Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#6751 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Nisam mislio na to.

Kod mene fujitsu nocria ako je u fan low ne moze kompresor da se zaleti preko 50% snage.Max tad moze povuc 1500w struje odukupnih 3000w.
Kad je u fan quiet ne moze preko 1250w da povuce.
U fan super quiet je ogranicenje jos nize.
Kompresor je limitiran po pojedinim fan brzinama.

Ako je moja nocria tako isprogramirna ne vidim razloga da i druge fujtisu klime ne budu nesto slicno na taj fazon.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6752 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

razumijem ja što pričaš rovac, a i bez toga više prostora treba veća puhanja jer mora nekako ta toplina doći do druge prostorije.
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#6753 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by doktor78 »

rovac13 wrote:
Sto se tice duzine cijevi,nebi trebalo da ti klima radi toga slabije grije,moze samo jace da se cuje vanjska prema unutra npr.

A sto se tice 35m2 :D
Ja nisam vidio niakd da je proizvodjac deklarisao klimu za neku kvadraturu.
To samo trgovine vole da pisu,iako nema nikakvog smisla.
Imas sobu 35 m2 sa dobrom izolacijom koja ima toplotne gubitke 1kw na vanjskoj temperaturi -10*C.
A imas sobu iste kvadrature sa 4 kw gubicima na istoj temperaturi.

Klima se deklarise po snazi grijanja u kw na razlicitim temperaturama.
Ako su toplotni gubici tvog prostora veci od snage klime onda moze bit nedovoljno.

Pretpostavljam da filtere peres redovno.

Mozes li napisat nesto o potrosnji klime,imas li mjerac,ako ne kakvi su inace racuni do sad bili.
Kakva je temperatura unutra a kakva vani.

I najvaznije .......napisi koji ti je model klime ( po cijeni bih rekao lmc).......i kako drzis postavke na daljinskom.
Ako budes zadao nizak fan manualno klima ne moze da razvije tako svoju snagu.
Znači, ovo mi je prva zima kako se grijem na klimu. Do sad sam koristio konvektore.
Nemam podatke o potrošnji klime, ali za dosadašnji period uštedio sam oko 400 KM u odnosu na prošle zime. Ovdje treba napomenuti da i dalje jedan dio stana grijem konvektorima, klima je u ove 2 prostorije u kojima se najviše boravi (dnevna i kuhinja).
Konstantno je u "auto" modu, gasim je samo kad hoću da operem filtere.
Do sad sam bio prezadovoljan, ali zadnjih 2-3 dana kako su temperature konstantno u minusu - to nije to. I račun za februar će mi na kraju izaći u rangu proteklih godina.
Znam da ste svi prepuni hvale za ovaj način grijanja, i ja sam bio do sad, ali zadnja 2-3 dana su me malo razočarala.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6754 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

kakva ti je izolacija?? jel ti klima postavljena nasuprot vrata od druge prostorije i koliko ti je jačina puhanja?? koliko je kvadratura prostorije iz koje griješ?
User avatar
haso hasic
Posts: 303
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#6755 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

zlo zlo wrote:kakva ti je izolacija?? jel ti klima postavljena nasuprot vrata od druge prostorije i koliko ti je jačina puhanja?? koliko je kvadratura prostorije iz koje griješ?
I koja je klima u pitanju?
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#6756 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by doktor78 »

haso hasic wrote:
zlo zlo wrote:kakva ti je izolacija?? jel ti klima postavljena nasuprot vrata od druge prostorije i koliko ti je jačina puhanja?? koliko je kvadratura prostorije iz koje griješ?
I koja je klima u pitanju?
Stiropor 5 cm, plasticna stolarija, prozori punjeni argonom.
Dvije prostorije po cca 12-13 kv.metara, medjusobno spojene prolazom širine standardnih vrata .
Fujitsu ASYG 12 LLC
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6757 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

a puhanje?? meni llcc dobro griju. Okrenute su na grijanje mod, ne pušim te fore s auto modom, zimi je na grijanju, ljeti na hlađenju, kakav auto :lol:
okreni na grijanje i za početak na neki od viših puhanja stavi i javi za 2h dali ti je isto stanje :-D :D onda moš i smanjit puhanje na medium možda.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#6758 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Moze biti ili da je klima nema dovoljnu snagu da grije sve to na vecim minusima,ili nesto nije ok sa klimom.
Ako majstori nisu dobro povezali sistem mozda je ispustila malo freona,a ako fali freona onda je velik pad performansi.

Evo moji roditelji imaju sprat kuce 90 m2,stiropor 5 cm na zidovima,odozgo nema izolacije,ispod se ne grije i nema izolacije.
Klimom griju sve osim jedne sobe ne punih 20 m2.
Znaci griju veliki dnevni boravak sa kuhinjom + hodnik + kupatilo + spavacu sobu,sve otvoreno sve se grije non stop na istu temp.

Klima je ogromna daikin ftx50gv (1500 KM) i bilo je do sad najnize oko -9 -10 klima prilicno lakocom odrzava temp 24 *C unutra.
Racuni dolaze oko 13. og u mjesecu.Zadnji racun im je bio najveci oko 130 KM za cijelu kucu.
Inace nikad nisu dobili ispod 50 KM ni kad se ne griju.

Oni su odusevljeni racunima.
U odnosu na pelet na koji su se grijali proteklih 10 ak godina ovo im je preporod,daleko jeftinije.

Ali klima mora imati dovoljno snage na -10 ako se zelis grijat na -10 to je sva mudrolija.

Fujitsu 12 llcc je najjeftiniji model i ne treba ocekivati cuda od te klime.
Do sad su ju svi hvalili,za cijenu koliko kosta (1100 KM) svi kazu da grije super.
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#6759 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

Je li puno 8 metara instalacije (ukupno cijevi) za Mitsubishi SF seriju?
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#6760 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

probook wrote:Je li puno 8 metara instalacije (ukupno cijevi) za Mitsubishi SF seriju?
Ovo ti je isjecak iz manuala za serije sf :

Image

MItsubishi svoje klime puni za do 7 metara dugu instalaciju.
Ako ja dobro vidim model sf 35 se dopunjava 30 gr po metru preko 7 m.
Ako ti je model sf50 onda je dopuna 20gr po metru preko 7 metara.
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#6761 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

rovac13 wrote:
probook wrote:Je li puno 8 metara instalacije (ukupno cijevi) za Mitsubishi SF seriju?
Ovo ti je isjecak iz manuala za serije sf :

Image

MItsubishi svoje klime puni za do 7 metara dugu instalaciju.
Ako ja dobro vidim model sf 35 se dopunjava 30 gr po metru preko 7 m.
Ako ti je model sf50 onda je dopuna 20gr po metru preko 7 metara.
Msz sf42ve
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#6762 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Sve pise.
Isto kao sf35 :-D
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#6763 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by tnt-tunja »

Da li neko grije stan na centralno grijanje preko struje? Imate li preporuku za neku pec? Te kolika je njena potrosnja elektricne energije?
User avatar
Distortion
Posts: 2852
Joined: 08/09/2007 19:56

#6764 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Distortion »

Moj kum ima 12LLCC Fujitsu, grije bruku kvadrata, ima dobar polozaj stana u zgradi i prezadovoljan je. Prvobitno je kupio 12llc zbog hladjenja jer je imao centralno grijanje (na moj nagovor je htio on off klimu kupit). Evo vec trecu zimu se grije m 12LLCC a iskljucio je centralno grijanje. Platio je 12LLCC 1100KM.
User avatar
haso hasic
Posts: 303
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#6765 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

tnt-tunja wrote:Da li neko grije stan na centralno grijanje preko struje? Imate li preporuku za neku pec? Te kolika je njena potrosnja elektricne energije?
Prije par godina sam u nasem lokalnom bau centru zastao kraj vailantovog kotla na struju,
burazov kolega koji je tu radio vidio da zagledam prisao i tiho rekao"do sada sam prodao 3 ova kotla na struju,
sva 3 su kupili elektricari koji rade u elektro distribuciji :D
Znaci ako imas nacina da krades struju kupi sebi,nema nista elegantnije od toga.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#6766 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bilic »

haso hasic wrote:
tnt-tunja wrote:Da li neko grije stan na centralno grijanje preko struje? Imate li preporuku za neku pec? Te kolika je njena potrosnja elektricne energije?
Prije par godina sam u nasem lokalnom bau centru zastao kraj vailantovog kotla na struju,
burazov kolega koji je tu radio vidio da zagledam prisao i tiho rekao"do sada sam prodao 3 ova kotla na struju,
sva 3 su kupili elektricari koji rade u elektro distribuciji :D
Znaci ako imas nacina da krades struju kupi sebi,nema nista elegantnije od toga.
Slučajno radim u el. Distribuciji kao električar .
Znači kad bi nekog našeg radnika uhvatili da krade struju . ODMAH NOGA SA POSLA .
MORAŠ BIT LUD da izgubiš posao zarad neke uštede .
A mislim struja plin pelet . To je sve u par stoja na kraju sezone .
Jedino su klime ispod svega navedenog .....
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#6767 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

Ovo vrijeme za moje klime je nista u odnosu na proslu godinu. Tako da ja vise ne gledam sta se desava sa klinama. Defrost ne primjetim vise. Nocria vise ne ledi vanjska jer ima grijac. Nema ni trunke jedne leda. Suha tacna potpuno. Kako sam opro vodom nocriju dosta bolje puse i manje je bucna unutrasnja. U protekla 24h 3 klime su potrosile 35kw ili nekih 4,5KM jer se temperatura nije dizala iznad -7 i nije bilo sunca da ugrije kucu. Sad se vidi sta znaci sunce za moju kucu sa puno otvora okrenutih na suncanu stranu. Trenutno drzim klime preko dana na 24c i 3 puhanju a nocu samo nocrija u prizemlju radi na 22C i 2 puhanje.
User avatar
haso hasic
Posts: 303
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#6768 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

bilic wrote:Znači kad bi nekog našeg radnika uhvatili da krade struju . ODMAH NOGA SA POSLA
Ne sumljam da bi dobio otkaz,ali da mi je vidjeti ko to dolazi u kontrolu kod radnika elektrodistribucije ,i koji ce to kolega prijaviti
drugog radnog kolegu sve da ga i uhvati.
Kod nas je poslije rata bila dosta agresivna kampanja trazenja kradje,upadali su ljudima po kucama (po meni opravdano jer je stvarno dosta i bilo)
U ratu dosta ljudi naucilo malo o struji,pa valjda zbog toga.Inace za vrijeme rata u Bihacu su se zezali ,kaze dosao spiderman u Bihac,
sve kablovi od balkona do balkona.
Sad je puno manje kradje ali opet elektroprivreda napravi gubitak za proslu godinu od preko 20 miliona KM.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#6769 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bilic »

haso hasic wrote:
bilic wrote:Znači kad bi nekog našeg radnika uhvatili da krade struju . ODMAH NOGA SA POSLA
Ne sumljam da bi dobio otkaz,ali da mi je vidjeti ko to dolazi u kontrolu kod radnika elektrodistribucije ,i koji ce to kolega prijaviti
drugog radnog kolegu sve da ga i uhvati.
Kod nas je poslije rata bila dosta agresivna kampanja trazenja kradje,upadali su ljudima po kucama (po meni opravdano jer je stvarno dosta i bilo)
U ratu dosta ljudi naucilo malo o struji,pa valjda zbog toga.Inace za vrijeme rata u Bihacu su se zezali ,kaze dosao spiderman u Bihac,
sve kablovi od balkona do balkona.
Sad je puno manje kradje ali opet elektroprivreda napravi gubitak za proslu godinu od preko 20 miliona KM.
Vjerovatno kao u svim firmama ima budala koja če se u svašta upustiti.
Znam 10 tak ljudi koji su izgubili posao zbog neregularnosti
.
A što se tiče gubitaka
Džaba ako radi El Distr Sarajevo ili neka druga Distribucija u plusu . A rudnici naprave gubitak . Sve je pod El Privredom
Kako sam čuo jeftiniji je ugalj Madžarski sa uvozom .
Njihova jedna mašina mjenja od 50 do 100 rudara.
Nego naš jer rudari rade sa mašinerijom još iz Titinog vakta . I haj sad otpusti par hiljada rudara . Pa bio bi smak svijeta.
Nisu rudari krivi al se nakupilo kao u svim firmama kancelariskih pa.. va.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6770 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

1.3.2018 99,99km :D
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#6771 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by boshniak »

bilic wrote:Kako sam čuo jeftiniji je ugalj Madžarski sa uvozom .
Njihova jedna mašina mjenja od 50 do 100 rudara.
Nego naš jer rudari rade sa mašinerijom još iz Titinog vakta . I haj sad otpusti par hiljada rudara . Pa bio bi smak svijeta.
Nisu rudari krivi al se nakupilo kao u svim firmama kancelariskih pa.. va.
Nije ugalj (lignit) baš podesan za uvoziti pogotovo za potrebe termoelektrane. Mađari imaju samo lignit koji se ne može transportovati na velike udaljenosti jer se lomi i gubi energetsku vrijednost, nije slučajno TE izgrađena u Tuzli u blizini rudnika. Dok je mrki ugalj jako kaloričan a BiH ga ima dovoljno za svoje potrebe. BiH nema željezničku infrastrukturu povezanu sa inostranstvom,a svaki drugi oblik transporta je neisplativ.
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#6772 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by doktor78 »

Ostavio sam preko noći ventilator na maksimumu, umjesto na "auto" kako je do sad bilo. Jutros klima jako bučna, ali je i temperatura ugodnija
User avatar
Distortion
Posts: 2852
Joined: 08/09/2007 19:56

#6773 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Distortion »

Ja sam cuo da neki Rudnici fakturisu tonu uglja Elektroprivredi po 40 KM.

Koliko je sad tona uglja za male korisnike koji trose za zagrijavanje kuca? 150 KM?
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#6774 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by tnt-tunja »

Kod mene samo struja dolazi u obzir jer zivim u stanu. Zelio bih sprovesti samo 2 radijatora u stan koji bi isli na struju, samo za prelazni period. jesen i proljece, kada ne ukljuce grijanje na vrijeme i kada ga iskljuce a vani jos hladno bude.
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#6775 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

Distortion wrote:Ja sam cuo da neki Rudnici fakturisu tonu uglja Elektroprivredi po 40 KM.

Koliko je sad tona uglja za male korisnike koji trose za zagrijavanje kuca? 150 KM?
Ja sam u julu mjesecu uzeo Banovićki ugalj, 185 KM/t, Sarajevo. I onda, vidjeh ovu temu i kupih 4 invertera :D
P.S. :bih:
Post Reply