Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
gentoo
Posts: 3275
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#14026 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gentoo »

Ne znam sta predlazete nama koji smo u zgradama.. Da stavljam stiropol sa vanjske strane samo sebi ? Ili da uradim novu fasadu cijeloj zgradi ? :lol: Haman da ovdje svi zive u nekim kucama..

Licno meni je stiropol pomogao sa zelenim zidovima.. mana mu je sto mozes malo jacim pritiskom rupu u zidu napraviti :D
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#14027 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by emotivac »

rovac13 wrote: 08/12/2021 08:12
DadoMo wrote: 08/12/2021 06:42 Usis zraka 22.5 C.

Hladno je zato sto "ovo"(bila klima do prekjučer ili barem sam je smatrao klimom) NEMOŽE da ugrije 32 kvadrata sa 10 CM stiropola !
Ja sa puno slabijom od te grijem 85 m2 kuce sa 8 cm izolacije.Uz potrosnju manjom od 10 kwh dnevno do sad.
Uz nekakav izduv izmedju 30-40 c

Nesto ne stima.
Ili klima ili ti :)
Koju klimu koristis za tu m2 ?
I meni treba takva da mi grije cca 90 m2, nova gradnja je upitanju, 10cm stiropor (25 cm debljina zida + stiropor + fasada sa unutrašnje i vanjske), dobra stolarija, rehau, raspored odličan mogu je namontirati na jedno mjesto da usmjerim bukvalno u sve prostorije...
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#14028 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Tabijat »

gentoo wrote: 08/12/2021 13:52 Ne znam sta predlazete nama koji smo u zgradama.. Da stavljam stiropol sa vanjske strane samo sebi ? Ili da uradim novu fasadu cijeloj zgradi ? :lol: Haman da ovdje svi zive u nekim kucama..

Licno meni je stiropol pomogao sa zelenim zidovima.. mana mu je sto mozes malo jacim pritiskom rupu u zidu napraviti :D
Pomogao ti je da ih ne vidiš.
Staviš fasadu sebi. Ne bi bio ni prvi ni zadnji.
Image
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#14029 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

Tabijat wrote: 08/12/2021 13:42
Još ako te neko (pogrešno) nasavjetuje da stavljaš stiropor iznutra, ti zidovi se nikad ugrijati neće a (još opasnija) vlaga će se pojaviti iza stiropora. To što je ne vidiš ne znači da nije tu.
Sretno!
Kod mene je stiropor iznutra. Obložio čak i plafon. Nisam pregrade oblagao, nego samo vanjske zidove.
Ne vidim neki problem. A da li ima vlage na zidu iza stiropora, to mogu znati jedino ako budem skidao stiropor.
Plus fasada preko svega toga. :D
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#14030 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Tabijat »

Stavljas li i kese u cipele kad ti puštaju :D
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#14031 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Nije stiropor jedino rjesenje za izolaciju.

Ako vec nema mogucnosti za vanjsku izolaciju,koja je najbolje rjesenje........gledao sam na par mjesta ljudi uradili gips ploce iznutra na vanjske zidove,a ispod tih ploca staklena ili koja vec vuna.

Vuna je odlican izolator,dodje iza ploce uz zid......a sama ploca je od gipsa.....sto znaci da veoma dobro upija i otpusta paru vlagu vodu iz sobnog vazduha.

Vjerujem da tu idu i nelakve folije iza ....oko detalja bi se moglo razglabat,meni to nije struka........ali sto se tice izolacije radi posao odlicno......a vlagu ploce upijaju izvrsno.....sto je puno bolje nego stiropor koji se ponasa poput najlona..
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#14032 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Stiropor ili EPS takođe je paro propustan.
Što bi se reklo "diše".
DadoMo
Posts: 24
Joined: 18/11/2021 15:06

#14033 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by DadoMo »

Tabijat wrote: 08/12/2021 09:49 @DadoMo Ako nije tajna, gdje si kupio klimu i ko ti je montirao? Imam neki info.
Servis čović. Čitluk. Sumnjam ja da je do instalacije. Ljudi su dosad stavili milione klima a opet neznam nisam strucnjak.

A sto je gospodin rovac izracunao 5 kw to mi nije jasno. Onda ispade i da moja 12-13 god stara beko on/off klima ima 5kw a nema ima ispod 4
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9902
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#14034 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

Danas nestalo struje od 9 do 15 h. Klima nije radila a teperatura sa 23 pala na 20... Da li su dobri toplotni gubitci?
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#14035 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Jesu , jako su "dobri".
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#14036 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by dgL_ »

laik1981 wrote: 27/10/2021 10:06 Ja prije tri godine kupio neku vox inverter 18ku u Domodu. Dosla me oko 1300 sa ugradnjom. Zagrijavam i hladim njom oko 70 kvadrata. Gotovo da se ne gasi. Nikad nije potrosila vise od 100KM struje i to bukvalno kad se nikako ne gasi i kada su temperature konstantno ispod nule. Ne moze stici zagrijati jedino kada su temperature ispod -10 i tad se upali plinsko grijanje. Ja prezadovoljan tim uredjajem. Jedina mana, ako je to uopce mana, je sto vanjska jedinica zimi bas zaledi, pa moram svakih 15ak dana fizicki odvaljivati komade leda sa nje.. Izolacija mi nije nista specijalno. Osmica stiropor i neka prosjecna pvc stolarija. Ne znam ima li tih uredjaja jos, a ako ima sve preporuke. Radi se o modelu iva5-18jr. Ima ono wifi ready, ali nikad nisam uzeo onaj wifi prijemnik za nju. Nema nekih sminkerskih opcija ali jako dobro odradjuje posao..
Moze li se druze ista ugrijati sa ovom klimom? Ovo kako si napiso ja sam zainteresovan da ovo uzmem :)
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#14037 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by laik1981 »

dgL_ wrote: 08/12/2021 22:23 Moze li se druze ista ugrijati sa ovom klimom? Ovo kako si napiso ja sam zainteresovan da ovo uzmem :)
Jako je bitno kakvu izolaciju imas. Bez solidne izolacije ja se ne bi smio usuditi grijati na struju. Ovaj uredjaj je sasvim solidan za onoliko koliko kosta. Idealna je za ovo vrijeme koje vlada u poslednje dvije sedmice. Ovo kad je minus do -2, -5 savlada bez ikakvih problema. Tad moze ugrijati i do 28 stepeni da ne mozes ostati od vrucine. Od -5 do -10 vec mozda treba neku blazu pomoc pri zagrijavanju, ali mozda ja nisam mjerodavan jer volim da je bas toplo u kuci. Kada je hladnije od -10 ne moze zagrijati dovoljno, bar prema ovim mojim kriterijima. Na tim temperaturama cesto pravi pauze za odledjavanje i tu mi se pali plin ciji je termostat namjesten na 24 stepena.

Ovo grijanje na klime ti ovisi o dosta faktora. Izolacija je najbitnija, ali je bitno i gdje postavis klimu, bitan je i raspored prostorija. Meni se mozda potrefilo da imam srece, ali ja sam prezadovoljan i potrosnjom i njenom sposobnoscu da ugrije.

Vidi ti i sa ovom strucnijom rajom ovdje. Mozda oni imaju i boljih prijedloga za slicne pare..
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#14038 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by dgL_ »

laik1981 wrote: 09/12/2021 08:06
dgL_ wrote: 08/12/2021 22:23 Moze li se druze ista ugrijati sa ovom klimom? Ovo kako si napiso ja sam zainteresovan da ovo uzmem :)
Jako je bitno kakvu izolaciju imas. Bez solidne izolacije ja se ne bi smio usuditi grijati na struju. Ovaj uredjaj je sasvim solidan za onoliko koliko kosta. Idealna je za ovo vrijeme koje vlada u poslednje dvije sedmice. Ovo kad je minus do -2, -5 savlada bez ikakvih problema. Tad moze ugrijati i do 28 stepeni da ne mozes ostati od vrucine. Od -5 do -10 vec mozda treba neku blazu pomoc pri zagrijavanju, ali mozda ja nisam mjerodavan jer volim da je bas toplo u kuci. Kada je hladnije od -10 ne moze zagrijati dovoljno, bar prema ovim mojim kriterijima. Na tim temperaturama cesto pravi pauze za odledjavanje i tu mi se pali plin ciji je termostat namjesten na 24 stepena.

Ovo grijanje na klime ti ovisi o dosta faktora. Izolacija je najbitnija, ali je bitno i gdje postavis klimu, bitan je i raspored prostorija. Meni se mozda potrefilo da imam srece, ali ja sam prezadovoljan i potrosnjom i njenom sposobnoscu da ugrije.

Vidi ti i sa ovom strucnijom rajom ovdje. Mozda oni imaju i boljih prijedloga za slicne pare..
Ma izolacija je srednja, planiram raditi krov limeni pa po tavanu ce ici staklena vuna, fasada ima ali je radjena davno, stolarija nije najbolja ali nije ni da duva sa svih strana. Problem prostorija moze biti jer je kod mene otprilike 70ak kvadrata ali ima manji dnevni sa trpezarijom, dvije velike sobe, hodnik i povece kupatilo. Msm da mi trebaju 2 ovakva uredjaja...
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#14039 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by laik1981 »

dgL_ wrote: 09/12/2021 09:15 Ma izolacija je srednja, planiram raditi krov limeni pa po tavanu ce ici staklena vuna, fasada ima ali je radjena davno, stolarija nije najbolja ali nije ni da duva sa svih strana. Problem prostorija moze biti jer je kod mene otprilike 70ak kvadrata ali ima manji dnevni sa trpezarijom, dvije velike sobe, hodnik i povece kupatilo. Msm da mi trebaju 2 ovakva uredjaja...
I kod mene je 70 kvadrata. Od toga je 30 kvadrata dnevni boravak, kuhinja i trpezarija koji su jedna cjelina i tu je najtoplije jer se klima tu nalazi. Postavljena je da puse direktno prema hodniku i onda se distribuira u ostale dvije sobe. Spavaca je najsvjezija i tu bude nekih 3 stepena niza temperatura sto meni odgovara. Kod mene se sve poklopilo kako mi odgovara i fakat sam prezadovoljan.

U svakom slucaju je bolje postaviti dvije, recimo, dvanaeske nego jednu osamnaesku, ali meni je, sad za sad, dovoljna i ova osamnaeska.. Po onom sto sam ja cuo, izmedju ostalog i od iskusnih servisera, ove vox inverter klime nisu nimalo za potcijeniti. Solidni i pouzdani uredjaji, a medju povoljnijim su..
Last edited by laik1981 on 09/12/2021 09:32, edited 1 time in total.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#14040 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by nosara »

Gasite li klime kad pada kisa?
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#14041 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Zasto bi gasio?
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#14042 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

nosara wrote: 09/12/2021 09:32 Gasite li klime kad pada kisa?
Ako imaš kit za oluke ne trebaš, ako nemaš oluka onda OBAVEZNO.
Takođe paziti na snijeg, bez snjegobrana OBAVEZNO gasiti.
DadoMo
Posts: 24
Joined: 18/11/2021 15:06

#14043 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by DadoMo »

Napokon sam spojio watmetar i na 3 stepena vanjske(sad ujutro) i postavljena na 30C, lmce vuče 1680 do 1706w. Ja sam pročitao ovdje da ona može i do 2000w ili je to pogreška?

Stavio ja unutrašnju 24 ili 30 nema nikakve razlike osim sto ispuh unutrašnje padne za koji stepen a klima vuče 1700.
Jučer je radila čitav dan i stavljena na 22. Kad sam se vratio poslje 7 sati u prostoru je bilo 21.5. Probao sam je staviti na 30 stepeni (vani bilo 8C) i vukla max 1605W.

Malo jeste bolje nakon par dana, brže dodje do 19.7 stepeni al meni idalje ovo izgleda slabo za ovu klimu.
Dali stvarno plina fali ili nešto nije ured sa njim ili je to njezin max? Ako je ovo max onda cu morat uzimat jaču klimu tj 14-sku jer hoću da kad stavim 24 unutra da bude barem 23 al u roku pola sata a ne par sati.....

Javite mi vaše mišljenje pa da znam kako da pregovaram dok je još friško.
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#14044 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Je li to imamo novog Romima?
User avatar
saiks
Posts: 1016
Joined: 12/11/2013 13:06

#14045 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by saiks »

Imate li problema sa suhim zrakom u prostorijama,kako se borite s tim?

Imam onaj uredjaj sto mjeri,pokaziva 50-55 vlaznost,ali vidim ujutru po nosu da je zrak suh
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#14046 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maks_rs »

DadoMo wrote: 10/12/2021 08:34 Ako je ovo max onda cu morat uzimat jaču klimu tj 14-sku jer hoću da kad stavim 24 unutra da bude barem 23 al u roku pola sata a ne par sati.....

Javite mi vaše mišljenje pa da znam kako da pregovaram dok je još friško.
Po svemu što si izmjerio/napisao ova klima radi dobro i u okviru svojih mogućnosti.
Prethodno negrijanom prostoru treba i 10 dana da se ugriju zidovi , pa ako nemaš strpljenja da čekaš da to klima odradi - posudi/ ubaci koju el. grijalicu da ubrzaš proces.
Jedino tako možeš postići ovo boldano ...
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#14047 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Tabijat »

DadoMo wrote: 10/12/2021 08:34 Napokon sam spojio watmetar i na 3 stepena vanjske(sad ujutro) i postavljena na 30C, lmce vuče 1680 do 1706w. Ja sam pročitao ovdje da ona može i do 2000w ili je to pogreška?

Stavio ja unutrašnju 24 ili 30 nema nikakve razlike osim sto ispuh unutrašnje padne za koji stepen a klima vuče 1700.
Jučer je radila čitav dan i stavljena na 22. Kad sam se vratio poslje 7 sati u prostoru je bilo 21.5. Probao sam je staviti na 30 stepeni (vani bilo 8C) i vukla max 1605W.

Malo jeste bolje nakon par dana, brže dodje do 19.7 stepeni al meni idalje ovo izgleda slabo za ovu klimu.
Dali stvarno plina fali ili nešto nije ured sa njim ili je to njezin max? Ako je ovo max onda cu morat uzimat jaču klimu tj 14-sku jer hoću da kad stavim 24 unutra da bude barem 23 al u roku pola sata a ne par sati.....

Javite mi vaše mišljenje pa da znam kako da pregovaram dok je još friško.
Nisi napisao sa koliko stepeni dižeš na 24 i najbitnije od svega, da li gasiš klimu ili samo smanjiš kad nisi tu.
Mensecini nekako iz priče da ti ugasis klimu svaki dan i onda ocekujes da ti je toplo za pola sata?
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#14048 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@DadoMo ako vec imas iskustvo u grijanju klimama, onda bi valjda trebalo da znas da je izduv od 46c sasvim dobar i po tvom pisanju ni izduv od 60c tebi nece pomoci.
Mene prosto interesuje, kakav je to prostor od 29m2, sa 10cm stiropor izolacije, u Mostaru, u kojem je temperatura 15c kad se ne grije?
Kod mene prostorije koje se nikako ne griju imaju temperaturu 17c, a prostorije koje se griju do 22 00 ujutru u 07 00 imaju temperaturu od 21.5c.
Kod tebe to djeluje kao da su ti betonski zidovi koji se ne mogu zagrijati.
Ako klima konstantno ubacuje vazduh temperature 45c vec danima, a temperatura prostora je 21c, to nije problem do klime nwgo do samog prostora.
Ili imas lose prozore, ili ti je iznad neizolovan plafon sa velikim gubicima.
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#14049 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Brate strpi se malo, evo kod mene npr svako jutro zracima kucu nekih pola sata, otvorim 3/4 prozora na kipu i dobro se izraci, na nekih 17/18 stepeni u zavisnosti od vanjske temperature. Vjerojatno poslije zatvaranja i ponovnog paljenja ide u max, i treba joj finog vremena da gurne topli zrak u citavu kucu..

Pitanje za ostale clanove, kao sto znate grijem nekih 65 70 kvadrata, klima je na 23 trenutno. 0/24 radi na istoj temperaturi, ne smanjujem je navečer. Ovo par hladnijih dana bilo je more defrostova svako sat do dva. Pratio sam malo temperaturu kako na termometru u spavacoj tako i u dnevnoj. U dnevnoj je termometar na nekih 2 metra visine, i pokazuje temperaturu 25/26 stepeni, s tim da klima ne puse direktno u njega. U spavacoj je na nekih 1 metar visine i pokazuje 19.5/20 stepeni, sto mi je idealno za spavanje. Na klimi u tom trenutku pokazuje 21/21.5, da li je sama osjetila da je blizu zadane pa nece da pregrijava ili je nesto drugo u pitanju. Potrosnju ne mogu da odredimo, nemam onu pametnu uticnicu kako se vec zove, probao sam na 30 da stavim ali nisam imao vremena jer vjerojatno i za to treba vremena da se osjeti povećanje toplote. Sto se tice samog osjećaja toplote u prostoru, ja sam prezadovoljan, kratki rukavi, pidzama bez problema, ali kad vidim tu temperaturu na klimi vide me psihički kopka nego ista..
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#14050 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

saiks wrote: 10/12/2021 09:03 Imate li problema sa suhim zrakom u prostorijama,kako se borite s tim?

Imam onaj uredjaj sto mjeri,pokaziva 50-55 vlaznost,ali vidim ujutru po nosu da je zrak suh
Ja se pored takvog nosa se ne bih oslanjao na vrijednosti koje pokazuje higrometar.
Post Reply