Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Nesomix
Posts: 2
Joined: 25/06/2017 09:03

#6601 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nesomix »

E ovako. Ja imam kucu od 84m2. Kuca je od siporexa bez izolacije tj fasade. Grijem se na struju. Centralno grijanje sa radijatorima kroz koje ide topla voda. Voda se grije u kotlu Vaillant 24kw. Ja sam prezadovoljan grijanjem i potrosnjom struje za grijanje. Grijem cijelu kucu. Mislim da kad se uzmu sve cinjenice u obzir u odnosu na grijanje na drva, da se centralno grijanje na struju isplati.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#6602 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Kiki_Musampa »

Nesomix wrote:E ovako. Ja imam kucu od 84m2. Kuca je od siporexa bez izolacije tj fasade. Grijem se na struju. Centralno grijanje sa radijatorima kroz koje ide topla voda. Voda se grije u kotlu Vaillant 24kw. Ja sam prezadovoljan grijanjem i potrosnjom struje za grijanje. Grijem cijelu kucu. Mislim da kad se uzmu sve cinjenice u obzir u odnosu na grijanje na drva, da se centralno grijanje na struju isplati.
Moze li vise podataka, npr temperatura u kuci, jel konstantno drzis istu temp ili gasis, temperaturu vode u sistemu, te na kraju mjesecnu potrosnju struje.
Razmisljam o slicnoj stvari, jer mi za moju kucu treba 4 klime, a to je vec preveliko ulaganje...
Nesomix
Posts: 2
Joined: 25/06/2017 09:03

#6603 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nesomix »

Kiki_Musampa. Prosjecna temperatura u kuci, a koju sam podesio preko termostata koji se nalazi u dnevnoj sobi je 21C. To je znaci prosjecna temperatura. Temperatura vode koju sam podesio u kotlu je 60c. A evo sta znaci prosjecna temperatura prostorije 21c. To znaci da sam podesio na termostatu temperaturu od 19C. Kotao je fabricki podesen da kad zadas neku temperaturu u prostoriji, on grije 5 stepeni preko te temperature. A to znaci: ja sam zadao 19c na termostatu dnevne sobe i on ce raditi dok se ne postigne temperatura od 19+5, a to je 24C. Onda se kotao potpuno ugasi i ponovo se upali kad temperatura u kuci padne na 1 stepen nize od zadane, a to je 19-1, to je 18c. Tako da je kod mene temperatura od 18c do 24c, a prosjek je onda 21c. I ne NE DIRAM TERMOSTAT NIKAKO! Podesis 19c na termostatu da bi ti temperatura u kuci bila prosjecno 21c, I TO NE DIRAJ DO KRAJA ZIME. Kad je normalna zima trosim od 200-250maraka tj 100-125 eura na grijanje mjesecno. Ukupna godisnja potrosnja mi bude oko 1000-1200 maraka, ili 500-600eura struje na grijanje, plus ova redovna struja. Nadam se da sam objasnio
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#6604 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Kiki_Musampa »

Nesomix wrote:Kiki_Musampa. Prosjecna temperatura u kuci, a koju sam podesio preko termostata koji se nalazi u dnevnoj sobi je 21C. To je znaci prosjecna temperatura. Temperatura vode koju sam podesio u kotlu je 60c. A evo sta znaci prosjecna temperatura prostorije 21c. To znaci da sam podesio na termostatu temperaturu od 19C. Kotao je fabricki podesen da kad zadas neku temperaturu u prostoriji, on grije 5 stepeni preko te temperature. A to znaci: ja sam zadao 19c na termostatu dnevne sobe i on ce raditi dok se ne postigne temperatura od 19+5, a to je 24C. Onda se kotao potpuno ugasi i ponovo se upali kad temperatura u kuci padne na 1 stepen nize od zadane, a to je 19-1, to je 18c. Tako da je kod mene temperatura od 18c do 24c, a prosjek je onda 21c. I ne NE DIRAM TERMOSTAT NIKAKO! Podesis 19c na termostatu da bi ti temperatura u kuci bila prosjecno 21c, I TO NE DIRAJ DO KRAJA ZIME. Kad je normalna zima trosim od 200-250maraka tj 100-125 eura na grijanje mjesecno. Ukupna godisnja potrosnja mi bude oko 1000-1200 maraka, ili 500-600eura struje na grijanje, plus ova redovna struja. Nadam se da sam objasnio
Hvala ti, kod mene je veci prostor, ali je stolarija nova i kuca je oblozena. Trenutno mislim da trosim oko tone mjesecno, sto je 150 maraka.
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#6605 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

Idemo dalje sa statistikom :D
Došao račun za struju, ukupno nešto manje od 90,00 KM :shock: Znači, 3 klime pola mjeseca i onda sam ugradio 4. klimu u drugoj polovini mjesaca. Jeste da su temperature bile blaže u odnosu na prethodni mjesec, ali i sa 4 klime, račun je 10,00 KM manji u odnosu na prethodni :P
Ukratko, do sada za grijanje na klime - invertere je dato oko 100,00 KM :shock:

Dragi Bože, daj zdravlje @rovcu, zloći, neri i ostalima :-D

P.S. Jedan prijatelj mi kaže da će doći da malo pogleda kako se ja to grijem za tako malo para :lol: (on je na peletu potrošio 1,5 tona od sada), rekoh: dođi i ljeti, kada se budem klimatizirao :lol:
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#6606 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

zlo zlo wrote:pa zar nije stalno bolje imat jednotarifno? Nevezano uz grijanje i hlađenje, to treba stalno, ali realno stvari se rade u doba kad je struja skuplja, taman posla da perem veš u 2 u noći, kuham u 3, i tak to, perem kad stignem :lol:
Eh, i ovo sam malo računao oko tarifa :D
Ja sam na ovom račun imao 210 kWh veće i 420 manje tarife. Ako bih imao jednotarifno mjerilo, platio bih veću cijenu za oko 20% u odnosu na ovu kada imam dvotarifno mjerilo. Znači, za manje KM je bolje dvotarifno :D
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#6607 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ovo su cijene :

Image

Mehkoca ti si potrosio 420 kwh jeftine sto dodje 35,322 KM + pdv
Skupe si potrosio 210 kwh sto kosta opet 35,322 KM + pdv
Ukupno si potrosio 82,65 KM sa pdv.

Da je bila srednja tarifa kao kod mene onda bi tih 630 kwh kostalo 99,21 KM sa pdv.

Jasna je racunica da si ustedio skoro 17 KM ovaj mjesec radi tarifa.
Jedino sto ja to nebi pripisao tome da li neko trosi manje ili vise struje.
Nego onaj ko moze da prati i da trosi vise jeftinu kao sto ti cinis njemu se to moze isplatit.

Ja dok sam to imao kod mene je otprilike bilo isto skupe kao i jeftine.
Kad je pocelo ici vise skupe nego jeftine onda sam ja to fino isljucio.
Kod mene se uglavnom kuhalo na skupoj,a el sporet trosi poprilicno,zena mi svaki dan ide na posao,kad dodje kuci mi nemamo vremena racunat koja je tarifa,nego deri koja god je.

Ovako mi je rahatnije kad god uhvatis za nesto ista je tarifa.
Ne moram bojler perilicu i ostale zezancije po noci ganjat.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6608 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

mehkoca wrote:Idemo dalje sa statistikom :D
Došao račun za struju, ukupno nešto manje od 90,00 KM :shock: Znači, 3 klime pola mjeseca i onda sam ugradio 4. klimu u drugoj polovini mjesaca. Jeste da su temperature bile blaže u odnosu na prethodni mjesec, ali i sa 4 klime, račun je 10,00 KM manji u odnosu na prethodni :P
Ukratko, do sada za grijanje na klime - invertere je dato oko 100,00 KM :shock:

Dragi Bože, daj zdravlje @rovcu, zloći, neri i ostalima :-D

P.S. Jedan prijatelj mi kaže da će doći da malo pogleda kako se ja to grijem za tako malo para :lol: (on je na peletu potrošio 1,5 tona od sada), rekoh: dođi i ljeti, kada se budem klimatizirao :lol:
kuću ćeš ljeti hladit dan-noć za cener :D
elvirr
Posts: 45
Joined: 03/10/2009 20:00

#6609 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by elvirr »

Imam jedno pitanje pa bih zamolio nekoga od clanova foruma ko se razumije u klime da mi pomogne.
Roditelji planiraju uzeti klimu kako bi se prvenstveno grijali njome u kuci, koja je prizemna, i na kojoj nije uradjena fasada niti plasticna stolarija (drvena ali u jako dobrom stanju).
Povrsina stambenog prostora je nekih 80 m2.

Da li je dovoljno uzeti jednu inverter klimu 18" koja ce biti smjestena na slici kako bi se grijale prostorije koje su oznacene crvenom zvijezdom?
U sustini se u kuci boravi samo u spavacoj sobi 1 i dnevnom boravku 1, pa me zanima da li ce klima moci ugrijati ove 3 navedene prostorije?
Planirana klima je Gree GWH18QD-K3DNA3C, s tim da bih naglasio da budzet igra znacajnu ulogu jer su penzioneri u pitanju.
Postojece grijanje je centralno na ugalj i drva, s tim da se ulazi u godine pa je sve teze loziti, tako da bi klima bila primarno rjesenje, a u hladnijim danima uz pomoc centralnog grijanja.
Jos da napomenem da su godisnji troskovi grijanja minimalno 1.500 KM, tako da se nadamo da ce prelaskom na klimu biti nesto jeftinije.

Image
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6610 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

gree nije dobar izbor općenito za grijanje, trebaš pouzdane klime koje te pouzdano mogu grijat, ne neke bez euroventa gdje projzvođač piše o klimi što mu se poželi. A bez izolacije i sve, ovo ti ne ide ispod 2 klime(12). Nekima s ok izolacijom može klima održavat toplinu s nekom relevantnom temperaturom i u 80kvadrata, jer su manji gubici, ali kod tebe bi to bila muka, iz prostorije koje bi grijao ne bi bilo izdržio od vrućine i jakog puhanja, soba pored bi bila topla a dnevna i kuhinja preko hodnika ne.

Gledaj marke: fujitsu, daikin, mitsubishi, toshiba, tj.japance.
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#6611 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

Bez 2 klime to nemožeš ugrijati čak i sa 2 klime će ti spavaća soba 2 uvijek biti hladnija jer je dosta izdvojena.
elvirr
Posts: 45
Joined: 03/10/2009 20:00

#6612 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by elvirr »

Spavaca soba 2 kao i dnevni boravak 2 se ne koriste, stoga mi nije ni bitno zagrijavanje tih prostorija.
Ukoliko klimu smjestim u dnevni boravak, a dnevni boravak 2 iskoristim za spavacu, a ostala vrata drzim zatvorena, da li je onda moguce to zagrijavati jednom kvalitetnom 18"?
Napominjem da je aktivno i centralno grijanje te bi po potrebi bilo koristeno.
giga1982 wrote:Bez 2 klime to nemožeš ugrijati čak i sa 2 klime će ti spavaća soba 2 uvijek biti hladnija jer je dosta izdvojena.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6613 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

Ako dva koristiš za spavanje, onda možda, ali ne s tim položajem klime, klimu stavi u veću prostoriju nasuprot tim vratima ali nemoj nekog kineza, uzmi klimu da valja, pitaj rovca gdje je ubro onog mrcinu daikina50 za 1500, to je odličan ubod bio, možda ima još.
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#6614 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

Vidi ovako,Teško češ tu spavaću sobu ugrijat radi položaja sobe to jest čak i kad bi boravak 2 iskoristio kao spavaću sobu jer zrak iz klime bi teško dospio do tamo.Ja bi na tvom mijestu bolje uzeo dobrog japanca 12-icu(3.5KW) i stavio u dnevni boravak pa kad budeš pri nekoj lovi uzmeš još jednu za te sobe jer vidit češ da nečeš požalit kad je staviš u boravak 1 i kako će zagrijat boravak bez problema jer sobe su dosta daleko da bi ti grijanje to jest topli zrak dospio u njih.Imaju se za kupiti mali ventilatori koji se ugrade u štok od vrata da teraju dalje topli zrak ali ja osobno ne bi to radio...
elvirr
Posts: 45
Joined: 03/10/2009 20:00

#6615 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by elvirr »

zlo zlo wrote:gree nije dobar izbor općenito za grijanje, trebaš pouzdane klime koje te pouzdano mogu grijat, ne neke bez euroventa gdje projzvođač piše o klimi što mu se poželi. A bez izolacije i sve, ovo ti ne ide ispod 2 klime(12). Nekima s ok izolacijom može klima održavat toplinu s nekom relevantnom temperaturom i u 80kvadrata, jer su manji gubici, ali kod tebe bi to bila muka, iz prostorije koje bi grijao ne bi bilo izdržio od vrućine i jakog puhanja, soba pored bi bila topla a dnevna i kuhinja preko hodnika ne.

Gledaj marke: fujitsu, daikin, mitsubishi, toshiba, tj.japance.
Šta preporučujete onda za dnevni boravak:
Fujitsu ASYG12LLCC - 1.200 KM
DAIKIN FTX B35 Inverter - 1.050 KM
Panasonic CS/CU-RE12RKE - 1.250 KM
Fujitsu ASYG12LMCA - 1.250 KM

A za spavaću sobu broj 1, koja se koristi od 20:00 - 07:00 sati bih stavio neku jeftiniju poput:
GREE GWH12QB-K3DNA3C - 890,00 KM
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6616 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

ako je 100 maraka problem, uzmi 2 daikina, to ti je to. Neće ti bit loše.
Inače ja bi uzela lmca u dnevnu jer je srednja klasa i jer volim fujitsu klime :D a 50km između početnog modela i srednje klase je malo, S time da ti dobro naplaćaju llcc, meni je došla u 4mj 1150 na rate, i još mi bt radio darovali.

Panasonic klime ne poznajem baš, nju ne mogu komentirat.


Ako kupiš gree kupuješ klimu koja nije provjerena ni usklađena s nekim eu normama, zato je eurovent bitan, znaš sto kupuješ, kako se ponaša neka klima u točno zadanim parametrima, koliko snage ti daje u testiranim uvjetima itd. Tj s gree mačka u vreći kupuješ, a klima nije nešto jeftino da je ok ako se zajebeš :lol:

To je tvoj izbor, ali kontaj svi koji se tu griju na klime ne bi je kupili.
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#6617 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

Za boravak definitivno od ovih bi moj izbor spao na Fujitsu ASYG12LMCA - 1.250 KM a GREE nemoj se ljutit ja ne bi uzeo ni za podrum ako me razumiješ.
ketronsd1
Posts: 1393
Joined: 13/06/2006 15:29

#6618 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

http://www.energimyndigheten.se/tester/ ... ,1267,1266


Jesu stariji testovi ali mogu pomoći
User avatar
Distortion
Posts: 2828
Joined: 08/09/2007 19:56

#6619 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Distortion »

Nije lose iskoristit kredit koji odobrava Unicredit bank i Sparkasse banka preko EBRD-a za energetsku efikasnost. Odlicna stvar ko finansira utopljavanje objekta iz kreditnih sredstava.

Sustina je ako se kupuje recimo kotao na pelet (moze i topotna pumpa sa minimalnim COP-om 4,5), i pored toga se ulaze i u nove prozore energetski efikasne, to su dva ulaganja i na osnovu tog se dobije povrat 20% na odobreni kredit.
Kamatna stopa je 4,99%. Naravno onaj ko ulaze u utopljavanje treba biti kreditno sposoban. Uz dostavljanje certifikata kupljenih energetski efikasnih proizvoda i fiskalnih racuna za kupljene proizvode banci dobija se povrat 15-20% na odobreni kredit. To bi recimo znacilo da ta sredstva pokriju troskove kamate, obrade kredita i ostane jos para.

Nije suplja, danas sam bio na prezentaciji i sve detaljno je objasnio covjek iz EBRD-a.
Ako se ulaze u samo jedan segmet (npr fasada stiropor) dobija se 15% povrata. Ako je to kombinacija stiropor + kotao na pelet ili drugi izvor zagrijavanja onda je povrat 20%.

Covjek koji je kupovao fasadu, iskoristio je ove pogodnosti i za 20 dana je dobio povrat sredstava.

Ne znam da li je neko pisao o ovome ali red je da spomenem.

Ako neko hoce da promjeni stolariju na kuci + da ulozi u invertere :mrgreen: povrat sredstava je 20% od dobijenog kredita.
User avatar
jalijas74
Posts: 1347
Joined: 17/11/2010 15:10

#6620 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by jalijas74 »

Cao raja kako stojimo sa racunima ove zime ?

Evo mene stanje isto + jebem ti RTV taksu :)

Image
User avatar
jalijas74
Posts: 1347
Joined: 17/11/2010 15:10

#6621 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by jalijas74 »

elvirr wrote:Postojece grijanje je centralno na ugalj i drva, s tim da se ulazi u godine pa je sve teze loziti, tako da bi klima bila primarno rjesenje, a u hladnijim danima uz pomoc centralnog grijanja.
Jos da napomenem da su godisnji troskovi grijanja minimalno 1.500 KM, tako da se nadamo da ce prelaskom na klimu biti nesto jeftinije.
Ti bi mogao sa malo vise ulaganja da rijesis trajno grijanje sa ovom Estia Toshiba

Na tvoje vec postojece grijanje doda se samo jedan hidrobox i mozda ponegdje koje rebro na radiatoru + jos dobijes unutrasnju jedinicu da te hladi :)
Cijena negdje oko 7-8 hiljada KM

User avatar
jalijas74
Posts: 1347
Joined: 17/11/2010 15:10

#6622 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by jalijas74 »

evo potrosnje po godinama sa Elektroprivrede

2016

Image

2017

Image
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#6623 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

jalijas74 wrote:Cao raja kako stojimo sa racunima ove zime ?

Evo mene stanje isto + jebem ti RTV taksu :)

Image
Koliko griješ prostora, kuća ili stan, koliko imaš klima uređaja?
Ovo izgleda super :)
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#6624 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

jalijas74 wrote: Ti bi mogao sa malo vise ulaganja da rijesis trajno grijanje sa ovom Estia Toshiba

Na tvoje vec postojece grijanje doda se samo jedan hidrobox i mozda ponegdje koje rebro na radiatoru + jos dobijes unutrasnju jedinicu da te hladi :)
Cijena negdje oko 7-8 hiljada KM
To su malo vece pare a zbog njegove konfiguracije potrosnja nebi bila bas idealna.

Cini mi se da nema izolacije,sto automatski znacida voduu radijatorima mora da grije na bar 50-60*C

A evo kakav je cop toshiba estie (ili bilo koje druge) kad se voda grije na visu temperaturu.

Image

Te pumpe su idealna kombinacija uz podno grijanje gdje se voda uz dobru izolaciju moze grijati na 30-35*C.
Tad bi i potrosnja bila odlicna.

Da ima dobru izolaciju i povecan broj rebara radijatora mozda bi uspio proci sa vodom 40-45*C.
Pa bi mozda moglo proci.
Ali uz radijatore i bez izolacije nesto ne vjerujem da bi tp bila pogodak :D

Inverteri bi u svakom slucaju trebali biti nesto stedljiviji od TP zrak-voda.
Mana je puhanje ali ne moze i pare i jare :D
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#6625 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

giga1982 wrote: a GREE nemoj se ljutit ja ne bi uzeo ni za podrum ako me razumiješ.
Trebalo bi da gree ima i klima koje nisu uopce lose.
Cak sam bio u dilemi da pazarim jednu gree klimu.

Samo sto njihova politika u BiH nije uredu.
Top model gree skuplji od top modela fujitsu mitsubishi.
Tu sve logike zavrsavaju :D
Post Reply