Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13701 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Svakakvih problemcica moze biti,ljudi postave klimu na svakakve pozicije,pa se drugacije ponasaju klime.

A i razliciti ljudi imaju razlicite subjektivne osjecaje.

Da bi rekli imamo neki problem trebalo bi prvo izmjerit nesto pa onda dalje.

Isto tako sa potrosnjom.Ja nisam jos vidio klimu koja trosi vise preko duplo.Moze mjerac pokazat sa fujitsu duplo manje,ali pitanje dokle je grijao fujitsu dokle vox.

Sve je to odokativno.
Dzaba nagadjamo.
Cekacemo kolegu sa vise detalja.
laik1981
Posts: 12920
Joined: 05/12/2012 13:04

#13702 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by laik1981 »

Ja prije tri godine kupio neku vox inverter 18ku u Domodu. Dosla me oko 1300 sa ugradnjom. Zagrijavam i hladim njom oko 70 kvadrata. Gotovo da se ne gasi. Nikad nije potrosila vise od 100KM struje i to bukvalno kad se nikako ne gasi i kada su temperature konstantno ispod nule. Ne moze stici zagrijati jedino kada su temperature ispod -10 i tad se upali plinsko grijanje. Ja prezadovoljan tim uredjajem. Jedina mana, ako je to uopce mana, je sto vanjska jedinica zimi bas zaledi, pa moram svakih 15ak dana fizicki odvaljivati komade leda sa nje.. Izolacija mi nije nista specijalno. Osmica stiropor i neka prosjecna pvc stolarija. Ne znam ima li tih uredjaja jos, a ako ima sve preporuke. Radi se o modelu iva5-18jr. Ima ono wifi ready, ali nikad nisam uzeo onaj wifi prijemnik za nju. Nema nekih sminkerskih opcija ali jako dobro odradjuje posao..
kringer
Posts: 11
Joined: 26/10/2021 22:20

#13703 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kringer »

Upravo tako, klima postigne 24C brzo oko sebe i onda smanji snagu. Ali u prostoriji nije 24 zato moram da je dignem na nekih 27-28 da bi u prostoriji bilo 24. Prostor je velik

Image

Ovako izgleda skica, namještaj je nešto drugačije postavljen. Klima direkt duva na vrata i grijem 2 spavaće sobe kroz hodnik. Pozicija joj je fenomenalna i rekao bih da je temperatura u sobama možda za 1C niža od temperature u dnevnoj sobi.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13704 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Heh.
Izolacija ti je jedna od boljih na forumu :)
I da,nije normalno da ti trgas led sa klime.
Ispravne klime idu u defrost svako malo,otope taj led,voda iscuri dole na odvod.To nije tvoj posao :)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#13705 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by VladaFBiH »

bordo gandalf wrote: 22/10/2021 17:17
VladaFBiH wrote: 22/10/2021 15:55 pitanje:

šta kupiti Gree Lomo Regular 12ku ili Gree Hansol 12ku ili nešto treće u tom cjenovnom rangu? u pitanju je grijanje kancelarije od cca 25m2
Hoce li biti tender otvoren za kupovinu? :mrgreen:
samo ako te Asim pošalje :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
kringer
Posts: 11
Joined: 26/10/2021 22:20

#13706 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kringer »

rovac13 wrote: 27/10/2021 09:50 Svakakvih problemcica moze biti,ljudi postave klimu na svakakve pozicije,pa se drugacije ponasaju klime.

A i razliciti ljudi imaju razlicite subjektivne osjecaje.

Da bi rekli imamo neki problem trebalo bi prvo izmjerit nesto pa onda dalje.

Isto tako sa potrosnjom.Ja nisam jos vidio klimu koja trosi vise preko duplo.Moze mjerac pokazat sa fujitsu duplo manje,ali pitanje dokle je grijao fujitsu dokle vox.

Sve je to odokativno.
Dzaba nagadjamo.
Cekacemo kolegu sa vise detalja.
Klime su grijale na 24 i jedna i druga mjerio sam sa daljinskim termostatom koji koristim za grijanje na pelet. Temperature vanjske slične. Vox trošio 20-25 kWh dnevno nije se gasio, Fujitsu potrošio 10-15kWh dnevno isti režim rada nije se gasio.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13707 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

VladaFBiH wrote: 27/10/2021 10:13
bordo gandalf wrote: 22/10/2021 17:17

Hoce li biti tender otvoren za kupovinu? :mrgreen:
samo ako te Asim pošalje :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Ofirno je preko Asima raditi :run: lakse je preko "borovnice" :bih:
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13708 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

I vox i fujitsu su grijali cikelu kucu na istu stvarnu temp ?
I takva razlicita potrosnja.
laik1981
Posts: 12920
Joined: 05/12/2012 13:04

#13709 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by laik1981 »

rovac13 wrote: 27/10/2021 10:13 Heh.
Izolacija ti je jedna od boljih na forumu :)
I da,nije normalno da ti trgas led sa klime.
Ispravne klime idu u defrost svako malo,otope taj led,voda iscuri dole na odvod.To nije tvoj posao :)
Taj led me bas zezao prosle zime. Grije ona i tako zaledjena ali je ja ne mogu gledati. I ide u defrost svako malo ali ne uspije sve odlediti. Zaledi na donjem dijelu gdje je odvod i tu bude led debljine sigurno preko 5cm. Odvalim ja to za pet minuta. Sto se ostalog tice radi ekstra, bar po mojim kriterijima. I grije i hladi kao mahnita.. Uvijek je namjestena na 24 stepena i potrosnja joj je smijesna u odnosu koliko radi i kako radi..
kringer
Posts: 11
Joined: 26/10/2021 22:20

#13710 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kringer »

rovac13 wrote: 27/10/2021 10:18 I vox i fujitsu su grijali cikelu kucu na istu stvarnu temp ?
I takva razlicita potrosnja.
Da, mjerena temperatura sa eksternim termostatom ne vezanim za ni jednu klimu. Vox ima neki turbo mod na koji sam ga morao staviti inače ništa od grijanja kad su bili baš hladni dani. Ali da je mogao grijati ovaj prostor kad je vanjska oko 0C ujutru i do 10C dnevna gdje je sad postavljen Fujitsu mogao je. Bitno je napomenuti da ja nemam izolaciju na kući, samo je navučena fasada. Kuća je rađena 80-tih. Stavljena je plastična stolarija na ovaj sprat. Prozori i balkonska vrata su ogromni kao što možete viditi na skicama.
Last edited by kringer on 27/10/2021 10:41, edited 1 time in total.
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13711 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

@laik1981
Ugradi si grijaci kabal u tacnu, npr onaj za oluke. Jedno 40-60w po metru, ne treba ti puno. I stavis npr na termostat da se ispod 0 pali ili ga ti upalis rucno.
maks_rs
Posts: 346
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#13712 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maks_rs »

kringer wrote: 27/10/2021 10:08 Upravo tako, klima postigne 24C brzo oko sebe i onda smanji snagu. Ali u prostoriji nije 24 zato moram da je dignem na nekih 27-28 da bi u prostoriji bilo 24. Prostor je velik

Ovako izgleda skica, namještaj je nešto drugačije postavljen. Klima direkt duva na vrata i grijem 2 spavaće sobe kroz hodnik. Pozicija joj je fenomenalna i rekao bih da je temperatura u sobama možda za 1C niža od temperature u dnevnoj sobi.
Stavi krilca pod ugao od 45 stepeni i neku veću fiksnu brzinu ventilatora.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13713 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

kringer wrote: 27/10/2021 10:24
rovac13 wrote: 27/10/2021 10:18 I vox i fujitsu su grijali cikelu kucu na istu stvarnu temp ?
I takva razlicita potrosnja.
Da, mjerena temperatura sa eksternim termostatom ne vezanim za ni jednu klimu. Vox ima neki turbo mod na koji sam ga morao staviti inače ništa od grijanja kad su bili baš hladni dani. Ali da je mogao grijati ovaj prostor kad je vanjska oko 0C ujutru i do 10C dnevna gdje je sad postavljen Fujitsu mogao je. Bitno je napomenuti da ja nemam izolaciju na kući, samo je navučena fasada. Kuća je rađena 80-tih. Stavljena je plastična stolarija na ovaj sprat. Prozori i balkonska vrata su ogromni kao što možete viditi na skicama.
Ok razumijem.
To mi je novitet.
Ja nemam iskustva jos sa kinezima.
Prvi put cujem za toliku razliku u potrosnji.

Meni npr na ovim blagim uslovima daikin izvlaci nesto manju potrosnju od fujitsu.Ali cim krene vani minus,onda mi fujitsu izvlaci manju potrosnju,ali to nisu znatne razlike,to su sitnice.Modeli koje ja imam su dosta razliciti,fujitsu je snazan,i on voli ds se razmase da grije,dok daikin mi je idealan za vecinu vremena.

Tako da kombinacijom ova dva sasvim razlicita uredjaja,ja sam malo je reci zadovoljan.

A gdje su ti druge dvije klime kmt12 kgt12?

Jesi li sinoc korigirao daljinski ?
laik1981
Posts: 12920
Joined: 05/12/2012 13:04

#13714 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by laik1981 »

Ermin ZM wrote: 27/10/2021 10:29 @laik1981
Ugradi si grijaci kabal u tacnu, npr onaj za oluke. Jedno 40-60w po metru, ne treba ti puno. I stavis npr na termostat da se ispod 0 pali ili ga ti upalis rucno.
Ma cini mi se da nije dobro ni iznivelisana, pa ima blagi kontra pad u odnosu na onu pipu gdje treba da curi. Vjerovatno se zbog toga u njoj zadrzava voda pa vise kondenzuje i ledi s vana. Prvo se moram tim pozabaviti, a raspitacu se i o ovom tvom prijedlogu. Gdje se ima uzeti taj grijac?
kringer
Posts: 11
Joined: 26/10/2021 22:20

#13715 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kringer »

Nisam još ništa čakao oko daljinskog, ove ostale fujitsu 12-ke su u potkrovlju. Nisu nešto mnogo korištene. 12 KMTA nije ni paljena čini mi se :D. Fujitsu 12 kgtb je radila ali ne konstanto po čitave dane pa tako da ne mogu još prcizno uganjati potrošnju.
Usporedbe radi evo koliko se razlikuju vanjske jedinice po veličini.

Image

Ova donja je 12 kgtb a gornja 12 kmta. Ovo je slikano dok su postavljanje tako da posao nije još bio gotov. Za koji dan ću postaviti nešto više o potrošnji bar ove 12 kgtb. Inače potrošnju mjerim sa Sonoff POWR2 uređajem. Koji je deklarisan na 16A. Samo sam kontakte nakalajisao i postarao se da budu odlični, pošto sam čitao po redditu da su neki imali problema sa tim uređajem.
Last edited by kringer on 27/10/2021 11:23, edited 1 time in total.
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#13716 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by splinter »

laik1981 wrote: 27/10/2021 11:12
Ermin ZM wrote: 27/10/2021 10:29 @laik1981
Ugradi si grijaci kabal u tacnu, npr onaj za oluke. Jedno 40-60w po metru, ne treba ti puno. I stavis npr na termostat da se ispod 0 pali ili ga ti upalis rucno.
Ma cini mi se da nije dobro ni iznivelisana, pa ima blagi kontra pad u odnosu na onu pipu gdje treba da curi. Vjerovatno se zbog toga u njoj zadrzava voda pa vise kondenzuje i ledi s vana. Prvo se moram tim pozabaviti, a raspitacu se i o ovom tvom prijedlogu. Gdje se ima uzeti taj grijac?
Biće da je to, ako ti odvod ide skroz od radne jedinice do zemlje (zavisi i od visne) možda ledi tečnost unutra u crijevu , začepi odovod i onda počne lediti prema gore sve do jedinice.
Problem je na nižim temperaturama sa tim kondenzom. Imam taj luksuz da mogu odvrnuti onaj hepek što ulazi u odvodno crijevo pa neka kapa dole ali bar neće lediti, a i komšija se ne buni :-D
laik1981
Posts: 12920
Joined: 05/12/2012 13:04

#13717 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by laik1981 »

splinter wrote: 27/10/2021 11:22
laik1981 wrote: 27/10/2021 11:12
Ma cini mi se da nije dobro ni iznivelisana, pa ima blagi kontra pad u odnosu na onu pipu gdje treba da curi. Vjerovatno se zbog toga u njoj zadrzava voda pa vise kondenzuje i ledi s vana. Prvo se moram tim pozabaviti, a raspitacu se i o ovom tvom prijedlogu. Gdje se ima uzeti taj grijac?
Biće da je to, ako ti odvod ide skroz od radne jedinice do zemlje (zavisi i od visne) možda ledi tečnost unutra u crijevu , začepi odovod i onda počne lediti prema gore sve do jedinice.
Problem je na nižim temperaturama sa tim kondenzom. Imam taj luksuz da mogu odvrnuti onaj hepek što ulazi u odvodno crijevo pa neka kapa dole ali bar neće lediti, a i komšija se ne buni :-D
Iskopcam ja odvodno crijevo zimi. Nema pite da ne zaledi. Meni je cini mi se kompletna vanjska jedinica malo u kontra padu u odnosu na onu pipu, pa ostane u njoj vode koja zbog tog pada ne moze da iscuri vani. Moram se malo tim pozabaviti, a sve mi se mrsko ventrati :mrgreen:
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#13718 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by splinter »

laik1981 wrote: 27/10/2021 11:31
splinter wrote: 27/10/2021 11:22

Biće da je to, ako ti odvod ide skroz od radne jedinice do zemlje (zavisi i od visne) možda ledi tečnost unutra u crijevu , začepi odovod i onda počne lediti prema gore sve do jedinice.
Problem je na nižim temperaturama sa tim kondenzom. Imam taj luksuz da mogu odvrnuti onaj hepek što ulazi u odvodno crijevo pa neka kapa dole ali bar neće lediti, a i komšija se ne buni :-D
Iskopcam ja odvodno crijevo zimi. Nema pite da ne zaledi. Meni je cini mi se kompletna vanjska jedinica malo u kontra padu u odnosu na onu pipu, pa ostane u njoj vode koja zbog tog pada ne moze da iscuri vani. Moram se malo tim pozabaviti, a sve mi se mrsko ventrati :mrgreen:
Ili je to, a vjerovatno jeste ili je neka mehanička prepreka u pitanju pa zadržava kondenz.
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13719 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

@laik1981
To je problem za vecinu low segnment klima. Pa cak i premijum klime koji imaju bolju konstrukciju kadice znaju zalediti. Jednostavno poslije svakog defrosta ostane pomalo vode koja se zaledi ako je vani konstantan minus i to se onda akumulira.
Najlakse sa ovim se rijesi. Vidi sa serviserom da ti oni to urade ako nisi vjest. Ako jesi, ukucas na pik, ili radnja opreme za vodovod, oluke itd. Jeftino a efikasno rjesenje. A nece ti nesto puno ni potrosit, koja marka u hladnijim mjesecima.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13720 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

laik1981 wrote: 27/10/2021 11:12 Ma cini mi se da nije dobro ni iznivelisana, pa ima blagi kontra pad u odnosu na onu pipu gdje treba da curi. Vjerovatno se zbog toga u njoj zadrzava voda pa vise kondenzuje i ledi s vana. Prvo se moram tim pozabaviti, a raspitacu se i o ovom tvom prijedlogu. Gdje se ima uzeti taj grijac?
Klima kad je postavljena skroz ravno,unutar tave treba da postoji pad koji kondenz vodi dole prema izlazu.Klima bi morala da bude debelo ukoso da kondenz ne tece prema dole,to bi se vidilo sa 100 metara tolka nakrivljenost :)

Klima kad su teski uslovi treba svako sat dva da zabijeli izmjenjivac (kao hladnjsk)pozadi zaledi,i svako sat dva treba da napravi pauzu sa grijanjem i odledi to.

1.ako ne radi dovoljno cesto onda se led prosiri po izmjemjivacu i poslije nema dovoljno vremena da ga odledi za vrijeme defrosta,bilo je puno ovih slucajeva

2.ako za vrijeme defrosta odledi izmjenjivac,osusi ga skroz,sve normalno,ali ti voda ne curi van nego se talozi u tavi,zavepi odvod....to je dobro......ugradis kabal grijac on ce drzat odvod prohodnim,rijesio si sve probleme

3. Ja sam imao problem sa nedostatkom gasa na lg klimi.Klima kad grije,vanjska se normalno zaledjava u donjem dijelu,u srwdnjem dijelu,ali u gornjem dijelu nekih 10cm nije ledila dok grije,......kad dodke defrost naopako,odledjava gormji dio srwdnji dio,ali donji slabo ili nikako....u tom donjem dijelu led ostajao i posle defrosta,kao grumen leda na izmjemjivacu..........to sam rijesio kad sam izbacio gas i napunio novi na vagu tacno grama koliko pise na klimi......onda klima zaledi cijeli izmjenjivac......pa u defrostu ga cijelog odledi i osusi....to je normalno

Nadam se da sam ti pomogao.Valjda prepoznas sta se tebi desava.
laik1981
Posts: 12920
Joined: 05/12/2012 13:04

#13721 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by laik1981 »

Valjda :mrgreen: Ma rijesicu ja to samo da se nakanim :mrgreen: Hvala u svakom slucaju..
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13722 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Da ti mi rijšimo ako je tebi teško?
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13723 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@maks_rs
Stavi krilca pod ugao od 45 stepeni i neku veću fiksnu brzinu ventilatora.
[/quote]

Koliko je @rovac13 objasnio Fujitsu nema konkretno fiksnu brzinu ventilatora, nego ima kao vecu fiksnu brzinu ali se ona opet smanji kad se dostigne zeljena temperatura. Dakle ventilator ne vrti stalno istom brzinom iako se izabere fiksna brzina.
Last edited by romim on 27/10/2021 12:57, edited 1 time in total.
laik1981
Posts: 12920
Joined: 05/12/2012 13:04

#13724 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by laik1981 »

piplica wrote: 27/10/2021 12:46 Da ti mi rijšimo ako je tebi teško?
Ne treba. Hvala na ponudi :thumbup:
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13725 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

romim wrote: 27/10/2021 12:52 Stavi krilca pod ugao od 45 stepeni i neku veću fiksnu brzinu ventilatora.
Koliko je @rovac13 objasnio Fujitsu nema konkretno fiksnu brzinu ventilatora, nego ima kao vecu fiksnu brzinu ali se ona opet smanji kad se dostigne zeljena temperatura. Dakle ventilator ne vrti stalno istom brzinom iako se izabere fiksna brzina.
[/quote]

Romim kod fujitsu ta funkcija je zastita od hladnijeg duvanja,malo ko se zalio na tu funkciju.To je vise predmet ratovanja izmedju fanova razlicitih brandova.Fujitsu se toga, drzi oduvijek.To se desava samo kad klima trosi 250-300w onda ona neda da ju raspuses jer bi izgledalo hladno.

U njegovom slucaju,klima stoji u vecem dnevnom,i gleda kroz hodnik spavacu i ostatak,i nema izolaciju.Nkegova ce uglavnom moci puhati kako god fixno zada .Klima cim dodje na 350-400w ili vise ta funkcija vise ne radi.

Ja bih volio da moze bez toga,jer imam dobru izolaciju i sve na vanjskih nula klima trosi 300-350w na cijelu kucu.
Ali sad imam daikin pa koristim njeg za te stvari,kad skroz pomalo treba grijat.
Last edited by rovac13 on 27/10/2021 13:20, edited 1 time in total.
Post Reply