Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13651 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Brate zovi nek je nose dodaj para i uzmi nesto drugo, ne cekaj minuse, bar bi ja tako postupio
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13652 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@rovac13 a za sta da je zamijenim?
Jedino za drugi Gree ili Mitchubishi.
Kod mene je trenutno vani 20c, klima je na fan 3, izduv je 36c.
Mislim ne zalim se na ovaj rad od 250w nego mi je totalno nejasno da je vani 20c a ona ne ide ispod 250w a desava se da ide i do 80w i puse hladno.
Ne znam sta da ti kazem, posto nisko modulira ona nikad ne pregrije vazduh da dodje do akumulacije kod plafona i da bude tolika razlika kod poda i plafona.
Nema da grije i pregrije pa ugasi, nego smanjuje skroz nisko i vrti pa ponovo grije.
Po onom sto sam ja vidio ispada kad padne na 80w da ona prestane grijati nego samo vrti ventilator dok ne ohladi senzor i onda opet pocne grijati do nekih 300w i nakon par minuta smanji na 80w i sve tako.
Kad se to desava problem je sto ne smanji brzinu ventilatora nego taj vazduh od 22c izbaciluje istom jacinom kao i od 36c i onda u daljini osjetis hladnocu.
Mozda ces reci sad stavi fan na auto kao sto mi je rekao @baho ali kad je fan na auto smanji skroz duvanje i onda ne moze ravnomjerno da zagrije 37m2 nego pregrijava prostor oko klime i senzor dobija signal da je toplo a ustvar u drugom dijelu je svjeze.
Ako klimu spustim ispod 23c kod paljenja se odmah nakon do 5min ugasi jer se senzor pregrije.
Trenutno dok jos nisu velike hladnoce ako je na 23c i vise nema onih problema sa gasenjem.
Nesto sam improvizovao pa sam poceo grijati dodatno jos 20m2.
Moze ugrijati ali ja ne znam kako kod ostalih ali ja moram fan staviti na turbo da bi dolazilo do cirkulacije vazduha. Jos je klima okrenuta direktno prema hodniku.
Prosle godine mi je vise dodijalo da je ganjam i kako se sezona zavrsila nisam ni razmisljao o njoj, a i iskreno ne znam za sta bi je zamijenio. Cuo sam da je i Lomo Regular novi model sa laksom vanjskom jedinicom.

@Benjamin1994 druze ne mogu ja reci dajte mi Fujitsu kad firma ne drzi tu marku ili ne znam Daikin itd.
Mogao bih traziti drugi Gree ali ja ne znam za skuplji da mi je bolji. Vise mi se ucinio po prici dobar Lomo Regular koji je jeftiniji, ali i on je valjda stigao novi model koji ko zna kakav je.
Druga opcija je Mitchubishi, ali mi se ne uzima neki ulazni model, a neki iole dobar recimo AP bi bio oko 1600km. Trebao bih dodati za dvije klime 700km sto mi se bas i ne radi. Klime mi nisu glavni vid grijanja. Imam pelet i kombinujem grijanje sa klimama. Ove godine jos nisam koristio pelet.

@Sarajmen pretpostavljam da ovo pitas rovac13?
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13653 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Pa ne moras mijenjat brand.
Puni forumi zadovoljnih gree korisnika.
Zamijenis za neki gree ko kod njih.
Lomo regular.
Ili hansol,rekose da ima drugi hansol koji radi normalnije od tvog.

Ja sam nekad umalo kupio amber al onaj obicni,ne onaj kao u srbiji nordic koji se gasi na 800w 1000w nwgo gwh12yc strelec ga snimao kako radi od 170-180 w bez gasenja a isao je cini mi se do 1600-1700w imao je dupli red izmjenjivac u vamjskoj.Meni je to daleko zanimljivija opcija od ovih jednoredih lomo i slicno.

Ako je mene pitao za prodaju.
Svi znaju da se ne bavim time,nemam nista od toga,cak nisam vise ni u bih :)
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13654 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Za hansol 2015 se javio baho i rekao da i on zna ici tako nisko.
Razmisljao sam nekad davno o amberu cak nordic modelu koji se mogao naci i kod nas. Tad nisam znao ni kako radi i koliko mu je minimum.
Srecom dok sam se ja javio on se prodao :D
Amber obicni je tu negdje cijenom i daljinski je isti kao kod hansola 2015.
Za tu modulaciju i rad sto strelec kaze hm dok ne vidim sam vise nikom ne vjerujem.
Imao sam ja sa njim razgovor, covjek prodaje gree i normalno i da ih brani i ne priznaje problem.
Generalno nemam pretenziju ni prema jednom brendu.
Licno mislim da Gree klime hardverski nisu lose ali su sa softverom napravili glupost. I ovo pomaganje ljidi i gasenje na visokoj modulaciji mislim da je problem elektronike i softvera.
Lomo Regular sam spominjao, iz razloga sto citajuci mi se ucinilo kao najbolje softverski uradjen klima.
Isto kao sto kazes da je kod Fujitsu na svakoj brzini fan automatski i da smanji brzinu. To donekle ima smisla ali opet totalno je bezveze ako grijes malo vece prostore.
Bolja opcija je jedan autofan i vise razlicitih fiksnih brzina.
Ovo malo sto znam, skontao sam da nijedna nije idealna i nekako mi je smijesno da u danasnje vrijeme elektronike i programiranja svi proizvodjaci imaju dobar hardver a lose elektronike.
Livorno
Posts: 89
Joined: 31/07/2017 14:20

#13655 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Livorno »

Trebam savjet za grijanje poslovnog kontejnera, dimenzije 3.2m x 2.0m, fabricka stirodur izolacija je 4 cm.
Kada bih ugradio neku klimu inverter, koliku potrosnju mogu ocekivati, u kw, industrijska je struja, grijao bih 30 dana u mjesecu, boravio bih 8-10 sati dnevno u njemu. Tea pec ne dolazi u obzir, zbog malog prostora.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13656 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Posto si jedan od rijetkih koji je grijao tako nesto,sumnjam da ces dobit priblizno tacan odgovor koliko kw,koliko skupo.

Najbolje rjesenje bi bilo ubacit neku grijalicu i neki mjerac da vidis koliko ti trosi u oktobru decembru februaru ili tako nesto.

Onda bi racunao da bi klima za istu takvu temperaturu unutra bi potrosila oko cetvrtinu toga otprilike.

Mozda ni to nije skroz precizno,ali bi bilo najpreciznije sto mozes dobit,a grijalice nisu skupe.

To ti moze pomoc i pri odabiru klime.
Klime imas od 1000km 2000km 3000km ne znas kolka ti treba.Grijalica bi ti pomogla da ne bacas pare na skupu klimu ako ne treba.
Livorno
Posts: 89
Joined: 31/07/2017 14:20

#13657 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Livorno »

Poceo sam grijati 1.10. sa malom grijalicom na puhanje, za 20 dana sam na grijanje potrosio 150 kw, ali nisam je puno ni palio.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13658 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ja sam klimom potrosio u okrobru mozda pola od toga u kuci 85m2 sprat sa lijepom izolacijom.Bilo je dana kad i ne grije.

Definitivno je jeftinije.Ja bi racunao otprilike 4 puta skuplje na grijalicu.Kao orijentir.

Ali ako ti potrosnja bude skroz mala sa grijalicom,nekad se ne isplati zezat s klimom.

Kako ce ti se s svidjet puhanje u toliko malom prostoru.
Moras trazit klimu koja se najbolje snalazi na skroz maloj snazi grijanja i malom puhanju.

Sacekaj da vidis kako raste potrosnja sa minusima.

Primjera ako trosis 500km godisnje grijalicom
Klimom mozes stedit 350km mozda godisnje.

Ali ako trosis 1000km onda ti klima stedi 750 godisnje.
Onda se brze vraca.

Klimu moras platit,ugradit,cistit,kolko ce trajat.
Racunica je siroka.
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13659 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

@Livorno
Potrosnja kao sto ti je receno 3-4 puta manja nego ta sada grijalica. Potjeraj koji dan tu grijalicu pa ces znati.
Posto je tu jako mal prostor, ljeti ce ti biti neugodno u hladjenju koju god obicnu da stavis. A vjerujem da se taj kontejner dobro moze usijati od toplote. Zato bih razmislio o ovoj opciji, u breezeles modu zaklopi krilca i puse blago kroz sitne rupice

Klima Midea BreezzleSS MSFAAU-12HRFN8-QRD6GW inverter (955,40 KM)
https://www.olx.ba/r/42858907/1311481
Livorno
Posts: 89
Joined: 31/07/2017 14:20

#13660 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Livorno »

rovac13 wrote: 21/10/2021 20:44 Ja sam klimom potrosio u okrobru mozda pola od toga u kuci 85m2 sprat sa lijepom izolacijom.Bilo je dana kad i ne grije.

Definitivno je jeftinije.Ja bi racunao otprilike 4 puta skuplje na grijalicu.Kao orijentir.

Ali ako ti potrosnja bude skroz mala sa grijalicom,nekad se ne isplati zezat s klimom.

Kako ce ti se s svidjet puhanje u toliko malom prostoru.
Moras trazit klimu koja se najbolje snalazi na skroz maloj snazi grijanja i malom puhanju.

Sacekaj da vidis kako raste potrosnja sa minusima.

Primjera ako trosis 500km godisnje grijalicom
Klimom mozes stedit 350km mozda godisnje.

Ali ako trosis 1000km onda ti klima stedi 750 godisnje.
Onda se brze vraca.

Klimu moras platit,ugradit,cistit,kolko ce trajat.
Racunica je siroka.
Mozes li mi dati neku preporuku, koji uredjaj da trazim tj. koju marku, a da moze raditi na niskom modu, i okvirno cijenu uredjaja bez ugradnje. Jer mislim da cu ove sezone otresti 1000 KM na grijanje, jer sto bude hladnije vani, vise vremena cu provoditi unutra, a posto imam espresso aparat u kontejneru, ne smijem dozvoliti niske temperature unutra.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#13661 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by VladaFBiH »

pitanje:

šta kupiti Gree Lomo Regular 12ku ili Gree Hansol 12ku ili nešto treće u tom cjenovnom rangu? u pitanju je grijanje kancelarije od cca 25m2
shheff
Posts: 689
Joined: 22/07/2013 14:11

#13662 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by shheff »

Fujitsu 12LLC
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13663 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

VladaFBiH wrote: 22/10/2021 15:55 pitanje:

šta kupiti Gree Lomo Regular 12ku ili Gree Hansol 12ku ili nešto treće u tom cjenovnom rangu? u pitanju je grijanje kancelarije od cca 25m2
Hoce li biti tender otvoren za kupovinu? :mrgreen:
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13664 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

@Benjamin1994 Hvala za preporuku i broj za montazu ipak ga uganjah da postavi on i sve je ispostovao predobro ispalo :thumbup:
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13665 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Hakija je munja, samo ga treba uganjati i malo mu dosađivati.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13666 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@player_ sad ce valjda prvi utisci da vidimo kakva je situacija kod tebe.
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13667 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Naravno, javim dok istestiram neki period i vidim kako se ponasa posto veze nemam :D ... Vjerovatno cu uzeti nekad i tu uticnicu da malo pratim potrosnju...
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13668 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Brate evo minusa nalozi je pa javi kako gura
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13669 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Radim ove drugu pa ne mogu puno reci ove sedmice iz prve ruke, al gura dobro cim zena smanjuje sa 23C na 21C :D a zimomorna drama i dnevni je sam preko 30m2 ...
Za neke detaljnije stvari pogotovo ono cime se romim susrece ce mi trebat duze vremena dok malo istestiram.
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13670 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Koliko ces ukupno grijati sa njom
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13671 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Mozda ukupno je oko 65m2 ali dogrijavat ce se u najudaljenijim dijelovima gdje zatreba sa drugim izvorima po potrebi...
Ima li neke fajde od ove tipke healthy and scavenging, ovo drvce i ova druga il da ugasim :D
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13672 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Healthy je ionizator upali slobodno. Navodno je dobro za zdravlje. Il je reklama. Ko ce ga znati.
Scavenging funkciju nemas i ugasi je. Daljinski je za vise modela. Cuo sam da neke klime hoce ponekad zabagovat ako je ta opcija upaljena
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13673 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@player_ znam ja jednog lika ima uticnica ;-)
Ne znam kakav ti je raspored i kako ce ici to grijanje.
Ja 37m2 i poceo sam otvarati da grijem nekih oko 57m2.
Slab je protok vazduha iako mi je klima okrenuta prema hodniku. Moram je ukljuciti na turbo pa da ugrije sobu a onda je u dnevnom tornado.

Jutros prvi defrost ove godine.
Ne znam ja sam svoju ispratio u detalje i trenutno mislim da senzor temperature kasno reaguje na promjenu temperature a mislim i da laze za 1c.
Razmisljam da narucim zicni kontroler pa da probam kakva bi bila situacija.
Last edited by romim on 26/10/2021 20:03, edited 1 time in total.
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13674 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Jucer je fino grijala isto je postavljena u dnevnom direktno prema hodniku gdje se ulazi u sobu i kuhinju.
Ostavio sam je na fan 2 skroz krilca prema gore i fino je ugrijala(cak je smanjivali sa 23 na 21C) i ostatak stana... E sad vidjecemo kad padne vise temp kako ce biti...
Kad uzmem tu uticnicu neku onda mogu pokazati brojke :D
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13675 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

player_ wrote: 26/10/2021 18:59 Jucer je fino grijala isto je postavljena u dnevnom direktno prema hodniku gdje se ulazi u sobu i kuhinju.
Ostavio sam je na fan 2 skroz krilca prema gore i fino je ugrijala(cak je smanjivali sa 23 na 21C) i ostatak stana... E sad vidjecemo kad padne vise temp kako ce biti...
Kad uzmem tu uticnicu neku onda mogu pokazati brojke :D
Ma nemas potrebe da se zamaras brojkama, kupio si je da te grije i hladi i vjeruj da ce da odradi svoj posao.
Post Reply