gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
PlotAra
Posts: 70
Joined: 27/10/2016 08:55
Location: Sarajevo

#1 gume

Post by PlotAra »

Dali smijem staviti na svoga Dustera zimske gume 205/65/16 ako sam na njemu dobio gume 215
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#2 Re: gume

Post by kabal1337 »

mozes
PlotAra
Posts: 70
Joined: 27/10/2016 08:55
Location: Sarajevo

#3 Re: gume

Post by PlotAra »

Kao navodno za snijeg je bolja guma kad je uža a veča po visini ...znaci nece nista smetat ako montiram manji broj širine...valjda mi nece oni u Gumi M prigovarat a ?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4 Re: gume

Post by 530i »

Nemoj to raditi, ta dimenzija je jedina homologirana za Duster i zadrži se na njoj.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#5 Re: gume

Post by jefferson »

PlotAra wrote:Dali smijem staviti na svoga Dustera zimske gume 205/65/16 ako sam na njemu dobio gume 215
Imal u knjizici ista o alternativnim dimenzijama?
Ako ces ici broj uze, 205, moras ici i broj vise, 70. Ponovo, knjizica!
PlotAra
Posts: 70
Joined: 27/10/2016 08:55
Location: Sarajevo

#6 Re: gume

Post by PlotAra »

Necete mi vjerovati da sam pregledo citavu knjizicu I da nema uopste nista o dimenzijama gume...samo pise ono kako se odrzavaju,kako se mjenjaju ,I da moraju biti gume za SUV 4x4 ...ni to mi nije jasno zasto ne smijem kupit gume za obicno putnicko auto..
Mislis da moze 205/70/16
ostat cu ja na 215/65/16 koje sam dobio kad sam kupio Dustera ...al sam procitao u Auto magazinu savjeti za zimu i snijeg da je bolje montirat užu a veču gumu jer ce bolje ici kroz snijeg I bolje orati ....idem redovno roditeljima na vrh brda ..kad u gradu nema nimalo snijega gore vazda ima..nisam do sad imao problema jer palim 4x4 iskreno ne stedim ga ..radi 4x 4 sam ga I kupio evo 3. zima sad ce...zimi palim haman svaki dan 4x4 I bez problema idem kroz snijeg I brdo...niceg se ne bojim...
al me sad te dimenzije napalile....ne znam dal bi smio mjenjat dimenziju zimske gume ...majke mi mile u knjizici ne pise a oni u Gumi M samo u nakoj frtutmi
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: gume

Post by insomnia78 »

Bgm na ovim svim stranicama za prodaju guma za tog tvog Dustera automatski predlazu 215/65/16
User avatar
mayab
Posts: 27169
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#8 Re: gume

Post by mayab »

Smijes staviti samo dimenzije i vrste guma koje ti pisu u "papirima od auta", nista proizvoljno!
Odnosno, mozes ti staviti kakve hoces gume, ali si time automatski van zakona, ali je pitanje da li kod nas iko o tome (mislim na nadlezne i ovlastene osobe i ustanove) vodi računa!
Evo ti dobar link, ukucaj svoj auto, i vidi sta ce izaci https://www.reifendirekt.de/cgi-bin/adv ... _version=2
PlotAra
Posts: 70
Joined: 27/10/2016 08:55
Location: Sarajevo

#9 Re: gume

Post by PlotAra »

Bgm ste u pravu...
215/65/16

I ovaj link tako pokazuje
znaci nista na svoju ruku ...interesantno

haj dobro

A zbog cega moram naglasit gume za 4x4 ...zar nemze naprimjer Sava Eskimo S3 tih dimezija
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#10 Re: gume

Post by 530i »

Ne piše u knjižici nego na vratima, vozačkim ili suvozačkim, imaš naljepnicu sa odobrenim dimenzijama guma i pritiskom za njih, u zavisnosti od opterećenja i brzine vožnje, pogledaj i sve će ti biti jasno.
PlotAra
Posts: 70
Joined: 27/10/2016 08:55
Location: Sarajevo

#11 Re: gume

Post by PlotAra »

Hvala puno
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#12 Re: gume

Post by jefferson »

PlotAra wrote:Bgm ste u pravu...
215/65/16

I ovaj link tako pokazuje
znaci nista na svoju ruku ...interesantno

haj dobro

A zbog cega moram naglasit gume za 4x4 ...zar nemze naprimjer Sava Eskimo S3 tih dimezija
Mozes staviti Savu S3, ali pazi da je index nosivosti, tj. ako je guma 215/65 R16 broj koji iza dolazi, npr. 98, 103, itd. da taj borj bude isti ili veci od onoga koji tvornica predvidja.
Takodje, ako hoces malo poboljsati trakciju, idi sa nizim indexom maksimalne brzine. Npr. ako su gume predvijene sa indexom brzine H (210km/h) spusti na T, (190km/h) ili cak R (180km/H). Ja na BMW X5 35d imam zimske sa indexom brzine T upravo iz tog razloga.
User avatar
mayab
Posts: 27169
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#13 Re: gume

Post by mayab »

jefferson wrote:
PlotAra wrote:Bgm ste u pravu...
215/65/16

I ovaj link tako pokazuje
znaci nista na svoju ruku ...interesantno

haj dobro

A zbog cega moram naglasit gume za 4x4 ...zar nemze naprimjer Sava Eskimo S3 tih dimezija
Mozes staviti Savu S3, ali pazi da je index nosivosti, tj. ako je guma 215/65 R16 broj koji iza dolazi, npr. 98, 103, itd. da taj borj bude isti ili veci od onoga koji tvornica predvidja.
Takodje, ako hoces malo poboljsati trakciju, idi sa nizim indexom maksimalne brzine. Npr. ako su gume predvijene sa indexom brzine H (210km/h) spusti na T, (190km/h) ili cak R (180km/H). Ja na BMW X5 35d imam zimske sa indexom brzine T upravo iz tog razloga.
Tu sa indeksom nosivosti a i brzine kod Dustera ne bi trebalo biti specijalnih problema, auto jeste "SUV" ali je prilicno lagan, i nije nesto brz ni sa kojim motorom, a koliko znam na njima standardno dolaze gume M+S , dakle gume za tu neku terensku voznju, po svakakvom terenu!
Dakle, dolaze gume M+S, ali bez oznake planine sa tri vrha i snježne pahulje, dakle to NISU zimske gume!To ne zaboravi!
Tako da mozes staviti "najobičnije" prave zimske gume, kao sto si spomenuo Eskimo S3+
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#14 Re: gume

Post by sparky »

mayab wrote:
jefferson wrote:
PlotAra wrote:Bgm ste u pravu...
215/65/16

I ovaj link tako pokazuje
znaci nista na svoju ruku ...interesantno

haj dobro

A zbog cega moram naglasit gume za 4x4 ...zar nemze naprimjer Sava Eskimo S3 tih dimezija
Mozes staviti Savu S3, ali pazi da je index nosivosti, tj. ako je guma 215/65 R16 broj koji iza dolazi, npr. 98, 103, itd. da taj borj bude isti ili veci od onoga koji tvornica predvidja.
Takodje, ako hoces malo poboljsati trakciju, idi sa nizim indexom maksimalne brzine. Npr. ako su gume predvijene sa indexom brzine H (210km/h) spusti na T, (190km/h) ili cak R (180km/H). Ja na BMW X5 35d imam zimske sa indexom brzine T upravo iz tog razloga.
Tu sa indeksom nosivosti a i brzine kod Dustera ne bi trebalo biti specijalnih problema, auto jeste "SUV" ali je prilicno lagan, i nije nesto brz ni sa kojim motorom, a koliko znam na njima standardno dolaze gume M+S , dakle gume za tu neku terensku voznju, po svakakvom terenu!
Dakle, dolaze gume M+S, ali bez oznake planine sa tri vrha i snježne pahulje, dakle to NISU zimske gume!To ne zaboravi!
Tako da mozes staviti "najobičnije" prave zimske gume, kao sto si spomenuo Eskimo S3+
Ne mora biti simbol pahuljice ili planine ukoliko imaju oznaku Mud+Snow da bi bile zimske gume.
PlotAra
Posts: 70
Joined: 27/10/2016 08:55
Location: Sarajevo

#15 Re: gume

Post by PlotAra »

Jeste dobio sam gume M+S bez pahuljice i znam za taj fazon i stvarno ne mogu snijega te gume jer sam probao...
sad sam razumio sve sto ste mi rekli,..znaci indeks R zimske gume bi trebao biti sasvim OK za Dustera najobicnije Eskimo naprimjer sa normom oznake nosivosti za Dustera ili vece....
sve sam razumio sad....
Ali zbog ceka onda Auto magazini savjete daju za zimsku gumu da stavljamo uze nego je predvidzeno u knjizicima i naljepnicama na autu a servis to ne predlaze....u Sava trgovini su mi rekli da mozes (vjerovatno da prodaju ) ali servis to neda...
kasko sam osiguran i cuo sam da kasko ne priznaje druge dimenzije osim koje su navedene za Auto.
meni te gume trebaju radi snijega a ne da jurcam po cesti
User avatar
Optimist
Posts: 13649
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#16 Re: gume

Post by Optimist »

PlotAra wrote:Jeste dobio sam gume M+S bez pahuljice i znam za taj fazon i stvarno ne mogu snijega te gume jer sam probao...
sad sam razumio sve sto ste mi rekli,..znaci indeks R zimske gume bi trebao biti sasvim OK za Dustera najobicnije Eskimo naprimjer sa normom oznake nosivosti za Dustera ili vece....
sve sam razumio sad....
Ali zbog ceka onda Auto magazini savjete daju za zimsku gumu da stavljamo uze nego je predvidzeno u knjizicima i naljepnicama na autu a servis to ne predlaze....u Sava trgovini su mi rekli da mozes (vjerovatno da prodaju ) ali servis to neda...
kasko sam osiguran i cuo sam da kasko ne priznaje druge dimenzije osim koje su navedene za Auto.
meni te gume trebaju radi snijega a ne da jurcam po cesti
Mozda nisi dobro razumio. Vjerovatno je u tom magazinu pisala preporuka da se stavljaju najuze gume koje su po specifikaciji za odredjeno vozilo.
Uostalom, kako ti rece da vec tri godine koristis gume 215 i nisi imao problema, zasto bi sada nesto mijenjao?
User avatar
mayab
Posts: 27169
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#17 Re: gume

Post by mayab »

sparky wrote:
jefferson wrote:
PlotAra wrote:Bgm ste u pravu...
215/65/16

I ovaj link tako pokazuje
znaci nista na svoju ruku ...interesantno

haj dobro

A zbog cega moram naglasit gume za 4x4 ...zar nemze naprimjer Sava Eskimo S3 tih dimezija
Mozes staviti Savu S3, ali pazi da je index nosivosti, tj. ako je guma 215/65 R16 broj koji iza dolazi, npr. 98, 103, itd. da taj borj bude isti ili veci od onoga koji tvornica predvidja.
Takodje, ako hoces malo poboljsati trakciju, idi sa nizim indexom maksimalne brzine. Npr. ako su gume predvijene sa indexom brzine H (210km/h) spusti na T, (190km/h) ili cak R (180km/H). Ja na BMW X5 35d imam zimske sa indexom brzine T upravo iz tog razloga.
Tu sa indeksom nosivosti a i brzine kod Dustera ne bi trebalo biti specijalnih problema, auto jeste "SUV" ali je prilicno lagan, i nije nesto brz ni sa kojim motorom, a koliko znam na njima standardno dolaze gume M+S , dakle gume za tu neku terensku voznju, po svakakvom terenu!
Dakle, dolaze gume M+S, ali bez oznake planine sa tri vrha i snježne pahulje, dakle to NISU zimske gume!To ne zaboravi!
Tako da mozes staviti "najobičnije" prave zimske gume, kao sto si spomenuo Eskimo S3+
Ne mora biti simbol pahuljice ili planine ukoliko imaju oznaku Mud+Snow da bi bile zimske gume.
Zakon kaže da mora!
PlotAra
Posts: 70
Joined: 27/10/2016 08:55
Location: Sarajevo

#18 Re: gume

Post by PlotAra »

Cak sam pitao jednog OffRoad vozaca i kaze mi isto kao Automagazin...kaze da svaki pravi OffRoad vozac koristi uze a vece gume za snijeg
PlotAra
Posts: 70
Joined: 27/10/2016 08:55
Location: Sarajevo

#19 Re: gume

Post by PlotAra »

Ma OK ostat cu ja na 215 ..al et izgleda malo previse citam taj Auto magazin hahahaaaaa
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#20 Re: gume

Post by sparky »

mayab wrote: Dakle, dolaze gume M+S, ali bez oznake planine sa tri vrha i snježne pahulje, dakle to NISU zimske gume!To ne zaboravi!
Zakon kaže da mora!
Koliko se ja sjećam, u zakonu piše da moraju biti sa oznakom M+S ili sa simbolom pahuljice ili sa stiliziranim simbolom planine. Ključno je to ILI.
Ako ti nije mrsko da nađeš taj član gdje piše da moraju biti ti simboli kombinovani.
PlotAra
Posts: 70
Joined: 27/10/2016 08:55
Location: Sarajevo

#21 Re: gume

Post by PlotAra »

E ljudi na njemu sam dobio M+S bez pahuljice il planine i konto da je to to...medzutim kad je dosla zima i snijeg sav sam se preznoio od klizanja ..odmah sam kupio sve cetiri zimske sa pahuljicom i planinom i to neke Matador gume ...i kao sto sam pisao nema prepreke u snijgu za njega sa tim gumama 215
al eto ja sam pokrenuo temu dali smijem staviti uze da jos bolje ide
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#22 Re: gume

Post by sparky »

Smiješ na svoje auto staviti sta hoćeš. Ne znam kuda planiraš voziti to auto, ali ako ti je vec bitno kako ide po snijegu onda kupi neke prave terenske gume.
PlotAra
Posts: 70
Joined: 27/10/2016 08:55
Location: Sarajevo

#23 Re: gume

Post by PlotAra »

hahahahaahaa...kratko i jasno....na svoje auto stavljaj sta hoces-ko svoje
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#24 Re: gume

Post by sparky »

Pa normalno. Kod nas još uvijek nisi obavezan da se držiš neke/nekih dimenzija. Stavljaš ono što ti odgovara. Ako te vec toliko zanima uža guma, stavi je slobodno. Nećeš uništiti auto, neće ti otpadati dijelovi. Malo manje čitaj automagazine, to su u zadnjih 15 godina samo reklamne novine. Nećeš na himalaje ići sa tim autom.
preludezalude
Posts: 5624
Joined: 07/03/2012 00:09

#25 Re: gume

Post by preludezalude »

.
Post Reply