Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#15826 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radiostar »

shandrprcSA wrote: 23/05/2022 06:58
radiostar wrote: 22/05/2022 12:21 ma cijene cega lafe? jos jednom ponavljam, koga god zanima cijena nekog konkretnog artikla, neka me pita, ako me pita javno dobice cijenu javno, ako me pita privatno dobice cijenu privatno, i ako bude htio kupiti u LUK-u, dobice taj artikal po toj cijeni u bilo kojoj poslovnici.

ja njega pitam za cijenu kod konkurencije jer on tvrdi da je cijena manja za 500 KM. a neka navede i cijenu iz LUK-a, jer ako je ja napisem, ti ces reci (kao i sto tvrdis, neosnovano) da se cijenama manipulise. zato, neka covjek javno napise koja je to cijena u LUK-u a koja na tom nekom drugom mjestu i bilo bi dobro da napise tacne oznake ponudjenih uredjaja.
Midea All easy12 A+++ (-25) ili Xtreme SavE 3,5KW koliko je love?
MIDEA ALL EASY PRO INVERTER 3,5 kW MSEPBU-12HRFN8-Q + MOX330-12HFN8-QR
1.635,30 KM
Nemamo na stanju, od strane fabrike najavljeno da ce biti isporuka krajem juna.

MIDEA XTREME SAVE 3,5 kW MSAGBU-12HRDN8-QRD0GW + MOX133-12HFN8-QRD0GW
1.234,80 KM
Nemamo na stanju, ocekujemo da bude raspolozivo u PJ Stup Sarajevo u cetvrtak 26.05.2022.godine. U ostalim poslovnicama par dana kasnije.

Za gotovinsko placanje 10% rabata.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10329
Joined: 10/03/2022 22:16

#15827 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ZoomZoomKiwi »

piplica wrote: 23/05/2022 07:54
Sistem podnog grijanja - 9 krugova - cca 82m2 - cca 97l u sistemu.
Zašto toliko jaka na toj površini?
Nisam bio siguran hoću li proširivati sistem nekad u budućnosti, pa mi se ona od 7kW činila slabom.
Pritisak 1.7 bar, protok 18.5l
Te podatke treba naći i vidjeti koliki je min i max protok, ali reda veličine to je OK, pritisak ne treba toliki da bude, ali pošto možda ima zraka opadat će.
Bilo je zraka, digli smo ga na 1.9, pa je spadao postupno, imam jedan krug zatvoren jer je bila probušena cijev jedna, pa dok smo to sanirali, kad ga otvorim vjerovatno će se izjednačiti. Koja je idealna vrijednost, 1.5 ili niže?
Izlaz 37°, ulaz 30°
To ti ne treba ni kada je -15, razlika pol-pov je dobra, ali previsoka tem polaza.
To spusti sada na 30.
Po čemu se vodi ta temperatura polaza?
To je bio na početku kad smo je tek upalili jer je kriterij bio samo temp. vode, pa smo je digli jer je vani bilo toplo a htjeli smo da radi 😁
U kući je samo estrich (suh, postavljen prije 45 dana) nema još nikakvih podnih obloga pa smo smjeli.

Sad sam naštimao dupli kriterij, zrak+voda, s tim da je ovaj njen daljinski (u kojem je i senzor temp. zraka) u dnevnoj sobi koja je najveća i ima nestandardni strop (kosi, na jednoj strani visok 4.3m)
Nisam još dublje zalazio u postavke morat ću joj naštimati maksimum polazne vode, kad stavim podne obloge da ih ne sjebe, a i nije zdravo za stopala iznad 27° ako se ne varam, tako da će mi 30° svakako biti limit.

Ova slika je kad smo je tek upalili i nariktali na 45°
Image
Trenutna potrošnja u tom trenutku 1.2kWh
To je vjerovano i minimum koja ta mašina može imati.
U jednom momentu je vukla samo 0.4kW ali tad je radila samo pumpa za vodu.
Jedva čekam zimu da vidim na -15° kakva će biti potrošnja.
To ovisi od objekta i navika onih koji žive u objektu.

Postavi koju fotografiju montaže.
Objekat je nov, na ploči je ljepenka, pa najlon, pa 4cm stirodura, pa alu folija, cijevi od podnog i onda nekih 7-9cm estricha. Na to će vjerovatno 50% keramika 50% laminat ili gotovi troslojni parket. Zidovi su od 25cm Ekoterm cigle i 10cm F80 stiropora plus ostale zajebancije sa fasadom. Stolarija je Veka82MD sa trostrukim staklom. Strop je 15cm kamena vuna.

A navika je da je u kući između 22 i 23.5°C, to nam je najugodnije.

Imam samo ovu sliku trenutno.
Image
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#15828 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Ostavi je neka radi, jer estrih je ionako vlazan, zidovi pogotovu.
I ne sa tolikim temp, jer ce doći do pucanja estriha.

Temp od 27 se odnosi na temp na površini obloge, tako da će voda u sistemu biti viša.
Treba naravno sada balansirati krugove, da bi temp bila podjenaka u svim prostorijama.
A navika je da je u kući između 22 i 23.5°C, to nam je najugodnije.
Temp od 22 sa podnim i sa radijatorskim se ne može uporediti, tako da ceš ti to još spuštati vjerovatno.

Imaš li neke fotografije kako je to u kotlovnici pospajano?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10329
Joined: 10/03/2022 22:16

#15829 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ZoomZoomKiwi »

piplica wrote: 23/05/2022 09:42 Ostavi je neka radi, jer estrih je ionako vlazan, zidovi pogotovu.
I ne sa tolikim temp, jer ce doći do pucanja estriha.

Temp od 27 se odnosi na temp na površini obloge, tako da će voda u sistemu biti viša.
Treba naravno sada balansirati krugove, da bi temp bila podjenaka u svim prostorijama.
A navika je da je u kući između 22 i 23.5°C, to nam je najugodnije.
Temp od 22 sa podnim i sa radijatorskim se ne može uporediti, tako da ceš ti to još spuštati vjerovatno.

Imaš li neke fotografije kako je to u kotlovnici pospajano?
Nemam trenutno, nažalost nisam blizu sljedećih 15ak dana.

Ali pošto je ovo monobloc, ništa specijalno, ima razvodni ormar, ugrađen u zid u prostoriji odmah iza ove pumpe. Dvije cijevi od 1", idu u razdjelnice i to je to. Nemam ni mješač, nikakve elektroventile, nemam ni buffer, samo na kraju polazne razdjelnice imam termo-manometar i to je to, čisto da imam još jedno očitanje da se ne pouzdam samo u digitalne instrumente na TP. Tako da je sistem strašno jednostavan, iz TP odmah u razdjelnike i to je to. Iz Stanića su mi rekli da bi bilo idealno za ovu TP da ima minimalno 90l u sistemu, i onda ne bi bilo potrebe za bufferom.
Nije pokazivala nikakve greške, osim prvi put kad smo je tek upalili dok je izbacila zrak na odzraku, spao pritisak ispod 1 bar, pa se zaustavila.

U sistem smo sipali otprilike 50:50 glikol i vodu.

Kad se vratim otvorit ćemo i ovaj sanirani krug što su dunđeri probušili šarafajući profile od rigipsa (ljudi za CD profil izbušili rupu u podu 9cm, tako da, svega u božjoj bašči) i napravili mi posla.

I onda sam je mislio upaliti i ostaviti upaljenu da suši sve dok žena ne izabere podove :mrgreen: a to bi moglo potrajati :mrgreen:

Za potrošnu toplu vodu imam obični bojler, totalno odvojen od ovog sistema grijanja, jer mi je previše komplikacija unosilo da sad se igram i spajam to sve sa TP, pogotovo jer mi za podno ide ta niska temperatura, koja mi je neiskoristiva za grijanje PTV.
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#15830 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Bojler za grijanje vode svakako ubaciti, ona sam kontroliše temo ovisno šta radi.
Tu nema nikakvih problema, samo pravilan bojler uzeti.
Ušteda je ogromna.
I nemoj da i tebi kažu da ne ide parket na podno kao onom, pa sve stavio u keramiku radi toga.

Ono što siguno nemaš je filter, jer krugovi nisu predpoistavljam izaprani, tako da bi tu mogao imati problema.

I još jednom, bojler obaveno uzmi, kada se odlučiš javi, da vidimo šta ti nude.
made_in_sarajevo
Posts: 5579
Joined: 06/05/2013 23:05

#15831 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by made_in_sarajevo »

u novoj gradnji (2020) jel bolje ubacit 2 konvektora za grijanje stana od 50ak kvadrata ili inverter klimu sa dvije unutrasnje jedinice posto trenutni polozaj klime moze dobacit u sobu za neka 2h. sad trenutna unutrasnja klima se nalazi na zidu od sobe i hladi dnevni boravak, terpezariju ,kuhinju, pa dok dodje do sobe treba vremena. sa ovim grijanjem bi ugasio tibrino grijanje pa nek uzimaju 40KM za "odrzavanje" nekom drugom :mrgreen:
User avatar
Qler
Posts: 23583
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15832 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Qler »

Ja sam bio u par stanova u Tibrama, i mogu ti reci, jeftino placate grijanje, generalno. Tako da tih 40KM ne dodje puno uopste. I tokom sezone pravo malo svi koje znam placaju, a prst u uho. Ne razmisljaju ni o cemu, a imaju termostat u svom stanu, podesavaju sebi temperaturu...
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#15833 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

made_in_sarajevo wrote: 23/05/2022 10:55 u novoj gradnji (2020) jel bolje ubacit 2 konvektora za grijanje stana od 50ak kvadrata ili inverter klimu sa dvije unutrasnje jedinice posto trenutni polozaj klime moze dobacit u sobu za neka 2h. sad trenutna unutrasnja klima se nalazi na zidu od sobe i hladi dnevni boravak, terpezariju ,kuhinju, pa dok dodje do sobe treba vremena. sa ovim grijanjem bi ugasio tibrino grijanje pa nek uzimaju 40KM za "odrzavanje" nekom drugom :mrgreen:
Nemoj multisplit. Radije pogledaj malo jacu klimu tipa Mitsubishi SF42 ako je ima(oko 2 milje) ili Fujitsu LTC u glavnu sobu da puse prema hodniku i digitalni konvektor da dogrije koji stepen u toj sobi sto je "van dometa".
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10329
Joined: 10/03/2022 22:16

#15834 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ZoomZoomKiwi »

piplica wrote: 23/05/2022 10:45 Bojler za grijanje vode svakako ubaciti, ona sam kontroliše temo ovisno šta radi.
Tu nema nikakvih problema, samo pravilan bojler uzeti.
Ušteda je ogromna.
I nemoj da i tebi kažu da ne ide parket na podno kao onom, pa sve stavio u keramiku radi toga.

Ono što siguno nemaš je filter, jer krugovi nisu predpoistavljam izaprani, tako da bi tu mogao imati problema.

I još jednom, bojler obaveno uzmi, kada se odlučiš javi, da vidimo šta ti nude.
Parket sam baš proučio i ima ga dosta troslojnog gotovog koji ide bez problema na podno grijanje, u debljinama od 12 i od 14mm. Kao i laminat.


Filter garant nemam, i to ću čim se vratim prije ponovnog paljenja staviti, pretpostavljam da je u pitanju neka mrežica, to ću zadat ekipi da postavi čim dođemo da pustimo i ovaj sanirani krug.
Vjerovatno će biti svega zbog ovog dijela koji je probušen.
Pa će bit skidanja i vraćanja par puta dok se sve ne očisti.

Vidim evo u shemi njenoj da ona ima strainer prije pumpe za vodu u sebi. Kad je otvorim opet vidjet ću kako izgleda. Pretpostavljam da samo trebam dodati magnetni filter na povratu i to je to?

Image


Što se bojlera tiče, nisam još ništa odabrao. Možda mi je najjednostavnije staviti LGjev DHW, jer on direktno komunicira sa TP i lako ga je spojiti i konfigurisati sve. Vidjet ću i koliko košta ta zajebancija 😁

Svakako hvala na svemu do sad, lakše mi je :mrgreen:
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#15835 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Za magnetnim i nema tolike potrebe, bitnije je da dobro filtrira, treba uzeti ozbiljan filter.
Takođe se javi da ne uvale kako im lakše bude.
Ja ti ne bih preoporučio da puštaš pumpu prije nego izapereš krugove grijanja.
Onda postaviti filter i sve poštimati, dobar filter kosta i preko 100e.

Ali obavezno izaprati krugove, svaki zasebno.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10329
Joined: 10/03/2022 22:16

#15836 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ZoomZoomKiwi »

Dogovoreno, hvala puno!
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#15837 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Samo je šteta što nije Japanac mislim da si za te novce mogao i Fujitsu uzeti, iste snage.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10329
Joined: 10/03/2022 22:16

#15838 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ZoomZoomKiwi »

piplica wrote: 23/05/2022 11:47 Samo je šteta što nije Japanac mislim da si za te novce mogao i Fujitsu uzeti, iste snage.
Vjerujem, ali nisam imao nekog izbora pošto je u pitanju kompenzacija. Pa sam uzeo najbolje što sam mogao.
arminicos
Posts: 386
Joined: 10/09/2008 12:25

#15839 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by arminicos »

EFD22 wrote: 23/05/2022 11:24 Dogovoreno, hvala puno!
Ti si pametno uradio. Ubacio monoblock pumpu TP. Tako sam ja rekao hocu Gree Versati 3 monoblock na kraju majstori mi zavrsili sve i postavili grijanje za TP split verzija donijeli Gree Versati 2 split verzija. Kada je dosao drugi majstor pa kaze ove cijevi su za split verziju TP. Za monoblock idu 2x cijevi po 1 col. E svasta reko!
Sve fino vratim posto su me zajebali i prekinem suradnju sa njima.
Kupim sebi Midea split 12 kW sa R32 plinom bolju manju i noviju nego sto su mi oni donijeli. Uglavnom danasnji majstori bagra je to koja se upusta u posao na kraju ti ispastas.
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#15840 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

TP su sad hit,skoro svak ih trazi.
Imas dosta majstora koji su to primorani instalirati,jer im raja trazi.
Ja sam ih licno slusao kako kude tp jer ih ne znaju instalirati.
E vecina takvih gura monoblokove.
Dovedi cijevi, spoji par kablova i to je skoro kao da kopca bilo koju drugu pec,na pelet,drvo itd.
Vecina njih nema pojma na kojem principu radi TP.
Bilo sta da se desi tesko da je mogu popraviti.
Ja licno preferiram split TP.
Ne mora se glikol sipati,lakse je servisirati jer nije sve nacickano kao u monobloku.
Filter na hidraulickom krugu obavezno staviti.
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#15841 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

arminicos wrote: 23/05/2022 17:02 E svasta reko!
Sve fino vratim posto su me zajebali i prekinem suradnju sa njima.
Možda do tada naučiš da parket ide na podno grijanje.
Stalker
Posts: 122
Joined: 08/02/2012 10:41

#15842 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Stalker »

Veliko HVALA forumašima. Rovac, Ermin, Haso itd.
Prva zima prošla samo s klimama. Ukupan trošak 280 KM za 7 mjeseci grijanja.
player_
Posts: 1221
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#15843 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Hansol potrosio otprilike oko 350 od kraja oktobra do kraja aprila...
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#15844 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Jesi, ali mozda na hlađenju.
player_
Posts: 1221
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#15845 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Ima svaki racun hvala lijepo
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#15846 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Bez ćumura nema grijanja, pričaj ti kome hoćeš.
Jel sada stvarno misliš da ti neko povjeruje?
player_
Posts: 1221
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#15847 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

piplica wrote: 23/05/2022 19:23 Bez ćumura nema grijanja, pričaj ti kome hoćeš.
Jel sada stvarno misliš da ti neko povjeruje?
To piplice :bih:
:D
emillio estevez
Posts: 2002
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#15848 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by emillio estevez »

Stalker wrote: 23/05/2022 18:12 Veliko HVALA forumašima. Rovac, Ermin, Haso itd.
Prva zima prošla samo s klimama. Ukupan trošak 280 KM za 7 mjeseci grijanja.
Koliko m2 griješ o koji kw je stroj?
Armin2013
Posts: 436
Joined: 19/08/2013 15:37

#15849 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Armin2013 »

Pratim
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#15850 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Koga?
Post Reply