Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Locked
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#776 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by furlan »

vivaldi wrote:
DaffyDuck wrote:Sta bi s Gikilom? Mislis da nece sanirat stetu i drugi put dobro pazit sta rade?
sa gikilom nije stvar nepaznje vec stare opreme i neulaganja. dokle god samo pastrmke u rijeci stradaju gleace im se kroz prste.
DaffyDuck wrote:I hajmo sad realno, sta sa Aluminijem?
isto sto i do sada
Sa takvom postavkom, bolje nismo ni zasluzili. Lagano umiranje je bolje nego eutanazija.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#777 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

furlan wrote:Sa takvom postavkom, bolje nismo ni zasluzili. Lagano umiranje je bolje nego eutanazija.
nisam ovo bas shvatio da li si mislio na mene, ili si napisao kao generalnu konstataciju jer nije ovo prvi put da ljudi pomjesaju pa rezimiranje posotjeceg cinjenicnog stanja protumace kao moj prijedlog i razmisljanje jer to usopte nije tacno. nista od ovoga sto sam napisao nije nikakav moj prijedlog vec cinjenicno stanje. dont kil d mesindzer :D
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#778 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by furlan »

Pa generalno stanje svi vise manje znaju tako da je malo deplasirano da ti buses mesindzer. Ili da budes doktor koji postavlja dijagnozu , a za lijek idite do Jove travara. :D
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#780 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

furlan wrote:Pa generalno stanje svi vise manje znaju
pa zato sam te i pitao na pocetku da li zivis ovdje ili si vani.

znam ja da svi sve znaju, ali cesto ono sto pisu nije u skladu s tim opstepoznatim stvarima
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#781 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by furlan »

vivaldi wrote:
furlan wrote:Pa generalno stanje svi vise manje znaju
pa zato sam te i pitao na pocetku da li zivis ovdje ili si vani.

znam ja da svi sve znaju, ali cesto ono sto pisu nije u skladu s tim opstepoznatim stvarima
Izvini ali to sto govoris po mom misljenju je izvrnuta logika.Opstepoznate stvari smo prihvatil kao nasu realnost i glib iz kojega niti znamo , niti hocemo da se izvucemo.To je tako i sta se moze. Covjek te pita lijepo gore "I sta cemo sa Aluminijom" i ti mu odgovaras "Isto sto i do sada"
Pa jebi ga, sta da ti kazem? :D
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#782 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

furlan wrote:I sta cemo sa Aluminijom" i ti mu odgovaras "Isto sto i do sada"
pa zato sto nemas izbora. ljudima su prije 2 dana htjeli iskljuciti struju i sta se sad moze uraditi? rijesit za 24 sata probleme koji su se gomilali 20 godina? sad ne mozes nista vec nastavit po starom.
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#783 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by fakat »

a ko ce Swarowskom da pravi promet ako se Aluminijum ugasi? Misli li neko na njihove radnike?
User avatar
howdy
Posts: 3544
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#784 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by howdy »

sve pare prikupljene akcizama slozit u aluminijum, jer ako aluminijum ne radi ne trebaju nam ni ceste.
svi u napad
Posts: 1869
Joined: 14/10/2012 14:40

#785 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by svi u napad »

Nema tu neke velike pameti. Svi mi znamo sta treba raditi. To znaju i oni koji su ovo napravili. Al ko ce sjeci granu na kojoj sjedis. Halka je ogromna. U ovoj maloj zemlji ne postoji vjerovali ili ne posten covjek. Nas je 3 miliona i svi se znamo. Ako se ne znamo naci cemo nekog ko te zna. Malim uslugama se kupuju ljudi i zid sutnje postaje sve veci i veci. Ja razumjem Vivaldija i jako cijenim njegove komentare (covjek strucan i previse) al u ovom slucaju kao i u drugim slicnim buducim slucajevima ja sam za drasticna rjesenja. Ako ne mozes prodati ili dati/pokloniti strancima koji bi vrlo brzo i bez pardona otpustili nepotrebne (cak smanjili i broj potrebnih) onda brate gasi jer dubioza ce biti sve veca i veca a i drugi ce reci kad sta njima pomogli pomozite i nama. Koliko je nasih velikih firmi nestalo i sta sew desilo? Ljudi zive i pate se kao sto ce se patiti i bez Aluminijuma. Za razliku od drugih firmi ovdje se jos moze krasti i mora se izgleda trpiti politicki dogovor koji miljenici bosnjackog i hrvatskog naroda dogovorili.
Dakle pokloniti ako treba i platiti Svabi da to preuzme. U sustini sve treba pokloniti Svabama i dati da oni uprvaljaju nasim resursima. Ja sam ranije bio protiv tog vida ropstva al sad uvidjam realno stanje (koje svi mi znamo kako je) i uvjeren sam da bi ova drzava prodisala. Evo npr. cementara Kakanj. Da li se tamo nesto tamo negativno desava? Bune li se radnici da im kasne plate? Da li Svabe izbjegavaju placanje doprinos i slicna pitanja? Nikakvih problema nema. Znam da ce sada pojedinci napisati da je lako raditi sa cementom. Moj odgovor je da bi mi sigurno razvalili i ovo. Tu bi bio neki stranacki potrcko koji bi zbog plate od 10-15 milja maraka i zaposljavanja svoje familije zaposlio bar 3 puta vise radnika od potrebe jer bi to stranka radi mira naredila. I sta bi dobili? Za 10 godina od normalne profitabilne fabrike dobijas gubitasa. Hajd da ne gnjavim vise na stvarima koje svi znamo i nema potrebe za ponavljanjem. Platiti ako treba samo da neko drugi to lijepo rijesi jer mi to ne mozemo (znamo al necemo i ne smijemo). Zivjeli!
User avatar
vaučer
Posts: 9120
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#786 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vaučer »

fakat wrote:a ko ce Swarowskom da pravi promet ako se Aluminijum ugasi? Misli li neko na njihove radnike?
Zanimljiva pretpostavka da su to neki drugi radnici.
Zastupnik Swarovskog u Mostaru je HDZ-ov kadar koji radi u Aluminiju (kao i dobar dio njegove obitelji).
Te kupovine Swarovski kristala su samo vrh ledenog brijega šta se tu izvlačilo i kako.
User avatar
howdy
Posts: 3544
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#787 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by howdy »

Kad su se gasili privredni giganti receno nam je da je buducnost u malim i srednjim preduzecima. Sad odjednom kompletna ekonomija zavisi od 3 preduzeceta?
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#788 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by furlan »

Swarovski su mali brojevi, plate isto tako.Medjutim, bodu oči i to je cinjenica koju ljudi vide. Sprega interesnih reona tj. politika je osnova problema. Odgovornost SDA nije nista manja od odgovornosti HDZ-a. Podjeljene zone uticaja i svako dobio svoju igračku. Slomijem svoju i onda dodjem kod tebe i kazem daj mi tvoju, moja pukla.To sto sam handrio svoju, koga briga,moja djeca moraju da se igraju.
Da banalizujemo i vulgariziramo stvari jos gore. Matematika je prirodna nauka, nije misljenje. 1+1=2.Ekonomija kao produzena grana primjene kaže 1+1=2,5 gdje je 0,5 bankama. Ok, svi zaradili plate, BDP stoji u mjestu, nema investicija, napredka, razvoj ali eto moze se prezivjeti.
Medjutim jednacina 1+1=1,6 gdje opet 0,5 ide banci , ne moze funkcionisati nikako.Nedostaje tih 0,9 da ga jebes, i tako mjesec za mjesec, godina za godinom. Sada ove jednocifrene brojeve zamijeniti sa devetocifrenim do cega se dolazi ?
Nije to pitanje samo Aluminija naravno, nego citavog rodjacko ortackog sistema koji biramo.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#789 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by General War »

[quote][b]Aluminij i hercegovačka magareća geneza [/b]

Svojevremeno, na ovome hercegovačkom prostoru, u gradu Mostaru ili bliže, njegovom bliskom okruženju, zaseoku Bačevića, ponikla je veoma suprotstavljena ideja, dvojice umnih ljudi, toga vremena, gospodina Emerika Bluma, čelnika moćnog giganta , „Energoinvesta „ i gospodina Osmana Pirije, čelnika velikoga „ Hepoka „ ?

Podržan, domaćom politikom, ideja Emerika Bluma je prihvaćena, da se na ovome prostoru izgradi veliki aluminijski kompleks, koji bi na osnovama domaćih sirovina, boksita, električne energije i domaćih kadrova, omogućio proizvodnju aluminija i njegovih finalnih proizvoda.

Uvaženi , Univerzitetski profesor, Osman Pirija, bio je veliki zagovornik poljoprivredne proizvodnje, koristeći sve blagodati, sunčanog podneblja , ovih hercegovačkih prostora, plodno zemljište, velike količine vode, jasno, sa domaćim kadrovima, obezbijedio bi različitu proizvodnju od vinove loze, do mandarina , karanfila i dr. proizvoda, za domaće i svjetsko tržište.

Politika je, toga vremena, rekla svoju posljednju riječ, zacrtala i odobrila izgradnju aluminijskog kompleksa ?

Dio zamišljene proizvodnje je ostvaren i krenulo se, sa proizvodnjom glinice u sedamdesetim godinama i sa proizvodnjom sirovog aluminija, u osamdesetim godinama.
Istina je, da se vremena mijenjaju, uslijed agresorskih događanja, sa istoka i sa zapada, uništavaju se dijelovi u tehnološkoj proizvodnji i trebalo je vremena i finansijskih sredstava, da se nastavak proizvodnje aluminija ostvari u elektrolizi, sa godinom 1997-om ?

Nažalost, pristup svim nužnim aktivnostima i dogovorima, ovome kompleksnom zadatku, ostvaruje se jednostrano, isključivo u domenu i po scenariju, agresora sa zapada, tj. države Hrvatske i njenih bojovnika HVO-a sa stranačkim čimbenicima HDZ-a. Totalno se ignoriše domaća vlast ili država, kao apsolutni vlasnik kapitala. Na djelu se ostvaruje i neviđena diskriminacija radnika firme, na nacionalnoj osnovi, što se ispoljavalo u zaposlenju isključivo radnika Hrvata, dok se Bošnjacima, Srbima i psima, zabranjuje ulazak u firmu. Ista je zabrana uslijedila i svim predstavnicima, domaće vlasti, sve do vremena novembra 2013 –te godine ?

Aluminij, kao firma, postaje sinonimom planetarne pljačke, kriminala i diskriminacije. Takvim radom i odnosom, prema državi i diskriminacijom radnika nehrvata, bez bilo kakve kontrole, hrvatski čimbenici menadžmenta firme, sa Mijom Brajkovićem i Ivom Bradvicom, kao veliki kriminalci i nacionalisti, godinama ostvaruju gubitke, koji su se akumulirali do današnje vrijednosti oko 350 miliona KM.

Upravo se to sve, negativno ispoljilo i ovih dana, u protestima radnika, njihovim zahtjevima i sanacijama silnih gubitaka firme, odgovarajućim pritiscima na Vladu Federacije, kao da je ona jedini krivac i da je svemoćna u ovome trenutku donositi ispravna rješenja, za njihov sveukupni spas ?

Simbolično, dobri poznavaoci prilika u Aluminiju i oko njega, cjelokupnu cirkusijadu mogu zamisliti i predstaviti, sa pozicijama dva istaknuta „ hercegovačka „ magarca, iako je nedolično, ove plemenite i radne životinje, porediti sa kriminalcima i lopovima, iz redova, njihove nacionalističke i kriminalne HDZ stranke i njenim čelnicima.

Prvi je magarac tzv. Blumov, koji predstavlja Vladu ili „ namagarčenu „ državu, koji se kao nosač velikog tereta, mora što prije osloboditi, u cilju sopstvenoga spasa. Otuda i ova Vlada sa Fadilom Novalićem, kao i sve prethodne, od Bičakčića, Brankovića, Hadžipašića, Behmena, Mujezinovića i Nikšića do Fadila Novalića, kao izuzetni saučesnici ovoga kriminalnog aluminijskog lanca, sa svim čimbenicima HDZ-a, moraju tretirati odgovornim za nastalu situaciju.

[img]https://www.tacno.net/wp-content/upload ... ilan-2.jpg[/img]

rugi magarac, poštovanog profesora Osmana Pirije, dostojanstveno je izdržavao svoju poziciju na svojim temeljima, ispred glavne gradske tržnice, izražavajući bogatstvo silne tržišne ponude, voća i povrća i brojnih drugih proizvoda, građanima ovoga, napaćenog grada.Takvi nam magarci i danas trebaju i gradu Mostaru i cijeloj Hercegovini, a „ aluminijskih“ se što prije osloboditi.
[img]https://www.tacno.net/wp-content/upload ... an-2-1.jpg[/img]
Dakle, naša „ namagarčena „ Vlada, sa Fadilom Novalićem, Nerminom Džidićem i Jelkom Milićević, traži mogući spas Aluminija, sa državnim novcima i sa grbača

Autor Mr Milan Jovičić, mostarski Sarajlija / bivši inžinjer iz Aluminija /
20.10.2018. u 13:32
[/quote]
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#791 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by zrakomlat »

svi u napad wrote:Nema tu neke velike pameti. Svi mi znamo sta treba raditi. To znaju i oni koji su ovo napravili. Al ko ce sjeci granu na kojoj sjedis. Halka je ogromna. U ovoj maloj zemlji ne postoji vjerovali ili ne posten covjek. Nas je 3 miliona i svi se znamo. Ako se ne znamo naci cemo nekog ko te zna. Malim uslugama se kupuju ljudi i zid sutnje postaje sve veci i veci. Ja razumjem Vivaldija i jako cijenim njegove komentare (covjek strucan i previse) al u ovom slucaju kao i u drugim slicnim buducim slucajevima ja sam za drasticna rjesenja. Ako ne mozes prodati ili dati/pokloniti strancima koji bi vrlo brzo i bez pardona otpustili nepotrebne (cak smanjili i broj potrebnih) onda brate gasi jer dubioza ce biti sve veca i veca a i drugi ce reci kad sta njima pomogli pomozite i nama. Koliko je nasih velikih firmi nestalo i sta sew desilo? Ljudi zive i pate se kao sto ce se patiti i bez Aluminijuma. Za razliku od drugih firmi ovdje se jos moze krasti i mora se izgleda trpiti politicki dogovor koji miljenici bosnjackog i hrvatskog naroda dogovorili.
Dakle pokloniti ako treba i platiti Svabi da to preuzme. U sustini sve treba pokloniti Svabama i dati da oni uprvaljaju nasim resursima. Ja sam ranije bio protiv tog vida ropstva al sad uvidjam realno stanje (koje svi mi znamo kako je) i uvjeren sam da bi ova drzava prodisala. Evo npr. cementara Kakanj. Da li se tamo nesto tamo negativno desava? Bune li se radnici da im kasne plate? Da li Svabe izbjegavaju placanje doprinos i slicna pitanja? Nikakvih problema nema. Znam da ce sada pojedinci napisati da je lako raditi sa cementom. Moj odgovor je da bi mi sigurno razvalili i ovo. Tu bi bio neki stranacki potrcko koji bi zbog plate od 10-15 milja maraka i zaposljavanja svoje familije zaposlio bar 3 puta vise radnika od potrebe jer bi to stranka radi mira naredila. I sta bi dobili? Za 10 godina od normalne profitabilne fabrike dobijas gubitasa. Hajd da ne gnjavim vise na stvarima koje svi znamo i nema potrebe za ponavljanjem. Platiti ako treba samo da neko drugi to lijepo rijesi jer mi to ne mozemo (znamo al necemo i ne smijemo). Zivjeli!
:thumbup:
criticos
Posts: 646
Joined: 15/01/2018 16:00

#792 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by criticos »

Meni ova storija oko Alumija izgleda kao kada su se ''Glup i gluplji'' hadžijali novcima na Aspenu i uredno slagati priznanice i račune u akten-tašnu.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#793 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by General War »

criticos wrote:Meni ova storija oko Alumija izgleda kao kada su se ''Glup i gluplji'' hadžijali novcima na Aspenu i uredno slagati priznanice i račune u akten-tašnu.
:thumbup:
Samo ne glup gluplji vec bezobrazan i bezobrazniji.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#794 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by zrakomlat »

criticos wrote:Meni ova storija oko Alumija izgleda kao kada su se ''Glup i gluplji'' hadžijali novcima na Aspenu i uredno slagati priznanice i račune u akten-tašnu.
:lol: :thumbup:
Kako ono, nešto kao, ovu dobro čuvaj, ova je od Lamborghinija ili tako nešto :D

@General War :thumbup:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#795 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by Bodkin »

vivaldi wrote:
furlan wrote:I sta cemo sa Aluminijom" i ti mu odgovaras "Isto sto i do sada"
pa zato sto nemas izbora. ljudima su prije 2 dana htjeli iskljuciti struju i sta se sad moze uraditi? rijesit za 24 sata probleme koji su se gomilali 20 godina? sad ne mozes nista vec nastavit po starom.
Nemas izbora jer nece da se rijesi. Da hoce da rijese, imalo bi izbora. E sad, ono sto se previdi je da nije bitno sto je aluminijum u rukama hdz-a. Nema firme ubdrzavi na sve tri strane koja je u drzavnom vlasnistvu i da ima dobar menadzment bez uzimanja lopatom. Bh telekom je najbolji primjer. Napravice sda jos malo gubitasa od firme koja monopol drzi. BizMismeni
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#796 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

svi u napad wrote:Ako ne mozes prodati ili dati/pokloniti strancima
e pa o ovome se radi. otkud znas da li se moze ili ne moze prodati? nijedan nas gigant nije bukov balvan gdje ti strani kupci sami dolaze na vrata da kupe vec su ovo polutrule leshine. treba se potrudit i mrdnut guzicu pa ko vucic obici pola svijeta, pusit kurac i nudit sve i svasta da uvalis nekome propale gigante. kako on u prosjeku 2 gubitasa godisnje uvali nekome...mozda ga stvarno nece niko, ali to ce ne moze zakljucit gledanjem u olju ili u grah vec tek kada pokusas sve sto si mogao, a oni nisu nista pokusali
howdy wrote:Kad su se gasili privredni giganti receno nam je da je buducnost u malim i srednjim preduzecima. Sad odjednom kompletna ekonomija zavisi od 3 preduzeceta?
kod god je to govorio, taj nema blage veze. iako je svapski mittelstand postao globalni pojam za mala i srednja preduzeca, velike svapske kompanije cine svega 2-3% od ukupnog broja, ali zato generisu 50% gdp-a. u prevodu - velike firme prave pare, a male i srednje firme zaposljavaju. kad nemas velikih firmi onda ni male i srednje nemaju za koga da rade.
furlan wrote:Swarovski su mali brojevi, plate isto tako.Medjutim, bodu oči i to je cinjenica koju ljudi vide
pa da, fokus je otisao u tom pravcu zbog toga sto je to magnet za javnost, ali to je samo skretanje paznje. ironija je da oni dzabalebarosi koje sam juce spominjao, koji su najveci krivci za sve ce prvo o nasem trosku napunit stomacine sa novozelandskom janjetinom u sosu od tartufa, pa to zalit s cabernet sauvinonom, onda ce podrignut i slavodobitno donjet odluku i ukinut swarowski u aluminiju.. :-)
svi u napad
Posts: 1869
Joined: 14/10/2012 14:40

#797 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by svi u napad »

Vivaldi sve se moze kad se hoce. I ja i ti znamo da ovi koji vladaju ne znaju raditi svoj posao. Mi svi znamo da oni nista ne rade u korist naroda vec samo u vsoju korist. Oni nece prodati Aluminij sve dok postoji i jedna marka za opljackati ili dok susjedna hrvatska ima neke koristi od istog. Oni ce prodati telekome jer ce tu dobiti proviziju a ne moraju nista raditi oko te prodaje jer ce kupci sami doci i dati im lovu. Ja sam samo napisao sta bi trebalo raditi iako sam znam kao i vecina raje da oni ponavljam nece nista uraditi od toga. Jebe se njima za narod i drzavu. Evo imamo sad stranku Narod i Pravda i sta ce biti od pravde? Ja znam rezultat a vjerujem i ostatak neobojenih forumasa. Zivjeli.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#798 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

svi u napad wrote:I ja i ti znamo da ovi koji vladaju ne znaju raditi svoj posao.
ma prije bih rekao da nece nego da ne znaju jer uospte nista nisu ni pokusali. do unazad nekoliko godina sam i nalazio kakvo takvo logicko objasnjenje za te stvari, ali zadnja mandata (2010-2018) su toliki promasaji da vise ne vidim nikakvih objasnjenja
User avatar
moa
Posts: 3628
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#799 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by moa »

Haris.ba wrote:A gdje su ti sto imaju dionice da sad pripomognu? Sto samo vlada?
Harise imas PP pa molim te pogledaj.
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#800 Re: Gubitaš Alminijum na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by megaman4 »

vivaldi wrote:
svi u napad wrote:Ako ne mozes prodati ili dati/pokloniti strancima
e pa o ovome se radi. otkud znas da li se moze ili ne moze prodati? nijedan nas gigant nije bukov balvan gdje ti strani kupci sami dolaze na vrata da kupe vec su ovo polutrule leshine. treba se potrudit i mrdnut guzicu pa ko vucic obici pola svijeta, pusit kurac i nudit sve i svasta da uvalis nekome propale gigante. kako on u prosjeku 2 gubitasa godisnje uvali nekome...mozda ga stvarno nece niko, ali to ce ne moze zakljucit gledanjem u olju ili u grah vec tek kada pokusas sve sto si mogao, a oni nisu nista pokusali
howdy wrote:Kad su se gasili privredni giganti receno nam je da je buducnost u malim i srednjim preduzecima. Sad odjednom kompletna ekonomija zavisi od 3 preduzeceta?
kod god je to govorio, taj nema blage veze. iako je svapski mittelstand postao globalni pojam za mala i srednja preduzeca, velike svapske kompanije cine svega 2-3% od ukupnog broja, ali zato generisu 50% gdp-a. u prevodu - velike firme prave pare, a male i srednje firme zaposljavaju. kad nemas velikih firmi onda ni male i srednje nemaju za koga da rade.
furlan wrote:Swarovski su mali brojevi, plate isto tako.Medjutim, bodu oči i to je cinjenica koju ljudi vide
pa da, fokus je otisao u tom pravcu zbog toga sto je to magnet za javnost, ali to je samo skretanje paznje. ironija je da oni dzabalebarosi koje sam juce spominjao, koji su najveci krivci za sve ce prvo o nasem trosku napunit stomacine sa novozelandskom janjetinom u sosu od tartufa, pa to zalit s cabernet sauvinonom, onda ce podrignut i slavodobitno donjet odluku i ukinut swarowski u aluminiju.. :-)
Druze ova ce se zemlja tek oporaviti kada u svakoj bransi bude barem po jedno veliko preduzece, krenuvsi od gradjevinskog sektora k'a poljoprovrednom, masinstvu, urbanizmu, grafici...kao sto je nekada bilo.

Mala i srednja preduzeca su se pokazala kao velika fula. Bez velikih sistema kao sto ima zapad, koji bi bili nosioci razvoja, na principu cluster-a, mi nikada necemo na zelenu granu.

Ako dosad ove vlasti to nisu skontale, nama i ne treba drzava, ali ni ekonomija.
Locked