Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#8026 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Qler »

probook wrote:
Qler wrote:Sta valja za ljeta i hladjenja, i malo prelaznog perioda za nekih cca 1000KM? Inverter obavezno? Kakve su ove LG? Ima li sta bolje za te pare? 12-ka bi odgovarala. Stan je cca 65m2 ali u principu treba samo za dnevne sobe.
Gree od 800 KM ce sasvim dobro odraditi posao. Ja bih prije Gree nevo LG
https://technoshop.ba/proizvodi/klima-u ... 12sq-5211/

na kraju sam ovu uzeo, za sad sam super zadovoljan.
Gustar
Posts: 93
Joined: 23/06/2019 17:25

#8027 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Gustar »

Qler wrote:
https://technoshop.ba/proizvodi/klima-u ... 12sq-5211/

na kraju sam ovu uzeo, za sad sam super zadovoljan.
Klima ko klima, nema nekih posebnih razlika koje dolaze do izražaja sem ako imaš super izolaciju, tako da neću ti pisat mogao si uzeti ovo ono za iste pare, grijat će i hladit bez problema prostor do 20 kvadrata!
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#8028 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Qler »

termo fasada je na zgradi, i treba mi za tih cca 20m2... imao sam opciju ovu ili 18-ku neku. Skontao sam da mi 18-ka ne moze ugrijati stan isto kao i ova, i onda sam isao da bar imam ugodnu sobu.
User avatar
moa
Posts: 3631
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#8029 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by moa »

haj mi sad bjasnite to grijanje na struju za vikendicu. kako to ide, sta preoprucujete, koji su konvektori dobri ili sta vec. razmisljam da odustanem od peleta i ovo na struju mi se cini kao bolje rjesenje. hvala
User avatar
Distortion
Posts: 2854
Joined: 08/09/2007 19:56

#8030 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Distortion »

Lijepi inverteri u ovim ljetnim danima na temperaturi 35+ c. :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#8031 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi »

Inverter spasava glave ovih dana. Ne bih oka sklopio bez njeg.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#8032 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by boshniak »

Ma na vrucini spasava i VOX od 350KM isto ko i inverter od 1500
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#8033 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

Zanimljivo je da svi traze preporuku i svi mogu procitati sta se preporucuje i onda odu i kupe neke druge, a za te pare mogli komotno kupiti kvalitetniji inverter.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#8034 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

boshniak wrote:Ma na vrucini spasava i VOX od 350KM isto ko i inverter od 1500
nije baš tako :-D probaj ti spavati pod običnom klimom, ja nisam mogla, glava ko lubenica, a inverter nikad ne gasim :-D
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#8035 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi »

Na 24 stoji i evo vec nekih 10tak dana se ne gasi. I nece prije srijede sigurno.
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#8036 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by nemampojma0 »

Kupio preporuceni Daikin, sutra montaza. Hvala svima koji su mi dali savjete, a posebno hvala Rovcu.
Vidjecemo kako hladi, iako mi nije primarno potrebna zbog hladjenja, al moze koji stepen nize. Prvi put jedva cekam zimu, da vidim kako fercera u modu grijanja :D
User avatar
moa
Posts: 3631
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#8037 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by moa »

Niko nista, nikakav koristan savjet?
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#8038 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

moa wrote:Niko nista, nikakav koristan savjet?
Nema se tu sta bogzna reci.
Konvektor je isto sto i bilo koja grijalica.
Bolje od peleta jer nema posla oko odrzavanja,ali malo se poskupo grijat na to.

Koji god konvektor ili grijalicu uzmes svodi se na isto,potrosnja je ista,razlika moze bit u kvalitetu materijala,preciznosti termostata ako su ti bitne decimale celzijusa i slicno.

Ovi sto se griju jeftino na struju,oni se ne griju na konvektore,nego ne invertere :)
User avatar
moa
Posts: 3631
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#8039 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by moa »

rovac13 wrote:
moa wrote:Niko nista, nikakav koristan savjet?
Nema se tu sta bogzna reci.
Konvektor je isto sto i bilo koja grijalica.
Bolje od peleta jer nema posla oko odrzavanja,ali malo se poskupo grijat na to.

Koji god konvektor ili grijalicu uzmes svodi se na isto,potrosnja je ista,razlika moze bit u kvalitetu materijala,preciznosti termostata ako su ti bitne decimale celzijusa i slicno.

Ovi sto se griju jeftino na struju,oni se ne griju na konvektore,nego ne invertere :)
koja je razlika?
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#8040 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zposao »

moa wrote:
rovac13 wrote:
moa wrote:Niko nista, nikakav koristan savjet?
Nema se tu sta bogzna reci.
Konvektor je isto sto i bilo koja grijalica.
Bolje od peleta jer nema posla oko odrzavanja,ali malo se poskupo grijat na to.

Koji god konvektor ili grijalicu uzmes svodi se na isto,potrosnja je ista,razlika moze bit u kvalitetu materijala,preciznosti termostata ako su ti bitne decimale celzijusa i slicno.

Ovi sto se griju jeftino na struju,oni se ne griju na konvektore,nego ne invertere :)
koja je razlika?

https://lmgtfy.com/?q=klima+ili+konvektor+razlike
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#8041 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

zlo zlo wrote:
boshniak wrote:Ma na vrucini spasava i VOX od 350KM isto ko i inverter od 1500
nije baš tako :-D probaj ti spavati pod običnom klimom, ja nisam mogla, glava ko lubenica, a inverter nikad ne gasim :-D
:?

haj ziva bila objasni ovo.
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#8042 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Djecaci i djevojcice treba mi vase misljenje. Mozel se sa ovom grijat jedno 30 kvadrata, al da ne zakaze na -15, -20. Kuca je u pitanju, 5 cm izolacije ima i fasadu. Stolarija tu i tamo. Mozel recimo na -15 ugrijat na 24 stepena i kolika je procijenjena potrosnja u takvim parametrima? Upitanju je slijedeca klima:

https://www.olx.ba/artikal/34267649/fuj ... syg12kgta/
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#8043 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bilic »

Ermin ZM wrote:Djecaci i djevojcice treba mi vase misljenje. Mozel se sa ovom grijat jedno 30 kvadrata, al da ne zakaze na -15, -20. Kuca je u pitanju, 5 cm izolacije ima i fasadu. Stolarija tu i tamo. Mozel recimo na -15 ugrijat na 24 stepena i kolika je procijenjena potrosnja u takvim parametrima? Upitanju je slijedeca klima:

https://www.olx.ba/artikal/34267649/fuj ... syg12kgta/
https://www.olx.ba/r/25608221/3363
Ja mislim da ova ta ista one rade do - 15 i koji stepen gore dole .
Ali kad ide temperatura ispod - 10 .. 11..12 13 . 14 da gubi ma snazi .
Zako da za te temperature trebaš imat rezervu .
To ti je 5 do 10 dana u Bosni
.
.
Pardon nije ista razlika je u Scopu
Ali na minusima je ista ...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#8044 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by VladaFBiH »

Maraschino wrote:
zlo zlo wrote:
boshniak wrote:Ma na vrucini spasava i VOX od 350KM isto ko i inverter od 1500
nije baš tako :-D probaj ti spavati pod običnom klimom, ja nisam mogla, glava ko lubenica, a inverter nikad ne gasim :-D
:?

haj ziva bila objasni ovo.
ako si imao on-off pa poslije inverter znaš i sam... i totalno je u pravu - inverter ne osjetiš dok većini ljudi on-off zaista smeta jer kao što joj ime kaže ili hladi ili ne hladi
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#8045 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

definitivno, razlika je ogromna, teško je pojasniti nekome tko nije bio i živio pod oba, onom tko jest zna razliku, znam mislio bi čovjek hlađenje je hlađenje, ali nije tako.

On-off klima je nametljiva, ili ne radi ili radi max, nema sredine, inverter stalno provjerava temperatura i daje onoliko koliko treba, lagano i nenametljivo, možeš zaboraviti da si pod klimom, dok kod starih klima to ne možeš.

A kao osoba koja ima problema s dišnim putevima, još više osjetim tu razliku :D ja spavam metar od invertera, spavam kao beba, bila mi na istom mjestu nekada obična klima, nije bilo šanse za spavanje pod njom.
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#8046 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

bilic wrote:
Ermin ZM wrote:Djecaci i djevojcice treba mi vase misljenje. Mozel se sa ovom grijat jedno 30 kvadrata, al da ne zakaze na -15, -20. Kuca je u pitanju, 5 cm izolacije ima i fasadu. Stolarija tu i tamo. Mozel recimo na -15 ugrijat na 24 stepena i kolika je procijenjena potrosnja u takvim parametrima? Upitanju je slijedeca klima:

https://www.olx.ba/artikal/34267649/fuj ... syg12kgta/
https://www.olx.ba/r/25608221/3363
Ja mislim da ova ta ista one rade do - 15 i koji stepen gore dole .
Ali kad ide temperatura ispod - 10 .. 11..12 13 . 14 da gubi ma snazi .
Zako da za te temperature trebaš imat rezervu .
To ti je 5 do 10 dana u Bosni
.
.
Pardon nije ista razlika je u Scopu
Ali na minusima je ista ...
Hvala na odgovoru. A koja ima da moze do -25 il -30 grijati, nisu problem pare, msm jesu al eto neki budzet od 2500 km stoji. Mozes li mi konkretno preporucit ako nije protiv pravila reklamiranje isl.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#8047 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bilic »

Ermin ZM wrote:
bilic wrote:
Ermin ZM wrote:Djecaci i djevojcice treba mi vase misljenje. Mozel se sa ovom grijat jedno 30 kvadrata, al da ne zakaze na -15, -20. Kuca je u pitanju, 5 cm izolacije ima i fasadu. Stolarija tu i tamo. Mozel recimo na -15 ugrijat na 24 stepena i kolika je procijenjena potrosnja u takvim parametrima? Upitanju je slijedeca klima:

https://www.olx.ba/artikal/34267649/fuj ... syg12kgta/
https://www.olx.ba/r/25608221/3363
Ja mislim da ova ta ista one rade do - 15 i koji stepen gore dole .
Ali kad ide temperatura ispod - 10 .. 11..12 13 . 14 da gubi ma snazi .
Zako da za te temperature trebaš imat rezervu .
To ti je 5 do 10 dana u Bosni
.
.
Pardon nije ista razlika je u Scopu
Ali na minusima je ista ...
Hvala na odgovoru. A koja ima da moze do -25 il -30 grijati, nisu problem pare, msm jesu al eto neki budzet od 2500 km stoji. Mozes li mi konkretno preporucit ako nije protiv pravila reklamiranje isl.
Tesko da ces takvu naci da radi ispod - 20c. Mada mislim da neke rade i ispod vrijednosti koje su date u opisu klime .
Nisam ja neki expert samo čitam .jbg
Mozda se javi neko drugi ..
Ja bi radije pripremio neki kamin i metar drva pa da imas .Za te dane a i lijepo je kad drva pucketaju .
Nesto smisli ovo sad bezveze primjer dajem .
Ako se javi korisnik ROVAC bilo bi dobro .
Last edited by bilic on 13/08/2019 21:10, edited 2 times in total.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#8048 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Vecina kvalitetnijih klima moze da grije i na -25 -30......npr fujitsu klime od 400-500 eura su ljudima grijale i na -28.

Pitanje je koliko se isplati forsirat klime u takvim uslovima.
Cop u takvim uslovima se priblizava vrijednosti 2 ili cak 1.
To znaci da bi tad mogla trosit nalik grijalici.
Onda se covjek zapita sto bi tad tjerao klimu,kad postoje grijalice od 30-40KM.
Takvi uslovi se dogode par dana u nekoliko godina.

Ne postoji klima kojoj ne pada snaga sa minusima vani.
Tom logikom sve je jasno.
Sto kupis vecu snazniju klimu,to ce joj ostat vise snage na vecim minusima.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#8049 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gaius »

Kad krenu ti minusi ima jednostavno pravilo. Ne gasi klimu. Kod mene su tako i avant modeli Toshibe na -20 grijali 75m2.

U drugom stanu na 111 m2 5x Toshiba suzumi se isto ne gasi kad krene zima. Zakupci se nisu žalili evo već 4 godine. Dodje im struje sve skupa do 250 km kad je najhladnije. Visina stropa 3.5 m.

U stanu imam suzumi 18. Možda malo prevelika. Osjeti se na hlađenju. Ali na grijanju evo već 4 zime drži noćnu temp zbog djeteta na 65 m2. Po danu je centralno. Na struji i ne skontamo.

Konačno starci ovu zimu prelaze na mitsu ln35 i 2xln25. Na nekih 100 m2. Još mi ne vjeruju ali grijace to bez problema. Tu sam razmisljao o vhzg ili kako već tj nordic modelu ali nema potrebe za nas. I ako bude minus 20 to je par dana. Ne gasi klime i to je to. Inače ja gdje grijem klimama nikad ne gasim. Daleko ugodnije.

Ako baš hoćeš nordic model eno ih u Luku ali i oni će te odgovarati jer nema potrebe.

Ko ne vjeruje ne vjeruje. Kupujte pelet i cumur. Ja starom kažem svaki račun preko 200 km koji mu bude ja ću platiti. Ne vjeruje još. Vjerovace.
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#8050 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

gaius wrote:Kad krenu ti minusi ima jednostavno pravilo. Ne gasi klimu. Kod mene su tako i avant modeli Toshibe na -20 grijali 75m2.

U drugom stanu na 111 m2 5x Toshiba suzumi se isto ne gasi kad krene zima. Zakupci se nisu žalili evo već 4 godine. Dodje im struje sve skupa do 250 km kad je najhladnije. Visina stropa 3.5 m.

U stanu imam suzumi 18. Možda malo prevelika. Osjeti se na hlađenju. Ali na grijanju evo već 4 zime drži noćnu temp zbog djeteta na 65 m2. Po danu je centralno. Na struji i ne skontamo.

Konačno starci ovu zimu prelaze na mitsu ln35 i 2xln25. Na nekih 100 m2. Još mi ne vjeruju ali grijace to bez problema. Tu sam razmisljao o vhzg ili kako već tj nordic modelu ali nema potrebe za nas. I ako bude minus 20 to je par dana. Ne gasi klime i to je to. Inače ja gdje grijem klimama nikad ne gasim. Daleko ugodnije.

Ako baš hoćeš nordic model eno ih u Luku ali i oni će te odgovarati jer nema potrebe.

Ko ne vjeruje ne vjeruje. Kupujte pelet i cumur. Ja starom kažem svaki račun preko 200 km koji mu bude ja ću platiti. Ne vjeruje još. Vjerovace.
Upravo je ta situacija kod mene. Ja sam vani. Hocu roditeljima koji su u godinama da obezbjedim grijanje da se ne pate sa ugljem i drvima. Zato i treba neki model koji nece zakazati na jacoj zimu jer nije idealna izolacija, mozda i ispodprosjecna. Ev uspio sam da ih nagovorim pa hocu da uzmem po ps. Komsija je jedan sa dobrom izolacijom uzeo hamn LG da je i da je plationoko 1500, i nije mu moglo grijati vec oko -10 pa su zato bili skepticni. A vako potrose oko 700 800 km ogrjeva, da toliko dodje struje super, nema zajebancije oko uglja i drva, iscjepaj, unesi, ocisti spore itd. Ja sam se javio jednoj radnji, neku mi gree klimu preporucuju sto moze do -30 grijati, a ja kako sam citao ovaj forum haman sam skontao da je gree drugorazredna klima i da su japanci premium
Post Reply