Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Locked
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#726 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by 155_mm »

Mi nismo većinski vlasnik i mi ne možemo donositi autonomne odluke nego ih smijemo samo predložiti. Nadam se da će se u sve uključiti i vlada Republike Hrvatske kao suvlasnik", rekao je Novalić.
potpuno ispravna izjava, manjiski vlasnik je manjinski vlasnik. a ovo je prilika pelenkovicu da pokaze da se brine za hrvate van hrvatske.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#727 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by 155_mm »

Kako je rekao, postoji i pitanje električne struje koja se proizvodi iz Buškog blata, što bi moglo biti rješenje za Aluminij.
ovo ne kontam. kakva je to proizvodnja u buskom blatu.

aluminij mora omati 100% sigurno snabdjevanje ili ode sve u.... . a to mogu osigurati samo termoelektrane. upravo onakve kakvu su covicevi puleni oborili u domu naroda.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#728 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by 155_mm »

"Vlada FBiH neće dozvoliti zatvaranje fabrike i osigurat ćemo rad tzv. toplog režima, tj. da ne dođe do naglog pada i zaustavljanja rada", zaključio je Novalić.
ovo bi bilo najbolje. staviti ga na infuziju i produzavati mjesecno.

da nema aluminija ne bi covicevi ministri sjedili u vladi i to sjede kao prvacici.

vidite kako nema blokade na entitetskom nivou.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#729 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by shake69 »

155_mm wrote:
Finansijska konsolidacija podrazumijeva i korekciju plata, sistem "bruto jednako neto" te mogućnost spuštanja na minimalac. Na osnovu revizijskog izvještaja otvara se i mogućnost sankcionisanja odgovornih za ovakvo stanje
uh ovo je gadno. sa najvece plate u drzave na minimalac.
Hm, ne bih rekao. To ce ipak ostati na ''mogucnosti''. Nista vise.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#730 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by 155_mm »

shake69 wrote:
155_mm wrote:
Finansijska konsolidacija podrazumijeva i korekciju plata, sistem "bruto jednako neto" te mogućnost spuštanja na minimalac. Na osnovu revizijskog izvještaja otvara se i mogućnost sankcionisanja odgovornih za ovakvo stanje
uh ovo je gadno. sa najvece plate u drzave na minimalac.
Hm, ne bih rekao. To ce ipak ostati na ''mogucnosti''. Nista vise.
to mislis jer imas informacije ili onako mislis.

ili je to informacija tipa da je struja dogovorena sa miloradom i da je koalicija vec sastavljena.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#731 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by seln »

Image

Allah vult!
User avatar
howdy
Posts: 3544
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#732 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by howdy »

I registracija automobila je jos uvijek jeftina tako da i tu ima dosta prostora da se aluminijum pogura i da ljudima ne ide plata ispod 1800,00 KM. Svi se moramo potrudit za dostojan zivot uljudbe iz doticne kompanije.
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#733 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by furlan »

155_mm wrote:
"Vlada FBiH neće dozvoliti zatvaranje fabrike i osigurat ćemo rad tzv. toplog režima, tj. da ne dođe do naglog pada i zaustavljanja rada", zaključio je Novalić.
ovo bi bilo najbolje. staviti ga na infuziju i produzavati mjesecno.

da nema aluminija ne bi covicevi ministri sjedili u vladi i to sjede kao prvacici.

vidite kako nema blokade na entitetskom nivou.
Samo sto ni infuzija nije dzaba.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#734 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by 155_mm »

furlan wrote:
155_mm wrote:
"Vlada FBiH neće dozvoliti zatvaranje fabrike i osigurat ćemo rad tzv. toplog režima, tj. da ne dođe do naglog pada i zaustavljanja rada", zaključio je Novalić.
ovo bi bilo najbolje. staviti ga na infuziju i produzavati mjesecno.

da nema aluminija ne bi covicevi ministri sjedili u vladi i to sjede kao prvacici.

vidite kako nema blokade na entitetskom nivou.
Samo sto ni infuzija nije dzaba.
sigurno da niije. ne mozes covica drzati na lancu za dzaba.
drklosar2
Posts: 20
Joined: 03/12/2017 16:12

#735 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by drklosar2 »

Ja kao bivsi radnik Aluminija koji je uspjesno etnicki ociscen iz kombinata 1993 nakon13g rada u njemu predlazem da vlada raspise samodoprinos 3% za spas aluminija :zzzz:
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#736 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by fakat »

# not my Swarovski
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#737 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by furlan »

Ako me sjecanje ne vara, prije nekih godina Aluminij je vec imao dampirane cijene i ugovor koji je Elektroprivreda ispostovala, prouzrokujuci gubitak radi praznih akumulacija i morala uvoziti struju da bi ispistovala ugovor.Medjurim to nije pomoglo da se Covic drzi na lancu. Ispravi me ako grijesim.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#738 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by spreca »

drklosar2 wrote:Ja kao bivsi radnik Aluminija koji je uspjesno etnicki ociscen iz kombinata 1993 nakon13g rada u njemu predlazem da vlada raspise samodoprinos 3% za spas aluminija :zzzz:
Nemoj se zezati ...ako ovi debili iz SDA ovo procitaju zacas bi se to moglo i obistiniti
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#739 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by 155_mm »

furlan wrote:Ako me sjecanje ne vara, prije nekih godina Aluminij je vec imao dampirane cijene i ugovor koji je Elektroprivreda ispostovala, prouzrokujuci gubitak radi praznih akumulacija i morala uvoziti struju da bi ispistovala ugovor.Medjurim to nije pomoglo da se Covic drzi na lancu. Ispravi me ako grijesim.
nemam ja tebe sta ispravljati, potpisano je potpisano. zato i kazem da se infuzija daje na maksimalno mjesec dana. jer da je taj ugovor o kojem govoris i danas na snazi ne bi vidjeli coviceve ministre na sjednicama federalne vlade.

a ovako sjede tamo kao prvacici u skolskim klupama i slusaju sta im se govori.
drklosar2
Posts: 20
Joined: 03/12/2017 16:12

#740 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by drklosar2 »

spreca wrote:
drklosar2 wrote:Ja kao bivsi radnik Aluminija koji je uspjesno etnicki ociscen iz kombinata 1993 nakon13g rada u njemu predlazem da vlada raspise samodoprinos 3% za spas aluminija :zzzz:
Nemoj se zezati ...ako ovi debili iz SDA ovo procitaju zacas bi se to moglo i obistiniti
Tako se je radilo u Jugi natovare ti samodoprinos 10godina i to je to.A ovi danas su bivsi kadrovi iz tog sistema tako da nije iskljuceno. :-D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#741 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by spreca »

drklosar2 wrote:
spreca wrote:
drklosar2 wrote:Ja kao bivsi radnik Aluminija koji je uspjesno etnicki ociscen iz kombinata 1993 nakon13g rada u njemu predlazem da vlada raspise samodoprinos 3% za spas aluminija :zzzz:
Nemoj se zezati ...ako ovi debili iz SDA ovo procitaju zacas bi se to moglo i obistiniti
Tako se je radilo u Jugi natovare ti samodoprinos 10godina i to je to.A ovi danas su bivsi kadrovi iz tog sistema tako da nije iskljuceno. :-D
:thumbup: sjecam se dobro tih samodoprinosa.....od nivoa opstine do drzavnog nivoa su bili samodoprinosi razni...znaci opstina je mogla izglasati samo doprinso ili republika ili drzava :lol:
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#742 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by furlan »

155_mm wrote:
furlan wrote:Ako me sjecanje ne vara, prije nekih godina Aluminij je vec imao dampirane cijene i ugovor koji je Elektroprivreda ispostovala, prouzrokujuci gubitak radi praznih akumulacija i morala uvoziti struju da bi ispistovala ugovor.Medjurim to nije pomoglo da se Covic drzi na lancu. Ispravi me ako grijesim.
nemam ja tebe sta ispravljati, potpisano je potpisano. zato i kazem da se infuzija daje na maksimalno mjesec dana. jer da je taj ugovor o kojem govoris i danas na snazi ne bi vidjeli coviceve ministre na sjednicama federalne vlade.

a ovako sjede tamo kao prvacici u skolskim klupama i slusaju sta im se govori.
Ovo je stvar o kojoj bi se moglo naglabati do sudnjeg dana. Prvo bi trebali da znamo je li ovdje dogovorna ekonomija ili trzisna. Ako je trzisna, stecaj, prinudna uprava i od stecajne mase neka se naplate potrazivaci ako ima ista ali mi se cini da je mrka kapa. Posto vise manje svi znamo da je ortacka, onda da vidimo ko je u tom ortakluku. Zna se ko je dobio igracku na upravljanje i ko mu je dao,a dovoljno je vidjeti i upravni odbor. E ako ce Fadil i SDA kompanija uspijeti da prevare Muju da ulazi u jamu i kopa ugalj za 8 stoja mjecescno da bi bio mir u kuci,( a ako je istina ovo sto citam o platama i bonusima u Aluminiju), svaka im cast. Izgleda da su Fadil i kompanija sposobni. E onda se postavlja pitanje , jel do Muje, ili do onoga kome Mujo daje glas.
Onda pitanje vlasnistva. Federacija nije vecinski vlasnik, nego ima Hrvatska 12 % i mali dionicari , a gle cuda ko su. Sta je njihova obaveza u tom slucaju? Ne znam. A da potegnes pitanje Buskog jezera za proizvodnju struje koje se banci vec godinama bez naknade, to je napad na konstituivnost. Lova kaplje iz Hrvatske za opstrukciju bilo kakvog dogovora. Kaze 40000 kooperanata.OK. Koja je struktura tih kooperanata? Jesu li drzavne firme ili su pravna lica? Ko su da su , preuzeli su obaveze i prava kao i svaka firma koja posluje, sa rizicima i beneficijama koje im pripadaju po zakonu. Sam pao , sam se ubio, ima stecajna masa i izvolite. Da vidimo sta radi kanton po tom pitanju? Koliko on ucestvuje u ocuvanju radnih mjesta obzirom da ima vladu i sva moguca ministarstva? Ne vidim nesto da se guraju da pomognu, nego salji raju u Sarajevo.
Onda Federalna vlada kaze da Upravni Odbor nadje revizorsku kucu da vidi sta je i kako je stanje. Pa jebote , ko je ovdje lud? Nastavlja se oratkluk uveliko da bi se Covic drzao na lancu. Ma ne mogu od smijeha.
Mozda je rjesenja dodati desetak feninga na gorivo, kao akcizu i da rjesimo problem, da se nastavi idila koju imamo.
Svasta ja nesto nadrobih, a sto je najgore, meni ni iz djepa, ni u djep. :D
sangajka
Posts: 44
Joined: 17/05/2014 21:55

#743 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by sangajka »

Evo rjesenja. Za dvije godine bi bili pozitivni.

Image
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#744 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by mO k3 »

sangajka wrote:Evo rjesenja. Za dvije godine bi bili pozitivni.

Image
:thumbup: :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#745 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by spreca »

sangajka wrote:Evo rjesenja. Za dvije godine bi bili pozitivni.

Image
mislis HIV pozitivni :lol:
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#746 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

furlan wrote:Sam pao , sam se ubio, ima stecajna masa i izvolite.
to ne vazi za aluminij, mislim da niko u drzavi, ukljucujuci i sve politicare i ekonomiste, ne moze sa sigurnoscu reci kakve bi bile posljedice gasenja tolikog giganta. to je mini atomska bomba za nasu ekonomiju
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#747 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by Hajvan »

vivaldi wrote:
furlan wrote:Sam pao , sam se ubio, ima stecajna masa i izvolite.
to ne vazi za aluminij, mislim da niko u drzavi, ukljucujuci i sve politicare i ekonomiste, ne moze sa sigurnoscu reci kakve bi bile posljedice gasenja tolikog giganta. to je mini atomska bomba za nasu ekonomiju
ne mora gasit, nek prilagodi plate poslovanju…
kome se ne svidi, ima otkazni rok nakon kojeg taj radnik moze naci posao tamo ga vise cijene..
novi ce doci i za puno manje da rade.
statixx
Posts: 8780
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#748 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by statixx »

vivaldi wrote:
furlan wrote:Sam pao , sam se ubio, ima stecajna masa i izvolite.
to ne vazi za aluminij, mislim da niko u drzavi, ukljucujuci i sve politicare i ekonomiste, ne moze sa sigurnoscu reci kakve bi bile posljedice gasenja tolikog giganta. to je mini atomska bomba za nasu ekonomiju
Kakve bi bile posljedice najcrnjeg scenarija, odnosno gašenja Aluminija?

Miloš: Posljedice bi bile katastrofalne. Kolaps sustava na koji je izravno uvezano 900 ljudi, a neizravno i nekoliko desetaka tisuća, sigurno bi izazvao velike socijalne i gospodarske probleme. Gašenjem Aluminija izvršio bi se ogroman udar na fiskalnu stabilnost ZZO Mostar, SKB Mostar i drugih javnih institucija koje su vezane uz Aluminij. Gašenjem bi prestalo stvaranje novih financijskih vrijednosti, kao i obrt novca koji iznosi skoro milijardu KM (uvoz-izvoz, bilanca FBiH, itd). Značajan udar bi se ostvario i na bankarski sektor jer bankovna zaduženost Aluminijevih zaposlenika iznosi oko 20 milijuna KM. Elektroenergetski sustav BiH izgubio bi najvećeg potrošača, što bi izazvalo određene probleme u mreži i odrazilo se na njezinu stabilnost. Gašenjem Aluminija akumulirani dugovi ne bi se naplatili niti bi se osigurala buduća dobit poslovanja, čime bi se investicijska sposobnost glavnih vjerovnika i dobavljača u velikoj mjeri urušila. Uz sve to, gašenje proizvodnje je nepovratan proces, stoga smatram kako je interes ne samo zaposlenika Aluminija, njihovih partnera i kooperanata nego i cijele društvene zajednice, entiteta i države da Aluminij preživi, nastavi s poslovanjem i ponovno postane generator razvoja cijele Hercegovine i države BiH.

Vecernji list
https://www.hercegovina.info/vijesti/vi ... #news_view
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#749 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

Hajvan wrote:ne mora gasit, nek prilagodi plate poslovanju…
ko da im smanji plate?
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#750 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

statixx wrote:
vivaldi wrote:
furlan wrote:Sam pao , sam se ubio, ima stecajna masa i izvolite.
to ne vazi za aluminij, mislim da niko u drzavi, ukljucujuci i sve politicare i ekonomiste, ne moze sa sigurnoscu reci kakve bi bile posljedice gasenja tolikog giganta. to je mini atomska bomba za nasu ekonomiju
Kakve bi bile posljedice najcrnjeg scenarija, odnosno gašenja Aluminija?

Miloš: Posljedice bi bile katastrofalne. Kolaps sustava na koji je izravno uvezano 900 ljudi, a neizravno i nekoliko desetaka tisuća, sigurno bi izazvao velike socijalne i gospodarske probleme. Gašenjem Aluminija izvršio bi se ogroman udar na fiskalnu stabilnost ZZO Mostar, SKB Mostar i drugih javnih institucija koje su vezane uz Aluminij. Gašenjem bi prestalo stvaranje novih financijskih vrijednosti, kao i obrt novca koji iznosi skoro milijardu KM (uvoz-izvoz, bilanca FBiH, itd). Značajan udar bi se ostvario i na bankarski sektor jer bankovna zaduženost Aluminijevih zaposlenika iznosi oko 20 milijuna KM. Elektroenergetski sustav BiH izgubio bi najvećeg potrošača, što bi izazvalo određene probleme u mreži i odrazilo se na njezinu stabilnost. Gašenjem Aluminija akumulirani dugovi ne bi se naplatili niti bi se osigurala buduća dobit poslovanja, čime bi se investicijska sposobnost glavnih vjerovnika i dobavljača u velikoj mjeri urušila. Uz sve to, gašenje proizvodnje je nepovratan proces, stoga smatram kako je interes ne samo zaposlenika Aluminija, njihovih partnera i kooperanata nego i cijele društvene zajednice, entiteta i države da Aluminij preživi, nastavi s poslovanjem i ponovno postane generator razvoja cijele Hercegovine i države BiH.

Vecernji list
https://www.hercegovina.info/vijesti/vi ... #news_view
pa da, jos nisu spomenute zeljeznice, autoprevoznici, carinske milionske dadzbine, more kojekavih taksi koje placaju...niko to ne moze izmjeriti..niko ne zna gdje bi i kakv bio kraj lancane reakcije
Locked