grijanje na struju , da ili ne....?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Hajlac

Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 16/01/2015 18:08

Black swan wrote:a nikad nisam bio za štemanje zidova i pravljenje novih utičnica... jer ne vjerujem nikome u bosni i balkanu jer jedno prave drugo kvare a sve do sada što sam uložio i što mi je neko popravljao za veliku lovu je sfušerio

sam neću niš da pravim radije ću uživati čitajući i gledajući omiljeni program i knjige ne pada mi na pamet da nešto sam čeprkam i gubim vrijeme

Pa će ti se stan zapaliti dok budeš jal na poslu jal spavao...

Na Kovačićima se lijepo uzme kvalitetna zidna utičnica(5KM), kvalitetan kruti kabl i oni držači na ekser(umjesto kanalice) i eto nove utičnice.

Tako sam ja uradio za ovaj 500W konvektor u kupatilu, postavivši ga na mjestu izbačenog gusanog radijatora za centralno.

piplica

Post by piplica » 16/01/2015 18:10

Hajlac wrote:
piplica wrote:Kompletan defrost ciklus, vlaga 100%.

Koliko ti vuče W tokom ovakvog defrosta?

Sada tacno ne znam, ali negdje oko 1000W, s tim da je ovdjw zavrsila otapanje u 3min.
1min nakon toga vec pocinje lagano puhati toplo.

rovac13

Post by rovac13 » 16/01/2015 18:54

Hajlac wrote:Moj za prošli mjesec 52KM - veći nego prošlih godina jer dodadoh mali 500W konvektor u kupatilu radi luXuza(brže sušenje veša zimi) :D
Temp. u dnevnom, predsoblju i kupatilu oko 24C, kuhinji oko 23C.

http://www.amazon.de/comfee-Luftentfeuc ... B001YRHPJ2

Jako korisna sprava :-D .
Odvlazuje,zadas idealnu vlaznost u prostoru i on po potrebi izvlaci samo visak vode.Zivi se u zatvorenom prostoru,disajuci izbacujemo vodu,kuhajuci,tusirajuci se,pa jos i ako se ves susi po stanu.Rezultat moze da se javi kondenz na staklima,ili nedaj boze gljivice po zidovima,ovaj uredjaj je lijek za sve to.

Ovaj uredjaj je strasno dobar,u njemu je kompresor slicno kao u klimi samo manje,osim sto izbacuje vodu cesto duva kao mlako toplo,tako da i to malo struje sto potrosi ubaci nekakve toplote malo,tako da nista ne kosta.

Pored vesa stavis odvlazivac i on pocupa vodu ko blesav :-D

rovac13

Post by rovac13 » 16/01/2015 19:01

piplica wrote:Sada tacno ne znam, ali negdje oko 1000W, s tim da je ovdjw zavrsila otapanje u 3min.

Jesi li kad uporedjivao defroste,jesu li uvijek jednako dugi vremenski i trose li uvijek isto za vrijeme defrosta.

Kod mene ako stavis ventilator u 1. brzinu ogranicis klimu na oko 1200w i tad puno rjedje ide u defrost ali defrost traje duze skoro duplo,dok u vecoj brzini zalijece se na vecu potrosnju cesce ide u defrost ali defrost traje skoro duplo krace.

Najcesce traje oko 7-8 min ukupno.
Ponekad se desi 3-4 min ukupno.
A u 1. brzini kad radi obavezno traje preko 10 min defrost.(12-13 rekao bih).

Ima li mits nekakve sheme povodom toga.

piplica

Post by piplica » 16/01/2015 21:00

rovac13 wrote:
piplica wrote:Sada tacno ne znam, ali negdje oko 1000W, s tim da je ovdjw zavrsila otapanje u 3min.

Jesi li kad uporedjivao defroste,jesu li uvijek jednako dugi vremenski i trose li uvijek isto za vrijeme defrosta.

Kod mene ako stavis ventilator u 1. brzinu ogranicis klimu na oko 1200w i tad puno rjedje ide u defrost ali defrost traje duze skoro duplo,dok u vecoj brzini zalijece se na vecu potrosnju cesce ide u defrost ali defrost traje skoro duplo krace.

Najcesce traje oko 7-8 min ukupno.
Ponekad se desi 3-4 min ukupno.
A u 1. brzini kad radi obavezno traje preko 10 min defrost.(12-13 rekao bih).

Ima li mits nekakve sheme povodom toga.

Naravnon da nisu isti, po potrebi traju dok je ne odledi.
Ponekad zna trajati sveka 30sek, iz kojeg razloga ne znam.
Ostale parametre nisam pratio jer mi kao korisniku nisu potrebni, ova slabija se redovno zapusi, sto govori da se efikasnije rjesava leda, veca hoce takodje, ali dosta rjedje.

rovac13

Post by rovac13 » 17/01/2015 00:38

piplica wrote:Naravnon da nisu isti, po potrebi traju dok je ne odledi.
Ostale parametre nisam pratio jer mi kao korisniku nisu potrebni, ova slabija se redovno zapusi, sto govori da se efikasnije rjesava leda, veca hoce takodje, ali dosta rjedje.

Generalno taj mits extra dobro i brzo radi defrost,iako mi nije jasno to o 30 sekundi,koliko uredjaju treba da dva puta obrne proces grijanje-hladjenje,treba mu minut dva samo da obrne dva puta,da i ne odledjava nikako.

Kad jednog dana moj lg ode u penziju,mislim da je sledeca fh25,onda bi ti mogao samnom do zagreba posto imas iskustva sa carinicima :-D nece bit dzaba :lol:

piplica

Post by piplica » 17/01/2015 00:47

rovac13 wrote:
piplica wrote:Naravnon da nisu isti, po potrebi traju dok je ne odledi.

Generalno taj mits extra dobro i brzo radi defrost,iako mi nije jasno to o 30 sekundi,koliko uredjaju treba da dva puta obrne proces grijanje-hladjenje,treba mu minut dva samo da obrne dva puta,da i ne odledjava nikako.

Kad jednog dana moj lg ode u penziju,mislim da je sledeca fh25,onda bi ti mogao samnom do zagreba posto imas iskustva sa carinicima :-D nece bit dzaba :lol:

30sec kada obrne proces, cuje se samo kompresor par sek i to je to.

Za carinike ne brini, samo se pravi naivan :)

piplica

Post by piplica » 17/01/2015 23:21

Rješenje za ravnomjernu tem unutar prostorija.
Materijal: Ventilator 200mm i regulator broja okretaja.

Image
Last edited by piplica on 17/01/2015 23:27, edited 4 times in total.

piplica

Post by piplica » 17/01/2015 23:22

...

bumerangss

Post by bumerangss » 18/01/2015 09:33

Ne nam za te klime o kojima raspravljate jer nemam iskustva sa tim ali znam da grijanje na struju nije nimalo isplativo ako se grijete sa obicnim grijalicama, kvarcna, uljani radijator pa i konvektor je isto kvarcna samo malo bolje upakovano...sve to koliko trosi toliko i grije a da bi se zagrijalo na makar 20 stepeni mora dobro "potegnuti" struje. Srecom, Bogu zahvaliti na neuobicajno blagim zimskim mjesecima, proteklih par sarajevskih zima :D Naravno da drzava hoce mogla bi stimulisati da se narod grije na struju tako sto bi npr oni koji su tosili prosjecnih 300kwh mjesecno njima bi cijena ostala ista kao sto je sad trenutno 0,1346KM po kwh a onima koji potrose od 301 do recimo 500kwh da im cijena bude 0,11KM a onima koji trose preko 500kwh sto znaci da se griju na struju da im kilovat bude 0,07km. tako bi drzava stimulisala domacu potrosnju, smanjila deficit jer bi se manje uvozio plin, mazut... manje bi se sijekle šume, sacuvali bi ekologiju, prirodu... manje bi eksplatisali ugalj (da se struja proizvodi u hidroelektranama i vjetroelektranama i solarnim panelima u hercegovini a ne u termoelektranama) tako bi i smanjili ovu zagadjenost zraka....

feferon

Post by feferon » 19/01/2015 10:58

@bumerangss

kamo sreće da se tako razmišlja, umjesto što uvozimo te neke energente mogli bismo u regiji prednjačiti u izvozu el.energije, ali đaba, državi je očigledno bitnije da im ne propadnu toplane iako su mnoge već odavno neprofitabilne, npr za banjolučku se godinama već bore da je ne prodaju, a znaju da moraju, a znaju da ne smiju jer bi građani mogli plaćati još skuplje grijanje
državu ne bi stvarno ništa koštalo da taj zakon uvedu, mislim ne moraju plaćati nikakvu infrastrukturu, nikakve nove stvari graditi, samo uključiti mozak i uvesti zakon

evo ja se ove ''zime'' grijem na struju, prošli mi mjesec došlo 41KM, 61m2 stan i 4 konvektora od 1000W
stan mi jeste u sredini zgrade pa me drugi griju sa svih strana 8) a Bogu hvala i blaga je zima, par dana je bio minus vani ali ništa strašno
ne mogu reći da mogu hodati u šorcu u stanu, ali ne smrzajem se

rovac13

Post by rovac13 » 19/01/2015 11:56

feferon wrote:@bumerangss

kamo sreće da se tako razmišlja, umjesto što uvozimo te neke energente mogli bismo u regiji prednjačiti u izvozu el.energije, ali đaba, državi je očigledno bitnije da im ne propadnu toplane iako su mnoge već odavno neprofitabilne, npr za banjolučku se godinama već bore da je ne prodaju, a znaju da moraju, a znaju da ne smiju jer bi građani mogli plaćati još skuplje grijanje
državu ne bi stvarno ništa koštalo da taj zakon uvedu, mislim ne moraju plaćati nikakvu infrastrukturu, nikakve nove stvari graditi, samo uključiti mozak i uvesti zakon

evo ja se ove ''zime'' grijem na struju, prošli mi mjesec došlo 41KM, 61m2 stan i 4 konvektora od 1000W
stan mi jeste u sredini zgrade pa me drugi griju sa svih strana 8) a Bogu hvala i blaga je zima, par dana je bio minus vani ali ništa strašno
ne mogu reći da mogu hodati u šorcu u stanu, ali ne smrzajem se

Kakva je situacija kod tebe u zgradi,jel ostali stanovi koriste gradsko grijanje ili sta vec,jesil duzan placati nekakvo pasivno grijanje.
Posto je ocito da imas veliki priliv toplote iz okolnih stanova.
Ako 41KM potrose samo konvektori znaci da u prosjeku oni se upale ukupno po 2 ili 2,5 h na dan,svo ostalo vrijeme oni ne griju.

channel10

Post by channel10 » 19/01/2015 14:04

Ja bih pitao (ako smijem :D ) kolika je temperatura u stanu? KonvektorI, 41 KM, ne znam, nekako mi ne idu nikako zajedno u recenici.

Nisrin

Post by Nisrin » 19/01/2015 14:20

Meni prosli mjesec konvektor izvukjao skoro 100 KM, s tim da smo kuci iza 18h, da ga upalimo po 2-3h maximalno, kuca u pitanju, sa termofasadom i termoizolacijom...i to smo grijali jednu sobu+ kuhinjicu i wc ...Ostalo nismo...

Sad presli na plin i doci ce duplo manje, a puno brze zagrije :D Toliko o konvektorima...aBd jos malo pa cemo na pelet preci

rovac13

Post by rovac13 » 19/01/2015 14:35

Prije nego optuzimo covjeka za nesto bilo bi red da saslusamo detalje :-D .

Jer toplotu trose zidovi,prozori,toplotni gubici.
A on ocito ima puno toplotnih dobitaka od komsija,za razliku od nas koji imamo gubitke. :-D

Jos ako ga nema kuci po cijeli dan,a stan se slabo hladi zbog komsija..........sve je moguce.

Pirija

Post by Pirija » 19/01/2015 14:48

meni frizider i bojler potrose 30 KM mjesecno a on se grije za 41 KM...
jasta...

Black swan

Post by Black swan » 19/01/2015 14:53

meni vikendica u kojoj se ne živi pojede 11 maraka
frižider isključen

rovac13

Post by rovac13 » 19/01/2015 15:04

Pirija wrote:meni frizider i bojler potrose 30 KM mjesecno a on se grije za 41 KM...
jasta...

Ali mozda ga stvarno griju komsije.
On da nema komsije konvektori bi mu izvukli 200KM.

Tip kaze da okolo svi griju,njegov stan u sredini,i nije mu u stanu bas za ljetne odjece.
To je skoro kao da i ne grije on uopce. :D

sabanss

Post by sabanss » 19/01/2015 15:30

rovac13 wrote:
Pirija wrote:meni frizider i bojler potrose 30 KM mjesecno a on se grije za 41 KM...
jasta...

Tip kaze da okolo svi griju,njegov stan u sredini,i nije mu u stanu bas za ljetne odjece.

Stan u sredini, solidna izolacija, nije se grijalo skoro mjesec dana.

Temperatura u stanu na vanjskih - 13 u stanu je bila oko 17 stepeni. Sto ce reci da onih 6-7 metara vanjskog zida ne mogu izgubiti toplote koliko prozori mogu pokupiti sunca i komsije zidova ugrijati.

Hajlac

Post by Hajlac » 19/01/2015 21:55

sabanss wrote:
rovac13 wrote:
jasta...

Stan u sredini, solidna izolacija, nije se grijalo skoro mjesec dana.

Temperatura u stanu na vanjskih - 13 u stanu je bila oko 17 stepeni. Sto ce reci da onih 6-7 metara vanjskog zida ne mogu izgubiti toplote koliko prozori mogu pokupiti sunca i komsije zidova ugrijati.

Ovo opet krenula PRopaganda za konvektore :-)

Pa meni je isto tako ušuškan stan u zgradi s centralnim pa mi za prošli mjesec 52KM (klima + 0,5kW konvektor u kupatilu) :run:

Taman će račun biti 41KM s 4x 1000W konvektorima...Može ali ako su oni bili isključeni a grijano na drugi energent.

feferon

Post by feferon » 19/01/2015 22:15

haha baš sam burnu raspravu pokrenuo
u ostalim mjesecima, naročito kad je ljetna tarifa dođe račun oko 20-22 KM
ne grije se stan cijeli dan jer nema potrebe, nekada se upali navečer, nekada ne ako se ranije ode spavati :)
u toku dana rade par sati, ali nikada svi u isto vrijeme

u pitanju su studenti tako da se krpamo kako znamo ;)

ne znam koliko nam je temperatura u stanu, nemam termometar ali ponavljam, nije da hodamo u šorcevima i majicama kratkih rukava, ali nismo ni u jaknama :wink:
btw, zgrada je poprilično dobro napravljena sa vrlo dobrom fasadom, mislim da je 1990. izgrađena

rovac13

Post by rovac13 » 19/01/2015 22:22

feferon wrote:u ostalim mjesecima, naročito kad je ljetna tarifa dođe račun oko 20-22 KM

Znaci na grijanje sa 4 konvektora otpada oko 20 KM na mjesec.

Ovo postaje sve zanimljivije,cek samo da pripremim kokice :lol: :lol: :lol:

channel10

Post by channel10 » 19/01/2015 23:22

feferon wrote:haha baš sam burnu raspravu pokrenuo
u ostalim mjesecima, naročito kad je ljetna tarifa dođe račun oko 20-22 KM
ne grije se stan cijeli dan jer nema potrebe, nekada se upali navečer, nekada ne ako se ranije ode spavati :)
u toku dana rade par sati, ali nikada svi u isto vrijeme

u pitanju su studenti tako da se krpamo kako znamo ;)

ne znam koliko nam je temperatura u stanu, nemam termometar ali ponavljam, nije da hodamo u šorcevima i majicama kratkih rukava, ali nismo ni u jaknama :wink:
btw, zgrada je poprilično dobro napravljena sa vrlo dobrom fasadom, mislim da je 1990. izgrađena

Mozes tu pricu prodati samo Nailovoj materi i nikome vise.

Prvo stan 60 kvadrata, drugo racun za struju kazes 20-ak KM. Samo brojilo je 6KM. Samo da frizider radi eto te na 20KM. Gdje je ostalo? Jedes li ista, pijes li kafu, radi li bojler, sijalice ?
Dalje, imas neku vrstu grijanja osim konvektora i to su cijevi koje prolaze kroz stan u skoro svakoj sobi. Znaci i to nesto placas. Dalje, 4kW konvektora nije dovoljno za tu kvadraturu tako da moraju cesce raditi, mada ne mora znaciti ako nemaju termostat.

Zato prica ne ide nikako i zato se pita za temperaturu u stanu i ona je vjerovatno na nekih 16-17 stepeni i sjedi se sigurno u dzemperima. Meni recimo moze proci 22 stepena, ali da je ugodno, treba mi 23-24 stepena.

A ti baci na papir koliko je kW u 20KM pa to podijeli sa 30 pa ces vidjeti koliko ti sati recimo radi samo jedan konvektor i vidjeces da si se zajebo odmah u startu sa visinom racuna i mogucom daljom raspravom. Usro si i sefa i stanicu.

rovac13

Post by rovac13 » 19/01/2015 23:47

Za 20 KM mozete dobit 120 i koji kw toplote.
30 dana u mjesecu po 4 kw svaki dan.
4 konvektora da rade po sat vremena i gotovo ode 20 KM.

Znaci upali svaki konvektor po sat vremena dnevno.

rovac13

Post by rovac13 » 19/01/2015 23:48

Ali ne morate ga odma napadat........spomenuo je da se radi o studentima.

Sta ako je u pitanju student i studentica........ja da studiram na taj nacin ja bi jos manje potrosio...morao bi pogasit konvektore i otvorit malo prozor :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Post Reply