Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#6326 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Gdje si bio ljetos :)
Taj panasonik bio na akciji 2100 KM.
Otisao je ko halva.
A ta klima bi trebalo da je nesvakidasnje dobra.
Nema dalje.
Stalker
Posts: 122
Joined: 08/02/2012 10:41

#6327 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Stalker »

rovac13 wrote:Gdje si bio ljetos :)
Taj panasonik bio na akciji 2100 KM.
Otisao je ko halva.
A ta klima bi trebalo da je nesvakidasnje dobra.
Nema dalje.
he he he Nisam citao ovaj forum ljetos.Nazalost.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6328 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

Stalker wrote:Sta mislite o Panasonic cs-ve12nke?
Skuplja mi je od Fh35vehz 500 KM i nemam garancije na Panasonic nije radnja u pitanju.
Imali je neko,imali neko iskustvo s Panasonicom,servis i itd.
Nema veze sto nije radnja ako je nova ili je ispala iz kamiona. :D

Koliko je para i ima li jedna za mene?
Stalker
Posts: 122
Joined: 08/02/2012 10:41

#6329 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Stalker »

Maraschino wrote:
Stalker wrote:Sta mislite o Panasonic cs-ve12nke?
Skuplja mi je od Fh35vehz 500 KM i nemam garancije na Panasonic nije radnja u pitanju.
Imali je neko,imali neko iskustvo s Panasonicom,servis i itd.
Nema veze sto nije radnja ako je nova ili je ispala iz kamiona. :D

Koliko je para i ima li jedna za mene?
2500 KM. Mislim da je samo jedna slucajno ostala.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#6330 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Mene zanima zbog cega gledas samo skupe modele klima.
Ne znam o kakvom prostoru izolaciji vanjskim uslovima se radi......... ali za toliko para se kupe dvije dobre klime.

Kolko god bila dobra klima to je opet samo jedna klima.
Sa dvije iz srednje klase mislim da se ne moze nosit.
Stalker
Posts: 122
Joined: 08/02/2012 10:41

#6331 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Stalker »

rovac13 wrote:Mene zanima zbog cega gledas samo skupe modele klima.
Ne znam o kakvom prostoru izolaciji vanjskim uslovima se radi......... ali za toliko para se kupe dvije dobre klime.

Kolko god bila dobra klima to je opet samo jedna klima.
Sa dvije iz srednje klase mislim da se ne moze nosit.
Kad je rijec o tehnici uvijek pokusavam doci do malo boljeg modela.he he he Zato citam i ovaj forum.
Ali u pravu si.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#6332 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Takodje mislim da je jedna skuplja klima bolja od jedne jeftinije.

Ali mislim da su dvije bolje od jedne koliko god ona bila skupa i napredna.
Sa jednom najboljom klimom na svijetu mislim da bi bio na gubitku u odnosu da imas dvije solidne.
Jedino ako se radi o jednoj sobi koja nije ni velika,onda nema smisla dva komada.
ketronsd1
Posts: 1393
Joined: 13/06/2006 15:29

#6333 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

rovac13 wrote:Takodje mislim da je jedna skuplja klima bolja od jedne jeftinije.

Ali mislim da su dvije bolje od jedne koliko god ona bila skupa i napredna.
Sa jednom najboljom klimom na svijetu mislim da bi bio na gubitku u odnosu da imas dvije solidne.
Jedino ako se radi o jednoj sobi koja nije ni velika,onda nema smisla dva komada.
Ne bih se baš složio sa tobom kolega. Sa ispravno postavljenom unutarnjom jedinicom naravno ako plansko rješenje dozvoljava, jedna jedinica može biti dobro rješenje.
Ja sam istu tu panasonic pumpu stavio iznad ulaznih vrata i radi super. Naravno raspored je rađen prema takvom grejnom rješenju. Jedini problem su starci. Skoro pa svaki dan zovu. STALA KLIMA. ŠTA JOJ JE. :)
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#6334 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Tu smo da se nekad slazemo nekad ne slazemo :lol:

Da je meni ova pamet ja bi umjesto nocrie kupio dvije manje klime,sad bi imao ukupno 3 manje klime rasporedjene po kuci i sve bi bilo idealno.
Uzeo bih klime koje mogu modulirat na sto nizu snagu i to je to.
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#6335 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

sto se tice ytonga kad stavis fasadu od 10+cm na sator dodje te skoro na isto ko i na ytong. znaci totalna je glupost ulagati u zid a ne u debljinu fasade. ja da pravim kucu stavio bi betonski blok i na to 20cm fasade. sto se tice toplotnog mosta od klime to je istina da je tu toplotni most al kad se sracuna godisnje koliko potrosis na te toplotne mostove dodje te 1-2KM vise grijanja. Za panasonic klime i to ona heatcharge je zmaj i ko ima mogucnost svakako se isplati za velike prostore. ako imaju dvije prostorije uvijek je bolje dvije slabije klime nego jednu zmaj. moj sura je ljetos doso do jedne heatcharge za 2000km i eno ga grije se sa njom citavo prizemlje i rasprodo sav pelet i jos zaradio na njemu.
slazem se sa rovcom ko god ima dvije prostorije bolje je uzeti dvije klime nego jednu. ja imam komplet otvoreno prizemlje pa je meni nocrija legla bas bas al to su rijetki slucajevi.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#6336 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 »

rovac13 wrote:Tu smo da se nekad slazemo nekad ne slazemo :lol:

Da je meni ova pamet ja bi umjesto nocrie kupio dvije manje klime,sad bi imao ukupno 3 manje klime rasporedjene po kuci i sve bi bilo idealno.
Uzeo bih klime koje mogu modulirat na sto nizu snagu i to je to.
Zar nije problem kod tih "manjih" klima da imaju "manje podrucje rada" (do -10 ili -15 max) i znatno vecu potrosnju struje u odnosu na vece top modele?

Ono jest logicnije uzeti recimo dvije manje klime da pokrijes vise prostora(ukoliko se radi o standardnim sobama od 12-20 kvadratnih metara), ali se tu gubi prvo na cijeni ulaganja, dalje u podrucju rada i na kraju cijeni tog grijanja?!
Ovo zadnje sam zakljucio iz iscitavanja ove teme.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6337 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

Nera_22 wrote:sto se tice ytonga kad stavis fasadu od 10+cm na sator dodje te skoro na isto ko i na ytong. znaci totalna je glupost ulagati u zid a ne u debljinu fasade. ja da pravim kucu stavio bi betonski blok i na to 20cm fasade.
odakle ti to?
evo ti pa malo analiziraj

Image
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6338 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

nisam zidar ni blizu :lol: :lol: jel to znači staviš ytong 40 cm i ne treba prava fasada, nego recimo mašinsko žbukanje i završni fasadni sloj??'
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6339 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

zlo zlo wrote:nisam zidar ni blizu :lol: :lol: jel to znači staviš ytong 40 cm i ne treba prava fasada, nego recimo mašinsko žbukanje i završni fasadni sloj??'
ko to rece?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6340 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

nitko, pitam :D neam blage o gradnji :D nego spominju jeftiniju gradnju, ono unutra skontala treba puno manje obrađivat zidove, a vani? pod recimo da ne trebaš stiropor stavljat?
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#6341 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

Maraschino wrote:
Nera_22 wrote:sto se tice ytonga kad stavis fasadu od 10+cm na sator dodje te skoro na isto ko i na ytong. znaci totalna je glupost ulagati u zid a ne u debljinu fasade. ja da pravim kucu stavio bi betonski blok i na to 20cm fasade.
odakle ti to?
evo ti pa malo analiziraj

Image
evo nije mi bilo mrsko da izracunam kako se ponasa ytong, cigla i sator sa fasadom. Ovo pokazuje da je zanemarivo sta je ispod fasade nego je bitna debljina stiropor fasade. Po ovome proracunu vidi se da sa ytongom mozes ocekivati probleme sa kondenzom. Taj je Ytong dobar samo za ove firme jer se dosta brze ugradjuje pa mu u konacnici ispadne jeftiniji zid od ytonga nego od cigle. ja kad cujem ytong da ne treba fasada hoce mi nesto biti. suplja na kvadrat.


Ytong:
https://drive.google.com/open?id=1jR3uu ... KIaXtET6dg

cigla:
https://drive.google.com/open?id=1gtXMj ... IhtNwluYCv

sator:
https://drive.google.com/open?id=1PtaRY ... 0MzwRycLtb
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#6342 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Nera_22 wrote:
Maraschino wrote:
Nera_22 wrote:sto se tice ytonga kad stavis fasadu od 10+cm na sator dodje te skoro na isto ko i na ytong. znaci totalna je glupost ulagati u zid a ne u debljinu fasade. ja da pravim kucu stavio bi betonski blok i na to 20cm fasade.
odakle ti to?
evo ti pa malo analiziraj

Image
evo nije mi bilo mrsko da izracunam kako se ponasa ytong, cigla i sator sa fasadom. Ovo pokazuje da je zanemarivo sta je ispod fasade nego je bitna debljina stiropor fasade. Po ovome proracunu vidi se da sa ytongom mozes ocekivati probleme sa kondenzom. Taj je Ytong dobar samo za ove firme jer se dosta brze ugradjuje pa mu u konacnici ispadne jeftiniji zid od ytonga nego od cigle. ja kad cujem ytong da ne treba fasada hoce mi nesto biti. suplja na kvadrat.


Ytong:
https://drive.google.com/open?id=1jR3uu ... KIaXtET6dg

cigla:
https://drive.google.com/open?id=1gtXMj ... IhtNwluYCv

sator:
https://drive.google.com/open?id=1PtaRY ... 0MzwRycLtb
Problem sa kondezom?
Ja jos nisam cuo da je neko imao problem sa kondezom, a da je Ytong sistem gradnje.
Kondez se javlja radi velike razlike u temp izmedju dvije povrsine, ako se ne varam?
porobeton je sam po sebi topao.
Dobar samo za firme, pa i to je glupost, dobar je za svakoga ko malo bolje sve izracuna, za unutrasnje ravnanje ti treba min materijala, znaci jeftinije.
Ako npr. zidas sa 40cm, ne treba ti fakticki izolacija, po nekim Eu normama, mada bez nje ne bih nista radio.
Samo kod nas vlada uvrnuto misljenje da je Ytong skup, nestabilan i sl.
User avatar
drug_profi
Posts: 50238
Joined: 16/07/2012 16:00

#6343 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi »

pa koja je to cijena Ytonga u odnosu na šuplju opeku (betonski šljaka blok ne bih ni slučajno u stambeni prostor)?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6344 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

Bas mi se ne navraca na ovu temu kada vidim u koje se krajnosti ide.

Ovaj prica da nosaci klime ohlade 2m² zida, ovaj bi u satoru zivio jer je toplije nego u kuci, pa neka napravi kucu od stiropora...sve biser do bisera. :run:
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#6345 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

Evo još informacija o mojoj potrošnji, jer su stigli oni mjerači potrošenih kWh.
Mitsubishi FH35 grije 31 m2 (otvore se vrata malo i za hodnik :D ), jučer od 19:00 h do danas u 19:00 h, potrošeno 2,9 kWh, ili oko 0,58 KM (ako računam cijenu skuplje tarife struje od 0,2 KM po kWh).
Danas postavljeni i mjerači na 2 klime u sobama, pa cu imati potpunu kontrolu :)
I dalje sve izgleda nestvarno dobro i jeftino :D
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#6346 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

mehkoca wrote:Evo još informacija o mojoj potrošnji, jer su stigli oni mjerači potrošenih kWh.
Mitsubishi FH35 grije 31 m2 (otvore se vrata malo i za hodnik :D ), jučer od 19:00 h do danas u 19:00 h, potrošeno 2,9 kWh, ili oko 0,58 KM (ako računam cijenu skuplje tarife struje od 0,2 KM po kWh).
Danas postavljeni i mjerači na 2 klime u sobama, pa cu imati potpunu kontrolu :)
I dalje sve izgleda nestvarno dobro i jeftino :D
Ja jos nisam cuo za slucaj da je neko nezadovoljan sa grijanjem na klime. Ne pikam one sto su uzeli kineske klime na preporuku majstora pa ne mogu ugrijati prostor.
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#6347 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

Nemam namjeru da se raspravljam na ovoj temi samo ja kada sam pravio kucu i racuno isplatili se ytong znam da je bilo da bi dobio toplotnu izolaciju odredjene vrijednosti trebao bi platiti dosta vise za ytong nego da zidam ciglom i stavim deblju izolaciju.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6348 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

nera pucaj slobodno :D , nije neka rasprava ali mislim da sve zanimaju te razlike, koliko je ušteda na drugim stvarima, unutrašnjem žbukanju itd, dali imalo pokriva razliku u cijeni blokova.
Mene baš zanima ,dali je netko tko je zidao zadnjih godina, izračunao koliko bi ga došla kompletna kuca, izvana i iznutra, približno istih toplinskih karakteristika i koja je razlika u cijeni. Konkretno :lol:
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#6349 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

probook wrote:
SundanceKid wrote:Pozdrav raja, moze li mala pomoc oko toga na kojoj temp i kojim postavkama je najbolje, najefikasnije drzati klimu?

Zivim u stanu od oko 55 kvadrata, inverterom od 3.5 kW (Hitachi) grijem 40tak kvadrata, sve osim spavace u kojoj imam konvektor od 2kW i koji palim navecer pred spavanje.

Obzirom da me u stanu nema od 8 do17h, interesuje me da li je bolje ostavljati klimu da radi cijeli dan (npr. na 15 stepeni) neovisno o tome sto nisam kuci, ili je programirato da rado u intervalima, ili gasiti skroz... na kojoj temperaturi vi ostavljate klimu? Moze li neko ko se grije inverterom opisati postavke klime i nocnog i dnevnog rada, ja sam bas nov u tome i nemam pojma sta je najefikasnije...
I mene ovo zanima kako sta :D
Ja sam novi u ovome, tek 3 mjeseca se grijem na klime (nažalost, nisam prije došao na ovu temu :( ), pa cu vam prenijeti ono sto ja radim (mozda je i pogrešno, ali za sada sam prezadovoljan). Uglavnom, ja iskljucim klimu kada nismo kuci i kada ne boravimo u toj prostoroji. Npr., nocu ne radi klima u dnevnom boravku, a danju ne radi u sobama. Temperatura je na 23 st., ukljucim pola sata prije spavanja i vrlo brzo se ugrije i vrlo sporo se ohladi (vjerovatno zbog dobre izolacije). Kažem da mozda griješim, jer neko ne gasi nikako klimu.

P.S. Danas izmjerena potrošnja za 3 klime, skoro 5,5 kWh za 24 sata, ili oko 1 KM :D
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6350 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

kad je ne gasiš ni ne kontaš da radi, pogotovo će kod tebe to biti slučaj s dobrom izolacijom, kad radi dan-dva neprekidno zaboraviš da radi, toliko malo radi i skroz na minimumu :D uglavnom s potrošnjom ti je isto na kraju, nećeš uštedjeti nešto ako je gasiš.
Post Reply