Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#7351 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

bumerangss wrote:
maks_rs wrote:Smanjivanje brzine ventilatora neće ništa pomoći , naprotiv.
Kad je snaga klime ne granici zadovoljavanja gubitaka objekta ( što bi se reklo na "knap " ) , mnogo je bolje ići sa nižom zadatom noćnom temperaturom . Mnogo je lakše inverteru održavati recimo 21 C nego 23 C - radi manjom snagom i boljim COP-om ( manje leda na izmjenjivaču - rjeđi defrosti ) a zbog manje razlike unutrašnje i vanjske T i gubici objekta su manji. Takođe je i potrošnja struje manja.
Po danu se može ići na višu zadanu T jer su i vanjske T obično više nego noćne.
Vala je i prese*avanje držati noćnu 23 stepena kad je po standardima 18 jer je zdravije i jorgan nećemu služi :D
Kod mene je po noci na 21 i ventilator na 2 i ujutru temp u kuci bude cca 19,5 - 19,9 (s tim da sobu gdje spavam ne grijem nego zatvorim vrata ne volim u toplom spavati).
Kasnije stavim na 24-25 i ventilator na 3.
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#7352 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

probook wrote:
bumerangss wrote:
maks_rs wrote:Smanjivanje brzine ventilatora neće ništa pomoći , naprotiv.
Kad je snaga klime ne granici zadovoljavanja gubitaka objekta ( što bi se reklo na "knap " ) , mnogo je bolje ići sa nižom zadatom noćnom temperaturom . Mnogo je lakše inverteru održavati recimo 21 C nego 23 C - radi manjom snagom i boljim COP-om ( manje leda na izmjenjivaču - rjeđi defrosti ) a zbog manje razlike unutrašnje i vanjske T i gubici objekta su manji. Takođe je i potrošnja struje manja.
Po danu se može ići na višu zadanu T jer su i vanjske T obično više nego noćne.
Vala je i prese*avanje držati noćnu 23 stepena kad je po standardima 18 jer je zdravije i jorgan nećemu služi :D
Kod mene je po noci na 21 i ventilator na 2 i ujutru temp u kuci bude cca 19,5 - 19,9 (s tim da sobu gdje spavam ne grijem nego zatvorim vrata ne volim u toplom spavati).
Kasnije stavim na 24-25 i ventilator na 3.
Ja ne spuštam cijelu sezonu i po danu i po noći na 24 stupnja NON-STOP.
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#7353 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

Ali je definitivno najbolje da je upaljena non stop.

Evo cist primjer...kod mene je cca 65 m2 mozda i vise posto sam lodju pretvorio u dio sobe, a ona se u papirima drugacije racuna. Uglavnom ako je upalim u 2 sata po danu uvece trebas ventilator na 3 i temp na 25-26 da bi postigla temp do 22 temp (sve preko 22 je meni prevruce, a idelano mi je cca 21). Mjerim u cosku gdje ne puse direkt na visini od cca 60 cm od poda.
Kada je upaljena stalno, uvece ventilator na 2 i temp na 24 i lagano drzi u prostoriji 21-22. Napominjem da nemam stiropor fasadu i da je ogroman dio stana vanjski zid.
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#7354 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

Klimu ako hoces da stedis nemoj nikad gasit ni spustati puno temperaturu. Ja svoje spustim za 1C po noci.
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#7355 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Nera_22 wrote:Klimu ako hoces da stedis nemoj nikad gasit ni spustati puno temperaturu. Ja svoje spustim za 1C po noci.
Ovo je najispravni nacin koristenja klima uredjaja.
Kao sto cesti hladni startovi ubijaju motor kod auta ,isto tako se i kompresor od klima uredjaja brze trosi
kad ima puno "hladnih "startova(kad je ulje u kompresoru ohladjeno).
Mozda ste vidjeli negdje na tv ili netu da na Aljasci ispred trgovina na parkinzima imaju stubovi na kojima je napajanje za grijace vode i ulja u autima.
Izadjes iz auta i prikopcas da drzi radnu temp jer nema tog motora koji moze dugo trajati kad je uvijek na hladnom startu.
Bolje klime imaju i to rijeseno tako da kad je vani niska temp kroz namot od kompresora prolazi mala kolicina
struje,namot se ugrije a posredno i ulje.Posto je to dosta zahtjevna automatika da se napravi a i kompresor mora biti kvalitetan
kinezi su oko donjeg dijela kompresora napravili grijac kao pojas i na taj nacin se grije ulje.
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#7356 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

Plus kad klima mora da radi na maximumu da ugrije prostoriju njen COP je grozan. Tako da kad iskljucis klimu nocu ustedis bubam 3kWh a da opet ugrijes prostoriju trebas 7-8kWh jer klima mora raditi sa COP-om od 2 sto je poredeci sa COP-om na odrzavanju nekih 4 duplo vise . Tako da gasenje klime je u svakom slucaju pogresno.
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#7357 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

Da definitivno najbolje je pustit da radi lagano sama jer kad se gasi gubi se tempweratura i treba dugo da se prostorija zagrije.
Čisti primjer je auto kad se vozi 120 na 4000 okretaja ili 180 na 6000 normalno da se troši više.Zato je najbolje ne gasiti da se klima ne pati nego samo nadogrijava pomalo koliko je potrebno.Ja sam prvu godinu gasio i od druge nikad više nisam gasio po 5 mjeseci u komadu.Znači svakako preporuka je da se ne gasi po noći.
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#7358 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by free_too »

giga1982 wrote:Da definitivno najbolje je pustit da radi lagano sama jer kad se gasi gubi se tempweratura i treba dugo da se prostorija zagrije.
Čisti primjer je auto kad se vozi 120 na 4000 okretaja ili 180 na 6000 normalno da se troši više.Zato je najbolje ne gasiti da se klima ne pati nego samo nadogrijava pomalo koliko je potrebno.Ja sam prvu godinu gasio i od druge nikad više nisam gasio po 5 mjeseci u komadu.Znači svakako preporuka je da se ne gasi po noći.
Posto mi je prva godina s klimom i ja sam radio prosli mjesec gresku , navecer gasio i drzao je na 26 stepeni po danu.

Ovaj mjesec je drzim konstatno na 24 (na pocetku je bilo 22 jer je bilo toplije), i samo smanjim ventilator navecer ako mi je prevruce. Mozda sam je ugasio 2 3 puta u toku cijelog mjeseca, i to bas kad sam htio izraciti prostor i bilo je dosta toplije vani. Termostart na suprotnoj strani pokazuje uvijek oko 22, 22.5, a prosto je kao velika dnevna oko 35m2 , nema neke izolacije, nova je stolarija, ali stan je.
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#7359 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

Ja svoje klime gasim noću :roll: (druga sezona grijanja na klime)

Da li neko ima neki izvor, direktno od proizvođača, gdje stoji da se klime ne trebaju gasiti po noći? Šta se time dobija, koja je prednost?

Logično gledajući, svaka mašina je bolja sa manjim radom (manje habanje)... Bolja je mašina sa 400 sati rada, nego ista ta mašina sa 600 sati rada... Sa druge strane, ne znam kako se to ogleda u protrošnji struje ako se nikako ne gasi, ili ako se gasi... da li je neko eksperimatisao?

Kod mene, u dnevnom boravku najveća klima radi oko 16 sati, u hodniku oko 4 do 5 sati (zavisi od potreba, nekad i manje/više), u sobama rade oko 2 do 3 sata, dnevno! Zašto bih ostavio da mi klima radi u sobi, ako me nema čitav dan?
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#7360 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

mehkoca wrote:Ja svoje klime gasim noću :roll: (druga sezona grijanja na klime)

Da li neko ima neki izvor, direktno od proizvođača, gdje stoji da se klime ne trebaju gasiti po noći? Šta se time dobija, koja je prednost?

Logično gledajući, svaka mašina je bolja sa manjim radom (manje habanje)... Bolja je mašina sa 400 sati rada, nego ista ta mašina sa 600 sati rada... Sa druge strane, ne znam kako se to ogleda u protrošnji struje ako se nikako ne gasi, ili ako se gasi... da li je neko eksperimatisao?

Kod mene, u dnevnom boravku najveća klima radi oko 16 sati, u hodniku oko 4 do 5 sati (zavisi od potreba, nekad i manje/više), u sobama rade oko 2 do 3 sata, dnevno! Zašto bih ostavio da mi klima radi u sobi, ako me nema čitav dan?
Kod mene grije dnevnu, kuhinju, sobu i predsoblje sve je skoro vanjski zid i nema izolacije. Kada je upalim posljepodne klima mora raditi na 26 non stop i brzina na 3 da bih imao optimalnu temp.
Kada je stalno upaljena uvece je drzim na 23 i ventilator na 2. Moja logika iz toga je da pod ovim uslovima radi pod manjim opterecenjem i manjoj potrosnji struje, a opet i meni ugodnije jer je ne cujem skoro nikako.
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#7361 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

mehkoca wrote:Ja svoje klime gasim noću :roll: (druga sezona grijanja na klime)

Da li neko ima neki izvor, direktno od proizvođača, gdje stoji da se klime ne trebaju gasiti po noći? Šta se time dobija, koja je prednost?

Logično gledajući, svaka mašina je bolja sa manjim radom (manje habanje)... Bolja je mašina sa 400 sati rada, nego ista ta mašina sa 600 sati rada... Sa druge strane, ne znam kako se to ogleda u protrošnji struje ako se nikako ne gasi, ili ako se gasi... da li je neko eksperimatisao?

Kod mene, u dnevnom boravku najveća klima radi oko 16 sati, u hodniku oko 4 do 5 sati (zavisi od potreba, nekad i manje/više), u sobama rade oko 2 do 3 sata, dnevno! Zašto bih ostavio da mi klima radi u sobi, ako me nema čitav dan?
Racunica je jasna. sto klima radi pod vecim opterecenjem to joj je COP manji. Primjer:
kad klima radi sa pola snage: za 1kwh struje ubaci u prostoriju 5kwh toplote i ako tako radi 10h to je 10kwh strue ili 50kwh toplote
kad klima radi 5 sati punom parom i 5 ne radi nikako: tada za 5kwh struje dadne 10kwh toplote i kad radi 5h to je 25kwh struje
znaci da klima koja radi duplo krace potrosi 2,5 puta vise struje nego da radi non stop. o komforu necu ni da govorim to je ko nebi i zemlja. kad se klima ne gasi nema strujanja hladnog zraka, nema buke klime itd.
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#7362 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

Nije isto auto koje je prešlo 100 000 km gradske vožnje i koje je prešlo 100 000km po autoputu.Tako i sa klimama.Njih hladni start kolje.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#7363 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

mehkoca ima novu kuću, odličnu izolaciju, pa mu temperatura ne pada previše.. kod mene vala bez izolacije radi stalno, samo smanjim noću :-D
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#7364 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

To je sasvim druga priča.Ja sam na 5 katu pod krovom bez izolacije.I dve sobe su mi okrenute na sjever.
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#7365 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

kod mene je fasada 16cm stiropor, strop 40cm vune, pod 7cm, troslojno staklo itd pa ne gasim klime. jedino kad je temperatura oko 10C onda u spavacim/djecijim ili ne palim nikako ili po danu samo drzim upaljene.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#7366 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

klima prvenstveno je tu da služi nama, a ne mi njoj :D tako da svatko je koristi kako njemu najbolje služi.. inače bi bila za k :lol:
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#7367 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

Cime mjerite temparaturu na ispuhu i gdje ima kupiti?
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#7368 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

Nera_22 wrote:kod mene je fasada 16cm stiropor, strop 40cm vune, pod 7cm, troslojno staklo itd pa ne gasim klime. jedino kad je temperatura oko 10C onda u spavacim/djecijim ili ne palim nikako ili po danu samo drzim upaljene.
@Nera druže, ti si se izolovao da bi se mogao grijati na svijeću (kao ovi u Mostaru :D)
Ja još nisam vidio stiropor 16 cm debljine (gdje si to kupio?), niti izolovano potkrovlje sa 40 cm vune :shock: , znači inkubator :-D

A onu gore tvoju računicu sa kilovatima nikako ne kontam :-) ali nema veze, bitno je da nam dobro grije :thumbup:
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#7369 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

zlo zlo wrote:klima prvenstveno je tu da služi nama, a ne mi njoj :D tako da svatko je koristi kako njemu najbolje služi.. inače bi bila za k :lol:
:thumbup:
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#7370 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by free_too »

Kakva vam je potrosnja klime?

Evo meni doslo 135KM za citav mjesec, znaci radila je i dan i noc, ukupno mozda nije radila jedan dan ako bi se nabrale neke pauze.

Moja prosjecna potrosnja struje je oko 60-70KM (zbog raznih drugih uredjaja).

Po meni je ovo solidna potrosnja, s ozbirom da je klima za grijanje A+ oznaka. Vjerovatno ovi premium modeli duplo manje troše?
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#7371 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Kiki_Musampa »

Zadnji 119 KM,sto je meni odlično...

Mene samo jedna stvar brine,neko je ovdje napisao da klima kad radi na najvećoj temperaturi treba da izbacuje zrak na oko 56c,dok je kod mene najveća izmjerena 47c???
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#7372 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

free_too wrote:Kakva vam je potrosnja klime?

Evo meni doslo 135KM za citav mjesec, znaci radila je i dan i noc, ukupno mozda nije radila jedan dan ako bi se nabrale neke pauze.

Moja prosjecna potrosnja struje je oko 60-70KM (zbog raznih drugih uredjaja).

Po meni je ovo solidna potrosnja, s ozbirom da je klima za grijanje A+ oznaka. Vjerovatno ovi premium modeli duplo manje troše?
duplo manje??ne fantaziraj :D da ne kompliciramo s izračunima... 10%je razlika u potrošnji, znači kod mene bi to bilo 2,5km da mi klima ima dodatni plus :lol:
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7373 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

mehkoca wrote:
Nera_22 wrote:kod mene je fasada 16cm stiropor, strop 40cm vune, pod 7cm, troslojno staklo itd pa ne gasim klime. jedino kad je temperatura oko 10C onda u spavacim/djecijim ili ne palim nikako ili po danu samo drzim upaljene.
@Nera druže, ti si se izolovao da bi se mogao grijati na svijeću (kao ovi u Mostaru :D)
Ja još nisam vidio stiropor 16 cm debljine (gdje si to kupio?), niti izolovano potkrovlje sa 40 cm vune :shock: , znači inkubator :-D

A onu gore tvoju računicu sa kilovatima nikako ne kontam :-) ali nema veze, bitno je da nam dobro grije :thumbup:
Ima stiropor i od 30cm, ako ti treba. Narucis li ljudi naprave, cijena je po 1cm1 ista bio on 10 ili 30.
Ja sam konkretno tavio 15cm, na 25cm Ytong zida.
A krovnu plocu treba sa sto vise izolovati jer gore odlazi 40%+ energije, za jos nisam stigao izolovato tu plocu tako da na nju odlazi najveci dio energije koju ubacim u prostor.
Stalker
Posts: 122
Joined: 08/02/2012 10:41

#7374 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Stalker »

Kiki_Musampa wrote:Zadnji 119 KM,sto je meni odlično...

Mene samo jedna stvar brine,neko je ovdje napisao da klima kad radi na najvećoj temperaturi treba da izbacuje zrak na oko 56c,dok je kod mene najveća izmjerena 47c???
Moze biti razlike od modela do modela.Ja sam toliko izmjerio kad sam je tek ugradio.Mjerio sam obicnim kucnim termostatom bukvalno na samom ispuhu.Provjeri u specifikacijama ili s servisom.Moze biti da joj fali freona...
Stalker
Posts: 122
Joined: 08/02/2012 10:41

#7375 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Stalker »

Stalker wrote:
Kiki_Musampa wrote:Zadnji 119 KM,sto je meni odlično...

Mene samo jedna stvar brine,neko je ovdje napisao da klima kad radi na najvećoj temperaturi treba da izbacuje zrak na oko 56c,dok je kod mene najveća izmjerena 47c???
Moze biti razlike od modela do modela.Ja sam toliko izmjerio kad sam je tek ugradio da bih imao referencu.(Mits. FH35)Mjerio sam obicnim kucnim termostatom bukvalno na samom ispuhu.Provjeri u specifikacijama ili s servisom.Moze biti da joj fali freona...
Post Reply