Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20401 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

haso hasic wrote: 14/03/2024 17:39 ...
Daj Haso savjet, je li velika razlika između AY i FT serije Mitsu klima? Recimo AY50 vs FT50? FY ima twin rotary kompresor, AY nema? FT po katalogu efikasno grije pri vanjskim temp. i do -25c, AY do -20. AY bi trebala biti tiša?
Peugeot2008
Posts: 359
Joined: 04/02/2022 12:48

#20402 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Peugeot2008 »

Idemedosumom wrote: 14/03/2024 18:53
haso hasic wrote: 14/03/2024 17:39 ...
Daj Haso savjet, je li velika razlika između AY i FT serije Mitsu klima? Recimo AY50 vs FT50? FY ima twin rotary kompresor, AY nema? FT po katalogu efikasno grije pri vanjskim temp. i do -25c, AY do -20. AY bi trebala biti tiša?
Sam si sebi odgovorio.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20403 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Idemedosumom wrote: 14/03/2024 18:53
haso hasic wrote: 14/03/2024 17:39 ...
Daj Haso savjet, je li velika razlika između AY i FT serije Mitsu klima? Recimo AY50 vs FT50? FY ima twin rotary kompresor, AY nema? FT po katalogu efikasno grije pri vanjskim temp. i do -25c, AY do -20. AY bi trebala biti tiša?
Trebako bi prvo rascistit sta te zanima.
Polazna tacka je pogresna.

AY 42 i AY50 imaju twin rotary kompresor
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20404 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Preciznije....jedan te isti kompresor svb130fbbmt .....se nalazi u modelima :

AY 42 vgh
AY 50 vgh
LN 35 vghz
LN 50 vg
FT 25 vghz
FT 35 vghz
FT 50 vghz

Ovo nadjes posle 3 min googlanja.
Ako uzmes malo vise vremena mozda nadjes jos modela sa tim istim kompresorom.

To sto neko procita nekakve detalje,pa iz toga zakljuci da ce neka biti efikasnija i da ce mu ustedit neke pare je u najmanju ruku diskutabilno :)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20405 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

rovac13 wrote: 14/03/2024 20:11 Trebako bi prvo rascistit sta te zanima.
Polazna tacka je pogresna.

AY 42 i AY50 imaju twin rotary kompresor
Da ne spamam temu dalje sa slikom tlocrta stana.

Ne želim radi uštede od 500-1000KM da odaberem neko suboptimalno rješenje. Isto tako ne bih džaba da platim 2000KM više na dvije FT (50 i 25) ako dvije AY mogu posao obaviti sasvim dobro.

Kolega @skupljac_zeljeza ima FT50 + AY35 + jednu Mideu i zadovoljan je učinkom na 120m2 kuće.

Kod mene se radi o stanu od 77m2, pa razmišljam da li su 2x AY dovoljne.

@rovac13 podatke o vrsti kompresora nisam uspio u katalozima naći. A guglao sam, možda pogrešnje key words unosio. Hvala svakako
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5623
Joined: 12/10/2014 01:12

#20406 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by skupljac_zeljeza »

Idemedosumom wrote: 14/03/2024 20:58

Kolega @skupljac_zeljeza ima FT50 + AY35 + jednu Mideu i zadovoljan je učinkom na 120m2 kuće.

Kod mene se radi o stanu od 77m2, pa razmišljam da li su 2x AY dovoljne.
Da, 18+18+12. Kod tebe nije stan od 35 ili 42 kvadrata nego blizu 80 m2 koji ima troja unutrašnja vrata i desetak ćoškova pa da je moj ne bih išao ispod dvije i to jedne AY42/AP42/FT35 i druge AY35. Ali evo ima iskusnih majstora pa neka ti oni možda daju pametniji savjet. Kroz život sam dosta putovao i promijenio na desetine kuća i stanova i nije svaki prostor mi bilo isto ugrijati na razne načine od nafte, plina, struje, uglja, drva..... pa je ovdje tvoje iskustvo življenja u tom stanu možda najpresudnije. Nekome je tamam kada je 20°,a neko zadovoljan tek na 24°. Koliko ćeš ih maksimalno iskoristiti drugo najbitnije je pozicioniranje, a onda kalibracija krilcima.
User avatar
haso hasic
Posts: 303
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#20407 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by haso hasic »

Idemedosumom wrote: 14/03/2024 18:53
haso hasic wrote: 14/03/2024 17:39 ...
Daj Haso savjet, je li velika razlika između AY i FT serije Mitsu klima? Recimo AY50 vs FT50? FY ima twin rotary kompresor, AY nema? FT po katalogu efikasno grije pri vanjskim temp. i do -25c, AY do -20. AY bi trebala biti tiša?
Neki dan bio na seminaru.
Prvo govorio lik iz komercijale ,pa nakon njega ing. iz servisne sluzbe.
Prva racenica koju je lik rekao je bila:" Ja cestitam kolegama iz komercijale i marketinga na tome sto su izmislili ove pojmove grijanje do -20,-25.
Jer to je samo dobar marketinski trik."
Kad malo razmislite ,zadnjih 5 god koje su najnize temp bile u vasem kraju i jos bitnije,koliko dugo su trajale.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20408 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

haso hasic wrote: 15/03/2024 09:17
Idemedosumom wrote: 14/03/2024 18:53 Daj Haso savjet, je li velika razlika između AY i FT serije Mitsu klima? Recimo AY50 vs FT50? FY ima twin rotary kompresor, AY nema? FT po katalogu efikasno grije pri vanjskim temp. i do -25c, AY do -20. AY bi trebala biti tiša?
Neki dan bio na seminaru.
Prvo govorio lik iz komercijale ,pa nakon njega ing. iz servisne sluzbe.
Prva racenica koju je lik rekao je bila:" Ja cestitam kolegama iz komercijale i marketinga na tome sto su izmislili ove pojmove grijanje do -20,-25.
Jer to je samo dobar marketinski trik."
Kad malo razmislite ,zadnjih 5 god koje su najnize temp bile u vasem kraju i jos bitnije,koliko dugo su trajale.
Ne razumijem se, zato pitam. Hvala za informaciju. Ako su navedene stavke marketinske cake, na sta onda treba laik gledati, pri odabiru klime za grijanje, kako ne bi bezveze vise platio za te "gimmick-e" ?

Kazu nemoj Kineza, ne valja modulacija, stalni defrosti, neka bude Japanac. I Hitachi 18-ka iz serije AIR HOME 600 je japanska, sa twin rotary kompresorom, vanjska jed. tezine 39 kg. Laicki se pitam, zasto Mitsu AY50 platiti 1000KM vise? Je li u tih 1000KM vise i bolji rad/dugovjecnost ili samo placanje brenda i marketinske cake?
Peugeot2008
Posts: 359
Joined: 04/02/2022 12:48

#20409 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Peugeot2008 »

Idemedosumom wrote: 15/03/2024 10:29
haso hasic wrote: 15/03/2024 09:17
Idemedosumom wrote: 14/03/2024 18:53 Daj Haso savjet, je li velika razlika između AY i FT serije Mitsu klima? Recimo AY50 vs FT50? FY ima twin rotary kompresor, AY nema? FT po katalogu efikasno grije pri vanjskim temp. i do -25c, AY do -20. AY bi trebala biti tiša?
Neki dan bio na seminaru.
Prvo govorio lik iz komercijale ,pa nakon njega ing. iz servisne sluzbe.
Prva racenica koju je lik rekao je bila:" Ja cestitam kolegama iz komercijale i marketinga na tome sto su izmislili ove pojmove grijanje do -20,-25.
Jer to je samo dobar marketinski trik."
Kad malo razmislite ,zadnjih 5 god koje su najnize temp bile u vasem kraju i jos bitnije,koliko dugo su trajale.
Ne razumijem se, zato pitam. Hvala za informaciju. Ako su navedene stavke marketinske cake, na sta onda treba laik gledati, pri odabiru klime za grijanje, kako ne bi bezveze vise platio za te "gimmick-e" ?

Kazu nemoj Kineza, ne valja modulacija, stalni defrosti, neka bude Japanac. I Hitachi 18-ka iz serije AIR HOME 600 je japanska, sa twin rotary kompresorom, vanjska jed. tezine 39 kg. Laicki se pitam, zasto Mitsu AY50 platiti 1000KM vise? Je li u tih 1000KM vise i bolji rad/dugovjecnost ili samo placanje brenda i marketinske cake?
Pitaj Romina kroz šta je prošao pa će ti sve jasno biti.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5650
Joined: 04/08/2020 19:22

#20410 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by -Chesterfield- »

Idemedosumom wrote: 15/03/2024 10:29
haso hasic wrote: 15/03/2024 09:17
Idemedosumom wrote: 14/03/2024 18:53 Daj Haso savjet, je li velika razlika između AY i FT serije Mitsu klima? Recimo AY50 vs FT50? FY ima twin rotary kompresor, AY nema? FT po katalogu efikasno grije pri vanjskim temp. i do -25c, AY do -20. AY bi trebala biti tiša?
Neki dan bio na seminaru.
Prvo govorio lik iz komercijale ,pa nakon njega ing. iz servisne sluzbe.
Prva racenica koju je lik rekao je bila:" Ja cestitam kolegama iz komercijale i marketinga na tome sto su izmislili ove pojmove grijanje do -20,-25.
Jer to je samo dobar marketinski trik."
Kad malo razmislite ,zadnjih 5 god koje su najnize temp bile u vasem kraju i jos bitnije,koliko dugo su trajale.
Ne razumijem se, zato pitam. Hvala za informaciju. Ako su navedene stavke marketinske cake, na sta onda treba laik gledati, pri odabiru klime za grijanje, kako ne bi bezveze vise platio za te "gimmick-e" ?

Kazu nemoj Kineza, ne valja modulacija, stalni defrosti, neka bude Japanac. I Hitachi 18-ka iz serije AIR HOME 600 je japanska, sa twin rotary kompresorom, vanjska jed. tezine 39 kg. Laicki se pitam, zasto Mitsu AY50 platiti 1000KM vise? Je li u tih 1000KM vise i bolji rad/dugovjecnost ili samo placanje brenda i marketinske cake?
Ne moraš ići na provjeren i siguran model koji neko od forumaša ima, koristi i zadovoljan je.

Fino bi bilo da uzmeš nešto, odnosno rizikuješ, testiraš pa podijeliš iskustva ovdje.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#20411 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by belfy »

-Chesterfield- wrote: 15/03/2024 20:18
Idemedosumom wrote: 15/03/2024 10:29
haso hasic wrote: 15/03/2024 09:17
Neki dan bio na seminaru.
Prvo govorio lik iz komercijale ,pa nakon njega ing. iz servisne sluzbe.
Prva racenica koju je lik rekao je bila:" Ja cestitam kolegama iz komercijale i marketinga na tome sto su izmislili ove pojmove grijanje do -20,-25.
Jer to je samo dobar marketinski trik."
Kad malo razmislite ,zadnjih 5 god koje su najnize temp bile u vasem kraju i jos bitnije,koliko dugo su trajale.
Ne razumijem se, zato pitam. Hvala za informaciju. Ako su navedene stavke marketinske cake, na sta onda treba laik gledati, pri odabiru klime za grijanje, kako ne bi bezveze vise platio za te "gimmick-e" ?

Kazu nemoj Kineza, ne valja modulacija, stalni defrosti, neka bude Japanac. I Hitachi 18-ka iz serije AIR HOME 600 je japanska, sa twin rotary kompresorom, vanjska jed. tezine 39 kg. Laicki se pitam, zasto Mitsu AY50 platiti 1000KM vise? Je li u tih 1000KM vise i bolji rad/dugovjecnost ili samo placanje brenda i marketinske cake?
Ne moraš ići na provjeren i siguran model koji neko od forumaša ima, koristi i zadovoljan je.

Fino bi bilo da uzmeš nešto, odnosno rizikuješ, testiraš pa podijeliš iskustva ovdje.
kako "dobar" savjet. :zid: svaka cast! :kakoste: ti si mu bas pomogao...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5650
Joined: 04/08/2020 19:22

#20412 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by -Chesterfield- »

belfy wrote: 15/03/2024 20:36
-Chesterfield- wrote: 15/03/2024 20:18
Idemedosumom wrote: 15/03/2024 10:29

Ne razumijem se, zato pitam. Hvala za informaciju. Ako su navedene stavke marketinske cake, na sta onda treba laik gledati, pri odabiru klime za grijanje, kako ne bi bezveze vise platio za te "gimmick-e" ?

Kazu nemoj Kineza, ne valja modulacija, stalni defrosti, neka bude Japanac. I Hitachi 18-ka iz serije AIR HOME 600 je japanska, sa twin rotary kompresorom, vanjska jed. tezine 39 kg. Laicki se pitam, zasto Mitsu AY50 platiti 1000KM vise? Je li u tih 1000KM vise i bolji rad/dugovjecnost ili samo placanje brenda i marketinske cake?
Ne moraš ići na provjeren i siguran model koji neko od forumaša ima, koristi i zadovoljan je.

Fino bi bilo da uzmeš nešto, odnosno rizikuješ, testiraš pa podijeliš iskustva ovdje.
kako "dobar" savjet. :zid: svaka cast! :kakoste: ti si mu bas pomogao...
:D

Ma zahebajem...
Samo da znaš da sam ja uzeo model koji niko nema na forumu. Doduše, klima je bila jeftina pa sam svjesno rizikovao.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#20413 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by belfy »

-Chesterfield- wrote: 15/03/2024 20:58
belfy wrote: 15/03/2024 20:36
-Chesterfield- wrote: 15/03/2024 20:18

Ne moraš ići na provjeren i siguran model koji neko od forumaša ima, koristi i zadovoljan je.

Fino bi bilo da uzmeš nešto, odnosno rizikuješ, testiraš pa podijeliš iskustva ovdje.
kako "dobar" savjet. :zid: svaka cast! :kakoste: ti si mu bas pomogao...
:D

Ma zahebajem...
Samo da znaš da sam ja uzeo model koji niko nema na forumu. Doduše, klima je bila jeftina pa sam svjesno rizikovao.
jesi podijelio iskustva?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20414 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

Peugeot2008 wrote: 15/03/2024 19:50 Pitaj Romina kroz šta je prošao pa će ti sve jasno biti.
@romim
Bujrum, ako imaš vremena i volje :-D

Općenito stičem nekakav dojam mističnosti, ili nivo kompleksnost, da mi treba Neil DeGrasse Tyson dvodnevni ders održati, kako bi sve to imalo smisla.

Da me se ne shvati pogrešno, ne želim ispasti bezobrazan i nezahvalan. Hvala svima koji su svoj input dali.

Ali većina nekako ima poludorečene mudre komentare, bez da konkretno objasno zašto ovaj i ovaj model da, a taj i taj ne. Gleda se ova i ova specifikacija, a tu i tu možeš zanemariti jer je marketinška caka u pitanju.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5650
Joined: 04/08/2020 19:22

#20415 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by -Chesterfield- »

belfy wrote: 15/03/2024 21:31
-Chesterfield- wrote: 15/03/2024 20:58
belfy wrote: 15/03/2024 20:36

kako "dobar" savjet. :zid: svaka cast! :kakoste: ti si mu bas pomogao...
:D

Ma zahebajem...
Samo da znaš da sam ja uzeo model koji niko nema na forumu. Doduše, klima je bila jeftina pa sam svjesno rizikovao.
jesi podijelio iskustva?
Naravno...

grijanje-na-inverter-klima-uredjaje-pro ... #p19025084
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#20416 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by belfy »

-Chesterfield- wrote: 15/03/2024 21:55
belfy wrote: 15/03/2024 21:31
-Chesterfield- wrote: 15/03/2024 20:58

:D

Ma zahebajem...
Samo da znaš da sam ja uzeo model koji niko nema na forumu. Doduše, klima je bila jeftina pa sam svjesno rizikovao.
jesi podijelio iskustva?
Naravno...

grijanje-na-inverter-klima-uredjaje-pro ... #p19025084
znaci ti se zahebao, pa sada i njemu preporucujes isto? ili ja pogresno citam?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5650
Joined: 04/08/2020 19:22

#20417 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by -Chesterfield- »

belfy wrote: 15/03/2024 22:03
-Chesterfield- wrote: 15/03/2024 21:55
belfy wrote: 15/03/2024 21:31

jesi podijelio iskustva?
Naravno...

grijanje-na-inverter-klima-uredjaje-pro ... #p19025084
znaci ti se zahebao, pa sada i njemu preporucujes isto? ili ja pogresno citam?
Taj prvi post je bio upozorenje drugim forumašima. Da neko ne misli da ima grijač tacne.
Klima nije loša za te novce, bez obzira što nema taj grijač. Ali to sam najvjerovatnije napisao nekada kasnije.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#20418 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Idemedosumom »

Evo sada čitam na drugom forumu iskustva s AY serijom, konkretno AY35 i AY25. Vele nezadovoljni.

Prvi već ima klimu iz SF serije pa pravi usporedbu. Veli AY vanjska jed. neuporedivo glasnija, neuporedivo slabije grije (SF na 26c stavi i ne može ostati ispod nje, a AY na 30c da bi pocela pošteno grijati). Isti majstor montirao, tako da ne bi trebalo biti do montaže. Kvalitet izrade/plastike slabiji u AY...

Drugi kaže unutrašnja jed. zuji, mora fan držati na 3. da bi održao temp u prostoru (doduše nije navodio kvadraturu, kakva je izolacija).

@skupljac_zeljeza ti si sa svojom AY zadovoljan, ali ti nije ona glavna u kući, već FT50, AY je samo ispomoć u sobi?
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20419 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

I ja sam se nasao izgubljen u moru informacija, i tako ti je, moras odvojiti nekoliko dana da ponesto naucis i da to onda mozes prilagoditi sebi.
Razumijem i ove sto imaju dugogodisnje iskustvo, logicno je da ti moze reci ono sto je provjereno, sto ne iskljucuje postojanje podjednako dobrih modela drugih proizvodjaca.
Ja sam na kraju dosao do nekih panasonic klima koje jedu malu djecu :D ali to zadovoljstvo i kosta...

Nazalost nemamo neke sajtove koje se bave recenzijama i provjerama samih uredjaja, to bi nam uveliko pomoglo, jedino sto imamo je eurovent i certificiranje odredjenih parametara koje je proizvodjac odabrao. I vecina ovih klima koje se vrte ovdje su neke kombinovane klime koje predvidjaju efikasno i grijanje i hladjenje pa onda proizvodjaci zacrtaju neke toplotne gubitke i tu zele da postignu odredjenu efikasnost. Medjutim postoje linije koje su iskljucivo usmjerene na grijanje, imaju manji seer, veci kapacitet grijanja itd. samo nase trziste niie bas da ima toliko izbora. Ali i tu koliko para toliko muzike, npr u svaku sobu parapetna klima i rijesio si mnogo drugih problema, ali ces da se izujes iz cipela za to.

Nerealno je ocekivati da ti neko rijesi problem samim pogledom na tlocrt, previse parametara ima kao sto su ti vec rekli. Nije da je to mistika, nego jednostavno ne postoji univerzalno rjesnje, a ti bi da donese neko odluku za tebe.

Sta sami mozemo je nauciti nesto vise o nasem prostoru koji zelimo grijati i koji su toplotni gubici, onda postoje kalkulatori gdje skotnas otprilike sta tebi treba. Gledas podrucje u kojem si, koliko je hladno, koliko cesto ce ti trebati grijanje na - 20, zelis li da vec ima u tacni grijac ili ces ga sam ugraditi. Onda dalje ides sta ti je bitno, da li je to efikasnost i usteda energije pa onda mozda da uporedis kako se neka klima ponasa na odredjenoj temperaturi, odnosno koliki joj je cop na zadanim gubicima (ne zaboraviti provjeriti protok vazduha). Zatim opet dalje, kako radi sama klima, koliko ti je bitno da je tiha unutrasnja jedinica, ponasanje klima kako prati temperaturu i reaguje, wifi mogucnosti...

Obzirom da u Bih jos uvijek moze da se kupi npr ft serija, po onome sto sam ja procitao da bi ti zelio, nekako mi to najvise ima smisla. Nemam konkrektno iskustva, ali tako citajuci sam dosao do zakljucka da ay serija nije neki napredak nego optimiziranje troskova, neke stvari su uradili kvalitetno a negdje drugo gdje su mogli su odlucili stedjeti. Napisao sam vec negdje, zbirni zakljucak mi je bio da shorai edge > ay. A ft je svakako visa liga, njen nasljednik je Ln.

Npr meni smeta buka koju klime prave i iz svoje perspektive tesko da bih se odlucio na 18ku u dnevnom boravku i spavacoj sobi, osim ako nema neki model da moze u prvoj brzini da bude oko 20db(tu je jos jako bitno koliki je protok vazduha na kojoj brzini, odnosno kakav su ventilator ugradili) i ja sam shvatio da posto ne mogu da priustim recimo 4 klime mitsu nego 2, radije cu zrtvovati neke druge stvari i ici na mozda neke midea kineze, ali ipak 4-5x kako bih rijesio sta me i najvise smeta. I ok sam sa tim da mi 4 klime trose lupam 50KM vise mjesecno kada je hladnije jer cejf se placa. Sada imas drugi problem, imas li prostora za 4 vanjske (posto ih je vise moras gledati da su vanjske tihe), montaza vise kosta (mada kod nas i dalje relativno povoljna). Na toliki broj jedinica onda skontas da je logicnije ici na toplotnu pumpu, ali ove sto se uklapaju u budzet nisu bas tihe i tako :D :D boris se sa sobom dok ne prelomis.

Najjednostavnije je kada neko zeli samo onako okvirno da rijesi problem, uzme preporuku i odradi to. Ali posto vidim da smo slicni po pitanju trazenja adekvatne opcije, mogu ti samo reci da ti ne gine jedno 7 dana istrazivanja i razumijevanja tematike. Dosta imas i na srpskim forumima, oni imaju slicniju klimu i trziste pa provedi malo vremena i tamo citajuci iskustva pojedinih modela. Sretno :D
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5623
Joined: 12/10/2014 01:12

#20420 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by skupljac_zeljeza »

Idemedosumom wrote: 16/03/2024 12:09
@skupljac_zeljeza ti si sa svojom AY zadovoljan, ali ti nije ona glavna u kući, već FT50, AY je samo ispomoć u sobi?
FT50 je najčešće na FAN 2 zadužena za jednu prostoriju od 48m2 kako je i deklarisana. AY35 za 25 m2 i nikada nije radila više od FAN 2 okrenuta je hodniku i vratima da pomaže Mideu 18ku koja je u hodniku i na FAN 3 je i grije ostatak prostora. AY je krilcima okrenuta prema hodniku, Midea isto podignutih krilaca da udara u zid i rastura tepmeraturu u okolne prostorije dok je FT sa horizontalnim krilcima okrenuta prema dole i sa vertikalnim prema dnevnom boravku jer u kuhinji je šporet, rerna i to nekada grije, a radi se pa je potrebnije koji stepen više prema sećiji gdje se sjedi ili leži tako da ona ništa ne pomaže hodniku osim ako ne proizvede višak, a zrak se kreće. Čitao sam i ja tek kada su izašle prve AY i stvarno se ljudi žalili na buku. Posebno kako vanjska proizvodi zvuk metala. Kod mene je ta vanjska instalirana na otvorenoj terasi i izlazio sam da čujem da li proizvodi buku i nikada ništa čudno nego iznenađujuće tiho što sam već pisao. Još više me iznenadila unutarnja kako je tiha jer tu spavam i nikada je ne gasim osim kada čistim filtere i ogromna razlika u odnosu na Miedu35 koja je tu bila prethodno pa je i sijala i dosadno šumila i na FAN 1. Ovu AY sam čuo jedva tiho samo kada je vani hladno pa mora više da radi. Kažem da je to možda što se miješa topli zrak sa hodnika sa ovim u sobi pa je ne tjera da divlja. Rijetko zatvaram vrata od spavaće gdje je AY35 i bude pretoplo iako je ta spavaća negdje 5x5. Tada skoro ništa ne puše. Digne sama krilca u horizontalu i po sat vremena i miruje. Vanjska FT mi nekada tiša od unutarnje, a unutarnja se uvijek čuje kada je na FAN 2 ili više. Mideina vanjska opet nekada krene rad kao helikopter i sve tiše i tiše, ali se često čuje, ali da daje nekada vreo zrak i to radi. Čuje se unutarnja, ali je na hodniku i daleko od ušiju.
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20421 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

A ima i do nafake, izvalis gomilu novca za LN i onda te doceka zvuk kao na videu :D
Poruka u temi "Klima uredjaji - opšta diskusija" https://forum.benchmark.rs/threads/klim ... st-7135677
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#20422 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by rovac13 »

Svega ima u Bozjoj basti :)
Ali tom liku ne vjerujem ni rijeci.
Njemu je fujitsu smece a eto sad i mitsubishi a gree mu je vrh.To se ne slaze nikako sa onim sto sam do sad vidio svojim ocima,tako da njegovo pisanje mi ne znaci nista.

Ali internet je besplatan ,i svi mozemo da pisemo sto nam volja.Pa nek svako sebi filtrira:)
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20423 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

Pa nije da mu nesto posebno vjerujem, samo uzimam u obzir, ali nije nemoguce, jednostavno budes peh... To sto nije imao problema sa npr gree isto tako ne mora biti indikacija kako ce biti ostalima, samo da je njemu ok radilo, bez nekih intervencija.
Ali eto covjek je okacio video, sve i da do sada nije nijednom zvao servis, ja da iskesiram 3k+ i ovo mi se desi, bas bih se razocarao.


Btw, ovdje se spominjala vivax aeyi dosta kao neki bolji kinez, kako nas deru sa cijenama, u srbiji kosta ispod 700eur...
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5623
Joined: 12/10/2014 01:12

#20424 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by skupljac_zeljeza »

mobsterc wrote: 16/03/2024 13:54
Spoiler
Show
I ja sam se nasao izgubljen u moru informacija, i tako ti je, moras odvojiti nekoliko dana da ponesto naucis i da to onda mozes prilagoditi sebi.
Razumijem i ove sto imaju dugogodisnje iskustvo, logicno je da ti moze reci ono sto je provjereno, sto ne iskljucuje postojanje podjednako dobrih modela drugih proizvodjaca.
Ja sam na kraju dosao do nekih panasonic klima koje jedu malu djecu :D ali to zadovoljstvo i kosta...

Nazalost nemamo neke sajtove koje se bave recenzijama i provjerama samih uredjaja, to bi nam uveliko pomoglo, jedino sto imamo je eurovent i certificiranje odredjenih parametara koje je proizvodjac odabrao. I vecina ovih klima koje se vrte ovdje su neke kombinovane klime koje predvidjaju efikasno i grijanje i hladjenje pa onda proizvodjaci zacrtaju neke toplotne gubitke i tu zele da postignu odredjenu efikasnost. Medjutim postoje linije koje su iskljucivo usmjerene na grijanje, imaju manji seer, veci kapacitet grijanja itd. samo nase trziste niie bas da ima toliko izbora. Ali i tu koliko para toliko muzike, npr u svaku sobu parapetna klima i rijesio si mnogo drugih problema, ali ces da se izujes iz cipela za to.

Nerealno je ocekivati da ti neko rijesi problem samim pogledom na tlocrt, previse parametara ima kao sto su ti vec rekli. Nije da je to mistika, nego jednostavno ne postoji univerzalno rjesnje, a ti bi da donese neko odluku za tebe.

Sta sami mozemo je nauciti nesto vise o nasem prostoru koji zelimo grijati i koji su toplotni gubici, onda postoje kalkulatori gdje skotnas otprilike sta tebi treba. Gledas podrucje u kojem si, koliko je hladno, koliko cesto ce ti trebati grijanje na - 20, zelis li da vec ima u tacni grijac ili ces ga sam ugraditi. Onda dalje ides sta ti je bitno, da li je to efikasnost i usteda energije pa onda mozda da uporedis kako se neka klima ponasa na odredjenoj temperaturi, odnosno koliki joj je cop na zadanim gubicima (ne zaboraviti provjeriti protok vazduha). Zatim opet dalje, kako radi sama klima, koliko ti je bitno da je tiha unutrasnja jedinica, ponasanje klima kako prati temperaturu i reaguje, wifi mogucnosti...

Obzirom da u Bih jos uvijek moze da se kupi npr ft serija, po onome sto sam ja procitao da bi ti zelio, nekako mi to najvise ima smisla. Nemam konkrektno iskustva, ali tako citajuci sam dosao do zakljucka da ay serija nije neki napredak nego optimiziranje troskova, neke stvari su uradili kvalitetno a negdje drugo gdje su mogli su odlucili stedjeti. Napisao sam vec negdje, zbirni zakljucak mi je bio da shorai edge > ay. A ft je svakako visa liga, njen nasljednik je Ln.

Npr meni smeta buka koju klime prave i iz svoje perspektive tesko da bih se odlucio na 18ku u dnevnom boravku i spavacoj sobi, osim ako nema neki model da moze u prvoj brzini da bude oko 20db(tu je jos jako bitno koliki je protok vazduha na kojoj brzini, odnosno kakav su ventilator ugradili) i ja sam shvatio da posto ne mogu da priustim recimo 4 klime mitsu nego 2, radije cu zrtvovati neke druge stvari i ici na mozda neke midea kineze, ali ipak 4-5x kako bih rijesio sta me i najvise smeta. I ok sam sa tim da mi 4 klime trose lupam 50KM vise mjesecno kada je hladnije jer cejf se placa. Sada imas drugi problem, imas li prostora za 4 vanjske (posto ih je vise moras gledati da su vanjske tihe), montaza vise kosta (mada kod nas i dalje relativno povoljna). Na toliki broj jedinica onda skontas da je logicnije ici na toplotnu pumpu, ali ove sto se uklapaju u budzet nisu bas tihe i tako :D :D boris se sa sobom dok ne prelomis.

Najjednostavnije je kada neko zeli samo onako okvirno da rijesi problem, uzme preporuku i odradi to. Ali posto vidim da smo slicni po pitanju trazenja adekvatne opcije, mogu ti samo reci da ti ne gine jedno 7 dana istrazivanja i razumijevanja tematike. Dosta imas i na srpskim forumima, oni imaju slicniju klimu i trziste pa provedi malo vremena i tamo citajuci iskustva pojedinih modela. Sretno :D
Sabrao si nekako te bitne probleme što nas sve muče. Po meni radijatori su nezamjenjivi, ali njihovo korištenje postaje sve skuplje i skuplje. Nekada je ovdje bila tema o kotlovnicama i radijatorima, odžacima, smoli, pregrijavanju tako da skoro idealno ne postoji. Postoji u onim gradovima blizu termoelektrana gdje je para otpad i oni baš ne štede nego puštaju i noću, a plaća se smiješno malo pa recimo u Beogradu toplane se gase čim sunce usja bez obzira što je vani košava dok u Požarevcu ni noću jer imaju TE blok u Kostolcu.

I moja najveća zamjerka klimama je buka unutrašnjih jedinica koju valja slušati u kontinuitetu i dan i noć i zato sam išao na 3 i kada sam ovdje rekao da razmišljam o 4-toj rečeno mi je da nisam iskoristio ni ove tri u potpunosti što je istina. I ja sam spreman dati 30 KM više mjesečno koje često odu u gluposti ako ću dobiti manje decibela, a ujedno toplota stići u još ćoškova. Imao sam nekada samo dvije i bitno se komfor poboljšao trećom pa nešto zamišljam koliko bi tek sa još jednom. :mrgreen: A sumnjam da bi trošila nešto osjetno više jer i ove 3 jedna drugu isključuju. Vjerovatno u decembru i januaru bi. Moja kuća i mogu ubosti vanjsku gdje god mi želja. Još mi ostao jedan slobodan vanjski zid. :mrgreen:

Zato sam rekao @Idemedosumom da pošto ima skoro 80 kvadrata ide sa ove dvije što imaju twin kompresore za 42 + 35 kvadrata što je tačno njegova površina da ne bude prebučno, a da može po potrebi dići FAN. To je cijena ekonomičnijeg grijanja, a ulazimo u eru kada više grijanje neće biti jeftino. Kada sam ugradio kotlovnicu tona uglja je bila 85 KM, a sada je 300 KM, pelet se prodavao po 180 KM, a sada ide i po 500 KM, a bilo je smiješnih situacija sa peletom prošle godine. Sa klimama se mogu praviti kombinacije, a besplatnog grijanja nema.
rovac13 wrote: 14/03/2024 20:26 Preciznije....jedan te isti kompresor svb130fbbmt .....se nalazi u modelima :

AY 42 vgh
AY 50 vgh
LN 35 vghz
LN 50 vg
FT 25 vghz
FT 35 vghz
FT 50 vghz
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#20425 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mobsterc »

skupljac_zeljeza wrote: 16/03/2024 17:27
mobsterc wrote: 16/03/2024 13:54
Spoiler
Show
I ja sam se nasao izgubljen u moru informacija, i tako ti je, moras odvojiti nekoliko dana da ponesto naucis i da to onda mozes prilagoditi sebi.
Razumijem i ove sto imaju dugogodisnje iskustvo, logicno je da ti moze reci ono sto je provjereno, sto ne iskljucuje postojanje podjednako dobrih modela drugih proizvodjaca.
Ja sam na kraju dosao do nekih panasonic klima koje jedu malu djecu :D ali to zadovoljstvo i kosta...

Nazalost nemamo neke sajtove koje se bave recenzijama i provjerama samih uredjaja, to bi nam uveliko pomoglo, jedino sto imamo je eurovent i certificiranje odredjenih parametara koje je proizvodjac odabrao. I vecina ovih klima koje se vrte ovdje su neke kombinovane klime koje predvidjaju efikasno i grijanje i hladjenje pa onda proizvodjaci zacrtaju neke toplotne gubitke i tu zele da postignu odredjenu efikasnost. Medjutim postoje linije koje su iskljucivo usmjerene na grijanje, imaju manji seer, veci kapacitet grijanja itd. samo nase trziste niie bas da ima toliko izbora. Ali i tu koliko para toliko muzike, npr u svaku sobu parapetna klima i rijesio si mnogo drugih problema, ali ces da se izujes iz cipela za to.

Nerealno je ocekivati da ti neko rijesi problem samim pogledom na tlocrt, previse parametara ima kao sto su ti vec rekli. Nije da je to mistika, nego jednostavno ne postoji univerzalno rjesnje, a ti bi da donese neko odluku za tebe.

Sta sami mozemo je nauciti nesto vise o nasem prostoru koji zelimo grijati i koji su toplotni gubici, onda postoje kalkulatori gdje skotnas otprilike sta tebi treba. Gledas podrucje u kojem si, koliko je hladno, koliko cesto ce ti trebati grijanje na - 20, zelis li da vec ima u tacni grijac ili ces ga sam ugraditi. Onda dalje ides sta ti je bitno, da li je to efikasnost i usteda energije pa onda mozda da uporedis kako se neka klima ponasa na odredjenoj temperaturi, odnosno koliki joj je cop na zadanim gubicima (ne zaboraviti provjeriti protok vazduha). Zatim opet dalje, kako radi sama klima, koliko ti je bitno da je tiha unutrasnja jedinica, ponasanje klima kako prati temperaturu i reaguje, wifi mogucnosti...

Obzirom da u Bih jos uvijek moze da se kupi npr ft serija, po onome sto sam ja procitao da bi ti zelio, nekako mi to najvise ima smisla. Nemam konkrektno iskustva, ali tako citajuci sam dosao do zakljucka da ay serija nije neki napredak nego optimiziranje troskova, neke stvari su uradili kvalitetno a negdje drugo gdje su mogli su odlucili stedjeti. Napisao sam vec negdje, zbirni zakljucak mi je bio da shorai edge > ay. A ft je svakako visa liga, njen nasljednik je Ln.

Npr meni smeta buka koju klime prave i iz svoje perspektive tesko da bih se odlucio na 18ku u dnevnom boravku i spavacoj sobi, osim ako nema neki model da moze u prvoj brzini da bude oko 20db(tu je jos jako bitno koliki je protok vazduha na kojoj brzini, odnosno kakav su ventilator ugradili) i ja sam shvatio da posto ne mogu da priustim recimo 4 klime mitsu nego 2, radije cu zrtvovati neke druge stvari i ici na mozda neke midea kineze, ali ipak 4-5x kako bih rijesio sta me i najvise smeta. I ok sam sa tim da mi 4 klime trose lupam 50KM vise mjesecno kada je hladnije jer cejf se placa. Sada imas drugi problem, imas li prostora za 4 vanjske (posto ih je vise moras gledati da su vanjske tihe), montaza vise kosta (mada kod nas i dalje relativno povoljna). Na toliki broj jedinica onda skontas da je logicnije ici na toplotnu pumpu, ali ove sto se uklapaju u budzet nisu bas tihe i tako :D :D boris se sa sobom dok ne prelomis.

Najjednostavnije je kada neko zeli samo onako okvirno da rijesi problem, uzme preporuku i odradi to. Ali posto vidim da smo slicni po pitanju trazenja adekvatne opcije, mogu ti samo reci da ti ne gine jedno 7 dana istrazivanja i razumijevanja tematike. Dosta imas i na srpskim forumima, oni imaju slicniju klimu i trziste pa provedi malo vremena i tamo citajuci iskustva pojedinih modela. Sretno :D
Sabrao si nekako te bitne probleme što nas sve muče. Po meni radijatori su nezamjenjivi, ali njihovo korištenje postaje sve skuplje i skuplje. Nekada je ovdje bila tema o kotlovnicama i radijatorima, odžacima, smoli, pregrijavanju tako da skoro idealno ne postoji. Postoji u onim gradovima blizu termoelektrana gdje je para otpad i oni baš ne štede nego puštaju i noću, a plaća se smiješno malo pa recimo u Beogradu toplane se gase čim sunce usja bez obzira što je vani košava dok u Požarevcu ni noću jer imaju TE blok u Kostolcu.

I moja najveća zamjerka klimama je buka unutrašnjih jedinica koju valja slušati u kontinuitetu i dan i noć i zato sam išao na 3 i kada sam ovdje rekao da razmišljam o 4-toj rečeno mi je da nisam iskoristio ni ove tri u potpunosti što je istina. I ja sam spreman dati 30 KM više mjesečno koje često odu u gluposti ako ću dobiti manje decibela, a ujedno toplota stići u još ćoškova. Imao sam nekada samo dvije i bitno se komfor poboljšao trećom pa nešto zamišljam koliko bi tek sa još jednom. :mrgreen: A sumnjam da bi trošila nešto osjetno više jer i ove 3 jedna drugu isključuju. Vjerovatno u decembru i januaru bi. Moja kuća i mogu ubosti vanjsku gdje god mi želja. Još mi ostao jedan slobodan vanjski zid. :mrgreen:

Zato sam rekao @Idemedosumom da pošto ima skoro 80 kvadrata ide sa ove dvije što imaju twin kompresore za 42 + 35 kvadrata što je tačno njegova površina da ne bude prebučno, a da može po potrebi dići FAN. To je cijena ekonomičnijeg grijanja, a ulazimo u eru kada više grijanje neće biti jeftino. Kada sam ugradio kotlovnicu tona uglja je bila 85 KM, a sada je 300 KM, pelet se prodavao po 180 KM, a sada ide i po 500 KM, a bilo je smiješnih situacija sa peletom prošle godine. Sa klimama se mogu praviti kombinacije, a besplatnog grijanja nema.

Pa da, ukoliko imam novaca i ta 4ta mi omoguci da sve klime budu na fan1 npr i gotovo necujne, u to bih ulozio, ali svako ima razlicite prioritete..
Post Reply