Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
haso hasic
Posts: 303
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#7801 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Pakao zvoni wrote:ima 2 godine servis čović i erkond tako čiste klima uređaje, dakle dubinsko pranje klima uređaja, sve možeš nabavit na ebay pa sam odradit

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... g&_sacat=0
Nabavio sam bio ovakvu kinesku.
Obicna igracka, ako zelite dobro i kvalitetno zaliti zid, sa ovom to dobro ide.
A pored vrece sta je sa masinom.Potrebna je topla voda jak pritisak da moze probiti prljavstinu kroz lamele izmjenjivaca.
Last edited by haso hasic on 26/03/2019 13:15, edited 1 time in total.
Pakao zvoni
Posts: 12
Joined: 12/03/2019 11:21

#7802 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Pakao zvoni »

piplica wrote: Da vidim kako operu, sta koriste...itd, mogu i ja reci da imam avion kod kuce!
nazoveš pa se raspitaj o svemu, meni su tako čistili klime, distributeri su za daikin i mitsubishi heavy industry klime https://bit.ly/2CzXZEO
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7803 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Pakao zvoni wrote:
piplica wrote: Da vidim kako operu, sta koriste...itd, mogu i ja reci da imam avion kod kuce!
nazoveš pa se raspitaj o svemu, meni su tako čistili klime, distributeri su za daikin i mitsubishi heavy industry klime https://bit.ly/2CzXZEO

Zvao, niko nema masinu, spominje pranje, ali to rastavljanje i slicno kako sam ja shvatio.
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#7804 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

Ja sam kod sebe cistio klimu sa pumpom za voce al mislim da ipak treba jaci pritisak da izbaci svu prljavstinu izmedju lamela jer dosta ostane. sto se tice najlona pa kupis obicni onaj za krecenje i fino trakom oblijepis sve oko klime makar metar okolo i svedes vodu u kantu. jako jednostavno i nema sanse da ista ode pored. poslije smotas najlon i to je to. ima li ko ideju sta koristiti osim ove pumpe za voce. meni se mota po glavi onaj visokotlacni cistac al mislim da je to ipak previse.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7805 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Nera_22 wrote:Ja sam kod sebe cistio klimu sa pumpom za voce al mislim da ipak treba jaci pritisak da izbaci svu prljavstinu izmedju lamela jer dosta ostane. sto se tice najlona pa kupis obicni onaj za krecenje i fino trakom oblijepis sve oko klime makar metar okolo i svedes vodu u kantu. jako jednostavno i nema sanse da ista ode pored. poslije smotas najlon i to je to. ima li ko ideju sta koristiti osim ove pumpe za voce. meni se mota po glavi onaj visokotlacni cistac al mislim da je to ipak previse.
On ima min. 100Bar-a, znaci da bi i zid sa njime opuhao.
User avatar
haso hasic
Posts: 303
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#7806 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Nera_22 wrote:Ja sam kod sebe cistio klimu sa pumpom za voce al mislim da ipak treba jaci pritisak da izbaci svu prljavstinu izmedju lamela jer dosta ostane. sto se tice najlona pa kupis obicni onaj za krecenje i fino trakom oblijepis sve oko klime makar metar okolo i svedes vodu u kantu. jako jednostavno i nema sanse da ista ode pored. poslije smotas najlon i to je to. ima li ko ideju sta koristiti osim ove pumpe za voce. meni se mota po glavi onaj visokotlacni cistac al mislim da je to ipak previse.
Sve to teoretski zvuci lako ali probajte prakticno uraditi pa ce te vidjeti koliko je lako.
Ja sam bio nabavio i te kineske vrece,ispod klime uvijek procuri na zid jer to su igracke.
A sto se tice pritiska mora biti 10 bara da bi mogao probiti vodu kroz lamele,i jos bitnije mora dizna
biti odgovarajuca da usmjeri mlaz vode kako treba.
Moja oprema koju koristim je provjerena i koristi se sirom svijeta.
Koga interesuje neka kuca hydrokleen u googlu.
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#7807 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

Što se tiče tog čišćenja, koja je prosječna cijena po jednoj klimi da se uradi?

Kod mene zaista nije prljavo, ali se vidi malo prašine između onih ''limova'' :) ... da li bi se to moglo malo ''raspuhati'' pomoću kompresora?
delina
Posts: 114
Joined: 07/02/2007 14:10

#7808 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by delina »

Image

ne mogu nikako baš da skontam gdje da stavim klimu ili klime za grijanje dječjih i spavaće sobe. Dnevni i kuhinja su relativno dobro riješeni sa postojećom klimom (na slici), dobrim dijelom i ulazni hodnik. Molim sugestije i prijedloge za pozicioniranje (vanjski zidovi su ovi sa crticama)
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#7809 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

delina wrote:Image

ne mogu nikako baš da skontam gdje da stavim klimu ili klime za grijanje dječjih i spavaće sobe. Dnevni i kuhinja su relativno dobro riješeni sa postojećom klimom (na slici), dobrim dijelom i ulazni hodnik. Molim sugestije i prijedloge za pozicioniranje (vanjski zidovi su ovi sa crticama)
Ja ne vidim ovdje drugu mogucnost osim 2 male klime u svaku sobu po jednu. ne rece kakva je izolacija tih vanjskih zidova. ako je stiropor 10cm onda bi ja isao sa konvektorima.
Stani malo: jel ovo soba od 4,8 kvadrata ili ostava?
delina
Posts: 114
Joined: 07/02/2007 14:10

#7810 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by delina »

stara gradnja, dva reda pune cigle, stolarija je nova, ali samo dva sloja stakla ...
a ovo od 4,8 je mala dječja soba (zapravo 6m2 (2x3), ali programčić tako izbacio po nacrtu), :) krevet, stolić i mali ormarić ...
tako i meni izgleda, što se tiče rasporeda klima, najmanje dvije, a možda i tri male klime ...
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#7811 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

E onda dvije klime u te velike sobe a ta mala ce se ugrijat otvori vrata.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7812 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

Sto ce se ogrijati klimama u ovakvom rasporedu prostorija. :-)
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#7813 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zposao »

rovac13 wrote:Valja :)
Pozz, vieim da te spominju neki ovdje da si uzimao Daikin klime jeftino u hercegovini. Ja baš hoću sebi uzeti jednu jaču Daikin od nekih 6 ili 7 kw pri grijanju. Dobro su skupe, nema ih sa ugradnjom ispod 2400 maraka. Ima li gdje jeftinije išta?
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#7814 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

zposao wrote:
rovac13 wrote:Valja :)
Pozz, vieim da te spominju neki ovdje da si uzimao Daikin klime jeftino u hercegovini. Ja baš hoću sebi uzeti jednu jaču Daikin od nekih 6 ili 7 kw pri grijanju. Dobro su skupe, nema ih sa ugradnjom ispod 2400 maraka. Ima li gdje jeftinije išta?
Ukucas na piku daikin.......prvi rezultat izadje klima kao kod mojih roditelja ftx50gv po cijeni 1559 KM u sarajevu

Mi smo platili 1495 KM al razlika je simbolicna.

Klima je odlicna,ima u njoj snage,klima se u opce ne sili,radi lijepo i rastereceno,ne pravi buku,unutra ne cuju vanjsku jedinicu kao da ne postoji,a na zidu je mozda pola metra ili metar iznad prozora.

Defrosti su nesto rjedji ali nisu ni dugi,ukupno 7 minuta pauze sa zalijetanjem.

Ako su potrebe za toplotom male,ova klima ce pravit cesto pauze,jer potrosnja u grijanju rijetko ide ispod 400w.Ako je tih 400 w previse onda pauza.Sobni termometar ne vidi oscilacije temp ni sa tim pauzama.

Ako trebas malo jacu klimu,ovo je odlicna kupovina za ove pare.Jace od ovoga ja nebi kupovao,ako treba jos snage bolje dvije klime kupit pa rasporedit po stanu.

Potrosnja klima je u 10 deka kod svih klima jako slicno.Razlike se ogledaju najvise u objektu i izolaciji.Ali ako bih se kladio da neke klime nesto manje trose,onda bi se kladio na daikin.Ali sve je to tu negdje.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#7815 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zposao »

rovac13 wrote:
zposao wrote:
rovac13 wrote:Valja :)
Pozz, vieim da te spominju neki ovdje da si uzimao Daikin klime jeftino u hercegovini. Ja baš hoću sebi uzeti jednu jaču Daikin od nekih 6 ili 7 kw pri grijanju. Dobro su skupe, nema ih sa ugradnjom ispod 2400 maraka. Ima li gdje jeftinije išta?
Ukucas na piku daikin.......prvi rezultat izadje klima kao kod mojih roditelja ftx50gv po cijeni 1559 KM u sarajevu

Mi smo platili 1495 KM al razlika je simbolicna.

Klima je odlicna,ima u njoj snage,klima se u opce ne sili,radi lijepo i rastereceno,ne pravi buku,unutra ne cuju vanjsku jedinicu kao da ne postoji,a na zidu je mozda pola metra ili metar iznad prozora.

Defrosti su nesto rjedji ali nisu ni dugi,ukupno 7 minuta pauze sa zalijetanjem.

Ako su potrebe za toplotom male,ova klima ce pravit cesto pauze,jer potrosnja u grijanju rijetko ide ispod 400w.Ako je tih 400 w previse onda pauza.Sobni termometar ne vidi oscilacije temp ni sa tim pauzama.

Ako trebas malo jacu klimu,ovo je odlicna kupovina za ove pare.Jace od ovoga ja nebi kupovao,ako treba jos snage bolje dvije klime kupit pa rasporedit po stanu.

Potrosnja klima je u 10 deka kod svih klima jako slicno.Razlike se ogledaju najvise u objektu i izolaciji.Ali ako bih se kladio da neke klime nesto manje trose,onda bi se kladio na daikin.Ali sve je to tu negdje.
Hvala ti puno druže. Evo vidim i ja da ima na Piku iz Sarajeva za 1559 KM, ali mi je problem što sam u hercegovini pa bi mi valjalo da je bliže. A ta ista klima u hercegovini koliko vidim košta blizu 2000 KM. U Jelića piše 1960 KM a i drugi su slični.
Pa ako ti nije problem samo da me uputiš gdje si ti našao jeftinije u hercegovini. A ako je baš tolika razlika u Sarajevu i hercegovini, nema mi druge nego zaputit se u Rajvosa. Razlika je 400 KM.

I ja mislim da mi je bolje dvije ovakve kupiti za malo više od 3000 KM nego jednu malo jaču.

Znači tvoja iskustva sa ovim modelom su zadovoljavajuća, to mi je drago čuti. Samo eto ako bi mogao pomoći gdje ima u hercegovini jeftinije uzeti.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#7816 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ne znam sta bi radio sa dvije tolke klime,to je ogromno.Moji jednom griju cijeli sprat i na -16 nisu imali problema,veliki prostor.Prvo uzmi jednu,pa onda dalje ako bude potrebe.

To je bila tad akcija,nema vise,firma se bavi centralnim grijanjem,ali imaju i daikin u programu,kad se sjetim,zaboravio sam :)
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#7817 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zposao »

rovac13 wrote:
Mogo si vala upaliti privatne poruke pa da te mogu tamo pitati a ne maltretiramo narod :lol:
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#7818 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zposao »

rovac13 wrote:
Inace kakva je ova firma SarajKlima? Jel iko imo iskustva sa njima?
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7819 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

zposao wrote:
rovac13 wrote:
Inace kakva je ova firma SarajKlima? Jel iko imo iskustva sa njima?

Ima, najbolja.
Armin2013
Posts: 437
Joined: 19/08/2013 15:37

#7820 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Armin2013 »

...
richa
Posts: 152
Joined: 22/03/2010 21:51

#7821 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by richa »

Ide gradnja kuce od cca100m2. Klasicni blok sa izolacijom vani 10cm stiropor. Unutra vecina zidova pregradni.
Prije odluke sta i kako, pelet mi se cini preskup za ono sto nudi.
Mislio sam razvuci cijevi za podno pa to sve skopcati na termoblok na struju.
Jel bolji termoblok u odnosu na invertore?

Ili ipak ostati na postojecem centralnom na drva na koji se grijem u sadasnjoj kuci? Povuci dovodnu i odvodnu cijev.
Evo i rasporeda u kuci, otprilike.
Image
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#7822 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zposao »

Zanima me smije li se na taj Sonoff Pow R2 priključiti klima od 6kW ako piše na njemu max current 3500W ?

Da li klima kapaciteta npr 6,8 kW povlači ikad toliku snagu trenutno?
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7823 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

zposao wrote:Zanima me smije li se na taj Sonoff Pow R2 priključiti klima od 6kW ako piše na njemu max current 3500W ?

Da li klima kapaciteta npr 6,8 kW povlači ikad toliku snagu trenutno?

Ako bi povlacila onda bi se zvala Grijalica ili TA pec, ili Stednjak...
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#7824 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zposao »

piplica wrote:
zposao wrote:Zanima me smije li se na taj Sonoff Pow R2 priključiti klima od 6kW ako piše na njemu max current 3500W ?

Da li klima kapaciteta npr 6,8 kW povlači ikad toliku snagu trenutno?

Ako bi povlacila onda bi se zvala Grijalica ili TA pec, ili Stednjak...
Ma malo me buni smije li se taj sonoff mjerač staviti na klimu snage cca 6 KW kad na njemu piše do max 3500 KW.
Znači nema problema?
delina
Posts: 114
Joined: 07/02/2007 14:10

#7825 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by delina »

richa wrote:Ide gradnja kuce od cca100m2. Klasicni blok sa izolacijom vani 10cm stiropor. Unutra vecina zidova pregradni.
Prije odluke sta i kako, pelet mi se cini preskup za ono sto nudi.
Mislio sam razvuci cijevi za podno pa to sve skopcati na termoblok na struju.
Jel bolji termoblok u odnosu na invertore?

Ili ipak ostati na postojecem centralnom na drva na koji se grijem u sadasnjoj kuci? Povuci dovodnu i odvodnu cijev.
Evo i rasporeda u kuci, otprilike.
Pošto sam postao stručnjak za grijanje u zadnjih sedam dana, da ti dam odgovor:
Razvuci podno grijanje i stavi toplotnu pumpu od 8 kwh, ulaganje skoro kao pelet, a dingospo ...
Post Reply