Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Locked
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#751 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by furlan »

vivaldi wrote:
furlan wrote:Sam pao , sam se ubio, ima stecajna masa i izvolite.
to ne vazi za aluminij, mislim da niko u drzavi, ukljucujuci i sve politicare i ekonomiste, ne moze sa sigurnoscu reci kakve bi bile posljedice gasenja tolikog giganta. to je mini atomska bomba za nasu ekonomiju
Sto ce reci da nasa ekonomija ni ne zasluzuje takvog giganta koji konstantno proizvodi gubitak iz godine u godinu, tako da se njena razorna moc (te atomske bombe) povecava a ne smanjuje. Da su tu cisti racuni u odnosima, pitanju vlasnistva koje je opet rjeseno raznoraznim malverzacijama i prevarama , upravljanja resursima, revizijama itd. OK,pa da se zapne, ali ovako ne vjerujem da ce ici.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#752 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

jel ti zivis u bosni ili si negdje vani?
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#753 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by furlan »

vivaldi wrote:jel ti zivis u bosni ili si negdje vani?
Da li odgovor na pitanje me kvalifikuje ili diskvalifikuje da se razgovara o ovome? :D
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#754 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

furlan wrote:Da li odgovor na pitanje me kvalifikuje ili diskvalifikuje da se razgovara o ovome?
ako si vani onda mogu razumjeti da nisi upoznat s nekim stvarima, a ako zivis ovdje onda bi ipak trebao biti upuceniji
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#755 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by furlan »

vivaldi wrote:
furlan wrote:Da li odgovor na pitanje me kvalifikuje ili diskvalifikuje da se razgovara o ovome?
ako si vani onda mogu razumjeti da nisi upoznat s nekim stvarima, a ako zivis ovdje onda bi ipak trebao biti upuceniji
Pa mozda bi trebalo znati i genezu citave price, koja me ostavlja poprilicno nepovjerljivim. Ako se dobro sjecam vrijednost Aluminija je bila negdje oko 1,5 milijardi km pred sami rat, da bi se u roku u sest godina spustila na nekih 300 miliona a onda plus sa dionicama i raznim malverzacijama obezvrijedila na nekih 80 miliona. Prvobitna pljacka koja se nastavlja dan danas. Ako mislis da ima smisla nastaviti sa takvim politikama necega sto je ekonomski neodrzivo, ok. Samo kazem, da u toj prici svi treba da vesalaju u jednom pravcu ako imaju zajednicki interes a cini mi se da to ovdje nije slucaj.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#756 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by zrakomlat »

Ne treba ga gasiti, ali treba nešto učiniti drugo na smanjenju troškova, smanjiti plate za početak osoblju koje ne učestvuje direktno u proizvodnji, revidirati neke ugovore s kooperantima, pohapsit odgovorne za sklapanje štetnih ugovora i nesavjesno trošenje para, balahanje. Mislim da imaju i viška radnika koji nisu bitni u funkcionisanju firme, administracija i slično, te nekih kooperanata koji za njih nešto rade iako bi se to nešto moglo direkt odraditi u Aluminiju, dakle, samo se tako pare izvlače i sl.
Last edited by zrakomlat on 19/10/2018 23:06, edited 1 time in total.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#757 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by zrakomlat »

fakat wrote:# not my Swarovski
:lol:
palermo
Posts: 22356
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#758 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by palermo »

vivaldi wrote:
Hajvan wrote:ne mora gasit, nek prilagodi plate poslovanju…
ko da im smanji plate?
pa mora netko.

ako nitko ne može, onda se treba ugasiti uz sve posljedice koje bi i država Bosna i Hercegovina trpila. Jer prihvatanje logike da im nitko ništa ne može jer su previše važni urušava praktički čitav sistem.

samo što ja mislim da ima ko može.
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#759 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by Hendrix »

Ako se ugasi gigant povuce i Swarovski za sobom, Austrija to nece dati brate mili.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#760 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

porezna uprava fbih urdno objavljuje spisak najvecih duznika za poreze (onih koji duguju vise od 50 hiljada KM).

http://www.pufbih.ba/v1/novosti/1234/pr ... 018-godine

trenutni dug je 2,5 milijarde maraka (znaci bez dugova za UIO, bez medjusobnih dugova firmi, bez firmi iz rs-a...znaci samo dugovi za prihode koje prikuplja federalna uprava).

samo prvih 10-ak firmi sa tog spiska duguje oko milijardu maraka i gle cuda, sve su drzavne/javne

ko je kriv? armija, doslovno armija profesionalnih uhljeba, ljencuga, parazita nevidjenog kova koji su skoro postali genetski modifikovani od silne guzovace. to su likovi koji mjesecno uzimaju po 4-5 hiljada za bukvalno nista i to sasvim legalno, znaci taman da marke jedne nisu ukrali, zajebali ili nekog svog zaposlili.

e sada neko ucekuje da ta armija bezobrazno preplacenih uhljeba pocevsi od nacelnika pero lakih opstina sa par hiljada stanovnika, uzimaju preko 3 hiljade mjesecno do ovih krupnijih riba na visim niovima a ima ih hiljade, e sada neko ocekuje da bagra koja je do svega ovoga dovela, donosi "evropska rjesenja" ili ko sto onaj kolega predlozi da smanjuju plate radnicima (ako nista bar su radnici :D )...

moj druze, prvo oni sami od sebe trebaju krenuti

ps. fahro je nedavno pred izbore izracuno koliko mu je konkuretn izmuzo

https://avaz.ba/vijesti/bih/412060/dzaf ... -milion-km

to je 4,7 mjesecno punih 18 godina..pa to je i danas ogormna cifra, a zamisli prije 18 godina 4,7 (jer govorim o prosjeku za cijli taj period).

Zasta druze uze milion?

ili u rs-u
Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić, kao i predsednik Skupštine grada Budimir Balaban imaju plate od 5 000 KM a potpredsjednici Skupštine Milan Milaković i Saša Čudić pomenutih oko 4 100 KM.
potpredjsnik i ne jedan vec dvojiva gradske skupstine preko 4 milje :lol: :lol:

a mozes proguglati i plate ostalih nacelnika i predsjednika skupstina... a kakvi su im rezultati pokazuju tabele duznika poreznih uprava

svi smo mi aluminij :D
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#761 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by furlan »

To je to moj Vivaldi. U ovakvom sistemu tesko mozes ocekivati da takve operacije imaju uspjeh.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#762 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

furlan wrote:To je to moj Vivaldi. U ovakvom sistemu tesko mozes ocekivati da takve operacije imaju uspjeh.
pa jasno je to meni...svaki gigant kod nas koji radi je srasto sa ekonomijom ko otprilike oni geleri ljudima u nogama ili rukama gdje im doktori ne preporucuju da ih vade jer bi steta mogla biti vece od koristi.

i najveci krivac su oni koji vec decenijama nisu u stanju dovesti ni privuci nijednu kapitalnu investiciju koja bi omogucila da bez posljedica zatvoris nesto cemu nema spasa tako sto ces otvoriti nesto podjednako veliko ali na zdravim temeljima, kao sto nisu u stanju privatizirati bilo sta vec godinama...jednostavno ih boli kurac. zasjedni u fotelju, odrzavaj to sto si zateko, ne talasaj previse i cekaj dobru platu prvog da legne na racun.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#763 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by DaffyDuck »

Jest, samo sto to oni sve navlace od malih privrednika, i ostalih privatnih kompanija. Nameti sve veci i veci, opet ce ici i PDV, i akcize i struja i voda, doprinosu su vec dva puta isli gore (kroz "reformske zakone"), pa kad pukne vise i ne bude im imao ko puniti budzete... Cekam dan kad ce BH covjek rec NE svom saburu.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#764 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

DaffyDuck wrote:Cekam dan kad ce BH covjek rec NE svom saburu
ja cekam dan kada ce dnevnik pocet sa "danas je u XXXXX otvorena fabrika u koju je ulozeno 300 miliona maraka".

bez obzira na ljutnju, ne mogu se radovat ni prizivat nesto sto ce mene samog jako pogodit jer ce bilo kakav krah najvise pogodit upravo narod koji ovdje zivi, a da pritom cak nemam nikakvih garancija da ce i poslije toga biti bolje...
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#765 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by DaffyDuck »

Gledaj, mora biti kraja tim ucjenama "lancanih reakcija". Koliko ljudi je zavisilo od Hidrogradnje? Koliko su iznosili njihovi krediti? Zasto nisu spasena radna mjesta, kooperanti, lanac suradnika?

Kao sto Accelor truje Zenicane, pa nece da ugradi filtere, da ulozi, pa inspekciji prijeti da ce zatvoriti i otpustit ljude. Sto onda drzava ne stane iza tih ljudi?
Kolika je plata rudara koji zaradjuju za tu struju koja se isporucuje aluminijumu ispod cijene? Kako oni zive?
Koliko ce da ulozi vlada RH da pomogne Aluminijumu? Kao jedan od vlasnika. Hoce li mozda platiti za koristenje akumulacije Busko polje?

Ko moje radno mjesto u realnom sektoru brani kad mi se budala nakaci na kosti? Kad mi je struja skupa? Kad klijent nije platio racun a moram platit PDV? Hoce li mi drzava oprostiti makar kamate za kasnjenje? Hoce sipak.

Ne radujem se nicemu, al me nije briga i nije mi nimalo zao kad vidim sta sebi isplacuju i sta rade. Kako se izvlace NASE pare i iz Aluminijuma i drzave, entiteta, elekrtoprivrede (nastavi niz) preko "dobavljaca struje". savjetnika, i drugih menagera.

I kaze opravdanje: "cijena aluminijuma na svjetskom trzistu u padu"
Evo: oktobar
2015: 1356.24 (€/t)
2016: 1509.23 (€/t)
2017: 1812.30 (€/t)
2018: 1793.35 (€/t)

04.10. je recimo bila 1950 EUR/t. Jedino je 2006 bio kuplji. Prije 12. godina.
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#766 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by furlan »

vivaldi wrote:
DaffyDuck wrote:Cekam dan kad ce BH covjek rec NE svom saburu
ja cekam dan kada ce dnevnik pocet sa "danas je u XXXXX otvorena fabrika u koju je ulozeno 300 miliona maraka".

bez obzira na ljutnju, ne mogu se radovat ni prizivat nesto sto ce mene samog jako pogodit jer ce bilo kakav krah najvise pogodit upravo narod koji ovdje zivi, a da pritom cak nemam nikakvih garancija da ce i poslije toga biti bolje...
Razumijem sta govoris, ali isto tako ni sanacija Aluminija ne daje garanciju da ce biti bolje. Nemoj misliti da bih volio da dodje do toga i da bih se radovao gasenju pogona ali preduslov je sredjivanje odnosa i postavljanje stvari na odrzivim pretpostavkama, planiranjima, ustedama... Pa po trenutnim pokazateljima, po toni proizvoda, se pravi jel ono 600 dolara gubitka. Do kada to moze trajati? Stvarno ne znam. Dok se burza ne popravi? Ne vjerujem.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#767 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by DaffyDuck »

I niko zdrave pameti u ovakvu drzavu mafijasa, kriminalaca i lopova pod parolom "kadija te tuzi, kadija ti sudi" nece uloziti 300 mil u fabriku. Jedino domaci hostapleri uvezani s vlascu koji zaposljavaju ljude s biroa na minimalac pa ih nakon zavrsetka finansiranja otpustaju pa zaposljavaju novu turu dobijajuci besplatnu radnu snagu. Al to pretpostavljam da znas, su oni, koji sasvim slucajno, uspiju se prijaviti u magicnoj minutici koliko navedeni konkursi bivaju otvoreni i slobodni.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#768 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

furlan wrote:Razumijem sta govoris, ali isto tako ni sanacija Aluminija ne daje garanciju da ce biti bolje.
bolje nece biti sigurno (osim ako ga nekome ne uspiju prodati) ali ako si pazljivo citao ja nisam ni pisao da drzava sve ove stvari tolerise zbog vjere i nade da ce biti bolje, vec to radi zbog straha da ne bude gore jer se posljedice ne mogu predvijdeti (nijedna zemlja na svijetu ne gasi tkao lako gigante vec ih trpe i decenijama, mada smo mi najgori slucaj jer imamo previse takvih firmi, a u isto vrijeme ne radimo nista da dovedemo nove ili postojece prodamo nekome).
Saul Alvarez
Posts: 258
Joined: 15/07/2015 09:27

#769 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by Saul Alvarez »

vivaldi wrote:porezna uprava fbih urdno objavljuje spisak najvecih duznika za poreze (onih koji duguju vise od 50 hiljada KM).

http://www.pufbih.ba/v1/novosti/1234/pr ... 018-godine

trenutni dug je 2,5 milijarde maraka (znaci bez dugova za UIO, bez medjusobnih dugova firmi, bez firmi iz rs-a...znaci samo dugovi za prihode koje prikuplja federalna uprava).

samo prvih 10-ak firmi sa tog spiska duguje oko milijardu maraka i gle cuda, sve su drzavne/javne

ko je kriv? armija, doslovno armija profesionalnih uhljeba, ljencuga, parazita nevidjenog kova koji su skoro postali genetski modifikovani od silne guzovace. to su likovi koji mjesecno uzimaju po 4-5 hiljada za bukvalno nista i to sasvim legalno, znaci taman da marke jedne nisu ukrali, zajebali ili nekog svog zaposlili.

e sada neko ucekuje da ta armija bezobrazno preplacenih uhljeba pocevsi od nacelnika pero lakih opstina sa par hiljada stanovnika, uzimaju preko 3 hiljade mjesecno do ovih krupnijih riba na visim niovima a ima ih hiljade, e sada neko ocekuje da bagra koja je do svega ovoga dovela, donosi "evropska rjesenja" ili ko sto onaj kolega predlozi da smanjuju plate radnicima (ako nista bar su radnici :D )...

moj druze, prvo oni sami od sebe trebaju krenuti

ps. fahro je nedavno pred izbore izracuno koliko mu je konkuretn izmuzo

https://avaz.ba/vijesti/bih/412060/dzaf ... -milion-km

to je 4,7 mjesecno punih 18 godina..pa to je i danas ogormna cifra, a zamisli prije 18 godina 4,7 (jer govorim o prosjeku za cijli taj period).

Zasta druze uze milion?

ili u rs-u
Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić, kao i predsednik Skupštine grada Budimir Balaban imaju plate od 5 000 KM a potpredsjednici Skupštine Milan Milaković i Saša Čudić pomenutih oko 4 100 KM.
potpredjsnik i ne jedan vec dvojiva gradske skupstine preko 4 milje :lol: :lol:

a mozes proguglati i plate ostalih nacelnika i predsjednika skupstina... a kakvi su im rezultati pokazuju tabele duznika poreznih uprava

svi smo mi aluminij :D
Sve dok se ne pojavi neko ko ce se obracunati sa ovim drzavnim parazitima nema nam spasa.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#770 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

DaffyDuck wrote:Sto onda drzava ne stane iza tih ljudi?
pa ne moze da stane jer nemamo imunitet na ucjene..prije mjesec dana na temi o gikilu je bila ista stvar. ljudi su se radovali i trazili gasenje jer su trovaci nevidjeni, danas to traze za aluminij, nije pitanje da li ce vec ko je sljedeci?

opet kazem, sva vasa pitanja su na mjestu, ali terapija koju predlazete bi nas eutanazirala sve. drzava je jednostavno prinudjena da gleda kroz prste firmama od kojih zavisi makroekomska stabilnost. jebiga, zivot nije forum. za 10 dana je vec vrijeme za isplatu penzija. treba izborjat 170 miliona maraka. plate i da ne spominjem. jebiga, jednostavno ne smijes se toliko kockati
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#771 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by DaffyDuck »

JBG da drzava napravi od akciza /koje btw postoje i uplacujemo ih, nisu pretpostavka/ put Sarajevo- Bihac, zivnula bi ekonomija, zivnula bi Krajina. A ne da se klackas 10 sati. Za isto vrijeme recimo mozes preletiti atlantski okean.

Eto, samo primjer Krajine. Koliko bi se ljudi zaposlilo radilo, koji zaradjuju svoju platu i od nje se uplacuju doprinosi, porezi, takse akcize. Stvaran, bez subvencija.

Sta bi s Gikilom? Mislis da nece sanirat stetu i drugi put dobro pazit sta rade?

I hajmo sad realno, sta sa Aluminijem? Hoce uprava donijet odluku da se rasprodaju stanovi i ostala imovina (mrtav kapital) koji ne sluzi nicemu osim necijim guzicama za dobrobit firme? Hoce pristat na smanjenje plata na minimalac? Kao uslov pomoci?
Ja ti kaze m da nece, jer vlada nema nikakve predstavnike dole koji bi digli svoju ruku za zahtjeve vlade. Sve ce oni obecati, dok ne dobiju lovu, odnosno oprost dugova.
Rupa bez dna je rupa bez dna. Eto ti i na konkretnom primjeru da je suplja sa nestabilnim trzistem i padom cijena.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#772 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

DaffyDuck wrote:Koliko ljudi je zavisilo od Hidrogradnje
ovo ne vidjeh malloprije.

i hidrograndja je bila gigant ali ne ovog kalibra jer ne veze toliko drugih za sebe, ali sto je jos vaznije ta oblast se raltivno upjesno supstituriala jer smo dobili nove gigante iz te branse prilagodjene sadansjim uslovima tipa euroasfalta, integrala, heringa...(gle cuda vlasnici su im u jako dobrim, da ne kazem kumskim odnosima sa onim parazitma o kojiam sam pisao), ali bez obzira na to taj se gubitak na jednoj strani uspio amortizovati na drugoj.

naravno, to mozda nisu bas isti ti radnici, ali sa aspekta drzave to i nije bitno sve dok dok su ukupni brojevi tu negdje.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#773 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

DaffyDuck wrote:Sta bi s Gikilom? Mislis da nece sanirat stetu i drugi put dobro pazit sta rade?
sa gikilom nije stvar nepaznje vec stare opreme i neulaganja. dokle god samo pastrmke u rijeci stradaju gleace im se kroz prste.
DaffyDuck wrote:I hajmo sad realno, sta sa Aluminijem?
isto sto i do sada
costacurta
Posts: 3514
Joined: 05/05/2005 08:25

#774 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by costacurta »

vivaldi wrote:
pa ne moze da stane jer nemamo imunitet na ucjene..prije mjesec dana na temi o gikilu je bila ista stvar. ljudi su se radovali i trazili gasenje jer su trovaci nevidjeni, danas to traze za aluminij, nije pitanje da li ce vec ko je sljedeci?
Imaju li oni proizvodnje, imaju li tržište? Znam da su radili za Mercedes nekad.
Može li im se desiti isto kao i sa Uljanikom da i to klijenata što imaju da im otkažu ugovorene poslove(ako ih ima)?
Kaže čovjek da željeznice imaju 4000 uposlenih a da je preko 2000 viška, jedni su od najvećih dužnika. Rekoh pa što ne pošaljete ove na biro? Kaže kako? Eto socijalnih slučajeva. Pa rekoh i ja kad sam bio na birou bio sam samo statistika, nikog nije bolio hašim. Zato dižu kredite da isplate plate, a posla slabo da ima dok transportna mafija ubi kamionima prevoze i dan i noć, polomiše cedte (barem u TK) dok se njihov poslodavac tj. Vlada češe lagano po mošnjama i ne preduzima ništa. Da hoće barem putarine uvesti od Banovića do Zvornika i od Srebremika do Orašja. Ludnica.
Samo kod nas imaš "poso za stalno". Htjeli smo kapitalizam ali neka malo i socijalizma.
Ovo sa Al je copy/paste slučaj Agrokor. Ista šema i matrica, ne plaćaj dobavljače ko ih hebe nek plaća država ona je garant.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#775 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

costacurta wrote:Imaju li oni proizvodnje, imaju li tržište?
a imaju cim rade i siplacuju plate, nego ekologija je skupa, a nikakve koristi od nje nema gazda. njega zanima koliko ce zaradit a ne kakva ce biti tvoja pluca. ali mi smo sirotanovici pa nas mogu ucjenjivati, to znaju i oni i mi. ostaje ti da sutis i da molis boga da havarije ne budu bas na sedmicnoj bazi ko sto ih je bilo krenulo zadnjih mjesec dva.

prije je to bilo "samo" 1-2 godisnje pa se lakse prelazilo preko toga.

Ne znam samo kad je u Spreci zadnji put neko vidio zivu ribu :D
Locked