Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13201 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Da te dobro sluzi. Koliki i kako izoliran prostor ces grijati sa njom?
Btw iscitaj, ponavljalo se dosta puta, kvalitetna ugradnja ti je jako vazna, pripazi da se ispostuju glavne stavke. Djaba i najbolja klima ako se ne ugradi kako treba, a nazalost puno je "strucnih" majstora kod nas.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13202 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

Postavljena jos jedna hansolka...ova je 2018 god. Izasla 1600 sa 4 metra instalacije
maskota
Posts: 37
Joined: 18/10/2012 14:22

#13203 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maskota »

Pozdravljam sve forumase iako može odgovor sta biste vi prije uzeli, comfora 12 ili mitsubishi ap 35. Zanima me koja ima bolji kompresor itd.
Hvala
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13204 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Od te dvije AP definitivno. A u toj cijeni, od tih proizvodjaca nijednu vec:

Klima Mitsubishi SF 42 do -20 sa UGRADNJOM (1.800 KM)
https://www.olx.ba/r/30705244/1311481

S tim da ne bi bilo dobro ovu sf42 ubacit u bas mali prostor tipa spavace isl. Za ozbiljnije grijanje je dobra. Twin rotary kompresor slican njihovom prijasnjem top FH modelu, velik izmjenjivac, grijaci tacne, jako tiha vanjska. Ne modulira super nisko sto znaci nesto cesce paljenje gasenje u prelaznom periodu, ali za ovako jaku klimu to nije meni problem nikakav.

To bi bilo moje subjektivno misljenje, nisam nikakav strucnjak
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#13205 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by boshniak »

Ima li neko iskustva sa Hisense klimama, na ekupi se pojavilo dosta modela. Koristila bi se prije svega za hladjenje, ali i dogrijavanje povremeno. U drugom prostoru imam Vivax AERI, grije 20ak kvadrata bez problema i na velikim minusima, ima grijac kompresora, grijac u tacni, nema problema sa nakupljanjem leda, ali je i cijena tog VIVAXa kao i Gree lomo eco. Sad bi uzeo nesto jeftinije jer ne boravi se tu puno zimi, a Hisense me privukao prije svega zbog garancije i servisa. Gorenje servis mi je u blizini a Hisense je i vladnik Gorenja pa su im i zastupnici.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13206 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

Ako nekome bude trebao shelly 1pm imam jedan nov za prodati
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13207 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Da sumiramo, znaci, pola godine zima, pola godine ljeto.
arminicos
Posts: 385
Joined: 10/09/2008 12:25

#13208 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by arminicos »

Trebam iskustvo znalaca koji vec imaju toplotnu pumpu zrak voda.

U pitanju je nova zgrada koja se upravo gradi stan 124 m2. Odozdo bi isao parket pravi i Radijator VN ULOW-E2 22 PTM H600 (niskotemperaturni s ventilatorom). A toplotna pumpa GREE GRS-CQ14Pd/NhG-K tacnije ovaj model https://www.klimakoncept.hr/hr/dizalice ... _k/2143/51

E sada mogu li ovi niskotemperaturni radijatori s ventilatorom zagrijavati do +60 C koliko pumpa moze ici ili da trazim neke bolje radijatore? Ljubitelj podnog grijanja nisam i nisam siguran kako bi funkcionisalo podno+parket. Isao bi na prikljucak trofazne struje za toplotnu pumpu jer ipak mislim da bi brze zagrijavalo i vodu time nego monofazni prikljucak. Zelim da cujem vase misljenje. Ovaj Versati III vidim da je najnoviji model zna li neko mozda cijenu odprlike koliko se krece
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#13209 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

Pravilno odradjeno podno grijanje, gdje temperatura vode u najhladnijim danima ne prelazi 45°C i temperatura povrsine poda do max 28°C, nema konkurencije i nema onih kojima nije omiljeno. Jednostavno ne znas da postoji.
Na los glas podno grijanje je doslo zbog dundjera koji ne znaju da urade kako treba pa pustaju temperaturu vode 60°C pa i vise. Temperatura povrsine poda prelazi 30°C, dolazi do konvekcije i podizanja prasine, a nakon nekog vremena subjektivni osjecaj je kao da hodas po platama.

Sto se tice parketa i podnog grijanja, jednostavno ne vole se. Drvo je los provodnik toplote i kod podnog grijanja ponasa se kao izolator. Potrebna je veca temperatura vode da bi grijalo, samim tim koeficijent iskoristivosti TP pada. Dolazi do rasusivanja lamela parketa i vremenom moze doci do odljepljivanja istog.
Danas postoje laminati i filc podloge koji su pogodni za podna grijanja.

Ako bas hoces parket onda idi sa tim radijatorima(ventilkonvektor). Oni ce ti malo praviti strujanje zraka i podizat prasinu i malo ces cesce morat da krecis.
Takodje i za njihov rad temperatura vode ne treba da prelazi 45°C. Zbog toga i imaju ventilator kako bi se vrsila prisilna konvekcija. Sa radnim temperaturama preko toga gubi se smisao same TP.

Lp
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#13210 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gaius »

Evo iskustvo.
130 m2 mitsu toplotna. Podno grijanje parket troslojni.
Odlicna izolacija zgrade odlicni prozori.
Temp polaza u pravilu oko 30, u zadnje vrijeme 28
2100 kWh potrošeno od 1.10. Temp stalno 23 (krugovi i sobni termostati).

Vrhunska stvar. Ljeti hlađenje na fancoil.
Sanitarna potrošeno ca 1000 kWh.

Kako ce se dugoročno parketi pokazati vidjećemo.
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13211 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

baho wrote: 29/04/2021 19:34
Sto se tice parketa i podnog grijanja, jednostavno ne vole se. Drvo je los provodnik toplote i kod podnog grijanja ponasa se kao izolator. Potrebna je veca temperatura vode da bi grijalo, samim tim koeficijent iskoristivosti TP pada. Dolazi do rasusivanja lamela parketa i vremenom moze doci do odljepljivanja istog.
Danas postoje laminati i filc podloge koji su pogodni za podna grijanja.

Lp
Opet se gluposti valjaju, kako se ne vole, pa gdje ce ta toplota otici, hoce li nestati?
Itekako su parketi pogodni za podna grijanja, ovi troslojni pogotovu, jer sei u proncipu kao laminat, lijepe se prigodnim ljepilom i nemaju nikakvih problema.
Nista ne opada pogotovu ne COP pumpe, nista se nece odlijepiti, kakvo rasusivabje kod troslojnog parketa?

Jedina razlika koja se osjeti je kod startanja grijanja, plocice dosta brze reaguju, kada se temperatura ujednaci nema razlike.

Evo razlika u temp.:

Image

Image
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#13212 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

piplica wrote: 30/04/2021 08:23 Opet se gluposti valjaju, kako se ne vole, pa gdje ce ta toplota otici, hoce li nestati?
Kontras!
Da sam ja rekao da se vole, ti bi opet nesto kontrirao.
Toplota ne mora nigdje da ode. Ostaje duze zarobljena u sistemu i u trenutcima vecih gubitaka prostora ne stize dovoljno brzo da se prenese.
Postoje danas takvi parketi koji su "pogodniji" za podna grijanja, ja nisam rekao da su nemoguci, ali su i dalje slabi i spori provodnici toplote.
Vecinu sto na ovom forumu pisem licno sam iskusio.
60m² pod parketom sam imao. Da bi grijalo u najhladnijim danima temperatura vode je morala ici i do 50°C.
Prije 2 godine skinem taj parket i postavim kamene plocice. Drasticna razlika, 35 - 40°C temperatura vode u najhladnijim danima i grije bez problema. 15° razlike!
Pa ti nama reci kao strucnjak dal je za TP i njen COP svejedno dali gura 35 ili 50° temperaturu vode?
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13213 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Pa evo pogledaj koja je razlika temperature na keramickoj oblozi i laminatu, jesi pogledao?
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#13214 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

Kao sto sam i rekao, laminat je dosta pogodniji za podno grijanje nego pravi drveni parket.
Takodje sad su gubitci vrlo mali jer je vani toplo. Problem nastaje na minusima, kad se toplota iz prostora gubi puno brze nego se nadoknadjuje.
Na internetu se moze naci index provodljivosti svih materijala, pa ako uporedis drvo i kamen ili keramiku sve ce ti biti jasno.
Lp
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#13215 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radiostar »

Image
Image
Image

:bih:
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#13216 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radiostar »

i malo Midea-e

Image
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#13217 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

@radiostar
Daj jednu :razz:
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13218 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

baho wrote: 30/04/2021 18:50 Kao sto sam i rekao, laminat je dosta pogodniji za podno grijanje nego pravi drveni parket.
Takodje sad su gubitci vrlo mali jer je vani toplo. Problem nastaje na minusima, kad se toplota iz prostora gubi puno brze nego se nadoknadjuje.
Na internetu se moze naci index provodljivosti svih materijala, pa ako uporedis drvo i kamen ili keramiku sve ce ti biti jasno.
Lp
Laminat ispade kao keramička pločica?
Pravilo postavljeno podno grijanje bez obzira na podnu oblogu grije isto, stvar izolacije je nešto drugo, ili nešto prvo što treba imati u vidu.
Ako imaš veće gubitke neće ti ni gol beton pomoći.

Da sam mjerio na drvenom podu temp bi bila ista kao na laminatu.
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13219 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

@radiostar Jesi li nazvao Asima prije ugradnje?
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#13220 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radiostar »

baho wrote: 30/04/2021 19:11 @radiostar
Daj jednu :razz:
naravno, u zamjenu za cash ;-)
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#13221 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radiostar »

piplica wrote: 30/04/2021 19:34 @radiostar Jesi li nazvao Asima prije ugradnje?
nisam u toku tog fazona
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#13222 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mrtva kokoš »

Ljudi,

Imam dilemu koju klimu da odaberem u okviru budzeta 2000.00 KM. Velicina prostora koji bi se gijao cca 30m2, uradjena je fasada a i stolarija je dobra, tako da nema previse energetskih gubitaka.

Izbor je pao na dvije klime. Ima li ko iskustva sa ovim modelima, koju vi preferirate.

Prva opcija TOSHIBA Shorai Edge model RAS-B13J2KVSG.

https://klimatizacija.hr/toshiba-shorai ... zvod-2641/

Druga opcija Mitsubishi MSZ-AP35VGK

https://klimatizacija.hr/mitsubishi-ele ... zvod-1115/

Podjednako vazno i grijanje i hladjenje, usteda energije uz manju buku i dobru modulaciju. Na prvu imam garanciju 3 godine na drugu 5 god. Koji bi bio vas izbor i zbog cega ?!
alphabetical
Posts: 3
Joined: 05/05/2021 00:56

#13223 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by alphabetical »

Sto se tiče grijanja stana, toplo preporučujem konvektore Noirot koje možete pronaći u firmi Svijet Grijanja.
Link:
https://www.svijetgrijanja.ba/kategorij ... onvektori/
Kupili smo Noirot spot od 1500 kW, grije savršeno!
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13224 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Slazem se konvektori ljepse griju od klime, oboje sam probao. Ne prave buku, ne idu u defrost(jedino sto pozute brzo i sve oko njih)
Samo mala, veoma sitna razlika, jbg 4 puta vise trose, meni spade sa 400 na 100 racun sa klimom :) svaki jaci zimski mjesec po jedan taj konvektor mogao kupovat od razlike u potrosnji klima-konvektor da sam tada bio pametniji i odmah uzeo klimu..
Zakalwe
Posts: 411
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#13225 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Zakalwe »

Meni su najbolji ovi koji misle da ih skup konvektor "bolje" i "efikasnije" grije od jeftinog.

Svaki konvektor je 100% efektivan. Sva elektricna energija se pretvara u toplotu.
Post Reply