Gripa, vakcina

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#1 Gripa, vakcina

Post by StLouis »

http://ecochildsplay.com/2008/11/18/doc ... d-instead/

Svake godine dobijem cijepivo protiv gripe. S obzirom da radim u bolnici ove godine su nam uveli obaveznu vakcinu. Svi uposleni imaju rok do Decembra 15 da prime vakcinu[ koja se ne naplaciva u bolnici] , ako ne izvrse obavezu salju ih kuci, plus na disciplinsko. Ovu vakcinu mozete izbjeci jedino ako vam vas doktor ili religijski vodja da preporuku da je nebi smjeli primiti.

Neki kazu da je dobro za vas u sto i sam vjerujem jer nikad nisam imao gripu, a vakcinu kao sto sam naveo redovito primam svake godine, no drugi govore kako je lose za vase zdravlje, razbole se itd...sto vi mislite o vakcini protiv gripe?
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#2 Re: Gripa, vakcina

Post by cHupjahalic@ »

nama vakcinisanje protiv gripe nije bilo obavezno, ali ima perioda/ godina kad se preporucuje.
ako je tvoj imunitet dovoljno jak to znaci da ti dobio ili ne dobio tu vakcinu mozes proci bez gripe. ne znaci da te vakcina spasila (iako i moze da znaci). ovdje kad naidje val gripe preporucuje se vakcinisanje ljudima sa losim imunitetom, stariji ljudi, medicinsko osoblje, ali kao sto sam vec napisala: jos nikad nije bila obaveza.
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#3 Re: Gripa, vakcina

Post by StLouis »

vjeruj mi, kod nas je obaveza. zvuci diktatorski; oni govore; ovo je bolnica i mi zelimo zastititi pacijente i vas radnike ujedno...puno radnika je ogorceno, ali na kraju dodje ono egzistecionalno pitanje; posao ili igla...?? :-)
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#4 Re: Gripa, vakcina

Post by cHupjahalic@ »

StLouis wrote:vjeruj mi, kod nas je obaveza. zvuci diktatorski; oni govore; ovo je bolnica i mi zelimo zastititi pacijente i vas radnike ujedno...puno radnika je ogorceno, ali na kraju dodje ono egzistecionalno pitanje; posao ili igla...?? :-)
ako si ti u medjuvremenu zarazen virusom djaba tebi sve vakcine svijeta, ti si vec u stanju da pacijenta zarazis.
sta ja znam, meni vise zvuci logicno da se pacijenti koji su izlozeni gripi vakcinisu i naravno medicinsko osoblje koje je iz dana u dan u kontaktu sa 99% pacijenata za koje je 99 % sigurno da imaju jako los imunitet.
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#5 Re: Gripa, vakcina

Post by StLouis »

cHupjahalic@ wrote:
StLouis wrote:vjeruj mi, kod nas je obaveza. zvuci diktatorski; oni govore; ovo je bolnica i mi zelimo zastititi pacijente i vas radnike ujedno...puno radnika je ogorceno, ali na kraju dodje ono egzistecionalno pitanje; posao ili igla...?? :-)
ako si ti u medjuvremenu zarazen virusom djaba tebi sve vakcine svijeta, ti si vec u stanju da pacijenta zarazis.
sta ja znam, meni vise zvuci logicno da se pacijenti koji su izlozeni gripi vakcinisu i naravno medicinsko osoblje koje je iz dana u dan u kontaktu sa 99% pacijenata za koje je 99 % sigurno da imaju jako los imunitet.
ne, nikad nisam imao gripu :) kuc kuc :)
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#6 Re: Gripa, vakcina

Post by pesak »

ja se vakcinisem poslednjih par godina. pao mi imunitet. pre sam svake godine imala neki grip. sad nemam vremena za to.
inace, moja drugarica smatra da u vakcini ima nekih otrova i nece da se vakcinise, ni sebe, ni dete ni muza.
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#7 Re: Gripa, vakcina

Post by melb26sa »

Od 2001 se svake godine vakcinisem, obicno prodjem bez gripe, ponekad samo sa prehladom.

Ove godine firma organizovala vakcinisanje u uredu (besplatno) dosle cike doktori i sestre pa sam se vakcinisala.

Vjerujem da koristi ako potrefe vrste virusa gripe za sezonu.
neki
Posts: 6692
Joined: 17/02/2005 07:57

#8 Re: Gripa, vakcina

Post by neki »

Kako su meni rekli ako imas dovoljno jak imunitet i nisi nikad imao gripu bolje je da se ne vakcinises jer vakcina smanjuje prirodni imunitet. Valjda se tjelo navikne na umjetna antitijela i vise ne proizvodi vlastita
Hamurabi
Posts: 145
Joined: 24/08/2008 10:37

#9 Re: Gripa, vakcina

Post by Hamurabi »

Vakcinacija protiv gripe, a i svaka druga, je u svakom slučaju poželjna, jer na taj način organizam postaje sposobniji da se odbrani od određene bolesti. U određenim slučajevima može doći do blažih simptoma bolesti od koje se je cijepilo, ali to je normalna reakcija na vakcinu. U svakom slučaju, bez obzira na to što je kadar koji vakciniše stručan, doza opreza mora postojati kod svakoga, jer su uvijek mogući propusti i greške. Naime, zna se desiti da se previdi blaža prehlada ili upala grla, pa vakcina kod osobe kojoj je aplicirana, izazove još jači vid prehlade, odnosno oboljenja protiv kojeg se je osoba vakcinisala. Upravo iz tog razloga, određeni imaju predrasude u vezi vakcinacije, jer osoba mora biti 100% zdrava da bi se vakcinisala, jer u protivnom je više štete nego koristi. Posebna pažnja se treba obratiti kod male djece, i obaveznih vakcinacija, koje ni u kom slučaju ne bi trebale da se propuštaju (jer je riječ o bolestima koje su većinom smrtonosne i za koje nema adekvatnog lijeka, ili ostavljaju nesagledive posljedice na organizam).
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#10 Re: Gripa, vakcina

Post by -Chesterfield- »

neki wrote: 20/11/2008 15:22 Kako su meni rekli ako imas dovoljno jak imunitet i nisi nikad imao gripu bolje je da se ne vakcinises jer vakcina smanjuje prirodni imunitet. Valjda se tjelo navikne na umjetna antitijela i vise ne proizvodi vlastita
Ko ti je preporučio da se ne vakcinišeš?
Naslovnica
Posts: 27896
Joined: 20/03/2013 15:38

#11 Re: Gripa, vakcina

Post by Naslovnica »

-Chesterfield- wrote: 25/01/2021 06:33
neki wrote: 20/11/2008 15:22 Kako su meni rekli ako imas dovoljno jak imunitet i nisi nikad imao gripu bolje je da se ne vakcinises jer vakcina smanjuje prirodni imunitet. Valjda se tjelo navikne na umjetna antitijela i vise ne proizvodi vlastita
Ko ti je preporučio da se ne vakcinišeš?
Ala je iskopa, nakon 13 godina!?
:lol:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#13 Re: Gripa, vakcina

Post by -Chesterfield- »

Nevjerojatno! Izgleda da smo dohakali gripi?

https://klix.ba/u-bih-pet-mjeseci-nij ... EVLEbfVnTc
swanfilter
Posts: 7898
Joined: 06/06/2008 18:52

#14 Re: Gripa, vakcina

Post by swanfilter »

Bas htjedoh upitati, zar ta bolest jos uvijek postoji ...
Post Reply