GUME ZA AUTO???

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#1 GUME ZA AUTO???

Post by ibrik »

Maloprije otisao kod majstora da balansiram gume posto me pocelo pomalo tresti, kad covjek kaze da moram mijenjati dvije zadnje...

e sad dajte mi savjet sta da uzmem, gdje, koliko kostaju???

Naprijed su mi SAVA Eskimo i one su nove...gume su 14`...
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#2

Post by FX900 »

Mijenjaj jarane i prednje. To su ti zimske gume i nisu dobre za ljetne uslove vožnje. Loše drže cestu na mokrom jer rado "zaplivaju". Plati malo više i uzmi dobre ljetne gume. Vidi dole na Stupu kod "Save" gdje imaju i predstavništvo za "GoodYear". Preko puta imaš i "Michelin". Traži ljetne gume za kišu. Ne štedi na gumama, jer to ti je uz kočiono-upravljački mehanizam i donji postroj najvažniji dio auta. Zapamti dobro: NEMA CJELOGODIŠNJIH GUMA. TO ŠTO VOZIŠ SU ZIMSKE GUME I POTROŠIT ĆE SE DO ZIME JER SU PREMEKANE ZA LJETA I VRUĆINA. TOPE SE, A I ZAUSTAVNI PUTEVI SU OGROMNI. Sretno i pamet u glavu. 8) PS Cijena pravih kvalitetnih guma je neznatno veća od grozne Save Eskimo. Razlika je u par maraka.
Last edited by FX900 on 04/04/2007 14:20, edited 1 time in total.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#3 Re: GUME ZA AUTO???

Post by chuchumbamayumbe »

ibrik wrote:Maloprije otisao kod majstora da balansiram gume posto me pocelo pomalo tresti, kad covjek kaze da moram mijenjati dvije zadnje...

e sad dajte mi savjet sta da uzmem, gdje, koliko kostaju???

Naprijed su mi SAVA Eskimo i one su nove...gume su 14`...
I ja imam sve cetiri Eskimo S3, i evo od 15. Aprila vise nije obavezna zimska oprema, pa cu nabachiti 4 ljetnje.
Pod broj 1 bih ti savjetovao da skines te M+S i da ih ne vozis do slijedece sezone.
Sto se tice kupovine novih guma, ne znam sta bih ti rekao... Prvo vidi sa koliko novaca raspolazes pa da znas koliko se mozes protegnuti. Imas ljetnje 14-ke od 50km a imas i od 250km, pa sada zavisi koliki si hadzuka i koje auto imas, kakav ti je stil voznje...
Ja sam jesenas uzeo ove S3 i pravo sam se razocarao, nije to vise ona guma od prije nekoliko godina, skroz je slabija nego prije, klize se na mokrom mnogo vise, i na ledu vise nije stabilna ko nekada, tako da ne vjerujem da cu opet uzeti Savine, pa makar bile i ljetnje.
Pogledaj na ADAC stranici testove guma, i proguglaj malo po netu pa nas obavijesti ako ista saznas.
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#4

Post by FX900 »

Dobre su i PIRELI. Nisu skupe ništa. Pokušaj sa Bridgesone-om ili Firestoneom, samo n znam gdje su predstavništva, ako ih uopšte i ima. Pireli se negdje prodaje u Sarajevu, ali ne znam gdje.
Last edited by FX900 on 04/04/2007 14:22, edited 1 time in total.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#5

Post by chuchumbamayumbe »

http://www.adac.de/Tests/Reifentests/So ... eID=8762#1
Link za ADAC-ov test ljetnjih guma. Neki kazu da su pristrasni, neki kazu da su objektivni, a vi prosudite.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#6

Post by chuchumbamayumbe »

FX900 wrote:Dobre su i PIRELI. Nisu skupe ništa. Pokušaj sa Bridgesone-om ili Firestoneom, samo n znam gdje su predstavništva, ako ih uopšte i ima. Pireli se negdje prodaje u Sarajevu, ali ne znam gdje.
Ima predstavnistvo u Blazuju, u centru prije pruge sa desne strane, veliki objekat, ne mozes promasiti!
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#7

Post by FX900 »

Ma to ti je to. Uglavnom neko testira gume pod datim okolnostima i upiše rezultate. Ako neko drugi dobije svoje rezultate i to je tačno. Uglavnom niko nije ništa izmislio. Samo bježite od divljeg Nokiana. Ranije je bio grozan. Sad se izgleda jesu popravili, ali je bolje ne rizikovati. Etablirane poznate marke su bolje. Ima još jedan test na "vidi auto" na našem jeziku. Slični su rezultati.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#8

Post by chuchumbamayumbe »

http://www.bridgestone.co.ba/testovi.htm
Na ovom linku imaju slicice, malo je razumljivije uporedjivati performanse guma!
ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#9

Post by ibrik »

Ma ne znam ni sam sta da radim...nemam sad love da kupujem sve 4 gume, a trebam sutra akoBogda promijeniti ove dvije posto idem na put, a u kriticnom su stanju...ma ne znam ni sam...
s@mson
Posts: 894
Joined: 23/03/2007 10:50

#10

Post by s@mson »

FX900 wrote:Mijenjaj jarane i prednje. To su ti zimske gume i nisu dobre za ljetne uslove vožnje. Loše drže cestu na mokrom jer rado "zaplivaju". Plati malo više i uzmi dobre ljetne gume. Vidi dole na Stupu kod "Save" gdje imaju i predstavništvo za "GoodYear". Preko puta imaš i "Michelin". Traži ljetne gume za kišu. Ne štedi na gumama, jer to ti je uz kočiono-upravljački mehanizam i donji postroj najvažniji dio auta. Zapamti dobro: NEMA CJELOGODIŠNJIH GUMA. TO ŠTO VOZIŠ SU ZIMSKE GUME I POTROŠIT ĆE SE DO ZIME JER SU PREMEKANE ZA LJETA I VRUĆINA. TOPE SE, A I ZAUSTAVNI PUTEVI SU OGROMNI. Sretno i pamet u glavu. 8) PS Cijena pravih kvalitetnih guma je neznatno veća od grozne Save Eskimo. Razlika je u par maraka.
Ovo sto ti covjek kaze, i samo da dodam "GoodYear"! Platis malo skuplje, ali ono sto dobijes je mnogo vise od razlike u cijeni.
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#11

Post by FX900 »

Ja na jednom autu imam GoodYear F3, a na drugom Michelin Energy. Ne znam koje su bolje. Za kiše dušu dale. GoodYear je bio samo 2 KM skuplji od Save Eskimo, pa ti vidi... :D
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#12

Post by ins »

A da za pocetak neko napise koja mu je dimenzija potrebna i za koje auto?! :x :?
Bobi
Forum administrator
Posts: 32168
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#13

Post by Bobi »

ins wrote:A da za pocetak neko napise koja mu je dimenzija potrebna i za koje auto?! :x :?
:D...175/65 14...:D...osh to pokloniti :D ?
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#14

Post by ado-šampion »

Ja sam ljetos uzeo gume upravo u toj dimenziji, Pirelli P3000 u Savi na stupu, 110 KM po komadu, nema ih boljih 14 colnih. Michelin Energy u toj dimenziji su ti ja mislim 132 KM, moj je jaran imao dok ih nije zamjenio sa P3000, plivale su pri malo žešćem kočenju motorom na mokroj cesti. Toliko su dobre.
A nije tačno da cjelogodišnje gume (ili allseason) ne postoje, postoje itekako, npr. Goodyear Vector, ali S3 je zimska guma.
Last edited by ado-šampion on 04/04/2007 19:06, edited 1 time in total.
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#15

Post by ins »

Pirelli se moze naruciti i kod vulkanizera VR6, u Zvornickoj kod Zeljinog stadiona. Bilo koja dimenzija i bilo koji model...
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#16

Post by dr.iver »

Pirelli je skroz ok izbor.
Michelin Energy je onako low-end model u klasi sa boljim Savama ili Tigrom.
Premda u doba danasnje besparice svaka roba ima kupca.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#17

Post by nineac »

dr.iver wrote:Pirelli je skroz ok izbor.
Michelin Energy je onako low-end model u klasi sa boljim Savama ili Tigrom.
Premda u doba danasnje besparice svaka roba ima kupca.
:?
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#18

Post by Edin H. »

I ja nesto kontam da je Michellin levatska firma kada misevi nemaju rapa da se takmice u Formuli 1 :D
ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#19

Post by ibrik »

ado-šampion wrote:Ja sam ljetos uzeo gume upravo u toj dimenziji, Pirelli P3000 u Savi na stupu, 110 KM po komadu, nema ih boljih 14 colnih. Michelin Energy u toj dimenziji su ti ja mislim 132 KM, moj je jaran imao dok ih nije zamjenio sa P3000, plivale su pri malo žešćem kočenju motorom na mokroj cesti. Toliko su dobre.
A nije tačno da cjelogodišnje gume (ili allseason) ne postoje, postoje itekako, npr. Goodyear Vector, ali S3 je zimska guma.
Ova Pirelli P3000 je ljetna ili zimska guma? I usput koliko kosta Goodyear allseason guma? U pitanju je 175/65 14 ...
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#20

Post by FX900 »

dr.iver wrote:Pirelli je skroz ok izbor.
Michelin Energy je onako low-end model u klasi sa boljim Savama ili Tigrom.
Premda u doba danasnje besparice svaka roba ima kupca.

:? :shock:
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#21

Post by FX900 »

Edin H. wrote:I ja nesto kontam da je Michellin levatska firma kada misevi nemaju rapa da se takmice u Formuli 1 :D
:-) :( :shock: :?
quantum
Posts: 227
Joined: 12/10/2005 19:17

#22

Post by quantum »

dr.iver wrote:Pirelli je skroz ok izbor.
Michelin Energy je onako low-end model u klasi sa boljim Savama ili Tigrom.
Premda u doba danasnje besparice svaka roba ima kupca.
Po meni je Energy ipak uzor cak i za bolje (koje su to?) savine ili tigrove gume.

Moje iskkustvo sa Savinim gumama kaze da su zimske gume S2 i S3 solidne i odgovaraju nashim cestama. Dosta dobar omjer ulozeno/dobiveno.
Ljetne gume su im ocajne i nikad ih vishe ne bih kupio. Stavish Sava Exact (ili tako nekako) na tockove i molis Boga da kisha ne padne....
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#23

Post by ins »

Bez obzira na temeljne postulate Bosanaca i Hercegovaca o automobilskom svijetu, koji se vec tridesetak godina odrzavaju nepromjenjenim, a od kojih jedan od najcuvenijih glasi "nema gume bez Michelina", taj francuski proizvodjac vec 15-ak godina pravi gume koje tesko mogu da zasluze epitet prosjecne, jer se obicno drze oko predzadnjeg mjesta ili par pozicija od dna. O vrhunskoj gumi u slucaju Michelina je nemoguce govoriti. Jedino su se sa zadnjim Pilot Sportom 2 uspjeli uvuci u gornju polovinu, a jedino o seriji Pilot Exalto mozemo govoriti kao o korektno napravljenoj gumi.

Za sada, najbolje gume prave Pirelli i Bridgestone, i donekle Conti...
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#24

Post by FX900 »

Prije 10-tak godina je Sava Exact bila dobra što se tiče ležanja na cesti i na mokrom i na suhom, ali se trošila nevjerovatno brzo, skoro kao nekad Trayal-ove gume (ma dobro mogle su izdržati 30.000 km). GoodYear F2 i F3 i Michelin Energy su najbolje gume na svijetu. Bolje ne može. Ko proba može se i uvjeriti. Garant su isto tako dobre i Pireli gume i ostali iz prve lige, samo što se raja preseravaju i pametuju. 8-)
ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#25

Post by ibrik »

Gdje mogu nabaviti Pirelli gume?
Post Reply