Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#7851 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

Fasada sa 10cm stiropora dodje 50km/m2 a sa 20cm je 60KM/m2 tj 20% skuplja a dobijes skoro duplo bolju izolaciju. ako je fasada recimo kao kod mene 200m2 to je nekih 2000KM skuplja fasada. Godisnje ces sigurno sa grijanjem na struju stediti nekih 500KM na grijanju znaci da se investicija isplati za nekih 4-5 godina. Nek se isplati i nakon 10 godina opet je to isplativo. Uzmi kredit na 2000KM na 10 godina isplatice ti se. Ja kad vidim da stavlja 8cm na zid najezim se. Al dzaba je nama govoriti njemu je majsor reko da svi stavljaju 8 a niko se ne pita kako se mjenjala cijena stiropora unazad 10 godina.
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#7852 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zposao »

Nera_22 wrote:Fasada sa 10cm stiropora dodje 50km/m2 a sa 20cm je 60KM/m2 tj 20% skuplja a dobijes skoro duplo bolju izolaciju. ako je fasada recimo kao kod mene 200m2 to je nekih 2000KM skuplja fasada. Godisnje ces sigurno sa grijanjem na struju stediti nekih 500KM na grijanju znaci da se investicija isplati za nekih 4-5 godina. Nek se isplati i nakon 10 godina opet je to isplativo. Uzmi kredit na 2000KM na 10 godina isplatice ti se. Ja kad vidim da stavlja 8cm na zid najezim se. Al dzaba je nama govoriti njemu je majsor reko da svi stavljaju 8 a niko se ne pita kako se mjenjala cijena stiropora unazad 10 godina.
Čudna mi ta računica gore. Na stranu to što bi samim dizanjem kredita na 10 godina je popušio te pare koje bi trebao uštediti.
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#7853 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi »

Pa nije sve ni u izolaciji. Ima nesto i u građevinskom materijalu. betonski blok, cigla, ytong blok... pa na to kalkulisi potrebnu izolaciju.
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7854 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

maks_rs wrote:
piplica wrote: Zidovi sa svega 10cm izolacije su totalni promasaj, ako radis novogradnju.

to je ispod svih normi, jos termo blok, sve u svemu tanko za solidno izolovan prostor.
bolje staviti malo losije prozore nego stditi na zidovima.

Ako dobro izoliras kucu, mozes je grijati sa termoblokom, bez veliih racuna, ali mora biti dobro izolovana.
Lošije prozore?
Na kvadratnom metru standardnog 4-16-4 stakla izgubi se 10 puta više toplote nego na kvadratu zida 19 blok + 10cm stiropor.
Bolje je staviti optimalnih 8-10 cm stiropora na zidove a ostatak novca preusmjeriti na kvalitetne prozore sa trostrukim izo staklima - sve ostalo je "overkill" koji se nikad ne otplati.
Odplati?
Pojasni definicuju, znaci ulozis u kucu 50K e i ona se odplati, kasnije cak i zaradjujes stanovanjem u istoj?

Prozora imas 20-30m2, zidova 200m2, pa sada vidi gdje su vecu gubitci.
Nisam mislio da stavi jednoslojna stakla i sl, nego da nadje neki kompromis.
S tim da prozore dosta lakse zamijenis, zidovi su dosta veca investicija.

I obazno gledati da se monriraju prema RAL standardu.
Last edited by piplica on 15/04/2019 12:22, edited 1 time in total.
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7855 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

zposao wrote:
Nera_22 wrote:Fasada sa 10cm stiropora dodje 50km/m2 a sa 20cm je 60KM/m2 tj 20% skuplja a dobijes skoro duplo bolju izolaciju. ako je fasada recimo kao kod mene 200m2 to je nekih 2000KM skuplja fasada. Godisnje ces sigurno sa grijanjem na struju stediti nekih 500KM na grijanju znaci da se investicija isplati za nekih 4-5 godina. Nek se isplati i nakon 10 godina opet je to isplativo. Uzmi kredit na 2000KM na 10 godina isplatice ti se. Ja kad vidim da stavlja 8cm na zid najezim se. Al dzaba je nama govoriti njemu je majsor reko da svi stavljaju 8 a niko se ne pita kako se mjenjala cijena stiropora unazad 10 godina.
Čudna mi ta računica gore. Na stranu to što bi samim dizanjem kredita na 10 godina je popušio te pare koje bi trebao uštediti.
Sta je cudno, ruke isto kostaju, stiropor po 1cm dodje oko 0,80km skuplji.
Sve je dobro napisao, znaci za sicu dobijes dosta bolju izolaciju.
maks_rs
Posts: 346
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#7856 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maks_rs »

piplica wrote: Odplati?
Pojasni definicuju, znaci ulozis u kucu 50K e i ona se odplati, kasnije cak i zaradjujes stanovanjem u istoj?

Prozora imas 20-30m2, zidova 200m2, pa sada vidi gdje su vecu gubitci.
Nisam mislio da stavi jednoslojna stakla i sl, nego da nadje neki kompromis.
S tim da prozore dosta lakse zamijenis, zidovi su dosta veca investicija.

I obazno gledati da se monriraju prema RAL standardu.
Ne čitaš ili nećeš da shvatiš.

20 m2 standardnog dvoslojnog prozora 4-16-4 gubi isto toplote kao i 200 m2 zida sa 10 cm stiropora.
Šta je bolje , staviti 15 ili 20 cm stiropora i smanjiti gubitke zidova 30% ili staviti troslojna izo stakla i smanjiti gubitke prozora za 300% ?
Karikiram , ako kuća gubi na -20 C 20 kW toplote , pola (10 kW ) ide na prozore a pola na zidove. Stavljanjem izo stakla gubitak kroz prozor pada na 3-4 kW pa kuća gubi 13 kW . Podebljavanjem stiropora na 20cm gubitak kroz zid pada na 7 kW pa kuća gubi 17 kW itd

Da ne spominjem da je izuzetno teško naći stiropor velikih debljina koji zadovoljava certifikate mehaničke i hemijske stabilnosti , koji neće za 10 godina početi da degradira i gubi zapreminu. Zbog problema sa certifikatima većina zgrada u novogradnji se izoluje kamenom vunom.
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#7857 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zposao »

Na stranu što je stiropor vjerovatno najgora moguća izolacija koja se u nas predstavlja kao vrh tehnologije.
Stiropor je nužno zlo.
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#7858 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

cijena stiropora ide po centimetru debljine a fabrika ti nareze stiropor u kojoj god hoces dimenziji. mozes ti i 40cm stavit doce te ko 4x10cm. stiropor se ugradjuje po zapadu pa ne znam zasto i mi nebi.
ZA PROZORE:
20 kvadrata dvostrukog prozora (U=1,5) torse 30W kod deltaT 1
20 kvadrata troslojnog (U=0,9) trosi 18W
200 kvadrata fasade 10cm (U=0,297) trosi 59,4W
200 kvadrata fasade 20 cm (U=0,161) trosi 32,2W
Zakljucak: razlika izmedju dvoslojnog i troslojnog stakla je kao da imas jos 40 kvadrata vanjske fasade sa 10cm stiropora.
Ako neko zna cijene dvoslojnog i troslojnog stakla neka napise pa cu izracunati sta je isplativije stavit 20cm fasade ili stavit troslojno staklo. bas i mene interesuje.
Oj odosmo skroz sa teme grijanja na struju al eto.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#7859 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Nera_22 wrote:Fasada sa 10cm stiropora dodje 50km/m2 a sa 20cm je 60KM/m2 tj 20% skuplja a dobijes skoro duplo bolju izolaciju. ako je fasada recimo kao kod mene 200m2 to je nekih 2000KM skuplja fasada. Godisnje ces sigurno sa grijanjem na struju stediti nekih 500KM na grijanju znaci da se investicija isplati za nekih 4-5 godina. Nek se isplati i nakon 10 godina opet je to isplativo. Uzmi kredit na 2000KM na 10 godina isplatice ti se. Ja kad vidim da stavlja 8cm na zid najezim se. Al dzaba je nama govoriti njemu je majsor reko da svi stavljaju 8 a niko se ne pita kako se mjenjala cijena stiropora unazad 10 godina.
Ja ne znam kakva je cijena izolacije ni sad ni prije 7-8 godina kad sam ja radio kucu.
Ali recimo da sam izolaciju platio materijal i tek nesto na kafu,jer imam nekog ko se time bavi.Bila je do dzaba,a skroz lijevi razlozi su bili zasto nije bila deblja,nisu u pitanju bile pare..Znam da nije vrhunska ali super radi posao.

Mozes li meni izracunati,ako sa ovom izolacijom godinama trosim 200-300 KM godisnje na grijanje,koliko bi stedio godisnje sa super dobrom izolacijom.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7860 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

Nera_22 wrote:Fasada sa 10cm stiropora dodje 50km/m2 a sa 20cm je 60KM/m2 tj 20% skuplja a dobijes skoro duplo bolju izolaciju. ako je fasada recimo kao kod mene 200m2 to je nekih 2000KM skuplja fasada. Godisnje ces sigurno sa grijanjem na struju stediti nekih 500KM na grijanju znaci da se investicija isplati za nekih 4-5 godina. Nek se isplati i nakon 10 godina opet je to isplativo. Uzmi kredit na 2000KM na 10 godina isplatice ti se. Ja kad vidim da stavlja 8cm na zid najezim se. Al dzaba je nama govoriti njemu je majsor reko da svi stavljaju 8 a niko se ne pita kako se mjenjala cijena stiropora unazad 10 godina.
Ne pretjeruj.

Izmedju ostalog i zona odredjuje debljinu izolacije. Nije isto NL,AT, CRO ili BiH.

Gledao sam kako u Sloveniji utopljavaju objekte pa su preko 5cm postojeceg lijepili jos 5cm. Dovoljno.
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7861 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

rovac13 wrote:
Nera_22 wrote:Fasada sa 10cm stiropora dodje 50km/m2 a sa 20cm je 60KM/m2 tj 20% skuplja a dobijes skoro duplo bolju izolaciju. ako je fasada recimo kao kod mene 200m2 to je nekih 2000KM skuplja fasada. Godisnje ces sigurno sa grijanjem na struju stediti nekih 500KM na grijanju znaci da se investicija isplati za nekih 4-5 godina. Nek se isplati i nakon 10 godina opet je to isplativo. Uzmi kredit na 2000KM na 10 godina isplatice ti se. Ja kad vidim da stavlja 8cm na zid najezim se. Al dzaba je nama govoriti njemu je majsor reko da svi stavljaju 8 a niko se ne pita kako se mjenjala cijena stiropora unazad 10 godina.
Ja ne znam kakva je cijena izolacije ni sad ni prije 7-8 godina kad sam ja radio kucu.
Ali recimo da sam izolaciju platio materijal i tek nesto na kafu,jer imam nekog ko se time bavi.Bila je do dzaba,a skroz lijevi razlozi su bili zasto nije bila deblja,nisu u pitanju bile pare..Znam da nije vrhunska ali super radi posao.

Mozes li meni izracunati,ako sa ovom izolacijom godinama trosim 200-300 KM godisnje na grijanje,koliko bi stedio godisnje sa super dobrom izolacijom.

Eto posto si u DE sada, a oni tamo lijepe po 25-30cm, reci im za svoj slucaj.
Da ti sa 200-300KM grijes cijelu kucu i da ne treba vise od 5-8cm.
Maraschino wrote:
Nera_22 wrote:Fasada sa 10cm stiropora dodje 50km/m2 a sa 20cm je 60KM/m2 tj 20% skuplja a dobijes skoro duplo bolju izolaciju. ako je fasada recimo kao kod mene 200m2 to je nekih 2000KM skuplja fasada. Godisnje ces sigurno sa grijanjem na struju stediti nekih 500KM na grijanju znaci da se investicija isplati za nekih 4-5 godina. Nek se isplati i nakon 10 godina opet je to isplativo. Uzmi kredit na 2000KM na 10 godina isplatice ti se. Ja kad vidim da stavlja 8cm na zid najezim se. Al dzaba je nama govoriti njemu je majsor reko da svi stavljaju 8 a niko se ne pita kako se mjenjala cijena stiropora unazad 10 godina.
Ne pretjeruj.

Izmedju ostalog i zona odredjuje debljinu izolacije. Nije isto NL,AT, CRO ili BiH.

Gledao sam kako u Sloveniji utopljavaju objekte pa su preko 5cm postojeceg lijepili jos 5cm. Dovoljno.
Koje budale, preko super izolacije bacise jos 5cm.

Ja ne vidim smisao toga.
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#7862 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zposao »

Ispade da bez pola metra stiropora nema grijanja :D

Da je tako jednostavno izračunati toplinsku izolaciju kuće ne bi postojali inženjeri.
Postoje zone klime, mikroklima, nadmorske visine, zavisi od kojih materijala se gradila kuca, nije isto izolirana kuca koja se gradila opekom i betonskim elementom kao i montažne kuće. ulogu igra i okrenutost kuće sjeveru, vjetrovitost, susjedne kuće, površina vanjskih zidova, površina otvora, vrsta žbuke, itd...

Sad ispade da svaka kuća u BiH mora imati bar 30 cm stiropora.
A nnismo se ni dotakli donjih ii gornjih ploča.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#7863 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

piplica wrote:
Eto posto si u DE sada, a oni tamo lijepe po 25-30cm, reci im za svoj slucaj.
Da ti sa 200-300KM grijes cijelu kucu i da ne treba vise od 5-8cm.
Razumijes ti situaciju dobro,nisi neko ko ne konta.
Ali iz nekog razloga si raspolozen za kontriranje :)

300 KM struje u BiH je otprilike kao 1000KM ovdje :)

Ja kwh placam oko 27-28 centi.
To je preko 0,5 KM
Dok je u BiH oko 0,15-0,16 KM

U BiH je situacija takva da uz solidnu izolaciju i bilo kakav vid tp,ljudi se griju jako jeftino.Uopce nemam zelju ulagati u jos bolju izolaciju.Jel treba da stedim jos od ovih 300KM godisnje na grijanje.Taman posla.

Ima se gdje ustedit i mimo grijanja.
Vozi auto na plin.
Godisnje se potrosi lijepih para na gorivo.
Ulaganje simbolicno a godisnje ustedis puno vise nego sa mega skupom izolacijom.Jos doprinosis manjem zagadjenju ionako prezagadjenog zraka :)
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#7864 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

Maraschino wrote:
Nera_22 wrote:Fasada sa 10cm stiropora dodje 50km/m2 a sa 20cm je 60KM/m2 tj 20% skuplja a dobijes skoro duplo bolju izolaciju. ako je fasada recimo kao kod mene 200m2 to je nekih 2000KM skuplja fasada. Godisnje ces sigurno sa grijanjem na struju stediti nekih 500KM na grijanju znaci da se investicija isplati za nekih 4-5 godina. Nek se isplati i nakon 10 godina opet je to isplativo. Uzmi kredit na 2000KM na 10 godina isplatice ti se. Ja kad vidim da stavlja 8cm na zid najezim se. Al dzaba je nama govoriti njemu je majsor reko da svi stavljaju 8 a niko se ne pita kako se mjenjala cijena stiropora unazad 10 godina.
Ne pretjeruj.

Izmedju ostalog i zona odredjuje debljinu izolacije. Nije isto NL,AT, CRO ili BiH.

Gledao sam kako u Sloveniji utopljavaju objekte pa su preko 5cm postojeceg lijepili jos 5cm. Dovoljno.
Upravu si da da zona igra jako veliku ulogu. Ni BiH se ne moze gledati kao jedna zona. Ni ja nebi u Hercegovini stavio vise od 10cm stiropora. Ja govorim za Sarajevo gdje su zime medju najextremnijim u cijeloj BiH i ovdje je apsurd stavit 8cm. Ja sam radio proracun toplotnih gubitaka za Sarajevo prije 7-8 godina i ispalo je 16cm da je optimalno al pazi za grijanje sa klimom. Danas vjerujem da je to 20cm pogotovo ako se neko grije na pelet, struju ili plin.
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#7865 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi »

haj ba, ovdje između dvije kuće jedva prođeš i još su bez fasade. Kad bi naljepili po 16 cm stiropora to bi se sve stopilo u jedan blok.
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7866 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

drug_profi wrote:haj ba, ovdje između dvije kuće jedva prođeš i još su bez fasade. Kad bi naljepili po 16 cm stiropora to bi se sve stopilo u jedan blok.
U SA na Kovacima mozda.
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#7867 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

Evo da se javim i ja.Sezona grijanja završena sa potrošnjom za 6 mjeseci grjanja bez gašenja klima iznosi 2034 KWh.Oko 1500 kn za sezonu.Temp podešena na 24 C stalno.Dve klime Mitsu FH 35.Bez izolacije sa stolarijom starom 10 godina na 5 katu stan 70 m2.Znači nema jeftinijeg grijanja to je zicer.Platio sam Brod plinu za centralno što nisam upalio radijatore 1700 kn (mrežarina za centralno za 6 mjeseci).Znači plačam više za ono što ne koristim al eto mafija je to.Pozzzz svima do nagodine i nove sezone
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#7868 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

giga1982 wrote:Evo da se javim i ja.Sezona grijanja završena sa potrošnjom za 6 mjeseci grjanja bez gašenja klima iznosi 2034 KWh.Oko 1500 kn za sezonu.Temp podešena na 24 C stalno.Dve klime Mitsu FH 35.Bez izolacije sa stolarijom starom 10 godina na 5 katu stan 70 m2.Znači nema jeftinijeg grijanja to je zicer.Platio sam Brod plinu za centralno što nisam upalio radijatore 1700 kn (mrežarina za centralno za 6 mjeseci).Znači plačam više za ono što ne koristim al eto mafija je to.Pozzzz svima do nagodine i nove sezone
Gdje ti zivis pa ti je sezona grijanja zavrsena? Kod mene jutros klima odradila defrost hehe -1C kod mene jutros.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#7869 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

da poželim našem rovcu sreću i puno para u švabiji :)
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#7870 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

Nera_22 wrote:
giga1982 wrote:Evo da se javim i ja.Sezona grijanja završena sa potrošnjom za 6 mjeseci grjanja bez gašenja klima iznosi 2034 KWh.Oko 1500 kn za sezonu.Temp podešena na 24 C stalno.Dve klime Mitsu FH 35.Bez izolacije sa stolarijom starom 10 godina na 5 katu stan 70 m2.Znači nema jeftinijeg grijanja to je zicer.Platio sam Brod plinu za centralno što nisam upalio radijatore 1700 kn (mrežarina za centralno za 6 mjeseci).Znači plačam više za ono što ne koristim al eto mafija je to.Pozzzz svima do nagodine i nove sezone
Gdje ti zivis pa ti je sezona grijanja zavrsena? Kod mene jutros klima odradila defrost hehe -1C kod mene jutros.
Slavonski Brod.Temperature su ok.Nema više potrebe za grijanjem.
Kiberluskoni
Posts: 361
Joined: 05/10/2005 00:16

#7871 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Kiberluskoni »

I ja sam gotov za ovu sezonu.
U međuvremenu sam dobio update software-a I sa njim i podatke potrošnje i vremenske prognoze.

Dakle,

LN50ka, u sezoni potrošila 1880KWh struje, odnosno 225 KM ako uzmemo prosjek od 12 feninga po KWh.

Da mi je neko rekao u novembru, slatko bih se nasmijao. U stvari, lažem, ne bih se nasmijao, nego iz predostrožnosti uzeo dva konvektora za nedajBože, što sam i uradio. Umjesto da sam ostavio pare za sljedeću grijnu sezonu, jer sam ih tačno toliko platio.

Potkrovlje, 80-90 kvadrata grijanog prostora sa visokim stropom. Jako dobra izolacija i stolarija.

Ostalo mi je da još ugradim grijač tacne i spreman sam i za veće minuse. Ove sezone nisam imao nikakvih problema, iako je najniža temperatura po noći bila -18.

Pošto sam jednu spavaću sobu grijao konvektorom od 1 KW, vidim da mi je on trošio kao klima, ako ne i više.

Imam tri takve sobe, i već sad planiram neki split sistem za njih ili 3 klime. Koliko god da košta, isplati se.

Ukratko, za ove pare sam u Sarajevu mogao kupiti manje od dva metra drva ili manje od tone peleta. Od ovoga ne postoji jeftinije grijanje i tačka.

Da ne spominjem da sve palim i gasim preko mobitela, podešavam tajmere, imam filter zraka koji filtrira i pm2.5 čestice bilesi, ne čistim pepeo, ne zovem dimnjačare, ne istovaram pelet i ne slažem drva... Uz to imam i mrak klimu za ljeto, koju bih svakako morao uzeti jer je potkrovlje u pitanju. Tačno mi je palo na pamet da postoje ljudi u istoj mojoj dilemi. Moraju kupiti klimu za potkrovlje i riješiti grijanje, a ne znaju da mogu imati oboje i to po kojoj cijeni!

Prije kupovine sam imao strah da prostor neće biti ravnomjerno zagrijan, jer puše samo sa jednog mjesta. Međutim, potpuno bez osnova.

I dalje ne vjerujem sam sebi da sam napravio ovako dobar izbor grijanja.

Hvala svima koji su podijelili iskustva na temi i tako me nagovorili da odaberem ovu vrstu grijanja. Fakat, ljudi, hvala.

E jedino, čovjek se razmazi i ufura, pa mu na ove dvije stoje još 100KM za godišnji servis izgleda puno :D . Ili možda ima i jeftinije negdje? :D
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#7872 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

I kod mene se sezona grijanja primice kraju. Iskoristio sam ovo lijepo vrijeme pa sam odradio ciscenje nocrije. Prosle godine sam cistio klimu sa prskalicom za voce i nisam bio zadovoljan rezultatom pa mi je sinula ideja da pokusam direktno vodom sa cesme i onom prskalicom sto se moze mjenjati mlaz i rezultati su odlicni. Klimu sam prije nasprejo onim sredstvom za sicenje klime.
Kada sam rastavio klimu bas sam se iznenadio koliko se prasine nakupilo za jednu grejnu sezonu. Mislim da zbog toga klima nije radila punim kapacitetom.
Samo se dobro zastiti sve najlonom i nema brige. Jako je bitno da se najlon podvuce izmedju nosaca klime i klime. Prvo se na jednom kraju skine klima sa nosaca pa se podvuce najlon pa na drugi kraj.
Ovo mi je bilo drugi put da rastavim klimu i sada ide puno brze. Za sat sam sve zavrsio. Evo i par slika i video:
https://drive.google.com/file/d/1XRSQ7x ... p=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/1dzjyB0 ... p=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/1f5qnbV ... p=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/1BpRQYT ... p=drivesdk
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#7873 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Dobar :)

Kako si uspio sve poskidat sa nocrie.
Jesil turbinu izvadio sa kadicom ili je ostala samose ne vidi na videu.

Ja sam par puta pokusao sve izvadit ali bojim se da sta ne polomim.Kako skidas onu crnu plastiku iznad izmjenivaca u kojoj se nalaze uv lampe za dezinfekciju.

Nebi bilo lose kad bi dobili malo instrukcija ako si vec uspio toliko otvorit.Kod mene ni majstori za klime nisu znali sve otvorit.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#7874 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

zlo zlo wrote:da poželim našem rovcu sreću i puno para u švabiji :)
Nije valjda da mislis da se radi para otislo :)
Jao jesi zla :)
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7875 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

rovac13 wrote:
Kod mene ni majstori za klime nisu znali sve otvorit.
Mora da su jaki neki, pojam "majstor" je relativan.
Jaako relativan.
Post Reply