Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
maks_rs
Posts: 346
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#13726 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maks_rs »

romim wrote: 27/10/2021 12:52 Koliko je @rovac13 objasnio Fujitsu nema konkretno fiksnu brzinu ventilatora, nego ima kao vecu fiksnu brzinu ali se ona opet smanji kad se dostigne zeljena temperatura. Dakle ventilator ne vrti stalno istom brzinom iako se izabere fiksna brzina.
To je tačno, Fujitsu tako radi , ali samo kad priđe zadanoj temperaturi.
Zato je poenta da ne dozvoliš da brzo dođe do zadate temperature tako što usmjeriš krilca da toplota ide što dalje od usisa klime.
Znači ako griješ veći prostor - ne okrećeš krilca da duva u pod jer se toplota rikošetira direktno na klimu i ona "misli" da je zahtjev postignut pa smanji snagu i brzinu a prostorija hladnjikava.
Svaka prostorija je priča za sebe i potrebno je metodom probe i greške naći optimalan ugao duvanja da koliko toliko zadovolji gornji uslov a da to duvanje ne smeta nikome.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13727 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

Ermin ZM wrote: 27/10/2021 11:53 @laik1981
To je problem za vecinu low segnment klima. Pa cak i premijum klime koji imaju bolju konstrukciju kadice znaju zalediti. Jednostavno poslije svakog defrosta ostane pomalo vode koja se zaledi ako je vani konstantan minus i to se onda akumulira.
Najlakse sa ovim se rijesi. Vidi sa serviserom da ti oni to urade ako nisi vjest. Ako jesi, ukucas na pik, ili radnja opreme za vodovod, oluke itd. Jeftino a efikasno rjesenje. A nece ti nesto puno ni potrosit, koja marka u hladnijim mjesecima.
To moze ovaj kabal?

Samoregulirajuci grijni kabal (12,70 KM)
https://www.olx.ba/r/41495616/3047
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13728 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Da tako nesto. ima ih raznih vrsta. Tebi za Hansola ne treba, ima fabricki u tacni ugradjene. Jedino za odvod
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13729 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@rovac13 @maks_rs
Ne znam stvarno kako to funkcionise kod vas kad kazete cijelu kucu ali ja kako grijem vise prostora vidim da je ventilator potrebno drzati na maksimumu da bi cirkulacija vazduha bila dovoljna da ugrije dalje prostorije. I moram klimu pojacati za 2c jer ako je ostavim na istom ona ugrije prostoriju gdje se nalazi i smanji modulaciju i duva mlak vazduh.
Fan na turbo, krilca na gore, temperatura 25c i opet dnevni i soba razlika 2c.
Sto kazes svaki prostor i klima je prica za sebe ali na osnovu mog iskustva kod mene bi taj fujitsu nakon par sati radio na tih 350w i smanjio brzinu ventilatora i onda bi grijao samo oko klime a sobe bi bile hladne

Evo jedan dodatak. Klima se opet ugasila u 15 15 na 489w. Nakon pola sata izmjerim temperaturu u prostoriji 22c u klimi kod senzora 23c ali se klima ne uključuje.
Ukljucila se tek u 17 49 nakon 2 sata i 35min.
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13730 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Džaba ja tebi napisao kako ćeš to riješiti ti i dalje nosaš kineski termometar okolo kao gluva bana.
maks_rs
Posts: 346
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#13731 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maks_rs »

romim wrote: 27/10/2021 18:09 @rovac13 @maks_rs
Ne znam stvarno kako to funkcionise kod vas ...
Kod mene je mlaz vazduha iz klime usmjeren tačno na vrata ka hodniku tako da se dnevna nikad ne pregrije i praktično više toplote ode u hodnik ,kupatilo i sobe nego što ostane u dnevnom.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13732 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Znam sta si pisao ali tako bi samo rijesio problem kad je klima u pauzi da se brze upali.
Problem sa gasenjem kod paljenja ne bi rijesio jer bio je senzor jedno vrijeme izvucen izvan klime pa je opet bila ista situacija i klima se gasila odmah poslije paljenja.
Isto problem kod defrosta ne bi bio rijesen.
I ove oscilacije u modulaciji da atalno seta dole gore sve mi potvrdjuje da senzor sporo reaguje na promjenu temperature.
Kad se klima ukljuci i krene da grije jako senzor sporo registruje promjenu temperature, a i kad registruje i kompresor pocne da obara snagu, to vec bude kasno i klima se ugasi.
Kad klima uradi defrost i ostane ugasena, senzor kasni sa ocitanjem pada temperature zbog defrosta.
Kad opadne modulacija na 80w i pocnw duvati 22c isto krivac je senzor koji kasni sa ocitanjem, pa dok se to desi klima ode skroz nisko.
Kad rashladi onda opet skace na 300w.
Tako radi stalno 10min opadne skroz pa onda 10min skoci na 300w i grije, ne moze da drzi neku sredinu na oko 200w.
Za kinesku klimu kineski termometar da ne bude odstupanja :-D
Testirao sam ga tacan je i osjetljiv, u 2-3 sekunde registruje promjenu temperature.
Ono sto mi je jos interesantno je da u mirovanju mjerim kod senzora 23c a klima ocitava 22c + offset 3c = 25c
Zadata temperatura je 22c
Ali eto potrudicu se ovih dana bas da nabavim jedan ventilator i da ga postavim da vidim sta ce biti pa cu prenijeti utiske.
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13733 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

@romim Zar ti nije bolje dok su pod garancijom da peglas da ti il zamjene skroz il dalje gledaju sta mogu sta ih imas carkat vise?
Btw kad pritisnem romim ovu tipku da mi ocita trenutnu unutrasnju temperaturu jel to realno stanje sto senzor ocitava il ima taj offset nisam te shvatio?
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13734 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@maks_rs
Ne znam druze i kod mene je okrenuta prema hodniku i evo nalozena na 24c, fan turbo, krilca gore, modulacija 1186w, izduv 46c, ali se dobro osjeti razlika dnevni i soba. Ovaj mali dio hodnika se osjeti toplota ekstra ali kupatilo i soba slabo.
Evo rasporeda. Ovo crveno sam privremeno pregradio da testiram kako ce biti pa da znam da li da postavim vrata u hodniku.

Image
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13735 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Brate ima li sanse kakve da stavis senzor od neke druge klime, da tako probas riješiti problem.. Kod mene je recimo sad zadnjih 15ak dana na 22,5 nagura na 25 i odrzava neko par sati, cim 26 nabije gasi se. Po mojoj nekoj procjeni opet se pali na 20,5 stepeni..
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13736 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@player_ objasnjavao sam vec druze dok sam se ispeglao prosle sezone, zima skoro prosla.
Kad je sezona prosla i ja zaboravio na klimu, malo je palio za hladjenje i nisam imqo nekih problema.
Sad krenula sezona i opet krenuli problemi.
Iskreno nisam odlucio sta da trazim koji uredjaj za zamjenu.
Fabricki bi trebalo da ti je podesen offset na plus 2c jer je kod klime po nekim proracunima za toliko toplije nego u ostatku prostorije.
Ako ti na klimi ocitava trenutnu temperaturu 23c to znaci da je kod klime 25c.
Ako ti se ta trenutna temperatura ne podudara sa tvojim sobnim termometrom postoji mogućnost da podesavas offset od 0c do 3c.
Samo pazi gdje ti stoji sobni termometar ako ga imas. Jer ako klima duva prema njemu nece ocitavati realnu temperaturu.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13737 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@Benjamin1994
Druze klima ti se gaai na 2c preko zadate i pali na 1c ispod zadate.
Zadata 22.5c, gasi se na 24.5c, pali se na 21.5c
Brat mi ima istu klimu kao kod tebe.
Nisi citao drug, mijenjali su mi vec i senzor i elektroniku.
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13738 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Dve sam citao ali kontam npr da ti stave senzor od u krowna da li bi mozda drugačija situacija bila...
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13739 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Romim......zaboravih reci .

Kod mog daikina senzor ne stoji kao kod fujitsu na izmjenjivacu.U augustu prao klimu,rasklapao,i vidim senzor ,ispod plastike,ima mali prorez ondje gdje su lampice i senzor za daljinski,......dakle senzor je zatvoren kao kod tebe,samo mala rupice ima kao da moze zrak doprijet sta li.

I sa takviom pozicijom senzor funkcionira vrhunski.

Prosle zime smo pricali da je mozda losa pozicija kod tebe pa sporo reaguje.Medjutim problem vjerovatno nije u tome.Ni u senzoru vjerovatno.Nesto drugo zeza.

Zamijeni klimu ako mozes,ne nerviraj se.Za sto god zamijenis bice bolje.Ako kod drugih hansol radi normalno,trazi takvog hansola,samo prvo se uvjeri jel sigurno kod njih radi normalno.

Ili uzmi lomo regular.Kod tebe se ponasa najgore.

Iako ne znam i ovaj malo prije rece,klima se ugasi na 26 i pali tek kad padne na 21......i to je vjecnost cekanje :)
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13740 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Brate u pravu si za paljenje gasenje, velika je razlika temperature, ali kako dolaze hladniji dani tako ce duze raditi u komtinuitetu, i veci ce biti gubitci objekta, tako da ce to sigurno biti zanemarivo. I jos jednu stvar da dodam to 26/21 je podna temperatura i kad se klima ugasi kroz neko kraće vrijeme, vruci zrak ide prema plafonu tako da vrlo brzo ta podna temperatura dode na 23/24 stepena.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13741 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Dobro nije covjek pratio detaljno, mada moramo mu malo i zamjeriti :) jer tako ljudi napisu u grubo kod mene dobro i to je to.
Kod buraza se U Crown vise puta pali i gasi ali to cekanje nije ni blizu kao kod Hansola.
Ali sto kaze Benjamin i buraz se zalio da zna da se pali i gasi na razlicitim temperaturama.
I nekako u kuci je drugaciji osjecaj kao toplije dok klima miruje. Valjda zato sto U Crown ne ide sa izduvom ispod 38c dok Hansol spusta na 27c (nekad i 22c :-))
Kod U Crown dodje do akumulacije toplote.

Ne znam jeli kod Daikina skroz zatvoreno oko senzora sa unutrašnje strane?
Kod Hansola je otvoreno. Kao ono napravljeno je da ne moze doci toplota od klime do senzora, medjutim dodje malo toplote a i od izmjenjivaca moze malo da grije.
Iza senzora je i metalni oklop koji stiti elektroniku od grijanja, a metal moze davati toplotu senzoru.
Nije neko sretno rjesenje, ali kako sam napomenuo 10tak dana je senzor stajao izvucen iznad klime na izmjenjivacu, ali se nije situacija nesto bitno promijenila.
Opet se klima gasila kod starta.

Ja sam zadovoljan kako grije, koliko trosi, ali me ubi to sto je moram rucno ganjati.
Ugasi se a nije trebala na 1c preko zadate i 489w.
I onda 2 ipo sata nece da se upali sama iako ja mjerim u prostoriji 22c a kod senzora 23c.
Bas sam je danas pustio da vidim kad ce se sama upaliti.
Ma da znam sigurno da onaj Amber ne ide ispod 160w i ako ima momitoring u pauzi ganjao bih njega.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13742 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@Benjamin1994 nemoj nas buniti druze. Moras napomenuti to 26 i 21 jeli prema ocitanju klime ili nekog sobnog termometra.
Stani ti si sad mimo svih korisnika da ti je toplije kod poda nego kod plafona.
Koliko znam grijes veci prostor, odmakni onda taj termometar dalje od klime i u stranu a ne ispred klime.
Cim mjeris temperaturu kod poda a cim kod plafona pa znas da je dole 26c a gore 21c?
Ja znam da U Crown dere kako grije i bukvalno przi pod ispod sebe kad su krilca skroz dole ali sad si poremetio sve zakone fizike :lol:
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13743 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Imas na forumima dosta gree kolega.
Valjda ti neko od njih izadje u susret da dodjes pogledat.
Vidis kako radi,kako pali gasi,poneses termometar.

Ako neka zadovoljava tebe,onda ides na sigurno.
Da se ne kockas vise.
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13744 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Brate klima je na 22,5 nastimana, krilca dignuta i okrenuta prema hodniku, fan na 6. Imam preciscivac zraka u kontra uglu od klime na nekih 7m, on uzima zrak sa poda i ima mjerac temperature. U trenutku kad se klima ugasi na njemu bude 25/6 ono kao na prelazu jer nema na 0,5, trenutak kad se pali na njemu bude 21. S tim da od trenutka kad se ugasi kroz nekih 15/20 minuta na preciscivacu bude 24 stepena, topliji zrak pocne da se doze do plafona. Imam jos jedan termometar na zidu, na nekih 170cm visine i na njemu bude razlika oko 2 stepena u odnosu na taj preciscivac.
kringer
Posts: 11
Joined: 26/10/2021 22:20

#13745 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kringer »

Od kako se grijem na klimu primjetio sam kondenz po prozorima. Koristim xiaomi ovlaživač vazduha i držim vlažnost na 65%. Stolarija je plastična mada neka najjeftinija ništa specijalno. U djelu kuće gdje nema ovlaživača takođe vidim kondenz po prozorima. Kako se borite sa ovom pojavom? Klime rade 24h u kući 24C, po noći spustim na 21-22C. Najviše kondenza ima ujutro. Preko dana nisam primjetio. Nisam imao problema dok sam se grijao radijatorima. Takođe isti slučaj kod prijatelja koji ima podno nije imao kondenz, kako je prešao na klimu primjećuje kondenz po prozorima.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13746 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Za pocetak prestani koristit ovlazivac :)
kringer
Posts: 11
Joined: 26/10/2021 22:20

#13747 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kringer »

rovac13 wrote: 28/10/2021 10:32 Za pocetak prestani koristit ovlazivac :)
Nema šanse vazduh mi je previše suv bez ovlaživača. Ali opet kažem konenz se javlja u prostorijama gdje nema ovlaživača (drugi sprat kuće).
Last edited by kringer on 28/10/2021 10:36, edited 1 time in total.
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#13748 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by madesa »

kringer wrote: 28/10/2021 10:23 Od kako se grijem na klimu primjetio sam kondenz po prozorima. Koristim xiaomi ovlaživač vazduha i držim vlažnost na 65%. Stolarija je plastična mada neka najjeftinija ništa specijalno. U djelu kuće gdje nema ovlaživača takođe vidim kondenz po prozorima. Kako se borite sa ovom pojavom? Klime rade 24h u kući 24C, po noći spustim na 21-22C. Najviše kondenza ima ujutro. Preko dana nisam primjetio. Nisam imao problema dok sam se grijao radijatorima. Takođe isti slučaj kod prijatelja koji ima podno nije imao kondenz, kako je prešao na klimu primjećuje kondenz po prozorima.
ja imam odvlazivac i drzim oko 40% i nema nigdje kondenza a ni vlage. Preko 60 % je mogucnost stvaranje vlage , tako da drzi ga vise upaljenog i smanjuj postotak koliko god mozes
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13749 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

kringer wrote: 28/10/2021 10:35
rovac13 wrote: 28/10/2021 10:32 Za pocetak prestani koristit ovlazivac :)
Nema šanse vazduh mi je previše suv bez ovlaživača. Ali opet kažem konenz se javlja u prostorijama gdje nema ovlaživača (drugi sprat kuće).
Onda se ne mozes zalit na vlagu.
Ti ju ubacujes ovlazivacem :)

Nema klima s tim nista.
Neces suho hoces vlazno.
Tvoja zelja.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13750 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@Benjamin1994 vidi drug pogresno sam i ja razumio ono 26/21, nesto me prebacilo da kazes da ti je podna 26c a kod plafona 21c.
Mislim da ti preciscivac prikazuje nerealnu temperaturu tako sto '' hvata'' vruc izduv klime.
Da ti je realno 26c u kuci zar ne mislis da bi to bilo prevruce? Realna je ta temperatura oko 24c sto pokaze kad se klima ugasi.
Fan ti je jak i mislim da imas jako strujanje vazduha i onda preciscivac '' hvata'' taj vruc vazduh.
Tako je kod mene recimo kad dignem krilca i ukljucin fan na turbo. Izduv bude oko 38c a 6 metara od klime na vrhu vrata od sobe mjerim 26c iako je u ostatku sobe realna temperatura 21c.
Nezahvalno je porediti te stvari svaki prostor i svaka klima je prica za sebe.
Ni ja nisam vjerovao dok ih nisam ugradio.
Jednom sam maltretirao @rovac13 :lol: kako hladi prostor na 27c, ali ovo ljeto i ja podizah na 27c jer ispod bude prehladno.

@rovac13 ja samo jednog covjeka znam da zna za Amber ali sa njim nisam u dobrim odnosima jer je bolesno zaljubljen u Gree.
To bi mi prije ti mogao provjeriti :P
Ovde na forumu nisam cuo jos da je neko spomenuo da ga ima, a ko spomene taj model uglavno ima verziju Nordic.
Evo ti jutros situacija kod paljenja. Kad se ugasi, ja je rucno upalim da ponovo krene. Obrati paznju svaki sledeci put se kompresor manje zaleti dok konacno ne uspije smanjiti snagu i stabilizovati rad a da ne prebaci temperaturu i ne ugasi se.

Image

Uglavno radi ovako da stalno seta dole gore odnosno puse hladnjikavo pa toplo. Nekad joj se zna desiti da se zakuca na nekoj modulaciji i radi cijeli dan tako cini mi se bez obzira na sve ona drzi liniju dok ja ne dirnem daljinski, e onda promijeni taj rad i pocne opet da seta.

Image
Post Reply