Ma'ida, 6 - Prevod Besim Korkut).
district-beg
Posts: 787
Joined: 07/09/2007 00:50
Location: saldae
Contact:

#31

Post by district-beg »

vedderedi wrote:Evo sta Kur'an kaze o gusulu:

O vjernici, kad hoćete molitvu da obavite, lica svoja i ruke svoje do iza lakata operite – a dio glava svojih potarite – i noge svoje do iza članaka. a ako ste džunubi, onda se okupajte; a ako ste bolesni ili na putu ili ako ste izvršili prirodnu potrebu ili ako ste se sastajali sa ženama, a ne nađete vode, onda rukama svojim čistu zemlju dotaknite i njima preko lica svojih i ruku svojih pređite. (Sura Al'Ma'ida, 6 - Prevod Besim Korkut).

Dakle nema nikakvog usmrkivanja vode i sličnog, to je sve čovjek dodao kako bi otežao ono što je Allah dž.š. olakšao.

Allah ne želi da vam pričini poteškoće, već želi da vas učini čistim i da vam blagodat Svoju upotpuni, da biste bili zahvalni. (Sura Al'Ma'ida, 6 - Prevod Besim Korkut).
cuj brate: serijat je islamski zakon- zakon po kom se ponasaju muslimani! izvori serijata su: Kur'an, sunnet, idzma i kijas...eh, ako nesto ne pise u Kur'anu, pozivamo se na hadis...pa, u Kur'anu ne pise koliko rekata ima podne, a mi klanjamo 10, ne pise da ne smijemo konzumirati drogu- ali iz drugih izvora proizilazi da je ne smijemo koristiti, ne pise u Kur'anu ni da trebamo prilikom abdesta oprati usta- pa mi peremo itd itd.
prema tome: Kur'an je naredio kupanje nakon gore navedenih situacija, a poslanik nam je objasnio kako se to radi...i tako cemo i raditi!
usput, ja sam naveo ono sto se mora uraditi prilikom obavljanja gusula, a sporedne stvari sam ostavio po strani, jer nam je i bez njih gusul ispravan...evo, sad cu nabrojati i to: 8)
prije samog gusula oprati "mjesto zlocina" :)
prvo izaprati usta, grlo i nos, zatim cijelo tijelo, tako sto cemo prvo prati glavu, zatim desno pa lijevo rame...i to bi bilo lijepo tri puta- cijelo tijelo...dobro isprati sve supljine na tijelu(nos, pupak...)
i sve to nepsredno nakon sto se odzunupimo! voda treba da je cista i cisteca...ne smijemo gusul ciniti vodom koju je neko vec koristio za isto...lijepo bi bilo uzeti abdest prije nego se pocnemo gasuliti- kupati, ali ne prati noge, ali opracemo ih nakon sto izadjemo iz kade, tako da nakon gusula imamo i abdest
ako nema vode: tejemmum
User avatar
infobrcko
Posts: 440
Joined: 24/01/2007 22:05
Location: Brčko Distrit BiH
Contact:

#32

Post by infobrcko »

break wrote:
moje_brcko wrote:
break wrote:ma samo isprati nos toliko da voda udje malo i unutra. nikakvo izbacivanje na usta. svasta. podavice se svijet. i zaboravili ste nesto najvaznije, a to je nijet. mora se poceti bismillom i zanijetiti (na nasem jeziku) da zelis ocistiti svoje tijelo od svih necistoca i uzeti gusul i abdest da budes cist na namazu. to ste zaboravili. bez nijeta si se samo okupao i nista vise.
jao, ljudi, koliko raje nema o ovome pojma a ide u dzamiju! kad samo pomislim kako raja necista ulazi.
ma znam da je tesko, ali:"sto se mora ni tesko nije" :) ...razlika izmedju pranja/ispiranja nosa kod abdesta i gusula je upravo u tome sto kada uzimamo abdest samo isperemo nos(odnosno kod abdesta uopste i ne moramo ispirati nos, nije farz,ali mozemo), dok je kod gusula ispiranje nosa- farz, i voda mora proci kroz nosnu supljinu!...peremo dakle ciiiijelo tijelo,usta, grlo, i "cijeli" nos..e to je to!
nijjet isto tako, nije farz, ali se moze izgovoriti na nasem jeziku! taj nijjet koji izgovaramo farz je samo kod tejemmuma, ali ga za abdest i gusul ne moramo izgovoriti...pa, nijjet je odluka- a mi smo odlucili da cemo se "gasuliti" onda kad smo usli u kupatilo..srcem je dovoljno zanijjetiti i to je to!
e, hvala ti puno, moj efendija. samo sevape ubires prosvjecujuci nas narod.
aferim!
efendiji kao da je predizborna pocela pa samo sevape ubire :D
district-beg
Posts: 787
Joined: 07/09/2007 00:50
Location: saldae
Contact:

#33

Post by district-beg »

infobrcko wrote:
break wrote:
moje_brcko wrote: ma znam da je tesko, ali:"sto se mora ni tesko nije" :) ...razlika izmedju pranja/ispiranja nosa kod abdesta i gusula je upravo u tome sto kada uzimamo abdest samo isperemo nos(odnosno kod abdesta uopste i ne moramo ispirati nos, nije farz,ali mozemo), dok je kod gusula ispiranje nosa- farz, i voda mora proci kroz nosnu supljinu!...peremo dakle ciiiijelo tijelo,usta, grlo, i "cijeli" nos..e to je to!
nijjet isto tako, nije farz, ali se moze izgovoriti na nasem jeziku! taj nijjet koji izgovaramo farz je samo kod tejemmuma, ali ga za abdest i gusul ne moramo izgovoriti...pa, nijjet je odluka- a mi smo odlucili da cemo se "gasuliti" onda kad smo usli u kupatilo..srcem je dovoljno zanijjetiti i to je to!
e, hvala ti puno, moj efendija. samo sevape ubires prosvjecujuci nas narod.
aferim!
efendiji kao da je predizborna pocela pa samo sevape ubire :D
ljudi ba, odakle vam to da sam ja efendija :? :lol:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9882
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#34

Post by Bosanac sa dna kace »

infobrcko wrote:
break wrote:
moje_brcko wrote: ma znam da je tesko, ali:"sto se mora ni tesko nije" :) ...razlika izmedju pranja/ispiranja nosa kod abdesta i gusula je upravo u tome sto kada uzimamo abdest samo isperemo nos(odnosno kod abdesta uopste i ne moramo ispirati nos, nije farz,ali mozemo), dok je kod gusula ispiranje nosa- farz, i voda mora proci kroz nosnu supljinu!...peremo dakle ciiiijelo tijelo,usta, grlo, i "cijeli" nos..e to je to!
nijjet isto tako, nije farz, ali se moze izgovoriti na nasem jeziku! taj nijjet koji izgovaramo farz je samo kod tejemmuma, ali ga za abdest i gusul ne moramo izgovoriti...pa, nijjet je odluka- a mi smo odlucili da cemo se "gasuliti" onda kad smo usli u kupatilo..srcem je dovoljno zanijjetiti i to je to!
e, hvala ti puno, moj efendija. samo sevape ubires prosvjecujuci nas narod.
aferim!
efendiji kao da je predizborna pocela pa samo sevape ubire :D
muslimanima je ''predizborna'' do njihove smrti, oni citav zivot treba da se trude da ubiru sevape, da ucine dorba kolko i mali trun
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#35

Post by nausnica »

Kupanje (gusul) je obavezno u sljedećim slučajevima:

1. Kada je osoba džunub (necista). Osoba postaje džunub u sljedećim slučajevima:
a) prilikom spolnog odnosa kada se spolni organi dodirnu (bez obzira da li došlo do izlaska sperme ili ne).
b) prilikom polucije – izbacivanja sperme sa osjecajem strasti bez obzira da li se to desilo u snu ili na javi, muškarcu ili ženi.

2. Nakon prestanka menstruacije (hajz; ar. hajd, mehid) i postporodjajnog cišcenja (nifas) kod žene.


Da bi kupanje (gusul) bilo ispravno, potrebno je:
1. Nijjet.
2. Oprati usta i nos.
3. Oprati cijelo tijelo da nigdje suho ne ostane.

Ko ispoštuje ove tri stvari koje su farzovi gusula, takav je obavio kupanje propisno i ocistio se.

Naravno, gusul ima svoje sunnete kojih se pohvalno držati. U hadisima Allahovog Poslanika se prenosi kako se i na koji nacin on kupao. Zato je lijepo gusul obaviti na sljedeci nacin:

- prouciti bismillah,
- odluciti da ce se kupati (nijjet),
- oprati šake tri puta,
- oprati spolni organ,
- uzeti abdest (u toku kojeg se izapiru usta i nos što je od farzova i sastavnih dijelova gusula) s tim da se pranje nogu može ostaviti za kraj,
- oprati glavu trljajuci kosu da voda dopre do korijena kose (lijepo je to uciniti tri puta a može i jedanput uz upotrebu šampona i sredstava za pranje),
- oprati cijelo tijelo da nigdje suho ne ostane, pocev od desnog pa lijevog ramena (lijepo je to uciniti tri puta, a može i jedanput).


Šta je džunub osobi i ženi koja ima menstruaciju (hajz), zabranjeno?
1. Uciti Kur'an,
2. Ulaziti u džamiju,
3. Klanjati,
4. Dodirivati Mushaf,
5. Ženi koja ima menstruaciju zabranjeno je i postiti.
district-beg
Posts: 787
Joined: 07/09/2007 00:50
Location: saldae
Contact:

#36

Post by district-beg »

zapostavljena ova tema opasno, a vrlo vazna...pa rekoh, da osvjezim pamcenje :-D
User avatar
infobrcko
Posts: 440
Joined: 24/01/2007 22:05
Location: Brčko Distrit BiH
Contact:

#37

Post by infobrcko »

district-beg wrote:zapostavljena ova tema opasno, a vrlo vazna...pa rekoh, da osvjezim pamcenje :-D
budi ba pametan :-D
district-beg
Posts: 787
Joined: 07/09/2007 00:50
Location: saldae
Contact:

#38

Post by district-beg »

infobrcko wrote:
district-beg wrote:zapostavljena ova tema opasno, a vrlo vazna...pa rekoh, da osvjezim pamcenje :-D
budi ba pametan :-D
jami :D kupaj se dzunupe :lol:
4bosnia
Posts: 28
Joined: 17/10/2007 22:57
Location: bosna

#39

Post by 4bosnia »

nausnica wrote:Kupanje (gusul) je obavezno u sljedećim slučajevima:

1. Kada je osoba džunub (necista). Osoba postaje džunub u sljedećim slučajevima:
a) prilikom spolnog odnosa kada se spolni organi dodirnu (bez obzira da li došlo do izlaska sperme ili ne).
b) prilikom polucije – izbacivanja sperme sa osjecajem strasti bez obzira da li se to desilo u snu ili na javi, muškarcu ili ženi.

2. Nakon prestanka menstruacije (hajz; ar. hajd, mehid) i postporodjajnog cišcenja (nifas) kod žene.


Da bi kupanje (gusul) bilo ispravno, potrebno je:
1. Nijjet.
2. Oprati usta i nos.
3. Oprati cijelo tijelo da nigdje suho ne ostane.

Ko ispoštuje ove tri stvari koje su farzovi gusula, takav je obavio kupanje propisno i ocistio se.

Naravno, gusul ima svoje sunnete kojih se pohvalno držati. U hadisima Allahovog Poslanika se prenosi kako se i na koji nacin on kupao. Zato je lijepo gusul obaviti na sljedeci nacin:

- prouciti bismillah,
- odluciti da ce se kupati (nijjet),
- oprati šake tri puta,
- oprati spolni organ,
- uzeti abdest (u toku kojeg se izapiru usta i nos što je od farzova i sastavnih dijelova gusula) s tim da se pranje nogu može ostaviti za kraj,
- oprati glavu trljajuci kosu da voda dopre do korijena kose (lijepo je to uciniti tri puta a može i jedanput uz upotrebu šampona i sredstava za pranje),
- oprati cijelo tijelo da nigdje suho ne ostane, pocev od desnog pa lijevog ramena (lijepo je to uciniti tri puta, a može i jedanput).


Šta je džunub osobi i ženi koja ima menstruaciju (hajz), zabranjeno?
1. Uciti Kur'an,
2. Ulaziti u džamiju,
3. Klanjati,
4. Dodirivati Mushaf,
5. Ženi koja ima menstruaciju zabranjeno je i postiti.

ohoo nausnice, otkuda smo ovako potkovani ovom temom:)
hajd iskreno, primjenjujes li znanje koje posjedujes iz ove obalsti :D
kontas sto pitam jelde?
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#40

Post by Zox »

E... ovaj, sori sto upadam, posto nisam musliman ne znam kako se uzima abdest, ali u nekim slucajevima moram (interesdzija :D) interesuje me da li se gusul "pika" i kao uzimanje abdesta? Jednom sam to uradio umjesto abdesta (jer to sam znao kako se radi) pa me interesuje da li sam... izradio osobu koja me zamolila da uzmem abdest (posto sam morao uci u dzamiju i uzeti Kuran u ruke)?
Mislim da sam sve dobro uradio, ali ovo "namjera" da se covjek okupa mi je nejasno. Pa nisam se valjda "slucajno" kupao?
Hvala :)
district-beg
Posts: 787
Joined: 07/09/2007 00:50
Location: saldae
Contact:

#41

Post by district-beg »

Zox wrote:E... ovaj, sori sto upadam, posto nisam musliman ne znam kako se uzima abdest, ali u nekim slucajevima moram (interesdzija :D) interesuje me da li se gusul "pika" i kao uzimanje abdesta? Jednom sam to uradio umjesto abdesta (jer to sam znao kako se radi) pa me interesuje da li sam... izradio osobu koja me zamolila da uzmem abdest (posto sam morao uci u dzamiju i uzeti Kuran u ruke)?
Mislim da sam sve dobro uradio, ali ovo "namjera" da se covjek okupa mi je nejasno. Pa nisam se valjda "slucajno" kupao?
Hvala :)
koliko sam razumio, uzeo si gusul a ne abdest...ako si ispravno uzeo gusul, na gore opisani nacin, automatski imas i abdest, jer si oprao sve djelove koji se peru i kod abdesta!
ja praktikujem uzimanje abdesta ponovo nakon gusula, za svaki slucaj :-)
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#42

Post by Zox »

district-beg wrote:
Zox wrote:E... ovaj, sori sto upadam, posto nisam musliman ne znam kako se uzima abdest, ali u nekim slucajevima moram (interesdzija :D) interesuje me da li se gusul "pika" i kao uzimanje abdesta? Jednom sam to uradio umjesto abdesta (jer to sam znao kako se radi) pa me interesuje da li sam... izradio osobu koja me zamolila da uzmem abdest (posto sam morao uci u dzamiju i uzeti Kuran u ruke)?
Mislim da sam sve dobro uradio, ali ovo "namjera" da se covjek okupa mi je nejasno. Pa nisam se valjda "slucajno" kupao?
Hvala :)
koliko sam razumio, uzeo si gusul a ne abdest...ako si ispravno uzeo gusul, na gore opisani nacin, automatski imas i abdest, jer si oprao sve djelove koji se peru i kod abdesta!
ja praktikujem uzimanje abdesta ponovo nakon gusula, za svaki slucaj :-)
Da da, uzeo gusul. a ne abdest. Htio sam znati da li se gusul automatski "pika" i kao abdest. Mislim da sam sve pravilno uradio, osim te "namjere", mislio sam da je namjera ocigledna :)
district-beg
Posts: 787
Joined: 07/09/2007 00:50
Location: saldae
Contact:

#43

Post by district-beg »

Zox wrote:
district-beg wrote:
Zox wrote:E... ovaj, sori sto upadam, posto nisam musliman ne znam kako se uzima abdest, ali u nekim slucajevima moram (interesdzija :D) interesuje me da li se gusul "pika" i kao uzimanje abdesta? Jednom sam to uradio umjesto abdesta (jer to sam znao kako se radi) pa me interesuje da li sam... izradio osobu koja me zamolila da uzmem abdest (posto sam morao uci u dzamiju i uzeti Kuran u ruke)?
Mislim da sam sve dobro uradio, ali ovo "namjera" da se covjek okupa mi je nejasno. Pa nisam se valjda "slucajno" kupao?
Hvala :)
koliko sam razumio, uzeo si gusul a ne abdest...ako si ispravno uzeo gusul, na gore opisani nacin, automatski imas i abdest, jer si oprao sve djelove koji se peru i kod abdesta!
ja praktikujem uzimanje abdesta ponovo nakon gusula, za svaki slucaj :-)
Da da, uzeo gusul. a ne abdest. Htio sam znati da li se gusul automatski "pika" i kao abdest. Mislim da sam sve pravilno uradio, osim te "namjere", mislio sam da je namjera ocigledna :)
ma nemas problema :wink:
i ako nije bilo sve ok, nisi kriv jer nisi znao, i nema grijeha :)
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#44

Post by Prozor »

Ovo fakat nisam dugo znao.
district-beg
Posts: 787
Joined: 07/09/2007 00:50
Location: saldae
Contact:

#45

Post by district-beg »

hodze su krive sto nas ne uce :D
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#46

Post by Zox »

district-beg wrote:
Zox wrote:
district-beg wrote: koliko sam razumio, uzeo si gusul a ne abdest...ako si ispravno uzeo gusul, na gore opisani nacin, automatski imas i abdest, jer si oprao sve djelove koji se peru i kod abdesta!
ja praktikujem uzimanje abdesta ponovo nakon gusula, za svaki slucaj :-)
Da da, uzeo gusul. a ne abdest. Htio sam znati da li se gusul automatski "pika" i kao abdest. Mislim da sam sve pravilno uradio, osim te "namjere", mislio sam da je namjera ocigledna :)
ma nemas problema :wink:
i ako nije bilo sve ok, nisi kriv jer nisi znao, i nema grijeha :)
Hvala na super odgovoru, ali mene ne brine MOJ grijeh. Ja sam gresan, i idem drito u Pakao-dzehenem, to znam, Samo sam htio da se osoba koja je od mene trazila abdest (jedan imam) ne osjeca prevareno ;)
mostary
Posts: 21
Joined: 04/12/2007 08:38

#47

Post by mostary »

nemoj tako Zox, ako danas ne vjerujes, mozda sutra povjerujes, nemoj se stavljat u dzehennem, ne daj Boze nikom te patnje, a malo citaj o Islamu, uzmi prevod Kur'ana pa citaj, otvori svoje srce i razmisljaj bez predrasuda, ako bog da docices do neceg.
PS Probaj stavit ruku u vatru par minuta, a zamisli kakva je vjecnost u vatri, ni zivjet a ni umrijet, a gorit.
nocna_mora1001_noci
Posts: 233
Joined: 04/12/2007 19:13
Location: Kosmos

#48 Re: GUSUL- O B A V E Z N O vjersko kupanje

Post by nocna_mora1001_noci »

district-beg wrote:E ovako, obzirom da nazalost veliki broj muslimana i muslimanki ne poznaje ovaj vjerski propis, a jako je bitan,postavicu ovo pa da se malo propitamo :) :
Dzenabet je stanje kada je covjek necist! osoba koja je u tom stanju zove se DZUNUB. Takva osoba ne smije: klanjati,postiti,obilaziti oko Kabe,uzimati i uciti Kur'an,ulaziti u dzamiju dok se ne okupa! i treba se okupati neposredno nakon sto se odzunupi,jer je to stanje kada mozes i naograjisat i svasta nesto,ma pravo ba baksuzluk he... dzunup postaje u sledecim slucajevima:
- nakon spolnog odnosa
- nakon izlijevanja sjemena na bilo koji nacin(u snu,onanisanjem ili na neki drugi nacin)
- zena nakon hajza i nifasa(nakon mjesecnice i postporodjajnog ciklusa)
...lijepo je uzeti gusul barem jednom sedmicno i van ovih situacija, npr. petkom pred dzumu!
Gusul se uzima na sledeci nacin:
- operemo tri puta usta i grlo
- tri puta nos(i to dobro,uvuci vodu u nos pa da voda izadje na usta)
- dobro oprati cijelo tijelo tako da nigdje suho ne ostane,ali nigdje!

pa zar ima neko da ne zna sta je gusul i kad i kako se uzima
User avatar
infobrcko
Posts: 440
Joined: 24/01/2007 22:05
Location: Brčko Distrit BiH
Contact:

#49 Re: GUSUL- O B A V E Z N O vjersko kupanje

Post by infobrcko »

nocna_mora1001_noci wrote:
district-beg wrote:E ovako, obzirom da nazalost veliki broj muslimana i muslimanki ne poznaje ovaj vjerski propis, a jako je bitan,postavicu ovo pa da se malo propitamo :) :
Dzenabet je stanje kada je covjek necist! osoba koja je u tom stanju zove se DZUNUB. Takva osoba ne smije: klanjati,postiti,obilaziti oko Kabe,uzimati i uciti Kur'an,ulaziti u dzamiju dok se ne okupa! i treba se okupati neposredno nakon sto se odzunupi,jer je to stanje kada mozes i naograjisat i svasta nesto,ma pravo ba baksuzluk he... dzunup postaje u sledecim slucajevima:
- nakon spolnog odnosa
- nakon izlijevanja sjemena na bilo koji nacin(u snu,onanisanjem ili na neki drugi nacin)
- zena nakon hajza i nifasa(nakon mjesecnice i postporodjajnog ciklusa)
...lijepo je uzeti gusul barem jednom sedmicno i van ovih situacija, npr. petkom pred dzumu!
Gusul se uzima na sledeci nacin:
- operemo tri puta usta i grlo
- tri puta nos(i to dobro,uvuci vodu u nos pa da voda izadje na usta)
- dobro oprati cijelo tijelo tako da nigdje suho ne ostane,ali nigdje!

pa zar ima neko da ne zna sta je gusul i kad i kako se uzima
:lol:
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#50 Re: GUSUL- O B A V E Z N O vjersko kupanje

Post by Prozor »

nocna_mora1001_noci wrote:
district-beg wrote:E ovako, obzirom da nazalost veliki broj muslimana i muslimanki ne poznaje ovaj vjerski propis, a jako je bitan,postavicu ovo pa da se malo propitamo :) :
Dzenabet je stanje kada je covjek necist! osoba koja je u tom stanju zove se DZUNUB. Takva osoba ne smije: klanjati,postiti,obilaziti oko Kabe,uzimati i uciti Kur'an,ulaziti u dzamiju dok se ne okupa! i treba se okupati neposredno nakon sto se odzunupi,jer je to stanje kada mozes i naograjisat i svasta nesto,ma pravo ba baksuzluk he... dzunup postaje u sledecim slucajevima:
- nakon spolnog odnosa
- nakon izlijevanja sjemena na bilo koji nacin(u snu,onanisanjem ili na neki drugi nacin)
- zena nakon hajza i nifasa(nakon mjesecnice i postporodjajnog ciklusa)
...lijepo je uzeti gusul barem jednom sedmicno i van ovih situacija, npr. petkom pred dzumu!
Gusul se uzima na sledeci nacin:
- operemo tri puta usta i grlo
- tri puta nos(i to dobro,uvuci vodu u nos pa da voda izadje na usta)
- dobro oprati cijelo tijelo tako da nigdje suho ne ostane,ali nigdje!

pa zar ima neko da ne zna sta je gusul i kad i kako se uzima
Pa nemoj tako, duznost je poducavat vjeri zar ne...
Post Reply