Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#7176 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

alagor2000 wrote:
haso hasic wrote:
alagor2000 wrote:Pozdrav,nasao sam ovu klimu u Bijeljini 1140 km + 120 km za ugradnju. Moze na kredit na 12 rata.
Mitsubishi HJ35 VA .Treba mi znaci za grijanje dokle mogne cca 30 m2 i to dvije sobe. Klima udara tacno u vrata izmedju soba.

Valja li ova klima i do kojeg minusa moze da grije ?
Posto se vecina ljudi konta u automobile evo da napravim poredjenje.
Mitsubishi ti je kao mercedes a ova HJ serija je kao mercedesova A klasa.
Znaci ulazni model,ne mozes ocekivati nesto extra od nje.
Svaka cast na poredjenju.Koristio bih klimu za prelzne periode a decembar i januar ,bukva,grab i sl.
Malo me brine sto nije bar A+ ili A ++ ?!I sto je stari gas ,nije onaj 32 ?! :)
Kakav joj je defrost ?
ne pretjeruj s drvima, može ti se desit da tu peć ni ne upališ ili tek upališ kad padne u debeli minus. ali ako grije do -10 kako pišu... kontaj u te pare ti je je isto fujitsu llcc koja grije -15 a grijali i debelo ispod toga s njom :-D mislim da ja platila s ugradnjom i nešto manje nju prošle godine, na rate, i još dobila poklon u vrijednosti 50km. tako da nije ni jeftino ovo :-D
alagor2000
Posts: 87
Joined: 02/10/2018 10:55

#7177 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by alagor2000 »

Sad sam preko Pika nasao u Zenici Fujitsu llc inverter 1099 km +16 km dostave .
Nema garanciju zato sto moram ja naci majstora da postavi ?!
kao Fujitsu trazi da montira ovlasteni servis i bla bla.

Znaci ostaje mi Mitsubishi u Bn .
Ima i ovaj Mitsubishi WN35 VA 1400 km +120 za ugradnju ?!
Isto do -10 ,da li je on bar bolji sta od onog entry level modela ?
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#7178 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rimano »

http://servis-covic.com/klima-uredaji/z ... syg-12-llc
Ovdje ti je ista cijena za llc, mozda imaju nekog skim saradjuju iz tvog regiona pa ce ti garancija biti priznata.
probook
Posts: 4594
Joined: 13/10/2013 22:38

#7179 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

alagor2000 wrote:Sad sam preko Pika nasao u Zenici Fujitsu llc inverter 1099 km +16 km dostave .
Nema garanciju zato sto moram ja naci majstora da postavi ?!
kao Fujitsu trazi da montira ovlasteni servis i bla bla.

Znaci ostaje mi Mitsubishi u Bn .
Ima i ovaj Mitsubishi WN35 VA 1400 km +120 za ugradnju ?!
Isto do -10 ,da li je on bar bolji sta od onog entry level modela ?
Kakva je to glupa politika? Onaj ko ugradjuje daje garanciju na ugradnju, a garanciju na uredjaj daje proizvodjac.
alagor2000
Posts: 87
Joined: 02/10/2018 10:55

#7180 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by alagor2000 »

probook wrote:
alagor2000 wrote:Sad sam preko Pika nasao u Zenici Fujitsu llc inverter 1099 km +16 km dostave .
Nema garanciju zato sto moram ja naci majstora da postavi ?!
kao Fujitsu trazi da montira ovlasteni servis i bla bla.

Znaci ostaje mi Mitsubishi u Bn .
Ima i ovaj Mitsubishi WN35 VA 1400 km +120 za ugradnju ?!
Isto do -10 ,da li je on bar bolji sta od onog entry level modela ?
Kakva je to glupa politika? Onaj ko ugradjuje daje garanciju na ugradnju, a garanciju na uredjaj daje proizvodjac.
Valjda se boje nestrucne montaze.
Kontaktirao sma i jednog prodavaca Daikin klima ,on kaze da montazer mora imati sertifikat i pecat da
ovjeri servisnu knigi i onda normalno vrijedi garancija na klimu .
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7181 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

alagor2000 wrote: Valjda se boje nestrucne montaze.
Kontaktirao sma i jednog prodavaca Daikin klima ,on kaze da montazer mora imati sertifikat i pecat da
ovjeri servisnu knigi i onda normalno vrijedi garancija na klimu .
Samo se drzi garancije.

Meni je neki montazer ugradio klimu i non-stop sam imao probleme. On je zvao Gorenje i oni su mu rekli(usmeno) da moze ugraditi a poslije, kakva garancija. Par godina sam mu placao punjenje i na kraju ga poslao u materinu. Dosao drugi montazer i rijesio problem i evo vec par godina nemam problema.
Samo ovlasteni da znas koga ganjati.
User avatar
haso hasic
Posts: 303
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#7182 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Keramika za kupatilo,parket,stolarija ,itd mogu biti super kvalitetni ali ako se ne ugrade kvaliteno
imate problem,nesto tehnicki nesto estetski.
Isto i kod klime,moze ona biti top proizvod,ali ako se montaza ne uradi po propisu imate velikih problema.
alagor2000
Posts: 87
Joined: 02/10/2018 10:55

#7183 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by alagor2000 »

haso hasic wrote:Keramika za kupatilo,parket,stolarija ,itd mogu biti super kvalitetni ali ako se ne ugrade kvaliteno
imate problem,nesto tehnicki nesto estetski.
Isto i kod klime,moze ona biti top proizvod,ali ako se montaza ne uradi po propisu imate velikih problema.
Ostaje mi opcija Mitsubishi za 999+ ugradnja sa 2 god garancije ili onaj LG za 950 km sa 10 god garancije na kompresor !Lg je klase A++/A+ .
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#7184 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

alagor2000 wrote:
haso hasic wrote:Keramika za kupatilo,parket,stolarija ,itd mogu biti super kvalitetni ali ako se ne ugrade kvaliteno
imate problem,nesto tehnicki nesto estetski.
Isto i kod klime,moze ona biti top proizvod,ali ako se montaza ne uradi po propisu imate velikih problema.
Ostaje mi opcija Mitsubishi za 999+ ugradnja sa 2 god garancije ili onaj LG za 950 km sa 10 god garancije na kompresor !Lg je klase A++/A+ .
kako nema u Zenici i okolici ni jednog ovlaštenog servisera za daikin ili fujitsu? :? morat ce rovac potpisat :lol:
alagor2000
Posts: 87
Joined: 02/10/2018 10:55

#7185 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by alagor2000 »

zlo zlo wrote:
alagor2000 wrote:
haso hasic wrote:Keramika za kupatilo,parket,stolarija ,itd mogu biti super kvalitetni ali ako se ne ugrade kvaliteno
imate problem,nesto tehnicki nesto estetski.
Isto i kod klime,moze ona biti top proizvod,ali ako se montaza ne uradi po propisu imate velikih problema.
Ostaje mi opcija Mitsubishi za 999+ ugradnja sa 2 god garancije ili onaj LG za 950 km sa 10 god garancije na kompresor !Lg je klase A++/A+ .
kako nema u Zenici i okolici ni jednog ovlaštenog servisera za daikin ili fujitsu? :? morat ce rovac potpisat :lol:
Ne zivim u Zenici ,zivim u Bijeljini ! :)
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#7186 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

aha, ja se pogubih malo :D
alagor2000
Posts: 87
Joined: 02/10/2018 10:55

#7187 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by alagor2000 »

zlo zlo wrote:aha, ja se pogubih malo :D
Zato sam ogranicen na Micubishi i LG upravo zbog montaze i garancije ! :D
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7188 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

alagor2000 wrote:
zlo zlo wrote:aha, ja se pogubih malo :D
Zato sam ogranicen na Micubishi i LG upravo zbog montaze i garancije ! :D
Tuzla ti je preko brda, ima tamo par radnji, nisam nesto ocaran ponudom, ali imas vise izbora nego ocito kod tebe.
Boki123
Posts: 8
Joined: 24/08/2018 13:51

#7189 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Boki123 »

Ugradio sam u dnevni mitsubishi fh 25 vehz i zadovoljan sam u ovih par hladnijih dana i grijanjem i potrosnjom.Sad hocu da ubacim jos jednu koja bi pokrila kuhinju, kroz hodnik do sobe, ukupno nekih 25-30 kv.Temp.u sobi ne mora da bude kao u dnevnoj i trpezariji naravno.u ponudi imam Ap 35(-15), sf 35veh(-20),fh 25 ve (-15).Zanima me misljenje sta je bolja opcija.Ovu fh vehz sam uzeo plaseci se hladnih zima, razmisljajuci da radi do -25.Sad imam u ponudi ovu do -20 ali ova fh mi se cini veceg kvaliteta, ali opet strah me da je do -15 malo pa da ne ostanem bez grijanja u toku zime.Molim za misljenja i sugestije.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7190 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Boki123 wrote:Ovu fh vehz sam uzeo plaseci se hladnih zima, razmisljajuci da radi do -25.
Ja svoju hladnu startovao na -25 bez problema, i to nije taj model sa grijacem, kasnije sam cuo da su na planinama oko sarajeva radile i na -30 bez problema.
Tako da tih -15 racunaj kao -20, mada Japanac hoce da kaze da bez problema rade na tim temperaturama.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#7191 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Mislim da pogresno shvatate ono sto pise na klimi -15 ili -25

Mitsubishi fh25ve je jeftinija i takodje provjereno grijala ljudima.
Fazon je u tome sto snaga klime pada sa vecim minusima,pa klima vise nema dovoljnu snagu da ispostuje nekakve specifikacije.

Moja nocria takodje u spec pise -15 a meni grijala sama cijelu kucu na -25.

Mitsa fh25vehz je samo podesena da moze malo jace grijat i to sa istim hardverom.
Ispada kao nesto jaca klima od obicne fh25ve.Ali i obicna ima odlicnu snagu,pogotovo za nase uslove gdje ozbiljnog minusa bude samo par dana u godini,ako i toliko.

Fh25vehz ima i grijac tave koji ce u minusima vjerovatno radit non stop,pa ce mozda usput potrosit i struje nesto,nabere se.

Za nase podrucje mits fh -ve sasvim dovoljno.
Mislim da bi pametno bilo prvo krenuti u zimu sa jednom klimom,isprobati kako to radi,fali li snage,gdje fali,pa tek onda dalje jer ces biti pametniji.
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#7192 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Stvar je samo u stepenu iskoristivosti ili ti ga cop. Ona će grijati, samo kad dodje do onog minusa koji stoji u specu onda to postaje kao i obični grijač.

Ali koga briga bitno je da grije pa kako bilo. Sto se tice same štetnosti po kompresor to i nije neki problem. Sve je to već zaštićeno sa masom nekih parametara. Tako da je mala vjerovatnoća da će nešto haverirati.
alagor2000
Posts: 87
Joined: 02/10/2018 10:55

#7193 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by alagor2000 »

piplica wrote:
alagor2000 wrote:
zlo zlo wrote:aha, ja se pogubih malo :D
Zato sam ogranicen na Micubishi i LG upravo zbog montaze i garancije ! :D
Tuzla ti je preko brda, ima tamo par radnji, nisam nesto ocaran ponudom, ali imas vise izbora nego ocito kod tebe.
To je jasno ali se opet javlja problem montaze .Morao bi doci montazer iz TZ ?!
Boki123
Posts: 8
Joined: 24/08/2018 13:51

#7194 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Boki123 »

Znaci u tom slucaju i nije bitno to da li je -20 ili -15.Kontam da je fh 25 ve ipak 1 klasa kako je rovac rekao, i po a+++ klasa stedljivosti, a i to mi je bitno, a opet sf 35 cini mi se daje vise kilowata energije, a vise i uzima.prostorije su mi dosta odvojene, hndnikom, tako da ova jedna nece biti dovoljna.U dilemi sam da li ici na tu fh 25 ve kao za klasu bolju i stedljiviju ili sf 35 zbog vise kw isporuke energije.Ili ipak dati vise para pa uzeti fh35 ve ili ef35.sve to imam u ponudi.Zivim u Banja Luchp gdje zime znaju biti jake, i oko -20 i nize.Ako moze strucan savjet o optimalnoj opciji, a da sam siguran da necu na -20 ostati bez grijanja jer mi je to jedini nacin grijanja.hvala
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#7195 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi »

Mozda nisam u pravu, ali mislim da kad se oslanjaš na struju i klime, nije loše imati jedan konvertor za backup. 2-3 stoje dodatne za sigurnost kod velikih minusa.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7196 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

drug_profi wrote:Mozda nisam u pravu, ali mislim da kad se oslanjaš na struju i klime, nije loše imati jedan konvertor za backup. 2-3 stoje dodatne za sigurnost kod velikih minusa.
Tacno, kada nestane struje, dobro dodje konvektor!
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#7197 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi »

piplica wrote:
drug_profi wrote:Mozda nisam u pravu, ali mislim da kad se oslanjaš na struju i klime, nije loše imati jedan konvertor za backup. 2-3 stoje dodatne za sigurnost kod velikih minusa.
Tacno, kada nestane struje, dobro dodje konvektor!
hehe, naravno da je odlično, a za svaki slučaj i kalorifer neka je pri ruci.

Bez zajebancije, ako si odabrao struju za grijanje, i bojiš se da ćeš se smrznuti kod -25, dodaj konvertor i ne sekiraj se za tih par dana zestoke zime.
Ili, drzi pec na drva u sred kuce, da te nista ne moze iznenaditi. :mrgreen:
probook
Posts: 4594
Joined: 13/10/2013 22:38

#7198 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

Ma kad nam je nestalo struje ja ne pamtim. U Mostaru kad je bio onaj veliki snijeg pao je dalekovod i nije bilo struje dva dana, prije toga ne pamtim da je ilada bilo duze od pola sata bez struje.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#7199 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

Konvektor uvijek moze kupiti i postaviti u roku od odmah :) , mada ko zna kad ce opet kod nas biti preko -20.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#7200 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Zar konvektor nije skup.
Grijalica se kupi za 20-40 KM i eto rezerve.

Ja za rezervu imam u podrumu malen simpatican kamin.
Kad bi doslo do belaja sa strujom sekunda mi to ubacit u kucu i nalozit ga......i nema zime :D
Post Reply