Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#8051 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bilic »

Ermin ZM wrote:
gaius wrote:Kad krenu ti minusi ima jednostavno pravilo. Ne gasi klimu. Kod mene su tako i avant modeli Toshibe na -20 grijali 75m2.

U drugom stanu na 111 m2 5x Toshiba suzumi se isto ne gasi kad krene zima. Zakupci se nisu žalili evo već 4 godine. Dodje im struje sve skupa do 250 km kad je najhladnije. Visina stropa 3.5 m.

U stanu imam suzumi 18. Možda malo prevelika. Osjeti se na hlađenju. Ali na grijanju evo već 4 zime drži noćnu temp zbog djeteta na 65 m2. Po danu je centralno. Na struji i ne skontamo.

Konačno starci ovu zimu prelaze na mitsu ln35 i 2xln25. Na nekih 100 m2. Još mi ne vjeruju ali grijace to bez problema. Tu sam razmisljao o vhzg ili kako već tj nordic modelu ali nema potrebe za nas. I ako bude minus 20 to je par dana. Ne gasi klime i to je to. Inače ja gdje grijem klimama nikad ne gasim. Daleko ugodnije.

Ako baš hoćeš nordic model eno ih u Luku ali i oni će te odgovarati jer nema potrebe.

Ko ne vjeruje ne vjeruje. Kupujte pelet i cumur. Ja starom kažem svaki račun preko 200 km koji mu bude ja ću platiti. Ne vjeruje još. Vjerovace.
Upravo je ta situacija kod mene. Ja sam vani. Hocu roditeljima koji su u godinama da obezbjedim grijanje da se ne pate sa ugljem i drvima. Zato i treba neki model koji nece zakazati na jacoj zimu jer nije idealna izolacija, mozda i ispodprosjecna. Ev uspio sam da ih nagovorim pa hocu da uzmem po ps. Komsija je jedan sa dobrom izolacijom uzeo hamn LG da je i da je plationoko 1500, i nije mu moglo grijati vec oko -10 pa su zato bili skepticni. A vako potrose oko 700 800 km ogrjeva, da toliko dodje struje super, nema zajebancije oko uglja i drva, iscjepaj, unesi, ocisti spore itd. Ja sam se javio jednoj radnji, neku mi gree klimu preporucuju sto moze do -30 grijati, a ja kako sam citao ovaj forum haman sam skontao da je gree drugorazredna klima i da su japanci premium
Sve si sam rekao .
Ostavi starcima metar drva da imaju za dvije godine unaprijed .
Ubaci Daikin a Micubuši Tošiba i rahat si.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#8052 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi »

LG ti moze sluziti samo kao sekundarna pomoc, ako imas centralno pa da te u prelaznom periodu grije a ljeti hladi, ili u kombinaciji sa konvertorima, pa kad LG posustane klasicna konvekcija preuzme.
Ali je mnogo isplatnije uzeti inverter da valja i da radi ljeti i zimi, samo imaj na umu da inverteri traze i redovno odrzavanje.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#8053 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gaius »

Japanci = mercedes...
LG = dacia

LG je mercedes u oled panelima za tv. Za klime prosjek.

Ma uzmi onda mitsu ln hyperheating plus imaš preko melcloud sve online stimas kad oni pokvare preko daljinskog

Moji imaju kao rezervu vaillant termo blok ako baš bude -30... samo pritisnu dugme.
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#8054 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

Upravo tako objašnjeno da bolje ne može biti.Ja imam Mitsubishi 2 klime FH serije i TV LG 139 cm ekran i prezadovoljan sam sa oboje.LG je Bog za TV a Japanci za klime i TO JE TO!!!!!!
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#8055 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

haso hasic wrote:Bez potrebe je sve to skidati,uvijek postoji mogucnost da se nesto osteti a i treba dosta vremena da se to odradi.
Vremena kojeg neko treba da plati narocito sad u sezoni.
Postao sam vec fotke i video kako ja radim ali ovo je samo van sezone.
Ko nije uradio servisiranje klime prije ovih vrucina tesko da ce te sad naci nekog da vam to odradi.
Jer vecina nas servisera sad radi montaze ,bolja je zarada od pranja.
Evo video pa pogledaj ako nisi do sada:
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 76ab1ymgBH
Haso ajd nek te jednom put navede prema Tuzli.
Zaletis se malo na panonsko.usput ponesi opremu da mi operes nocriu :D
Ugodno s korisnim.

Nemam ideju kako de je operem do kraja.
Sve sam otvorio izmjenjivac go,ali je toliko debel (trostruki) tako da nemam cime zac tako duboko,treba jaci pritisak.
Oprao sam ali nisam zadovoljan.
Ovi nasi dundjeri samo poprskaju pjenu,pa nema smisla zvati njih,bolje ja operem sam.

Hajde ziv i zdrav bio,javi se jednom kad budes trebao ovamo kuda.
User avatar
haso hasic
Posts: 303
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#8056 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Ma mi krajsnici Tuzlu vecinom vidimo samo kad treba raditi nesto na hercu.
Do sada sam 3 puta bio u Tuzli,kad su mi staroj ugradjivali bajpase i dvojici dajdzi :-D
Imam u Derventi neku komoru za voce koju sam montirao,pa ako budem servisirao
kontaktiracu te da dodjem i tu nocriu odraditi.
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#8057 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by shape of despair »

Kratko i jasno :).
Uvesti plinsko grojanje ili na struju preko termobloka?
Ne pitam šta je isplativije za uvoditi nego u eksploataciji?
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#8058 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by doktor78 »

rovac13 wrote: Ovi nasi dundjeri samo poprskaju pjenu,pa nema smisla zvati njih,bolje ja operem sam.
Skoro ja zvao jednu firmu, da ne imenujem, i upravo ovako je bilo. Tek na moje insistiranje skidose i turbinu i nju ocistise.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#8059 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

doktor78 wrote:
rovac13 wrote: Ovi nasi dundjeri samo poprskaju pjenu,pa nema smisla zvati njih,bolje ja operem sam.
Skoro ja zvao jednu firmu, da ne imenujem, i upravo ovako je bilo. Tek na moje insistiranje skidose i turbinu i nju ocistise.
Takvih u TZ nema puno, tj ima jedna.

Ovako kako to kolega Haso radi ne radi niko.

I bilo bi lijepo npisati i ime firme, da se ljudi ne nasankaju.
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#8060 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by doktor78 »

Ma bukvalno svi servisi u TK rade ovako,tako da nema smisla nikoga izdvajati.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#8061 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

doktor78 wrote:Ma bukvalno svi servisi u TK rade ovako,tako da nema smisla nikoga izdvajati.

Pa imentuj ih, barem tu jednu.
Odmah manje buranije.
zgromitelj
Posts: 5
Joined: 16/05/2019 16:21

#8062 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zgromitelj »

Pozdrav svima,

Iscitao sam vecinu teme i vidim da velika vecina preporucuje klimu sa inverterom za grijanje. Trebamo uskoro renovirati stan i moramo se odluciti koje grijanje staviti. Plin je doveden do vrata i sad je pitanje da li uvesti centralno na plin ili se grijati sa klimom/klimama. Mozda je bitan podatak da u pocetku stan planiramo iznajmljivati na kratkorocnoj osnovi, pa bi grijanje trebalo biti sto jednostavnije, a komforno :)

Takodjer, ukoliko i dalje preporucujete grijanje na klimu, koliko uredjaja bi trebalo ugraditi u stan od 58m2 (starija je gradnja u pitanju, zidovi su prilicno debeli, ali se ne razumijem bas jel fasada dobra ili nije). Pretpostavljam da bi se nekoliko klima uredjaja moglo uvezati u neki sistem sa termometrom koji bi onda upravljao svima njima? Zanima me takodjer kolika je razlika temperature u prostorijama koje nemaju instaliranu jedinicu, npr. WC, hodnik ili kuhinja ako instaliramo klime u dnevnu i spavacu sobu recimo? Takodjer, koliko se to puhanje ili "povjetarac" stvarno osjeti i moze li se napraviti da nikome ne smeta (u LUK-u mi rekose da imaju neki model sa senzorima koji kao skonta gdje treba da puse tako da nikom ne smeta)

Evo i tlocrt stana ako je od pomoci

Image
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#8063 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by shape of despair »

Da ponovim pitanje.
Grije li se iko na struju preko termobloka, koliko kvadrata zagrijava i kojom snagom bojlera? Koliko vam dolazi struje.
Da li termoblokovi ne daju toplu sanitarnu vodu već se treba posebno sa bojlerom uvezati spremnik?
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#8064 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gaius »

Ja nekako mislim da se to ne isplati. Neka gruba računica kaže da na po starom modelu izolovano trošiš 75w m2 dakle na stan od 65 m2 ti treba šta ja znam 70 kw dnevno to je 2100 kw mjesečno... Pa izracunaj otprilike skupa jeftina.

Ja uskoro selim u stan koji će trebati ako se dobro sjećam 8kw na -15 dakle možda 4kw po satu.. na 130m2... 2400 kw energije mjesečno ali od pumpe koja ima cop recimo 3.5... dakle 700 kw.. mjesečno...

Mislim da mi čak cifre nisu tačne. Da je to jos gore u slučaju termobloka. Imam ga na dva mjesta. Starci imaju u kući kad si vidjeli račune nisu više ni upalili .

Sve je do izolacije.. Ali taj termo blok je zapravo grijalica. 1kw na 1 kw... inverter je 1 na 3...
User avatar
P.Starck
Posts: 1151
Joined: 14/07/2010 22:46

#8065 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by P.Starck »

shape of despair wrote:Da ponovim pitanje.
Grije li se iko na struju preko termobloka, koliko kvadrata zagrijava i kojom snagom bojlera? Koliko vam dolazi struje.
Da li termoblokovi ne daju toplu sanitarnu vodu već se treba posebno sa bojlerom uvezati spremnik?
Grijao se ja. Grijao ca. 75 m2 sa Vailant 15 kW, u stanu u kome sam tada boravio.
Max. računi za struju su išli do 375 KM, s tim da je potrošnja struje bez grijanja u prosjeku bila oko 80 KM.
Naravno, max. se koristila jeftina struja, sa prog. termostatom, ali nismo se smrzavali, već se komotno grijalo.

Bojer kombinovani tj. onaj kojeg će ti grijati kotao - zaboravi.
Prije svega nema logike, osim kod onih koji su imali kotlove na drva ili ugalj,
grijali po čitav dan i pri tome nabijali temp. u kotlu na 70°. Kupi normalan bojer.

Ja sam još imao tada problem da ispod i iznad mene nije niko stanovao, a sa strane vanjski dio zgrade.

Danas, sa vremenskom distancom od 10ak godina, mogu reći da to grijanje nije najjeftinije (inverteri tu nemaju konkurenciju)
ali je drugačije nego grijanje inverterima, više tradicionalno, a na kraju krajeva imaš vruću rešetku u kupatilu kad sjediš na šolji :)
..nego, za stan u zgradi, sa grijanim stanovima u okruženju, nije loš izbor. Svakako jeftinije nego pelet, možda i komotnije nego inverter,
a daleko čišće i bez obaveze gdje ćeš naći dobavljača ogrijeva, po kojoj cijeni i gdje ćeš ga skladištiti.

Dakle, nije loš izbor, nije ni najjeftiniji ali nije ni najskuplji. Sve ima svoju cijenu.
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#8066 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by _Reds_ »

Termoblok je skupo grijanje, jedino ako nema alternative.
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#8067 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by shape of despair »

E hvala puno na odgovorima. Vidim da ako hoću i toplu vodu moram kačiti dodatni "bojler" koji ce biti povezan na termoblok. A, evo i plin poskupi sa 0,575 na 0,7xxx, pa nisam pametan
User avatar
P.Starck
Posts: 1151
Joined: 14/07/2010 22:46

#8068 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by P.Starck »

_Reds_ wrote:Termoblok je skupo grijanje, jedino ako nema alternative.
Skupo u poređenju s čim? S inverterima jeste a sa ostalim načinima grijanja i nije baš.
Nije da ga promovišem, ali nije ni najskuplje grijanje, po meni je u prednosti pred plinom, uljem, peletom i td.
Ako si u situaciji da imaš "ložača" koji je kući cijeli dan i loži onda su naravno drvo i ugalj u prednosti.
Inače osim invertera a sa ovakvim "subvencioniranim" cijenama struje, termoblok je po meni u prednosti pred svima ostalim.
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#8069 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by shape of despair »

Raja ima različita mišljenja, ali činjenica je jedno, da u periodu dec-feb plina poznanicima dolazi po 250 - 300KM i to po staroj cijeni od 0,575KM po kubiku, a da ne govorim sad kad je plin poskupio, a neznam šta je sa subvencioniranjem. Pa i struje će mi koliko vidim toliko dolaziti, ne vidim zašto onda ne odabrati termoblok, svakako onda i ne zavisim od zavrtanja pipe od strane Rusa i dugogodišnjih prijetnji hoće li biti plina ili neće.
User avatar
P.Starck
Posts: 1151
Joined: 14/07/2010 22:46

#8070 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by P.Starck »

shape of despair wrote:Raja ima različita mišljenja, ali činjenica je jedno, da u periodu dec-feb plina poznanicima dolazi po 250 - 300KM i to po staroj cijeni od 0,575KM po kubiku, a da ne govorim sad kad je plin poskupio, a neznam šta je sa subvencioniranjem. Pa i struje će mi koliko vidim toliko dolaziti, ne vidim zašto onda ne odabrati termoblok, svakako onda i ne zavisim od zavrtanja pipe od strane Rusa i dugogodišnjih prijetnji hoće li biti plina ili neće.
Upravo.
A kad sam napisao subvencionirana mislio sam na socijalni aspekt jer cijenu struje određuje vlada.
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#8071 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by _Reds_ »

P.Starck wrote:
_Reds_ wrote:Termoblok je skupo grijanje, jedino ako nema alternative.
Skupo u poređenju s čim? S inverterima jeste a sa ostalim načinima grijanja i nije baš.
Nije da ga promovišem, ali nije ni najskuplje grijanje, po meni je u prednosti pred plinom, uljem, peletom i td.
Ako si u situaciji da imaš "ložača" koji je kući cijeli dan i loži onda su naravno drvo i ugalj u prednosti.
Inače osim invertera a sa ovakvim "subvencioniranim" cijenama struje, termoblok je po meni u prednosti pred svima ostalim.
Jeftinije od peleta nije.

Za stan od 90 kvadrata kad je hladno, dodje struje bez problema 350-400 KM, zavisi na koliko temperaturu drzis.

Jeftinije od plina nije, sad ne znam sa ovim posupljenjem kakako ce biti.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#8072 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Snake Eyes »

Ima li neko iskustva sa Gree inverterima, konkretno sa LOMO Regular 12-kom?
User avatar
hjasko
Posts: 72
Joined: 14/01/2013 23:31

#8073 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by hjasko »

Snake Eyes wrote:Ima li neko iskustva sa Gree inverterima, konkretno sa LOMO Regular 12-kom?
Pozdrav ! Evo nekoliko godina koristim dvije te klime u stanu od 80 kvm, puna cigla zidovi (tri vanjska zida) bez izolacije,samo hirofa, petokomorna stolarija , deset cm izolacija nad stanom (staklena vuna) i bez problema griju čitav stan, držim ih na nekih 25 stepeni da bi u stanu bilo 23-24 stepena, namjeravam još jednu uzeti zbog kćerke koja kada uči voli da se zatvori u sobu,a u njenoj sobi nema klime :-) ... Inače imam i etažno grijanje, koje sam koristio prije, i koje pravo zagrije ali zbog toga što veći dio dana nema nikoga u stanu a ne smijem,jer je etažno, naložiti i ostaviti te koristim iz tog razloga ove klime. Jeftinije su od nekih navikanih klima a radile su mi prije par godina i na minus 20, ali vjerovatno malo više troše tada. Inače imam i dva konvektora, kao dodatni izvor , koji su tu kao backup i za par godina od postavljanja na zid nisu sveukupno radili možda tri do četiri dana, kada se sve sabere. Uglavnom su računi zimi oko 90-100 KM, sveukupna potrošnja, u što ulaze dva televizora, frižider, zamrzivač, el.šporet ...
I još jednom, prezadovoljan sam iako mi nije osnovno grijanje, ali grijem cca 60 posto vremena a ostatak se da nekada dodati etažno i to najviše zbog bojlera koji se tada grije,a ne zbog toga što je hladno ...

HJasko
User avatar
mk ultra
Posts: 19527
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#8074 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mk ultra »

Trazim opciju grijanja za komplet kucu
Toplitna pumpa vaillant, 20kW koja meni treba, 30000 :-) :skoljka:
LUK Mitsubishi ja mislim 14kW 9000 samo pumpa

Jeli ko ovo instalirao, kakva su iskustva, stavljao bih i vodene panele na krov
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#8075 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

mk ultra wrote:Trazim opciju grijanja za komplet kucu
Toplitna pumpa vaillant, 20kW koja meni treba, 30000 :-) :skoljka:
LUK Mitsubishi ja mislim 14kW 9000 samo pumpa

Jeli ko ovo instalirao, kakva su iskustva, stavljao bih i vodene panele na krov
Treba li ti toliko jaka pumpa?
Post Reply