Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20426 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

@mobsterc
Hvala ti na vremenu izdvojenom. Slobodno napiši koje su Panasonic klime u pitanju.

Dobro si konstatovao da nam fali neka platforma za recenzije i usporedbe invertera. Eto dobre ideje, ko ima kapitala da tako nešto napravi :-D

Spominjao si parapetne klime, koje su haman po 1000KM skuplje od zidnog ekvivalenta. A koja im je prednost? Štede zidni prostor, i izgledaju ljepše (subjektivno). Za mene tu nema dileme, ne plaća mi se toliko više za estetiku.

Što se moje situacije konkretno tiče, znam da mi ne možete na osnovu tlocrta reći gdje je najbolja lokacija za klime. Da li jednu ili dvije. Za to sam doveo montažera da procjenu napravi u stanu.

Ali stičem dojam da niko ne može nekim konkretnim stavkama pojasniti, zašto je model A generalno bolji od modela B, pri čemu oba spadaju u istu cjenovnu klasu.

Kao što bih ja objasnio na koje specifikacije treba obratiti pažnju pri kupovini tv-a. Ako je za filmove, za igrice, ili da sluzi kao pc monitor, za gledanje po mraku, ili u osvjetljenom prostoru, koju vrstu tehnologije/panela, pozadinskog osvjetljenja, itd... Toga za klime nekako nema.

A činjenica da nemam jasno definisan budžet samo otežava. Jer sada razmišljam da se protegnem do ft50, ako ću dugoročno biti rahat.

Opet sam najkonkretnije info dobio od @skupljac_zeljeza :kiss:
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20427 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

Idemedosumom wrote: 16/03/2024 17:54 @mobsterc
Hvala ti na vremenu izdvojenom. Slobodno napiši koje su Panasonic klime u pitanju.

Dobro si konstatovao da nam fali neka platforma za recenzije i usporedbe invertera. Eto dobre ideje, ko ima kapitala da tako nešto napravi :-D

Spominjao si parapetne klime, koje su haman po 1000KM skuplje od zidnog ekvivalenta. A koja im je prednost? Štede zidni prostor, i izgledaju ljepše (subjektivno). Za mene tu nema dileme, ne plaća mi se toliko više za estetiku.

Što se moje situacije konkretno tiče, znam da mi ne možete na osnovu tlocrta reći gdje je najbolja lokacija za klime. Da li jednu ili dvije. Za to sam doveo montažera da procjenu napravi u stanu.

Ali stičem dojam da niko ne može nekim konkretnim stavkama pojasniti, zašto je model A generalno bolji od modela B, pri čemu oba spadaju u istu cjenovnu klasu.

Kao što bih ja objasnio na koje specifikacije treba obratiti pažnju pri kupovini tv-a. Ako je za filmove, za igrice, ili da sluzi kao pc monitor, za gledanje po mraku, ili u osvjetljenom prostoru, koju vrstu tehnologije/panela, pozadinskog osvjetljenja, itd... Toga za klime nekako nema.

A činjenica da nemam jasno definisan budžet samo otežava. Jer sada razmišljam da se protegnem do ft50, ako ću dugoročno biti rahat.

Opet sam najkonkretnije info dobio od @skupljac_zeljeza :kiss:
Prednost parapetnih je sto su generalno za grijanje vise predvidjene i samom logikom stvari efikasnije jer topli vazduh sam ide gore. Zato su ove standardne klime postavljene kod plafona jer ona na usisu dobije topao vazduh koji se se sam podigne a hladni gura dole(jer joj je funkcija hladjenje) . Tu pomoc zakona fizike 'gubis' kada ih koristis za grijanje. Zato ne mozes staviti da puše ravno a ne prema dole ili pod 45c jer onda kada legnes na kauc, bude ti hladnjikavo a klima na 24 :D

Dvije uvijek bolje nego jedna, po meni tu nema dileme, ili jos bolje svaka prostorija da ima svoju.

Pa ne moze ti objasniti upravo jer nemamo gdje da dobijemo takve informacije. Da ti dam sada 10 brosura kineskih proizvodjaca tv-ova i imas samo njihove specifikacije mogao bi malo sutra dati adektvatan savjet. Implementacija VA panela moze da bude odlicna a i katastrofalna, i sam podatak da TV koristi VA panel ti nista ne bi znacila. A ako citas iskustva kod nas, neko je prezadovoljan grundig tv-om, dok neko pljuje samsung. Cinjenica je da ulazni model samsunga cesto bude smece, isto tako. Po meni je slicno i ovdje, mitsu HR je 'smece' obzirom koliko kosta. Da neko radi testove pa da se sve to fino moze vidjeti i dobiti jasna slika, svima bi lakse bilo...

Sto kaze kolega, stvari se mijenjaju, ja kada sam isao da rijesim grijanje tamo 2007me, najisplativiji je bio plin, te sam njega i ugradio, kostalo me tada 5000KM (to je po inflaciji danas jedno 12) :D
I ti imas slican problem, treba da se rijesis necega sto je vec implementirano i dodatno ulazes, sada da nemam grijanje i imam 12k za birao bih klimu po izgledu daljniskog sto onaj kaze :D
Ti moras biti taj i presjeci, opet kazem, ne znam kakav si sa bukom, ali ft50 na minimum ventilatora po spec kaze 28db sto je duplo glasnije do 20db (otprilike treba 8-10db da nam nesto bude duplo bucnije po utiski, iako je tehnicki +3db duplo bucnije). Istina, ako ces neku 12ku drzati na fan3 nor, ne igra ulogu, ja subjektivno govorim i zelim da po potrebi mogu utisati klimu da je skoro ne cujem. Imam neku lg 18ku, dok je jos bio iz holandije, sada sam naucio da je to bitno :D koje je stavljena samo radi hladjenja, nisam nikada pomisljao da grijem sa njom bas iz tog razloga sto je i na najtisoj postavci ventilatora za mene preglasna. Sada sam tek malo usao u tematiku, i za vikendicu planiram grijanje na klime iskljucivo zbog ekonomske isplativosti, ali pokusati zadrzati nivo komfora koje nor imam sada u stanu i plinskim grijanjem.


Pitao si za panasonic, za naparit oci :-)
PANASONIC HEATCHARGE CS-VZ12SKE + CU-VZ12SKE

Ili npr mitsu RW serija, ne spominje se cesto a to je serija sa grijanjem na umu, ali skuplja i od LN pa nema ko da prenese iskustva :D
Last edited by mobsterc on 16/03/2024 19:19, edited 1 time in total.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20428 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

@mobsterc

Ne slažem se s tobom oko analogije s tv uredjajima. Ja ne mogu garantovati, da je model xyz bolji od abc, ako ih nisam lično testirao. Ali mogu ti savjetovati da tražiš ips panel ako ce se gledati većinom preko dana, iz više uglova / u širokom prostoru. Nemoj birati VA panel u tom slučaju. Jer znam da ne bi bio zadovoljan ni s provjenim VA tv-om, a ips-om ćeš biti na dobrom putu.

Što se buke tiče, na prvom smo spratu, tik uz zgradu teče rijeka, i imaju betonske kaskade u koritu. Prozori su stalno otvoreni, pa se huka čuje. Kada neki gosti prvi put dodju, odmah upitaju, zar je udario pljusak? Evo skinuh nekakavu decibel meter aplikaciju na mobu. Prikazuje ca. 65 dB u dnevnom. Kada prozore pozatvaram, opadne na 38-39. Mi smo navikli na to.

Mislim da buka od klime neće biti problem, a i svakako djeca non-stop tutnje po stanu :D
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20429 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

Pa ne slazem se ni ja stim.. Svako ima neke svoje preferencije i kompromise, sta ima veze sto cu gledati preko dana ako ce ips panel biti los, crne katastrofa, zbog dse efekte nogomet negledljiv itd.
Ili suprotno, sve ostalo mi potaman sa nekim panelom, ali imam plejku i hocu da igram, lag uzas, ghostimg uzas.. Znaci moram napraviti kompromis (ili iskesirati duplu cifru npr). Dobar VA itekako moze nadmasiti los IPS u uslovima gdje inace IPS briljira naspram VA. Ili npr ljudi su svjesno birali TN jer ima najmanji response jer to najbitnije za kanter :D a sve ostalo katastrofa. Mada to ovdje nijentoliko aplikativno, to su razlicite tehnologije, i onda do implementacije pojedinog modela, sa klimama je inverter tehnologija jedna i samo ostajenkako je implementirana.
I tebi sam napisao da moras tacno odrediti sta ti treba, kod klima je zapravo jednostavnije nego sa tv-om, samo nemas recenziju i poredjenje par komada da dobijes 'sliku'. Upravo se radi o tome da nemamo standardizovan test, i ovo malo varijabli poput efikasnosti, buke, kapaciteta i ponasanja ne mozemo da uporedimo.
Puno se vise razumijem u monitore, tv i generalno hw nego u klime, i ako se vratis nekih 20ak str unazad mozes vidjeti da sam postavljao slicna pitanja kao i ti. I mene frustrira sto ne mogu naci konkretno, uporediti i odabrati jer na to sam navikao.
Npr ja tv biram philips iako ces ti reci hiljadu i jednu manu, ali meni jenambilight pola dozivljaja i svjesno idem na kompromis, da li ima bolji oled - ima, ali nema sa ambijem i tu se za mene prica zavrsiava jer nisam spreman na 3rd party implementaciju istog.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20430 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Malo vam se logika razilazi.

U najnizem fan,gdje je klima najmanje bucna,klima ne moze razvit puno snage.I cop je slabiji,a i snage manje.

Ok je ako zelite smanjit buku......ali cemu onda model FT koji ima veliku vanjsku veliki kompresor .....a vi mu nedate da se razmase.

Onda uzmes jeftine klime.
Daikin sensira kod mene radi bas tiho i unutarnja i vanjska,a placena svojevremeno 900 km.Da sam ih poredao u svaku sobu dobio bih idealan ugodjaj.
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20431 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

To za buku je bila moja zelja, pitao sam njega da li mu to igra ulogu i da obrati paznju, zato ti se mozda pomijesalo. Ispostavilo se da mu ne igra ogu, navikao na buku djece itd. Ja nemam djeci, imam los san, budi me svaki zvuk i biram svoje bitke.

Ja bih i birao taj kompromis npr, da imam vise klima i jos ako mogu izbaciti do 400m3 na oko 22db to je to jer sam shvatio sta je meni najbitnije (pored efikasnosti, odnosno manje potrosnje). Ali eto i za tu info moras kopati neke dokuemnte i sta ja znam, odredjeni proizvodjaci napisu koliko ima db i protoka m3 za svaki stepen ventilatora dok neki stave samo najnize i najvise, a opet treci tek u dokumemtaciji navedu.
Neko ce doabrati drugi kompromis ili je primoran jer ne moze ili ne zeli da ima vise vanjskih jedinica, nije isplativo i sl.
Zbog sve toga je po meni jako tesko savjetovati, sta mozemo je dijeliti informacije koje vec imamo i onda kada neko napravi neki odabir na osnovu ove teme, po meni bi bio red da se vrati i napise utiske, njegovo vidjenje prednosti i mana.

Npr nasao sam da se ljudi zale sa nekom midea klimom da kada dostigne temperaturu, ne gasi se nego ventilator nastavi da vrti i djeluje kao da hladi. Dodje lik, napisa proceduru, kombinaciju tipki kako da se to ugasi i rijesen problem, takve informacije zlata vrijede, da i one uredjaje koje posjedujemo iskoristimo na najbolji nacin. Svi se vjerovatno pitaju, ako postoji ta mogucnost, zasto proizvodjac nije dao jednostavnu opciju, nego moras biti instalater sa pristupom detaljnoj tehnickoj dokumentaciji da tako nesto znas, ali preostane nam samo da se pitamo :D
Mozda da bi prodali neki model sa drugom plastikom i par filtera za 30% vise dok je sustina hardvera identicna ili je mozda neki benigni razlog..
rovac13 wrote: 16/03/2024 19:44 Malo vam se logika razilazi.

U najnizem fan,gdje je klima najmanje bucna,klima ne moze razvit puno snage.I cop je slabiji,a i snage manje.

Ok je ako zelite smanjit buku......ali cemu onda model FT koji ima veliku vanjsku veliki kompresor .....a vi mu nedate da se razmase.

Onda uzmes jeftine klime.
Daikin sensira kod mene radi bas tiho i unutarnja i vanjska,a placena svojevremeno 900 km.Da sam ih poredao u svaku sobu dobio bih idealan ugodjaj.
Last edited by mobsterc on 16/03/2024 20:06, edited 3 times in total.
cable_stayed_bridge
Posts: 145
Joined: 03/09/2018 17:46

#20432 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by cable_stayed_bridge »

Da li se isplati kao osnovni vid grijanja za prostor od nekih 30-35m2 (kuhinja, dnevni boravak, hodnik) uzeti mitsubishi klima MSZ-SF35VE3/MUZ-SF35VEH. Imam u planu od naredne sezone preci na ovaj vid grijanja, te ranije nisam imao iskustva s klimama uopste. Svakako nije prevelika zurba, jer sam u planu imao do ljeta-jeseni to rijesiti, ali vidim povoljnu ponudu na ekupi za ovu klimu (1499 KM) pa mozda da to rijesim i sada. Interesuju me iskustva, potrosnja, potencijalni problemi te eventualno savjeti sta i kako gledati kao alternativu
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20433 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Ja uopce nemam povjerenje u te detalje koje citate u spec.

Koji db gore dole,kad citas jedno,a kad namontiras klime onda bas i nije tako.

Na papiru jeftini daikin nema toliko dobar cop,a kod kuce mi nista ne trosi vise od top modela fujitsu koji je duplo skuplji.

Ustvari ovi mali daikini mi se svidjaju jer se bas dobro snalaze kad rade malom snagom.A to u spec ne nadjem.

Na buku i puhanje utice velikim dijelom i koliko je siroka vanjska.Kod roditelja 50ka ima previse m3h zraka ,ima i puno db (na papiru) .......a kad im dodjem klima uopce ne smeta,puse najmanje u 3 brzini nekad i vise ,znaci 700-800 m3h i vise.........ali je vanjska siroka i za taj isti protok turbina u unutrasnjoj se vrti dosta sporije nego kod malih uskih modela,a to vec stoji u spec .
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20434 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

rovac13 wrote: 16/03/2024 19:44 Malo vam se logika razilazi.

U najnizem fan,gdje je klima najmanje bucna,klima ne moze razvit puno snage.I cop je slabiji,a i snage manje.

Ok je ako zelite smanjit buku......ali cemu onda model FT koji ima veliku vanjsku veliki kompresor .....a vi mu nedate da se razmase.

Onda uzmes jeftine klime.
Daikin sensira kod mene radi bas tiho i unutarnja i vanjska,a placena svojevremeno 900 km.Da sam ih poredao u svaku sobu dobio bih idealan ugodjaj.
Da, buka mi nije problem, navikao sam na bučno zbog rijeke i toplo zbog toplane. Neka ona puše na fan 2 i 3 ako treba, ali neka je toplo.

Ja kako sam @skupljac_zeljeza shvatio, treba ici na modele s twin rotary kompresorima, i obavezno 2x klime. 3x nisu opcija. Ja sam nekako bliži varijanti ft50 u dnevnoj, gdje mi je i najbitnije da bude toplo, + recimo ft25 u manjoj sobi, da puše u hodnik i tako "pomaže" ovoj prvoj. U velikoj sobi nema klime, babuka voli u hladnom spavati :D
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20435 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

rovac13 wrote: 16/03/2024 20:07 Ja uopce nemam povjerenje u te detalje koje citate u spec.

Koji db gore dole,kad citas jedno,a kad namontiras klime onda bas i nije tako.

Na papiru jeftini daikin nema toliko dobar cop,a kod kuce mi nista ne trosi vise od top modela fujitsu koji je duplo skuplji.

Ustvari ovi mali daikini mi se svidjaju jer se bas dobro snalaze kad rade malom snagom.A to u spec ne nadjem.

Na buku i puhanje utice velikim dijelom i koliko je siroka vanjska.Kod roditelja 50ka ima previse m3h zraka ,ima i puno db (na papiru) .......a kad im dodjem klima uopce ne smeta,puse najmanje u 3 brzini nekad i vise ,znaci 700-800 m3h i vise.........ali je vanjska siroka i za taj isti protok turbina u unutrasnjoj se vrti dosta sporije nego kod malih uskih modela,a to vec stoji u spec .
Pa nazalost, to je jedino sto imam kada poredim modele, spomenuo sam da nam uveliko nedostaje mjesto gdje mozemo objektivno uporediti, ali ga nema.
Kako god okrenes cinjenica je da 700m3 ne moze biti tiho. Meni je bitno da na najnizem modu mogu spustiti skroz biku jer inace ne mogu spavati, tokom dana nije problem, ali to kod vecine 18ki nije opcija.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20436 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

mobsterc wrote: 16/03/2024 20:23
Kako god okrenes cinjenica je da 700m3 ne moze biti tiho. Meni je bitno da na najnizem modu mogu spustiti skroz biku jer inace ne mogu spavati, tokom dana nije problem, ali to kod vecine 18ki nije opcija.
Koje si klime isprobao do sad,pa si tako siguran u to ?

Evo citam spec daikin comfora 50 i 35.

50ka........u min fan silent ima protok zraka 612 m3h.......30 db.......turbina se vrti brzinom 860rpm

35ica.......u max fan protok zraka 606 m3h.......41 db ......i turbina se vrti brzinom 1260 rpm

Znaci za isti protok mala klima glasnija za 11 db i puno se brze vrti turbina jer je uska.

Ako u jednacinu ubacis.......da ako hoces da ugrijes neki prostor,da bi ga ugrijao treba ti neki optimalni protok ds bi to ugrijao.......ako prostoru treba bar 400-500 m3h nisi dobro uradio sto si stavio klimu da zbog 22 db puse samo 200m3h pa nemas dobro grijanje.

Sve u svemu nije to tako jednostavno kako si ti zamislio i odlucio da je tako :)
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20437 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

rovac13 wrote: 16/03/2024 21:00
mobsterc wrote: 16/03/2024 20:23
Kako god okrenes cinjenica je da 700m3 ne moze biti tiho. Meni je bitno da na najnizem modu mogu spustiti skroz biku jer inace ne mogu spavati, tokom dana nije problem, ali to kod vecine 18ki nije opcija.
Koje si klime isprobao do sad,pa si tako siguran u to ?

Evo citam spec daikin comfora 50 i 35.

50ka........u min fan silent ima protok zraka 612 m3h.......30 db.......turbina se vrti brzinom 860rpm

35ica.......u max fan protok zraka 606 m3h.......41 db ......i turbina se vrti brzinom 1260 rpm

Znaci za isti protok mala klima glasnija za 11 db i puno se brze vrti turbina jer je uska.

Ako u jednacinu ubacis.......da ako hoces da ugrijes neki prostor,da bi ga ugrijao treba ti neki optimalni protok ds bi to ugrijao.......ako prostoru treba bar 400-500 m3h nisi dobro uradio sto si stavio klimu da zbog 22 db puse samo 200m3h pa nemas dobro grijanje.

Sve u svemu nije to tako jednostavno kako si ti zamislio i odlucio da je tako :)
Nisam ni rekao da je jednostavno, pogresno si me shvatio. I napisao sam upravo to, kombinacija m3 i db, to i trazim po specifikacijama, rovim po dokumentima i upravo na tom primjeru koji si naveo bih i sam uvidio da ta 35 nije za mene. Pricao sam i o toplotnim gubicima i izracunu, koliko treba da dobijes ono sto odgovara tvojim potrebama. Ja sta sam 'odlucio' da je tako je ono sto mene zanima, zanima me 22db i radije cu imati 2 klime koje mogu to nego jednu koja je mozda i zbirno jaca/efikasnija, pravim kompromis. A mislim da je upravo najvaznije iskristalisati sta hocemo, kada sam tek usao u ovu pricu, bilo mi je svejedno, zanimalo me cop i to, ali kada je doslo do toga da ja trebam boraviti 2/3 dana sa tom klimom, onda sam vidio da ne zelim eraticno ponasanje kod novih gree klima, neke druge bubice i zelim da je pouzdano, pa kada sam i to protabirio dosao sam do toga sta bi mi najvise smetalo sve i da kupim najefikasniju klimu koja ima integrisan chatgpt a to je buka. I tu sam shvatio gdje ce biti moj glavni kompromis, moracu da imam unutrasnju cija se buka moze maksimalno sniziti. Sto se tice mog doticaja sa klimama, vec sam naveo da nije neko, od ovih top modela to je jedino fujtisu da sam mogao da provedem neko vrijeme i osluhnem :D ove ostale 18ke su isto vivax, midea, lg i svaka je bucna na minimumu, dok 12ke mogu spustiti.
Last edited by mobsterc on 16/03/2024 21:15, edited 1 time in total.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5624
Joined: 12/10/2014 01:12

#20438 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by skupljac_zeljeza »

rovac13 wrote: 16/03/2024 19:44
Ok je ako zelite smanjit buku......ali cemu onda model FT koji ima veliku vanjsku veliki kompresor .....a vi mu nedate da se razmase.
Možda se ne razumijemo u brojanju koji je FAN. Kod mene je standardno na srednjem ili kako piše na tabeli Med. Na višem ne vidim neki poseban učinak, a valja slušati glasnije puhanje.

Image
Idemedosumom wrote: 16/03/2024 20:14
Ja kako sam @skupljac_zeljeza shvatio, treba ici na modele s twin rotary kompresorima, i obavezno 2x klime. 3x nisu opcija. Ja sam nekako bliži varijanti ft50 u dnevnoj, gdje mi je i najbitnije da bude toplo, + recimo ft25 u manjoj sobi, da puše u hodnik i tako "pomaže" ovoj prvoj. U velikoj sobi nema klime, babuka voli u hladnom spavati :D
Neću ti ja reći sigurno jer i mene je nagovorio majstor sa dvodecenijskim iskustvom pa sjećaš se šta sam pisao na prethodnim stranicama....kači-skidaj-kači. :mrgreen:

Nije to mali stan i ti voliš hladnije, ali brineš više za druge. To je tu negdje i po meni si blizu rješenja i odluke. 3x je puno i nepotrebno u tvom slučaju, a 2 x optimalno. Što zbog komfora, što zbog možda i uštede. Danas sam bio kući skoro cijeli dan i bila mi je AY uključena i često sam ulazio u taj prostor i većinu vremena nije radila, dignutih krilaca nema nikakvog izduva. Mašem rukom ispred i ništa. A soba topla. Vjerovatno je ova sa hodnika gasila.

FT50 ne moše biti promašaj, ali ni FT35 nije loša ako ideš na dvije za stan mada sa njom nemam nikakvih iskustava, ali kaže da daje veći SCOP, ali po specifikacijama ne zaostaje nešto puno za 18-kom. Ne sugerišem ništa. :mrgreen:

Image
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20439 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Kao sto bi bilo pogresno stavit malu klimu u veci prostor........tako bi isto bilo pogresno stavit 18ku u spavacu sobu........bar nesto kao polazna tacka :)

Imamo obje varijante i obje su bolje u necemu od one druge.

Nocria je azdaja,mocna......ali u manjoj sobi jeftino daikince radi ljepse
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20440 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Stvarno mi nije jasno kako shvatite da je izmedju ft35 i ft50 neka stedljivija.

Ako imaju istu unutarnju,istu vanjsku,isto kg,isti kompresor,haman da je sve isto.

Sta ce ustedit ?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20441 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

skupljac_zeljeza wrote: 16/03/2024 21:13 FT50 ne moše biti promašaj, ali ni FT35 nije loša ako ideš na dvije za stan mada sa njom nemam nikakvih iskustava, ali kaže da daje veći SCOP, ali po specifikacijama ne zaostaje nešto puno za 18-kom. Ne sugerišem ništa. :mrgreen:

Image
Sad nešto kontam, oni neg. komentari s drugog foruma za AY seriju se odnose ma AY35 i 25. Rovac veli da tek od AY42 ide svb130fbbmt kompresor (isti kao u FT50). Tako da ovi jači modeli možda nisu zahvaćeni onim mahanama?

Prije nego se covjek baci u svijet klima, treba prouciti Rabbi zidni ilma :-D
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20442 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

I FT35 i AY50 bi me isto koštale, po 2680KM
FT50 1100KM više
Last edited by Idemedosumom on 16/03/2024 21:48, edited 1 time in total.
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20443 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

rovac13 wrote: 16/03/2024 21:29 Stvarno mi nije jasno kako shvatite da je izmedju ft35 i ft50 neka stedljivija.

Ako imaju istu unutarnju,istu vanjsku,isto kg,isti kompresor,haman da je sve isto.

Sta ce ustedit ?
Nesto nije isto, moguce da softverski ogranice kompresor na npr 80% gdje je nesto efikasniji. Ali je efikasniji samo kod odredjene namjene, to sto smo pricali maloprije. Taj fujitsu kod tebe je mozda predimenzionsan za tvoje potrebe i trosi ti vise, a to kako se snalazi kada mu je nisko opterecenje nazalost kao sto si rekao ne mozemo vidjeti u specifikaciji... Konkretno u ovom slucaju, po spec, ft35 i 50 'rjesavaju gubitke' od 4 i 5kW respektivno.
Dakle, ft35 rijesi 4 kw i tada ima scop 4.6 a 50ka rijesi 5kw gdje ima scop 4.3. Ako su ti gubici 5kw, 50ka je daleko efikasnija :D ali ako nisu, onda ostane da gatamo kako ce se snaci u tom odnosu kada su gubici npr 1kw. Ocito je da ft50 ne moze da na toj nekoj zadanoj vrijednosti kompresora postici visok cop jer mislim da bi marketinga radi oni objavili da je npr designload 4.7 a ne 5 ako tu daje veci scop gdje imaju potencijal da dobiju a++.
I sada ti imas opciju npr da manuelno podesis kompresor ft50 na 100, 75 i 50, ali ne mozes na karikiram 82 gdje je taj sweet spot efikasnosti koji su nastimali na ft35 da bi dobili onaj cop.
Last edited by mobsterc on 16/03/2024 22:28, edited 1 time in total.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20444 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Momci jedno je pricat o spec a drugo o klimi kod kuce.

U spec moze pisat jedna ogranicena na 80 % i ona je kao manje potrosila i manje grijala......ali to je samo teorija.

Al doneses jednu i drugu kuci.
Rade obje na 10% do novembra decembra trose isto,rade na 30 % trose isto......na 50 % trose isto..

Prednost 50ke moze biti samo ako 35 ica nije dovoljno snazna........ali tesko ce doci do toga......jer 35 ica ima toliko snage da moze za mjesec da izvuce 250-300 km struje......a svi uzimamo klime da nam trose 20-50-100 km struje na mjesec.........tako da ce i 35ica i 50ka vjerovatno radit djelimicno opterecene.
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20445 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

Idemedosumom wrote: 16/03/2024 21:48 I FT35 i AY50 bi me isto koštale, po 2680KM
FT50 1100KM više
Evo i ovdje da uporedimo cisto spec bez bilo kakvih drugih podataka. ft35 designload 4kw scop 4.6 a ay50 4.2kw scop 4.6, ako ti gubici nisu veci od 4kw, samo po ovoj specifikaciji (kazem, bez da ulazimo u detalje kako se ponasa i milion potencijalnih sitnica) zakljucak je da je bolje ici na ft35 u slucaju da si kao ja i zelis da mozes postaviti fan na 20db a neces nista izgubiti posebno sto se tice efikasnosti. Za ostale detalje ti se onda moras zaroviti, ima li neka funkcija koja ti vise odgovara kod jedne da nema na drugoj seriji, uskustva, potencijalni problemi itd.
Vec sam spominjao da nam eurovent moze samo odokativno dati smjernice kako se ponasa koja klima, i evo konkretno ova dva modela, ay50 je nesto malo efikasnija cijeli range testova, ali na velikim minusima ft je dosta bolja. To sto oni izaberu odredjene vrijednosti nam odmaze, ali eto mozemo pretpostaviti da ne idu na svoju stetu i prikazuju manju efikasnost od realne. Evo da plasticno docaram, designload na +7c na obje 1.5kW a cop 5.9 kod ft a 6.1 kod ay. Dok na -20 ay load 3kw a cop 1.8 dok kod ft tol test je radjen na nize, -25c i za load od 3.4kw ima cop od 1.8
Dakle cisto po spec, na -25 ft35 ce pruziti dosta vise, a u praksi mozemo saznati jedino da uporedimo jednu do druge.
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20446 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

rovac13 wrote: 16/03/2024 22:06 Momci jedno je pricat o spec a drugo o klimi kod kuce.

U spec moze pisat jedna ogranicena na 80 % i ona je kao manje potrosila i manje grijala......ali to je samo teorija.

Al doneses jednu i drugu kuci.
Rade obje na 10% do novembra decembra trose isto,rade na 30 % trose isto......na 50 % trose isto..

Prednost 50ke moze biti samo ako 35 ica nije dovoljno snazna........ali tesko ce doci do toga......jer 35 ica ima toliko snage da moze za mjesec da izvuce 250-300 km struje......a svi uzimamo klime da nam trose 20-50-100 km struje na mjesec.........tako da ce i 35ica i 50ka vjerovatno radit djelimicno opterecene.
Ja se apsolutno slazem, ali to je jedino sto imamo dok poredimo klime koje nemamo kod kuce, opet kazem, nazalost.
Super bi bilo da ima neki sajt da radi review-e pa da mozemo fino da uporedimo. Ovako nam ostane eurovent i malo gatanja, i nada u zdravu logiku bar kada poredimo ovako od istog proizvodjaca da ne idu na svoju stetu kada certificiraju i navode pogresan cop.
Dodatni problem je sto ne znam pri koliko m3 protoka je postignut taj cop, ja racunam na max, pa onda jos se zarovim i uporedim max protok pa i to pokusam uglaviti u jednacinu. Jos da znam koliko max moze izbaciti pa da se tacnije izracuna jer i za ovaj load koji navode, ne vjerujem da treba vise od 600m3 i da ako radi na tipa 900 nece nesto posebno promijeniti.

I tako sam i ja nekako zakljucio, rasteritim koliko mogu, da bude djelimicno optereceno i onda biram 35 jer zbog mojih specificnih potreba, mogu npr da je stavim na necujno dok spavam dok ce necije potrebe ukljucivati da klima treba dobaciti 10metara do drugog kraja stana i onda ti treba 50 i veci protok. Sami sebi moramo iskrojiti, posvetiti se malo skontati sta nam konkretno treba, ako hocemo da smo zadovoljni izborom.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20447 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

To znamo.

Sve sto citamo u spec je mjereno na max fan.
Tako da i to mozemo zaboravit kod kuce :)
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20448 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

Tako nekako... samo mozemo pretpostaviti, ali mislim da je 'educated guess' i nije bas da nista ne govori.
Isto tako, pretpostavka je da za certifikaciju koriste neki chamber tri sa tri gdje mogu da riktaju toplotne gubitke, sumnjam da je to za testiranje nesto ogromno gdje bi veliki protok ima toliki utjecaj.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20450 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

@mobsterc

Da vidim jesam li dobro razumio ovo što si napisao: pri temp kakave su bile ove zime, i ako mi nešto više buke ne smeta, AY50 je efikasnija po specs? FT35 je po efikasnosti pretekne tek pri ekstremno niskim temp od -20c?

Gdje tu spada Shorai Edge 18? Ti reče da bi prije nešto iz te serije nego AY? Ja jedino spazih da joj je vanjska jed. jedno 6kg lakša :run:
Post Reply