Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Snupy123
Posts: 2
Joined: 17/01/2019 20:44

#7601 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Snupy123 »

Kuća, 8cm vanjske izolacije stiroporom, PVC prozori oko 11m2 sve skupa,na tavanu poredan stiropor. Cijeli je prostor otvoren. Pa se dvoumimo izmedju Mitsubishi i Fujitsu. Jel bitna toliko modulacija klime?
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#7602 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maks_rs »

Generalno , fujitsu preferira snagu na minusima a mitsubishi tišinu. Za svako ostalo poređenje moraju se znati konkretni modeli jednog i drugog.
Modulacija je bitna ali nije presudna, bitnije je da klima ima snage kad zatreba pogotovo ako je jedini izvor toplote.
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#7603 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

HardCore wrote:
HardCore wrote:moze li vasa prepruka za kupovinu klime, najvise je uzimam zbog grijanja, jer planiram da izbacim grijanje na drva i da predjem na struju, stan je 51m2, prozori 5to komorni vanjski zidovi debljine 40-50cm, stara gradnja, raspored je los, jer bih morao uzeti 2 klime, da bih se grijalo sve ili da uzmem 1 da valja da se grije dnevni b. wc i hodnik, kao sto sam do sad grijao na drva.. moglo bih se izdvojit plafon do 2500km, mala potrosnja struje mi je jako bitna..lp

Eh ovako sam se ja poceo raspitivati za klime prije vise od pola godine, i naravno uzeo sam na kraju 2 klime, mada se evo sad ispostavilo da mi ova druga uopste nije trebala al eto neka je, posluzit ce ljeti za hladjenje jer je u spavacoj sobi suncana strana, uzeo sam FH 35 i SF 25, ova FH radi 24/7 na 24c drugu upalio svega par puta, potrosnja ispod 0 se krece od 750w do 1200, a vec kad je vanjska temp iznad 3c potrosnja se vrti vecinom oko 450w, racuni za struju mi dolaze oko 18og u mjesecu, i znaci 18.10 i 18.11 oba racuna po 59KM, 18.12 - 128KM i neki dan 18.01 - 121KM, ugl prezadovoljan sam grijanjem a i potrosnjom...
zasto ne drzis upaljenu i tu drugu klimu? misljenja sam ako ti jedna trosi 750-1200 da ce dvije trositi ukupno nekih 600-1000. iz prostog razloga jer kad klima radi pod manjim opterecenjem onda joj je i COP veci. ako se radi o spavacoj onda pali preko dana. mozes i da nastimas timer da se sama pali i gasi nocu.
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#7604 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

Snupy123 wrote:Kuća, 8cm vanjske izolacije stiroporom, PVC prozori oko 11m2 sve skupa,na tavanu poredan stiropor. Cijeli je prostor otvoren. Pa se dvoumimo izmedju Mitsubishi i Fujitsu. Jel bitna toliko modulacija klime?
ja imam fujitsu klime i zadovoljan sam i sve koji imaju LLC klime zadovoljni su iako su to osnovni modeli. ako imas vise para onda nemoj osnovne modele. ozmi makar stepen vise.
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#7605 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

Meni za prosli mjesec doslo 200KM struje. inace dolazi oko 90. U najhladnijim mjesecima mi nije znalo dolaziti toliko. jedino sto sam promjenio je da sam ugradio podno elektricno grijanje u kupatilo (oko 225W). Da non stop radi podno to je oko 24KM za cijeli mjesec. Najgore sto sam negdje izgubio papir na kojem zapisujem stanje brojila potrosnje za klime tako da ne znam koliko su mi klime same potrosile.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1598
Joined: 11/06/2011 07:36

#7606 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Kiki_Musampa »

Stigao racun, 195 km, sto je mozda i ocekivano, jer je klima vjerovatno radila dosta vremena na maximumu...

A mozda i nije, jer sad vidim post iznad?
User avatar
Distortion
Posts: 2842
Joined: 08/09/2007 19:56

#7607 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Distortion »

Dosad Fujitsu 12LUCA ove zime (124 dana) radeci non stop 24/7 potrosila 731 kW. Racunam naravno od prvog dana kad sam upalio inverter.
Stalker
Posts: 122
Joined: 08/02/2012 10:41

#7608 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Stalker »

Mitsubishi Fh 35.Pocetak grijanja 25.9.Radi non stop od 10 mjeseca.Trenutno na brojacu samo za klimu je 1000 kw potroseno.Izolacija nikakva,prozori drveni.Zadana temp uvijek 25 ili 26 stepeni.
Last edited by Stalker on 28/01/2019 22:04, edited 1 time in total.
Stalker
Posts: 122
Joined: 08/02/2012 10:41

#7609 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Stalker »

Stalker wrote:Mitsubishi Fh 35.Pocetak grijanja 25.9.Radi non stop od 10 mjeseca.Trenutno na brojacu za samu klimu je 1000 kw potroseno.Izolacija nikakva,prozori drveni.Zadana temp uvijek 25 ili 26 stepeni.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#7610 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

Stalker wrote:
Stalker wrote:Mitsubishi Fh 35.Pocetak grijanja 25.9.Radi non stop od 10 mjeseca.Trenutno na brojacu za samu klimu je 1000 kw potroseno.Izolacija nikakva,prozori drveni.Zadana temp uvijek 25 ili 26 stepeni.
Koliko te je kostala 35-ca sa ugradnjom, ako nije tajna?

Kakva je 25-ca?
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#7611 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Matris »

Da li je neko radio grijanje zrak-voda https://www.youtube.com/watch?v=o93gXGgosd8
Da li se to isplati?
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7612 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

    Matris wrote:Da li je neko radio grijanje zrak-voda https://www.youtube.com/watch?v=o93gXGgosd8
    Da li se to isplati?
    Isplati, itekako.
    Ali tu ti igra igru dosta faktora, najbolje se nekome strucnom obratiti.
    Pogledaj malo https://forum.klix.ba/grijanje-na-struj ... #p15163188
    Stalker
    Posts: 122
    Joined: 08/02/2012 10:41

    #7613 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

    Post by Stalker »

    channel10 wrote:
    Stalker wrote:
    Stalker wrote:Mitsubishi Fh 35.Pocetak grijanja 25.9.Radi non stop od 10 mjeseca.Trenutno na brojacu za samu klimu je 1000 kw potroseno.Izolacija nikakva,prozori drveni.Zadana temp uvijek 25 ili 26 stepeni.
    Koliko te je kostala 35-ca sa ugradnjom, ako nije tajna?

    Kakva je 25-ca?
    Cijena prosle godine na e-kupi je bila 2100 KM sa wi-fi adapterom.A ugradnja je bila 250 KM.
    Fh25 je isto odlicna,pretpostavljam, samo je za manje kvadrata predvidjena.
    channel10
    Posts: 17013
    Joined: 08/01/2014 12:37

    #7614 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

    Post by channel10 »

    Pretpostavio sam da je ta.cijena, jer vidim neko je na piku prodaje po 2500+ pa.mi bilo čudno. Zato sam i pitao.
    Nera_22
    Posts: 334
    Joined: 14/09/2006 12:48

    #7615 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

    Post by Nera_22 »

    piplica wrote:
      Matris wrote:Da li je neko radio grijanje zrak-voda https://www.youtube.com/watch?v=o93gXGgosd8
      Da li se to isplati?
      Isplati, itekako.
      Ali tu ti igra igru dosta faktora, najbolje se nekome strucnom obratiti.
      Pogledaj malo https://forum.klix.ba/grijanje-na-struj ... #p15163188
      Sigurno se ne isplati vise nego inverter klime. Upitno je i dali ce se ikako isplatit ovakvo grijanje za kuce sa vrhunskom izolacijom. Ulaganja u takvo grijanje je puno skuplje nego u inverter klime. Jedino sto dobijes sa ovakvim grijanje je bolji komfor nego sa klimama.
      Matris
      Posts: 336
      Joined: 05/08/2018 11:27

      #7616 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

      Post by Matris »

      Nera_22 wrote:
      piplica wrote:
        Matris wrote:Da li je neko radio grijanje zrak-voda https://www.youtube.com/watch?v=o93gXGgosd8
        Da li se to isplati?
        Isplati, itekako.
        Ali tu ti igra igru dosta faktora, najbolje se nekome strucnom obratiti.
        Pogledaj malo https://forum.klix.ba/grijanje-na-struj ... #p15163188
        Sigurno se ne isplati vise nego inverter klime. Upitno je i dali ce se ikako isplatit ovakvo grijanje za kuce sa vrhunskom izolacijom. Ulaganja u takvo grijanje je puno skuplje nego u inverter klime. Jedino sto dobijes sa ovakvim grijanje je bolji komfor nego sa klimama.
        Imam 2 inverter klime, trebao bi da postavim jos dvije za dodatni sprat. Malo mi to neprakticno kad ne povezuje svaku sobu. Zato gledam ovo rjesenje kako financijski izgleda jer definitivno bolji raspored topline bi bio sa podnim grijanjem. Uostalom dosadilo mi cistiti filtere od klime svaki mjesec dana :mrgreen:
        she_buzz
        Posts: 4
        Joined: 25/12/2018 20:20

        #7617 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

        Post by she_buzz »

        Evo da se i ja prijavim. Tražila sam vašu pomoć u odabiru klime za kuću (ova jedna sad grije dnevnu, hodnik, mali hodnik i kupatilo - nekih 30-ak kvadrata, u kuhinji i trpezariji je alfa). U pitanju je Mitsubishi AP35VG.
        Nekidan smo pravili presjek stanja. Nemamo brojač na klimi, ali ovakva je situacija sa ukupnom potršnjom:

        - 13 dana u januaru bez klime (grijalo se na konvertor, nije bio stalno upaljen) 692 kWh
        - 13 dana u januaru sa klimom (upaljena 24/7, preko dana na 24/25 stepeni, noću je na 22) 333 kWh.

        U svakom slučaju - mi prezadovoljni. Do jeseni ide još jedna za ostatak kuće :-D
        Nera_22
        Posts: 334
        Joined: 14/09/2006 12:48

        #7618 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

        Post by Nera_22 »

        Ma ja mislim da je toplotna pumpa zrak voda za podno grijanje jedno od najskupljih grijanja kod nas sto se tice pocetne investicije. jedino je mozda jos skuplje busenje bunara i grijanje voda-voda.
        User avatar
        piplica
        Posts: 1744
        Joined: 08/11/2013 23:56
        Grijem se na: Ćumur

        #7619 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

        Post by piplica »

        Nera_22 wrote:Ma ja mislim da je toplotna pumpa zrak voda za podno grijanje jedno od najskupljih grijanja kod nas sto se tice pocetne investicije. jedino je mozda jos skuplje busenje bunara i grijanje voda-voda.
        Nije, ako ces uzeti "dobru" pec na pelet sa svim stvarima koje idu iu pec, zidanje zasebne kotlane, dimnjak, dodje te na isto.
        Pustanje u rad, skladistenje peleta, i za to ti treba zasebna prostorija.

        Rekao sam dodje na isto, mozda cak i jeftinije prodjes.
        ketronsd1
        Posts: 1400
        Joined: 13/06/2006 15:29

        #7620 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

        Post by ketronsd1 »

        Nera_22 wrote:Ma ja mislim da je toplotna pumpa zrak voda za podno grijanje jedno od najskupljih grijanja kod nas sto se tice pocetne investicije. jedino je mozda jos skuplje busenje bunara i grijanje voda-voda.
        Od svih ozbiljnijih sistema sa toplotom pumpom voda-voda je najjeftinija opcija ako ima uslova za to.
        Nera_22
        Posts: 334
        Joined: 14/09/2006 12:48

        #7621 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

        Post by Nera_22 »

        ketronsd1 wrote:
        Nera_22 wrote:Ma ja mislim da je toplotna pumpa zrak voda za podno grijanje jedno od najskupljih grijanja kod nas sto se tice pocetne investicije. jedino je mozda jos skuplje busenje bunara i grijanje voda-voda.
        Od svih ozbiljnijih sistema sa toplotom pumpom voda-voda je najjeftinija opcija ako ima uslova za to.
        Pa koliko je busenje bunara za vodu? koliko je toplotna pumpa voda-voda osim onih kineskih ili sklepanih kod nas? Koliko dodje podno grijanje?
        mene su klime za 135kv dosle oko 6000KM. Koliko bi me doslo grijanje voda voda? evo gledam pa sama topltona pumpa bi me izasla 7000KM: https://www.olx.ba/artikal/25625891/top ... hladjenja/
        clone8
        Posts: 36
        Joined: 27/12/2017 15:03

        #7622 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

        Post by clone8 »

        she_buzz wrote:Evo da se i ja prijavim. Tražila sam vašu pomoć u odabiru klime za kuću (ova jedna sad grije dnevnu, hodnik, mali hodnik i kupatilo - nekih 30-ak kvadrata, u kuhinji i trpezariji je alfa). U pitanju je Mitsubishi AP35VG.
        Nekidan smo pravili presjek stanja. Nemamo brojač na klimi, ali ovakva je situacija sa ukupnom potršnjom:

        - 13 dana u januaru bez klime (grijalo se na konvertor, nije bio stalno upaljen) 692 kWh
        - 13 dana u januaru sa klimom (upaljena 24/7, preko dana na 24/25 stepeni, noću je na 22) 333 kWh.

        U svakom slučaju - mi prezadovoljni. Do jeseni ide još jedna za ostatak kuće :-D
        Energetska klasa A+++ itekako dolazi do izražaja ;)
        ketronsd1
        Posts: 1400
        Joined: 13/06/2006 15:29

        #7623 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

        Post by ketronsd1 »

        Nera_22 wrote:
        ketronsd1 wrote:
        Nera_22 wrote:Ma ja mislim da je toplotna pumpa zrak voda za podno grijanje jedno od najskupljih grijanja kod nas sto se tice pocetne investicije. jedino je mozda jos skuplje busenje bunara i grijanje voda-voda.
        Od svih ozbiljnijih sistema sa toplotom pumpom voda-voda je najjeftinija opcija ako ima uslova za to.
        Pa koliko je busenje bunara za vodu? koliko je toplotna pumpa voda-voda osim onih kineskih ili sklepanih kod nas? Koliko dodje podno grijanje?
        mene su klime za 135kv dosle oko 6000KM. Koliko bi me doslo grijanje voda voda? evo gledam pa sama topltona pumpa bi me izasla 7000KM: https://www.olx.ba/artikal/25625891/top ... hladjenja/
        Ja sam ti i napisao od ozbiljnijih sistema. A u to ne smatram tp tipa zrak-zrak.
        Bušiti bunar i nadati se da ćeš imati ogromnu količinu podzemne vode da bi to mogao koristiti za zagrijavanjae alkohola je mačak u vreći. To na slikama postoji ali u stvarnosti teško.
        Moja konstatacija je samo u slučaju da imaš veliku akumulaciju pored objekta da možeš položiti 200m crijeva i koja će ti zagarantovano davati minimalno -1stepen na ulazu u pumpu. Sve ispod je već pod pitanjem isplativosti.
        U ovom slučaju investicija nije toliko velika. Za nekih 12000 KM možeš imati top grijanje.
        User avatar
        piplica
        Posts: 1744
        Joined: 08/11/2013 23:56
        Grijem se na: Ćumur

        #7624 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

        Post by piplica »

        Nera_22 wrote:
        ketronsd1 wrote:
        Nera_22 wrote:Ma ja mislim da je toplotna pumpa zrak voda za podno grijanje jedno od najskupljih grijanja kod nas sto se tice pocetne investicije. jedino je mozda jos skuplje busenje bunara i grijanje voda-voda.
        Od svih ozbiljnijih sistema sa toplotom pumpom voda-voda je najjeftinija opcija ako ima uslova za to.
        Pa koliko je busenje bunara za vodu? koliko je toplotna pumpa voda-voda osim onih kineskih ili sklepanih kod nas? Koliko dodje podno grijanje?
        mene su klime za 135kv dosle oko 6000KM. Koliko bi me doslo grijanje voda voda? evo gledam pa sama topltona pumpa bi me izasla 7000KM: https://www.olx.ba/artikal/25625891/top ... hladjenja/
        Ti pravis usporedbu izmedju "sporeta" na drvo i recimo grijalice.
        Pa sigurno da ljudi to rade radi komfora, malo vise uloze, na kraju krajeva i ti si morao uloziti 6000km, zasto?
        Pa radi komfora.
        User avatar
        madesa
        Posts: 4205
        Joined: 26/07/2013 02:37

        #7625 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

        Post by madesa »

        mene konvektor odera , jel ga bolje gasiti i paliti ili pustiti ga 24 sata da radi
        Post Reply