GUME ZA AUTO???

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#26

Post by ins »

ins wrote:Pirelli se moze naruciti i kod vulkanizera VR6, u Zvornickoj kod Zeljinog stadiona. Bilo koja dimenzija i bilo koji model...
ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#27

Post by ibrik »

ins wrote:
ins wrote:Pirelli se moze naruciti i kod vulkanizera VR6, u Zvornickoj kod Zeljinog stadiona. Bilo koja dimenzija i bilo koji model...
Imas li slucajno broj telefona?
Zlatan M
Posts: 26
Joined: 30/11/2004 13:34

#28

Post by Zlatan M »

Sava
Goodyear
Michelin
Pirelli
Bridgestone
Fulda
Vredestein
Debica
BF Goodrich


SAVA TRGOVINA d.o.o.
Briješćanska bb, Sarajevo
Bosna i Hercegovina
Tel: 033 / 46 18 33, 46 02 26
Fax: 033 / 46 11 22
e-mail: [email protected]
http://www.sava.ba
aj500
Posts: 34
Joined: 20/03/2007 15:19
Location: Na poslu

#29

Post by aj500 »

Bridgstone Turanza best buy, malo skuplja od michellina
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#30

Post by chuchumbamayumbe »

Ima li negdje na potezu Sarajevo-Kiseljak zastupnistvo ili prodaja Continental guma?
MC_82
Posts: 154
Joined: 11/08/2006 11:26

#31

Post by MC_82 »

ja ti savjetujem da uzmeš barum gume, imaš u makbel gumi. na adac-ovom testu su dosta solidno ocijenjene. ja sam neki dan uzeo iste dimenzije kao kod tebe, 83KM
barum je inače continentalova firma
barum brillantis traži, to je jeftinija varijanta continental eco contact 3
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#32

Post by nineac »

Blatit Michelin gume kao lose je stvarno glupost. ja sam imao svakakvih guma na autima, pa ukljucujuci i Michelin. Ono sto je istina jeste da nevrjede tih para, ali da su lose ili ih porediti sa Savom a POGOTOVOM tigrom je stvarno smjesno. Ja sam imao Savu Rapidex 2 koja je nakon 10.000km bila totalno neupotrebljiva, pa onaj Exact a pogotovo Effecta, to je uzas. Od Save ja jedino priznajem Savu S3 koja je "upgrade" Good yeara UG4!
Good Year, Michelin, Bridgestone, pirelli, Continental su firme kod kojih nemozete pogrjesiti. Pitanje je samo da li se isplati platiti toliko para. U slucaju da se kupuju gume manjih dimenzija ja bi pokusao sa hankook-om, Nokian, Kleber, Falken, ali kod kapacitetnijih auta sa puno ks ili velikim obrtnim momentom i tezinom, ipak prednost poznatim proizvodjacima.
Moje iskustvo je da su Good yearove zimske gume najbolje se pokazale, te njihove ljetne po kisi. Po suhom vec zaostaju malo. Sto se tice ljetnih guma moj glas ide Pirelliju pa Bridgestoneu.
motor
Posts: 129
Joined: 24/06/2004 00:01
Location: Graz
Contact:

#33

Post by motor »

Sa posljednjim posto ne bi se slozio sa Savom Rapidex 2, imao sam ja na zadnjim tockovima Audija Quattro sa 150 ps, naprijed sam imao neke od Pirelli, ne sjecam se vise koja je bila serija..., uglavnom presao sam sa njima vise od 30.000 km i bile su dosta bolje od prednjih Pirellija.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#34

Post by nineac »

motor wrote:Sa posljednjim posto ne bi se slozio sa Savom Rapidex 2, imao sam ja na zadnjim tockovima Audija Quattro sa 150 ps, naprijed sam imao neke od Pirelli, ne sjecam se vise koja je bila serija..., uglavnom presao sam sa njima vise od 30.000 km i bile su dosta bolje od prednjih Pirellija.
hmmmmm, imao sam Pirelli jednom, i to su mi bile najbolje ljetne gume. inace kada sam kupovao Savu R2 pazio sam na datum, kao i kad god kupuje gume, i bile su stare svega 2 mjeseca. Uglavnom, kod mojih guma se desilo da sam imao jedno jako kocenje (sa 190km/h) te se gazni sloj nakon toga deformisao. Takvih situacija sam imao i prije i poslije ali nikad mi se tako nesto nije desilo.
Kako mislis bolje su ti se pokazale od pirellija??? U kojem smislu? Meni je vazno da guma drzi cestu, dobra po kisi a to je traje 50.000 ili 80.000 mi toliko nije vazno!
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#35

Post by LeKo »

Moje preporuke idu za Goodyear, Pirelli,Dunlop i Toyo (redoslijedom) na njima sam od kad imam vozacku i nemam negativnih iskustava niti primjedbi na ponasanje u svim uslovima voznje bilo da se radi o zimskim ili ljetnim modelima.
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#36

Post by FX900 »

Ah, sve sami eksperti. GoodYear, Michelin, Pirelli,... iz prve lige su najbolje gume. I nije baš pametno sa zimskim gumama voziti 190 km/h. Koliki im je indeks brzine? Barum nema veze sa skupljom braćom isto kao i Sava. Da su kupljeni od većih gumara jeste tačno, ali mogu oni njih i sjebat' da im ne budu konkurencija. Sava ja bila najbolja dok je prije 20-tak godina proizvodila pod oznakom austrijskog Semperita. Eh jesu to bile gume... 50.000 km , a one k'o nove, fine mekane, leže na putu i po suho i po kiši. Sad ništa nevaljaju. Nekad je bila odlična Sava Exact, samo se ipak malo brže trošila. 8)
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#37

Post by LeKo »

FX900 wrote:Ah, sve sami eksperti. GoodYear, Michelin, Pirelli,... iz prve lige su najbolje gume. I nije baš pametno sa zimskim gumama voziti 190 km/h. Koliki im je indeks brzine? Barum nema veze sa skupljom braćom isto kao i Sava. Da su kupljeni od većih gumara jeste tačno, ali mogu oni njih i sjebat' da im ne budu konkurencija. Sava ja bila najbolja dok je prije 20-tak godina proizvodila pod oznakom austrijskog Semperita. Eh jesu to bile gume... 50.000 km , a one k'o nove, fine mekane, leže na putu i po suho i po kiši. Sad ništa nevaljaju. Nekad je bila odlična Sava Exact, samo se ipak malo brže trošila. 8)
Rapidex R2 nije zimska guma, a sto se indexa brzine tice Sava ih je reklamirala kao gume visokih performansi.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#38

Post by nineac »

FX900 wrote:Ah, sve sami eksperti. GoodYear, Michelin, Pirelli,... iz prve lige su najbolje gume. I nije baš pametno sa zimskim gumama voziti 190 km/h. Koliki im je indeks brzine? Barum nema veze sa skupljom braćom isto kao i Sava. Da su kupljeni od većih gumara jeste tačno, ali mogu oni njih i sjebat' da im ne budu konkurencija. Sava ja bila najbolja dok je prije 20-tak godina proizvodila pod oznakom austrijskog Semperita. Eh jesu to bile gume... 50.000 km , a one k'o nove, fine mekane, leže na putu i po suho i po kiši. Sad ništa nevaljaju. Nekad je bila odlična Sava Exact, samo se ipak malo brže trošila. 8)
Kakva bolan zimska guma??? :lol:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#39

Post by ado-šampion »

P3000 je ljetna guma. Kao što rekoh mogu se uzeti u Savi na Stupu i jako su povoljne. Kad sam ja kupovao ovako su stajale stvari (dim. 175/65 R14): Michelin Energy 132 KM, Bridgestone B330 Evo 130 KM (moraju se naručiti), Goodyear GT3 118 KM, Pirelli P3000 110 KM. S tim da su P3000 na testovima za klasu bolje od svih navedenih, osim B330 (kojih više nema u testovima, a ranije su bile nešto lošije od P3000), Energy i GT3 su uglavnom bliže dnu nego sredini.
motor
Posts: 129
Joined: 24/06/2004 00:01
Location: Graz
Contact:

#40

Post by motor »

nineac wrote:
motor wrote:Sa posljednjim posto ne bi se slozio sa Savom Rapidex 2, imao sam ja na zadnjim tockovima Audija Quattro sa 150 ps, naprijed sam imao neke od Pirelli, ne sjecam se vise koja je bila serija..., uglavnom presao sam sa njima vise od 30.000 km i bile su dosta bolje od prednjih Pirellija.
hmmmmm, imao sam Pirelli jednom, i to su mi bile najbolje ljetne gume. inace kada sam kupovao Savu R2 pazio sam na datum, kao i kad god kupuje gume, i bile su stare svega 2 mjeseca. Uglavnom, kod mojih guma se desilo da sam imao jedno jako kocenje (sa 190km/h) te se gazni sloj nakon toga deformisao. Takvih situacija sam imao i prije i poslije ali nikad mi se tako nesto nije desilo.
Kako mislis bolje su ti se pokazale od pirellija??? U kojem smislu? Meni je vazno da guma drzi cestu, dobra po kisi a to je traje 50.000 ili 80.000 mi toliko nije vazno!



Jako kočenje sa 190 km/h i to vise puta...:-) :-) Tebi onda treba puno vise guma nego meni :-D
Pirelli su mi jednostavno bile potrosene i trebalo ih je mjenjati, dok su Rapidex2 bile jos uvjek u dobrom stanju, Pirelli je super lezao istina, ali su se prebrzo istopile.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#41

Post by nineac »

motor wrote:
nineac wrote:
motor wrote:Sa posljednjim posto ne bi se slozio sa Savom Rapidex 2, imao sam ja na zadnjim tockovima Audija Quattro sa 150 ps, naprijed sam imao neke od Pirelli, ne sjecam se vise koja je bila serija..., uglavnom presao sam sa njima vise od 30.000 km i bile su dosta bolje od prednjih Pirellija.
hmmmmm, imao sam Pirelli jednom, i to su mi bile najbolje ljetne gume. inace kada sam kupovao Savu R2 pazio sam na datum, kao i kad god kupuje gume, i bile su stare svega 2 mjeseca. Uglavnom, kod mojih guma se desilo da sam imao jedno jako kocenje (sa 190km/h) te se gazni sloj nakon toga deformisao. Takvih situacija sam imao i prije i poslije ali nikad mi se tako nesto nije desilo.
Kako mislis bolje su ti se pokazale od pirellija??? U kojem smislu? Meni je vazno da guma drzi cestu, dobra po kisi a to je traje 50.000 ili 80.000 mi toliko nije vazno!



Jako kočenje sa 190 km/h i to vise puta...:-) :-) Tebi onda treba puno vise guma nego meni :-D
Pirelli su mi jednostavno bile potrosene i trebalo ih je mjenjati, dok su Rapidex2 bile jos uvjek u dobrom stanju, Pirelli je super lezao istina, ali su se prebrzo istopile.
To i jest razlika. Zbog mjesavine gazni sloj Pirellija je meksi i bolej drzi cestu kao i bolje koci. mana: potrosnja gume. Medjutim, meni je ono prvo daleko vaznije od potrosnje gume. Sava ce vjerovatno trajati duze i od Pirellija, Bridgestonea ili Good Yeara, ali zato performanse s enemogu porediti!
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#42

Post by Fair Life »

motor wrote:Sa posljednjim posto ne bi se slozio sa Savom Rapidex 2, imao sam ja na zadnjim tockovima Audija Quattro sa 150 ps, naprijed sam imao neke od Pirelli, ne sjecam se vise koja je bila serija..., uglavnom presao sam sa njima vise od 30.000 km i bile su dosta bolje od prednjih Pirellija.
Auto sa prednjim pogonom??
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#43

Post by MRAVOJED »

quatro
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#44

Post by dr.iver »

Napisao je nineac vec, tvrda guma duze traje, ali su joj karakteristike sranje...
motor
Posts: 129
Joined: 24/06/2004 00:01
Location: Graz
Contact:

#45

Post by motor »

Ma da, to je jasno.., ko barem malo prati formulu1 zna, da meksa guma ima bolji grip od tvrdje, ali se brze trosi. Ali prozvodjaci guma se trude da naprave dobar kompromis u jednoj gumi, djaba mi guma koja super lijepi na suhom, ako je na kisi losa ili obratno..., ili ona koju cu dva puta zamjeniti u jednom normalnom intervalu.
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#46

Post by FX900 »

ado-šampion wrote:P3000 je ljetna guma. Kao što rekoh mogu se uzeti u Savi na Stupu i jako su povoljne. Kad sam ja kupovao ovako su stajale stvari (dim. 175/65 R14): Michelin Energy 132 KM, Bridgestone B330 Evo 130 KM (moraju se naručiti), Goodyear GT3 118 KM, Pirelli P3000 110 KM. S tim da su P3000 na testovima za klasu bolje od svih navedenih, osim B330 (kojih više nema u testovima, a ranije su bile nešto lošije od P3000), Energy i GT3 su uglavnom bliže dnu nego sredini.
Probaj pa komentariši. Šampion... ha, ha, ha,... Previše si načitan auto magazina i inih..
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#47

Post by ado-šampion »

FX900 wrote:
ado-šampion wrote:P3000 je ljetna guma. Kao što rekoh mogu se uzeti u Savi na Stupu i jako su povoljne. Kad sam ja kupovao ovako su stajale stvari (dim. 175/65 R14): Michelin Energy 132 KM, Bridgestone B330 Evo 130 KM (moraju se naručiti), Goodyear GT3 118 KM, Pirelli P3000 110 KM. S tim da su P3000 na testovima za klasu bolje od svih navedenih, osim B330 (kojih više nema u testovima, a ranije su bile nešto lošije od P3000), Energy i GT3 su uglavnom bliže dnu nego sredini.
Probaj pa komentariši. Šampion... ha, ha, ha,... Previše si načitan auto magazina i inih..
Ja sam rekao "na testovima", što je i tačno ako malo razgledaš i mislio sam više na ADAC-ove testove nego na Auto Bildove iako je to tu negdje (Auto Bild malo naginje na domaći Continental).

Drugo, ja imam na svom autu P3000 i odlične su. Već sam naveo da mi je jaran imao Michelin Energy i klizale su pri malo žešćem kočenju motorom na mokrom, a o akvaplaningu da ne pričam. Njih je zamijenio sa P3000 (btw. na moju preporuku) i sad je prezadovoljan gumama.

A ti bi trebao malo ohladiti za promjenu i pokušati da se ne kačiš sa svakim članom foruma, tim prije što si nov na ovom dijelu foruma.
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#48

Post by FX900 »

To je tvoje subjektivno mišljenje, šta ti ja mogu, a ti si novi vozač.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#49

Post by ado-šampion »

Pa zar nije tvoje subjektivno mišljenje kad kažeš da je Michelin Energy odličan a na svim testovima su bliže dnu nego sredini?!
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#50

Post by FX900 »

Ja ih vozim. Imao sam još sjajnih guma, ali Michelin Energy i GoodYear F2/F3su daleko najbolje, i to sam ispitao u praxi. Vozi pa onda komentariši. Ovo je iz prve ruke i nisam to čuo od nak'og jarana. 8-) PS Što ne napišeš koliko im je bila duboka šara. Sve ispod 4 mm je jaaaako opasno na kiši. Ne možeš kriviti istrošenu gumu za nekvalitet i uspoređivati novu i staru gumu. Na klizavici i kiši se inače laganije koči. 8)
Post Reply