Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#6676 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ja nebi imao nista protiv da je unutarnja malo nize :)
aman ljudi
Posts: 54
Joined: 16/01/2015 16:03

#6677 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by aman ljudi »

ma dobro, ali bas od 180-210, a namjena prostora je kafeterija, znaci trebalo bi biti prometno, da li je glupo da ona bude bas pored glave? :roll: za zidnu bi uzela 14 lucu, jer imam dobra iskustva sa tom klimom...ali recimo u drugom prostoru je ta klima na visini od 2.5 m(prostor je preko 3 m visok) i izuzetno lijepo izgleda i odlicno grije...eh sad, nikako da svarim ovu visinu od 180 :|
jel ima neko iskustva sa podnom gree 18 (scop 3,8), bojim se da ne uzmem .ranje i bacim dzaba pare, jer mi je podna fujicu bas zara(scop 4)...moram odlucit u narednih par dana, bas sam :(
probook
Posts: 4595
Joined: 13/10/2013 22:38

#6678 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

aman ljudi wrote:ma dobro, ali bas od 180-210, a namjena prostora je kafeterija, znaci trebalo bi biti prometno, da li je glupo da ona bude bas pored glave? :roll: za zidnu bi uzela 14 lucu, jer imam dobra iskustva sa tom klimom...ali recimo u drugom prostoru je ta klima na visini od 2.5 m(prostor je preko 3 m visok) i izuzetno lijepo izgleda i odlicno grije...eh sad, nikako da svarim ovu visinu od 180 :|
jel ima neko iskustva sa podnom gree 18 (scop 3,8), bojim se da ne uzmem .ranje i bacim dzaba pare, jer mi je podna fujicu bas zara(scop 4)...moram odlucit u narednih par dana, bas sam :(
Po meni je to nisko i ja ne bih na zid, pogotovo sto je javni prostor i tu bi se trebalo sjediti. Gree sta mu znam, vidio sam zimus u jednom restoranu podnu i fino grije, e sad ko ce ga znati...
aman ljudi
Posts: 54
Joined: 16/01/2015 16:03

#6679 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by aman ljudi »

Ma evo sinoc sam ja opet gledala, crtala dimenzije klime na tom zidu da bolje vizualiziram situaciju, i stvarno ne valja...da je stan ili neka kancelarija pa i pomozi boze ali ovako :roll:
ma ja bih fujitsu podnu al mi je cijena prevelika zaista, jer imam jos mnogo toga investirati u taj prostor do njegovog zavrsetka, tako da mi gree cjenovno odgovara, samo nemam koga pitati za iskustvo sa njom :-)
Profil za pisanje
Posts: 232
Joined: 04/10/2013 20:33

#6680 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Profil za pisanje »

haso hasic wrote:
piplica wrote:Kolega @haso hasic bi ti bolje znao odgovoriti na to pitanje, a Talijanske su, imas 2 ili vrste.
Evo koje ja koristim
https://imgur.com/a/Ketfz

Lijevo je pjena i to najvise koristim jer kad je naspricate ona expandira i duboko prodire u izmjenjivac,
@piplici sam nabavio bas dosta ovih do sada i on je sa njima najzadovoljni.
U sredini je sprej,on je vise dezinfekcija nego ciscenje,dobar za ljeta kad izmjenjivac nije puno zaprljan
a zelite da sprijecite razvoj bakterija i desno je koncentrat koji se razblazuje
po potrebi,koja jacina je potrebna,ovo se koristi najvise kad je klima blizo kuhinje
pa povuce masnocu na izmjenjivac ili je korisnici zapuste pa bude bas preprljava.
Tad se razblazi malo jaca mjesavina da moze otopiti masnocu,Ispere se vodom na kraju.
Moze te ih nabaviti u prodavnicama rashladne opreme.
Kako se može ova pjena nabaviti?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6681 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

trebalo bi je biti za kupit u većini klima shopova gdje imaju opreme.
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#6682 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by _Reds_ »

haso hasic wrote:
piplica wrote:Kolega @haso hasic bi ti bolje znao odgovoriti na to pitanje, a Talijanske su, imas 2 ili vrste.
Evo koje ja koristim
https://imgur.com/a/Ketfz

Lijevo je pjena i to najvise koristim jer kad je naspricate ona expandira i duboko prodire u izmjenjivac,
@piplici sam nabavio bas dosta ovih do sada i on je sa njima najzadovoljni.
U sredini je sprej,on je vise dezinfekcija nego ciscenje,dobar za ljeta kad izmjenjivac nije puno zaprljan
a zelite da sprijecite razvoj bakterija i desno je koncentrat koji se razblazuje
po potrebi,koja jacina je potrebna,ovo se koristi najvise kad je klima blizo kuhinje
pa povuce masnocu na izmjenjivac ili je korisnici zapuste pa bude bas preprljava.
Tad se razblazi malo jaca mjesavina da moze otopiti masnocu,Ispere se vodom na kraju.
Moze te ih nabaviti u prodavnicama rashladne opreme.
Lalp se koristi ova pjena, mora li se poslije ona čistiti ?
User avatar
haso hasic
Posts: 303
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#6683 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Pjena kad se nanese ona expandira i nakon odredjenog vremena se rastvori,
moze se onda uzeti prskalica i vodom saprati,
Tesko se moze naci u klima sopovima,ja sam ove nabavljao kod svojih dobavljaca
koji uvoze industrijsku rashladu.
U Sarajevu imate MB FRIGO
U Banja Luci MASTER FRIGO
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6684 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

Mislila na jace radnje gdje ima svu opremu a ne samo klime i ostali rashladni sistemi :D ali to dođe na to, vjerovatno ih nema previše.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6685 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

gingesa obrisi si poruke, nemoj da sam bezveze crtala :lol:
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1605
Joined: 11/06/2011 07:36

#6686 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Kiki_Musampa »

Jesu li svi ovdje kupili Mitsu, Toshibe itd? AaIma li ko da je kupio Haier, LG, Gree, a da je zadovoljan??

Ponestaje mi uglja, i razmisljam o ele bloku, ili mozda 2 12....
aman ljudi
Posts: 54
Joined: 16/01/2015 16:03

#6687 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by aman ljudi »

evo i ja cekam hocel se iko javiti sa iskustvom o gree klimama, po mogucnosti podnim :skoljka:
ako je kvalitet i usteda u pitanju ja ti mogu preporuciti fujitsu, bilo koji model da uzmes sa njima si profitirao...od pocetne llcc pa pema visim modelima koga god znam da je ima i da se grije na nju, znam da je odusevljen a cjenovno je u rangu lg-a-a naravno lg mu prici ne moze :)
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#6688 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by _Astra_ »

Kiki_Musampa wrote:Jesu li svi ovdje kupili Mitsu, Toshibe itd? AaIma li ko da je kupio Haier, LG, Gree, a da je zadovoljan??

Ponestaje mi uglja, i razmisljam o ele bloku, ili mozda 2 12....
Imam i VIVAX-ov inverter, 3god radi bukvalno bez prekida, cijelu zimu grije, ljeti hladi...
Za sad sve ok, koliko ce izdrzati ovim tempom - ne znam... ali znam da za sad nema nikakvih problema... potrosnja veca od japanaca, ali duplo jeftiniji.,.. jbg, 3god vec radi...
User avatar
drug_profi
Posts: 50612
Joined: 16/07/2012 16:00

#6689 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi »

Kiki_Musampa wrote:Jesu li svi ovdje kupili Mitsu, Toshibe itd? AaIma li ko da je kupio Haier, LG, Gree, a da je zadovoljan??

Ponestaje mi uglja, i razmisljam o ele bloku, ili mozda 2 12....
Imam ja LG neki inverter. Uglavnom imam gradsko centralno u stanu, služi mi za dogrijavanja iz 22h i hlađenje ljeti.
Potrošnju struje ne primjećujem, ne štedim, hajcam, otvaram prozore.
Vjerujem da sam za iste pare mogao kupit ovog nekog japanca, ali sve ti se svodi na kraju na par stoja. ovo sam svakako dobio sa besplatnom ugradnjom u nekoj akciji Stanića.
Nije LG sigurno lošiji od gree ili vivaxa, a pitanje je jel lošiji od Mitsu, to će objasniti ljudi koji se time bave. Treba uzeti u obzir i raspoloživosti servisa, garantne rokove, lakoću i cijenu održavanja itd. U svakom slučaju, nekad je teško razlučiti dokle je kritika sa stručnog aspekta, a odakle je promocija proizvoda.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#6690 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

drugi profil wrote:
Kiki_Musampa wrote:Jesu li svi ovdje kupili Mitsu, Toshibe itd? AaIma li ko da je kupio Haier, LG, Gree, a da je zadovoljan??

Ponestaje mi uglja, i razmisljam o ele bloku, ili mozda 2 12....
..lakoću i cijenu održavanja itd...
Dobar dobar :)
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#6691 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ja sam imao lg inverter.
Vrlo jednostavno je hladio i dogrijavao kad nema velike zime.
Potrajao je 10-11 godina i onda crkao sto je po meni ok.
Crklo mu je nesto na ploci,a ploca da se naruci kosta preko 500 KM tako da sam ja radije kupio novu daikin klimu nego ovu popravljao.

Ono sto meni nije ok,je cim temperature krenu u minus on se gubi i nema vise siline iz njeg.Na -5 mu je otprilike kraj,tad trosi struje poprilicno a ne grije skoro nista,ne isplati ga se palit na minusima uopce.

A sto se tice odrzavanja svako godinu-dvije sam morao zvati servis,gubi freon negdje,najcesce je to bilo na ventilu vanjske jedinice,holender koji je dosao na klimi nije bio kvalitetan pa je pustio vec nakon godinu dana u garanciji,a i svi ostali zamjenski koji su dolazili nisu bili nista kvalitetniji.
Tako da sam na punjenje i servisiranje lg klime dao poprilicno para.Ni jedan servis nije bio ispod 50-60 KM a bilo ih je poprilicno.

Za razliku fujitsu imam od 2012. i servisa nisu vidjele.Jos uvijek je u njoj plin koji je fabrika zapakovala,nikad nista nije pustilo.
Ovakvih stvari sam se najvise naslusao kod japanskih klima,obicno to kupis i vozi misko.Vjerujem da izuzetaka ima uvijek desava se.

Ne znam kako ostali,ali ja vise niakd necu kupit LG klimu.
Svoj lg sam platio oko 1500KM tada.
Fujitsu daikin i ostali japanci u tom cjenovanom rangu su daleko bolji izbor.
Cak ja sam uzeo daikina od 900-950 KM koji je daleko bolja klima od lg koji sam imao.
To je moje iskustvo sa pomenutim brandom :D
gingesa
Posts: 3
Joined: 30/01/2018 23:09

#6692 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gingesa »

aman ljudi wrote:evo i ja cekam hocel se iko javiti sa iskustvom o gree klimama, po mogucnosti podnim :skoljka:
ako je kvalitet i usteda u pitanju ja ti mogu preporuciti fujitsu, bilo koji model da uzmes sa njima si profitirao...od pocetne llcc pa pema visim modelima koga god znam da je ima i da se grije na nju, znam da je odusevljen a cjenovno je u rangu lg-a-a naravno lg mu prici ne moze :)

Zdravo ekipa, padobranac slijeće :mrgreen:

Firma prije 5god. kupila oko 20 podnih jedinica ( puno ureda, površine 10-20m2, 3m visina ) Gree marke od Alfatherma koji je projektirao i odradio posao što govori da je posao odrađen kvalitetno. Ugledavši šta će montirati samo sam odmahnuo rukom, velim puhat će mlako ako ništa...
Zidovi 30cm, bez termo fasade, otvori novi, ispod podrum preko čitavog objekta. Vanjske dnevne temperature zimi od 0C do 10C, klime setovane na 24C po internom pravilu firme, ventilatori su se mogli koristiti od min. do max., al temperaturu dirneš li ode petoba iz džepa :-D

Manji uredi su bili na ugodnom komfortu sa takvim postavkama, u uredu gdje sam bio vrtilo se 23-24C srednja brzina ventilatora, al svega 10m2 prostorija, Uredi veće kvadrature su imale popriličan problem, zimogrizniji su znali u jaknama raditi, a kad bi uletio kod njih i vratio se nazad u ured razlika par stepeni. Da bi kasnije firma odlučila da ovi gdje im je hladnije dignu temperaturu do 26C, ali opet kad bi ušao i sjeo nije to to, da se ugodno osjećaš. Inače meni je ugodno zimi do 22C, sve preko toga skidam jedno po jedno :D
I da, što se tiče gornjeg izduva, ne može niže od 1m da usmjeriš puhanje tj. više prema podu, inače nema dobrog protoka, a onaj donji izduv, isto kad šupće ispod prozora...pretjerujem, bude malo jače :D
Da je pod bio izoliran mislim da bi imale efekta, al to su samo pretpostavke, gore je iznad opisano šta sam doživio. Kakve su snage bile, blage veze nemam, vjerojatno najslabije da pokriju površinu određenog ureda.
Sve u svemu ne baš pozitivno iskustvo, s tim da u obzir treba uzeti da je prošlo 5god. i pitanje je koliko je proizvođač unaprijedio tehnologiju. Inače ne bih nikad podnu koristio, bez obzira o kakvom se prostoru radilo.

Lp
aman ljudi
Posts: 54
Joined: 16/01/2015 16:03

#6693 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by aman ljudi »

@ gingesa, hvala ti na javljanju :D
tek sad sam u pravom problemu, meni ta klima treba da grije 40-tak m2 i ne smijem previse rizikovati da bacim pare na nesto sto nece raditi...ako su ovako losa iskustva sve su prilike da cu uzeti zidnu fujitsu pa taman bila i na 1.5 m visine :lol:
by the way, koliko se cesto susrecete sa relativno nisko postavljenim klimama (manje od 2 m)...ja uglavnom po nekim manjim servisima i piljarama i nikako mi to dobro ne izgleda, ali izgleda da nemam previse izbora :roll:
User avatar
drug_profi
Posts: 50612
Joined: 16/07/2012 16:00

#6694 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi »

rovac13 wrote: Ne znam kako ostali,ali ja vise niakd necu kupit LG klimu.
Ja sam ovu svoju nabavio u maju 2013.
Osim redovnih servisa sa čišćenjem, nikakvih problema. Deklarirana je do -10, a radila je i na malo vecem minusu. Jedne nove godine kad je bilo -15 navodno u Sarajevu, svu noc je drndala uz nekoliko kracih defrosta.
Valjda je i tu pitanje koja klasa proizvoda se uzela. Ja sam zadovoljan, za moje potrebe izvrsna,
Ne znam za struju, ja ne vidim bitne razlike na računu koristio je ili ne. Tokom cijele godine račun mi je sličan +/- 5 maraka.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#6695 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Heh ja kad sam imao lg inverter sam mislio da je dobar i da je to sve slicno,a grijao se na pelet.Konto sam da klime nisu za to da budu primarno grijanje u kuci,nego samo usput ponekad dogrijat i to je to.

Ja sam imao model made in korea placen 1500 KM.
Moj kolega je uzeo lg koji je made in turska cini mi se i njeg je platio 1100 KM otprilike tad kad si i ti svoj nabavljao.
Njemu je u garanciji vec crkla ploca,nas dva smo se slozili da je moj lg bolji od njegovog.

Ali ni jedan od ovih lg ne moze se ni pribliziti ni jednom fujitsu ili daikinu pa ni onima od 800-900 KM,kad je u pitanju grijanje.
Nisam probao lg od 2000-3000KM ali kao sto rekoh mi se vise nebi upustali u taj sport :D

Ali naravno nemam nista protiv ko voli nek izvoli.
User avatar
drug_profi
Posts: 50612
Joined: 16/07/2012 16:00

#6696 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi »

Ma, ok. Ne prodajem LG. Kupis sta mislis da je najbolje. Naravno da treba poslušat malo i ljude, ali evo kad je čovjek već pitao i spomenuo LG, da ne bude da je to smeće, obzirom da se pominju i gree, hajer i vivax kao neki brendovi.
Mozda samo radi cijene i ni zbog cega drugog mogu biti bolji od LG.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#6697 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

drugi profil wrote:Ma, ok. Ne prodajem LG. Kupis sta mislis da je najbolje. Naravno da treba poslušat malo i ljude, ali evo kad je čovjek već pitao i spomenuo LG, da ne bude da je to smeće, obzirom da se pominju i gree, hajer i vivax kao neki brendovi.
Mozda samo radi cijene i ni zbog cega drugog mogu biti bolji od LG.
Pocetkom 2013 god. sam se poceo lagano interesovati na ovaj vid grijanja, i onda sam naletio na jedan zanimljiv post na forumu.

Autor je napisao, nacelno se klima uredjaji po kvaliteti dijele u 3 skupine, tj. 3 klase.
  • 1. klasa (Svi japanski proizdodjaci)
    2. klasa (LG, samsung,...)
    3. No name brendovi (sto su danas ove Tesle, Blaupunkt...itd)
Mislim da je iz ovoga sve jasno, ali i iz iskustva korisnika.
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#6698 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

Ja danas iznenadih moje klime :D , drugi put u sezoni, laganim pranjem filtera, običnom vodom...
Moram ovo češće raditi, definitivno :-D
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#6699 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

mehkoca wrote:Ja danas iznenadih moje klime :D , drugi put u sezoni, laganim pranjem filtera, običnom vodom...
Moram ovo češće raditi, definitivno :-D
Ja stvarno ne razumijem ljude koji to rade 1-2-x godisnje, pa to se treba svakih 7 dana raditi!
Sva prasina koja se nalazi u prostoriji prodje barem 20x dnevno, onda jos ako ima filter za uklanjanje neugodnih mirisa...itd.
Garantujem da je vecina uredjaja u jako zapustenom stanju, licno sam se uvjerio na jednom primjeru.
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#6700 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

piplica wrote:
mehkoca wrote:Ja danas iznenadih moje klime :D , drugi put u sezoni, laganim pranjem filtera, običnom vodom...
Moram ovo češće raditi, definitivno :-D
Ja stvarno ne razumijem ljude koji to rade 1-2-x godisnje, pa to se treba svakih 7 dana raditi!
Sva prasina koja se nalazi u prostoriji prodje barem 20x dnevno, onda jos ako ima filter za uklanjanje neugodnih mirisa...itd.
Garantujem da je vecina uredjaja u jako zapustenom stanju, licno sam se uvjerio na jednom primjeru.
Ja se jos uvijek učim :D
Inače, filteri klima u sobama i hodniku su bili vrlo malo zaprljani (skoro nikako), dok je u dnevnom boravku ipak bilo prašine. Samokritika... moram češće ovo raditi (barem u dnevnom boravku)...
Post Reply