Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
ketronsd1
Posts: 1393
Joined: 13/06/2006 15:29

#1576 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

englbert wrote:Takodjer i ja se pridruzujem lamudanu i preporucujem Mitsubishi. Otidji do Otus-a, popricaj sa ljudima, nacrtaj im stan ili neka oni tebi dodju i reci ce ti da li da uzmes 2 25VEHZ ili jednu 35VEHZ.
"Đe" je lamudan :D :D
Ako je stan sa finim rasporedom, sto je čest slučaju kod stare gradnje 25-ca će za to prostora biti sasvim dovoljna.
User avatar
zomri
Posts: 12812
Joined: 03/05/2006 07:31

#1577 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zomri »

račun za oktobar veći za 7km od septembarskog. prostor koji se grije je 30m2.
dakle, sveukupna usteda u odnosu na ta peć za oktobar oko 80km.
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#1578 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by eluna »

zomri wrote:račun za oktobar veći za 7km od septembarskog. prostor koji se grije je 30m2.
dakle, sveukupna usteda u odnosu na ta peć za oktobar oko 80km.
daj račune
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#1579 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by motorola01 »

eluna wrote:
zomri wrote:račun za oktobar veći za 7km od septembarskog. prostor koji se grije je 30m2.
dakle, sveukupna usteda u odnosu na ta peć za oktobar oko 80km.
daj račune
Samo u kost :D
ketronsd1
Posts: 1393
Joined: 13/06/2006 15:29

#1580 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Sinoć bilo 6 minusa i već se počinje uočavati razlika između Sanyo i MHI
Sanyo je išao na odleđavanje svakih 1.15 sati dok sam kod MHI jednom izmjerio 2.28 sati
Da naglasim da je MHI 6kw a Sanyo 5.5kw. Sanyo je tisi od MHI.
Iduće sedmice će mo mijenjati gas u sistemu(drugačija mješavina) pa da vidimo hoće li biti razlike.
Pozzzzz!
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#1581 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac »

ketronsd1 wrote:Sinoć bilo 6 minusa i već se počinje uočavati razlika između Sanyo i MHI
Sanyo je išao na odleđavanje svakih 1.15 sati dok sam kod MHI jednom izmjerio 2.28 sati
Da naglasim da je MHI 6kw a Sanyo 5.5kw. Sanyo je tisi od MHI.
Iduće sedmice će mo mijenjati gas u sistemu(drugačija mješavina) pa da vidimo hoće li biti razlike.
Pozzzzz!
A kako je bilo s prethodnim klimom/ama tj. ME?
ketronsd1
Posts: 1393
Joined: 13/06/2006 15:29

#1582 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Hajlac wrote:
ketronsd1 wrote:Sinoć bilo 6 minusa i već se počinje uočavati razlika između Sanyo i MHI
Sanyo je išao na odleđavanje svakih 1.15 sati dok sam kod MHI jednom izmjerio 2.28 sati
Da naglasim da je MHI 6kw a Sanyo 5.5kw. Sanyo je tisi od MHI.
Iduće sedmice će mo mijenjati gas u sistemu(drugačija mješavina) pa da vidimo hoće li biti razlike.
Pozzzzz!
A kako je bilo s prethodnim klimom/ama tj. ME?
Na otprilike -10 ide sat i po.
Medjutim ovo kod MHI moguće da je i greška . Raniji modeli imali su dosta problema sa odleđavanjem.
Mogu ti reci da me je MHI pozitivno iznenadio. Ako se uspostavi da ovo sa df nije greška onda stvarno stoji sto proizvođač kaže za cop. Nemogu jos ništa govoriti koliko i sta ali je veoma dobar.
User avatar
zomri
Posts: 12812
Joined: 03/05/2006 07:31

#1583 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zomri »

situacija je čak bolja nego što sam napisao, račun je čak MANJI nego onaj za osmi mjesec. zaključke izvodite sami.

Image

na slici je i setting na kome funkcioniše cijeli oktobar 22C, grijanje, filter&jonizator uključeni.
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#1584 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Kupljen i postavljen FH35VE za 1930KM.
Sada je intezivno testiram, iskustva ću podijeliti.
doboj71
Posts: 587
Joined: 21/07/2011 05:20

#1585 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by doboj71 »

Hajlac wrote:
ketronsd1 wrote:Sinoć bilo 6 minusa i već se počinje uočavati razlika između Sanyo i MHI
Sanyo je išao na odleđavanje svakih 1.15 sati dok sam kod MHI jednom izmjerio 2.28 sati
Da naglasim da je MHI 6kw a Sanyo 5.5kw. Sanyo je tisi od MHI.
Iduće sedmice će mo mijenjati gas u sistemu(drugačija mješavina) pa da vidimo hoće li biti razlike.
Pozzzzz!
A kako je bilo s prethodnim klimom/ama tj. ME?
Malo mi je nejasno kako ces mjenjati gas u sistemu ?!
stojanko
Posts: 162
Joined: 29/11/2010 09:52

#1586 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by stojanko »

piplica wrote:Kupljen i postavljen FH35VE za 1930KM.
Sada je intezivno testiram, iskustva ću podijeliti.
Druze gdje si uzeo za taj novac. To je najjeftnije sto sam cuo
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#1587 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

stojanko wrote:
piplica wrote:Kupljen i postavljen FH35VE za 1930KM.
Sada je intezivno testiram, iskustva ću podijeliti.
Druze gdje si uzeo za taj novac. To je najjeftnije sto sam cuo
U HR, ona je gore sa PDV-om oko 2020KM, kada vratis PDV dobiješ je za 1615KM.
Napominjem da sam imao nepredviđenih troškova od nekih 80KM.
Tako da je trebala da bude na zidu za 1850KM.

Toplo preporučujem.

Pozdrav
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#1588 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gaius »

ja samo da prijavim da Toshiba AvAnti ulaze u meni se čini treću zimu a odradili su dva ljeta.. do sada sve pet.. potrošnja smiješna iako je industrijska struja u pitanju.. rađeno čišćenje i sve ok.. nisam pravo da vam kažem ni siguran trebate li
jače modele..

možda je bolje u svaku sobu staviti po jedan startni model nego uzeti jedan a top model koji zbog cirkulacije zraka neće moći ostvariti pravi rezultat.. doduše uredski prostor je u pitanju a ne stan ali nemam nikakvih primjedbi..

i da.. ako tražite lamudana čini mi se da je emigrirao na forum.hr i tamo prisutnu temu o klimama...
ketronsd1
Posts: 1393
Joined: 13/06/2006 15:29

#1589 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

doboj71 wrote:
Hajlac wrote:
ketronsd1 wrote:Sinoć bilo 6 minusa i već se počinje uočavati razlika između Sanyo i MHI
Sanyo je išao na odleđavanje svakih 1.15 sati dok sam kod MHI jednom izmjerio 2.28 sati
Da naglasim da je MHI 6kw a Sanyo 5.5kw. Sanyo je tisi od MHI.
Iduće sedmice će mo mijenjati gas u sistemu(drugačija mješavina) pa da vidimo hoće li biti razlike.
Pozzzzz!
A kako je bilo s prethodnim klimom/ama tj. ME?
Malo mi je nejasno kako ces mjenjati gas u sistemu ?!
Ovo su test uredjaji i mnogo ce se experimentisati na njima.Zato sam i demontirao svoja dva micka.Inace firma u kojoj radim je jedna od vodecih u Evropi sto se tice toplotnih pumpi.Skontali su da bi im bilo isplatnije kupovati ova dva modela i prodavati kao svoje nego raditi na nekim novim modelima.To nije rijedak slucaj.Dosta proizvodjaca radi tako.Imas npr. Bosh Elektrolux,IVT i Toshibu(cini mi se) koji imaju iste uredjaje samo cijene drugacije :) :) Meni je ovo dobro doslo jer sam dobio dzabe ova dva uredjajaA sve troskove struje koje imam u periodu testa snosi moja firma.
User avatar
starii
Posts: 3298
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#1590 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by starii »

i kako griju klime...evo zahladnilo je, meni zena govori da joj je sad prevruce u stanu :D

p.s. samo molim bez prepucavanja fujitsu vs mitsubishu :lol:
stojanko
Posts: 162
Joined: 29/11/2010 09:52

#1591 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by stojanko »

Zasad pravo zadovoljan sa ME fhv35ve. Mada jos nema pravih hladnoca.
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#1592 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

starii wrote:i kako griju klime...evo zahladnilo je, meni zena govori da joj je sad prevruce u stanu :D

p.s. samo molim bez prepucavanja fujitsu vs mitsubishu :lol:
Kao veliki ljubitelj Japanskih proizvoda nisam se dvoumio oko izbora klime.
Sada ta priča koja je dobra ili bolja je tema na koju se može pričati danima i niko neće doći do posebno pametnog zaključka.
Moja je uspjela potrošiti 19kwh za 5 dana, nije bilo nešto posebno hladno, u zadnja 2 dana je malo ozbilnije, temperature su malo iznad nule i grije sa 30% snage.
Temperaturu držim na 22-23C, što je optimum po meni.
Grijem 40m2.
otorinolaringorolog
Posts: 299
Joined: 28/12/2012 16:52

#1593 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by otorinolaringorolog »

-moja spojena na mjerac u cetvrtak 31.10.2013.
-jos uvijek sama grije skoro 80m2(jos jedna ista je stigla ali nije namontirana)
-za ovih 12 i kusur dana je izvukla 45kw struje
-jos uvjek stalno radi na minimumu oko 260-300w,danas je manje prestajala grijat nego proslih dana kad je cesto stajala
-preko dana je temp 24 C a preko noci 20 C ne gasim ju
-izolacija je dobra
-ja prezadovoljan
epeco
Posts: 68
Joined: 13/11/2013 14:19
Location: Mostar

#1594 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by epeco »

stojanko wrote:
stojanko wrote:Da li ima na forumu članova koji imaju fujitsu LECA i LMCA modele.
Evo ovdje vidis da se i sam raspitujem i o jeftinijim modelima Fujitsu. Stvarno nemoj gledati da imam ista protiv Fujitsu. Ljudi sta se moze ocekivati od modela LECA i LMCA i da li su nabolja kupovina do 1500 KM
Imaš modele LT i LU prednosti tih modela su
1) Asyg12LTC nominalno daje 4 kwu grijanju a ide i do 6,5 kw i -20 vanjske temperature,ima senzor pokreta znači kad nema nikog u prostoriji ide u laganiji režim rada ,znači dodatna štednja energije i dizajnom je najljepša od svih "12" klima

2)ASYG12LUCA dizajnom ista ,nema senzor pokreta i snagom malo slabija,radi do -15 vanjske temperature...

LT model idealan za apartmane i sobe takve namjene

cijena sitnica 1790km a LU 1399km
epeco
Posts: 68
Joined: 13/11/2013 14:19
Location: Mostar

#1595 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by epeco »

xerx wrote:Dragi forumaši,

što više čitam vaše komentare više sam zbunjen u odluci koje grijanje uvesti u novokupljeni stan stare austro-ugarske gradnje od 58m2 podijeljenih na 3 sobe, zadnji sprat.

Da li je inverter klima uistinu bolja opcija od plina i konvertora? Cilj mi je toplina u cijelom stanu nivoa kratkih rukava dakle, kupovna cijena manje bitna - kvalitet prije svega. Šta velite o podnom grijanju u kupatilu? I dajte mi vi koji ste upućeni molim vas max tri opcije pa da uvedem to prije nego snijeg zapada.
imaš 2 opcije zasebno split sistemi pa da pokriješ cijeli stan + podno grijanje u kupatilu (termički kabal sa termostatom ) i 2 opcija multi sistem za cijeli stan i opet podno grijanje kupatilo..., varijanta 2 skuplja ( jedino ako ne želiš više vanjskih jedinica na fasadi)! Kvalitet zajamčen
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#1596 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac »

epeco wrote:
xerx wrote:Dragi forumaši,

što više čitam vaše komentare više sam zbunjen u odluci koje grijanje uvesti u novokupljeni stan stare austro-ugarske gradnje od 58m2 podijeljenih na 3 sobe, zadnji sprat.

Da li je inverter klima uistinu bolja opcija od plina i konvertora? Cilj mi je toplina u cijelom stanu nivoa kratkih rukava dakle, kupovna cijena manje bitna - kvalitet prije svega. Šta velite o podnom grijanju u kupatilu? I dajte mi vi koji ste upućeni molim vas max tri opcije pa da uvedem to prije nego snijeg zapada.
imaš 2 opcije zasebno split sistemi pa da pokriješ cijeli stan + podno grijanje u kupatilu (termički kabal sa termostatom ) i 2 opcija multi sistem za cijeli stan i opet podno grijanje kupatilo..., varijanta 2 skuplja ( jedino ako ne želiš više vanjskih jedinica na fasadi)! Kvalitet zajamčen
Ko "jamči" kvalitet? :D
epeco
Posts: 68
Joined: 13/11/2013 14:19
Location: Mostar

#1597 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by epeco »

Hajlac wrote:
epeco wrote:
xerx wrote:Dragi forumaši,

što više čitam vaše komentare više sam zbunjen u odluci koje grijanje uvesti u novokupljeni stan stare austro-ugarske gradnje od 58m2 podijeljenih na 3 sobe, zadnji sprat.

Da li je inverter klima uistinu bolja opcija od plina i konvertora? Cilj mi je toplina u cijelom stanu nivoa kratkih rukava dakle, kupovna cijena manje bitna - kvalitet prije svega. Šta velite o podnom grijanju u kupatilu? I dajte mi vi koji ste upućeni molim vas max tri opcije pa da uvedem to prije nego snijeg zapada.
imaš 2 opcije zasebno split sistemi pa da pokriješ cijeli stan + podno grijanje u kupatilu (termički kabal sa termostatom ) i 2 opcija multi sistem za cijeli stan i opet podno grijanje kupatilo..., varijanta 2 skuplja ( jedino ako ne želiš više vanjskih jedinica na fasadi)! Kvalitet zajamčen
Ko "jamči" kvalitet? :D
kad tražiš kvalitet podrazumjevaš opremu i izvođenje radova, i garanciju , klime je japanska ,firma izvodi radove i daje garanciju
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#1598 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac »

epeco wrote:
Hajlac wrote:
epeco wrote: imaš 2 opcije zasebno split sistemi pa da pokriješ cijeli stan + podno grijanje u kupatilu (termički kabal sa termostatom ) i 2 opcija multi sistem za cijeli stan i opet podno grijanje kupatilo..., varijanta 2 skuplja ( jedino ako ne želiš više vanjskih jedinica na fasadi)! Kvalitet zajamčen
Ko "jamči" kvalitet? :D
kad tražiš kvalitet podrazumjevaš opremu i izvođenje radova, i garanciju , klime je japanska ,firma izvodi radove i daje garanciju
Pod "ko" mislim koja firma? :D
epeco
Posts: 68
Joined: 13/11/2013 14:19
Location: Mostar

#1599 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by epeco »

pp
User avatar
Ally71
Posts: 86
Joined: 11/03/2012 13:16

#1600 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ally71 »

Moze li pomoc? Treba mi klima za grijanje i odlucila sam se sa Mitsu, FH model. E sad ne znam da li da uzmem VEHZ ili VE? Razlika je, koliko sam ja shvatila prodavaca, u sljedecem:
- VEHZ moze grijati do vanjskih temp od -25, dok VE ide do -15
- VEHZ vanjska jedinica, kako mi je objasnjeno, pljusne vodu, dok VE curka pomalo, pa o tome treba voditi kod mjesta postavljana klime, sto mi je sad problem..gdje god da pljusne, moze nekog ko prolazi 'dohvatiti' sto nije bas ugodno zimi, jel?

Imate li kakva iskustva sa ovim? Do koliko idu temperature nocu zimi u Sarajevu?

Hvala vam!!!!
Post Reply