Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20451 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

@Idemedosumom
Da, vrlo malo, kao sto mozes vidjeti na deisgnload od 1.5kw, ali to sto je pretice na ekstremnim minusima ti isto, po meni, govori da je vjerovatno kvalitetnije izvedena sto se tice grijanja. Moj izbor bi bila ft, i ovi forumasi sto imaju vise iskustva ce ti reci da je provjerena. Prednost je sto uopste moze da se kupi kod nas jos uvijek.

Shorai edge sam poredio 12ke, za 18ke je druga prica. Tezina moze da bude indikator, ali nije sve ni u tome, kada sam nasao spec za nekog vivaxa, nasao sam da ga radi aux i da je vanjska 35kg, ali probavajuci tu klimu, cesto ide u deforst i bolje radi midea (jace grije) 12ka u drugoj prostoriji (vanjska 27kg). Mada u ovom konkretnom slucaju, mislim da je vanjska kod ay bolja, da na kraju ima vise kapaciteta (bas jer je u pitanju taj provjereni kompresor) ali npr na ay35 vanjska je 28.5kg i za nju sam rekao da je shorai edge u prednosti, sto po spec, sto po iskustvima sto procitah na forumima.

Btw, 42ay koja je spomenuta da ima isti kompresor, po mitsu katalogu je 34kg tako da nesto mu nije isto, cim je vanjska laksa 6kg :D
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20452 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

@mobsterc
Hvala, znači Shorai 18ka jok.

Skupljac je dosta ranije postavljao upis s hr foruma, gdje lik hvali Hitachi a pljuje "sveti trojac", Mitsu, Daikin i Toshibu, kako smanjuju "input" na temp nižim od 7c:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=853 ... count=4809

Mada koliko sam skonto, svu filozofiju bazira na poređenju specs-a i Euroventu.
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20453 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

Ne moze to gledati po euroventu jer te stavke su proizvoljne, nisu konacne (mada razumijem i o cemu on govori, zasto bi proizvodjaci krili ako imaju veci kapacitet i sl. ali odgovor je vjerovatno znog marketinga jer prosjecan kupac ne moze ulaziti u ove detalji, zanima ga efikasnost i onda oni nadju kapacitet gdje su najefikasniji i njega objave). Proizvodjac odabere load i prikaze cop, ovi to testiraju i potvrde. Mozes porediti samo kao npr gore ft i ay gdje je isti load, ili recimo ono na minusima isti cop (a razlicit load) pa da nesto kao zakljucis. Naravno treba da uzmes u obzir i protok vazduha klima koje poredis, ali opet kazem, mislim da kod cerifikacije to nije neka prostorija 50m2 pa da protokom dobijes drasticne rezultate nego prije nesto dosta manje. Zato logicki, ako ti treba da dobaci vise, a ne smeta buka, biras koja moze veci protok da postigne. Ali opet ako je jedna 700 a druga 800max, nije to neka razlika...
Ako pratis spec, jako je vazno znati toplotne gubitke, ako izracunas da na +7 tvoji toplotni gubici su 1.5kw, vidis tamo u spec load od 1.5kw i scop kod shorai 11 a ay 9, sontas da u tom konkretnom slucaju ce prva biti efikasnija (teoretski).
Ima vise posla uporediti razlicite modele, a treba ti i srece pa da su npr slican load stavili na +2, +7 pa da znajuci da ces npr tu provesti najvise mjeseci, moci napraviti neki odabir.

A npr shorai 18ka ima unutrasnju od 14kg naspram 10.5 kod ay i max protok od 990m3 naspram 775, tako da moze ti i to igrati ulogu u zavisnosti od potreba, i to sto ay moze dati lupam max 5kw toplote a ova 4.6 ti je manje bitno nego neki feature koji ti se svidja jer ti ne treba toliko toplote. .. Kao i kod tv, pravis kompromise za svoj budzet, samo ovdje ima puno vise gatanja :D jer nemamo gdje da radimo direktne usporedbe tih nekih parametara koji bi nam mogli biti bitni. I na to sve dodas veliku sansu da ti neko ne odradi montazu kako treba i onda tek postane veselo :-)
bumerangss
Posts: 4477
Joined: 12/01/2015 16:47

#20454 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by bumerangss »

Molim savjet...
Prosle godine u junu uzeo daikin sensira 12ka i zadovoljan sam. Kad sam se hladio dobivao vise 60 km struje a sad februar dobio manje 40 km (najtopliji od pamtivjeka) u prelaznom periodu kraj septembra i oktovar skoro da nije ni radila kao sto vjerovatno nece ni april i pocetak maja.
Danas pevi put dakle nakon 8 mjeseci od kako sam je postavio skinuo da ocistim tj operem one dvije mrežice i skoro da nista nisam ni imao oprati bas cisto

Da napomenem da i kad radi skoro uvijek radi na nocnom režimu tj da najmanje puše
Mozda i zato nema dlaka i skoro nikako prašine na mrežici...?

Zanima me mora li se ona čistiti godisnje?

Postavio je ovlasteni serviser i kao garancija 3 godine a ako se servisira redovno tj jednom godišnje onda je garancija 5 godina.

Da li da zovem servisera u maju da cisti klimu koja je radila za 8 mjeseci mozda 30% vremena i koja je po mom laickom misljenju čista?

Ipak nije malo 70 KM "redovan" servis :D
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9909
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#20455 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by bordo gandalf »

bumerangss wrote: 17/03/2024 17:39 Molim savjet...
Prosle godine u junu uzeo daikin sensira 12ka i zadovoljan sam. Kad sam se hladio dobivao vise 60 km struje a sad februar dobio manje 40 km (najtopliji od pamtivjeka) u prelaznom periodu kraj septembra i oktovar skoro da nije ni radila kao sto vjerovatno nece ni april i pocetak maja.
Danas pevi put dakle nakon 8 mjeseci od kako sam je postavio skinuo da ocistim tj operem one dvije mrežice i skoro da nista nisam ni imao oprati bas cisto

Da napomenem da i kad radi skoro uvijek radi na nocnom režimu tj da najmanje puše
Mozda i zato nema dlaka i skoro nikako prašine na mrežici...?

Zanima me mora li se ona čistiti godisnje?

Postavio je ovlasteni serviser i kao garancija 3 godine a ako se servisira redovno tj jednom godišnje onda je garancija 5 godina.

Da li da zovem servisera u maju da cisti klimu koja je radila za 8 mjeseci mozda 30% vremena i koja je po mom laickom misljenju čista?

Ipak nije malo 70 KM "redovan" servis :D
Ja zovnem pred sezonu grijanja da ociste
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20456 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

@rovac13 je li ono kod tebe Fujitsu klima?

Ženin dajdža priča danas, u njega g12kgte i veli da je prezadovoljan.

Kakva bi bila ASYG18KMT u odnosu na AY50, ima li neko komentar, ja se umorio :-D
dekara
Posts: 161
Joined: 07/01/2017 18:51

#20457 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by dekara »

Idemedosumom wrote: 16/03/2024 20:14
rovac13 wrote: 16/03/2024 19:44 Malo vam se logika razilazi.

U najnizem fan,gdje je klima najmanje bucna,klima ne moze razvit puno snage.I cop je slabiji,a i snage manje.

Ok je ako zelite smanjit buku......ali cemu onda model FT koji ima veliku vanjsku veliki kompresor .....a vi mu nedate da se razmase.

Onda uzmes jeftine klime.
Daikin sensira kod mene radi bas tiho i unutarnja i vanjska,a placena svojevremeno 900 km.Da sam ih poredao u svaku sobu dobio bih idealan ugodjaj.
Da, buka mi nije problem, navikao sam na bučno zbog rijeke i toplo zbog toplane. Neka ona puše na fan 2 i 3 ako treba, ali neka je toplo.

Ja kako sam @skupljac_zeljeza shvatio, treba ici na modele s twin rotary kompresorima, i obavezno 2x klime. 3x nisu opcija. Ja sam nekako bliži varijanti ft50 u dnevnoj, gdje mi je i najbitnije da bude toplo, + recimo ft25 u manjoj sobi, da puše u hodnik i tako "pomaže" ovoj prvoj. U velikoj sobi nema klime, babuka voli u hladnom spavati :D
Za tvoj prostor dva daikina sensire 12 u dnevnu ftxd europski a u djeciju sobu ftxc malezijska nema potrebe dati vise od 3000km.sigurno ce te ugrijati i ohladiti.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20458 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

dekara wrote: 17/03/2024 21:19 Za tvoj prostor dva daikina sensire 12 u dnevnu ftxd europski a u djeciju sobu ftxc malezijska nema potrebe dati vise od 3000km.sigurno ce te ugrijati i ohladiti.
Ako se u obzir uzme dobra izolacija, da je stan a ne kuća, i s ovakvom zimom, pa čak i da je prosječna dnevna temp. za 5 stepeni c hladnija, i ja mislim da bi 2x solidne 12ke to izgurale.

Ali moram misliti i na scenarije ekstremnih zima, šta ako. Ne bih da činim grešku, prođi 1000KM jeftinije pa onda skidaj, mijenjaj, prođem mnogo skuplje. Ima kolega s foruma koji je tako prošao.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20459 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Nemoj odjednom kupit obje.

Kupis jednu pa probas jednu sezonu,uvjeris se kako je,pa budes pametniji kolko ti fali i gdje ti fali,pa dopunis.

Za dnevnu,glavnu sobu nije lose uzet nesto malo ozbiljnije,a za ostatak,dopuna,spavaca djecja,tu mogu i jeftine.

Ako dobro vidim,fujitsu ima trenutno nesto bolju cijenu.Ako je daikin 12 najjeftinija 1500 km,cini mi se da se za te pare kod fujitsu nadje i kmta 12 koji nije najniza klasa.I to bi trebalo biti bolje od sensire.

Druga stvar je sto meni se kod daikina svidja tisina vanjske.
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20460 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

Kako sada dodjosmo od silnih mega klima i mocnih twinrotary kompresora od 40kg na sensiru od 26kg? :D

Vala ti je rovac dao odlican savjet, kupi jednu, koristi dopunski grijalicu jednu sezonu dok ne skontas sta kako, u najgorem slucaju mozes premjestiti tu neku u sobu a u dnevni onda kupiti vecu, nije to neki drasticni trosak, plus 200KM. Ali 99.9% ti ne treba toliko snage, mislim da se zalijeces, imaces dovoljno u rezervi sa ft35. U tu malu sobicu sta god da stavis mislim da ce raditi, ne moras uopste neke hiljade da se uvaljujes. Opet ti ostane grijalica za eto te neke ekstremne slucajeve tako da se neces smrznuti kako god.
Pa kako se ljudi griju evo na midea, vivax i ostale, dosta njih je mozda ni pola snage od mitsu, pogotovo ako je stan i izolacija, nema toliko gubitaka.
Po meni je vaznije da nadjes dobrog montera, da to postavi kako treba, sta god da kupis nego mogucnosti nekog modela u 10-20%
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20461 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Realno FT model je dizajniran za deda mraza.
Takve klime kod nas i nisu bas potrebne,ali eto ako se neko boji zime,stoje u ponudi.

Isto tako kod mene nocria ima brutalnu snagu i na -25 .......ali mi zadnjih godina dok je 0 C i iznad toga ,samo jeftini daikin radi,i odrzava kucu 85 m2.Tek kad pocnu minusi onda krece i nocria
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20462 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Bilo je rijeci kako neko zeli klimu samo drzat u najnizoj fan brzini

Onda tek skupi modeli nemaju smisla.
Tu i ne treba nista vise od sensire.

Npr imam nocriu,bio najjaci model iz fujitsu.
Snaga do 9,1 kw.
Snaga na -15 oko 6 kw
Iz uticnice moze da potegne i do 3000w kad se steknu uslovi za to.

Ali zbog zastite..ako ga stavite u najnizu fan brzinu ne moze potegnut struje vise od 800-1000w,odnosno kompresor je limitiran da nebi zbog premalog protoka zraka doslo do previsoke temp na izduvu a tu ima plastike.


A tih 1000w moze da povuce svaka najjeftinija klima.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20463 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

Da, takav mi je plan. Glavnu klimu za dnevnu sada/uskoro uzeti, pa vidjeti u toku zime kako će ići, pa po potrebi dodati neku 12ku da iz sobe puše prema hodniku/kupatilu.

Trenutno mi je AY50 (2680 KM) front-runner u glavi. Nema kod nas već odavno hladnoća za deda mraza, pa sam sve dalji od FT varijanti. A ako bi iznimno pala temp, ni AY50 ne bi trebala odmah gaće skinuti.

Na drugom mjestu je nešto jeftinija i manje popularna varijanta na ovom forumu Hitachi VJ50PHAE (cirka 2000KM), vanjska jed. 39,5 kg. Što bi zzap s hr foruma rekao, Hitachi zadržava visok % nominalnog kapaciteta grijanja na -15c :P
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20464 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Idemedosumom wrote: 17/03/2024 23:27

Trenutno mi je AY50 (2680 KM) front-runner u glavi. Nema kod nas već odavno hladnoća za deda mraza, pa sam sve dalji od FT varijanti. A ako bi iznimno pala temp, ni AY50 ne bi trebala odmah gaće skinuti.
Zar ima razlike :)
FT35 ...FT50...AY50
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20465 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

Opet ti je ay50 previse... Ap35 i da zavrsimo :D
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20466 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

https://ibb.co/DkYfCzL

Sta se desi kad uzimamo klime projektovane za deda mraza na sjeveru finske,a zivimo u bih.

Najmanja FT25 na -32 grije snagom 2,5 kw bez nekih problema.Radi dobro u minusima vidi se na ovom testu.......ali prvih 5 sati testa dok je vanjska temp u plusu sve pauza za pauzom,ne moze da se ustabili.

A mi ovdje od 200 dana zime......nekih 150-180 dana nam je u plusu :)

Prodje vrijeme cekajuci da klima pokaze svoju bolju stranu :)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20467 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

rovac13 wrote: 18/03/2024 00:04 Zar ima razlike :)
FT35 ...FT50...AY50
Pa gore si napisao da je ft za nordijska.područja, overkill, ne treba. AY je stepenicu ispod, a 50-ka može upuhati dovoljno toplog zraka da zagrije tih ca. 45 m2 (dnevna, kuhinja i hodnik). Buke se ne bojim :arrow:
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20468 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Jest ispod kad poredis AY35 i FT35.
Onda je ft mocnija.

A kad ubacis u racun AY50 koja je jaca od AY35.......onda taman dodje kao i FT35........sto i hardver potvrdjuje.......fizicki iste klime,iste dimenzije,isti dijelovi unutra FT35 i AY50

Kad cemo jednom shvatit zasto imamo neke skupe 12ke,mocnije,jace........one ustvari nisu nista drugo nego neka 18ka upakovana i napisano na njoj 12ka :)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20469 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

rovac13 wrote: 18/03/2024 00:51 Jest ispod kad poredis AY35 i FT35.
Onda je ft mocnija.

A kad ubacis u racun AY50 koja je jaca od AY35.......onda taman dodje kao i FT35........sto i hardver potvrdjuje.......fizicki iste klime,iste dimenzije,isti dijelovi unutra FT35 i AY50

Kad cemo jednom shvatit zasto imamo neke skupe 12ke,mocnije,jace........one ustvari nisu nista drugo nego neka 18ka upakovana i napisano na njoj 12ka :)

Isti hardver, a ft35 ipak ograničena malo, softverski?

I izgleda da je kod Hitachi ipak ova Takai RAK-50RXE/RAC-50WXE cjenovno bliža AY50-ki, malo čak i skuplja. Al zato vanjska jed. 51kg :shock:
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20470 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Jeste ako bi pricali o razlici izmedju FT35 i FT50

Skaces s teme na temu.
Nemamo zivot pred sobom za caskanje.
Uzmi sto ti mislis da je najbolje.
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20471 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

Pa svaki proizvodjac ima rangove modela, naci ces i kod drugih srednji, ili visi rang, fujtisu, panasonic etherea, toshiba daiseikai itd. Neki brendovi imaju bolju cijenu, neki losiju, manje zastupljeni, pitanje sta se moze nabaviti... Vracamo se na pocetak, sam moras presjeci, od provjerenih mozes dobiti preporuku sta se najvise kupovalo ili da se odvazis pa kupis nesto sto nije i sam doprineses :D
Konkretno kod mitsu, ft i ap serija su provjerene, najmanje zalbi, to je ono sto sam bar ja pokupio po forumima. Sa druge strane, upadas u zamku da ces kao nesto pogrijesiti pa opet kazem, ako se ljudi griju na vivax, tesla, vox neces ni ti u rukavicama sjediti sigurno, imas sada vec okvirno znanje da mozes da doneses odluku, postavi jednu pa skontaj kako ces dalje.
dekara
Posts: 161
Joined: 07/01/2017 18:51

#20472 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by dekara »

Iz mog iskustva koji imam porodicnu kucu o 100m2 skoro 3oom3 nas troje u kuci odraslih sada grijem 73m2 ne treba mi vise. Tri klime pokvarila se treca 18ka.u hodniku nakon 12g.Citavu zimu od 11mjeseca 12ka iz dnevne odrzava na fan 2 dnevnu 23 stepena hodnik veliki 21 spavacu i kupatilo na 19-20 stepeni oko 56m2.Sin grije svoju sobu 16m2 sa svojom klimom zatvori vrata.Upalio sam centralno na palet tri radijatora samo u januaru kad je bilo minusa da zagrijem malo hodnik kupatilo i spavacu ove zime potrosio 10 vreca peleta.Kakve su zime sve toplije necu ni uzeti tu trecu klimu da zamjenim ako zatreba ostalo mi peleta 2 tone propasce da kad zatreba upali pec.Ta klima sto je se pokvarila u hodniku bila je 18ka nikad u sobu gdje sjedim ne bi stavio 18ku.jer i sad na 6metara od mene osjetim 12ku na fan 2 kako puse i malo buke.To sto bi dao za jednu klimu 3000km uzmi dvije za te pare bolje je imas vise kw. i bolje si rasporedio toplotu.
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20473 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

@Idemedosumom
Taj takai sto si spomenuo me zaintrigirao, i mogao bi ti biti dobra opcija, ali 12ka jer 18ka ne modulira ispod 500w (12ka 250w).
Ako imaju na stanju, cini mi se ona firma daje rabat za kes i onda klima bude oko 2000.
Zarovio sam se malo da nadjem, snage ima sasvim dovoljno i na minusima a djeluje i prilicno efikasna:
Image

Ovaj hitachi je ozbiljna masina i izgleda namijenjena grijanju poput mitsu rw serije.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20474 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

Mobster me je ubijedio, idem s jednom RAK-35RXE/RAC-35WXE zbog izuzetnog kapaciteta pri nizim temperaturama, pa cu po potrebi ubaciti jos jednu. Javim utiske. Hvala svima na pomoci.
mujkoni
Posts: 105
Joined: 21/02/2012 21:42

#20475 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mujkoni »

evo i za air home 600 seriju https://webshop.kinnan.dk/upload_dir/sh ... 4317-2.pdf
solidne klime ova 18ka ispade ista kao i ova gore takai 12ke

takai 14ka 0.98kg plina
air home 18ka 1.05kg plina twin kompresor

18ka
Image

16ka
Image

14ka
Image

12ka
Image

9ka
Image
Last edited by mujkoni on 21/03/2024 14:43, edited 3 times in total.
Post Reply