Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9902
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13501 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

Ermin ZM wrote: 27/09/2021 20:32 Kao brend su medju najboljim proizvodjacima na svijetu. Sad zavisi sve od modela i ocekivanja od istog.
Gdje njih nadje, zar ima za njih uvoznik kod nas?
Clima trade ih uvozi i montira
player_
Posts: 1224
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13502 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Procito sam dosta stranica i vidim da se preporucivala :D pa reko da pitam za Gree hansol 12 u ovoj cijeni 1200-1300 jel jos uvijek dobra kupovina za grijanje nekih 45-50m2 ili se moze nesto bolje kupiti u ovom rangu do 1300km?
Ima li neka norma za unutrasnje jedinice koliko moraju biti od plafona razmaknute minimum minimuma :D ?
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#13503 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Najbolje ti je pitat forumasa ROMIM za hansola,on ga je nabavio prosle zime,ne znam cak jel ono kod njeg bise dva komada.
Svi smo govorili da je to najbolja ponuda za te pare,medjutim on se nesto puno zalio na tu klimu.
Imas ga i na youtube,gdje je pokazivao kako klima stvarno radi kod kuce.

Mi ostali ti mozemo samo prenositi rekla kazala informacije.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#13504 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

@player_
Ja imam dvije ugradjene prije godinu, generalno sam zadovoljan. Nisam imao tih problema kao romim.
Griju dobro, moduliraju dobro, nisu bucne i td. Za hladjene nema potrebe ni da govorim.
Sve u svemu za te pare dobre. Dal ima sta bolje u tom cjenovnom rangu ne znam.
Sto se tice specifikacija za ugradnju, sve pise u uputstvu koje dobijes uz uredjaj.
Lp
player_
Posts: 1224
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13505 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Hvala, citao sam i da ih je @haso hasic hvalio kao u cjenovnom rangu fujitsu lmc ali bolje i cini mi se da je i on sebi ugradio...
Tako da mislim da necu pogrijesiti, volio bih da znam da za ovu visinu jos postavljanja unutarnje od plafona i neki minimum zato sto mi je malo ogranixen prostor...
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#13506 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

Mislim da je 15cm min od plafona.
Sto je nize to je bolje za grijanje.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#13507 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

player_ wrote: 29/09/2021 19:06 Hvala, citao sam i da ih je @haso hasic hvalio kao u cjenovnom rangu fujitsu lmc ali bolje i cini mi se da je i on sebi ugradio...
Tako da mislim da necu pogrijesiti, volio bih da znam da za ovu visinu jos postavljanja unutarnje od plafona i neki minimum zato sto mi je malo ogranixen prostor...
Pitaj hasu jos jednom prije nego kupis.
ZA svaki slucaj.
Posto je to pisao prije nego su se pokazale u radu.

Hardver je odlican u klimi.
To je vidio i haso i svi mi.
Ali rad klime je nesto sto tebe zanima.
Raspitaj se kod onih koji su imali dodira s njom.
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13508 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

15 cm od plafona ide to je minimum, meni su nedavno postavili, ne znam kako ti je u širinu, posto nisam imao problema sa širinom nisam se ni raspitivao
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#13509 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Gree Hansol je klima sa impresivnim komponentama.
Ali kultura rada na nekim modelima(takav je bio i kod mene)je bila problematicna.
To su vecinom stariji modeli sa kratkim daljinskim.
Novi modeli sa dugackim daljinskim i ugradjenim wifi modulom nisu imali tih problema.
Evo o cemu se radilo.
Kad je hladno i kad klima kontuirano radi ,modulira,sve ok,nema problema.
Medjutim u prelaznom periodu,kad modulira,smanjiva snagu i na kraju ugasi da nebi pregrijala prostoriju.
E ,kad treba ponovo upaliti,tu je problem.Ceka jako,jako dugo dok ponovo upali.
Maltene ceka kao on/off klima.U prostoriji postaje neprijatno ledeno.
Ja sam svoju sa popustom proslijedio dalje.
Ugradio je u jednu trgovinu,u kojoj se cesto otvaraju vrata,pa nema ove pauze.
Na seminaru deltrona sam pitao njihovog glavnog servisera o ovome.
Kaze da su pokusali mijenjati sonde ali nije pomoglo.
Problem rijesen sa zamjenom elektronike unutrasnje jedinice.
Ja sam ugradio oko 5-6 kom novije serije sa duzim daljinskim i nije mi se niko zalio na rad.
Nije dugo bila na akciji tako da je vise nisam ni trazio od deltrona.
Inace pocetkom 8 mjeseca kod vecine uvoznika nestalo je on/off modela a potom i invertera.Skupljih modela(citaj japanaca)nije bilo nestasice.
Tek sad su ponovo poceli dolaziti kontigenti gree,midea,tesla,vivax i ostali jeftiniji brendovi.
player_
Posts: 1224
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13510 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Imas li neki prijedlog mozda u ovom cijenovnom rangu ?
Ja sam jos vidio da se spominju fujitsu modeli asyg12lmc i asyg12luca
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9902
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13511 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

Ja imam hansolku 2015 godina proizvidnje sa dugim daljunskim i fakat sam prezsdovoljan.
User avatar
spree
Posts: 7878
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#13512 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by spree »

kod mene je manje od 15 cm od plafona. blize je 10 nego 15. jebeni jelic posalje takve "majstore". rade one haj da kazem normalno, ali nemam pojma kakve bi bile da su na toj normalnoj visini. sad se mogu jebati :(
player_
Posts: 1224
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13513 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Kako li ce meni onda raditi daj boze i ako naguram na 7cm od plafona :D
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13514 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Kod mene je bila opcija na 5/6 cm od plafona, da klima puse prema hodniku direktno, ali nije monter htio da je stavi tu, tako da smo našli drugu opciju. Po njegovom ne smije biti ispod 15cm, i našao sam stvarno stručnog i nagodnog montera mislim da se zove Hakija, ovlašteni serviser u deltronu. Inače radi japance i Gree, jako nagodan momak, sve je sam odradio, od postavljanja unutrašnje, vanjske do toga da mi je izveo struju iz utičnice za vanjsku, prosjekao stiropor, stavio nosače od 24ke, gumice za vibraciju, preko 3m instalacije, bukvalno sve po psu, i najbitnije od svega nisam ga morao peglati i podsjećati da uradi tako već je sam sve to predložio
player_
Posts: 1224
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13515 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Benjamin1994 wrote: 30/09/2021 12:48 Kod mene je bila opcija na 5/6 cm od plafona, da klima puse prema hodniku direktno, ali nije monter htio da je stavi tu, tako da smo našli drugu opciju. Po njegovom ne smije biti ispod 15cm, i našao sam stvarno stručnog i nagodnog montera mislim da se zove Hakija, ovlašteni serviser u deltronu. Inače radi japance i Gree, jako nagodan momak, sve je sam odradio, od postavljanja unutrašnje, vanjske do toga da mi je izveo struju iz utičnice za vanjsku, prosjekao stiropor, stavio nosače od 24ke, gumice za vibraciju, preko 3m instalacije, bukvalno sve po psu, i najbitnije od svega nisam ga morao peglati i podsjećati da uradi tako već je sam sve to predložio
Posalji mi broj ako ti nije frka ili neki kontakt od tog montera stvarno mi je glupo da ja moram nekog napominjati ili ispitivati sta ce koristiti i cega, a vidim da je otprilike standard neki min 3m instalacije, gumice za vibraciju i spominju i vakumiranje sistema..
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#13516 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radiostar »

Midea All Easy Pro moze na 5 cm od plafona ;-)
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#13517 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Razlikuje se od modela do modela. Pogledajte u service manualu za konkretni model koliko je proizvodjac propisao. Zavisi od x faktora, ponajvise konstrukcije usisa, protoka zraka klime itd. U biti uvijek je bolje malo vise ostavit.

Ono za sto je bitno isto malo spustit unutrasnju, je grijanje. Ko se planira grijat, bolje malo spustit da lakse gura zrak prema dole. U hladjenju obratno, uz naravno ispostivani minimum odstojanja. Sve zavisi sta je kome prioritet.
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13518 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Uzalud vam vasi COP-ovi kada Fooodill danas digne cijenu kwh za 100%.
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#13519 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Forsaken »

piplica wrote: 05/10/2021 07:08 Uzalud vam vasi COP-ovi kada Fooodill danas digne cijenu kwh za 100%.
Tacno.

Ali, i cijena ostalih energenata ce ici gore ( ugalj, drva, plin) pa ce se to "izravnat" :P
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13520 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Koja utjeha, nisam bolji niti pametniji odgovor ni ocekivao.
Ovo je na principu "neka i komsiji crkne krava, ali neka je i meni lose".
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#13521 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Manje jedite cokolade...
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#13522 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Ministar Džindić pojasnio da račun građanima neće biti povećan.

- Građani će imati iste račune. Razgovara se o struji koja se isporučuje privrednim društvima. A sve kako ne bi došlo do udara na privredu, da ne dođe do otpuštanja i seobe radnika - kazao je Džindić.

Prema njegovim riječima, na sastanku je bilo riječi o pomoći Vlade FBiH kako ne bi ispaštala privreda.

- Sve što bude trebalo da se izmijeni mi ćemo to uraditi i ovo se neće odraziti na socijalne kategorije. Naš cilj je da povećanje bude minimalno, a kako se ne bi previše odrazilo na cijene i životni standard - naglasio je Džindić.

Dodao je da u svijetu rastu sve cijene energenata.

- Cijena plina je rekordna, cijena struje doseže i 200 eura. Želimo da pomognemo da naša privredna društva što lakše prebrode. Nama nije ponuđena pomoć iz EU. U nastavku sastanka i "Elektroprivreda HZHB će biti uključena u razgovore - istakao je Džindić.

Smailbegović je istakao da privrednici mogu prihvatiti jednocifreno poskupljenje.

Izvor:
https://avaz.ba/vijesti/bih/686464/nema ... nju-struje
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13523 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Vidim zagrijavanje za sezonu je pocelo.
Zbuniste me sad sa ovim kratkim i dugim daljinskim za Hansol?
Nesto nisam skontao da postoji razlika u duzini?
Evo da ponovim da je kod mene model sa wifi.
Na jednoj od dvije klime je zamijenjena sonda i elektronika i situacija je ostala ista.
Evo @haso hasic je naveo primjer kod gasenja u prelaznom periodu.
Isti problem sam i ja navodio.
Tesko se gasi jer ima za moj ukus i prenisku modulaciju, ali kad se ugasi isto tako tesko se i pali i postane vec hladno a klima stoji.
Iz mog iskustva i pracenja problem je sto izmjenjivac ostane zagrijan i sporo se hladi i tako daje laznu temperaturu sondi.
Ne znam zasto je proizvodjac napravio da klima u hladjenju ima monitoring a u grijanju nema.
Da ga ima i kod grijanja ovog problema ne bi bilo.
Kod mene je prvi problem bio gasenje klime 3-5min nakon starta.
Za to vrijeme prebaci zadatu temperaturu i ugasi se.
Prilikom starta klima ide i do 1900w pa onda polako obara snagu.
Da li i druge klime imaju takav nacin rada kod paljenja ne znam.
Ako je ukljucen I feel i klima uradi defrost, ostaje ugasena i ceka da temperatura padne ispod zadate pa da se ponovo upali.
Kod mene je radila i sa 80w i duvala vazduh od 22c iako je zadata temperatura 23c.
Ispadne kao da radi monitoring samo sto se brzina ventilatora ne smanji pa pocnete osjecati hladnocu.
Ja sam jedan od rijetkih koji se toliko zalio.
Ali sam primjetio da vecina grije i po 70m2, koristi smart termostate, grije slabije izolovane prostore, ili nije toliko kuci da moze upratiti rad ili se jednostavno ne razumiju.
Ko grije vecu kvadraturu ( grijem 37m2 dobro izolovano) ili slabije izolovan prostor, nece imati toliko problema jer klima nece ici nisko u modulaciju i nece se gasiti, a klima ima dovoljno snage da to zagrije.
Siguran sam da bez problema moze grijati 60m2 izolovanog prostora.
Za U Crown ono sto sam ja vidio, ne moze raditi ispod 670w nego se gasi. I izduv ne pada ispod 38c koliko se sjecam
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13524 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Nesto nisam skontao da postoji razlika u duzini?
Postoji, i to je onaj bitniji faktor :)
Felix77
Posts: 192
Joined: 26/01/2019 20:01

#13525 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Felix77 »

Daikin sensira, je u pitanju , ovako pre 2 godine ugradjena , ovo joj je sad treća zima, neki dan sjedim ispod nje upaljena na grijanju, i cujem neki jedva primjetan zvuk kao da teče plin u cijevima. Ova unutrašnja jedinica, nije uz zid odmaknuta je na nosačima pa sam se prislonio tik uz cijev da bolje čujem, kad stvarno malo zubori, dobro grije, sve radi ok, . Da li je to neko imao iskustvo, da ne fali plina, ili možda nije ništa, da na vrijeme reagujem dok nije zahladilo
Post Reply