grom ubio momka iz sarajeva u moru

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
mk ultra
Posts: 19468
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#51 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by mk ultra »

maliq53 wrote:
mk ultra wrote:
Glupo poginu momak, prav zdrav.... Stvarno steta :skoljka:
A realno sta je mogao\znao uciniti protiv ovoga, mozda nije ni krenula kisa
Citao sam par komentara svjedoka na fb i uglavnom govore da se oluja iznenada pojavila i da je bila zestoka, e sad da li je mogao vidjeti da stize opasnost tesko je sada govoriti...Ali kad vidis crnilo da se priblizava uvijek treba bjezati sa otvorenim mjesta...
Vjeruj mi, stari mi je pricao, udario grom u hrast pored njega, bio 10m udaljen
Sreca pa su mu noge bile skupljene

Kroz hrast i iz zemlje rupa fi 3 cola
Iz vedra neba skoro

Zato boze sacuvaj, vrlo vjerovatno da je nenadano uhvatilo
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#52 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by uglavnomja »

maliq53 wrote:
mk ultra wrote:
Glupo poginu momak, prav zdrav.... Stvarno steta :skoljka:
A realno sta je mogao\znao uciniti protiv ovoga, mozda nije ni krenula kisa
Citao sam par komentara svjedoka na fb i uglavnom govore da se oluja iznenada pojavila i da je bila zestoka, e sad da li je mogao vidjeti da stize opasnost tesko je sada govoriti...Ali kad vidis crnilo da se priblizava uvijek treba bjezati sa otvorenim mjesta...
prvo se cula jaka grmljavina iza biokova, a jos je sunce peklo na ovoj strani
onda se zacrnilo iznad i pocela je kisa na bokovu da se vidjela samo siva zavjesa umjesto biokova, gromovi, munje ...zatim potop, kapi kao klikeri, tutnjalo i na brdu i na moru,
sve skupa mozda 10 min dok nije pocelo i na obali
i bas je dugo trajalo, nije ono pljusak 10-15 minuta nego se oteglo

ovako je bilo u makarskoj, nije split puno daleko
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#53 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by Bodkin »

O cemu pricamo ljudi, ko razmislja o tome da se skloni od groma kad kisa pada?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#54 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by Ommadawn »

Neće ni Bog svašta u svoju baštu :( Rahmet mu duši, svijet je, kako sam čuo, izgubio još jednog dobrog čovjeka.

A slično se i meni moglo desiti nedavno. Otišao s kćekom i prijateljima na jezero, da se rashladimo malo od vrućine. Pošto na tom jezeru ima smješteno malo ostrvo, od plaže udaljeno nekih 500-600 metara, kontam da preplivam do njega. Sunčano, vedro, nigdje oblačka. I ostavim dijete sa prijateljovom porodicom a on me prati na malom gumenom čamcu iz sigurnosnih razloga. Uspijem
preplivati bez problema, sjednem na jedan kamen da odmorim - vidim pomalo se oblaka. Hajde ništa naročito, gledao sam prognozu, sve udure. I krenem polako nazad kad na polovici vidim da sijeva. Prijatelj viče “u jebote ovo nije dobro” mene uhvatila panika. Nisam znao da mogu onako brzo plivati - strahu lijepi.
pravac
Posts: 110
Joined: 27/05/2018 11:38

#55 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by pravac »

Bodkin wrote:O cemu pricamo ljudi, ko razmislja o tome da se skloni od groma kad kisa pada?
Ludi ameri jedino nebrojeno sam puta gledao fudbal njihov i onaj NFL isto kao i bejzbol par puta..
I svaki put kad grmi ljudi povuku igrace, a što se tvog tice niko niti ce ubuduce..
Momak godina kao ja tek sad vidim, ih šta ti je život..
Mogu mislit mu curi horrora danas..
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#56 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by Jimmy McNulty »

To je ono sad te ima sad te nema.

Nažalost, prije par godina moj rođak je poginuo od udara groma u Zenici na planini. 100 ljudi bilo na platou, što kaže Ramiz Zmaj "naroda je vriii" i udari grom i samo njega ubije.

Od daidže rahmetli najbolji jaran se tako dobro ispeko, vraćao se kući, nešto se oko štapa zafrkavo i hop struja ga zdrma. Ostao živ, ali jedva. Mama radi na željeznici i kad moraju plombirat cisterne ili vagone to se radi ondje gdje nema kontaktne mreže ili se isključi napon. Teža povreda rada penjati se u drugim uslovima.
pravac
Posts: 110
Joined: 27/05/2018 11:38

#57 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by pravac »

Jimmy McNulty wrote:To je ono sad te ima sad te nema.

Nažalost, prije par godina moj rođak je poginuo od udara groma u Zenici na planini. 100 ljudi bilo na platou, što kaže Ramiz Zmaj "naroda je vriii" i udari grom i samo njega ubije.

Od daidže rahmetli najbolji jaran se tako dobro ispeko, vraćao se kući, nešto se oko štapa zafrkavo i hop struja ga zdrma. Ostao živ, ali jedva. Mama radi na željeznici i kad moraju plombirat cisterne ili vagone to se radi ondje gdje nema kontaktne mreže ili se isključi napon. Teža povreda rada penjati se u drugim uslovima.
Ih jebote cini se da se ovo dešava mnogo više nego što mislimo
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6765
Joined: 20/02/2013 14:14

#58 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by Cherry-Cherry »

pravac wrote:
Jimmy McNulty wrote:To je ono sad te ima sad te nema.

Nažalost, prije par godina moj rođak je poginuo od udara groma u Zenici na planini. 100 ljudi bilo na platou, što kaže Ramiz Zmaj "naroda je vriii" i udari grom i samo njega ubije.

Od daidže rahmetli najbolji jaran se tako dobro ispeko, vraćao se kući, nešto se oko štapa zafrkavo i hop struja ga zdrma. Ostao živ, ali jedva. Mama radi na željeznici i kad moraju plombirat cisterne ili vagone to se radi ondje gdje nema kontaktne mreže ili se isključi napon. Teža povreda rada penjati se u drugim uslovima.
Ih jebote cini se da se ovo dešava mnogo više nego što mislimo
Zaista. Nisam ni razmišljala o tome prije. Ne sjećam se kad sam zadnji put čula, da je nekog grom udario. Kad ono to se baš dešava i to ne rijetko
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#59 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by Maraschino »

Bodkin wrote:O cemu pricamo ljudi, ko razmislja o tome da se skloni od groma kad kisa pada?
ti to ozbiljno?
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#60 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by Bodkin »

Maraschino wrote:
Bodkin wrote:O cemu pricamo ljudi, ko razmislja o tome da se skloni od groma kad kisa pada?
ti to ozbiljno?
Da...
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#61 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by Jimmy McNulty »

Neki dan u Tešnju je čovjeka udario grom i nažalost, podlegao je :-)
https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/cr ... nju/307224

Nije to baš tako bezazleno i rijetko, kad grmi i kad osjetite da se približava sakrijte se da li u auto, da li u kafić neki, bilo gdje - nebitno, ali ne rizikovati i misliti neće mene hajde.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#62 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by triconja »

Jimmy McNulty wrote:Neki dan u Tešnju je čovjeka udario grom i nažalost, podlegao je :-)
https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/cr ... nju/307224

Nije to baš tako bezazleno i rijetko, kad grmi i kad osjetite da se približava sakrijte se da li u auto, da li u kafić neki, bilo gdje - nebitno, ali ne rizikovati i misliti neće mene hajde.
Jest ba, cak i u nargilanu za crijevo sjest je bolje nego podlec.
User avatar
Xavier1
Posts: 4043
Joined: 08/07/2018 03:38

#63 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by Xavier1 »

Bodkin wrote:
Maraschino wrote:
Bodkin wrote:O cemu pricamo ljudi, ko razmislja o tome da se skloni od groma kad kisa pada?
ti to ozbiljno?
Da...
Dobro kazes. Ja do ove teme nisam nikad razmisljao o mogucnosti toga da me udari grom.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#64 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by Maraschino »

Bodkin wrote:
Maraschino wrote:
Bodkin wrote:O cemu pricamo ljudi, ko razmislja o tome da se skloni od groma kad kisa pada?
ti to ozbiljno?
Da...
Ja kako znam za sebe da su mi objasnjavali da u slucaju grmljavine nadjem adekvatno mjesto za zaklon a narocito na otvorenom.
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#65 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by Ludzak »

U moru je najrizičnije se kupati u tim slučajevima. Samo more je veliki magnet za munje, još ako se nađe ko u moru-BINGO.
Reči ću nešto što većina vas ne zna i miješa, kako običan narod tako i novinari. Valjda neću ispasti da pametujem...
Grom ga nije ubio sigurno. Grom ili grmljavina je sama po sebi bezopasna pojava. Ono je samo zvuk nastao ispuštanjem velike količine energije prolazeći električnog naboja kroz vazduh. A električni naboj se zove MUNJA. I to ga ubilo. Vaćina vas izjednačavate grom i munju, a to je pogrešno.
GROM ne ubija, MUNJA ubija!
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#66 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by Bodkin »

Maraschino wrote:
Ja kako znam za sebe da su mi objasnjavali da u slucaju grmljavine nadjem adekvatno mjesto za zaklon a narocito na otvorenom.
Pa pazi, sjecam se i ja price sa poznavanja prirode i drustva al jebiga nekako kad odrastes, ne shvatas to ozbiljno. Mozda je i pogresno ali tako je kod mene
Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#67 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by Itsoktobealone »

Dobar je momak Irem bio ko hljeb. Zajedno košarke igrali. Fin i havijezan. Tuga golema šta se desilo, treba se paziti, nikad ne znaš šta čovjeka može zadesiti. :(

P.S: Nemoj da tema ode u pogrešnom pravcu
pravac
Posts: 110
Joined: 27/05/2018 11:38

#68 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by pravac »

Ludzak wrote:U moru je najrizičnije se kupati u tim slučajevima. Samo more je veliki magnet za munje, još ako se nađe ko u moru-BINGO.
Reči ću nešto što većina vas ne zna i miješa, kako običan narod tako i novinari. Valjda neću ispasti da pametujem...
Grom ga nije ubio sigurno. Grom ili grmljavina je sama po sebi bezopasna pojava. Ono je samo zvuk nastao ispuštanjem velike količine energije prolazeći električnog naboja kroz vazduh. A električni naboj se zove MUNJA. I to ga ubilo. Vaćina vas izjednačavate grom i munju, a to je pogrešno.
GROM ne ubija, MUNJA ubija!

Zar stvarno misliš da je bilo ko mislio drugacije?

Stavio bi jednog smajlija, al' ne ide na ovu temu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#69 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by moonca »

I kod mene je u nedelju na plazi momak pogodjen munjom, nije bio u vodi. :-?
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#70 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by cyprus »

Nisam ga poznavao, ali na fejsbuku vidim da znam dosta ljudi koji su ga znali (malo ovo Sarajevo), i svi govore da je pravo dobar momak bio... Tuga :sad:

Ja sam u djetinjstvu mislio da je to da grom može ubiti čovjeka šuplja, i da to ima samo u crtanim :oops: Sve dok mi prije nekih 15-tak godina komšija nije stradao od groma... Kako se pričalo, bio negdje na izletu i držao nož kad je grmilo... I bi šta bi...

Nego, nedavno sam čitao da većina onih koje udari grom (OK, munja) prežive, ali na mnoge to ostavi ozbiljne psihičke ili fizičke posljedice... Također pročitah da je jedno od osnovnih pravila kloniti se vode kad grmi... Oni koji se nađu na otvorenom prostoru, najbolje je da čučnu, sklupčaju se i budu što niže, s tim da nije dobro baš ispružiti se na zemlji...
User avatar
xoklix
Posts: 2410
Joined: 16/01/2018 16:07

#71 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by xoklix »

Nekoliko puta tokom SFFa baš se ispričali ... Jebo mater ako sam znao 3 bolje i pozitivnijeg osobe od ovog momka u svom životu :(
Čovjek kad ga sretne oraspolozi se...
Last edited by xoklix on 21/08/2018 08:36, edited 1 time in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#72 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by Edin H. »

Pravilo je 30/30
Ako cuhes grnljav manje od 30 sekundi nakon munje postoji opasnost.
Kada prestane sijevati postoji opasnost jos 30 minuta.
pravac
Posts: 110
Joined: 27/05/2018 11:38

#73 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by pravac »

A svi misle šanse su jedan u milion dok mu se ne desi..
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1298
Joined: 09/10/2009 14:24

#74 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by haubica_i_to_teshka »

Edin H. wrote:Pravilo je 30/30
Ako cuhes grnljav manje od 30 sekundi nakon munje postoji opasnost.
Kada prestane sijevati postoji opasnost jos 30 minuta.
Malo sam trenirao plivanje, 10 sec razmaka...izlazimo iz vode.
User avatar
xoklix
Posts: 2410
Joined: 16/01/2018 16:07

#75 Re: grom ubio momka iz sarajeva u moru

Post by xoklix »

Ove godine je abnormalno puno gromova puklo... Jednom se iz Tuzle vraćao za Sa i bukvalno iznad Karaule nije prošlo 10 sekundi ,a da grom ne pukne.
Post Reply