Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#3026 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ja razumijem da neko kupuje kineski brend u nedostatku novca za japanca.
Ali ne razumijem da bi neko htio platit 2000KM kineski brend.Bez obzira vivax,gree ili nesto trece.
Za te pare se kupi ozbiljan japanski provjeren proizvod.
Ako je gree hansol 1000KM moooozda bi imalo smisla.
To je moje misljenje.
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#3027 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

rovac13 wrote:Ja razumijem da neko kupuje kineski brend u nedostatku novca za japanca.
Ali ne razumijem da bi neko htio platit 2000KM kineski brend.Bez obzira vivax,gree ili nesto trece.
Za te pare se kupi ozbiljan japanski provjeren proizvod.
Ako je gree hansol 1000KM moooozda bi imalo smisla.
To je moje misljenje.
Ma pusti
Čista reklama
peconi27
Posts: 9
Joined: 06/06/2014 21:00

#3028 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by peconi27 »

piplica wrote:
Probaj da nađeš Gree Hansol. Ona bi trebala da je do 2000 KM i ona sigurno greje do -20 i bolja je od većine izvikanih Japanskih klima
Kolega, daj mi barem jedan japanski proizvod, iz bilo kojeg polja, da je super prodavan, a da nije valjao?
Tako nešto ne postoji, jednastavno, ako malo bolje proučiš japanski pristup stvarima, tj. prozvodnji vidjet ćeš kod njih nema prepuštanja slučaju.

Što se tiče Vivax-a, u razgovoru sa monterom koji ih i servisira kaže da se ne možeš pošteno ohladiti, a ne zagrijati.
Njih samo cijena prodaje, kako ja vidim.
Kolega o japanskim proizvodima imam nejveći mogući respekt. Treba znati da Gree i Daikin 6 godina imaju nekakav partnerski odnos i da zajedno rade na razvoju uređaja. Samo iz tog razloga preporučujem njihov inverter. Invertere drugih kineskih proizvođača nikad ne bi preporučio. Moje mišljenje je da je nagora opcija uzeti OEM (uređaji se proizvode u fabrici pod brendom naručioca).
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#3029 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Znaci mogu razumjeti da neko moze napravit ok dobru klimu kao gree npr.

Ali ako znamo da jedan fujitsu sa toliko godina iskustva iza sebe kosta
-12 llc 1000KM
-12 lec 1200KM
-12 luc 1500KM
-ili najjaca serije ltc 12 ili nocria14 se vrte oko 1800KM

Po cemu bi onda vrijedilo dati 2000KM za gree.

Ako je vec kineski brend zasto nije ponudio top uredjaj za 1000KM,mozda bi ljudi tada kupovali pa bi se brze i proculo za to.Ovako vjerujem da je malo ko lud platit to skuplje nego top japanca.
peconi27
Posts: 9
Joined: 06/06/2014 21:00

#3030 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by peconi27 »

rovac13 wrote:Ja razumijem da neko kupuje kineski brend u nedostatku novca za japanca.
Ali ne razumijem da bi neko htio platit 2000KM kineski brend.Bez obzira vivax,gree ili nesto trece.
Za te pare se kupi ozbiljan japanski provjeren proizvod.
Ako je gree hansol 1000KM moooozda bi imalo smisla.
To je moje misljenje.
Napisao sam da je ispod 2.000 KM. Malo sam olako shvatio ovaj forum. Pregledao sam na brzinu cene i ne bi smela da je veća od 1.500KM.
Sa karakteristikama C.O.P. 4,4, Energetska klasa A++, greje i hladi do -20; ovo je odličan izbor, od odličnog proizvođača. Ušteda od 800 KM nije mala stvar.
Naravno da ukoliko se odlučite za japanskoe proizvođače nećete napraviti grešku.
Čemu postoje forumi ako ćemo preporučivati najskuplje proizvode.
peconi27
Posts: 9
Joined: 06/06/2014 21:00

#3031 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by peconi27 »

rovac13 wrote:Znaci mogu razumjeti da neko moze napravit ok dobru klimu kao gree npr.

Ali ako znamo da jedan fujitsu sa toliko godina iskustva iza sebe kosta
-12 llc 1000KM
-12 lec 1200KM
-12 luc 1500KM
-ili najjaca serije ltc 12 ili nocria14 se vrte oko 1800KM

Po cemu bi onda vrijedilo dati 2000KM za gree.

Ako je vec kineski brend zasto nije ponudio top uredjaj za 1000KM,mozda bi ljudi tada kupovali pa bi se brze i proculo za to.Ovako vjerujem da je malo ko lud platit to skuplje nego top japanca.
Hansol je top model. Greje i hladi na -20. Cena mu ne prelazi 1500KM. Ove cene za fujutcu su malo niže od realnih tj. cena koje se mogu naći na sajtovima. po svim karakteristikama je iznad LUC modela. Za razliku od LTC modela može da hladi na -20. Svrha foruma nije pljuvati po nečemu što dolazi iz Kine, nego ljudima ponuditi izbor i neki drugi pristup. Šta bi svi vi rekli pre 15 godina kada se pojavio LG i Samsung. Tadašnja razlika između japanskih i korejskoh brendova je bila kao nebo i zemlja u korist japanaca. Sada japanski brendovi uglavnom ne postoje ili tavore.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#3032 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

12 ltc deklarisana da grije na -20 dok je nocria deklarisana na -15.A opet nocria bolje moze da ogrije na tim minusima,i prema testovima i prema iskustvi ljudi koji su kupili,i prema firmama koje prodaju te uredjaja itd itd.

Znaci meni licno nije u prvom planu podatak sta je proizvodjac deklarisao do kog minusa.

Ali je raspon kapaciteta podatak koji svakako nesto govori.

Ako su specifikacija gree hansol i fujitsu ltc imalo slicne,ja da bi se odlucio za gree ona bi morala da kosta puno jeftinije.
200-300KM je meni premala razlika da bi isao na gree.

Ja bi radije dao 2000KM za mitsubishi fh35ve nego 1500KM za gree hansol.Tako ja razmisljam.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#3033 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac »

peconi27 wrote:
rovac13 wrote:Ja razumijem da neko kupuje kineski brend u nedostatku novca za japanca.
Ali ne razumijem da bi neko htio platit 2000KM kineski brend.Bez obzira vivax,gree ili nesto trece.
Za te pare se kupi ozbiljan japanski provjeren proizvod.
Ako je gree hansol 1000KM moooozda bi imalo smisla.
To je moje misljenje.
Napisao sam da je ispod 2.000 KM. Malo sam olako shvatio ovaj forum. Pregledao sam na brzinu cene i ne bi smela da je veća od 1.500KM.
Sa karakteristikama C.O.P. 4,4, Energetska klasa A++, greje i hladi do -20; ovo je odličan izbor, od odličnog proizvođača. Ušteda od 800 KM nije mala stvar.
Naravno da ukoliko se odlučite za japanskoe proizvođače nećete napraviti grešku.
Čemu postoje forumi ako ćemo preporučivati najskuplje proizvode.
Izvini a za koji Hansol? 12ku ili 18ku ;-)

18ka kod vas u Srbiji košta identično kao Fujitsu 12LTC tj. oko 113.000din i slične je snage a Hansol 12ka je inferiorna - izlazna snaga u grijanju do max. 4,3kW a ulazna do 1,45kW...
http://www.acs-klime.rs/gree_inverter.php
http://www.acs-klime.rs/Toplotne_Pumpe_Fujitsu.php

Između koje dvije konkretno je razlika 800KM? To se lijepo napišu modeli, razlike u snazi itd. a ne ovako - "Gree je bolji od japanaca i tačka"...
Ko će ovdje nabavljati rezervne dijelove za Gree? itd...
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#3034 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac »

rovac13 wrote:12 ltc deklarisana da grije na -20 dok je nocria deklarisana na -15.A opet nocria bolje moze da ogrije na tim minusima,i prema testovima i prema iskustvi ljudi koji su kupili,i prema firmama koje prodaju te uredjaja itd itd.

Znaci meni licno nije u prvom planu podatak sta je proizvodjac deklarisao do kog minusa.


Ali je raspon kapaciteta podatak koji svakako nesto govori.

Ako su specifikacija gree hansol i fujitsu ltc imalo slicne,ja da bi se odlucio za gree ona bi morala da kosta puno jeftinije.
200-300KM je meni premala razlika da bi isao na gree.

Ja bi radije dao 2000KM za mitsubishi fh35ve nego 1500KM za gree hansol.Tako ja razmisljam.
Pa naravno - i moja SKVP-E isto je nazivno do -15C a grijala bez problema na -24C u februaru 2012. :)
Kinez je kvarljiva roba ako ga se dobro ne nadgleda 'sa zapada' i ne forsira kvalitet u proizvodnji...
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#3035 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac »

gaius wrote:ima li neko iskustvo sa zagrijavanjem prostora visokih stropova (nisam siguran ali mislim oko 3,5m).
na koju vrstu unutrašnjih jedinica ići.. na šta obratiti pažnju prilikom instalacije ako se ide sa zidnim jedinicama, kako planirati snagu jedinica s obzirom na veću visinu i kretanje toplog zraka prema gore..

primarno je grijanje.. prozori će biti potpuno novi.. gradnja je austrougarska..

ideje?
Podne klime i to kvalitetnije - minimalno Fujitsu tj. ne ispod cca 1800KM po klimi.
xman123
Posts: 2
Joined: 14/06/2014 12:45

#3036 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by xman123 »

Pozdrav svima,
htio bih da kupim neku malo bolju klimu i trenutno trazim ko ima najnize cijene tj. ko je stvarno uvoznik, ali naravno ovdje kod nas to nije bas tako lako da se nadje...
Mene interesuju proizvodjaci Panasonic, Mitsubishi, Daikin, Toshiba, Fujitsu...ako za nekog od navedenih proizvodjaca znate ko ima najnize cijene, molim vas da napisete...

Hvala.
epeco
Posts: 68
Joined: 13/11/2013 14:19
Location: Mostar

#3037 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by epeco »

xman123 wrote:Pozdrav svima,
htio bih da kupim neku malo bolju klimu i trenutno trazim ko ima najnize cijene tj. ko je stvarno uvoznik, ali naravno ovdje kod nas to nije bas tako lako da se nadje...
Mene interesuju proizvodjaci Panasonic, Mitsubishi, Daikin, Toshiba, Fujitsu...ako za nekog od navedenih proizvodjaca znate ko ima najnize cijene, molim vas da napisete...

Hvala.
Termmos & Top Frigo je za Fujitsu 036/316-662 a ako hoćeš mobitel mogu ti na pp poslati
englbert
Posts: 16
Joined: 19/12/2011 13:34

#3038 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by englbert »

Pozdrav ljudovi,

potreban mi je servis klime Mitrhubishi Kirigamine. Zima je bila uzasno prljava sa ovim smogovima, dimovima i ostalim prljavstinama, te se turbina bezbel zaprljava. Ljeto jos nije jako pa izgleda nece trebati ni hladiti :), tako da ja nju pripremim za zimu.

Helem, ako znate servisere u SA koji to ciste, molim vas ostavite broj pa da i ostali se mogu posluziti. Hvala

:thumbup:
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#3039 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac »

englbert wrote:Pozdrav ljudovi,

potreban mi je servis klime Mitrhubishi Kirigamine. Zima je bila uzasno prljava sa ovim smogovima, dimovima i ostalim prljavstinama, te se turbina bezbel zaprljava. Ljeto jos nije jako pa izgleda nece trebati ni hladiti :), tako da ja nju pripremim za zimu.

Helem, ako znate servisere u SA koji to ciste, molim vas ostavite broj pa da i ostali se mogu posluziti. Hvala

:thumbup:
Pitaj ove IceNet rade li čišćenje vanjske (pjenom...):
IceNet
061 139 454

Ali to možeš i sam: mekanom četkom za odjeću proći na suho kroz 'radijator' da spadne osušeni ćađ pa onda namjenskom pjenom ispuniti proreze na 'radijatoru'.
englbert
Posts: 16
Joined: 19/12/2011 13:34

#3040 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by englbert »

Hvala Hajlac.

Sto se tice pjene, koje od ovog dvoje koristiti i gdje nabaviti?

http://www.datacol.hr/klima.html

http://miloc.hr/proizvod/d-v-foam-a-coil

A četka, može li ova? http://www.niveta.hr/za-domacinstvo/cet ... cu-68.html
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#3041 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac »

englbert wrote:Hvala Hajlac.

Sto se tice pjene, koje od ovog dvoje koristiti i gdje nabaviti?

http://www.datacol.hr/klima.html

http://miloc.hr/proizvod/d-v-foam-a-coil

A četka, može li ova? http://www.niveta.hr/za-domacinstvo/cet ... cu-68.html
Mirisne maramice :? Što bacati pare na to?

Ovo drugo dvoje DA. U MB Frigo znam da imaju pjenu u spreju.
Ja do sad svoju još nikad nisam prao već samo prošlo ljeto nasuho iščetkao. Ali srećom ne živim u smogom najzagađenijoj gradskoj zoni pa se i manje prlja.
Bavarac94
Posts: 385
Joined: 17/01/2013 20:50

#3042 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Bavarac94 »

Hoću da uzmem stan od 68m2, tri sobe sa 3 konvektora, Valliant, ne znam koliko im je kapacitet. Otprilike, koliko troše struju i koliko bi račun iznosio kad bi se grijalo zimi normalno?
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#3043 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Bavarac94 wrote:Hoću da uzmem stan od 68m2, tri sobe sa 3 konvektora, Valliant, ne znam koliko im je kapacitet. Otprilike, koliko troše struju i koliko bi račun iznosio kad bi se grijalo zimi normalno?
Isto pitanje po ko zna koji put.Sto je ljudima mrsko citat forum.
-to ti nece znat niko odgovorit,a i ako odgovori vjerovatno je ne tacno
-stan od 68m2 ne govori nista,zato sto moze bit 10cm stiropora oko njeg a moze nemat nikako izolacije,neko ima dobre prozore a neko stare drvene,ili neko grije stan na 25*C a neko na 21*C razlike su ogromne
-ako imas nekog strucnjaka da ti izracuna toplotne gubitke stana onda bi se mozda moglo otprilike izracunat i potrosnja konvektorima
-posto je vec opste poznato da konvektor i obicna grijalice trose isto struje i izbacuju isto toplote,mozda je najbezbolnija opcija kupit 3 grijalice po 30KM pa vidjet kakva je potrosnja pa ako pase tek onda kupi konvektore posto su oni po skupi

Mozes li mi objasnit sta znaci KAD BI SE GRIJALO ZIMI NORMALNO

Npr na 24*C meni skroz toplo dok je mojoj zeni hladno,sta je sad normalno.I kako neko moze znat kolko je tebi dovoljno toplo.
Bavarac94
Posts: 385
Joined: 17/01/2013 20:50

#3044 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Bavarac94 »

imaju već konvektori ugrađeni, sve to stoji, stolarija plastična, fasada je malo propala, a normalno grijati znači da zimi bude ugodno za boravak unutra.
Eto neka ima najveći kapacitet 2,4 kW i da je upaljena po danu nekih 10-12 sati da radi, koliko bi ukupno potrošila struje?
Izvinjavam se što možda nerviram pojedine ali prelistati 120 stranica, a hitna situacija...
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#3045 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Bavarac94 wrote:imaju već konvektori ugrađeni, sve to stoji, stolarija plastična, fasada je malo propala, a normalno grijati znači da zimi bude ugodno za boravak unutra.
Eto neka ima najveći kapacitet 2,4 kW i da je upaljena po danu nekih 10-12 sati da radi, koliko bi ukupno potrošila struje?
Izvinjavam se što možda nerviram pojedine ali prelistati 120 stranica, a hitna situacija...
Ti si haman bjezao sa matematike :D :D :D
-3 konvektora po 2,4kw su 7,2kw.
-ako rade 12 sati na dan potrose 86,4kwh na dan
-30 takvih dana u mjesecu 2592kwh mjesecno
-po srednjoj tarifi znaci 388KM mjesecno
-6 ili 7 mjeseci traje sezona,znaci preko 2000KM

Eh sad,nije dobro grijat 10-12 sati pa onda ugasit skroz,pa ti ishladi,pa ponovo moras zagrijavat zidove,nije ni ugodno,plus pojavice ti se vjerovatno vlaga u stanu itd itd...

To bi najbolje bilo da radi stalno,a konvektor ima ugradjen termostat tako da ce se gasit i palit,i nece ubacit vise toplote nego sto si mu ti zadao.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#3046 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ovo naravno nema veze sa tacnoscu potrosnje.
Trebao bi saznat koliki su toplotni gubici stana.Tvoja 3 konvektora mogu ubacit 7,2 kw toplote na sat vremena.Tvoji toplotni gubici npr mogu biti 3,5kwh sto znaci da bi tvoji konvektori otprilike radili pola vremena a pola bi bili ugaseni termostatom.Dok npr ako su ti toplotni gubici 7 kwh onda bi konvektori radili non stop da bi bilo toplo.A u slucaju da su gubici stana veci od 7,2kwh onda tvoja 3 konvektora nebi mogla ugrijat taj stan.

Znaci samo ptice znaju koliki su kod tebe gubici i kolko bi stvarno trosio struje da to ugrijes.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#3047 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Bavarac94 wrote:imaju već konvektori ugrađeni, sve to stoji, stolarija plastična, fasada je malo propala, a normalno grijati znači da zimi bude ugodno za boravak unutra.
Eto neka ima najveći kapacitet 2,4 kW i da je upaljena po danu nekih 10-12 sati da radi, koliko bi ukupno potrošila struje?
Izvinjavam se što možda nerviram pojedine ali prelistati 120 stranica, a hitna situacija...
Kako god sračunaš, ovaj vid grijanja je izbijanje novaca iz džepa.
Ta kvadratura, sa osrednjom izolacijom će biti i više nego loše rješenje za grijati toliki prostor.
Mislim da možeš računati i na račune do 500KM, naravno to je sve okritno kolega se malo pozabavio matematikom, ali bara bara potrošnja neće ebiti mala.

Govorim iz iskustva, jer sam grijao upola manji prostor, izolacija solidna, prozori takođe, grijao samo poslije 16h kada sam kući pa računi znali biti preko 300KM.

Sretno sa testiranjem!
Perich
Posts: 16
Joined: 01/03/2014 20:07

#3048 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Perich »

Da li netko ima iskustva sa DAIKIN Inverterima po pitanju grijanja u podrucjima gdje su niske temp.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#3049 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Perich wrote:Da li netko ima iskustva sa DAIKIN Inverterima po pitanju grijanja u podrucjima gdje su niske temp.
Ovaj forum je na svedskom mislim,uz pomoc google translate moze se malo skontat o cemu se radi.
Znaci gore je i hladno,i raja se grije na toplotne pumpe,i ima puno savjeta iskustava svega,o svim uredjajima.

http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/ ... board=26.0
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#3050 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Ima li ko iskustva sa Haier klima inverterima, konkretno model Nebula 1U18FS2ERA? Cijena sa ugradnjom oko 1900,00KM. Planiram primarno grijati prostor površine cca. 70m2 koji je izolovan 10cm stiroporom (Baumit sistem). Prozori drveni termoizolacioni. Snaga griijanja i hlađenja 5.2kW, energetski razred za grijanje A+, hlađenje A++. Garancija 3 godine. :thumbup:

Gledao sam slično Mitsubishi rješenje i daleko su skuplje... oko 3.500 KM + ugradnja. :( Za taj novac gotovo da mogu ići na toplinsku pumpu zrak - voda.
Post Reply