grickati nokte

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
profi25
Posts: 117
Joined: 15/01/2008 16:17
Location: welt

#1 grickati nokte

Post by profi25 »

jel ima neko problema sa ovim grickanjem :skoljka:
ja cijeli zivot grickam nokte, zadnjih godina manje nego u srednjoj skoli, zelio sam prestati mnogo puta, ali ne ide :-)
nikako to ne mogu drzati pod kontrolom :x
neki kazu da je to bolest, neki da je navika, stvarno ne bih znao, valjda je oboje.
moja mama kaze da sam kao mali od 4 godine to poceo, jer sam bio osjetljiv :lol:
ako ima neko da je prestao ili bar neku ideju... volio bih cuti kako :?
User avatar
fa84
Posts: 379
Joined: 12/06/2008 19:35
Location: sarajevo

#2 Re: grickati nokte

Post by fa84 »

znam da cucu kod male djece namazu sa ljutom paprikom hehe ;) pa onda se kao djeci zgadi lol
probaj i ti prste namazat sa ljutom paprikom ili necime drugim pa mozda upali lol
zezam se
ma to ti je od stresa nervoze i svega, kada se opustis mozda prestanes i grickat lol ;)
nuKlearnA shizikA
Posts: 4
Joined: 24/10/2008 17:22

#3 Re: grickati nokte

Post by nuKlearnA shizikA »

Sa psiholoskog aspekta - radi se o poremecaju nagona ishrane. ja takodje imam problem 'grickanja noktiju' cijeli zivot, a buduci da sam zensko - to je jaaaaako 'nezgodan' problem. mislim da sam 2-3 puta prestajala sa grickanjem, ali to nije trajalo dugo. danas kupujem plasticne nokte, ljepim ih i skidam po potrebi - to mi sve skupa oduzima puno vremena, ali ne mogu si pomoci. jbga :(
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#4 Re: grickati nokte

Post by otherside »

nuKlearnA shizikA wrote:Sa psiholoskog aspekta - radi se o poremecaju nagona ishrane. ja takodje imam problem 'grickanja noktiju' cijeli zivot, a buduci da sam zensko - to je jaaaaako 'nezgodan' problem. mislim da sam 2-3 puta prestajala sa grickanjem, ali to nije trajalo dugo. danas kupujem plasticne nokte, ljepim ih i skidam po potrebi - to mi sve skupa oduzima puno vremena, ali ne mogu si pomoci. jbga :(
sa psiholoskog aspekta to je vise autoagresivnost, anksioznost okrenuta prema sebi... nema veze sa poremecajem ishrane.
rijetko koji "gickac" noktiju smatra svoje nokte ukusnim :D ili u tome vidi nesto dobro.
uglavnom je u pitanju ruzna navika.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#5 Re: grickati nokte

Post by Skyfox »

a jel ko gricka zanoktice :D
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#6 Re: grickati nokte

Post by otherside »

Skyfox wrote:a jel ko gricka zanoktice :D
nekako osjecam da si ti taj :D
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#7 Re: grickati nokte

Post by Skyfox »

otherside wrote:
Skyfox wrote:a jel ko gricka zanoktice :D
nekako osjecam da si ti taj :D
ko o cemu ja o noktima :lol:

btw nisam jer boli :D
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#8 Re: grickati nokte

Post by otherside »

Skyfox wrote: ko o cemu ja o noktima :lol:
aaaaa...sad sam se sjetila :D dakle? :D
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#9 Re: grickati nokte

Post by cyprus »

Evo i ja grickam čitav život, al dosad nisam na to gledo kao velik problem. Bih li se trebo zabrinut?
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#10 Re: grickati nokte

Post by otherside »

cyprus wrote:Evo i ja grickam čitav život, al dosad nisam na to gledo kao velik problem. Bih li se trebo zabrinut?
treb'o bi...za nokte :D
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#11 Re: grickati nokte

Post by Skyfox »

otherside wrote:
Skyfox wrote: ko o cemu ja o noktima :lol:
aaaaa...sad sam se sjetila :D dakle? :D
super pamcenje :D problem solved
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#12 Re: grickati nokte

Post by otherside »

Skyfox wrote:
otherside wrote:
Skyfox wrote: ko o cemu ja o noktima :lol:
aaaaa...sad sam se sjetila :D dakle? :D
super pamcenje :D problem solved
:thumbup:
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#13 Re: grickati nokte

Post by modesti »

Slažem se sa otherside, autoagresivnost, kakav pormećaj ishrane.

Kako si naučio, tako se možeš i odučiti. Potrebno je malo volje i čvrstog karaktera. Može ti pomoći bezbojni lak za nokte koji je pravo gadan (tek toliko da te podsjeti da si odlučio prestati grickati nokte) ili za žene mi je super fol nadogradnja noktiju dok prirodni ne narastu malo.
User avatar
mgogic
Posts: 530
Joined: 20/05/2007 11:03

#14 Re: grickati nokte

Post by mgogic »

meni je mnogo mrsko ganjati makazice ili grickalicu!i posto sam desnjak,nokte lijeve ruke i mogu lijepo odsjeci,ali desnu lijevom ni naopako!ma ko bi se mucio,lijepo brate prst u usta i grizi!
User avatar
Epitop
Posts: 1308
Joined: 12/02/2008 20:19
Location: Zenica

#15 Re: grickati nokte

Post by Epitop »

Reci prijateljima i rodbini da ti svaki put šamar opale kada te vide da to radiš. :lol:
Ja sam imao dogovor sa jednim drugom da ga opominjem kada primjetim da to radi.
User avatar
limunada25
Posts: 1928
Joined: 23/06/2010 14:20

#16 Re: grickati nokte

Post by limunada25 »

I ja grickam nokte od 7godine, a sad mi je 26... :-) u glavnom pomogao mi je nekakav lak iz apoteke kosta oko 10 KM i dok mazem stime bude ok :dance: , a kad nestane nema ni noktica :D :D
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#17 Re: grickati nokte

Post by male_okice »

profi25 wrote:jel ima neko problema sa ovim grickanjem :skoljka:
ja cijeli zivot grickam nokte, zadnjih godina manje nego u srednjoj skoli, zelio sam prestati mnogo puta, ali ne ide :-)
nikako to ne mogu drzati pod kontrolom :x
neki kazu da je to bolest, neki da je navika, stvarno ne bih znao, valjda je oboje.
moja mama kaze da sam kao mali od 4 godine to poceo, jer sam bio osjetljiv :lol:
ako ima neko da je prestao ili bar neku ideju... volio bih cuti kako :?
u dm-u ima od miss sporty anti-bite lak za nokte bezbojni. Super stvar ne vidi se a tako ruzan okus stvara da cak i ako jedes nesto rukama osjecas mozda to pomogne? Ja sam grizla nokte uh sigurno 15-tak godina i tek prije nekih 5 sam uspjela da se rjesim toga. Jednostavno sam sebi rekla necu i prestala i sad tek su mi nokti onako iole pristojnog izgleda
Univerzim-BL
Posts: 66
Joined: 04/07/2011 19:01

#18 Re: grickati nokte

Post by Univerzim-BL »

profi25 wrote:jel ima neko problema sa ovim grickanjem :skoljka:
ja cijeli zivot grickam nokte, zadnjih godina manje nego u srednjoj skoli, zelio sam prestati mnogo puta, ali ne ide :-)
nikako to ne mogu drzati pod kontrolom :x
neki kazu da je to bolest, neki da je navika, stvarno ne bih znao, valjda je oboje.
moja mama kaze da sam kao mali od 4 godine to poceo, jer sam bio osjetljiv :lol:
ako ima neko da je prestao ili bar neku ideju... volio bih cuti kako :?
Grickanje noktiju je stvar zivaca a i uzudjenja,nekada se grickaju nokti bez da znas uopste da grickas nokte a to se pretezno desava kada gledas film ili kada si uzbudjen i nesto iscekujes ili kada te strah od poslijedica.
ako zelis da se odviknes grickanja noktiju onda moras se malo strpiti da samo malo narastu i da postanu tvrdi i onda kada pocnes da grickas osjetices tvrd nokat i vratice te u stvarnost da zelis da grickas nokat, i samo tako ces se odvici i ja sam imao isti problem mada i dan dan ga imam ali sa 75% manje nego u proslosti.
Pozdrav
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#19 Re: grickati nokte

Post by Lucazode »

Moram nešto skontati neki lak, taj miss sporty da mi ogadi. Noktaricu koristim baš rijetko, a nokti su mi od grickanja deformisani. Iskrivljeni, nekakva rebra po njima, ma fuj. Ali kad mi naleti momenat "samo ću malo čopnut da izravnam" e onda ode na veliko, do tačke bola. Ma fuj.
User avatar
Voodoo Kotlić
Posts: 45
Joined: 29/03/2011 21:09

#20 Re: grickati nokte

Post by Voodoo Kotlić »

fa84 wrote:znam da cucu kod male djece namazu sa ljutom paprikom hehe ;) pa onda se kao djeci zgadi lol
probaj i ti prste namazat sa ljutom paprikom ili necime drugim pa mozda upali lol
zezam se
ma to ti je od stresa nervoze i svega, kada se opustis mozda prestanes i grickat lol ;)
iz ličnog iskustva- ovo nipošto nemoj uraditi. meni su u ratu roditelji natrljali onaj tabasco sos iz lanč paketa na prste. nedugo poslije, ja se počešem po očima. dalje ne trebam ni pričati- agonija + privremeno sljepilo. 8)

elem, strastveni sam grickač noktiju i zanoktica od ranog djetinjstva i nikada nisam uspjela prestati (niti imala želju). roditelji su, s druge strane, na razne načine pokušavali da me odviknu, ali ništa. ako baš želiš da prestaneš, ja smatram da je jedini način hipnoza ili takva nekakva kerefeka sa psihološkom podlogom.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#21 Re: grickati nokte

Post by male_okice »

Lucazode wrote:Moram nešto skontati neki lak, taj miss sporty da mi ogadi. Noktaricu koristim baš rijetko, a nokti su mi od grickanja deformisani. Iskrivljeni, nekakva rebra po njima, ma fuj. Ali kad mi naleti momenat "samo ću malo čopnut da izravnam" e onda ode na veliko, do tačke bola. Ma fuj.
ovaj lak imas u dm-u kupiti oko 3 KM je. Stvarno je dobar jer npr ne izaziva neko pecenje ako slucajno dodirnes oko prstima ili sl ali cim stavis prste usta imas neki tako ruzan ukus bljak. A to sto imas crtice i ostalo...meni je trebalo sigurno 2-3 godine da mi nokti se prestanu listati i da postanu malo cvrsi i da ne pucaju na dodir...to grickanje itekako ostavi traga...da malo zalijecis pokusaj pivski kvasac (imas isto tablete kupiti u dm-u a i u apotekama)-jako dobar za nokte i kosu
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#22 Re: grickati nokte

Post by todd_smith »

mislim da je to na kraju krajeva sve to tvoje volje i uma

ali, ima nacina koji mogu pomoci, znam da neke osobe(djevojke) koriste posebne lakove za nokte, koji su valjda gorki ili sta vec, i cim zagrizu odmah im se zgadi :lol:
donBeton
Posts: 615
Joined: 02/01/2007 23:52

#23 Re: grickati nokte

Post by donBeton »

Grickanje noktiju/zanoktica je vrh! :-D Ne znam zašto bi prestajao.
User avatar
limunada25
Posts: 1928
Joined: 23/06/2010 14:20

#24 Re: grickati nokte

Post by limunada25 »

male_okice wrote:
profi25 wrote:jel ima neko problema sa ovim grickanjem :skoljka:
ja cijeli zivot grickam nokte, zadnjih godina manje nego u srednjoj skoli, zelio sam prestati mnogo puta, ali ne ide :-)
nikako to ne mogu drzati pod kontrolom :x
neki kazu da je to bolest, neki da je navika, stvarno ne bih znao, valjda je oboje.
moja mama kaze da sam kao mali od 4 godine to poceo, jer sam bio osjetljiv :lol:
ako ima neko da je prestao ili bar neku ideju... volio bih cuti kako :?
u dm-u ima od miss sporty anti-bite lak za nokte bezbojni. Super stvar ne vidi se a tako ruzan okus stvara da cak i ako jedes nesto rukama osjecas mozda to pomogne? Ja sam grizla nokte uh sigurno 15-tak godina i tek prije nekih 5 sam uspjela da se rjesim toga. Jednostavno sam sebi rekla necu i prestala i sad tek su mi nokti onako iole pristojnog izgleda
Kupila sam ovaj lak anti bite, al sam ga jedva nasla i na kraju ga kupila u Alta centru :) nije los al sam probala i zesce tj. jos gorce :lol: :lol: al i ovaj je ok. Cim pocnem grickati odmah osjetim malo gorcine, al dovoljno jako da me opomene -NE TO DIRATI :D i vec su mi poceli noktici malo rasti ,al zanoktice su mi krvave :-) :-)
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#25

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 13/05/2023 22:06, edited 1 time in total.
Post Reply