Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13101 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Pokušaj iz zajebancije to staviti u oglasnik da prodaješ, sve će ti onda biti jasno.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#13102 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by visuljak »

piplica wrote: 13/02/2021 20:25 Pokušaj iz zajebancije to staviti u oglasnik da prodaješ, sve će ti onda biti jasno.
:lol:

sto?? nece niko :D
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#13103 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Milenkov buraz »

rovac13 wrote: 13/02/2021 15:33 Od 2012. na ovamo nikad jos nisam potrosio preko 400km za zimu na grijanje sprata kuce 85m2 .....prosjek rekao bih 300-350 km po zimi.

Na pelet nam je trebalo 2-3 puta vise.

Pa mi cudno kad procitam ovakve stvari.
Kod tebe je pasivna kuća ili? Nešto mi to nenormalno malo za sezonu grijanja, ako sam dobro razumio? Poredim sa mojom kućom, termoizolacija Baumit 10cm, Aluplast troslojno staklo sa argonom, reklo bi se sve po PS-u, grijem oko 120m2 na dvije etaže, plinski kotao Vaillant 28kW, kaže majstor da su to neke dobre serije koje su se pravile prije 7-8-10 godina, radijatori standardni, temp. u kući na 23.5 do 24 stepena konstantno 24h uključeno. Mjesečno plina dođe u prosjeku 150KM. Tu je uključena i topla voda, dakle ako odbijem toplu vodu cca. 20-30KM u najboljem slučaju ja ne mogu ispod 600KM za sezonu proći, ako je hladnije onda računam do 1000KM za sezonu grijanja sa toplom vodom što i nije puno s obzirom na komfor.

Struje mi dođe u prosjeku 80KM-90KM, međutim u toku pandemije sada je normala da mi dođe po 100 ili 120KM struje jer smo većinom u kući svi 24h, rade tri desktop računara, online školovanje, rad od kuće...itd. a sve su A, A+ ili A++ uređaji, frižider, dvije mašine za veš, sušilica...itd.

Ako ti uspiješ za sezonu grijanja potrošiti samo 300-350KM struje (valjda ukupni računi za struju), to je od tebe neka super duper napredna tehnologija. To jedino ako ti je pasivna kuća, toplotna pumpa, solarni paneli, geotermalni izvor, ostalo nemoguće.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#13104 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by visuljak »

Prije par mjeseci na ulazu u jedan restoran vidim majstori postavljaju dvije TP i to bas momacke.
Skoro sam bio i zaboravio na to kada mi dolazi privatno taj vlasnik resstorana. Zapocnem pricu izmedju svega ostalog i oko tih TP. Kaze on, nema ih vise. Kako, zasto?
Dosla je firma i sagledala situaciju na terenu. Radi se o restoranu sa trgovinom koje su povezane na jedan sistem sa mogucnoscu odvajanja. Oni su bili stanovista da ove dvije TP mogu zadovoljiti njegove potrebe. Malo je reci koliko se covjek razocarao. Par dana su probali nabiti temperaturu i max.do 60 su uspjeli. Kaze kako je padala noc i padala je i temperatura vode u sistemu tako da nisu uspjeli zagrijati prostorije. Nakon svih pokusaja pokupili su svoje pumpe a on se vratio na ugalj.
Razumijem da je to problem zagrijati veliki prostor sa dosta stakala i velikim gubicima. Tu ne pomaze ni podno grijanje nego samo kombinacija podno-radijatori...tako da nekada ni TP ne pomaze pored dobre volje.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1603
Joined: 11/06/2011 07:36

#13105 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Kiki_Musampa »

Ima li ko da se po ovim minusima grije na klimu koja ne košta kao polovno auto??
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#13106 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Milenkov buraz »

visuljak wrote: 13/02/2021 21:16 Prije par mjeseci na ulazu u jedan restoran vidim majstori postavljaju dvije TP i to bas momacke.
Skoro sam bio i zaboravio na to kada mi dolazi privatno taj vlasnik resstorana. Zapocnem pricu izmedju svega ostalog i oko tih TP. Kaze on, nema ih vise. Kako, zasto?
Dosla je firma i sagledala situaciju na terenu. Radi se o restoranu sa trgovinom koje su povezane na jedan sistem sa mogucnoscu odvajanja. Oni su bili stanovista da ove dvije TP mogu zadovoljiti njegove potrebe. Malo je reci koliko se covjek razocarao. Par dana su probali nabiti temperaturu i max.do 60 su uspjeli. Kaze kako je padala noc i padala je i temperatura vode u sistemu tako da nisu uspjeli zagrijati prostorije. Nakon svih pokusaja pokupili su svoje pumpe a on se vratio na ugalj.
Razumijem da je to problem zagrijati veliki prostor sa dosta stakala i velikim gubicima. Tu ne pomaze ni podno grijanje nego samo kombinacija podno-radijatori...tako da nekada ni TP ne pomaze pored dobre volje.
Ma toplotne pumpe su odlično riješenje ali sve ima svoje, kako mora, koji standard, šta sa čime može a šta ne može. Ja sam onog lika sa OLX jednom maksuz zvao i pravio se laik. Reko imam standardne gusane radijatore i grijanje na plinski bojler Vaillant, reko moRe li se turiti TP na to da me grije. Kaže ovaj može bez problema, radi odlično, ma sve super, može, samo daj pare...ne sjećam se više cifre. Reko prijatelju TP su generalno niskotemperaturno grijanje, ne može na gusane radijate ili na standardne limene TP, mora ili podno grijanje ili posebni radijatori a to poskljupljuje investiciju drastično. Kaže može, nabije toplotna temperarturu do 70 stepeni, reko to možeš nekom drugom pričati i varati ovaj narod meni ne možeš. Koliko sam pratio niti jedan TP ne može nabiti 60 ili 70 stepeni koliko je potrebno za klasični sistem grijanaj gusani ili limeni. Max za toplotne je do 55 u idealnim uslovima ali kada je vani veći minus onda je to problem za standarndi sistem, dakle mora podno, najbolje u kombinaciji podno i niskoprofilni radijatori i to neki lijevi već certificirani za niskotemperaturno grijanje i toplotne pumpe a to je skupa muzikaza obične smrtnike u BiH.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#13107 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Milenkov buraz »

Kiki_Musampa wrote: 13/02/2021 21:29 Ima li ko da se po ovim minusima grije na klimu koja ne košta kao polovno auto??
Teška situacija...ja imam tri invertera Haier NEBULA koje važe za bolje kineske ali po ovim minusima teško. Mislim ugrije ona ali mene nervira zujanje kada je veliki minus i prenosi se po betonskoj konstrukciji. Ja svoje koristim na prelazima za grijanje i tu su stvarno extra dobre, smiješno koliko potroše i kako ugriju, pogotovo ova od 18kW u dnevnoj sobi.
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#13108 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Kiki_Musampa wrote: 13/02/2021 21:29 Ima li ko da se po ovim minusima grije na klimu koja ne košta kao polovno auto??
Koje polovno auto, golf2, 4 ili polovan m3?

Moze se uzet i za male pare solidna klima, jista ekstravagantno al da sljaka. Samo treba znat sta trazit. A to vec ovisi dosta od prostora :)
Moj Lomo Regular je grijao i na -10 sprat kuce bez problema. A moze se nac za 800km. S tim da imm izolacoju i iznad se grijalo.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1603
Joined: 11/06/2011 07:36

#13109 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Kiki_Musampa »

Pa to pitam, trenutno je -10,i koje klime sada bez problema griju....
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9902
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13110 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

Kiki_Musampa wrote: 13/02/2021 21:48 Pa to pitam, trenutno je -10,i koje klime sada bez problema griju....
Gree hansol pici bez problema
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#13111 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi »

Pa svaka koja moze raditi. Ja imam obicni LG kojeg upalim svako vece iza 22 kad se zavrne centralno i uredno grije dok ne krenemo spavat. Radila je i sinoc i preksinoc. Koliko trosi, ne znam, nemalo rekao bih, jer mi je racun za struju veci u januaru za nekih 10-15 maraka.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13112 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Milenkov buraz wrote: 13/02/2021 21:13
Kod tebe je pasivna kuća ili?
Pasivna kuća kako joj i ime kaže ne troši ništa.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13113 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Milenkov buraz wrote: 13/02/2021 21:29 Ma toplotne pumpe su odlično riješenje ali sve ima svoje, kako mora, koji standard, šta sa čime može a šta ne može. Ja sam onog lika sa OLX jednom maksuz zvao i pravio se laik. Reko imam standardne gusane radijatore i grijanje na plinski bojler Vaillant, reko moRe li se turiti TP na to da me grije. Kaže ovaj može bez problema, radi odlično, ma sve super, može, samo daj pare...ne sjećam se više cifre. Reko prijatelju TP su generalno niskotemperaturno grijanje, ne može na gusane radijate ili na standardne limene TP, mora ili podno grijanje ili posebni radijatori a to poskljupljuje investiciju drastično. Kaže može, nabije toplotna temperarturu do 70 stepeni, reko to možeš nekom drugom pričati i varati ovaj narod meni ne možeš. Koliko sam pratio niti jedan TP ne može nabiti 60 ili 70 stepeni koliko je potrebno za klasični sistem grijanaj gusani ili limeni. Max za toplotne je do 55 u idealnim uslovima ali kada je vani veći minus onda je to problem za standarndi sistem, dakle mora podno, najbolje u kombinaciji podno i niskoprofilni radijatori i to neki lijevi već certificirani za niskotemperaturno grijanje i toplotne pumpe a to je skupa muzikaza obične smrtnike u BiH.
Postavlja se pitanje da li razmišljaš od danas do sutra ili na period od 10+ godina?
Pa tebi je valjda u interesu da se griješ sa što manje troškova po sezoni, zato i ulažeš u nešto što ti dugoročno štedi energiju?

TP ima koje griju i do 80C, ali to nije cilj, već sa što manjom polaznom temp vode grijati prostor.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#13114 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Milenkov buraz »

piplica wrote: 13/02/2021 22:50
Milenkov buraz wrote: 13/02/2021 21:13
Kod tebe je pasivna kuća ili?
Pasivna kuća kako joj i ime kaže ne troši ništa.
Naravno da troši, samo je energetski vrlo, vrlo, efkasna. Ne postoji tijelo koje ne troši (ne gubi) energiju a da pritom zadržava istu temperaturu samo od sebe, osnovi fizike.
Last edited by Milenkov buraz on 14/02/2021 00:03, edited 2 times in total.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#13115 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Milenkov buraz »

piplica wrote: 13/02/2021 23:15
Milenkov buraz wrote: 13/02/2021 21:29 Ma toplotne pumpe su odlično riješenje ali sve ima svoje, kako mora, koji standard, šta sa čime može a šta ne može. Ja sam onog lika sa OLX jednom maksuz zvao i pravio se laik. Reko imam standardne gusane radijatore i grijanje na plinski bojler Vaillant, reko moRe li se turiti TP na to da me grije. Kaže ovaj može bez problema, radi odlično, ma sve super, može, samo daj pare...ne sjećam se više cifre. Reko prijatelju TP su generalno niskotemperaturno grijanje, ne može na gusane radijate ili na standardne limene TP, mora ili podno grijanje ili posebni radijatori a to poskljupljuje investiciju drastično. Kaže može, nabije toplotna temperarturu do 70 stepeni, reko to možeš nekom drugom pričati i varati ovaj narod meni ne možeš. Koliko sam pratio niti jedan TP ne može nabiti 60 ili 70 stepeni koliko je potrebno za klasični sistem grijanaj gusani ili limeni. Max za toplotne je do 55 u idealnim uslovima ali kada je vani veći minus onda je to problem za standarndi sistem, dakle mora podno, najbolje u kombinaciji podno i niskoprofilni radijatori i to neki lijevi već certificirani za niskotemperaturno grijanje i toplotne pumpe a to je skupa muzikaza obične smrtnike u BiH.
Postavlja se pitanje da li razmišljaš od danas do sutra ili na period od 10+ godina?
Pa tebi je valjda u interesu da se griješ sa što manje troškova po sezoni, zato i ulažeš u nešto što ti dugoročno štedi energiju?

TP ima koje griju i do 80C, ali to nije cilj, već sa što manjom polaznom temp vode grijati prostor.
Koja je to TP, prvi put čujem da postoji takva TP koja zagrije vodu do 80 stepeni :shock: ? Mitsubishi Zubadan koja je možda najbolja u svijetu TP ide do max. 55 stepeni, optimalno 52 stepena. Naravno da TP dobra stvar, to nije pitanje, pitanje je koliko se isplati objekat u kojem se već živi raditi toliki zahvat no to je drugi par cipela.
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#13116 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Postoje viskotemperaturne i niskotemperaturne. Visokotemp idu na 80.
Mada sa tp sto kaze piplica je bolji sto nizi polaz. Evo za Pansaonic aquareu 5kw npr:

Heizleistung / COP (A2/W55) kW / – 4,00 / 2,33
Na 2 steoena vanjske, 4kw daje, 2.33cop, polazna voda 55c.

Heizleistung / COP (A2/W35) kW / – 4,80 / 3,36

Sa polazom od 35c je cop 3.36. Puno bolji nego na 55c.

Zato po meni bolje uloziti u izolaciju, pripremiti niskotemperaturni vid grijanja pa onda uzeti TP manje jacine koja je jeftinija.
kavaz34
Posts: 14
Joined: 20/12/2020 19:58

#13117 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kavaz34 »

Ljudi jel normalno evo kod mene neka no name klima ,pise na njoj samo qualityair stara minimalno 13 god. evo sada na -8 c, da naglasim on-off klima grije kao luda 😳, meni je drago da radi ali rekao bi da rusi sve teorije o obicnim klimama.rekao bi čudo
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#13118 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Kad nema puno vlage vani sve klime rade lakse.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13119 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

kavaz34 wrote: 14/02/2021 09:04 meni je drago da radi ali rekao bi da rusi sve teorije o obicnim klimama.rekao bi čudo
Sa COP-om 1.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#13120 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Mislim da on ima znanja,ima i alat,manometre itd
Mislim da on zna tacno kolko mu klima izbacuje toplote i kolko trosi struje na -8

Nadam se da cemo uskoro dobit odgovor.
Felix77
Posts: 192
Joined: 26/01/2019 20:01

#13121 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Felix77 »

Image

Juče i danas.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13122 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Milenkov buraz wrote: 13/02/2021 21:13
rovac13 wrote: 13/02/2021 15:33 Od 2012. na ovamo nikad jos nisam potrosio preko 400km za zimu na grijanje sprata kuce 85m2 .....prosjek rekao bih 300-350 km po zimi.

Na pelet nam je trebalo 2-3 puta vise.

Pa mi cudno kad procitam ovakve stvari.
Kod tebe je pasivna kuća ili? Nešto mi to nenormalno malo za sezonu grijanja, ako sam dobro razumio? Poredim sa mojom kućom, termoizolacija Baumit 10cm, Aluplast troslojno staklo sa argonom, reklo bi se sve po PS-u, grijem oko 120m2 na dvije etaže, plinski kotao Vaillant 28kW, kaže majstor da su to neke dobre serije koje su se pravile prije 7-8-10 godina, radijatori standardni, temp. u kući na 23.5 do 24 stepena konstantno 24h uključeno. Mjesečno plina dođe u prosjeku 150KM. Tu je uključena i topla voda, dakle ako odbijem toplu vodu cca. 20-30KM u najboljem slučaju ja ne mogu ispod 600KM za sezonu proći, ako je hladnije onda računam do 1000KM za sezonu grijanja sa toplom vodom što i nije puno s obzirom na komfor.

Struje mi dođe u prosjeku 80KM-90KM, međutim u toku pandemije sada je normala da mi dođe po 100 ili 120KM struje jer smo većinom u kući svi 24h, rade tri desktop računara, online školovanje, rad od kuće...itd. a sve su A, A+ ili A++ uređaji, frižider, dvije mašine za veš, sušilica...itd.

Ako ti uspiješ za sezonu grijanja potrošiti samo 300-350KM struje (valjda ukupni računi za struju), to je od tebe neka super duper napredna tehnologija. To jedino ako ti je pasivna kuća, toplotna pumpa, solarni paneli, geotermalni izvor, ostalo nemoguće.
Vjeruj da može, ti se očito razbacuješ za energijom, jer kada saberem svoje račune za el. energiju u 2020 imam potrošnju od cca. 1200KM za cijelu godinu.
I sve je na el. energiju od grijanja pa do kuhanja.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#13123 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Milenkov buraz »

piplica wrote: 14/02/2021 13:02
Milenkov buraz wrote: 13/02/2021 21:13
rovac13 wrote: 13/02/2021 15:33 Od 2012. na ovamo nikad jos nisam potrosio preko 400km za zimu na grijanje sprata kuce 85m2 .....prosjek rekao bih 300-350 km po zimi.

Na pelet nam je trebalo 2-3 puta vise.

Pa mi cudno kad procitam ovakve stvari.
Kod tebe je pasivna kuća ili? Nešto mi to nenormalno malo za sezonu grijanja, ako sam dobro razumio? Poredim sa mojom kućom, termoizolacija Baumit 10cm, Aluplast troslojno staklo sa argonom, reklo bi se sve po PS-u, grijem oko 120m2 na dvije etaže, plinski kotao Vaillant 28kW, kaže majstor da su to neke dobre serije koje su se pravile prije 7-8-10 godina, radijatori standardni, temp. u kući na 23.5 do 24 stepena konstantno 24h uključeno. Mjesečno plina dođe u prosjeku 150KM. Tu je uključena i topla voda, dakle ako odbijem toplu vodu cca. 20-30KM u najboljem slučaju ja ne mogu ispod 600KM za sezonu proći, ako je hladnije onda računam do 1000KM za sezonu grijanja sa toplom vodom što i nije puno s obzirom na komfor.

Struje mi dođe u prosjeku 80KM-90KM, međutim u toku pandemije sada je normala da mi dođe po 100 ili 120KM struje jer smo većinom u kući svi 24h, rade tri desktop računara, online školovanje, rad od kuće...itd. a sve su A, A+ ili A++ uređaji, frižider, dvije mašine za veš, sušilica...itd.

Ako ti uspiješ za sezonu grijanja potrošiti samo 300-350KM struje (valjda ukupni računi za struju), to je od tebe neka super duper napredna tehnologija. To jedino ako ti je pasivna kuća, toplotna pumpa, solarni paneli, geotermalni izvor, ostalo nemoguće.
Vjeruj da može, ti se očito razbacuješ za energijom, jer kada saberem svoje račune za el. energiju u 2020 imam potrošnju od cca. 1200KM za cijelu godinu.
I sve je na el. energiju od grijanja pa do kuhanja.
Kuham i ja na struju. Koliki prostor griješ, na koju temperaturu...sve ima svoje. 23-24 stepena nije razbacivanje već normalan komfor. Kod mene se 365 dana u godini u kihinji napravi ručak, pravi ručak sa supom, upotrebom rerne od cca. 1-2h, ne govorim da doneseš gotovo jelo i podgriješ u mikrovalnoj. Mašina za suđe svaki dan najmanje jednom. To tvoje može za mali stan, dvije osobe sa možda jednim do dva djeteta. Znam ljude koji prođu još jeftinije ali griju manji stan, samo dnevni borovak do je spavaća ledara, WC na 17-18 stepeni i slično. Mislim OK ali jebo takav život.
Last edited by Milenkov buraz on 14/02/2021 13:17, edited 1 time in total.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13124 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

140m2 netto korisne površine.
Temperatura je kontstantna 23° C.
Kuha se isto svaki dan, svaki dan se pere suđe, dvoje male djece.
Mašina za veš radi min. 3-4X sedmično.
Last edited by piplica on 14/02/2021 13:19, edited 1 time in total.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#13125 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Milenkov buraz »

piplica wrote: 14/02/2021 13:16 140m2 netto korisne površine.
Temperatura je kontstantna 23° C.

Svaka čast, dakle prosjek cca. 100KM mjesečno za grijanje struja na 23 stepena i sve ostalo na struju. Ne znam kakvi su to kod vas uređaji ali meni to izgleda debelo nerealno.
Post Reply