Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
starii
Posts: 3299
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#13251 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by starii »

Ima li neko klimu Azuri Nora ili Supra, interesuju me iskustva sa grijanjem?
User avatar
Phosphorus
Posts: 523
Joined: 02/05/2010 18:03

#13252 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Phosphorus »

Da li uzeti Mitsubishi HR25VF za oko 800KM ili neku Midea/Gree u tom cjenovnom rangu koje imaju vise opcija u startu?
User avatar
madesa
Posts: 4192
Joined: 26/07/2013 02:37

#13253 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by madesa »

Kupljena klima prije 7 mjeseci ,da li je potrebno neki servis uraditi prije zimske sezone ili je dovoljno samo čišćenje filtera
prankster
Posts: 223
Joined: 04/12/2020 02:06

#13254 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by prankster »

Kuca na dva sprata, po cca 75m2. Trenutno je grijanje na pelet, kotao je Ekoline Kovan. Za one koji se razumiju i imaju iskustva, osim cistoce, skoro nikakvog posla oko odrzavanja i manje zauzimanja prostora u kotlovnici, koje su jos prednosti grijanja na toplotne pumpe? Koji bi mi sistem, tj koja jacina otprilike trebala na ovu kvadraturu, za dva sprata? I kolika bi bila okvirna cijena prelaska sa peleta na TP? Dakle imam vec sve razvedeno (cijevi i radijatore)...
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13255 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Sam si rekao, nemas posla oko toga. Pritisni dugme i vozi. Cijena tu i tamo, nije neka usteda u odnosu na pelet(u tvom slucaju), pogotivo jer ti je instalacija visokotemperaturna.
Tp vole niskotemoeraturno grijanje, prvenstveno podno i sto bolju izolaciju objekta.
Radijatore bi morao napraviti niskotemperaturnim(povecati im povrsinu)koliko je moguce(i to ne odoka, vec da ti se sracuna). Sto je veci polaz ti je slabija iskoristivost.
Dakle racunaj da i tu moras ulozit.
Koje jacine ti treba nmz ti niko reci, niti je pametno slusati forum. Tu treba izvest strucnjaka da ti pravilno dimenzionira, optimira grijajuca tijela itd.

Evo primjer, npr clanu foruma piplica, pumpa od 8kw grije cini mi se izvrsno izoliranih 150kvadrata(ispravi me ako grijesim).
Kod mene ce ici uskoro(uskoro detaljnije o tome) 5kw monoblok na 60 kvaadrata.. Razlika sto kod mene nije u startu pripremljen, nije izolacija kao kod njega, radijatori ce morati po proracunu imat polaz od 38 do 44c, za razliku od piplice koji cini mi se 30 tak stepeni drzi podno.

Ugl puno stvari to diktira, nadji dobru profesionalnu firmu da ti to sve crno na bijelo stavi.
Zakalwe
Posts: 413
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#13256 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Zakalwe »

Mojih 180 kvadrata grije geotermicka toplotna pumpa vec skoro 10 godina. Niskotemperaturno podno grijanje, snaga pumpe 8kW. Kuca je iz 70-tih (ali gradjena po Svedskom standardu). Tih 8kW je dovoljno da drzi 22 stepena kad je -20 napolju bez da pali rezistivni grijac.

Dodje me oko 14Mwh struje godinje, to ukljucuje grijanje, kucnu potrosnju i punjenje auta.
ketronsd1
Posts: 1393
Joined: 13/06/2006 15:29

#13257 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Ermin ZM wrote: 10/06/2021 14:55 Sam si rekao, nemas posla oko toga. Pritisni dugme i vozi. Cijena tu i tamo, nije neka usteda u odnosu na pelet(u tvom slucaju), pogotivo jer ti je instalacija visokotemperaturna.
Tp vole niskotemoeraturno grijanje, prvenstveno podno i sto bolju izolaciju objekta.
Radijatore bi morao napraviti niskotemperaturnim(povecati im povrsinu)koliko je moguce(i to ne odoka, vec da ti se sracuna). Sto je veci polaz ti je slabija iskoristivost.
Dakle racunaj da i tu moras ulozit.
Koje jacine ti treba nmz ti niko reci, niti je pametno slusati forum. Tu treba izvest strucnjaka da ti pravilno dimenzionira, optimira grijajuca tijela itd.

Evo primjer, npr clanu foruma piplica, pumpa od 8kw grije cini mi se izvrsno izoliranih 150kvadrata(ispravi me ako grijesim).
Kod mene ce ici uskoro(uskoro detaljnije o tome) 5kw monoblok na 60 kvaadrata.. Razlika sto kod mene nije u startu pripremljen, nije izolacija kao kod njega, radijatori ce morati po proracunu imat polaz od 38 do 44c, za razliku od piplice koji cini mi se 30 tak stepeni drzi podno.

Ugl puno stvari to diktira, nadji dobru profesionalnu firmu da ti to sve crno na bijelo stavi.
TP vole sve. Nema tu nisko i visokotemp. radijatori. Stvar je u povratnoj temperaturi vode na ulazu u pumpu a to se diktira sa gubitcima energije objekta. Svaki izvor energije se diktira sa ovim. Znaci izolacija prije svega.
ketronsd1
Posts: 1393
Joined: 13/06/2006 15:29

#13258 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Zakalwe wrote: 10/06/2021 16:10 Mojih 180 kvadrata grije geotermicka toplotna pumpa vec skoro 10 godina. Niskotemperaturno podno grijanje, snaga pumpe 8kW. Kuca je iz 70-tih (ali gradjena po Svedskom standardu). Tih 8kW je dovoljno da drzi 22 stepena kad je -20 napolju bez da pali rezistivni grijac.

Dodje me oko 14Mwh struje godinje, to ukljucuje grijanje, kucnu potrosnju i punjenje auta.
Znaci IVT radi posao :)
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13259 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

@ketronsd1

Bojim se ketrone da si me krivo skontao sta sam htio reci. Da pojasnim, poenta je bila da su tp neefikasne sa visokom temperaturom polazne vode. Da bi neki objekat se zagrijao, treba nadomjestiti toplotne gubitke toga objekta na datoj temperaturi, tacno, ali i grijaca tijela moraju biti adekvatno dimenzionirana.

Primjer(fiktivni brojevi cisto da objasnim sta sam htio reci), radijator npr sa 12 rebara i neki sa 6. Ovaj prvi mozes drzati na 35 polaznoj i dobivas od njeg 2 kw. Dok ovaj drugi za tih 2kw moras drzati na visoj polaznoj npr 55c. Samim tim pumpa na prvome radi efikasnije. Evo i primjer omjera kod jedne panasonic pumpe polaz 35 i 55, na skoro istu prenesenu energiju:

Heizleistung / COP (A7/W35) kW / – 4,93 / 4,91
Vanjska 7c, polaz 35, daje 4.93 kw sa copom 4.91.

Heizleistung / COP (A7/W55) kW / – 5,00 / 2,84
Daje skoro istu kolicinu energije ali sa drasticno nizim copom na vecem polazu od 55c.
ketronsd1
Posts: 1393
Joined: 13/06/2006 15:29

#13260 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Ermin ZM wrote: 14/06/2021 13:38 @ketronsd1

Bojim se ketrone da si me krivo skontao sta sam htio reci. Da pojasnim, poenta je bila da su tp neefikasne sa visokom temperaturom polazne vode. Da bi neki objekat se zagrijao, treba nadomjestiti toplotne gubitke toga objekta na datoj temperaturi, tacno, ali i grijaca tijela moraju biti adekvatno dimenzionirana.

Primjer(fiktivni brojevi cisto da objasnim sta sam htio reci), radijator npr sa 12 rebara i neki sa 6. Ovaj prvi mozes drzati na 35 polaznoj i dobivas od njeg 2 kw. Dok ovaj drugi za tih 2kw moras drzati na visoj polaznoj npr 55c. Samim tim pumpa na prvome radi efikasnije. Evo i primjer omjera kod jedne panasonic pumpe polaz 35 i 55, na skoro istu prenesenu energiju:

Heizleistung / COP (A7/W35) kW / – 4,93 / 4,91
Vanjska 7c, polaz 35, daje 4.93 kw sa copom 4.91.

Heizleistung / COP (A7/W55) kW / – 5,00 / 2,84
Daje skoro istu kolicinu energije ali sa drasticno nizim copom na vecem polazu od 55c.
Ja ipak mislim da ti mene nisi skontao. Te brojke su samo test po EN14511 normama i to se radi na instrumentalijama koje su prilagodjene za to i u kojima se biraju idealni uslovi. U slucaju 35 polazne je delta 5 i tako se to ustimava da return bude 30 i pumpa ide recimo na 35 Hz. To su recimo uslovi u jednoj dobro izolovanoj kuci. Medjutim ako imas slabije izolovanu prostoriju i kada taj return ide na 28 onda kompresor vise sa 35 Hz nemoze dobiti zadatu vrijednost od 35 C i on mora pojacati na recimo 50Hz, u tom slucaju ona brojka od 4,93 pada u vodu. Gubi se jer COP drasticno pada.
Slazem se ja da ima i do nacina ispoljavanja toplote ali gubitci su ti koji diktiraju. Naravno i izbor radijatora je u svom smislu jedan dio gubitaka ali ne toliki faktor kao sto je neizolovana prostorija.
Nike125
Posts: 6
Joined: 31/01/2016 00:17

#13261 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nike125 »

Pozdrav, potrebna mi je pomoc oko odabira klime. Naime potrebna mi je klima većinom za hladjenje ali bih je koristio i za grijanje u onom prelaznom periodu. Nasao sam neku klimu https://www.ekupi.ba/bs/Grijanje-i-hla% ... K000366364 koja se sa visa karticom moze dobiti za 850 KM, nema wifi ali to mi nije ni nesto neophodno. Da li se isplati uzeti ili postoji neka bolja opcija za slicne pare?
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13262 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ako te zanima moze li taj lg hladit i grijat samo u prelaznom periodu.....moze....sve klime to mogu.

A ako pitas ima li sta bolje....ima.....lg je katastrofa .....bolje je uzet kinesku klimu nego lg.....npr gree ili midea

Ako te privukla garancija na kompresor to je navlakusa.
Kompresori se ne kvare bas.
Komsija uzeo lg zbog te garancije,crkla mu ploca kroz 3-4 godine.....popravka kosta ko klima.....pa je bacio klimu.
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#13263 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

70% svih kvarova na koje sam pozvan su bile Lg i nesto samsunga.Pucanje izmjenjivaca na unutrasnjoj,crkavanje elektronike,sonde odlaze najvise na njima itd.
LG je samo epp.
axe22
Posts: 1729
Joined: 11/03/2013 21:21

#13264 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by axe22 »

Sta uzet za hladjenje do jedno 600km.
Ide u hodnik, na drugom kraju je spavaca, pa bi hladilo samo to.
Samsung imam u djevnom boravku, hladi super, ali posto nema strujanja zraka ne ohladi dovoljno spavacu i hodnik.

Ne bi se nesto dosta koristila, samo da rasladi te prostorije u vecernjem periodu.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13265 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Pozdrav za forumase nakon duzeg vremena.
Nakon grijanja dodje na red i hladjenje.
Recite mi jeli moguce da klima hladi sa potrosnjom 10w?
Ja kontam da nije nego da je u pitanju samo monitoring i rad unutrasnjeg ventilatora.
Kod grijanja znam da u stanju mirovanja bez grijaca klima trosi oko 8w.
Sa druge strane ako je u pitanju monitoring, koji je djavo pa na hladjenju radi a na grijanju ga nema?
Nisam upoznat vezano za hladjenje jeli se vrti ventilator u stanju mirovanja kod nekih klima?
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13266 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Msm da ti mjerac dobro fula. Elektronika, ventilatori nema sanse da stane u 10w, pa cak ni 1 ventilator. Ne postoji takva klima jos na svijetu, to bi bilo a +++++++++ klasa.
Pa obicni stolni ventilator mali trosi 20-30w.
Meni je Lomo Recimo na nekom bas bas minimumu sa 100-120 wati hladio...i to sam sa rezervom mjerac uzimao.

@axe22
Jedino sto mi pada na pamet u toj cijeni je vox iva 1 ili vox iva 5 jr. 500njak km je bila. Samo obavezno uzmi u servisu sa 5 god garancijom. Trebalo bi da svaka klima moze rashladit pa i ta.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13267 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Mjerac je Broadlink SP3S pa ako fula kod mene onda fula i kod ostalih koji mjere po njemu.
Ja nisam tvrdio da klima hladi sa 10w nego da se ventilator unutrasnje jedinice vrti i potrosnja je 10w.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13268 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

To je normalno,ako se vrti ventilator normalno je da trosi 10w........kod mene kad vrti unutarnja plus vanjski veliki propeler (neposredno posle grijanja) zajedno trose oko 40w cini mi se.

Kod daikin i fujitsu je logika slicna.

U grijanju ako puse npr fan 2 ili bilo koji drugi.....ako ode u pauzu ventilator vrti u nekoj mikro brzini da i ne skontas da vrti.....tako radi monitoring.

A u hladjenju ako puse npr u fan 3.....i ako ode u pauzu nastavi puhat u fan 3 samo bez kompresora.....u hladjenju ne pokrece neke mikro brzine zbog monitoringa nego puse normalno.
User avatar
saiks
Posts: 1014
Joined: 12/11/2013 13:06

#13269 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by saiks »

Tesla, Vox ili Maxon,inverter za hlađenje,koju da uzmem ili je to tu negdje cijena im jest,i svi imaju 5 godina garancije
Felix77
Posts: 192
Joined: 26/01/2019 20:01

#13270 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Felix77 »

Poz. Treba mi drugu za frizerski nekih 30 tak m2 klima.On bi samo hladjenje jer ima grijanje rjeseno. Htio da uzme neki Samsung ja mu rekao da ne uzima, Jel može neki prijedlog sem japanski, skupo mu
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13271 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

@romim
Nez meni je to opet nekako nerealno da elektronika i fan rade u tih 10w.. mozda grijesim.

@Felix77
Gree Lomo Economical, nekih 700km plus ugradnja(sa garancijom 5 godina) bi po meni bilo dobar izbor.
Felix77
Posts: 192
Joined: 26/01/2019 20:01

#13272 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Felix77 »

Ermin ZM wrote: 22/06/2021 22:51 @romim
Nez meni je to opet nekako nerealno da elektronika i fan rade u tih 10w.. mozda grijesim.

@Felix77
Gree Lomo Economical, nekih 700km plus ugradnja(sa garancijom 5 godina) bi po meni bilo dobar izbor.
Ima li sta da valja obicna on off, gree, koji model ili midea nzm sta vec, treba mu samo da hladi , nece inverter
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13273 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Ima on/off Ventilator.

To su oni koji kada ugrije daj šta, kada padne kiša i ne treba.
I tako u krug.
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13274 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Felix77 wrote: 23/06/2021 07:56
Ermin ZM wrote: 22/06/2021 22:51 @romim
Nez meni je to opet nekako nerealno da elektronika i fan rade u tih 10w.. mozda grijesim.

@Felix77
Gree Lomo Economical, nekih 700km plus ugradnja(sa garancijom 5 godina) bi po meni bilo dobar izbor.
Ima li sta da valja obicna on off, gree, koji model ili midea nzm sta vec, treba mu samo da hladi , nece inverter
U frizerskom salonu gdje je kosa cesto mokra, sumnjam da bi on off klima koja puse ledeno maximalnom snagom dok radi bila dobar izbor. makar onda vox inverter od 500njak maraka..
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#13275 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Auh ,e ovakvih poziva juce sam imao preko 30.
Ne pita se ni brend,ni kolika je garancija.
Samo daj sta jeftino da hladi.
A montaza u toku dana eventualno sutra.
Post Reply