Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
HardCore
Posts: 2378
Joined: 17/05/2011 21:46

#7001 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by HardCore »

moze li mi neko objasnit ovo

Image

kod mene je unutrasnja jedinica na poziciji L kao na slici,
gdje bih ja sad trebao postavit daljinski prema ovim uputima i zasto ako daljinac nema u sebi termostat,,,trenutno je daljinac postavljen skroz desno ima li to ikakve veze i s cim?
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#7002 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maks_rs »

HardCore wrote:moze li mi neko objasnit ovo
Na slici je (najvjerovatnije) zona vidljivosti IC senzora na klimi i predajnika na daljincu. Poenta je postaviti nosač daljinca na zid tako da ti je " usput " odakle god naiđeš , a da ipak može komandovati klimom bez vađenja iz nosača.
Jednostavno prisloniš na zid i vidiš prima li komande odatle , ako da onda ga zašarafiš.
zdenkasir
Posts: 1
Joined: 26/04/2018 19:18

#7003 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zdenkasir »

Ćao ljudi, ja bi samo da se zahvalim na razmjeni iskustva sviju vas, već neko vrijeme pratim temu jer već proteklih nekoliko godina pričamo nagodine na struju, nagodine i tako. Evo taman smo se da tako kažem ukuražili, naručili danas tri Mitsubishi MSZ/MUZ LN25VGB preko ekupi i možda nekome pomogne imaju 10% popusta na sve klime i još je danas krenula -10% na NLB karticu, tako da smo prezadovoljni jer smo osim toga što već dugo pričamo o tome bogami i uštedjeli. Nadam se da ću i ja imati pozitivne utiske sa grijanjem na struju jer opet nije mala investicija. Samo još jednom da zahvalim raji na svim savjetima :ljulja:
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#7004 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

HardCore wrote:moze li mi neko objasnit ovo

Image

kod mene je unutrasnja jedinica na poziciji L kao na slici,
gdje bih ja sad trebao postavit daljinski prema ovim uputima i zasto ako daljinac nema u sebi termostat,,,trenutno je daljinac postavljen skroz desno ima li to ikakve veze i s cim?
Ma daljinski možeš staviti gdje god hočeš nema veze gdje je.Najvažnije je da postaviš puhanje kako je objašnjeno na slici ako ti je s bilo koje strane zida manje od 50 cm onda postavi kao na slici.Imam ja 2 komad FH-35.On ti tako određuje smjer puhanje sa onim usmijerivačima ispod turbine...
User avatar
HardCore
Posts: 2378
Joined: 17/05/2011 21:46

#7005 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by HardCore »

giga1982 wrote:..
Udeljenost je oko 50cm ako ne i manje, bas kao i na slici u L poziciji, daljinski je postavljen desno od tog zida, jel to znaci da ono ima nesto na fazonu follow me i automatski puse u desno il ja moram podesiti puhanje u desnu stranu?
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#7006 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ja toliko godina godina grijem se na klime i nikad nisam postavio daljinski na zid :D
Jesam li nesto propustio :?
User avatar
HardCore
Posts: 2378
Joined: 17/05/2011 21:46

#7007 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by HardCore »

rovac13 wrote:Ja toliko godina godina grijem se na klime i nikad nisam postavio daljinski na zid :D
Jesam li nesto propustio :?

fazon je sto kod sf modela ovo nema u uputama, a u fh ima, sad ide logicno pitanje zasto ima, jel ima neki senzor u unutrasnjoj jedinici koja usmjerava puhanje prema prostoru dje se nalazi daljinski?? il je to bezveze postavljeno u uputama
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#7008 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

HardCore wrote:
rovac13 wrote:Ja toliko godina godina grijem se na klime i nikad nisam postavio daljinski na zid :D
Jesam li nesto propustio :?

fazon je sto kod sf modela ovo nema u uputama, a u fh ima, sad ide logicno pitanje zasto ima, jel ima neki senzor u unutrasnjoj jedinici koja usmjerava puhanje prema prostoru dje se nalazi daljinski?? il je to bezveze postavljeno u uputama
Nema iz razloga jer SF model nema 3D isee senzor koju M model ima.
Pa nema ni razloga da pisu o njemu.
Isee senzor skenira prostoriju i na osnovu utvrdjenih kriterija upravlja sa uredjajem, da puse u pravcu osoba koje borave u prostoriji, da ih izbjegava ...itd.
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#7009 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

HardCore wrote:moze li mi neko objasnit ovo

Image

kod mene je unutrasnja jedinica na poziciji L kao na slici,
gdje bih ja sad trebao postavit daljinski prema ovim uputima i zasto ako daljinac nema u sebi termostat,,,trenutno je daljinac postavljen skroz desno ima li to ikakve veze i s cim?
Druže, ovo ti nema veze sa ''ugradnjom - postavljanjem'' daljinskog :D kakve ima veze gdje mi je daljinski :-)
To je samo loš prevod da se zbuni korisnik :lol: imam dvije FH i dvije SF

Ovo znači da ti ''podešavaš'' na daljinskom smjer puhanja klime, zavisno od položaja ugradnje unutrašnje jedinice.
Znači, ova ikonica na daljinskom (lijevo, sredina ili desno) treba da odgovara mjestu ugradnje un.jedinice...
Jbt., ja neki stručnjak sa jednom sezonom Mitsubishi-ologije :D
kakabanja213
Posts: 2112
Joined: 10/12/2012 22:16

#7010 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kakabanja213 »

Evo i ja sam usao u svijet grijanja i hladnjenja na klime pa mi je potreban jedan savjet u vezi najekonomicnijeg koristenja. Dakle u stan od 89 kvadrata sam ugradio multisplit sistem sastavljen od Daikin fvxg50k nexura, Daikin FTXS25K, Daikin FTXS35K unutrasnjih i vanjske Daikin 5MXS90E jedinice. Interesuje me da li ce ovo biti dovoljno snage za grijanje te da li da drzim klime na automatici konstantno ili da ja odredjujem nivo puhanja.
Hvala na savjetu u svakom slucaju
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#7011 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

kakabanja213 wrote:Evo i ja sam usao u svijet grijanja i hladnjenja na klime pa mi je potreban jedan savjet u vezi najekonomicnijeg koristenja. Dakle u stan od 89 kvadrata sam ugradio multisplit sistem sastavljen od Daikin fvxg50k nexura, Daikin FTXS25K, Daikin FTXS35K unutrasnjih i vanjske Daikin 5MXS90E jedinice. Interesuje me da li ce ovo biti dovoljno snage za grijanje te da li da drzim klime na automatici konstantno ili da ja odredjujem nivo puhanja.
Hvala na savjetu u svakom slucaju
Trebao si pitati prije ugradnje :D
Što se tiče ''automatike'', to je individualno. Recimo, ja noću isključim klime, neki ne... ali znam da svi furaju manju temperaturu (oko 23 stepena) i jače puhanje (onoliko koliko ti osjećaš da je ugodno)...

U svakom slučaju, odabrao si najbolji način grijanja :thumbup:
User avatar
HardCore
Posts: 2378
Joined: 17/05/2011 21:46

#7012 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by HardCore »

mehkoca wrote:
Druže, ovo ti nema veze sa ''ugradnjom - postavljanjem'' daljinskog :D kakve ima veze gdje mi je daljinski :-)
To je samo loš prevod da se zbuni korisnik :lol: imam dvije FH i dvije SF

Ovo znači da ti ''podešavaš'' na daljinskom smjer puhanja klime, zavisno od položaja ugradnje unutrašnje jedinice.
Znači, ova ikonica na daljinskom (lijevo, sredina ili desno) treba da odgovara mjestu ugradnje un.jedinice...
Jbt., ja neki stručnjak sa jednom sezonom Mitsubishi-ologije :D

Svaka cast, nastimano ;)
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#7013 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

HardCore wrote:
giga1982 wrote:..
Udeljenost je oko 50cm ako ne i manje, bas kao i na slici u L poziciji, daljinski je postavljen desno od tog zida, jel to znaci da ono ima nesto na fazonu follow me i automatski puse u desno il ja moram podesiti puhanje u desnu stranu?
Ti još možeš podesiti pera da stoje kako ti hočeš da pušu više ljevo ili desno ili u sredinu a daljinski nema veze gdje god se postavi možeš ga sakriti u ormar-on nema komunikaciju sa unutrašnjim jedinici a slika ti govori da podesiš daljinski a ne ugradiš ga na zid.Ugradnja daljinskog nema veze s ovim nego podešavanje daljinskog koliko ti je udaljen zid sa svake strane...
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#7014 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

HardCore wrote:
giga1982 wrote:..
Udeljenost je oko 50cm ako ne i manje, bas kao i na slici u L poziciji, daljinski je postavljen desno od tog zida, jel to znaci da ono ima nesto na fazonu follow me i automatski puse u desno il ja moram podesiti puhanje u desnu stranu?
On automatski puše više desno ali ti možeš još podesiti pera u bilo koji položaj sa tipkom WIDE VANE a daljinski možeš staviti bilo gdje on nema veze sa unutrašim jedinicom jer SENZOR radi bez komunikacije sa daljinskim.
riham
Posts: 45
Joined: 17/10/2008 09:31

#7015 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by riham »

Konvektor
Bosch ili Atlantic (2 KW)?
Sta preporučuje?
Boki27
Posts: 13
Joined: 18/07/2018 21:41

#7016 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Boki27 »

Pozdrav svima,

Planiram ove godine rjesavati pitanje grijanja kuce. Razmišljao sam prvo o peletu medjutim po prici drugih forumasa sam zaključio da to nije bas najbolja ideja. Onda sam nasao ovu temu i poprilično se zainteresovao :)

Ovako, kuca je 9x9, prizemlje i visoko potkrovlje, raspored identican na obe etaze, dvije sobe, hodnik, kupatilo i dnevni boravak /kuhinja + unutrasnje stepenice.
Do zime ce biti uradjena izolacija, stiropor 10 cm, na tavanu takodje planiram 10cm (svaki savjet u vezi izolacije takodje dobrodošao). Sto se poda tice ima estrih i laminat u cijeloj kuci. Stolarija je sva prosle godine zamijenjana, stavljena pvc (nije neka vrhunska ali nije ni najjeftinija) takodje svi veci prozori imaju alu roletne (osim 2 kupatilska i jednog prozora na unutrašnjem stepeništu).
Interesuje me da je izvodljivo da se to grije inverterima i koliko bi ih trebalo. Dok skontam kako da ubacim sliku, postavicu da se vidi raspored prostorija.
Zahvaljujem unaprijed na pomoci.
Boki27
Posts: 13
Joined: 18/07/2018 21:41

#7017 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Boki27 »

https://imgur.com/RISXzBS

Evo kako izgleda raspored prostorija i koja je njihova kvadratura otprilike.
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#7018 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

Boki27 wrote:https://imgur.com/RISXzBS

Evo kako izgleda raspored prostorija i koja je njihova kvadratura otprilike.
Odmah da kažem da ja nisam neki ekspert i da se grijem na invertere tek od prošle sezone i malo je reći de sam prezadovoljan :D
Kod tebe je jako nezgodna situacija, prema rasporedu... Svakako ti jedna treba u dnevnom boravku, a bilo bi dobro i po jednu (manju) postaviti u sobama. Opet ti ostaje hodnik (koji je povezan sa potkrovljem)...

Ja u kući (prizemlje + potkrovlje) trenutno imam 4 klime, trebat će mi još jedna. Međutim, kod mene je ''bolji'' raspored, u prizemlju 2 kom. (dnevni boravak i hodnik, jer sobu u prizemlju ne grijemo - ona je za goste :D ) i na spratu 2 kom. (u sobama), treba još 1 za treću sobu. Po ovome, tebi će trebati barem 6 komada :?

Uglavnom, jako nezgodno (zbog cijene, naravno), ali ima ovdje puno iskusnijih ''klimaša'' koji će ti sigurno pomoći, kao što su i meni... sretno :thumbup:
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#7019 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maks_rs »

Boki27 wrote: Interesuje me da je izvodljivo da se to grije inverterima i koliko bi ih trebalo.
Ako se možeš pomiriti sa stalno otvorenim vratima na prostorijama moglo bi se rješiti sa 2-3 invertera. Za početak jedna 12ka ili 14ka u dnevnoj na zidu nasuprot vratima (da duva kroz njih) i ista takva na spratu. Treću i (ostale po potrebi) rasporediti zavisno od ponašanja prve dvije i od potrebe za toplotom po pojedinim prostorijama.
Boki27
Posts: 13
Joined: 18/07/2018 21:41

#7020 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Boki27 »

Hvala na odogovoru.
Naravno, podrazumijeva se da vrata budu otvorena veci dio vremena.
Čitajući forum pretpostavio sam da bi trebala jedna jaca u dnevni nasuprot vrata (tipa mitsubishi fh35) i jedna slabija (mitsubishi sf 25) u sobu 2 nasuprot vrata takodje. Interesuje me da li bi mogle takve dvije zagrijati etazu?
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#7021 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maks_rs »

Da , mogle bi zagrijati. Ista kombinacija i na spratu i mogao bi zagrijati cijelu kuću. Eventualno kakvi konvektori cca 500W u kupatila.(uključivanje po potrebi)
Naravno treba dobro razmisliti o toplotnim potrebama pojedinih prostorija i eventualno promjeniti položaj klima.
Mislim da svi pravimo grešku forsirajući istu temperaturu svugdje u kući i bacamo energiju čim god se grijali.
Boki27
Posts: 13
Joined: 18/07/2018 21:41

#7022 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Boki27 »

Slazem se potpuno.
Nema potrebe da ista temperatura bude u sobama gdje se samo prespava i u prostorijama gdje se boravi najveci dio dana.
Sto se mene tice u sobama moze biti nekoliko stepeni hladnije nego u dnevnom boravku.
Vjerovatno cu za početak ubaciti jednu u dnevni boravak pa da vidimo koliko nam odgovara i kakav je ucinak..
Ako ima neko da preporuci neki model koji bi mi odgovarao (ja kao sto napisah razmišljam o mitsubishi fh 35 ali bih volio cuti mišljenja iskusnijih) i na kojim mjestima bih mogao nabaviti bio bih zahvalan.
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#7023 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

Što se tiče Mitsubishi FH 35 ja ima 2 komadai nemoš pogriješiti ako kupiš tu klimu ali ja bih i drugu kupio FH25 umjesto SF,Razlika u cijeni nije velika a ogromna je ušteda na struji....
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#7024 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

može biti puno toga boljeg, tišeg, ovo-ono, ali ogromna ušteda na struji sigurno ne :-D nema neke posebne uštede na struji imalo vrijedne spomena u klasama istih klima, ima samo više opcija ovo- ono :D
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#7025 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ako ti lova ne predstavlja problem nemas se sta razmisljati o fh35ve.To ti je sam vrh ponude.Moze extra jako da grije i na minusima,extra tiha vanjska jedinica,exra kratkepauze za defrost kad pocne ledit vani. Super uredjaj ali kosta oko 2000-2100 KM
Izolacija ti je haman dobra,i sto se tice snage ta klima vjerujem moze lako grijat sve to.
Fizicki klima i sto bi grijala,nekad ipak ne moze dobro grijat druge prostorije zbog rasporeda,vrata,itd.A posebno je nepoznanica to unutarnje stepeniste.Ono moze da odvlaci toplotu prema gore pa mozda druge sobe ne budu dobro ugrijane.Cini mi se da max_rs ima isto stepeniste pa pratite kako se ponasa kod koga :)

Uvijek je najbolje prvo stavit jednu klimu pa snimit situaciju gdje fali i koliko,pa onda dalje ako bude potrebe.

Mits fh35ve jest super dobra klima.
Ali ako bude morala poslije klima u jos neku sobu onda ste dzaba bacili tolike pare na fh35ve.
U tom slucaju moglo se ustedit.Npr ako imas neku manju klimu u nekoj sobi,onda ti u dnevnoj ne treba klima skuplaj od 1200-1500 KM i to da ne bude jeftini ulazni model.

Ja sam takodje 2012. uselio u kucu i nisam znao koliko mi snage treba.
Kupio fujitsu nocriu 14 koja je jos jaca od fh35 i ona mi je grijala cijelu kucu 85 m2.
Ali sam ipak kupio u djecju sobu daikina od 900-950 KM i sad mi je daleko ljepse kad toplota dolazi sa vise izvora,ali mi sad nocria propada.
Kao kad masno platis porsche i onda ga vozis 50 km/h :)
Da sam bio pametniji u pocetku mogao sam u dnevnu stavit neku klimu od 1200-1300KM i opet dodati ovu istu od 900 KM i to je sve.
Post Reply