Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#7251 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by free_too »

ketronsd1 wrote:
free_too wrote:
ketronsd1 wrote:Moj ti je savjet da zoveš ljude koji su ti to radili i da reklamiraš. Eventualno da dobiješ spec od proizvođača i da detaljno pročitaš uslove za DF i vidiš da li je to sto se kod tebe dešava ok po specu.
Nazalost ne pise nista u specifikacijama , samo da se defrosta ili zagrijava. Citajuci po netu to se cini kao da je normalno, jer skida vlaznost sa sebe i mraz. Ali poslao sam evo upit i proizvodjacu, zvao sam i kolegu jednog sto montira i kaze da mu se to cini normalno, da to radi da bi efikasnije grijala. Cekam odgovor pa postavim kad dobijem.
Vidi ovako.
Ja se ovim bavim vec veoma dugo i na malo drugaciji nacin nego tvoj kolega. Za to sto se tebi desava mogu postojati samo dva razloga;
1-Da ti je veoma malo zraka koji dolazi na vajnsku jedinicu. Znaci preblizu ti je prema zidu.
2-Manjak gasa.

Ili su ti iz tesle stvarno toliko ludi i programirali je na takvu ludost
Ma razumijem, hvala tebi, ne osporavam ja tvoju sugestiju. Vidjeti cu sta ce mi odgovorit iz tesle. Sto se tice blizene zida, oko 10CM je odmaknuta. I zrak je bio uredu kad je montirana... Javim ti sta mi odgovore, hvala na sugestijama svakako!
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#7252 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Vec sam u ovoj temi poredio klime sa autima pa evo opet poredjenja.
Ta tesla je nesto kao yugo 45,stojadin.Dobar za kratke relacije od tacke A do tacke B.
Ne gledas udobnost,potrosnju,sigurnost,drzanje na cesti.
Isto je sa tom teslom,ugradio sam oko 30-tak obicnih on/off i nigdje nije bilo problema.
Rade vecinom samo na hladjenu par mjeseci u godini a neko se i dogrije u proljece/jesen.
Invertera 2 ugradio na oba otisla elektronika i + isao na intervenciju na jednu koju nisam
montirao,isto elektronika otisla.
Uvoznik je ispao fer i brzo je obezbjedio druge elektronike koje sam zamijenio.
(e da, cuo sam da je odustao od uvoza tesli)
Na ovoj trecoj zamijenio elektroniku na vanjskoj jedinici.Radila par dana i ponovo stala.
Poslana komplet druga klima koju sam ugradio umjesto ove.
Klima koja sad na ovako relativno visokoj vanjskoj temperaturi pali otapanje nema
sta traziti kad pravo zahladi.
Znam da financije ne dozvoljavaju svima nama da kupujemo top proizvode ali kad kupite
ovako "jeftine" uredjaje oni na kraju budu najskuplji.Ne rade kako treba,kratko traju,trose vise
struje itd.
Ako nemate dovoljno love,strpite se,sakupite bar do ulaznog modela nekog renomiranog
proizvodjaca.
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#7253 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by free_too »

haso hasic wrote:Vec sam u ovoj temi poredio klime sa autima pa evo opet poredjenja.
Ta tesla je nesto kao yugo 45,stojadin.Dobar za kratke relacije od tacke A do tacke B.
Ne gledas udobnost,potrosnju,sigurnost,drzanje na cesti.
Isto je sa tom teslom,ugradio sam oko 30-tak obicnih on/off i nigdje nije bilo problema.
Rade vecinom samo na hladjenu par mjeseci u godini a neko se i dogrije u proljece/jesen.
Invertera 2 ugradio na oba otisla elektronika i + isao na intervenciju na jednu koju nisam
montirao,isto elektronika otisla.
Uvoznik je ispao fer i brzo je obezbjedio druge elektronike koje sam zamijenio.
(e da, cuo sam da je odustao od uvoza tesli)
Na ovoj trecoj zamijenio elektroniku na vanjskoj jedinici.Radila par dana i ponovo stala.
Poslana komplet druga klima koju sam ugradio umjesto ove.
Klima koja sad na ovako relativno visokoj vanjskoj temperaturi pali otapanje nema
sta traziti kad pravo zahladi.
Znam da financije ne dozvoljavaju svima nama da kupujemo top proizvode ali kad kupite
ovako "jeftine" uredjaje oni na kraju budu najskuplji.Ne rade kako treba,kratko traju,trose vise
struje itd.
Ako nemate dovoljno love,strpite se,sakupite bar do ulaznog modela nekog renomiranog
proizvodjaca.
Meni je prodavac (koji mi je ujedno i dobar prijatelj) nahvalio Teslu, kaze ni jedan mu se nije vracala,etc. Isto tako i monter. Na kraju, nije niko spominjao jesu li to inverteri ili on-off, pa moguce da je tu caka :) I radi se o modelu 2018, iz treceg mjeseca. (https://tesla.info/wp-content/uploads/2 ... A-spec.pdf) . I kako sam shvatio ovo je zapravo Gree klima samo s Tesla brendingom? To su zapravo razlozi kupovine (i naravno finansije).

Mislim nemojte me pogresno shvatitt, jebo teslu, daj Boze da sam uzeo kakvu bolju :D Trenutno mi samo preostaje se nadati da ce bar par sezona izdrzati bez problema.

Btw jutros nije palio defrost, jer fakat nije ni toliko ledeno. A sto se tice potrosnje , evo skoro cijeli mjesec je grijala (ma da to nije bas prava zima), ali radila je dnevno bar 4-6h ako ne i vise, doslo je 10-15KM struje vise. Nadam se da je to pozitivan znak zbog ovog sto si naveo (trose vise
struje itd.) :D

Hvala na sugestijama u svakom slucaju!
Dragan888
Posts: 2
Joined: 21/10/2018 16:56

#7254 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Dragan888 »

Pozdrav svima, novi sam na forumu.

Htjeo bih da uvedem grijanje na struju koristeci klimu inverter. Stan je velicine 57kv. Nasao sam Mitsubishi klimu 18ka:
https://www.olx.ba/artikal/30439281/mit ... /#detaljno

Moje pitanje, da li mi je ova klima dovoljna ili je mozda bolje da uzmem dvije manje i da ih rasporedim u stanu. Vazno mi je da na -15 mogu da zagriju stan.

https://www.olx.ba/artikal/25798544/mit ... -muz-wn25/

Hvala na savjetima

Evo i nacrt stana:
Image
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#7255 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Nisi rekao nista,kakva je izolacija,stolarija i na koje zidove bi se mogla namontirati vanjska jedinica.
Ja bi ovdje isao na 2 klime.Jednu postaviti desno kod ulaznih vrata u hodnik da puse u spavacu sobu i kuhinju.
Druga ima 3 opcije.1-Zid na trpezariji da ravno puse u dnevni boravak,2-zid na trpezariji koji granici sa balkonom
pa da puse prema kuhinji i 3- zid na dnevnom boravku lijevo od kreveta da puse prema trpezariji.
E sad ako je zgrada vjerovatno si ogranicen sa vanjskim zidovima i onda je tesko pozicionirati.
Sa 2 klime bi imao super komfor.
Dragan888
Posts: 2
Joined: 21/10/2018 16:56

#7256 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Dragan888 »

Image

Sto se tice izolacije, zgrada je solidno izolovana, u stanu je aluminijska stolarija koja je sasvim ok.
Zelenom bojom sam oznacio vanjski zid na koji je moguce da se montira vanjska jedinica to je ujedno i vanjski zid.
Crvenom bojom sam oznacio gdje bi mogla da se montira unutrasnja jedinica. Donji zid gdje su ulazna vrata je unutrasnji zid od zgrade, to je zid od stubista.
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#7257 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

To je najbolje da se vidi na licu mjesta.
Ne znam koja ti je lokacija ali najbolje da prvo
nadjes instalatera da dodje pogledati i da te savjetuje.
Vecina nas to radi besplatno ako je lokalno.
Sve upitas prije montaze.Gdje , kako,koliko novaca montaza,koje klime preporucuje.
User avatar
HardCore
Posts: 2369
Joined: 17/05/2011 21:46

#7258 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by HardCore »

Sa jednom klimom neces sigurno moci sve grijati na -15c , ja sam kod sebe u stan od 51m2 ubacio 2 klime mits FH35 i SF25, i za sad sam prezadovoljan potrosnjom i grijanjem, temp u stanu idealna nema vise preznojavanja kao prije na drva...
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#7259 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ja sam jednom klimom grijao cijeli sprat kuce 85 m2 i ispod -15.
User avatar
HardCore
Posts: 2369
Joined: 17/05/2011 21:46

#7260 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by HardCore »

Uputi onda momka kao sto si mene, ugl ima tu milion faktora sta treba i ne treba, ja sam za sad zadovoljan vidjet cemo do proljeca kako ce se pokazati :)
Bakonja baki
Posts: 20
Joined: 02/11/2018 15:54

#7261 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Bakonja baki »

rovac13 wrote:Ja sam jednom klimom grijao cijeli sprat kuce 85 m2 i ispod -15.
Postoji li kakva mogucnost da dogrijavam izolovanu kucu na sprat nekih 130 kvm unutrasnje stepenice sa dvije jace klime. Vanjska izolacija je 8 cm stiropor, plafoni 3 cm i pod 3 cm stirodox,stolarija pvc 2 stakla. Inace u kuci se ne zivi preko zime pa bi dogrijavao samo da se ne pojavi vlaga do nekih max 15-16 stepeni. I da napomenem kuca je blizu rijeke nekih 20 metara udaljena..
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#7262 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hemel »

Bakonja baki wrote: Postoji li kakva mogucnost da dogrijavam izolovanu kucu na sprat nekih 130 kvm unutrasnje stepenice sa dvije jace klime. Vanjska izolacija je 8 cm stiropor, plafoni 3 cm i pod 3 cm stirodox,stolarija pvc 2 stakla. Inace u kuci se ne zivi preko zime pa bi dogrijavao samo da se ne pojavi vlaga do nekih max 15-16 stepeni. I da napomenem kuca je blizu rijeke nekih 20 metara udaljena..
O kakvoj vlazi pricas?
Odakle vlaga u kuci koja te zabrinjava?
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#7263 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Naravno da se takva kuca moze i grijat i dogrijavat.
Ali ako imas problem sa vlagom ne mora da znaci da uz klime nece biti.
Mozda postoji neki problem koji treba rijesiti.

Na kraju krajeva ako je samo zbog vlage,nabavis odvlazivac ili dva,kosta mozda 100€ po komadu i ode vlaga,isusuje zrak masovno :)
Ako se ne boravi tu,puno je jeftinije to nego klime uzimat.
Bakonja baki
Posts: 20
Joined: 02/11/2018 15:54

#7264 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Bakonja baki »

rovac13 wrote:Naravno da se takva kuca moze i grijat i dogrijavat.
Ali ako imas problem sa vlagom ne mora da znaci da uz klime nece biti.
Mozda postoji neki problem koji treba rijesiti.

Na kraju krajeva ako je samo zbog vlage,nabavis odvlazivac ili dva,kosta mozda 100€ po komadu i ode vlaga,isusuje zrak masovno :)
Ako se ne boravi tu,puno je jeftinije to nego klime uzimat.
Pa ovako stoje stvari, zivim vani a dolazim samo ljeti i tek prije dvije godine sam uradio fasadu vanjsku i kada sam dolazio ove godine osjetilo se na vlagu i zena je nasla nekoliko odjeće koja je pocela buđavit. Taj problem nisam imao prije fasade pa sad neznam dali da radim ventilacije ili klime? I komsija koji mi odrzava kucu kaze da zimi porose svi prozori..
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#7265 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bilic »

Bakonja baki wrote:
rovac13 wrote:Naravno da se takva kuca moze i grijat i dogrijavat.
Ali ako imas problem sa vlagom ne mora da znaci da uz klime nece biti.
Mozda postoji neki problem koji treba rijesiti.

Na kraju krajeva ako je samo zbog vlage,nabavis odvlazivac ili dva,kosta mozda 100€ po komadu i ode vlaga,isusuje zrak masovno :)
Ako se ne boravi tu,puno je jeftinije to nego klime uzimat.
Pa ovako stoje stvari, zivim vani a dolazim samo ljeti i tek prije dvije godine sam uradio fasadu vanjsku i kada sam dolazio ove godine osjetilo se na vlagu i zena je nasla nekoliko odjeće koja je pocela buđavit. Taj problem nisam imao prije fasade pa sad neznam dali da radim ventilacije ili klime? I komsija koji mi odrzava kucu kaze da zimi porose svi prozori..
Kad uradiš fasadu prve zime se još suše zidovi . Ono što ostane u zidovima u kuću ulaziii ... Pa se pojavi kao malo vlage .
Smanjit če se to . Neka jednom sedmicno prozraći kuću i to je tooo...
Bakonja baki
Posts: 20
Joined: 02/11/2018 15:54

#7266 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Bakonja baki »

bilic wrote:
Bakonja baki wrote:
rovac13 wrote:Naravno da se takva kuca moze i grijat i dogrijavat.
Ali ako imas problem sa vlagom ne mora da znaci da uz klime nece biti.
Mozda postoji neki problem koji treba rijesiti.

Na kraju krajeva ako je samo zbog vlage,nabavis odvlazivac ili dva,kosta mozda 100€ po komadu i ode vlaga,isusuje zrak masovno :)
Ako se ne boravi tu,puno je jeftinije to nego klime uzimat.
Pa ovako stoje stvari, zivim vani a dolazim samo ljeti i tek prije dvije godine sam uradio fasadu vanjsku i kada sam dolazio ove godine osjetilo se na vlagu i zena je nasla nekoliko odjeće koja je pocela buđavit. Taj problem nisam imao prije fasade pa sad neznam dali da radim ventilacije ili klime? I komsija koji mi odrzava kucu kaze da zimi porose svi prozori..
Kad uradiš fasadu prve zime se još suše zidovi . Ono što ostane u zidovima u kuću ulaziii ... Pa se pojavi kao malo vlage .
Smanjit če se to . Neka jednom sedmicno prozraći kuću i to je tooo...
Hvala drug, vec sam se bio zabrinuo kako bi klime radile bez nadzora a pokusacu malo i sa tim odvlazivacima...
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#7267 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

Da cujemo malo iskustva:

Na koliko drzite temp? Vjerujem da su krilca uvijek dole okrenuta?
Da li stalno drzati upaljenu klimu ili gasite ako niste po 8-9 sati kuci i gasite li po noci? Sta se najbolje pokazalo? Ako je stalno upaljena da li po noci drzati na 20 npr i po danu kad niko nije tu ili uvijek na jednoj te istoj temp?

Hvala
maks_rs
Posts: 346
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#7268 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maks_rs »

probook wrote:Da cujemo malo iskustva:
A šta znam , meni ne odgovara da bude ista T 24 sata, jednostavno nekad mi odgovara 24 - 25 C a za spavanje 16 - 18. Takođe mislim da ove kućne klime nisu napravljene za rad 24/7 pa je tako i koristim , kampanjski i kad treba. Na isti način koristim i pelet , jutarnje i popodnevno grijanje - čak ni na najjačim mrazevima ne grijem noću.
Krilca na dole mogu samo kad se grije jedna prostorija. Ako se misli dobaciti u druge - moraju u horizontalu.
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7269 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

maks_rs wrote:
probook wrote:Da cujemo malo iskustva:
Takođe mislim da ove kućne klime nisu napravljene za rad 24/7 pa je tako i koristim , kampanjski i kad treba. Na isti način koristim i pelet , jutarnje i popodnevno grijanje - čak ni na najjačim mrazevima ne grijem noću.
"Kucne"?
To je masina koja treba da radi svoj posao i zbog toga je kupljena.
Pitanje 1: Da li je tebi lakse hladnom, ne zagrijanom sprintom istrcati 200m, ili zagrijanom istu duzinu?
Pitanje 2: Da li ces kod voznje auta naglim startovima i kocenjima izmedju semafora, potrositi vise ili manje benzina ii ces uhvatiti "zeleni val" i sve ih proci sa nekom brzinom?

Ista stvar sa klimama
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#7270 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

probook wrote:Da cujemo malo iskustva:

Na koliko drzite temp? Vjerujem da su krilca uvijek dole okrenuta?
Da li stalno drzati upaljenu klimu ili gasite ako niste po 8-9 sati kuci i gasite li po noci? Sta se najbolje pokazalo? Ako je stalno upaljena da li po noci drzati na 20 npr i po danu kad niko nije tu ili uvijek na jednoj te istoj temp?

Hvala
Ja je držim stalno na 24 stupnja ,jedino kad idemo spavati klimu u spavačoj sobi smanjim ventilator na 2 a ne gasim ih do 4 mjeseca,samo kad perem filtere -to ti je oko 20 minuta svakih 14 dana
Bakonja baki
Posts: 20
Joined: 02/11/2018 15:54

#7271 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Bakonja baki »

Da li mi neko moze reci posto zivim u skandinaviji tj u finskoj da li je dobro kupiti ovde klimu a ugraditi je u bosni jer vidim da su ovde pravljene za rad i do -35 do +46 stepeni tako da im kapacitet na nekih -15 uopste ne opada(mislim na mitsu i daikin) jer su ovde sve te marke klima. I da napomem mnogo su povoljnije cijene jer najnovija mitsu koja pokriva i do 120 kvm kosta oko 1600 eura.
Bakonja baki
Posts: 20
Joined: 02/11/2018 15:54

#7272 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Bakonja baki »

Bakonja baki wrote:Da li mi neko moze reci posto zivim u skandinaviji tj u finskoj da li je dobro kupiti ovde klimu a ugraditi je u bosni jer vidim da su ovde pravljene za rad i do -35 do +46 stepeni tako da im kapacitet na nekih -15 uopste ne opada(mislim na mitsu i daikin) jer su ovde sve te marke klima. I da napomem mnogo su povoljnije cijene jer najnovija mitsu koja pokriva i do 120 kvm kosta oko 1600 eura.
Znam da je malo komplikovano za garanciju ali nisam valjda toliki baksuz jer sam razgovarao sa nekoliko kolega koji koriste klimu kao primarno grijanje da nikad nisu imali kvarove pa cak jedan ima daikin 16 godina bez intervencije servisera...
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7273 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Bakonja baki wrote:Da li mi neko moze reci posto zivim u skandinaviji tj u finskoj da li je dobro kupiti ovde klimu a ugraditi je u bosni jer vidim da su ovde pravljene za rad i do -35 do +46 stepeni tako da im kapacitet na nekih -15 uopste ne opada(mislim na mitsu i daikin) jer su ovde sve te marke klima. I da napomem mnogo su povoljnije cijene jer najnovija mitsu koja pokriva i do 120 kvm kosta oko 1600 eura.
Za taj novac i ovdje mozes kupiti takvu, ali kada kaze da pokriva 120m2 to nista ne govori i uredjaju, aako sa takvim uredjajem grijes supu od dasaka onda ni 10m2 nece ugrijati u dobro izoliranom objektu eto moze i 120m2.
Napisao sam ti PM.
poply
Posts: 14
Joined: 25/07/2018 14:06

#7274 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by poply »

probook wrote:Da cujemo malo iskustva:

Na koliko drzite temp? Vjerujem da su krilca uvijek dole okrenuta?
Da li stalno drzati upaljenu klimu ili gasite ako niste po 8-9 sati kuci i gasite li po noci? Sta se najbolje pokazalo? Ako je stalno upaljena da li po noci drzati na 20 npr i po danu kad niko nije tu ili uvijek na jednoj te istoj temp?

Hvala
Temperature svakako jos uvijek nisu nesto niske tako da nisam osjetio potrebu da mi klima radi stalno i kad nisam kuci. Razmisljao sam na slican nacin kao sto neko prije mene rece, klimi lakse startati od neke vec zadane temperature nego od "0" ali sam ipak stavio timer najvise radi smanjenja prasine, koliko zraka prolazi toliko ce biti i prasine pa s tim i cesce potrebe za ciscenjem. Osim toga, pokazalo se da s timerom imam ipak poprilicnu ustedu sudeci po MelCloud aplikaciji. Za vise detalja cekam da mi stigne https://www.aliexpress.com/item/Sonoff- ... 19306.html. Narucio sam jedan i za bojler kako bi mi bio upaljen samo tokom jeftine tarife buduci da sad nemam tople vode (grijem se iskljucivo na klimu). Uskoro aBd vise info. :D
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#7275 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

Da li postoji inverter klima kod koje je unutrasnja jedinica max sirine 50 cm?
Post Reply