Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#13001 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

saiks wrote: 22/01/2021 13:20 Ko ima TP nek napise koliki mu racun dodje

Neki dan zena prica oko 450km struje doslo. Gdje tu usteda u odnosu na klimu?
A sta je klima ako nije TP??
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13002 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Druze sve ja to znal ali skupa pocetna investicija.
Znam da ce se vratiti na ustedi ali treba imati lovu da se iskesira na pocetku.
Jedni ne vjeruju a drugim skupo.
User avatar
saiks
Posts: 1017
Joined: 12/11/2013 13:06

#13003 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by saiks »

ketronsd1 wrote: 22/01/2021 13:31
saiks wrote: 22/01/2021 13:20 Ko ima TP nek napise koliki mu racun dodje

Neki dan zena prica oko 450km struje doslo. Gdje tu usteda u odnosu na klimu?
A sta je klima ako nije TP??
Izvalis 15iljada da ti racun dodje 400km a 3 klime nece toliko potrositi
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13004 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Prosla sezona oko 550KM, grijalo se od Oktobra pa nekada do kraja maja.

Ova sezona do sada cca. 300KM.
User avatar
saiks
Posts: 1017
Joined: 12/11/2013 13:06

#13005 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by saiks »

piplica wrote: 22/01/2021 14:19 Prosla sezona oko 550KM, grijalo se od Oktobra pa nekada do kraja maja.

Ova sezona do sada cca. 300KM.
TP?

Onda kod ove zene nesto nije uredu :lol:
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13006 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Da, TP zrak-voda.
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#13007 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Klima, inverter ili sta vec hoćete je Toplotna pumpa.
Moja namjera je bila drugačija nego što ste je razumjeli.
Al hajde sad nema veze.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#13008 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by NecuVise »

ketronsd1 wrote: 22/01/2021 12:53
romim wrote: 22/01/2021 10:18 @ketronsd1
Upravo to sam ja primjetio kod sebe kad su bili ovi hladniji dani.
Klima ujutru pobijeli i odradi defrost ali u toku dana je znala raditi 3-4 defrosta a vanjska jedinica uopste nije zaledila niti je pobijelila, pa mi je bilo cudno sta odledjava a nije nista zaledilo.
Puno vi to pratite :)
TP se uzme da se rijesis tih problema. Ono ko kad pustis ovce na pasu :). Mnogi su skeptici po pitanju toplotnih pumpi. Mnogima je ovdje i dalje tesko svariti neke stvari pa kontriraju i svakom loncu su poklopac. TP uzmes da uziivas i stedis novac i vrijeme a dobra je i za zivce. "Lijeci" :)
Ja sam se razrahatio sa klimama u svakom pogledu. Hvala svima na temi koji su doprinijeli tome. Dodir sa daljinskim imam samo navečer kad jednu od dvije stavim da se ugasi pa upali za sat vremena dok ja zaspem, ovo ostalo uglavnom. ne diram ništa. Kupiti i ugraditi klimu nije jeftino, ali se strpim na nekim drugim stvarima da onda trajno uživam. Kad se samo sjetim patnje prije :run:
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#13009 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

NecuVise wrote: 22/01/2021 15:45
ketronsd1 wrote: 22/01/2021 12:53
romim wrote: 22/01/2021 10:18 @ketronsd1
Upravo to sam ja primjetio kod sebe kad su bili ovi hladniji dani.
Klima ujutru pobijeli i odradi defrost ali u toku dana je znala raditi 3-4 defrosta a vanjska jedinica uopste nije zaledila niti je pobijelila, pa mi je bilo cudno sta odledjava a nije nista zaledilo.
Puno vi to pratite :)
TP se uzme da se rijesis tih problema. Ono ko kad pustis ovce na pasu :). Mnogi su skeptici po pitanju toplotnih pumpi. Mnogima je ovdje i dalje tesko svariti neke stvari pa kontriraju i svakom loncu su poklopac. TP uzmes da uziivas i stedis novac i vrijeme a dobra je i za zivce. "Lijeci" :)
Ja sam se razrahatio sa klimama u svakom pogledu. Hvala svima na temi koji su doprinijeli tome. Dodir sa daljinskim imam samo navečer kad jednu od dvije stavim da se ugasi pa upali za sat vremena dok ja zaspem, ovo ostalo uglavnom. ne diram ništa. Kupiti i ugraditi klimu nije jeftino, ali se strpim na nekim drugim stvarima da onda trajno uživam. Kad se samo sjetim patnje prije :run:
Upravo to i jeste bio neki moj krajnji cilj.
Nažalost neki drugi sistemi u odnosu na zrak-zrak (koji je možda sa najviše mana) kod nas su još uvijek većini nedostižni cjenovno.

Lp
Felix77
Posts: 192
Joined: 26/01/2019 20:01

#13010 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Felix77 »

Hvala bogu pa nema niko problema s klimama, sve se ušutilo :thumbup:
User avatar
HardCore
Posts: 2378
Joined: 17/05/2011 21:46

#13011 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by HardCore »

Jbg nema minusa, klima ne ledi, ne radi pod punim opterecenjem :D
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13012 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Nije bas da se nema problema, vec je pitanje koliko neko zeli realno da ih iznese.
Ja kad sam se pozalio na svoje klime, kazu jedino sexti zalis.
A mene bas interesuje kako li rade ostale.
Jeli moguce da kod mene dvije isto rade, a kod svih ostalih drugacije.
Sta neko podrazumjeva kad kaze dobro rade.

Pratio sam rad klima evo pa skoro 4 mjeseca, nesto sto sam zelio, a nesto sto sam bio prinudjen da pratim.
Pokusacu ovde da iznesem svoja zapazanja.

Prvi problem koji mi se javio sa klimama i zbog cega sam poceo da pratim rad jeste brzo gasenje klima nakon ukljucivanja u roku do 10min, kada senzor temperature klime registruje da je trenutna temperatura veca od zadate za 2c.

Zbog ovog razloga sam bio prinudjen da koristim opciju I feel sa kojom se desavalo da posle defrosta klima ne nastavi raditi nego ceka da trenutna temperatura opadne ispod zadate da bi se klima ukljucila ponovo.

Nakon mojih zalbi, prvo je zamijenjen senzor temperature prostora na klimi.
Posle zamjene situacija je istala ista.
Nakon toga je zamijenjena elektronika klime sto je dovelo do vrlo rijetkog desavanja da se klima ugasi pri paljenju.
Ali nakon te zamijene se pocelo desavati da klima ostane ugasena posle defrosta i kad nije ukljucen I feel.

Licno misljenje iz mog pracenja i mjerenja koje sam vrsio je da je problem do ocitanja senzora temperature prostora i da se zbog njega desavaju svi ovi problemi.
Da li je lose mjesto na kojem se nalazi ili je problem u samom softveru koji obradjuje signal senzora nisam siguran, ali problemi se definitivno desavaju zato sto se senzor pregrijava od toplote klime ili zato sto softver registruje visu temperaturu.

Koliko sam uspio primjetiti paljenjem klime posle defrosta takodje upravlja senzor temperature.
Ako senzor temperature ne ocita nizu temperaturu od zadate, klima nece nastaviti sa radom.
Senzor temperature sporo reaguje na promjenu temperature, pa tako isto i kod defrosta sporo ocita promjenu temperature koja se desava u unutrasnjoj jedinici prilikom defrosta.
Posle defrosta je potrebno oko pola sata da senzor odreaguje na promjenu temperature.

Sporo reagovanje senzora temperature se narocito moze zapaziti kada se prostor zagrije na 2c preko zadate temperature pa se klima ugasi i ceka da trenutna temperatura opadne ispod zadate.
Kod mene se desavalo da to cekanje bude i preko 3 sata.
Temperatura u prostoriji opadne i za vise od 3c a senzor temperature jos ne reaguje, pa u vecini slucajeva zbog svjezine u prostoru klimu upalim rucno.

Da senzor sporo reaguje uvjerio sam se mjereci temperaturu pored samog senzora u radu i kad klima miruje.
U stanju mirovanja temperatura koju senzor prikazuje na displeju klime i ona koja je izmjerena kraj samog senzora bila je i 2c.

Da ne bi bilo odmah price o offsetu, oduzeo sam offset od ocitanja senzora i nisam napravio gresku.

Ovom sporom reagovanju senzora temperature u stanju mirovanja doprinosi i to sto kod ovog modela turbina ne radi u stanju mirovanja.
Ako se na kratko klima prebaci u mod ventilatora (dovoljno i 10sek), pa se vrati na mod grijanje, senzor ce tad registrovati promjenu temperature vazduha u prostoru i ocitati realnu vrijednost.

Jos jedna po meni mana ovog uredjaja je preniska modulacija i temperatura vazduha na izduvu.
Zbog hladnog vazduha koji sam osjecao u prostoriji vrsio sam mjerenja temperature vazduha na izduvu iz klime.
Prilikom tih mjerenja sam utvrdio da se temperatura vazduha na izduvu spusta cak do 21c pri radu klime na 100w.

Komentarisalo se po forumu o modulaciji klime ali niko nije spomenuo da to moze ici toliko nisko da umjesto da klima grije ona hladi.
Niska modulacija u nekim granicama nije losa stvar, ali da to bude tako da je zadata temperatura prostora 23c, a da klima na izduvu daje 21c je stvarno prenisko.

Kada klima postigne zadatu temperaturu moze da radi toliko nisko da je tesko da se ugasi.
To se narocito primjeti kada ja vani temperatura preko 3c i vise.
Klima obori modulaciju toliko nisko da pocne da rashladjuje prostor sto nije bas ugodan osjecaj.
Nakon tog hladnijeg duvanja klima povecava modulaciju i temperaturu izduva, da bi nakon nekog vremena opet duvala hladnije i tako konstantno seta dole gore.
Klima odrzava temperaturu prostora u granicama zadate, ali je sam osjecaj neugodan jer se malo osjeti hladniji vazduh pa malo topliji i sve tako u krug.

Trenutno dok ovo pisem kod roditelja u 25m2 klima radi na 120w.
Vanjska temperatura je 5c
Zadata temperatura 24c I feel
Temperatura usisa 23c
Temperatura izduva 25c

Sto se tice same klime nije bucna, moze ugrijati prostor i sa tim nema nikakvih problema, ali definitivno ima probleme sto se tice senzora temperature i preniske modulacije.

Jedna klima grije 37m2 a druga 25m2, dobro izolovanih.

Zavisno od velicine i izolacije prostora, geografskog polozaja, nacina grijanja, drugi korisnici ce mozda imati drugacije iskustvo jer im ove stvari nece biti toliko izrazene.
Neko ko grije 70m2 tesko moze imati problem sa niskom modulacijom itd.

Ovo je cisto moje iskustvo za 4 mjeseca koristrnja klima.
Nista nisam pisao napamet nego sam pratio duze vremena, mjerio poredio pa tek onda napisao.

Zamolio bih one koji ce mozda komentarisati ovaj post da daju samo provjerene argumente bez nagadjanja.

Posto je bilo prije pitanja vezano za otvor gdje je instalacija, zbog samog senzora temperature i njegovog ocitavanja, postavicu slike gdje se vidi da prikljucak instalacije odnosno rupa nije na strani kod senzora vec na suprotnoj strani.
Postavicu i video sa mjerenjem temperature.

Image

https://youtu.be/RqtlYGjH8Os

https://youtu.be/fLDvyW83ubU
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13013 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Šta je ovo, kabrio kinez?

Par stvari bode u oči, termometar, nije tačan sigurno.
Ali i da toliko laže, vjerovatno ne laže.

Zašto ne skineš taj metalni poklopac i pogledaš taj senzor?
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13014 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Ako mislis na termometar kojim sam vrsio mjerenje, poredio sam ga sa drugim termometrima i poklapa se, a testirao sam ga i sa zivinim termometrom.
Na maksimalnoj snazi mjeri izduv 52c koliko je mjerio i serviser.
Mislim da je ipak tacniji nego oni sto se obicno koriste od 7km

Ako mislis na senzor temperature prostora, onda ga vidis na slici.
To je ovaj bijeli kabal a na kraju se nalazi senzor.
Ne nalazi se ispod metalnog poklopca, unutra je samo elektronika.

Prorezi na slici pokazuju gdje je otvor za vazduh koji prolazi do senzora

Image
Natrapirdax
Posts: 159
Joined: 23/01/2021 14:12

#13015 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Natrapirdax »

I šta je konkretan problem?
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13016 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Pise ti gore iznad, vidis koliki je tekst?
Natrapirdax
Posts: 159
Joined: 23/01/2021 14:12

#13017 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Natrapirdax »

romim wrote: 29/01/2021 21:53 Pise ti gore iznad, vidis koliki je tekst?
Bato meni nocria ovaj mjesec pojela 600kWh sama to je nekih 100 maraka, i još narednih 5 dana jede ko luda, skoro 4 marke dnevno
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13018 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Natrapirdax wrote: 30/01/2021 14:37
romim wrote: 29/01/2021 21:53 Pise ti gore iznad, vidis koliki je tekst?
Bato meni nocria ovaj mjesec pojela 600kWh sama to je nekih 100 maraka, i još narednih 5 dana jede ko luda, skoro 4 marke dnevno
Nije meni sto se tice toga, zadovoljan sam.
Jedna klima grije 37m2, druga 25m2 u vremenu od 07 00 do 18 00.
Mjesecno potrose oko 300kw negdje oko 50km.
Bila bi sigurno veca potrosnja da ne palim kotao na pelet od 18 00 do 21 00 zbog grijanja ostatka kuce.

Sto se tice potrosnje i samog grijanja da moze ugrijati prostoriju, to nije problem zadovoljan sam.
Problem je u nacinu rada i nekim problemima koji se javljaju.
User avatar
HardCore
Posts: 2378
Joined: 17/05/2011 21:46

#13019 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by HardCore »

Natrapirdax wrote: 30/01/2021 14:37
romim wrote: 29/01/2021 21:53 Pise ti gore iznad, vidis koliki je tekst?
Bato meni nocria ovaj mjesec pojela 600kWh sama to je nekih 100 maraka, i još narednih 5 dana jede ko luda, skoro 4 marke dnevno

Ta ti je klima pokvarena, nebi smijela da potrosi vise od 50KM mjesecno hahaha

@romim sta je to klime ti potrose 50KM za 15 dana, i to u zagrijanim prostorijama, a vamo lazes narod da se moze grijati za 50ak km mjesecno na najvecim minusima... Ni ti vise ne znas sta pricas
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#13020 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by _Reds_ »

Moze preporuka za ineverter koji treba da grije 15-16 kvadrata, i da dobro radi na vecim minusima? Da li je ko takve ugradjivao i koja cijena okvirno ?
Natrapirdax
Posts: 159
Joined: 23/01/2021 14:12

#13021 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Natrapirdax »

HardCore wrote: 30/01/2021 23:32

Ta ti je klima pokvarena, nebi smijela da potrosi vise od 50KM mjesecno hahaha

Grije neizolovanu kuću tu je najveći kvar.
Natrapirdax
Posts: 159
Joined: 23/01/2021 14:12

#13022 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Natrapirdax »

_Reds_ wrote: 31/01/2021 00:41 Moze preporuka za ineverter koji treba da grije 15-16 kvadrata, i da dobro radi na vecim minusima? Da li je ko takve ugradjivao i koja cijena okvirno ?
Fujitsu LLCC 12 ili neka Gree Lomo ili Regular12
Cijene sa ugradnjom od 1300 za prvu do 1100 za ove druge dvije, 100 maraka gore jal dole.
User avatar
spree
Posts: 7886
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#13023 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by spree »

_Reds_ wrote: 31/01/2021 00:41 Moze preporuka za ineverter koji treba da grije 15-16 kvadrata, i da dobro radi na vecim minusima? Da li je ko takve ugradjivao i koja cijena okvirno ?
Daikin comfora 2.0kw. Super tiha, a++ u grijanju. Cijena okvirno 1500KM
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13024 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

_Reds_ wrote: 31/01/2021 00:41 Moze preporuka za ineverter koji treba da grije 15-16 kvadrata, i da dobro radi na vecim minusima? Da li je ko takve ugradjivao i koja cijena okvirno ?
Koliki ti je budzet?
Kako je izolovan prostor i gdje se nalazi sto, se tice klimatskog podrucja?
U tako mali prostor ti ne bih preporučio Gree modele.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5641
Joined: 04/08/2020 19:22

#13025 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

_Reds_ wrote: 31/01/2021 00:41 Moze preporuka za ineverter koji treba da grije 15-16 kvadrata, i da dobro radi na vecim minusima? Da li je ko takve ugradjivao i koja cijena okvirno ?
https://imtec.ba/inverter/53071-gree-kl ... i-r32.html

Trenutno je 800 KM. Mada znaju biti akcije, pa da prođeš jeftinije. Za tu kvadraturu ne treba jača od devetke.
Ja bih tu stavio konvektor, jer je mala kvadratura. Meni smeta strujanje zraka.
Ja sam kupio u Imtecu 12 za 850 KM plus ugradnja 170 KM.
Post Reply