Grijeh Eve i Adama

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

@ke
Posts: 269
Joined: 30/03/2004 22:19

#1

Post by @ke »

angela:
Bog se razbjesnio i istjerao ih iz raja.
pa ja vec odavno tvrdim, da ako postoji raj i pakao,
da je ovozemaljski svijet u stvari pakao :(

nego posto ne znam odgovor, dodao bih jos jedno pitanje,
zasto je u opste vazno da se moli bogu :?
Elizabeth_Bathory
Posts: 106
Joined: 07/05/2004 15:27
Location: Hell

#2

Post by Elizabeth_Bathory »

@ke wrote:angela:
Bog se razbjesnio i istjerao ih iz raja.
pa ja vec odavno tvrdim, da ako postoji raj i pakao,
da je ovozemaljski svijet u stvari pakao :(

nego posto ne znam odgovor, dodao bih jos jedno pitanje,
zasto je u opste vazno da se moli bogu :?
Nisi ti nista pogresno shvatila,nego ni bog sam nije znao sta hoce,pa et... A sex je nesto najljepse i apsurdno mi je da si ga neko uskracuje zbog nekih religijskih razloga! :oops:
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#3

Post by sojka »

1 - Ako je bog stvorio reprodukcioni aparat, zasto je bilo zabranjeno koristiti ga?
2 - Da je bilo po bozijem, da je Adam bio bolji karakter i da nije doslo do "bluda" - kako je bilo predvidjeno da se ljudi mnoze (koliko se sjecam receno je ljudima "mnozite se")?


Bog je Adamu i Evi ponudio sve..raj..i vrt..sve su smjeli i sve su imali, ali im je strogo zabranio da jedu plodove sa drveta spoznaje dobra i zla i ukazao im da ih slijedi kazna i kako ce se odraziti na njih. Grijeh se sastoji u tom shto nisu poslushali na Boga i stho u najmanju ruku nisu pitali. Dakle rushenje zabrane je grijeh..njeni uzroci su : radoznalost, svojevoljnost, lijenost, neposhtovanje. Kradja je grijeh.
Bog je dao raj i testirao nas l(j)ude..upravo i kroz to drvo..mi nismo mogli odoljeti ;)
2)Nije..po Bozjem smo androgeni, a ovo sve ostalo je marketing sa strane patrijahata. Jasno je da je Bibliju pisalo mushko. Nije Eva navela Adama na grijeh, nego zmija oboje. Kad ih je Bog pitao zashto se kriju kad eto nisu krivi, nije pitao samo Evu, nego i Adama.
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#4

Post by Qwert »

Jasno je da je Bibliju pisalo mushko
:D

Nesto imam osjecaj da su ipak zene prve nastale. Zavrsetak je u pocetku, onda iz pocetka.....tako nekako :-)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#5

Post by sojka »

Stara tema, stara boljka qwerte...shta je starije koka ili jaje..nishta bez pijevca :lol:

Ne znam samo kako se Adam rodio? Koga je rodio? Dakle Bog je ujedno i mushko i zhensko..androgen...
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#6

Post by Qwert »

Cist dokaz da je Bog bio covjek :oops: Joj levataa :D
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#7

Post by Qwert »

:shock: :shock:
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#8

Post by sojka »

Izvini, a ko je to levat?
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#9

Post by Qwert »

Mnozina. Ma pusti lupam, prehladjen :sad: Odoh piti chaj.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#10

Post by sojka »

Bog nije chovjek..ove rijechi potichu "navodno" od njega...markirala sam da ne dolazi do bespotrebnog vrijedjanja ubuduce ;)
Na koga to mislish u mnozhini ?
:roll:
» Jedan mushkarac i jedna zhena zhive u rajskom vrtu, uzhivajuci u svim slastima koje se mogu zamisliti. Jedna jedina stvar im je zabranjena – par ne mozhe spoznati shta znache Dobro i Zlo. Svemocni Gospod kazhe : Sa drveta poznanja dobra i zla necesh jesti.
Jednog lijepog dana naidje zmija koja ih ubijedi da je ovo znanje vazhnije od raja i da ga moraju steci. Zhena odbija, govoreci da je Bog zaprijetio smrcu ako to pokushaju, ali zmija je uvjerava da joj se nishta tako ne mozhe desiti, nego obrnuto:
onoga dana kada im se otvore ochi, bice kao bogovi koji poznaju dobro i zlo.
Ubijedjena, Eva pojede zabranjeno voce i dade jedan komad Adamu. Od tog trenutka prvobitna ravnotezha raja je poremecena i par je prognan i proklet. Ali Bog je tada izgovorio jednu zagonetnu rechenicu : Evo kako je chovjek postao kao jedan od nas, da bi spoznao dobro i zlo ! U ovom sluchaju Biblija ne objashnjava kome se Bog obraca, ni – ako je jedini – zashto kazhe j e d a n o d n a s.
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#11

Post by BECHO »

A da li su Adam i Eva imali pupak? :?

Sojko, zar ti nisi ateista? :lol:
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#12

Post by progDVB »

sojka wrote:Stara tema, stara boljka qwerte...shta je starije koka ili jaje..nishta bez pijevca :lol:

Ne znam samo kako se Adam rodio? Koga je rodio? Dakle Bog je ujedno i mushko i zhensko..androgen...
Vjerski posmatrano, Adama i Evu nije niko rodio nego su stvoreni, Zato se Bog cesto i spominje kao Stvoritelj. Po vjerskom tumacenju, Prvo je stvorio Adama, a Eva je stvorena od njegovog rebra. To je vjersko objasnjenje.
Ako me pitas, jesam li bio gore i vidio to... :roll: ...nisam :D
Teme koje komentarisem na ovom pod forumu, komentarisem ih sa vjerskog aspekta.
Procitao sam i Bibliju i Kur'an. Kur'an jednim dijelom opisuje iste stvari koje su opisane i u Bibliji. U Kur'anu su me fascinirale neke druge stvari koje sam procitao, i kako nisam uspio da skontam kako ih je neko mogao sa takvom preciznoscu napisati, a nisu mogli da skontaju ni dosta pametniji od mene, onda se vracam na to da je to sto je nepisano mozda i istina. Dok covjek malo zna o tim stvarima, sve to izgleda kao velika glupost. I sam sam se svojevremeno sprdao sa tim stvarima, ali nakon sto sam pokusao malo ozbiljnije da procitam nesto na tu temu, shvatio sam da te stvari i nisu tako budalaste kako se cine na prvi utisak. Vjersku dogmu pokusavam razbiti nekim stvarima koje se kroz istrazivanje vjere mogu saznati. Ja vjeru dozivljavam kao istrazivanje, i trazenje nekih znakova koji covjeka mogu uvjeriti u postojanje Boga ili ga razuvjeriti. Neki to nikada i ne pokusaju, ili svoj stav zasnivaju na literaturi koja sve to negira, ali svako ima pravo na vlastiti izbor.
Deluxe
Posts: 163
Joined: 11/05/2004 10:53
Location: Sarajevo
Contact:

#13

Post by Deluxe »

Adama i Evu napravio bog i smjestio u Eden. I onda je Eva ponudila jabuku Adamu - tj navela ga na blud. Bog se razbjesnio i istjerao ih iz raja.
Odmah, na startu jedna greška. Nije ga Eva navela na blud, nego da pojede jabuku sa drveta znanja koje je čovjeku bilo uskraćeno. A Bog, kad ih je stvorio rekao im je evo vam sve, živite, množite se, samo ne dirajte to drvo. Dakle sex nije bio zabranjen!
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#14

Post by novalic »

deluxe
1:0
User avatar
morti
Posts: 1594
Joined: 23/03/2004 18:08
Location: Republika Peyton

#15

Post by morti »

ma ljudi...čovjek je nastao od majmuna :D :D :D
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#16

Post by sojka »

Nema na chemu.
:)
Blud je samo jedan od grijehova:

Evo konkretno koje su grijehove pochinili Adam i Eva:
-neposhtovanje
-kradja
-lazh
-pozhelili su neshto shto je tudje
-lijenost (jedan od najvecih grijehova)
=> to ih je dovelo da budu ogoljeni pred Bogom..blud samo donekle ;)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#17

Post by sojka »

BECHO wrote:A da li su Adam i Eva imali pupak? :?

Sojko, zar ti nisi ateista? :lol:

Becho, jesam. Mislim da treba poznavati i znati ono shto kritikujemo i chega se odrichemo.;)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#18

Post by sojka »

progDVB wrote:
sojka wrote:Stara tema, stara boljka qwerte...shta je starije koka ili jaje..nishta bez pijevca :lol:

Ne znam samo kako se Adam rodio? Koga je rodio? Dakle Bog je ujedno i mushko i zhensko..androgen...
Vjerski posmatrano, Adama i Evu nije niko rodio nego su stvoreni, Zato se Bog cesto i spominje kao Stvoritelj. Po vjerskom tumacenju, Prvo je stvorio Adama, a Eva je stvorena od njegovog rebra. To je vjersko objasnjenje.
Ako me pitas, jesam li bio gore i vidio to... :roll: ...nisam :D
Teme koje komentarisem na ovom pod forumu, komentarisem ih sa vjerskog aspekta.
Procitao sam i Bibliju i Kuran. Kuran jednim dijelom opisuje iste stvari koje su opisane i u Bibliji. U Kur'anu su me fascinirale neke druge stvari koje sam procitao, i kako nisam uspio da skontam kako ih je neko mogao sa takvom preciznoscu napisati, a nisu mogli da skontaju ni dosta pametniji od mene, onda se vracam na to da je to sto je nepisano mozda i istina. Dok covjek malo zna o tim stvarima, sve to izgleda kao velika glupost. I sam sam se svojevremeno sprdao sa tim stvarima, ali nakon sto sam pokusao malo ozbiljnije da procitam nesto na tu temu, shvatio sam da te stvari i nisu tako budalaste kako se cine na prvi utisak. Vjersku dogmu pokusavam razbiti nekim stvarima koje se kroz istrazivanje vjere mogu saznati. Ja vjeru dozivljavam kao istrazivanje, i trazenje nekih znakova koji covjeka mogu uvjeriti u postojanje Boga ili ga razuvjeriti. Neki to nikada i ne pokusaju, ili svoj stav zasnivaju na literaturi koja sve to negira, ali svako ima pravo na vlastiti izbor.
Slazhem se i ujedno ispravljam..stvoritelj nam je androgen..navela sam ti gore primjer, da ne kopiram opet. Po meni postoji Bog, ali ne u komercijalnom smislu kako nam to vjerske institucije , pa i Biblija i Kur`an nalazhu..vec kao svjesni kreator= slichno platonovoj predstavi o idejama.
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#19

Post by BECHO »

Sojkice, u pravu si ti! :wink:

Kada bi svaki otac koji govori svojoj djeci o Bogu bio posten, on bi rekao:
"Djeco ja ne znam da li ga ima ali ga trazim...
Trazite ga i vi pa ko ga prije nadje neka to kaze i ostalima!"


8)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#20

Post by sojka »

Svako pravi iskustva za sebe..religiju i vjeru ne mogu, a i ne zhelim nikom, a kamoli djeci nametati. Mogu im prenijeti u amanet neke bisere koje ce ili slijediti ili odbaciti..pa tu su da me/nas nadrastu u svakom pogledu;)
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#21

Post by progDVB »

progDVB wrote:Vjerski posmatrano, Adama i Evu nije niko rodio nego su stvoreni, Zato se Bog cesto i spominje kao Stvoritelj. Po vjerskom tumacenju, Prvo je stvorio Adama, a Eva je stvorena od njegovog rebra. To je vjersko objasnjenje.
sojka wrote:Slazhem se i ujedno ispravljam..stvoritelj nam je androgen..navela sam ti gore primjer, da ne kopiram opet. Po meni postoji Bog, ali ne u komercijalnom smislu kako nam to vjerske institucije , pa i Biblija i Kur`an nalazhu..vec kao svjesni kreator= slichno platonovoj predstavi o idejama.
Ne znam sta sam pogrijesio? Ja sam ti rekao da ja samo navodim vjerski stav. Usput, prenosim neke ajete u kojima se spominje da su i Adem (Adam) i Hava (Eva) nacinili grijeh. Svi citati su iz Kur'ana. Ne znam koliko su stvari slicno ili razlicito opisane u Bibliji.

7.11. Mi smo Adema stvorili i onda mu oblik dali, a poslije melekima rekli: "Poklonite mu se!" i oni su se poklonili, a Iblis nije; on nije htio da se pokloni.
7.12. "Zasto se nisi poklonio kad sam ti naredio?" – upita On. – "Ja sam bolji od njega; mene si od vatre stvorio, a njega od ilovace" – odgovori on.
7.13. "E onda izlazi iz dzenneta" – rece On -, "ne prilici ti da u njemu prkosis; izlazi, ti si, zaista od onih prezrenih!"
7.14. "Daj mi vremena do dana njihova ozivljenja!" – zamoli on.
7.15. "Daje ti se vremena!" – rece On.
7.16. "E zasto si odredio pa sam u zabludu pao". – rece -, "kunem se da cu ih na Tvom pravom putu presretati,
7.17. pa cu im sprijeda, i straga, i zdesna i slijeva prilaziti, i Ti ces ustanoviti da vecina njih nece zahvalna biti!’
7.18. "Izlazi iz njega, pokudjen i ponizen!’ – rece On. "Tobom i svima onima koji se budu povodli za tobom doista ce dzehennem napuniti!
7.19. A ti, o Ademe, i zena tvoja u dzennetu stanujte i odakle gdje god hocete jedite, samo se ovom drvetu ne priblizujte, da se prema sebi ne ogrijesite!"
7.20. I Sejtan im poce bajati da bi im otkrio stidna mjesta njihova, koja su im skrivena bila, i rece: "Gospodar vas vam zabranjuje ovo drvo samo zato da ne biste meleki postali ili da ne biste besmrtni bili", -
7.21. i zaklinjace im se: "Ja sam vam, zaista, savjetnik iskreni!’
7.22. I na prevaru ih zavede. A kad oni oni drvo okusise, stidna mjesta njihova im se ukazase i oni po sebi dzennetsko lisce stavljati pocese. "Zar vam to drvo nisam zabranio?! – zovnu ih Gospodar njihov – "i rekao vam: ’Sejtan vam je, zbilja, otvoreni neprijatelj.’"
7.23. "Gospodaru nas", - rekose oni – "sami smo sebi krivi, i ako nam Ti ne oprostis i ne smilujes nam se, sigurno cemo biti izgubljeni."
7.24. "Izlazite" – rece On –

20.115. A Ademu smo odmah u pocetku naredili; ali on je zaboravio, i nije odlucan bio.
20.116. A kad smo melekima rekli: "Poklonite se Ademu!" – svi su se oni poklonili, samo Iblis nije htio.
20.117. "O Ademe," – rekli smo – "ovaj je doista neprijatelj tebi i tvojoj zeni, zato nikako ne dozvoli da on bude uzrok vasem izlasku iz dzenneta, pa da se onda mucis.
20.118. U njemu neces ni ogladnjeti, ni go biti,
20.119. u njemu neces ni ozednjeti, ni zegu osjetiti."
20.120. Ali sejtan mu poce bajati i govoriti; "O Ademe, hoces li da ti pokazem drvo besmrtnosti i carstvo koje nece nestati?"
20.121. I njih dvoje pojedose s njega i ukazase im se stidna mjesta njihova pa pocese po njima lise dzennetsko stavljati – tako Adem nije Gospodara svoga poslusao i s puta je skrenuo.
20.122. Poslije ga je Gospodar njegov izabranikom ucinio, pa mu oprostio i na pravi put ga uputio.
20.123. "Izlazite iz njega svi" – rece On -, "jedni drugima cete neprijatelji biti!" Od Mene ce vam uputa dolaziti, i onaj ko bude slijedio uputu Moju nece zalutati i nece nesrecan biti.
20.124. A onaj ko okrene glavu od Knjige Moje, taj ce teskim zivotom zivjeti i na Sudnjem danu cemo ga slijepim ozivjeti.
20.125. "Gospodaru moj," – reci ce – "zasto si me slijepa ozivio kada sam vid imao?"
Last edited by progDVB on 12/05/2004 14:52, edited 1 time in total.
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#22

Post by progDVB »

sojka wrote:Svako pravi iskustva za sebe..religiju i vjeru ne mogu, a i ne zhelim nikom, a kamoli djeci nametati. Mogu im prenijeti u amanet neke bisere koje ce ili slijediti ili odbaciti..pa tu su da me/nas nadrastu u svakom pogledu;)
Sojka, ti si meni legenda. Jesi majke mi :)
Ima dosta filozofije u tvojim odgovorima, a ja to volim :)
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#23

Post by BECHO »

Sojka for PRESIDENT!!! :)
Last edited by BECHO on 11/05/2004 22:02, edited 1 time in total.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#24

Post by sojka »

Thx. :)

Ne radi se o tom. Pazi ovaj dio

Evo kako je chovjek postao kao jedan od nas, da bi spoznao dobro i zlo !

U ovom sluchaju Biblija ne objashnjava kome se Bog obraca, ni – ako je jedini – zashto kazhe j e d a n o d nas.

Idemo u detalj..obrati pazhnju na ovo chovjek, a odnosi se i na Adamu, kao i na Evu.Dakle stavlja ih u istu ravan i poistovjecuje ih u tom shto kazhe chovjek.
E sad, obrati pazhnju na ovo postao jedan od nas. Kojih to nas ? Ima ih vishe tj. mnoshtvo u jednom..samo je pitanje koje mnoshtvo..i dolazimo do zakljuchka da je on i zhenski i mushki rod. Kad bih rekla bespolan ili asexualan, oduzela bih mu svu sexualnost, zato kazhem androgen (shto znachi da posjeduje i mushke i zhenske osobine)

Nisi pogrijeshio, nego smo prichali svako za sebe ;)
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#25

Post by BECHO »

Nego, da se vratimo mom pitanju: Da li su Adam i Hava zaista imali pupak ili ih je Bog stvorio onako bez rupice na stomaku!? :?

Stvarno sam skeptican! :-)
Post Reply