Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Stari kenjac
Posts: 516
Joined: 23/10/2009 13:01

#5951 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Stari kenjac »

Danas mi neko napisa:" Doso mi račun za struju, ko da mi je grijalica bila u romingu!" :thumbup:
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#5952 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rimano »

Cesto se na ovom i drugim forumima potenciralo da minimalna udaljenost kod Fujitsu-a izmedju vanjske i unutrasnje jedinice treba da bude 3m.
Kupio sam Fujitsu ASYG12LLCE i u uputstvu za montazu nigdje nije navedena minimalna duzina. Mozda ovo pravilo se ne odnosi na novije modele ili na "slabije" modele.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5953 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

odnosi se na llce, to je ista klima kao i llcc, jedina razlika je temperaturni raspon hlađenja i grijanja, tj. sad je ova pogodna i za servere hladit.
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#5954 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rimano »

Nema nikakvih razlika izmedju llce i llcc, specifikacije su identicne, kao i rezultati na euroventu.
Cudno mi je da nisu napisali da je min duzina instalacije 3m. U instrukcijama za neke druge modele sam vidio da to pise.
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#5955 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by illbill »

Da li postoji razlika izmedju Adax Neo i Thermor radijatora , sem u cijeni naravno?
Potrosnja i usteda struje (da li je to uopste moguce ili je to do onoga koliko se koristi :) )
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#5956 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

Eh, ovako... Jučer, prvi put (nakon probanja da li radi, kada se ugradila) sam uključio klimu da zagrijem prostor od 31 m2. Temperatura je bila na 28 stepeni i bukvalno za 3 minuta se ugrijalo da sam morao isključiti. E sada mene zanima, da li je pametno postaviti veće temperature, kao 28 stepeni, pa kada se zagrije - isključiti, ili da se podesi neka manja temperatura, npr. 22, 23, ili 24 stepena, pa ne dirati klimu - da se sama, po potrebi ''dozira'' :)
Vjerovatno ću ja nadoći ''u vožnji'' oko ovoga, ali eto... svaki savjet je dobrodošao.

P.S Nevjerovatno je da se klima skoro ne čuje kada radi :shock:
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5957 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Nije pametno zadavati visu temp pa gasiti.

Klima sve sto radi jace i sto joj je izduv topliji to joj je slabiji cop (nepovoljnija potrosnja).
Kad kliam pocne spustat snagu cop joj je sve bolji,sve sto vise smanjuju snagu (sto je izduv manje topal)cop je sve bolji.

Cilja je da klima radi u sto nizoj snazi,a to se postize tako sto joj zadas temp koja je dovoljna i ne diras ona sama lagano radi.

Iako na ovim vanjskim temperaturama klima ne trosi skoro nista,prebtzo ugrije pa se sama gasi,trenutno ti je nebitno sto se tice potrosnje.
Kod nas grijanje jos ne radi non stop.Palimo povremeno samo kako zatreba,ali kad upalimo ne diramo stalno.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5958 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

mehkoca wrote:P.S Nevjerovatno je da se klima skoro ne čuje kada radi :shock:
Vanjske jedinice mitsubishi su extra tihe.Fujitsu je glasniji.
A sto se tice unutarnjih sve je to tu negdje ako navijes da duva mora se cut zrak,ako smanjis izduv ne cuje se.

Kolicina duvanja isto moze nesto malo uticati na ucinkovitost-cop-potrosnju.
Sto jace duva bolja je ucinkovitost,probacuje vise zraka kroz izmjenjivac i bolje skida toplotu s njeg.
Cilj nebi trebao biti staviti da duva najjace zbog ucinkovitosti pa imat hladno duvanje kad klima radi na maloj snazi.
Ali nebi bilo lose povecati izduv bar sa onog najslabijeg,povecavati onoliko koliko ne smeta po kuci,koliko je ugodno.
Plus bolje se rasporedjuje toplota kroz prostor kad ima izduva.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5959 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

ja još hladim povremeno, i kako izgleda bit će toga još :lol:
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#5960 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

rovac13 wrote:Nije pametno zadavati visu temp pa gasiti.

Klima sve sto radi jace i sto joj je izduv topliji to joj je slabiji cop (nepovoljnija potrosnja).
Kad kliam pocne spustat snagu cop joj je sve bolji,sve sto vise smanjuju snagu (sto je izduv manje topal)cop je sve bolji.

Cilja je da klima radi u sto nizoj snazi,a to se postize tako sto joj zadas temp koja je dovoljna i ne diras ona sama lagano radi.

Iako na ovim vanjskim temperaturama klima ne trosi skoro nista,prebtzo ugrije pa se sama gasi,trenutno ti je nebitno sto se tice potrosnje.
Kod nas grijanje jos ne radi non stop.Palimo povremeno samo kako zatreba,ali kad upalimo ne diramo stalno.
Pod ovim jače, misliš na veću zadatu temperaturu, ne na ''jači'' izduv?
Ako te dobro skontah, smanjiti temperaturu, a pojačati izduv, tj. veću količinu zraka?

Koja bi bila optimalna temperatura da se postavi na klimi, 22 stepena?
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#5961 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

zlo zlo wrote:ja još hladim povremeno, i kako izgleda bit će toga još :lol:
Ma bježi :)

P.S. I hlađenje troši struju :D
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5962 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

mehkoca wrote:Pod ovim jače, misliš na veću zadatu temperaturu, ne na ''jači'' izduv?
Ne :D

Brzinu duvanja podesis samo da ne bude previse i da ne bude premalo....nek bude taman.

Pod GRIJE JAKO mislim kad klima duva vrelo/toplo tad ona trosi iz uticnice mozda 1500-2000w.....kao kad ju tek pokrenes ako je spoba bila hladna on krene bas jako grijat.
Cim se priblizi zadanoj temp ona smanjuje snagu i potrosnju i grije lagano odrzava......potrosnja se moze spustiot do 200-300w u grijanju.......tad grije lagano odrzava i ima najbolji cop.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5963 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

mehkoca wrote:
zlo zlo wrote:ja još hladim povremeno, i kako izgleda bit će toga još :lol:
Ma bježi :)

P.S. I hlađenje troši struju :D
trenutno sada satak vremena 100watta i manje :lol: promijenih staru žarulju od 150 s novom led od 16 i to je to :lol: :lol: još na dobitku :lol:
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#5964 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

rovac13 wrote:
mehkoca wrote:Pod ovim jače, misliš na veću zadatu temperaturu, ne na ''jači'' izduv?
Ne :D

Brzinu duvanja podesis samo da ne bude previse i da ne bude premalo....nek bude taman.

Pod GRIJE JAKO mislim kad klima duva vrelo/toplo tad ona trosi iz uticnice mozda 1500-2000w.....kao kad ju tek pokrenes ako je spoba bila hladna on krene bas jako grijat.
Cim se priblizi zadanoj temp ona smanjuje snagu i potrosnju i grije lagano odrzava......potrosnja se moze spustiot do 200-300w u grijanju.......tad grije lagano odrzava i ima najbolji cop.

Valjda cu skontati :) 22 nije vrelo :D
Na koliko stepeni vi postavite?
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#5965 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

zlo zlo wrote:
mehkoca wrote:
zlo zlo wrote:ja još hladim povremeno, i kako izgleda bit će toga još :lol:
Ma bježi :)

P.S. I hlađenje troši struju :D
trenutno sada satak vremena 100watta i manje :lol: promijenih staru žarulju od 150 s novom led od 16 i to je to :lol: :lol: još na dobitku :lol:
Kada @zlo ode do Elektroprivrede i kaze: vi meni dođete cenera :lol: :lol: :D

Koja temperatura je kod vas, kada se grijete?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5966 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

pa nije toliko, taman je, ali nekad moram zatvorit prozore da pustim ptice i tad jest malo toplo :lol:
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5967 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

mehkoca wrote:
Kada @zlo ode do Elektroprivrede i kaze: vi meni dođete cenera :lol: :lol: :D
itekako :mrgreen: , i to konačno našla led žarulje gdje je svijetlo stvarno toplo, pa odmah sve promijenih, bit će i cvaje :lol: :lol: :lol:
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#5968 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rimano »

Ti si izgleda musko u kuci, koje si sijalice pronasla. Meni od onog sto sam probao do sad najbolja Osram 2700K
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#5969 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ja odavno koristim emos iz fisa narandzaste kutijice pakovanje,pise kao made in eu,nije lose.
Ali sam jednom naletio na neke nepoznate u fisu brcko samo su bile zaboravih ime,plave kutijice i cini mi se jos bolje.
Puno svjetla daju za samo par wati i nisu previse bijele.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#5970 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

eglo žarulje. :mrgreen:

i nisam ja mijenjala žarulje nego muž :lol: :lol: kupovanje je moj dio, moja ovisnost :lol:

jedino što najjače imali 100w-16w, a trebat ću naći jednu jaču. Dugo sam zazirala od njih iz razloga jek kad prvi put kupila jednu, pisalo je warm i sve ali bila je odvratna :lol:
User avatar
Distortion
Posts: 2853
Joined: 08/09/2007 19:56

#5971 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Distortion »

Ja sam poceo s grijamjem prije 7 dana, cim su oma jutra bila hladna. Imam malo dijete pa me zelim da rizikujem.
Oba invertera rade 24/7h.

Trazim devetku za djeciju sobu, 1000 KM sa ugradnjom.
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#5972 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Rugafet »

Ja nekije dan kupim led zarulju (4KM neka eksn bila) u jednom marketu nedaleko od mojega sela, plavo pakovanje nekakav Wellux (nikad cuo) hin pravi, na kutiji pise 900lm 10W ja se odusevio kako sijaju. U pon. idem opet ovaj put po jedan kontingent ako ga vec nisu razgrabili
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#5973 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rimano »

Postavljena danas klima, instalacija duga 4m, vakumirano. Cekaju se sad hladnoce i vatreno krstenje. Sreca pa sam odmakao vanjsku jedinicu od prostorije u kojoj se boravi jer ipak nije bas tiha vanjska.
Malo sam mjerio uz +7 vanjske temp 20 unutrasnje zadana temperatura na 30 i ventilator na low ispuhuje vazduh cija je temp oko 48 stepeni.
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#5974 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

rimano wrote:Postavljena danas klima, instalacija duga 4m, vakumirano. Cekaju se sad hladnoce i vatreno krstenje. Sreca pa sam odmakao vanjsku jedinicu od prostorije u kojoj se boravi jer ipak nije bas tiha vanjska.
Malo sam mjerio uz +7 vanjske temp 20 unutrasnje zadana temperatura na 30 i ventilator na low ispuhuje vazduh cija je temp oko 48 stepeni.
Koja je klima? Kod mene se uopste ne čuje, niko ne primijeti da je uključena, Mitsubishi FH.
Ovo za postavljanje temperature, @rovac reče da treba na manje ići, jer na vecoj je losiji taj COP :-) i vise trosi struje. Ja sam jucer probao sa temp. 24 stepena, i opet se za par minuta ugrije. Smjer duvanja zraka sam okrenuo ka dole, skoro vertikalno, a jačinu ventilatora na medium (a jacina se moze postaviti na 6 razina: auto, silent, low, med., high i super high). Sad ne znam da li je ovo 24 stepena puno, da li treba ici na jos manje...
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#5975 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

Distortion wrote:Ja sam poceo s grijamjem prije 7 dana, cim su oma jutra bila hladna. Imam malo dijete pa me zelim da rizikujem.
Oba invertera rade 24/7h.

Trazim devetku za djeciju sobu, 1000 KM sa ugradnjom.
Mozete li reći na kojoj temperaturi je postavljena klima i koja je jacina ventilatora?
Post Reply