Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13776 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Pozdrav Haso.
Da, ja sam posto sam se prvi put susreo sa inverterom tek nakon nekog vremena kad su pocele hladnije temperature, prvo primjetio to gasenje prilikom paljenja.
Ja je ukljucim ona se zaleti i ugasi.
Ja je ponovo ukljucim ona isto.
Obicno treci put uspije nastaviti sa radom.
Aj sve kontam desilo se nece vise.
Onda postavim klimu na I feel desi se defrost, klima ostane ugasena i cekao oko 20min da nastavi sa radom a vani minus, kuca se hladi osjetim svjezinu.
Opet ne znam jeli to normalno tako, pitam ljude po forumima.
Onda se desava, sjedim i osjetim na 4m od klime odjednom hladnjikav vazduh i neugodan osjecaj. Roditelji se zale ovo nesto hladno duva.
Ja pogledam modulacija na oko 90w izmjerim izduv bude oko 23c cak sam mjerio i cini mi se 21c.
E dok sam ja skontao da ima vise stvari koje nisu normalna pojava proslo je nekih mjesec ipo, decembar mjesec.
Onda se obracam Deltronu i oni kazu doci ce serviser.
Onda naravno prodje par dana dok serviser dodje.
Pa kad je dosao serviser je ispitivao senzor temperature i ustanovio da bi se trebao zamijeniti, ali je opet nekako bio zbunjen slucajem.
Izvlaci senzor temperature iznad klime da stoji tako da se vidi sta ce se desavati.
Ono je bilo isto kao i prije.
I onda cekam ne znam tacno od 15 do 20 dana da dodju da izvrse zamjenu.
Dosli su serviser i covjek iz Deltrona i zamijenili senzor temperature i elektroniku.
Naravno za tih 10tak minuta testiranja nakon zamjene klima se nije ugasila i ne moze se ispratiti defrost, niska modulacija itd.
I to je bilo sa njihove strane rijesen problem.
Iako sam napomenuo da imam dvije klime i da i druga radi isto, nju nisu dirali.
To je vec bila mozda polovina januara.
Nakon par dana primjetim klima se opet ugasi kod paljenja, defrost opet isto, modulacija ista.
To je vec prosao januar.
Da budem iskren ja se vise nakon toga nisam zalio Deltronu.
Dijelom zbog toga sto mi je bilo vise dodijalo da ganjam a dijelom sto ne znam sta bih ganjao kad cu mi zamijenili elektroniku.
Ono kontam dvije klime rade isto, zamijenjena elektronika opet isto, sta da ganjam. Nisu me uvjerili da mkgu utvrditi problem nego zamijeni elektroniku i to je to.
Jedino ne znam moze li biti problem u elektronici vanjske jedinice.
Ja sad imam neko rjesenje trenutno da drzim klimu na 23c sa offsetom 3c ili da vratim offset na 2c i drzim klimu na 24c.
Onda ce problem biti manje izrazen da ce se gasiti ili imati hladniji izduv, ali mi je zato u kuci sauna i klima trosi vise.
Ako spustim samo jedan stepen zadatu temperaturu problem je odmah izrazen.
maks_rs
Posts: 346
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#13777 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maks_rs »

romim wrote: 29/10/2021 12:01 Da budem iskren ja se vise nakon toga nisam zalio Deltronu.
Dijelom zbog toga sto mi je bilo vise dodijalo da ganjam a dijelom sto ne znam sta bih ganjao kad cu mi zamijenili elektroniku.
Platio si invertere a dobio klime koje mogu raditi izgleda samo kao on/off.
Ili nek naprave da rade kako treba , ili nek demontiraju i nose i vrate novac.
Ja bi to tako završio.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#13778 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

Benjamin1994 wrote: 28/10/2021 23:14 Ja sam onaj pravi carsijanerski kupac, znaci nista bez popusta ne kupujem, zena bjezi od mene kad nesto hocu da kupim koliko je bude stid, ali se na kraju ispostavi da ti bar 10% popusta moze dati i najobičniji radnik. Sto se tiče garancije, neispravnosti, vraćanja stvari, u kost odmah, nema tu rasprave njeznosti neke, nesto, odmah dođi pravi ako ne moze drugo novo donesi ili vracaj pare. Nedavno smo imali problem sa namještajem, dosli ljudi montirali sve, bukvalno napravljeno sa padom,sjedis i klizis sa namještaja, svakim potiranjem stvore se neke grudice, uzas zivi. Na kraju hice da mijenjaju da prepravljaju nesto, jer je rađeno po mjeri, strasno jaka firma ne bi da imenujem sad, samo su ga odnijeli, i pare sve vratili i vjerojatno ce zavrsiti ko exponat, jer Cisto sumnjam da ce se nekom uklopiti.
I ja u većini slučajeva ganjam akcije - popuste. :D. Evo hansol opet na akciji.
https://www.ekupi.ba/bs/Ku%C4%87anski-a ... BEEALw_wcB

Nema šanse da bih kupio. Ja sam zadovoljan sa gree lomo regular, i gledam da bude na akciji. Mada me zbuniše sa ovom kilažom vanjske jedinice.
Navodno to više nije ista klima, jer je lakša za 5 kg.
Nije mi jasno šta je to čime su umanjili težinu? Debljina lima..? Ili nešto drugo..?
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13779 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ustede sa novim modelima su aktivne vec dugo.
Noviji modeli sve laksi,a na papiru bajagi sve bolji :)

Prvo su krenuli izbacivat jedan red izmjenjivaca.
Samo su fujitsu i daikin ostali na dvoredom izmjenivacu u ulaznom modelu 12ka.Nisam siguran vise ni za fujitsu u najnovijem jeftinom modelu.

Tako isto je stari lomo regular na r410 imao dva reda,deblji izmjemjivac.......pa je dosao novi lomo reg sa samo jednim redom,taj ima vecina na forumu......sad dolazi novi jos laksi,nisam ga jos vidio.

Negdje sam citao da uskoro stizu novi izmjenjivaci od aluminiuma.Nasli su nove cake za ustede.Nadam se da to nije jos doslo :)

Stekao sam dojam,da ko misli nabavljat klimj,da je dobro obavit to dok ima starijih modela......jer sve sto dalje izlazi kvalitet samo pada..na zalost.....volio bih da grijesim
Felix77
Posts: 192
Joined: 26/01/2019 20:01

#13780 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Felix77 »

Mene samo interesuje potrošnja, klime rade ne gase se 3 sennsire, ustvari jedna je komfora, od 12-15 kw dnevno, malo sam povećao kvadraturu na nekih 80 tak m2, kuća 8 cm stiropor zidovi, plafon 3 cm + staklena vuna, PVC stolarija nije najbolja, i sunce rijetko vidim :zoka:
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13781 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Brate 15kw ako ti je dvotarifno brojilo, u prosjeku je to 15kf kilovat ispadne te 2,25km dnevno, puta 30 dana, nekih 50/70 km otp
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#13782 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bilic »

Benjamin1994 wrote: 29/10/2021 19:50 Brate 15kw ako ti je dvotarifno brojilo, u prosjeku je to 15kf kilovat ispadne te 2,25km dnevno, puta 30 dana, nekih 50/70 km otp
Da . Kako budu ve'i minusi ici ce do 100 .. 110 KM
To je super :thumbup:
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13783 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

@romim Sad za sad ovih par dana upalimo je nekad ujutro i ugasimo navece oko 10 i drzi podesena na 22C i krilca samo podesena vertikalno na predzadnju gornju crticu i fan 2 ili 3...
Unutrasnja se nikako ne gasi cini mi se posto je velik prostor i jos nismo osjetili hladni ispuh ocitava unutrasnja jedinica temp 19 20 21 22 kako kad i radi tako...
Setovana i na 21 nisam primjetio hladni ispuh skroz al nisam je puno testirao javim kroz neko vrijeme...
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13784 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Vikend je pa mozda budes imao vremena. Probaj je nastimati na 22c i grijati par sati samo dnevni 30m2 pa da vidis kako se ponasa.
Malo si me zbunio da recimo drzis na 22c a da klima roliko seta sa ocitanjem 19,20,21,22.
Ispade tako da imas bas velike gubitke?
Ja ako je nasrimam na 22c eventualno moze opadati na 21c.
Kad bi ja svoju drzao na 22c ili 21c to bi bilo stalno hladnije duvanje.
Meni je ta temperatura vec preniska za ugodan osjecaj.
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13785 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Imam sigurno i gubitaka al je stvarno povelik prostor jos potkrovlje i puse direktno na hodnik i kontantno su haman krilca da puse visoko ona predzadnja crtica sa fan 2 ili 3...
Ne spada na 19 kad postigne obicne je na 22 21 20 varira navece kad je vanjska 5-6 ali dnevni premocan sa setovanom 22 moze u kratkim rukavima :mrgreen:
Probacu u nedjelju malo se vise igrati to sto govoris slabo sam kuci ove sedmice sve u prekidima...
Edit: defrost jos nisam ni dozivio :D
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13786 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

player_ wrote: 30/10/2021 09:37 Imam sigurno i gubitaka al je stvarno povelik prostor jos potkrovlje i puse direktno na hodnik i kontantno su haman krilca da puse visoko ona predzadnja crtica sa fan 2 ili 3...
Ne spada na 19 kad postigne obicne je na 22 21 20 varira navece kad je vanjska 5-6 ali dnevni premocan sa setovanom 22 moze u kratkim rukavima :mrgreen:
Probacu u nedjelju malo se vise igrati to sto govoris slabo sam kuci ove sedmice sve u prekidima...
Edit: defrost jos nisam ni dozivio :D
Zar na grijanju krilca ne spustas prema dole?
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13787 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Ne obicno su mi prema gore ona predzadnja crtica da puse prema hodniku...
Mogao bi je nastimati skroz prema dole jedino ovi srednji polozaji mi nebi odgovarali puhalo bi direktno u nas...
Je li pravilnije ili ne znam stvarno prvi put rukujem klimom u grijanju :?
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13788 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

player_ wrote: 30/10/2021 09:47 Ne obicno su mi prema gore ona predzadnja crtica da puse prema hodniku...
Mogao bi je nastimati skroz prema dole jedino ovi srednji polozaji mi nebi odgovarali puhalo bi direktno u nas...
Je li pravilnije ili ne znam stvarno prvi put rukujem klimom u grijanju :?
Okreni krilca prema dole da puse sam topao zrak ce se gore podici
maks_rs
Posts: 346
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#13789 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maks_rs »

Krilca prema dole može samo ako se grije jedna prostorija.
Da bi dobacila u ostale prostorije mora od 45 - 60 stepeni .
Ne valja ni da duva paralelno sa plafonom.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13790 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

Meni su prema dole i pusu prema vratima ali nema nikakve prepreke za zrak...
maks_rs
Posts: 346
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#13791 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maks_rs »

Ja nabolji rezultat dobijem kad krilcima pod 45 gađam gornju polovinu vrata prema hodniku, tad je razmjena toplote najbrža i temperature ujednačenije.
Ako okrenem krilca u pod , dnevni se brzo pregrije i klima obori snagu a u ostatku kuće hladnjikavo.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13792 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@player_ ne znam gdje se nalazis ali u Sarajevu je vec par dana magla prava Londonska i temperatura oko 0c tako da ujutru klima odradi dva defrosta.
Nemas mjerac potrosnje da mozes viditi modulaciju i termometar za izduv?

@maks_rs to je ispravno jer ako okrenes izduv u dno vrata onda blokiras hladni vazduh iz hodnika da ulazi u dnevni.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13793 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

Meni hodnik najtopliji dio stana jer puse direktno u njega
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13794 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

@romim Jeste magla katastrofa al je obicno upalimo malo kasnije tako se potrefi oko 9 - 10 gdje vec malo temp ode plus i vjerovatno nema potrebe za defrostom il nismo primjetili...
Nabavicu uticnicu cim stignem i mene interesuje ta modulacija i kolko ce mi cjepat hansol za ovu povrsinu :mrgreen:
@bordo gandalf Upravu si i ja kad otvorim ulazna mlatne me onaj zrak u hodniku ugodan :-D
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13795 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Sinoc dosao sa posla oko pola 12, klima radila, zena bila kuci oko pola 10, zatekla je da radi. Oko 12 prestaje sa radom, vamo je bilo oko 0c, posumnjao sam odmah na defrost, izletim vani da upratim, bukvalno ga je odradio za nekih 5 minuta, na vanjskom dijelu klime nije bilo vidljivog leda, ispustila vodu, cuo se onaj ventil kao neki zrak, malo jace se culo ali nista strasno, u kuci ne bi primjetio sigurno taj zvuk. Ulazim u kucu i ocekivao sam da nastavi sa radom, međutim ne pali se, da li je postignuta temperatura bila zadovoljavajuća, pa se nije upalila nisam siguran. Koliko sam upratio prosli defrost je odradila i odmah nastavila sa puhanjem, slijedeci cu malo bolje upratiti Temperaturu u objektu.. kod mene je krilce na nekih odokativno 60 stepeni, i to je maximum kod grijanja bar kod mene, posto mi je trpezarijski sto ispod klime, veca kvadratur, krilca su okrenuta prema hodniku, i fan je uvijek na 5, pisao sam da je na 6 ali ima od 1-5 i turbo fan, tako da mi je na 5 uvijek. Trenutno na 22,5 i nocu i danju nista ne diram, s tim da ujutro stavim na 19/20 da se sama ugasi, izracim kucu i vratim na 22,5.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13796 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Druze to sto ti se desilo bar koliko sam ja pametan i koliko sam uspio upratiti kod sebe je zato sto ti je senzor temperature poslije defrosta ocitao da je trenutna temperatura ista ili veca od zadate.
Isto to se desava kod mene ne uvijek ali se desi, uvijek mi se desava ako mi ke ukljucen I feel.
Za rad klime (ukljucivanje i iskljucivanje) zaduzen je senzor trenutne temperature prostora.
Posto prilikom defrosta temperatura u unutrasnjoj jedinici bude oko 18c (bar je tako mjereno kod mene) vjerujem da se prilikom programiranja rada klime islo tom logikom da ce i senzor temperature nakon defrosta registrovati nizu temperaturu od zadate i da ce klima nastaviti sa radom.
Medjutim iz nekog razloga to se nije desilo kod tebe a ne desava se ponekad ni kod mene. Ako ukljucim opciju I feel onda mi uvijek klima ostane ugasena posle defrosta.
U manualu od U Crown sam nasao da pise da prilikom defrosta, ako je ukljucen I feel, klimom upravlja senzor temperature klime i onda se opet prebaci na I feel.
Upravo vjerujem da je to zbog toga da bi klima nastavila sa radom jer I feel ne moze registrovati hladnocu u unutrasnjoj jedinici.
Kad ti se to desi da ne nastavi sa radom poslije defrosta samo provjeri koju trenutnu temperaturu ocitava klima, da li je ista ili visa od zadate.
I jos nesto jeli ti bio ukljucen I feel?
Kad vec spominjes brzine ventilatora imas ih 7.
Air Flow Volume (SH/H/MH/M/ML/L/SL)
SL - silent (na Hansolu Quiet) 290 m3/h
L - low 320 m3/h
ML - middle low 370 m3/h
M - middle 420 m3/h
MH - middle high 490 m3/h
H - high 550 m3/h
SH - super high ili ti turbo 720 m3/h
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13797 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Brate koje dugme uopšte treba da kliknemo da vidim koju temperaturu klima trenutno ocitava, nikad to nisam ni pokušavao niti znam.. ps nikad mi nije uključen ifil
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13798 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Tipka temp na daljinskom pritices dok ti na displayu od daljinskog ne prikaze kucu i termometar u kucici :mrgreen:
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13799 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Brate pritisnem temp kucica se pojavi, opet kad kliknemo kucica i unutar kucice termometar, ima kucica van kucice termometar i bez kucice... Na svim opcijama nista se ne pomaze sve isto na displeju ostane
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13800 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Glupan na klimi se pokaze, tek sam skonto.. unutrašnja 22 vanjska 8. Top stvar nisam ovo znao. Hvala.
Post Reply