Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#7301 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Giga no sikiriki,jel ti ono bjese imas fh.
Generalno je u trendu pad kvaliteta kod svih proizvodjaca,pa tako i kod mitsubishi.
FH je provjerena sprava,jedino sto je gas r410 mozda vremenom poskupi,dosao novi r32,politicke igre :D
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#7302 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

rovac13 wrote:
ketronsd1 wrote:
Zemlja zemljanima wrote:komplikuješ DF dolazi uvijek kada je temperatura vanjska do pet stepeni a vlažnost oko 80%
A sta se desi tada?????
Sto komplikujes ljudima :lol: :lol: :lol:

Ko da je to neka tehnika,navijes i sve radi :lol:
Ala midi "fajl" :)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#7303 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by VladaFBiH »

da li neko ima iskustva sa inverterom BOSCH 8000 RAC, 5,3 kW?
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#7304 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Pazi razlike izmedju novog ln25 i starog fh25

Image

Na -15*C pri istoj snazi grijanja 2,5 kw novi model ima cop 2,1 dok stari fh u istim uslovima ima cop 2,8 :D

A zasto li je to tako.
Stari model fh i u 25ici i u 35ici ima njihov provjereno dobar twin rotary kompresor SNB140FRUMT zapremine 14cm3 i snage 950w.
Provjerena masina sa kojom su pobrali nekakvih nagrada.

Dok u novoj ln25 ubacen kompresor KVB073FYXMC sa svega 7,3 cm3
Prvo slovo "K" je oznaga za obicni rotary kompresor nije twin rotary kao u staroj koji se oznacava sa slovom "S"
Zadnje slovo "C" zanci da je proizveden u Kini,dok kod starog zadnje slovo "T" znaci proizveden u Tajlandu.

Kod velicine 35 je manja razlika.
LN35 ima ipak twin rotary kompresor iz Tajlanda SVB092FBAMT
S tim sto mu je zapremina 9,2 cm3 a snaga 660w :)

Ne bih da neko shvati da ne valja novi LN.
To je njihov danasnji top model,sigurno da je dobra klima.
Ali ja da kupujem sebi ja bi uzeo starog provjerenog FH.
Taj je prosao i sito i reseto.
Last edited by rovac13 on 21/11/2018 22:38, edited 1 time in total.
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#7305 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

VladaFBiH wrote:da li neko ima iskustva sa inverterom BOSCH 8000 RAC, 5,3 kW?
Sve bosh, elektrolux, ivt i Sanyo su sharp pumpe sa malom razlikom u finišu.
Posao će ti sigurno odraditi. Jedino sto mi se kod njih ne sviđa je to sto su umjesto grijača tacne iskoristili cijev od vrućeg gasa. Previše gubiš na cop sa tim u odnosu na grijač od 30W
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#7306 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by VladaFBiH »

ketronsd1 wrote:
VladaFBiH wrote:da li neko ima iskustva sa inverterom BOSCH 8000 RAC, 5,3 kW?
Sve bosh, elektrolux, ivt i Sanyo su sharp pumpe sa malom razlikom u finišu.
Posao će ti sigurno odraditi. Jedino sto mi se kod njih ne sviđa je to sto su umjesto grijača tacne iskoristili cijev od vrućeg gasa. Previše gubiš na cop sa tim u odnosu na grijač od 30W
hvala na infu - dobijam ga zaista povoljno pa ću ga onda i kupiti jer mi ne treba za grijanje već samo "dogrijavanje" kada toplane ne rade
ervinl
Posts: 19
Joined: 25/04/2011 21:51

#7307 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ervinl »

rovac13 wrote:
ervinl wrote:Kupio sam ja ove godine LN, radi se o vrhunskom uredjaju. Kada sam trazio sta da kupim bas sam dobro pregledao sve, LN je napredovala u svakom smislu u odnosu na FH.
Jesi li zavirio unutra u obje pa uporedio.......ili si procitao negdje reklamu :D
Nisam, vodio sam se iskljucivo tehnickim podacima (katalog Mitsubishia i eurovent :) ) i onim sto sam vidio. Kupio sam na kraju crnu varijantu i odusevljen sam paznjom posvecenom na detalje, od jastucica da ne skripucu plastike pa na dalje... Napisah crnu jer ne znam da li je ista kao ona obicna bijela jer ova spada kao u neku premium varijantu i cca 400KM je skuplja. Nekad davno sam razmisljao o ugradnji FH pa sam iz tada nekih razloga odustao pa kada se opet aktuelizirala tema kupovine odlucio sam se za LN.
rovac13 wrote:Pazi razlike izmedju novog ln25 i starog fh25

Image

Na -15*C pri istoj snazi grijanja 2,5 kw novi model ima cop 2,1 dok stari fh u istim uslovima ima cop 2,8 :D

A zasto li je to tako.
Stari model fh i u 25ici i u 35ici ima njihov provjereno dobar twin rotary kompresor SNB140FRUMT zapremine 14cm3 i snage 950w.
Provjerena masina sa kojom su pobrali nekakvih nagrada.

Dok u novoj ln25 ubacen kompresor KVB073FYXMC sa svega 7,3 cm3
Prvo slovo "K" je oznaga za obicni rotary kompresor nije twin rotary kao u staroj koji se oznacava sa slovom "S"
Zadnje slovo "C" zanci da je proizveden u Kini,dok kod starog zadnje slovo "T" znaci proizveden u Tajlandu.

Kod velicine 35 je manja razlika.
LN35 ima ipak twin rotary kompresor iz Tajlanda SVB092FBAMT
S tim sto mu je zapremina 9,2 cm3 a snaga 660w :)

Ne bih da neko shvati da ne valja novi LN.
To je njihov danasnji top model,sigurno da je dobra klima.
Ali ja da kupujem sebi ja bi uzeo starog provjerenog FH.
Taj je prosao i sito i reseto.
giga1982 wrote:
ervinl wrote:
rovac13 wrote:Ja da trazim mitsubishi klimu od 2000KM za sebe potrudio bih se naci jos FH model dok ga ima u ponudi.
Cini mi se da je LN model koji ga je naslijedio tako da ce FH nestati.
Ali cini mi se da su malo pristedili na tom novom modelu LN :D
Malo su i kompresor smanjili cini mi se.
Uhar je :D
Kupio sam ja ove godine LN, radi se o vrhunskom uredjaju. Kada sam trazio sta da kupim bas sam dobro pregledao sve, LN je napredovala u svakom smislu u odnosu na FH.
Ako može neki konkretniji odgovor na ovu tvrdnju.Znači u kojim segmentima je LN naprednija i bolja od FH modela.Hval na odgovoru.
Konkretno mene su interesovali 3.5KW, HZ modeli (-25C) i tu stoji ova moja tvrdnja da je model napredovao u svakom smislu, tehnickim karakteristikama, sa One-Stage Plasma na Two-Stage Plasma, Dual Barrier Coating da se teze zaprljaju dijelovi najvise podlozni prljanju prilikom rada i sl. Ne sjecam se sad ne da mi se traziti da li na FH dodje WiFi modul, uz ovu LN dolazi. R32 vs R410. Sve su to neke finese koje hoces da ima uredjaj kojeg toliko platis.
Naravno vjerujem da je i FH vrhunski uredjaj i bio je na listi za kupovinu medjutim cijena nije bila prema mom misljenju dovoljno niza od LN .

Eurovent
Image

Plasma Quad Plus
Image

Dual Barrier Coating
Image

Nadam se da sam bar malo pojasnio sta je mene navelo da kupim LN.
Kiberluskoni
Posts: 361
Joined: 05/10/2005 00:16

#7308 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Kiberluskoni »

AKo imaš link za poređenje ove dvije serije, samo u najvećoj veličini, 50, zamolio bih te da postaviš.

Ja sam našao FH ali po istoj cijeni kao LN, plus izvan Sarajeva. Po svoj prilici ću ići sa LN serijom, pogotovo zbog naprednijeg filtera koji filtrira i pm2.5.
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#7309 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

rovac13 wrote:Giga no sikiriki,jel ti ono bjese imas fh.
Generalno je u trendu pad kvaliteta kod svih proizvodjaca,pa tako i kod mitsubishi.
FH je provjerena sprava,jedino sto je gas r410 mozda vremenom poskupi,dosao novi r32,politicke igre :D
Da imam 2 komada FH 35.I kod nas je več poskupio r410 i to jako puno.
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#7310 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

Je razjašnjeno je sve.Klima je ok samo još je nova pa nema još iskustava.Pred nama je pa čemo vidjeti.Ja svoje FH ne gasim 6 mjeseci u godini,samo kad filtere perem svakih 10 dana 20 minuta dok ih ne operem a radile su i na -25 bez trzaja i grijale bez problema.Tako da sam ja prezadovoljan sa njima i nadam se da će LN serija pokazat se čak i boljima od njih al kao što sam rekao pred nama je pa čemo vidjeti.Pratitnčemo potrošnju i ponašanje tih klima LN serije ove godine.Čisto me interesira kako će se pokazati.Pozzzz
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#7311 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Nema razloga da serija LN-VGHZ ne bude dobra :D

LN-VGHZ ima bolji kompresor u odnosu na obicnu LN-VG o kojoj smo mi pisali.
S tim sto ta serija pretpostavljam kosta jos osjetno vise od obicne.

Sa starom serijom je bilo drugacije.
I jeftinije verzije fh25ve i fh35ve su imale identicne kompresore kao i fh25vehz i fh35vehz.
Tako da u klimi od 1600-1800KM vec dobijes njihov najbolji kompresor :D
To bi bila dobra kupovina.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#7312 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

https://imgur.com/a/bWpGmf9

Potrebna inverter klima zbog grijanja. Ja sam označio gdje sam mislio postaviti klimu/e, a vi ispravite ako mislite da ima bolja pozicija. Koja bi klima bila dovoljna i dobro bi bilo da može sto.vise u minusu raditi jer je Zenica u pitanju. Stan je srednji i vanjski zidovi su mu samo ovaj u spavaćoj sobi dužine 4 metra i ovaj 2,3 metra u trpezariji i oni su sa unutrašnje strane "zaštićeni" sa 3 cm stiropora (zeleni). Vanjska strana zida u dnevnoj sobi, odnosno na zid na balkonu je stavljen takodjer taj stiropor od 3 cm.

Pretpostavljam da bi u spavacu trebala 9-ka, ali ne znam za dnevnu. Vjerovatno 12-ka mitsu, fujitsu ili mozda i neki daikin. Stan je stvarno topao posto je srednji i nema puno vanjskih zidova i uz to ove vertikale stvarno dobro griju.
User avatar
Distortion
Posts: 2854
Joined: 08/09/2007 19:56

#7313 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Distortion »

Za dnevnu sobu dovoljna je 12tka. Sve je stvar koliko novca si planirao izdvojiti za 12tku. Daikin se moze naci za 1200 sa ugradnjom. Fujitsu vjerovatno 1250 KM sa ugradnjom. Mitsu do -15 je skuplji. Govorim o ulaznim modelima koji su jeftiniji.
Gledaj da izbor bude jedna od ova tri invertera a ako negdje naletis na Toshibu povoljno, tim bolje...

Ja u spavacoj sobi od 13m2 imam devetku Fujitsu.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#7314 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

Distortion wrote:Za dnevnu sobu dovoljna je 12tka. Sve je stvar koliko novca si planirao izdvojiti za 12tku. Daikin se moze naci za 1200 sa ugradnjom. Fujitsu vjerovatno 1250 KM sa ugradnjom. Mitsu do -15 je skuplji. Govorim o ulaznim modelima koji su jeftiniji.
Gledaj da izbor bude jedna od ova tri invertera a ako negdje naletis na Toshibu povoljno, tim bolje...

Ja u spavacoj sobi od 13m2 imam devetku Fujitsu.
Ma to je to. Tako sam nesto i ja mislio, ali ne znam koji tacno model da trazim jer 12-ki ima koliko hoces(jedno slovo promijeni svasta nesto :)). Mislio sam uzeti fujitsu jer je jeftiniji od mitsua. Vidim ima ova LTC koja ide do -20, ali brate skupa (2000). Volio bih nesto do 1500 sa postavljanjem i da daje sto vise za sto manje novca :D .

Sto se tice spavace sobe, znam da se dobra devetka moze uzeti do recimo 1000-1200KM. Ovom u dnevnoj mislim pokriti dnevnu i tamo malo pogurati trpezariju, zato i mislim je ondje postaviti u dnevnoj.
User avatar
Distortion
Posts: 2854
Joined: 08/09/2007 19:56

#7315 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Distortion »

Ja sam u dnevnom boravku s kuhinjom 26 m2 stavio 12tku :) Fujitsu 12 LUCA al ona je sad mozda sa ugradnjom cca 1650 KM.

Vjerovatno ce ti rovac dati bolju preporuku za te pare.
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#7316 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

channel10 wrote:https://imgur.com/a/bWpGmf9

Potrebna inverter klima zbog grijanja. Ja sam označio gdje sam mislio postaviti klimu/e, a vi ispravite ako mislite da ima bolja pozicija. Koja bi klima bila dovoljna i dobro bi bilo da može sto.vise u minusu raditi jer je Zenica u pitanju. Stan je srednji i vanjski zidovi su mu samo ovaj u spavaćoj sobi dužine 4 metra i ovaj 2,3 metra u trpezariji i oni su sa unutrašnje strane "zaštićeni" sa 3 cm stiropora (zeleni). Vanjska strana zida u dnevnoj sobi, odnosno na zid na balkonu je stavljen takodjer taj stiropor od 3 cm.

Pretpostavljam da bi u spavacu trebala 9-ka, ali ne znam za dnevnu. Vjerovatno 12-ka mitsu, fujitsu ili mozda i neki daikin. Stan je stvarno topao posto je srednji i nema puno vanjskih zidova i uz to ove vertikale stvarno dobro griju.
Da nije loš položaj.Samo možda ovu klimu u spavačoj sobi staviti na zid suprotno od vrata od sobe na vanjski zid tako da grije i hodnika malo.A u boravku je klima po meni na super mijestu.Ja bi išao 12-tku u boravku i malo jači model mislim skuplji inverter više klase jer če ta više i raditi a u spavačoj može i slabiji.....
ervinl
Posts: 19
Joined: 25/04/2011 21:51

#7317 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ervinl »

Kiberluskoni wrote:AKo imaš link za poređenje ove dvije serije, samo u najvećoj veličini, 50, zamolio bih te da postaviš.

Ja sam našao FH ali po istoj cijeni kao LN, plus izvan Sarajeva. Po svoj prilici ću ići sa LN serijom, pogotovo zbog naprednijeg filtera koji filtrira i pm2.5.
Na stranici euroventa mozes naci sve podatke

http://www.eurovent-certification.com/e ... _affiche=3
rovac13 wrote:Nema razloga da serija LN-VGHZ ne bude dobra :D

LN-VGHZ ima bolji kompresor u odnosu na obicnu LN-VG o kojoj smo mi pisali.
S tim sto ta serija pretpostavljam kosta jos osjetno vise od obicne.

Sa starom serijom je bilo drugacije.
I jeftinije verzije fh25ve i fh35ve su imale identicne kompresore kao i fh25vehz i fh35vehz.
Tako da u klimi od 1600-1800KM vec dobijes njihov najbolji kompresor :D
To bi bila dobra kupovina.
Oko 400KM je bila doplata za HZ model. Razlika je samo u vanjskoj jedinici dok je unutrasnja ista.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#7318 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

giga1982 wrote:
channel10 wrote:https://imgur.com/a/bWpGmf9

Potrebna inverter klima zbog grijanja. Ja sam označio gdje sam mislio postaviti klimu/e, a vi ispravite ako mislite da ima bolja pozicija. Koja bi klima bila dovoljna i dobro bi bilo da može sto.vise u minusu raditi jer je Zenica u pitanju. Stan je srednji i vanjski zidovi su mu samo ovaj u spavaćoj sobi dužine 4 metra i ovaj 2,3 metra u trpezariji i oni su sa unutrašnje strane "zaštićeni" sa 3 cm stiropora (zeleni). Vanjska strana zida u dnevnoj sobi, odnosno na zid na balkonu je stavljen takodjer taj stiropor od 3 cm.

Pretpostavljam da bi u spavacu trebala 9-ka, ali ne znam za dnevnu. Vjerovatno 12-ka mitsu, fujitsu ili mozda i neki daikin. Stan je stvarno topao posto je srednji i nema puno vanjskih zidova i uz to ove vertikale stvarno dobro griju.
Da nije loš položaj.Samo možda ovu klimu u spavačoj sobi staviti na zid suprotno od vrata od sobe na vanjski zid tako da grije i hodnika malo.A u boravku je klima po meni na super mijestu.Ja bi išao 12-tku u boravku i malo jači model mislim skuplji inverter više klase jer če ta više i raditi a u spavačoj može i slabiji.....
I ja sam isto mislio(sto se tice polozaja u spavacoj sobi), ali nazalost ne moze. Tu su prozori i jedino bih mogao u ćošak staviti, ali u tom dijelu ce biti ormar, pa ne znam hoce li smetati. Jedino kupiti klimu koja moze zakrenuti krilca prema vratima i postaviti klimu gdje je i nacrtana na onom papiru.

A koje su to jace 12-ke, jer ovih fujutsu ima nekoliko i hajd znaj koja je dobra, sto kvalitetom to i cijenom. Sto se tice kvaliteta, tu pored potrosnje mislim i na raznorazne zvukove koje ispustaju obje jedinice, potrosnju....Hajd ako neko zna koje su stvarno dobre, neka napise ovdje pa da pratim kretanje cijena tih klima (ako bi bilo kakvih snizenja) i da kupim ako koja bude na snizenju.
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#7319 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

channel10 wrote:
giga1982 wrote:
channel10 wrote:https://imgur.com/a/bWpGmf9

Potrebna inverter klima zbog grijanja. Ja sam označio gdje sam mislio postaviti klimu/e, a vi ispravite ako mislite da ima bolja pozicija. Koja bi klima bila dovoljna i dobro bi bilo da može sto.vise u minusu raditi jer je Zenica u pitanju. Stan je srednji i vanjski zidovi su mu samo ovaj u spavaćoj sobi dužine 4 metra i ovaj 2,3 metra u trpezariji i oni su sa unutrašnje strane "zaštićeni" sa 3 cm stiropora (zeleni). Vanjska strana zida u dnevnoj sobi, odnosno na zid na balkonu je stavljen takodjer taj stiropor od 3 cm.

Pretpostavljam da bi u spavacu trebala 9-ka, ali ne znam za dnevnu. Vjerovatno 12-ka mitsu, fujitsu ili mozda i neki daikin. Stan je stvarno topao posto je srednji i nema puno vanjskih zidova i uz to ove vertikale stvarno dobro griju.
Da nije loš položaj.Samo možda ovu klimu u spavačoj sobi staviti na zid suprotno od vrata od sobe na vanjski zid tako da grije i hodnika malo.A u boravku je klima po meni na super mijestu.Ja bi išao 12-tku u boravku i malo jači model mislim skuplji inverter više klase jer če ta više i raditi a u spavačoj može i slabiji.....
I ja sam isto mislio(sto se tice polozaja u spavacoj sobi), ali nazalost ne moze. Tu su prozori i jedino bih mogao u ćošak staviti, ali u tom dijelu ce biti ormar, pa ne znam hoce li smetati. Jedino kupiti klimu koja moze zakrenuti krilca prema vratima i postaviti klimu gdje je i nacrtana na onom papiru.

A koje su to jace 12-ke, jer ovih fujutsu ima nekoliko i hajd znaj koja je dobra, sto kvalitetom to i cijenom. Sto se tice kvaliteta, tu pored potrosnje mislim i na raznorazne zvukove koje ispustaju obje jedinice, potrosnju....Hajd ako neko zna koje su stvarno dobre, neka napise ovdje pa da pratim kretanje cijena tih klima (ako bi bilo kakvih snizenja) i da kupim ako koja bude na snizenju.
Što se tiče Fujitsu tu ti je najača NOCRIA a poslje nje LTCA serija.A što se riče Mitsubishija najnaprednija je FH serija a sad je izašla i nova LN serija koja bi trebala čak biti još bolja od FH.U svakoj marci klime imaš standard inverter koji zadovoljva neke osnovne potrebe zatim napredni inverter koji je jači i na kraju delux inverter koji im duple iparivače te puno senzora i daje više toplinske energije pri manjoj potrošnji struje od recimo standard invertera a i na delux inventerima snaga mu ne opada puno kod večih minusa što nije slučaj kod osnovnih invertera...Nadam se da sam pomogao.Pozzzzz
probook
Posts: 4592
Joined: 13/10/2013 22:38

#7320 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

Ja sam se malo sa mojom mitsh 5kw igrao ovih dana:
Stan cca 60 m2, pvc stolarija i mnogo vanjskog zida i zgrada nema stiropor fasadu. Sve mogu ugrijati osim jedne sobe.
Temp na klimi stavim na 25 i ventilator na 3 i u prostoriji na nekih 50 cm visine temp je 21,5 - 22.
Ako ventilator stavim na 2 temp pane na cca 20 stepeni.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#7321 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

Sve je to fino, ali mi je to skupo :). Mislim da nocrie više nema i mislim da je ona 14-ka. LTCE je nekih 2200 sa postavljanjem.
Fh su takodjer tako nesto. Mene zanima kakve su ove llca i čini mi se lmca? One su jeftinije 500-700 KM, samo ne znam kakve su.
Boki123
Posts: 8
Joined: 24/08/2018 13:51

#7322 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Boki123 »

Uz fh vehz25 postavio sam u stan ln 35ve, jer fh vise nije bilo u ponudi.Zadovoljan sam kako griju citav stan i potrosnjom struje.E sada, prvi put ove godine u Bl temperatura se spustila ispod nule, nocas je bilo -5.U toku noci sam cuo zvuk iz 35-ice kao kad neki zrak ispustis i ona prestane puhati neka dva minuta i onda opet taj zrak i nastavi raditi normalno.Ujutro ovu 25-icu koja je bila na 21 stepen i nije se puno palila i radila kad sam ustao pojacam na 23 i pocne puhati i desi se isto kao i na ovoj prvoj, kao da zrak ispustis iz balona, stane puhanje, nakon dva minuta opet taj zrak i radi normalno.Zanima me da li je to taj DF i da li je to normalno?I kad vi palite klime je li normalno da se cuje strujanje plina msm, kroz cijevi?Hvala
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#7323 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maks_rs »

@Boki
Mislim da je to normalno , tzv kontrolni defrosti. Moj SF42 se čuje prilikom gašenja , kad se izjednačava pritisak freona u sistemu i ponekad kod defrosta. Skontao sam da kod mene kontrolni defrost ide na 150 minuta - jutros na -5 izmjenjivač suv ko barut a ona radi defrost naprazno :D .
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#7324 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

Boki123 wrote:Uz fh vehz25 postavio sam u stan ln 35ve, jer fh vise nije bilo u ponudi.Zadovoljan sam kako griju citav stan i potrosnjom struje.E sada, prvi put ove godine u Bl temperatura se spustila ispod nule, nocas je bilo -5.U toku noci sam cuo zvuk iz 35-ice kao kad neki zrak ispustis i ona prestane puhati neka dva minuta i onda opet taj zrak i nastavi raditi normalno.Ujutro ovu 25-icu koja je bila na 21 stepen i nije se puno palila i radila kad sam ustao pojacam na 23 i pocne puhati i desi se isto kao i na ovoj prvoj, kao da zrak ispustis iz balona, stane puhanje, nakon dva minuta opet taj zrak i radi normalno.Zanima me da li je to taj DF i da li je to normalno?I kad vi palite klime je li normalno da se cuje strujanje plina msm, kroz cijevi?Hvala
Normalno je
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#7325 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by doktor78 »

Druga sezona grijanja inverterom. Sve do pojave ovih jačih minusa bilo je super, da bi se sad pojavili problemčići.
Npr. željena temperatura je 23, ventilator na max., i u toku noći ništa ne smanjujem. Prije 2-3 noći, kada je napolju bilo -8, ustanem ujutro imam šta da vidim: temp. u prostoriji 20. Sreća pa nisam izbacio konvektore nego s njima dogrijem do željene temperature.
Klima je Fujitsu ASYG12 LMCA.
I prošle zime sam imao slične probleme pa sam ovdje pitao da nije bio problem u nepropisnoj ugradnji (imam utisak da nije ispoštovan zahtjev za min.dužinu cijevi). Odgovoreno mi je da to ne bi trebao biti problem, da bi to eventualno uticalo na veću buku pri radu.
Inače, stolarija je dobra, termoizolacija 5 cm svugdje urađena.
Post Reply